» »

CERN bo Microsoftove licence nadomestil z odprtimi rešitvami

1
2
3

pegasus ::

Ne, energija je osnova. Denar je samo ena od njenih možnih manifestacij.

Zmajc ::

pegasus je izjavil:

Looooooka, smiliš se mi zaradi tvojega omejenega pogleda na svet. Ni vse v denarju ...


To ponavadi govorijo tisti, ki samo trošijo "v dobro človeštva".

imagodei ::

Mato989 je izjavil:

Seveda gre... naj dajo plačilke tistih majstrov ven pa da vidimo koliko so plačani tile strokovnjaki ki tako TEŽKO garajo v CERNu...

A lahko daš eno plačilno listo teh strokovnjakov sem gor, da se ne bomo pogovarjali na pamet? Sicer to, da so dobro plačani, ne spremeni kaj dost. To so ljudje na "prvih bojnih linijah" znanosti. Brez znanosti nam ostane bore malo. Koliko je v nekem trenutku vredna neka specialna raziskava, je drugotnega pomena. To, kar bomo čez 30 let potrebovali, si danes ti in jaz niti zamisliti ne moreva, kamot se pa ideje porodijo v takšnihle raziskovalnih ustanovah.

Mato989 je izjavil:

Itak delajo v dobro človeštva na davkoplačevalski denar ker noben drug jih ne bi financiral iz privatnega sektorja ker je NEPROFITABILNO še 100 let in bi lahko delali v dobro Sveta za par jurčkov in free flet... saj veš to je 10x več kot povprečen Evropejec KI JIH FINANCIRA!

Pri tebi mi ni nikoli jasno, a navijaš za brutalni kapitalizem al za neko božjastno verzijo komunizma...

Anyway, ne pozabit, da danes lahko pišeš odgovore na forum na telefonu, ki ima neprimerno več računske moči kot Apollo 11, s katerim smo postavili ljudi na Luno. Bazične raziskave, ki so omogočile to, so bile pa ravno raziskave na področju kvantne mehanike in tega, kar danes imenujemo Standardni model. Poleg tega je bilo v vseh teh desetletij še ogromno nekih raziskav in znanstvenih poskusov, za rezultate katerih so razlagali, da jih še stoletja ne bomo potrebovali... Dokler se pač ni našel en, ki je ugotovil, kako bi jih uporabili.

Vse zato, da lahko danes folk, iz udobja naslonjača tipka sporočila po elektronskih napravah s touch screeni, ki se nato z izjemnimi hitrostmi prenašajo po mikrovalovnem spektru do najbližje 3G/4G bazne postaje in naprej preko zapletenih elektronskih naprav, sestavljenih iz polprevodnikov, do serverja, kjer lahko vaše nebuloze, spet na zapletenih elektronskih napravah, bere širno slovensko občestvo.
- Hoc est qui sumus -

darkolord ::

imagodei je izjavil:

A lahko daš eno plačilno listo teh strokovnjakov sem gor, da se ne bomo pogovarjali na pamet
Povprečna plača je okrog 240k bruto, tako da se lahko to vzame za osnovo.

Office stane povprečno okrog 2 minuti dela na mesec.

Mato989 ::

darkolord je izjavil:

imagodei je izjavil:

A lahko daš eno plačilno listo teh strokovnjakov sem gor, da se ne bomo pogovarjali na pamet
Povprečna plača je okrog 240k bruto, tako da se lahko to vzame za osnovo.

Office stane povprečno okrog 2 minuti dela na mesec.


Še toliko slabše, sem mislil da bo okol 150k... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu s tem da njegovo raziskovanje v teh 4-5 letih bo MORDA nekoč uporabno, morda pa pač ne ane, medtem ko moje delo prinaša takojšnjo korist... ampak MS programerje pa ne bi plačali... ziher nimajo MSjevi obični programerji 240k bruto v povprečju. =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dejanslo ()

jukoz ::

Mato989 je izjavil:


... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu s tem da njegovo raziskovanje v teh 4-5 letih bo MORDA nekoč uporabno, morda pa pač ne ane, medtem ko moje delo prinaša takojšnjo korist...


Dej ti malo pojasni to tvojo takojšno korist. =)

nejcek74 ::

Mato989 je izjavil:

Še toliko slabše, sem mislil da bo okol 150k... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu......

