» »

Termalna pasta

Termalna pasta

1
2
3

54j0 ::

Za procesor priporočam pasto Coolaboratory Liquid /pro. Termalne lastnosti le-te so med boljšimi, njena prednost (in pomanjklivost) pred ostalimi je ta, da je iz tekoče kovine in se ne suši (tako vsaj pravi proizvajalec, preveril še nisem). Pomanjklivost? Menda razžira aluminij.

dottor ::

Jaz sem zadovoljen z Noctua NT-H1. Jo uporabljam že en čas, pa jo kar noče zmanjkat :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

bluefish ::

Heh, ja, te paste trajajo in trajajo.
Imam eno, ki sem jo kupil leta nazaj ob sestavi trenutne kiste. Enkrat letno se lotim ciscenja in novega nanosa pa bo najbrz viska se pri naslednjem racunalniku.

t3hn0 ::

54j0 je izjavil:

Za procesor priporočam pasto Coolaboratory Liquid /pro. Termalne lastnosti le-te so med boljšimi, njena prednost (in pomanjklivost) pred ostalimi je ta, da je iz tekoče kovine in se ne suši (tako vsaj pravi proizvajalec, preveril še nisem). Pomanjklivost? Menda razžira aluminij.

Sem kupil eno za test, ko je prisla na trg. Ena izmed najbolj tecnih past za razmazat :)
Za test sem nanesel kapljico na silikonski cip ter eno na alu hladilnik. Po 7 mesecih sem oboje ocistil in nisem opazil da bi bilo kaj razzrto. Res pa je da tega nisem gledal pod lupo/mikroskopom.
^.^

54j0 ::

No, jaz nisem preizkušal, sem pa bral opozorila glede tega. Če ne razžira, še toliko bolje. Nanos je res zoprn, ampak je na nek način zanimivo, ker ni čisto vsakdanje.

mojca ::

Živijo, malo me je sicer strah šariti s termalno pasto, da ne bi česa pokvarila, vendar se mi procesor mimogrede segreje na 105 stopinj in moja zapestja ne zdržijo več. Našla sem tale video z navodili:



Ampak nisem 100%, da prav razumem, kaj je potrebno za ta poseg. V 10. minuti v videu govori o sledečem (v kolikor sem ga pravilno razumela):
- 91% izopropanol za čiščenje (kje ga dobiš v manjših količinah?)
- Billet Metal Polish za poliranje (se to sploh dobi pri nas oz. kaj vi uporabljate?)
- papirnate brisače
- zobotrebec (za previdno strganje ostankov)
- termalna pasta (drugod je precej govora o arctic silver)

Bi lahko prosila za kakšen komentar, nasvet in nakupovalni seznam pred posegom?

(Če ima kdo kakšen dober predlog glede podstavkov, ki omogočajo oboje: delo na kolenih in na mizi, bom tudi vesela. Npr. z ventilatorjem, ki se napaja iz USB-ja.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

Invictus ::

Za čiščenje stare paste je dober aceton, kar ima na zalogi vsaka ženska ;). In seveda vata.

Polirati ne rabiš nič.

Zbriši dol staro pasto, očisti procesor, nanesi novo pasto in namontiraj hladilnik.

Predvsem naj se ti ne mudi. Delaj počasi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lonewolf_ ::

izopropilni alkohol dobiš v lekarni, polirat res ne rabiš, raje kar s papirnato brisačo (bolje vata, ker bo puščala manj smeti od zadaj) rahlo namočeno v alkohol (ali aceton) pa obrišeš dol termalno pasto do čistega - z čipa in hladilnika. Nato naneseš na sredino čipa za grah ali pol veliko kepo termalne paste in namontiraš hladilnik (če je prašen za očisti, spihaj itd.)
Razlike v firmi termalne paste bo največ 5°C razlike, glede na ceno v € se ti ne splača kupovati dražjih (po želji)

Podstavki pa so pomojem okoli 10-20€ (če najdeš takega, ki ima ventilator točno tam, kjer je air intake na laptopu)
Zadnjič sem videl je imel nekdo (hofer/lidl/leclerc) za okoli 15€

Drugače je že dovolj če s čim podložiš laptop za 1cm na mizi, bo malo pomagalo.
Bratranec si je enkrat naredil kar iz kartona (youtube je poln posnetkov), nato pa še iz lesa, zadaj pa si namontiral dva ventilatorja za usb.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Rias Gremory ::

