» »

Odstranjevanje stare termalne paste

Odstranjevanje stare termalne paste

CyberPunk ::

S čim je najboljše odstraniti ostanke stare termalne paste na CPU v prenosniku? S same gladke površine (pravokotnik) gre enostavno tudi s krpico ali papirnatim robčkom, je pa naokoli še kup ostankov, kjer površina ni čisto ravna (kondenzatorji ali kaj, tisti 1-2 mm dolgi elementi). To so verjetno tovarniško ali na servisu enkrat malo šlampasto namazali. Je krpica in izopropanol OK?

Koliko časa pa je sicer obstojna oz. uporabna Arctic Silver 5 v tubi? Imam še nekaj iz 2006-2008 (nisem več 100 %) - mazljivost definitivno ni več prava, ko izravnaš, pa izgleda OK.

profii ::

Palčka za ušesa in alkohol. Seveda bodi nežen. Z krpico lahko zatakneš za tiste elemente in nevede odtrgaš.

Nabavi novo pasto. Sam sem imel isto dilemo nekaj mesecev nazaj (ja stara zaloga iz prejšnih časov), vendar za par EUR dobil novo pasto.

Gagatronix ::

Vatirane palicice za usesa in izopropilni alkohol. Termalna pasta ima v tubici zivljensko dobo nekje 3-5 let, odvisno od pogojev v katerih je bila shranjena. Vsekakor se bolj splaca odriniti tistih par evrov za novo tubico.

CyberPunk ::

Episode 2 :)

Je možno, da v kakšnih primerih predobra pasta naredi več škode kot koristi? Pri meni je šlo na laptopu namreč v kontra smer: V prvi rundi (stara pasta Arctic Silver 5) je bila izmerjena temperatura GPU 10 stopinj več kot v stari postavitvi (prej v idle okoli 55, potem okoli 65). Sedaj, ko sem vse spucal in na novo dal povsem novo Arctic Silver 5 po vseh pravilih, je celo 20 stopinj več - začne se na okoli 74 stopinj, ko je idle, ventilator pa stalno laufa na ful.

CPU in ostali senzorji po drugi strani ne odstopajo glede na prej (45-55), mogoče je za spoznanje hladnejše.

Prilagam sliko - na levi je GPU, na sredi procesor. Sem odprl še enkrat pokrov in hladilniški del je dejansko pekel, torej prenos toplote deluje OK. Zato zaenkrat nisem spet odstranjeval vsega.



Ima kdo kakšno idejo, kaj bi bilo lahko narobe? Po moji logiki odvajanje toplote preko hladilne komponente deluje precej boljše kot prej, ampak ventilatorju tega ne uspe sfolgat in zato hladilnik ostaja vroč. Ventilator laufa na max., ker je vezano na temperaturo GPU, kje pa ima ta senzor, pa ne vem. K vsem tem pa je dodaten problem še ta, da je GPU na koncu hladilne "verige".

strumf666 ::

Če bi bil prešvoh hladilni sistem, pol bi bilo to celo možno, sam 99% ni in si naredil slab kontakt.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

CyberPunk ::

Torej naj GPU del se enkrat premazem?

strumf666 ::

Najbolje kr komplet še enkrat, ponavadi je, ko daš enkrat narazen, če ne namažeš na novo precej slabši stik.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

CyberPunk ::

Po tretji rundi zaenkrat izgleda boljse pri GPU in rahlo slabse pri CPU. Sklepam, da GPU zahteva debelejsi namaz. (Mozno, da je bil prej tam thermal pad.)

hojnikb ::

Če si mel thermal pad, potem sedaj daj tudi thermal pad. Tista razlika v višini enga in drugaga čipa je običajno prevelika, da bi bla običajna pasta ok.
#brezpodpisa

CyberPunk ::

Ko sem jaz odprl, je bila ena stara pasta. Samo domnevam, da je bil tovarnisko tam pad (vmes je bil namrec enkrat na servisu).

OSA ::

Pozdravljeni. Mogoče kdo ve, kje dobiti lepilni trak, ki povezuje ventilator na prenosniku in hladilnik? Taki črni trak je, odporen na vročino, približno 20mm širok.
lp OSA

Leprechaun ::

Kupi obojestranski lepilni trak - lahko malo močnejšega.
*************************************************************

Zgodovina sprememb…

CyberPunk ::

Eno dodatno vprašanje... a ni v telih "hladilnih palicah" ena tekočina, ki prevaja toploto? Je možno, da ta postane neuporabna?

matobeli ::

Ja, če bi spustila je tista "palica" -heatpipe neuporabna. Včasih so kapton tape limali po MBjih, danes pa neko tekstilno zadevo.

Sam ne uporabit navadnega, sploh pa ne kakšnega pocen izolir traku.

Gagatronix ::

Moras biti pa res talent, da ti heatpipe spusti.

CyberPunk ::

Ne, nic ne pusca. Sem samo mislil, ce se ji scasoma kaj spremeni struktura, lastnosti...

dolenc ::

Se zgodi da spustijo, tega tud ne boš videl, samo hlajenja ne bo.

AnotherMe ::

dolenc je izjavil:

Se zgodi da spustijo, tega tud ne boš videl, samo hlajenja ne bo.


Kako lahko vidiš da je spustil?

Je noter kak poseben plin?

Če najdem luknjico in jo zalepim (recimo z alu lepilnim trakom), bi potem delalo ali ne?


lp

paraboŁa ::

Zelo je pomembno tudi kako nanašate termalno pasto, najbolje je z X-om ali pa pikico. Večina ljudi tudi precej pretirava s količino, ali pa jo namaže narobe. Na youtube si poglejte kakšen premaz je najbolj učinkovit za vaš tip CPUja.

matobeli ::

AnotherMe je izjavil:

dolenc je izjavil:

Se zgodi da spustijo, tega tud ne boš videl, samo hlajenja ne bo.


Kako lahko vidiš da je spustil?

Je noter kak poseben plin?

Če najdem luknjico in jo zalepim (recimo z alu lepilnim trakom), bi potem delalo ali ne?


lp


Če spusti je fertik, ne morš popravit, se pa da kupit novo. Veš pa tako da ali vidiš luknjo ali pa vidiš po tem da se pc pregreva iz ventilatorja pa piha zrak ki je temperature okolja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11824703 (4463) Valvoline
»

Nepravilen nanos termalne paste? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
736566 (4682) care20
»

zamenjava ventilatorjev

Oddelek: Pomoč in nasveti
241769 (1255) radmannsdorf
»

Kje se dobijo "termalni padi" za kupit

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
233274 (2060) Bizkit45
»

Razlike termalnih past v praksi

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
201890 (1502) Vexto

Več podobnih tem