Premalo si konkurencen za kapitalizem, poskusi v kaksni drzavi, ki ima uravnilovko.

Mato989 ::

jukoz je izjavil:

Mato989 je izjavil:


... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu s tem da njegovo raziskovanje v teh 4-5 letih bo MORDA nekoč uporabno, morda pa pač ne ane, medtem ko moje delo prinaša takojšnjo korist...


Dej ti malo pojasni to tvojo takojšno korist. =)


Ko stranka pride k meni in plača 150EUR menjavo LCDja ki ga je zlomila na telenu ker ima gor neprecenljive slike otroka, in jaz to v 2 urah menjam je to neposredna korist za to osebo...hkrati pa je tudi takojšnja korist za mojega delodajalca ki ima z mano plus... tako da dvojna taojšnja korist, to kar CERNovci delajo pa nobenemu danes ne koristi... Najhuje pa je to da niti nismo ZIHER, če NEKOČ bo našim zanamcem koristilo... morda bo morda ne... huje kot loterija.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dejanslo ()

pegasus ::

Zmajc je izjavil:

To ponavadi govorijo tisti, ki samo trošijo "v dobro človeštva".
Kar je samoumevno. Iz tega se da tudi sklepati, da ti človeštvu ne želiš dobro. Kdo je sedaj večji nebodigatreba?

Zmajc ::

Po izračunih tukaj je CERN do leta 2017 za LHC porabil cca 52 miljard EUR. Kaj točno nepogrešljivega za razvoj človeštva so do zdaj odkrili kar bi upraviličil ta znesek in nebi bilo pametneje uporabiti za druge bolj nujne srednjeročne raziskave?

Samo za kader dajo letno ven 600 miljonov EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

jukoz ::

Mato989 je izjavil:

jukoz je izjavil:

Mato989 je izjavil:


... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu s tem da njegovo raziskovanje v teh 4-5 letih bo MORDA nekoč uporabno, morda pa pač ne ane, medtem ko moje delo prinaša takojšnjo korist...


Dej ti malo pojasni to tvojo takojšno korist. =)


Ko stranka pride k meni in plača 150EUR menjavo LCDja ki ga je zlomila na telenu ker ima gor neprecenljive slike otroka, in jaz to v 2 urah menjam je to neposredna korist za to osebo...hkrati pa je tudi takojšnja korist za mojega delodajalca ki ima z mano plus... tako da dvojna taojšnja korist, to kar CERNovci delajo pa nobenemu danes ne koristi... Najhuje pa je to da niti nismo ZIHER, če NEKOČ bo našim zanamcem koristilo... morda bo morda ne... huje kot loterija.


OK, si me prepričal.

Vseeno si še enkrat malo preberi kaj si napisal =)

imagodei ::

Mato989 je izjavil:

darkolord je izjavil:

imagodei je izjavil:

A lahko daš eno plačilno listo teh strokovnjakov sem gor, da se ne bomo pogovarjali na pamet
Povprečna plača je okrog 240k bruto, tako da se lahko to vzame za osnovo.

Office stane povprečno okrog 2 minuti dela na mesec.


Še toliko slabše, sem mislil da bo okol 150k... torej tip zasluži v cca 4-5 letih več kot bom jaz v celem lajfu s tem da njegovo raziskovanje v teh 4-5 letih bo MORDA nekoč uporabno, morda pa pač ne ane, medtem ko moje delo prinaša takojšnjo korist... ampak MS programerje pa ne bi plačali... ziher nimajo MSjevi obični programerji 240k bruto v povprečju. =)

Tiste številke, ki jih je dal darkolord, so privlečene iz riti (al pa bomo dobili link na plače). Poleg tega pravi, da so to bruto plače, ni to tolk kot oni domov odnesejo - še vedno govorimo o visokih zneskih, ampak... Just for reference, da bomo točno govorili.

Naslednje, ne glede na to, koliko delajo, delajo več kot denimo tvoji delodajalci, ki tebi dajejo mezdo, sami pa pobirajo smetano. Od tega, kar delajo znanstveniki v CERNU je definitivno korist, pa čeprav samo neka intelektualna, da samemu sebi razlagamo ustroj realnosti. Zgodovina nas uči, da je izjemno veliko možnosti, da bodo posamezna odkritja v raziskovalnih ustanovah, kot je CERN, nekoč uporabna tudi v praksi. Mogoče bo minilo 200 let, ampak... Tudi Faraday ni vedel, da boš ti danes rabil elektriko za filat telefon, iz katerega postaš neumnosti na Facebook.