@mojca
Naredi to + spihaj prenosnik s kompresorjem (pazi na ventilatorje). Termalna pasta bo pomagala, vendar bistveno bolj pomaga, da niso hladilna rebra zabita s prahom.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

mojca ::

Ja, seveda bi istočasno spihala prah in na novo nanesla pasto. Ampak če že seciram prenosnik (kar ni najbolj enostavno), lahko oboje opravim v eni rundi. Tu berem, da nekateri pasto menjujete vsako leto, moja "kišta" pa ima že skoraj pet let, vsak dan se prenaša v nahrbtniku (včasih po kilometer) in to s pregrevanjem je vedno huje.


bistveno bolj pomaga, da niso hladilna rebra zabita s prahom.


Kaj so to hladilna rebra? To kvari dizajn kište; uporabnik ne sme vedeti, da obstajajo ;)

Rias Gremory ::

 hladilno rebro iz prenosnika

hladilno rebro iz prenosnika

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

lonewolf_ ::

 1 - hladilna rebra 2- ventilator

1 - hladilna rebra 2- ventilator


Skozi ta rebra piha ventilator ven topel zrak (če še sploh piha :)))

Povprečno naj bi se menjala na 2 leti, kako dolgo je pa v tubi uporabna pa ne vem točno. Pač odvisno spet od ponudnika (in cene)
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lonewolf_ ()

54j0 ::

Najbolj enostavno bo, da kupiš pločevinko stisnjenega zraka (računalniške/elektro trgovine, merkator tehnika,...) in zadevo spihaš. Zračni curek usmeriš tja, kamor zrak za ventilator vstopa (ponavadi spodaj) in prah bi moral odleteti ven. Da bo varneje, poizkusi ventilator zablokirati z zobotrebcem, ali šivanko. poglej reže pod svetlobo in čez se bo videl ventilator (tja tudi usmeriš zračni curek, kot sem malo drugače opisal na začetku).

Stalo te bo cca. 5EUR in morda ti ne bo treba razdirati prenosnika za menjavo termalne paste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 54j0 ()

hojnikb ::

Pasto je le treba menjat, ker se posuši in ne prevaja več dober toplote...
Tu ti pihanje nč ne korist.
#brezpodpisa

54j0 ::

Nikjer ni zagotovila, da je pasta res "hin". Ampak ok, naj nevešča oseba preventivno razdre prenosnik na prafaktorje in zamenja termalno pasto.

lonewolf_ ::

Pri mojem cpu ki laufa do 100°C gre kar hitro po gobe :)) je razlika v stacionarcu ki laufa do 50°C... z nt-h1
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

mojca ::

Tole vprašanje "kaj so hladilna rebra" je bilo mišljeno bolj kot štos. Če prenosnika ne odpreš, potrebuješ skoraj luč in mikroskop, da jih sploh vidiš.

Tega, kje zrak vstopa, pa čisto iskreno ne vem. Da bi ventilator lahko blokirala z zobotrebcem, ne da bi prej prenosnik razstavila na prafaktorje (po možnosti s "sedemnajstkotnim šraufencigerjem"), je pa itak znanstvena fantastika.

Res je, nimam pojma, če je termalna pasta res fuč. V prejšnjem modelu je bila serijska napaka, da so pasto mazali preveč na debelo, vendar sem imela s tistim prenosnikom konstantne težave že od samega začetka, ta je bil pa na začetku čisto v redu in kakih dvajset stopinj hladnejši.

Prenosnika mi ni problem razdreti, tudi napajalnik sva s kolegom razdrla, popravila, sestavila, (kljub uporabi lepila brez sledu, da je bil popravljen), je pa res, da še nikoli nisem mazala paste.

lonewolf_ ::

"Nato naneseš na sredino čipa za grah ali pol veliko kepo termalne paste" ... ko daš gor nazaj očiščen hladilnik so lepo sama razporedi
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

blackbfm ::

Res je, nimam pojma, če je termalna pasta res fuč.


po petih letih je zihr zasušena

potegni si dol service manual da ne odtrgaš kakšne plastike po nepotrebnem :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

mojca ::

Mah, zraka pa res ne bom kupovala. Se ga pri nas dobi na pretek ;)
Brez razdiranja prenosnika na prafaktorje takoalitako ne bom ničesar uredila, tudi prepihovanja ne.

