» »

Razlike termalnih past v praksi

Razlike termalnih past v praksi

dela ::

Doma imam kar zajetno posodico silikonske termalne paste in čaka me kup komponent, da jim izboljšam stik s hladilnikom, sedaj me pa zanima razlika v praksi med najboljšo arctic silver in navadno silikonsko pasto. Nekajkrat sem prebral, da če je pasta dobro namazana, ni razlike med AS in silikonsko pasto niti za stopinjo. Kakšne so torej vaše izkušnje z različnimi zmogljivostmi past? (tudi v odvisnosti na kateri komponenti se uporabljajo). Prosim naj odgovarjajo le tisti, ki so že večkrat menjavali hladilna telesa in imajo res izkušnje pri vprašanju: dobro namazana pasta a vs. dobro namazana pasta b. Poraz napocane SP proti lepo namazani AS ne pove ravno veliko o realnih zmogljivostih past. Lahko bi se naredila tudi sticky tema- seveda odvisno od kvalitete in kvantitete odgovorov.

Saladin ::

Razlike so kvečjemu par stopinj.
Edinole kar ti priporočam je da uporabiš popolnoma neprevodno pasto (recimo Ceramique) ker obstaja večja nevarnost, da boš z kratkim stikom kaj po nesreči skuril kot pa da boš zaradi slabo namazane paste uničil drastično zmanjšal njeno učinkovitost.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

vres.ales ::

med najboljšo in povprečno termalno pasto je lahko razlika v hlajenju tudi do 15°C

Saladin ::

..In jaz sem Spartak...

Mogoče če se res spraviš narediti naslabši spoj mogoče in vzameš staro strohnelo pasto in jo namažeš kot Nutello na jedro procesorja...

Realno pa si lahko srečen, če boš dobil 4 stopinje razlike
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

dela ::

med najboljšo in povprečno termalno pasto je lahko razlika v hlajenju tudi do 15°C


Takšne neutemeljene izjave niso vredne nič. Zanima me delta T med dobro namazano pasto a in b na konktetnih primerih. Ocenjujem lahko tudi sam in verjamem, da precej bolje od zgornje špekulacije.

Električne prevodnosti pa ni treba upoštevati, saj termalne paste niso za mazanje po PCBjih. Nerodnost pustimo ob strani- Naj nas zanima le peformance. :)

Lahko bi vsak svoje izkušnje napisal. naprimer: Athlon xp 1800+ (Tbred) merjeno z notranjo diodo: silikonska pasta (slabo nanešena) T(load): 56°C ; AS5 (na tanko nanešena) T(load) 48°C ... Enako za Gpuje in vso ostalo šaro ki jo pač pocamo s termalnimi pastami.

Sam vendno uporabljam isto silikonsko zadevo, zato sem radoveden o konkternih izkušnjah uporabnikov s termalnimi pastami, sem pa siguren, da bi komu drugemu tudi koristilo, če bi naredili Slo-tech thermal compound performance database™ :)

iro ::

Kaj mate za filozofirat kupiš najboljšo ta trenutek - arctic silver 5 stane pa nekaj čez 2000 sit.

dela ::

Saj ne vem če je res najboljša- še nihče ni dal primera. Prav tako za 1,2,3 °C ne dam 2 jurja.

Saladin ::

Arctic Silver ali pa Ceramique. Silver ti bo za stopinjo boljši, ampak Ceramique ti je popolnoma neprevoden - zato priporočam slednjega
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Tomay ::

Jaz uporabljam čisto navadno termalno pasto, moj kolega pa actic silver, in v bistvu ni razlik v temperaturi. Več boš pridobil če boš spoliral površine, ker bo manj termalne paste vmes in bo stik boljši.
Voodoo 4Ever

Shark-357 ::

Pri meni se ne pozna na temperaturi niti ena sama stopinja men AS5 ter navadno silikonsko pasto iz vrečke za enkratno uporabo proc je v podpisu in je brez HS edine paste katere pravim da so drek so titan ter geil zlata pasta pri obeh imam temp višjo za 3-4 stopinje...