Nenazadnje pa: tudi ti lahko dobiš tako plačo, če želiš. Res pa, da bi moral mal v šole hodit, potem pa fejst delat, pa še malo delat, pa še malo, pa še malo... Pa bit dost izjemen na svojem področju in/ali imet malo sreče - pa bi lahko tudi ti opravljal tako "nekoristno" delo. ;)
- Hoc est qui sumus -

SloKin ::

Super! Samo še Oracla se znebijo pa bo prihodnost svetlejša...

bbbbbb2015 ::

imagodei je izjavil:

Naslednje, ne glede na to, koliko delajo, delajo več kot denimo tvoji delodajalci, ki tebi dajejo mezdo, sami pa pobirajo smetano. Od tega, kar delajo znanstveniki v CERNU je definitivno korist, pa čeprav samo neka intelektualna, da samemu sebi razlagamo ustroj realnosti. Zgodovina nas uči, da je izjemno veliko možnosti, da bodo posamezna odkritja v raziskovalnih ustanovah, kot je CERN, nekoč uporabna tudi v praksi. Mogoče bo minilo 200 let, ampak... Tudi Faraday ni vedel, da boš ti danes rabil elektriko za filat telefon, iz katerega postaš neumnosti na Facebook.

Nenazadnje pa: tudi ti lahko dobiš tako plačo, če želiš. Res pa, da bi moral mal v šole hodit, potem pa fejst delat, pa še malo delat, pa še malo, pa še malo... Pa bit dost izjemen na svojem področju in/ali imet malo sreče - pa bi lahko tudi ti opravljal tako "nekoristno" delo. ;)


Na na na na. Kako smo agresivni. Stvar je drugačna, kot ti praviš. Večina znanstvenikov v preteklosti je morala biti kar konkretno koristna za družbo, če so hoteli zjutraj zajtrk na mizo postaviti.

Od Fibonaccija, do Einsteina. Poglej recimo Fibonaccija:
Leonardo Fibonacci @ Wikipedia

on je imel konkreten šiht za oddelat, pol se je pa lahko zajebaval v svoje lastno veselje, kolikor se je želel.

Stvari so danes drugačne. Predvsem drugačne, ker so osnovne groundbreaking stvari že odkrite. Zato so se pojavile institucije, polne ljudi, ki sebi pravijo akademiki. Akademski naziv, mimogrede, po nekih regelcih, talajo tudi meni.

Ti ljudje so se zaprli v svoj (akademski) krog in vedno ko jih človek želi vprašati, tako praktično, kaj delajo, bodo nazaj rekli. Odkrivamo. Bazna znanost. Lej, pojma nimaš, spyzdi.

Na drugo vprašanje, kje je korist, ponavadi še odgovorijo, jah, saj ne vemo kje in če bo korist. Včasih traja 200 let, da je nekje neka korist (takrat bomo pa mi že plačke potegnii v nulo).

Države to podpirajo. Saj briga jih, če zdaj pa tu nastaja atomska fuzija v jogurtovem kozarcu. Paše jim, ker vsi ti ljudje davke plačujejo (v Švici, v Franciji), zaposlujejo tono nekih obstranskih dejavnosti (dobava wc papirja) in poganjajo lokalno gospodarstvo (gostilne).

Pač ta akademska srenja, ki sebi pravi elita, se je direktno napopala na proračune in srka denar.

Zdaj, jaz bi se čisto praktično vprašal, če ima CERN kake tenderje, da jim še mi malo blagovolimo kaj prodati. In jih ne bomo vznemirjali z vprašanji, če je kje kak hasek od njih.

Key Quest ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zanimivo je da bi vsi "vse" zastojn.... pod to spada tudi CERN... ni jim težko plačevat svojih ljudi z visokimi plačami ampak MSjevih programerjev pa ne bi plačevali =) Tisto pa naj bo gratis ker "nimajo keša" =)


Pogojev ne vem, a vem da so akademske institucije dobivale MS opremo po krepko znižanih cenah. Vsaj tako je bilo na Uni v Sloveniji in tudi v Belgiji. Ideja je verjetno, da se šolan folk navadi na Word. CERN je v svoji pravni obliki akademska inštitucija, zato bi (načeloma) morala ista pravila veljati (tudi) za njih.