Misliš "uradni service manual"? Naslednji šala, prosim. V manualu kvečjemu piše "ne diraj - za menjavo diska, rama in baterije se obrnite izključno na uradni servis". Mislim, da bo tisti 40-minutni youtube posnetek ali kakšen iFixIt članek čisto v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

Invictus ::

Lenovo lepo razloži v svojih manualih kako se podre škatla.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

_koki_ ::

Lenovo je lenovo, jabuk je pa jabuk, če maš denar za jabuk maš tut denar za uradni servis...

lonewolf_ ::

_koki_ je izjavil:

Lenovo je lenovo, jabuk je pa jabuk, če maš denar za jabuk maš tut denar za uradni servis...



razen, če si gorenc :))
(beri šparljiv)
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

hojnikb ::

Če si gorenc, pol ne kupiš Appla :))
#brezpodpisa

lonewolf_ ::

Če maš pa appla pa ti sigurno ni problema za servis...
na servisu vedno vedo kaj počnejo >:D
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

mojca ::

Wrong! Če imaš za japko, imaš tudi za nov set "šraufencigrov" (in nov učbenik kombinatorike z verjetnostnim računom, da preštudiraš, koliko ur boš predvidoma nazaj sestavljal, če pozabiš, kam gre kateri šrauf). V čem je pa šarm tega, da nikoli ničesar ne skuriš in se nikoli ne naučiš ničesar novega?

Spihala prah, kupila pasto, našla parfumiran "acetonfrei" odstranjevalec laka na polici, operacija bo pa verjetno morala počakati na novo "tamper resistant" orodje in en ali dva vijaka, ki jima je verjetno pojedlo glavo (pri čemer ne morem izključuti ne serviserja ne sebe), razen če so samo v mojem prenosniku vgrajeni vijaki s kljukastim križem.

Ne dvomim v to, da na servisu ne bi znali zamenjati paste (dasiravno tega niti v Cupertinu oz. Šanghaju ne znajo), ni pa res, da na servisu vedno vedo, kaj počnejo. Tole japko sem recimo dobila gratis, ko sem nabrala dovolj "točk zvestobe" na servisih (na vsakem od treh uradnih servisov nekaj + nekaj ur telefonad čez lužo; tako da sem vam kadarkoli na voljo za nasvet, kam *ne nosite* svojih mašin, če vam je kaj do njih). Primer: menjajo motherboard (in vgradijo takega, ki so ga 99.9% vzeli iz okvarjene mašine in ga malenkost "obnovili"), nakar se začne mašina pregrevati in skakati v "gray screen of death", ampak njihova diagnostika pravi, da je s prenovljeno mašino vse v redu in njim se v par urah ajdlanja ne sesuje, torej nimajo več česa popravljati. Za tistih pet serijskih napak so pa itak prvič slišali (razložijo ti, da si sam polomil ohišje in zažgal/zasmodil napajalnik) in bi njihovo "odpravo" (= menjavo z enako problematičnim delom) z veseljem zaračunali. Za vsako serijsko napako moraš tako najprej natisniti nekaj dokazov iz interneta, po možnosti klicati čez lužo, in jim poslati nekaj fotografij, da ti dodelijo "case number", šele nato so pripravljeni menjati kos. In ja, z drugimi proizvajalci prenosnikov imam enako negativne izkušnje.

(Sorodniku sem npr. prišparala 20k EUR pri popravilu delovnega stroja, ko sem rezervni dela naročila pri kitajcu za 100 EUR. In cimru smo ta teden za nekaj centov prihranili nakup novega monitorja. Pač ... ni vse v uradnih serviserjih. Komu pa CERNovci, ki "imajo za pospeševalnik", vozijo svoj pospeševalik na "uradni servis"?)

Back on topic:

Zdi se mi, da je po zelo zelo osnovnem čiščenju prahu prenosnik bolj hladen (do cca. 10 stopinj, vsaj v "mirovanju"), a še nimam dovolj statistike in podatka, kako se stvar obnaša ob več urni 100% obremenitvi procesorja (kar je ob mojih vzorcih uporabe računalnika stalna praksa). Bolje je že (CPU v mirovanju med 60 in 80 stopinj ob maksimalni moči ventilatorja), ni pa še idealno. Včeraj mi je temperatura procesorja nekajkrat poskočila na 104 stopinje. Te temperature verjetno razložijo, zakaj mi je zadnjič en ušiv kos softvera prevajalo osemkrat dlje kot na spodobni novi mašini.

