» »

Redna zaposlitev ali s.p.

Redna zaposlitev ali s.p.

Temo vidijo: vsi
1
2
»

ytodf ::

Pithlit je izjavil:

Noben delodajalec ki 'zaposluje' SP-je le tem ne bo dal isto kot da redno zaposlenim. SP-je še zaposluje z namenom znižanja stroškov ter manj obveznosti (torej da so SP-ji ta prvi ki odletijo ko ni dovolj dela). V večini primerov pekarne oblike 'zaposlitev' niso namenjene temu da je 'zaposleni' na boljšem.

Phuh, za druge panoge ne vem, ampak za i/t, kar pač jaz poznam, res ni tako; na vsak način želijo zaposliti, kljub temu, da drži, kar govoriš, da se s.p. lahko prvega losaš. Če ti ponudijo manj kot želiš, pač ne sprejmeš; velika sreča pa je, da lahko delaš za tujce od doma (za fin denar), kar precej dvigne tvojo samozavest. Če verjameš ali ne, mene je en tehnični skoraj natepel, ker nisem hotel podpisati zame preslabe pogodbe, sem že pobledel, da je neka ruska mafija zadaj. In smotko, namesto, da bi za 20% dvignil ponudbo, kar bi takrat še celo podpisal, me je žalil (na 4 oči, pač) na osebni ravni. Seveda sem se pobral iz pisarne in se nikdar več obrnil, on je še nekaj klical in pametoval, dokler mu nisem blokiral številke. So me pa potem eni sami poklicali v okviru istega posla, in smo se zmenili, da smo (bili) vsi precej zadovoljni (pravi možakar ne govori o nobenih številkah :)). No, zdaj je kar inflacija, bi bilo potrebno dodati kakšen aneks ali najti dodatno/boljšo ponudbo...

In ne gre za požrešnost, le za povečane potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

jabe ::

Seveda ni res... Jaz imam točno določeno glede na delo, ki ga opravim, koliko delodajalec nameni meni. Gre za "strošek delodajalca", notri je vse. Pol naj se pa odločim, kako hočem do tega denarja. Zaposlitev, sp, pogodbe, kar čem...

tomazic89 ::

Cupakabra123 je izjavil:

Mi lahko kdo pomaga ali pravilno razmisljam.
Ker bi imel pri minimalnih prispevkih tudi minimalno penzijo bi dal vsak mesec "na stran" toliko, kot bi dobil za penzijo pri povprecni placi za 40 let (4500 dost realno recimo). ZPIZ mi izracuna 1800 eur. Odstejem tistih 400 eur ali koliko bi drugace dobil minimalne pokojnine in pridem na cca. 1400 / mesec, ki bi jih bilo dobro dati na stran, da ne bom siromah pri starih letih.


V penzijo gre 24 najboljsih zaporednih let, zato ne rabis celo zviljenje delati kot redno zaposlen, da se vedno ujames dober "interval".
primer:
Delas do 40-tega (ko si praviloma bolj zdrav) preko S.P., pozidas hiso, kupis stanovanje za oddajanje, potem se pa zaposlis in delas... Dokler pac ne reces, da je pokojnina dovolj visoka.

V tojem izracunu, ce bos ves cas redno zaposlen, se vsak mesec odpoves 2k, katera bi lahko vlozil "po svoje" in ne kot se odloci drzava. Ce se ti ne da ukvarjati z vlaganjem in kreiranjem portfelja za penzijo, mogoce res bolje, da zate to dela drzava. Sicer pa trpis potencialno ogromne oportunitetne stroske.
Samo za predstavo 2k na mesec je 240k v 10-ih letih oz skoraj pol mio v 20-ih. ce pol tega dobro nalozis in si kolikor toliko normalen se lahko upokojis brez da cakas drzavo.

maticb492 ::

tomazic89 je izjavil:


V penzijo gre 24 najboljsih zaporednih let, zato ne rabis celo zviljenje delati kot redno zaposlen, da se vedno ujames dober "interval".
primer:
Delas do 40-tega (ko si praviloma bolj zdrav) preko S.P., pozidas hiso, kupis stanovanje za oddajanje, potem se pa zaposlis in delas... Dokler pac ne reces, da je pokojnina dovolj visoka.

...


To je danes, ne veš kako bo, ko bomo šli mi v penzijo. Jaz imam penzijo nekje ~2060, če si letnik 89 kot nakazuje ime si skoraj na istem. Bogve kakšni bodo pogoji/izračuni takrat za nas :D
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

tomazic89 ::

maticb492 je izjavil:

Bogve kakšni bodo pogoji/izračuni takrat za nas :D

Absolutno.
V to se raje sploh nisem spustil =). Osebno ne racunam na drzavno penzijo, ampak to je ze tematika za kaksno drugo temo.

Ciciv ::

Kmalu grem iz redne zaposlitve v s.p, kjer bom delal, vsaj v začetku za 2 naročnika. Mesečni prihodek bo dober.

Vprašanje je kako se zaščititi npr. za primer dolgotrajne bolniške? Da bi ostal brez dela se niti ne bojim.

Samostojno varčevanje in vlaganje absolutno. V prvem letu to ne bo dovolj. Trenutno imam prihrankov le za nekaj mesecev, saj sem kupil nepremičnino. Življenjsko zavarovanje imam.