Pa očitno pol ne. In to ni bilo zastonj, ne. Samo dosti ceneje je bilo.


Kaj je to "akademska institucija"? Univerze pri nas spadajo pod izobrazevalne ustanove, raziskovalne ustanove pa to niso. Pri nas je raziskovalna dejavnost pravno formalno povsem locena od izobrazevalne in tudi MS in ostali zalozniki programske opreme nimajo enake politike do enih in drugih. Ce izobrazevalne ustanove dobijo licence vec al manj zastonj ali po zelo ugodnih cena, raziskovalni zavodi placajo kr lepo polno komercialno ceno ... CERN je bil do sedaj iz nekega razloga (morda razpoznavnost in velikost) izjema.

zavajon ::

SloKin je izjavil:

Super! Samo še Oracla se znebijo pa bo prihodnost svetlejša...

Hm, s čim pa naj nadomestijo Oracle? MySql je sicer zastonj, ampak ...

pegasus ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Zdaj, jaz bi se čisto praktično vprašal, če ima CERN kake tenderje, da jim še mi malo blagovolimo kaj prodati.
Moraš biti član in plačati članarino, potem jim lahko kaj prodaš. Tako kot npr. ESA.

Key Quest je izjavil:

Pri nas je raziskovalna dejavnost pravno formalno povsem locena od izobrazevalne in tudi MS in ostali zalozniki programske opreme nimajo enake politike do enih in drugih.
Izvedel sem, da ima to Microsoft različno od države do države. In ponekod se še da dobit akademske licence za raziskovalno ustanovo ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

bbbbbb2015 ::

imagodei je izjavil:

Tudi Faraday ni vedel, da boš ti danes rabil elektriko za filat telefon, iz katerega postaš neumnosti na Facebook.

Nenazadnje pa: tudi ti lahko dobiš tako plačo, če želiš. Res pa, da bi moral mal v šole hodit, potem pa fejst delat, pa še malo delat, pa še malo, pa še malo... Pa bit dost izjemen na svojem področju in/ali imet malo sreče - pa bi lahko tudi ti opravljal tako "nekoristno" delo. ;)

Faraday je bil knjigovez. Na koncu je bil asistent na faksu, že skoraj povsem slep. Verjamem, da je tudi on razumel, kaj je 8 urni (ali 12 urni) šiht.

pegasus ::

zavajon je izjavil:

Hm, s čim pa naj nadomestijo Oracle?
Postgres. Oracle (baza) je razvojno mrtev.

bbbbbb2015 ::

pegasus je izjavil:

Moraš biti član in plačati članarino, potem jim lahko kaj prodaš. Tako kot npr. ESA.


Sem pogledal. Zadeva kaže odlično. Belgija je ustanovna članica. Top. To zdaj še tenderje moram najti.

jukoz ::

bbbbbb2015 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Moraš biti član in plačati članarino, potem jim lahko kaj prodaš. Tako kot npr. ESA.


Sem pogledal. Zadeva kaže odlično. Belgija je ustanovna članica. Top. To zdaj še tenderje moram najti.


Si Belgijec?

Za Slovence so ravno v zadnjih 14 dneh težili, naj se prijavimo na tenderje. No, težijo že dlje, zdej je bilo v novicah.

Ekola, še link:
https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

3p ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Na na na na. Kako smo agresivni. Stvar je drugačna, kot ti praviš. Večina znanstvenikov v preteklosti je morala biti kar konkretno koristna za družbo, če so hoteli zjutraj zajtrk na mizo postaviti.

Od Fibonaccija, do Einsteina. Poglej recimo Fibonaccija:
Leonardo Fibonacci @ Wikipedia

on je imel konkreten šiht za oddelat, pol se je pa lahko zajebaval v svoje lastno veselje, kolikor se je želel.

Stvari so danes drugačne. Predvsem drugačne, ker so osnovne groundbreaking stvari že odkrite. Zato so se pojavile institucije, polne ljudi, ki sebi pravijo akademiki. Akademski naziv, mimogrede, po nekih regelcih, talajo tudi meni.

Ti ljudje so se zaprli v svoj (akademski) krog in vedno ko jih človek želi vprašati, tako praktično, kaj delajo, bodo nazaj rekli. Odkrivamo. Bazna znanost. Lej, pojma nimaš, spyzdi.
...