Primoz ::

FaLcOn3y3: morda se ti splača pogledati po Slo-Tech testih. Nekaj let nazaj smo na primeru arctic silver 3 in še nekaj drugih past dokazali, da je bistveno večja razlika v T z različnimi načini nanašanja kot pa z različnimi pastami (čeprav se paste poznajo). Vsekakor ne maži nutele. Pasta je zato da napolni morebitne drobne luknjice in izrine zrak in ne zato, da bi bila tam kot 2mm debeli izolatorski sloj.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Pyr0Beast ::

Jst AS5 nisem mogu na tastarem hladilniku nikol v redu namazat, kokrkol sm dal jo je pol vn zlezlo ven tako ja je blo jedro na pol pokrito (AXP2400) in temp okoli 54 na idle. Potem sem mazal s tisto pasto, k jo dobiš zraven in sem imel 45°C torej pozna se, proc in hladlnik sta bla polirana.:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

burkiburke ::

v praksi jaz imam najrajše na debelo namazano nutelo na mal kruha :D.

dela ::

Primož: Hvala, ampak sem tako ali tako eden tistih, ki vsak članek na S-Tju takoj prebere z velikim veseljem, tako da mi tudi tisti o primerjavi termalnih past ni ušel. Je pa tako, da je pri termalnih pastah zelo veliko prostora za človeški faktor, zato je zanimivo videti izkušnje ostalih forumašev. Lepo ste se razpisali, kar tako naprej!

Jan987 ::

jaz sem tisto originalno pasto ki je na amd box hladilniki zamenjal z zalmanovo(namazano čisto na tanko) (še na starem procesorju) in je bila temperatura cca. 2-3temperature višja tako da sedaj uporabljam kar običajno ki je že namazana na box hladilniku ko kupiš procesor zato če bom kdaj na novo mazal si bom kupil kakšno AS 5 ki jo full hvalite.

Saladin ::

To kar vidiš na zalmanovi strani je skoraj preveč na debelo - premaz mora biti že rahlo proziren - čim tanjše in čimbolj enakomerno.
DNo hladilnika pobrušeno in dovolj močan pritisk na jedro.
Čeprav si boš ob vsem trudi pridobil le nekaj stopinj.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Jaffa ::

"Nekaj" (čeprav samo 3) stopinj je pri teh temperaturah relativno velik procent. Sej ni "nekaj" proti 500... 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Saladin ::

Če že sestavljaš račuinalnik si lahko vzameš časa in investiraš v take malenkosti.
Da pa vedno ko pride kaka nova pasta ven na vse skupaj razdiraš in pričakuješ čudeže je nesmisel.
Če se ti računalnik pregreva te tistih par stopinj najverjetneje ne bo rešilo...
Boš moral še kje druge pogledati za rešitvami
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

DominusSLO ::

AS5 se lahko namaže tudi na debelo, razlika bo le ta, da bo potrebovala več časa, da bo začela optimalno delovat. In ne pozabit da rabi nekaj toplotnih ciklov, za optimalno delovanje-to pomeni, da ni pametno takoj po nanosu pustit pc, da laufa par mesecev neprekinjeno.

Soglašam pa z iro-tom, ker se mi zdi nesmiselno šparat na termalni pasti, če si zmetal v vodno hlajenje že 50+k sit... In konec koncev tubica AS5 za 2 jurja ni za 1x-no uporabo ampak kr traja in traja:D

ShowDown ::

Jaz sem imel 7 stopinj razlike, ko sem kupil AS5.

Vexto ::

Torej...
P4 550 (prescott) + stock hladilnk
Glede temperatur ne morem reči, ker plata kaže vedno 73°c pa če idla ali ne.

- no name bela pasta -> vklapljanje "TM1 Throttling" po 15 minutah
- titan (srebrna) -> "TM1 Throttling" menda že po 5 miutah
- AS5 -> nič več "TM1 Throttling", tudi ob letošnjem kratkem vročinskem valu ;)
Smeh je pol zdravja, nasmešek pa pol smeha


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
285346 (765) fujtajksel
»

Katera termalna paste je najboljša??

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
244195 (2538) boolsheat
»

termalna pasta

Oddelek: Kaj kupiti
4410537 (9405) flipr
»

Termalne paste....

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
262088 (1535) JanezC
»

Arctic silver Ceramique hladi slabše kot... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
656004 (4596) Keyser Soze

Več podobnih tem