Pri razdiranju sem v notranjosti našla tudi mrtvo mušico (bug?) in tri male kose polomljene plastike, ki so se očitno sami odlomili (iz notranjosti tistih malih gumijastih protizdrsnih "podstavkov").

fosil ::

Ne vem sicer kako je pri tvojem prenosniku.
Ampak običajno moraš pri prenosnikih poleg paste zamenjat tudi termalni pad.
Pasta je samo na glavnem CPU-ju, če hladilnik pokriva še GPU ali kakšno drugo čipovje pa je gor termalni pad.
Tako je!

blackbfm ::

Misliš "uradni service manual"? Naslednji šala, prosim. V manualu kvečjemu piše "ne diraj - za menjavo diska, rama in baterije se obrnite izključno na uradni servis". Mislim, da bo tisti 40-minutni youtube posnetek ali kakšen iFixIt članek čisto v redu.


Verjetno mešaš tisti priložen user manual in service manual ki je mišljen za servise. Tam imaš specificirane vse dele in postopek razstavljanja. Je pa res da se na youtubu danes tut skoraj vse najde.

BorutK-73 ::

Za vijake uporabi trik z praznim A4 listom. Označiš glavne stvari kot so baterija, pokrov za rame in disk. Potem pa vsak vijak daš na isto mesto na listu in ga porineš skoz list da obstane. Že delam tako par let in mi normalno ne ostane noben vijak na koncu.

Zgodovina sprememb…

r3dkv1c4 ::

mojca je izjavil:

Ja, seveda bi istočasno spihala prah in na novo nanesla pasto. Ampak če že seciram prenosnik (kar ni najbolj enostavno), lahko oboje opravim v eni rundi. Tu berem, da nekateri pasto menjujete vsako leto, moja "kišta" pa ima že skoraj pet let, vsak dan se prenaša v nahrbtniku (včasih po kilometer) in to s pregrevanjem je vedno huje.


bistveno bolj pomaga, da niso hladilna rebra zabita s prahom.


Kaj so to hladilna rebra? To kvari dizajn kište; uporabnik ne sme vedeti, da obstajajo ;)

mojca....kar se tiče termalne paste, ti iz lasnih izkušenj povem, da vsaka povprečna pasta drži bp 5 let ob normalni uporabi.
Tako, da ne nasedaj nekim brezveznim oh in sploh pastam.
Bi te pa opozoril, v primeru čiščenja oz. spihavanja raznih hladilnikov z ventilatorji, zatakni vse ventilatorje pred izpihovanjem.
Sam sem nekoč to pozabil in glej ga zlomka, preveč sem prevrtel ležaj in mi sedaj "poje" že nekaj let.

Drugače pa zadeva ni tako zakomplicirana kot izgleda.

BorutK-73 je izjavil:

Za vijake uporabi trik z praznim A4 listom. Označiš glavne stvari kot so baterija, pokrov za rame in disk. Potem pa vsak vijak daš na isto mesto na listu in ga porineš skoz list da obstane. Že delam tako par let in mi normalno ne ostane noben vijak na koncu.

dobra simple fora...se jo bom kdaj poslužil, čeprav nisem nikoli dobil ostankov na koncu.
hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

Steinkauz ::

Na enem laptopu sm menjal termalno pasto in je mel na isti cooler speljan tudi GPU.
Na coolerju je mel pr gpu precej debelo zadevo, ki ni zgledala glih kot pasta(termalni pad?)
Tist sm dol pobral pa nanesel termalno pasto. No in zdej se po parih sekunah laptop sklopi.

To sm dokej fucked, še nedelja je jutr.
Brez tega pada ne bo šlo?

Rias Gremory ::

Zna bit, ker je thermal pad malo debelejši vsaj po slikah na Googlu sodeč. Naroč thermal pade, pa še ostal ti bodo za drugič.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Steinkauz ::

Ma ja, sam kaj k je 3x3cm trakec 10eur.
S tem, da do zdej tega še nism nikjer dubu, pa sm žr kr neki laptopov razkopal.
Sam Dell more bit neki extra :|

Steinkauz ::

Sm rešu tko da sm dal full termalne paste. Ni idealno, sam ne ckrne.
Bom pa naroču trakec

Rias Gremory ::

Ma ja, sam kaj k je 3x3cm trakec 10eur.

Kje v Sloveniji najbrž ja, zdej če rabiš ASAP pač dej tok, potem pa nabavi na ebayu ene par komadov, ki so po par dolarjev.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

s6c-gEL ::

Sm rešu tko da sm dal full termalne paste. Ni idealno, sam ne ckrne.