Tu že bredemo v "probleme človeštva". Kaj pa je koristno? Kaj delaš ti? In kako je bolj koristno kot tisto, kat delajo CERNovci?

Vse bazične stvari so že odkrite? Do kdaj? Do danes? Do leta 1950? Bi odstranil iz svojega življenja vse odkrito pozneje?

bbbbbb2015 ::

jukoz je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Moraš biti član in plačati članarino, potem jim lahko kaj prodaš. Tako kot npr. ESA.


Sem pogledal. Zadeva kaže odlično. Belgija je ustanovna članica. Top. To zdaj še tenderje moram najti.


Si Belgijec?


Firma je belgijska. Kaj zdaj to pa tebe briga?

3p je izjavil:


Tu že bredemo v "probleme človeštva". Kaj pa je koristno? Kaj delaš ti? In kako je bolj koristno kot tisto, kat delajo CERNovci?


Pa napačnega najedaš. Jaz sem lepo rekel, da jih nič ne bom spraševal, kje je hasek. Tenderje pa sem našel. To se bomo potrudili.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Na na na na. Kako smo agresivni. Stvar je drugačna, kot ti praviš. Večina znanstvenikov v preteklosti je morala biti kar konkretno koristna za družbo, če so hoteli zjutraj zajtrk na mizo postaviti.
....
Pač ta akademska srenja, ki sebi pravi elita, se je direktno napopala na proračune in srka denar.

Kako je stvar drugačna od tega, kar pravim? ;) Kaj pa sploh pravim? Tega, kar mi ti očitaš v svojem tekstu, že ne.

Jaz ne pravim, da nadzora nad porabo proračunskega denarja ne sme bit. Da naj se kar počez financira vsako idejo, ki bi jo znanstveniki radi testirali. Nič nimam proti temu, da argumentiramo, zakaj bi nekaj financirali in da se poraba potem tudi spremlja.

Ampak, ko enkrat ugotovimo, da tisto potrebujemo - potem pa jokcanje nad tem, da nekdo zasluži 20.000 EUR bruto na mesec (medtem ko jaz ne), nobenemu ne more biti v ponos. Sploh, ker gre po vsej verjetnosti za zavajanje, takega denarja najbrž v povprečju ne vidijo - če nek junior scientist tam zasluži 10.000 EUR bruto, je to verjetno zelo visoka cifra. Pri nas na Jožefu Štefanu teh 10 jurjev po mojih podatkih raziskovalci niti od daleč ne vidijo, četudi gre še za tako vrhunski kader.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

zavajon je izjavil:

SloKin je izjavil:

Super! Samo še Oracla se znebijo pa bo prihodnost svetlejša...

Hm, s čim pa naj nadomestijo Oracle? MySql je sicer zastonj, ampak ...

Samo communiity verzija je zastonj.

Drugače plačaš zanj oracle licenco ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Evolve ::

pegasus je izjavil:

zavajon je izjavil:

Hm, s čim pa naj nadomestijo Oracle?
Postgres. Oracle (baza) je razvojno mrtev.


wtf did I just read

McMallar ::

10.000 bruto je v Zenevi priblizno toliko kot ene 2 - 2.5k neto v Sloveniji.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

MrStein ::

poweroff je izjavil:

Ne sodit drugih po sebi, no. Fiziki in matematiki večinoma znajo programirat.

Moja babica tudi zna programirat pralni stroj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

imagodei je izjavil:

Tiste številke, ki jih je dal darkolord, so privlečene iz riti (al pa bomo dobili link na plače
Potegnjene so iz letnega poročila. Sam si ga poišč.

imagodei ::

Na misel mi ne pride. Kdor postavlja trditev, priskrbi tudi vire.
- Hoc est qui sumus -

MrStein ::

srnjak je izjavil:

Ustanova, ki se ukvarja z dejavnostjo iz javne domene, naj, če je le možno, tudi uporablja programsko opremo, ki je v javni domeni.

Zgradbe naj gradijo iz open source zidakov? V službo se naj pripeljejo z open source vozili? Naj oblačijo open source obleke?

Right tool for the right job. Če tega ne spoštuješ, boš kmalu zgodovina.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

pegasus ::

MrStein je izjavil:

Zgradbe naj gradijo iz open source zidakov? V službo se naj pripeljejo z open source vozili? Naj oblačijo open source obleke?
Svet bi bil veliko lepši, če bi bile te reči na voljo. Tako pa moramo trpeti tiranijo malih kapitalističnih monopolistov, ki se vsi tepejo za našo energijo. Kriva je pa seveda evolucija ... nismo primerni za svet, kakršnega smo si ga naredili.