1. Plačevanje višjega prispevka od minimalnega. Vplaceval bi toliko, kot je sedaj delodajalec.
Ali obstaja kakšen kalkulator?

2. Zavarovanje tipa www.fond.si. Ali ima kdo izkušnje? Gre za zavarovalnico...moje izkušenje so, da bo vse super dokler ne rabiš izplacila.

Ziga Dolhar ::

Ciciv je izjavil:

Kmalu grem iz redne zaposlitve v s.p, kjer bom delal, vsaj v začetku za 2 naročnika. Mesečni prihodek bo dober.

Vprašanje je kako se zaščititi npr. za primer dolgotrajne bolniške? Da bi ostal brez dela se niti ne bojim.

Samostojno varčevanje in vlaganje absolutno. V prvem letu to ne bo dovolj. Trenutno imam prihrankov le za nekaj mesecev, saj sem kupil nepremičnino. Življenjsko zavarovanje imam.

1. Plačevanje višjega prispevka od minimalnega. Vplaceval bi toliko, kot je sedaj delodajalec.
Ali obstaja kakšen kalkulator?

2. Zavarovanje tipa www.fond.si. Ali ima kdo izkušnje? Gre za zavarovalnico...moje izkušenje so, da bo vse super dokler ne rabiš izplacila.


Jaz sem se odločil za opcijo 1 - plačujem si maksimalne prispevke. S tem si zavarovan, kot želiš, proti *dolgotrajnim* bolniškam. Pa tudi v primeru nege otroka pride prav, saj ti gre nadomestilo že od prvega dne nege dalje (seveda, če si ti na negi).

Ta opcija je še posebej vabljiva prvi dve leti, ko država fajn sofinancira prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki predstavljajo največji del prispevkov.
https://dolhar.si/

Ciciv ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Ciciv je izjavil:

Kmalu grem iz redne zaposlitve v s.p, kjer bom delal, vsaj v začetku za 2 naročnika. Mesečni prihodek bo dober.

Vprašanje je kako se zaščititi npr. za primer dolgotrajne bolniške? Da bi ostal brez dela se niti ne bojim.

Samostojno varčevanje in vlaganje absolutno. V prvem letu to ne bo dovolj. Trenutno imam prihrankov le za nekaj mesecev, saj sem kupil nepremičnino. Življenjsko zavarovanje imam.

1. Plačevanje višjega prispevka od minimalnega. Vplaceval bi toliko, kot je sedaj delodajalec.
Ali obstaja kakšen kalkulator?

2. Zavarovanje tipa www.fond.si. Ali ima kdo izkušnje? Gre za zavarovalnico...moje izkušenje so, da bo vse super dokler ne rabiš izplacila.


Jaz sem se odločil za opcijo 1 - plačujem si maksimalne prispevke. S tem si zavarovan, kot želiš, proti *dolgotrajnim* bolniškam. Pa tudi v primeru nege otroka pride prav, saj ti gre nadomestilo že od prvega dne nege dalje (seveda, če si ti na negi).

Ta opcija je še posebej vabljiva prvi dve leti, ko država fajn sofinancira prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki predstavljajo največji del prispevkov.


Torej 50% sofinanciranje velja tudi ce vplacujem maksimalne prispevke? :)

user4683 ::

145. člen, 2. odstavek ZPIZ-2 - če si pravilno razlagam, se 50% upošteva od izračunane zavarovalne osnove, ne pa od dvignjene (ali znižane). Za vsak slučaj klic na FURS verjetno ne bi bil slab :)

Odločitev je precej statistične sorte - koliko dolgotrajne bolniške "pričakuješ"? Ker če boš v 10 letih eno celo leto na dolgotrajni bolniški, si 9 let vplačeval 2 jurja na mesec več (dobrih 200k), zato da potem od ZZZS dobiš 20k več v tistem letu odsotnosti. Oziroma povedano drugače - v enem letu plačevanja minimalnih, namesto maksimalnih prispevkov, si samo s to razliko nardiš buffer za eno leto dolgotrajne bolniške. (seveda pa je potrebno upoštevati tudi nižjo pokojnino, tako da se izračun premakne bolj v smer 2 leti dela za 1 leto bolniške)

Lonsarg ::

Dolgotrajno bolnisko pokrije z par mesecev ekstra place na racunu.

Bolj nevarna je invalidnost ki ti lahko za vedno prepreci delati. Tak da proti invalidnosti se je vsaj dokler si mlad in nimas neke navarcevane rezerve zelo dobro zavarovati, dokler si mlad so taka zavarovanja itak zelo zelo poceni. Tudi za redno zaposlene, ker to kar dobis od drzave za invalidnost je bolj malo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaposlitev preko SP-ja vs. za nedoločen čas (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17921510 (13948) Gregor P
»

Delo preko študenta, s.p. ali redno?

Oddelek: Loža
162060 (1289) SebyDiamant

Iz redne zaposlitve na s.p. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14422570 (18812) Mavrik
»

Koliko je X€ nakazanih na S.P. efektivno?

Oddelek: Loža
4911698 (10507) M.B.

Več podobnih tem