Preveč ima kontra produktiven učinek.

Termalno pasto namažeš zato, da pokriješ površinske neravnine(hrapavost) in z njo iz neravnin izrineš zrak, ki je slab prevodnik toplote.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Steinkauz ::

Ja sej vem, da ni za to mišljena.
Ampak ima GPU v idle 50 stopinj, v load pa sicer čez 90.
Za prvo silo bo, potem pa sledi trakec.

boolsheat ::

s6c-gEL je izjavil:

Sm rešu tko da sm dal full termalne paste. Ni idealno, sam ne ckrne.

Preveč ima kontra produktiven učinek.

Termalno pasto namažeš zato, da pokriješ površinske neravnine(hrapavost) in z njo iz neravnin izrineš zrak, ki je slab prevodnik toplote.


Govora je o uporabi termalne paste namesto termalnega trakca...

driver_x ::

Jaz vedno kupim najcenešo pasto ali uporabim tisto, ki pride zraven nekaterih box procesorjev in vedno zdrži brez problema vsaj 5 let (tudi v 24/7 mašinah). Nanesem pa je ravno toliko, da se izravnajo neravnine, saj je kovina veliko boljši prevodnik od paste.

blackbfm ::

kolk maš pa pol mašin, če si tolkrat kupu pa vsaka zdrži 5 let?:))

driver_x ::

Trenutno zdržujem 7 takih mašin, vseh sem sestavil precej več (sestavljal sem že v časih, ko procesorji sploh še niso imeli hladilnikov). Pasto menjam, če ravno kaj šarim okoli procesroja ali hladilnika grafične. Da bi računalnik odpovedal ali štekal zaradi iztrošene paste, se mi še ni zgodilo. Kar nekaj tistih tubic, ki sem jih dobil zraven box procesorejev, sem porabil, izgubil ali komu dal, vmes sem naročal tudi na dx.com in v domačih trgovinah.

mojca ::

Mimogrede: razlog, zakaj sem spraševala glede menjave paste, je tudi v tem, da imajo nekateri prenosniki že serijsko preveč paste in morda je moj eden izmed njih. Tudi če se še ni iztrošila/izhlapela, obstaja možnost, da je plast predebela. (Prenosniku pa bom tudi kmalu upihnila peto svečko.)

m0f0x ::

Vam deluje ta termalna pasta ok (glede na stanje) za uporabo na CPU-ju? Ne vem, če bi jo uporabil ali kupil raje novo. Imamo pa to v službi in si bi jo malo sposodil :)

 Electrolube HTCP

Electrolube HTCP

54j0 ::

Nekam grudasta deluje, je to tipično zanjo? Rok uporabe (vem da je silly vprašanje, a glede na to, kako zgleda...)?

m0f0x ::

Saj meni tudi deluje nekam čudno. Nimam pojma koliko let je že na firmi in kakšna je bila na začetku, zato pa tu sprašujem, ker ima sigurno marsikdo več izkušenj :D.

LOL. Zdaj sem ravno opazil na fotki, da piše USE BY: 6/2013. Fail...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0f0x ()

shmandi ::

m0f0x je izjavil:

Vam deluje ta termalna pasta ok (glede na stanje) za uporabo na CPU-ju? Ne vem, če bi jo uporabil ali kupil raje novo. Imamo pa to v službi in si bi jo malo sposodil :)


Ta pasta nikakor ni primerna za prenosnike.

m0f0x ::

shmandi je izjavil:

Ta pasta nikakor ni primerna za prenosnike.


Zakaj pa ne? Uporabil bi za CPU v kišti.

hojnikb ::

stran vrži to..
#brezpodpisa

m0f0x ::

Saj ne bom uporabil. Bo pa verjetno sodelavec še naprej veselo mazal s tem :|

menjalnik ::

Meni so v trgovini rekli, da pasta neki nima roka uporabe, če jo pravilno/dobro zapreš. Meni moja v injekciji drži že 3 leta, jo pa 2x letno rabim
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta koliko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
386280 (5277) Pentium
»

Ali je ta temeperatura normalna ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
578182 (7001) Pro_moted
»

počasen, pregret prenosnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7011369 (10365) pobalinka2
»

Ali je to možno? (procesor okrog 90 C)

Oddelek: Pomoč in nasveti
494956 (4118) bond007

Več podobnih tem