MrStein ::

Če bi čebula...

... zakaj pa ne narediš teh stvari, če se ti zdijo tako dobre?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

pegasus ::

Delam na tem, brez skrbi.

joze67 ::

bajsibajsi je izjavil:

joze67 je izjavil:

V UKCju zdravniki niso plačani za razvoj IT sistema, pa se s tem vseeno ukvarjajo ....

Kateri zdravnik v UKC (LJ/MB?) se ukvarja z razvojem IT sistema in katerega?

Kdo bi vedel. Kdo bi si upal povedati na glas, ne vedevši kaj to lahko potegne za seboj. Ob uvedbi kartice ZZZS online sem moral reševati situacije na oodelku za ščitnico, ortopediji in na abdominalni kirurgiji, vse UKC LJ. Ker se lokalni sistemi niso mogli ali niso znali povezati na ZZZS. Vsi so se ukvarjali s tem zato, ker ta pravi sistemi niso ponujali zajema in obdelave specialističnih podatkov. No, tip na abdominalni je morda celo res užival pri tem.

jype ::

MrStein je izjavil:

Zgradbe naj gradijo iz open source zidakov?
To že počnejo.

joze67 je izjavil:

Kdo bi vedel. Kdo bi si upal povedati na glas, ne vedevši kaj to lahko potegne za seboj. Ob uvedbi kartice ZZZS online sem moral reševati situacije na oodelku za ščitnico, ortopediji in na abdominalni kirurgiji, vse UKC LJ. Ker se lokalni sistemi niso mogli ali niso znali povezati na ZZZS. Vsi so se ukvarjali s tem zato, ker ta pravi sistemi niso ponujali zajema in obdelave specialističnih podatkov. No, tip na abdominalni je morda celo res užival pri tem.
Nemogoče, če kupiš od Microsofta, se to ne more zgoditi.

dexterboy ::

imagodei je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Seveda gre... v CERNu...

A lahko daš eno plačilno listo teh strokovnjakov sem gor, da se ne bomo pogovarjali na pamet? Sicer to, da so dobro plačani, ne spremeni kaj dost. To so ljudje na "prvih bojnih linijah" znanosti. Brez znanosti nam ostane bore malo. Koliko je v nekem trenutku vredna neka specialna raziskava, je drugotnega pomena. To, kar bomo čez 30 let potrebovali, si danes ti in jaz niti zamisliti ne moreva, kamot se pa ideje porodijo v takšnihle raziskovalnih ustanovah.

Mato989 je izjavil:

Itak delajo v dobro ... FINANCIRA!

Pri tebi mi ni nikoli jasno, a navijaš za brutalni kapitalizem al za neko božjastno verzijo komunizma...
Anyway, ne pozabit, da danes lahko pišeš odgovore na forum na telefonu, ki ima neprimerno več računske moči kot Apollo 11, s katerim smo postavili ljudi na Luno. Bazične raziskave, ki so omogočile to, so bile pa ravno raziskave na področju kvantne mehanike in tega, kar danes imenujemo Standardni model. Poleg tega je bilo v vseh teh desetletij še ogromno nekih raziskav in znanstvenih poskusov, za rezultate katerih so razlagali, da jih še stoletja ne bomo potrebovali... Dokler se pač ni našel en, ki je ugotovil, kako bi jih uporabili.
Vse zato, da lahko danes folk, iz udobja naslonjača tipka sporočila po elektronskih napravah s touch screeni, ki se nato z izjemnimi hitrostmi prenašajo po mikrovalovnem spektru do najbližje 3G/4G bazne postaje in naprej preko zapletenih elektronskih naprav, sestavljenih iz polprevodnikov, do serverja, kjer lahko vaše nebuloze, spet na zapletenih elektronskih napravah, bere širno slovensko občestvo.

KAPO DOL TEMU PRISPEVKU!
Ampak se bojim, da ljudje tega ne bodo razumeli... Zemlja je pač ravna in Basta :))
( @Mato989, ni letelo na tebe )
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

reeves ::

Zmajc je izjavil:

Drugače pa močno dvomim, da tile znanstveniki vejo uporabljat kaj več od Skyp-a in web browserja, kaj šele da bi kake gonilnike pisali. Za to imajo najet IT kader.

CERN ima svoj IT department. Zaradi kar nekaj specifičnih naprav potrebujejo ljudi, ki jih ne najdeš ravno na ZRSZ. Zaposlijo IT-jevce in jih izučijo ter obdržijo.

Evolve je izjavil:

Here we go again..

čez eno leto novica da gredo nazaj na Microsoft

Ja, to bi dejansko bilo možno. Winse uporablja administracija, analitični računalniki tečejo na prirejenem Linuxu, mislim. In dvomim, da bodo prehod izvajali sami.
Njihovi znanstveniki se bodo naslednji dve leti, dokler je CERN v LS2 stanju, ukvarjali z analizo že pridobljenih podatkov (300PB!!!).

bbbbbb2015 ::

dexterboy je izjavil:


Anyway, ne pozabit, da danes lahko pišeš odgovore na forum na telefonu, ki ima neprimerno več računske moči kot Apollo 11, s katerim smo postavili ljudi na Luno. Bazične raziskave, ki so omogočile to, so bile pa ravno raziskave na področju kvantne mehanike in tega, kar danes imenujemo Standardni model.


Ne pretiravaj. Kar se tiče Apolla 11 (in Apollov prej in potem), to je omogočila politična resolucija Kennedyja, ki je hotel pokazati v več niansah, da je kapitalizem in svoboda otipljivo boljša in bolj zmogljiva.

Obstaja teza, da je Kennedy pozlatil vse, česar se je lotil - in ga globoka država ni preveč marala, ker je bil zanje disruptor. Več študij je pokazalo, da ko je fasal metek v glavo, ga nihče ni maral od globoke države, niti mafija, nihče. Vsi so imeli razlog, da plačajo morilca, da ga pošljejo v nepovrat.

Po kuloarjih pa se je širilo, da ga je prepariral Von Braun, to je ta isti Von Braun, ki je streljal V2 na London. Von Braun je baje bil karizmatičen, brez težav je ljudi prepričal, da lahko gredo na Luno, kot je prej prepričal Hitlerja, da bodo žokali V2 rakete in London sesuli v nulo.

Če so bile tu kakšne raziskave, so bile aplikativne raziskave, s konkretnim ciljem.

Če se pa referenciraš na računalnik in moč CPU, pa je treba povedati, da kar je bilo groundbreaking, je bila iznajdba tranzistorja. Bistvo te iznajdbe je temeljilo na poskusih, da bi naredili nek ojačevalec, vzeli so germanium, da bi nadomestili vakumske cevi, ki so v radarjih pokale in so v teku vojne radarji bili manj zanesljivi, kot bi sicer lahko bili. In večina raziskav je bila narejena med vojnim časom, čeprav je do odkritja prišlo po 2. sv. vojni.

Naslednji mejnik je bila izdelava splošnega CPUja MOS 6502. Bistvo te iznajdbe je bilo, da se je problematika izdelave procesorja strukturirala, fetch enote, registri, instruction decoderji.
Najbolj se je temu mejniku poklonil tale kekec:


Zdaj da ne bi nadaljeval z Intelovo zgodbo, ki je tudi zanimiva, v grobem gre tako, da so fantje hoteli na vsak način zaslužiti.

In kje so tu bazne raziskave? Bazne kaj?

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Zmajc je izjavil:

Po izračunih tukaj je CERN do leta 2017 za LHC porabil cca 52 miljard EUR. Kaj točno nepogrešljivega za razvoj človeštva so do zdaj odkrili kar bi upraviličil ta znesek in nebi bilo pametneje uporabiti za druge bolj nujne srednjeročne raziskave?

Samo za kader dajo letno ven 600 miljonov EUR.


Bolj malo.

LHC je at this point in time, je tko kot Michelangelov helikopter. Ni imel niti primernega pogona, niti minimalnega razumevanja hidrodinamike.
Je bla sicer kul ideja, ampak več stoletji prezgodaj.
Razlika je, da Michelangelo je to pač zase neki risal, LHC pa smo izdatno financirali davkoplačevalci.
Efekta pa bolj malo.

So bistveno bolj nujni znanstveni projekti kot LHC.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

blay44 ::

Usmerjevalni računalnik Apolla je razvil javni Draper Laboratory. Iz tega razvoja so se razvili današnji sistemi "leti(upravljaj) preko žic". Prvi predhodnik današnjih procesorjev pa je bil čipek 4004.
Tko da, tako pravijo starci. Apollo projekt je Ameriki prinesel 20 letno tehnološko prednost pred ostalimi.

CERN je zakon. Prav je , da sodelujemo.
Za razliko od naših(in drugih) ustanov, napajanih z javnim(našim) denarjem,
ki potem ugotovitve skrivajo. Še več, celo patentirajo. Oni pa, kakor umetniki dajejo podatke našim
nevronskim strukturam, da jih povezujemo, seciramo, sanjamo.....

Zanimivo koliko ljudi zaničuje ali pa predlaga rušenje stebrov civilizacije. Istočasno pa jamrajo, da ni napredka.

 sanje

sanje

pegasus ::

vostok_1 je izjavil:

Michelangelov helikopter
Misliš da Vincijev.

poweroff ::

Saj je vseeno, kajne?

Eksaktna znanost pač ni pomembna, bolj pomembna so mnenja.
sudo poweroff

          ::

Meni je pa najbolj fascinantno to, da razni nihčeti na tem forumu, ki verjetno niti srednje poklicne šole niso uspeli dokončati, sodijo o upravičenosti in uporabnosti raziskav CERNa. :));((:8)

pegasus ::

Dobrodošel v demokraciji ;)

Kdor nima lastnega mnenja, si ga "sposodi" od tam, kjer mu je všeč.

jype ::

vostok_1 je izjavil:

So bistveno bolj nujni znanstveni projekti kot LHC.
Mhm, prvi med njimi je pa "kako se znebiti idiotov v sodobni družbi".

MrStein ::

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

So bistveno bolj nujni znanstveni projekti kot LHC.
Mhm, prvi med njimi je pa "kako se znebiti idiotov v sodobni družbi".

Me je spomnilo na plot tiste risanke o mravljah. (Disney nekaj, Ants? Bugs?)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bbbbbb2015 ::

          je izjavil:

Meni je pa najbolj fascinantno to, da razni nihčeti na tem forumu, ki verjetno niti srednje poklicne šole niso uspeli dokončati, sodijo o upravičenosti in uporabnosti raziskav CERNa. :));((:8)


Jaz z akademsko izobrazbo torej ne sodim med te.
Vendar nimaš prav.

Dokler porabljajo javni denar, ima vsaka čistilka, ki ima pet minut čipk pavze, pravico izreči se in soditi o CERNu. Kapiš? Javni denar.

Lahko pa najdejo privat investitorja. Kaj se bodo z njim pogovarjali, pa ne briga ne mene, ne čistilko.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

blay44 je izjavil:

Usmerjevalni računalnik Apolla je razvil javni Draper Laboratory. Iz tega razvoja so se razvili današnji sistemi "leti(upravljaj) preko žic". Prvi predhodnik današnjih procesorjev pa je bil čipek 4004.
Tko da, tako pravijo starci.


Čipa Intel 4004, prosim, da ne omenjaš. To je zmazek, ki ga ni kupoval nihče, niti za kalkulator ni bil dober (je imel preveč napak). Avtorji, Faggin, Hof in Mazor so od Obamota dobili neko medaljico. To ni bil izdelek, da bi v IEEE Spectrum razpravljali in se razigravali v globino o perspektivi mikro procesiranja.

Intelovci so forsirali čip v Pioneer sondo, pa jih tudi tam niso hotli. Po kuloarjih se govori, da pač komande niso mele konsistentne eksekucije. To je Intel tolklo vse do 80386, pa še v 80486.

Zmazek skratka, nevreden omembe. Propadli poskus, ki ni pustil markantnih sledi za sabo.

MrStein ::

Oh, seveda je. Še zdaj namreč izvajamo taiste (nekonsistentne?) instrukcije.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CERN bo Microsoftove licence nadomestil z odprtimi rešitvami (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10316525 (13341) Mavrik
»

Slovenija na poti k članstvu v CERN-u!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4010956 (6409) gus5
»

Dvajset let prostega svetovnega spleta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
153282 (2141) Gregor P
»

Epilog: nadsvetlobnih nevtrinov ni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
349176 (6961) MasterBlaster
»

CERN zagnal LHC@home 2

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
247355 (6087) gruntfürmich

Več podobnih tem