» »

Prikazovanje zastojev v navigaciji-SLO

Prikazovanje zastojev v navigaciji-SLO

«
1
2 3

Soldier ::

Že nekaj časa iščem podatek, zakaj v SLO ne kaže zastojev v integrirani navigaciji avtomobila, tako kot to deluje v DE. V DE to deliuje že vrsto let.
Ali morda kdo ve več kaj o tem, oz. na kakšen princip to sploh deluje? kako pridejo ti podatki do navigacije? Gps, radio frekvence? Ali je to pri nas kaj posebej za nastaviti? Je morda blokada zaradi varovanja človekovih pravic? Kakšna tehnična ovira?

          ::

En sistem deluje preko radijskih postaj, nekatere navigacije pa imajo svoje sisteme, ki delujejo preko GSM omrežja. Pri nas se mi zdi, da te podatke oddaja val202, vendar vsaj po mojih izkušnjah niso preveč ažurni. Včasih sem imel avto, v katerem je navigacija omogočala sprejem podatkov o zastojih preko GSM omrežja, vendar so v Sloveniji kupljeni avti imeli to izključeno, menda se naš uvoznik ni dogovoril za licence ali nekaj podobnega. Na internetsih se je našlo navodila, kako zadevo omogočiti. V tem primeru sem v tujini (DE, AT, I) prejemal podatke o zastojih, v SLO pa ne. Sam se glede zastojev najbolj zanašam na Google Maps.

St235 ::

na kratko: proizvajalcu avta dol visi za Slovenijo in ne zagotavlja podatkov.

Tehnično obstaja več rešitev kako v praksi to deluje. Starejše opcije se poslužujejo FM frekvenc in RDS, novejši pa preko GSM.

Pri integriranih rešitvah je proizvajalec tisti, ki mora zagotovit, da je naprava sposobna sprejemat podatke, da na posameznem območju podatki so na voljo in da se ti podatki ustrezno pošiljajo. Če karkoli od tega zmanjka potem ne dela.

hojnikb ::

tmc, kar ima verjetno tvoja navigacija, pri nas še ne dela.
#brezpodpisa

Soldier ::

sm poguglal , kaj je to tmc pa sem našel tole:
https://www.zurnal24.si/avto/zdaj-pa-za...

feryz ::

Dela v Sloveniji. Samo avto si moraš kupiti pravi.
V mojem se temu reče RTTI. Ponavadi obvoz izračuna v istem trenutku kot Gmaps, ni par sekund razlike. Torej morata imeti iste podatke.

Soldier ::

ok, zarad tega ne bom avta menju, sam nekak se mi zdi butast, da tolk zaostajamo na tem področju, ker mislim da bi se to dal uredit že zdavnaj.

Mavrik ::

Soldier je izjavil:

Že nekaj časa iščem podatek, zakaj v SLO ne kaže zastojev v integrirani navigaciji avtomobila, tako kot to deluje v DE. V DE to deliuje že vrsto let.
Ali morda kdo ve več kaj o tem, oz. na kakšen princip to sploh deluje? kako pridejo ti podatki do navigacije? Gps, radio frekvence? Ali je to pri nas kaj posebej za nastaviti? Je morda blokada zaradi varovanja človekovih pravic? Kakšna tehnična ovira?



To uporablja RDS sistem na FM radiu (ali podoben sistem na DAB, ampak ne vem ce v Sloveniji obstaja). Omejitve so ponavadi na strani proizvajalcev avtomobilov - za vsako drzavo je treba vpisati kode cest/regij, ki jih posilja RDS in jih mapirati na karto.

Za mojo Mazdo vem da je proizvajalec rekel da Slovenije ne bodo podprli in to je to. Uporabi Android Auto/Carplay z Google Maps.
The truth is rarely pure and never simple.

Bellzmet ::

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

feryz ::

Moj dobiva podatke preko podatkovne povezave.

Machete ::

Bellzmet je izjavil:

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

Ne pa ni.
hint: bmw
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

gruntfürmich ::

v nissanu na here maps je v italiji kazalo, v sloveniji pa ne.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

          ::

Mavrik je izjavil:

Za mojo Mazdo vem da je proizvajalec rekel da Slovenije ne bodo podprli in to je to. Uporabi Android Auto/Carplay z Google Maps.


A imaš še Tomtoma ali novejšo?

mitjau ::

Sej vem da je malo off topic ampak:
nova Darsova aplikacijo, deluje kot navigacija in kaže zapore/zastoje in zelo točen čas prihoda. Ampak za Slovenijo.
Navigira tudi po navadnih cestah, ne vem pa kako je kaj z informacijami po navadnih cestah.

Bellzmet je izjavil:

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

Ja, če si peš ali z osebnim avtom. Mene je z avtodomom poizkušal peljati čez most z nosilnostjo 2t, še dobro da gledam znake.... ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

Soldier ::

Sj do zdj uporabljam gsm navigacijo za te namene, ampak bi raje koristil avtomobilsko zato ker ima veliko večji ekran, je bol na varnem maestu, upravljanje preko tipk na volanu in preko glasovnih ukazov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Soldier ()

Mavrik ::

          je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Za mojo Mazdo vem da je proizvajalec rekel da Slovenije ne bodo podprli in to je to. Uporabi Android Auto/Carplay z Google Maps.


A imaš še Tomtoma ali novejšo?


Mazda Connect verzijo (posodobitve od Naviextras), ki je v večini novih Mazd. Je pa res da nisem nikoli probal prometnih informacij preko podatkovne povezave, ker se mi ni dalo plačati naročnine.

V Italiji/Avstriji/Nemčiji/Švici informacije delujejo.

Soldier je izjavil:

Sj do zdj uporabljam gsm navigacijo za te namene, ampak bi raje koristil avtomobilsko zato ker ima veliko večji ekran, je bol na varnem maestu, upravljanje preko tipk na volanu in preko glasovnih ukazov.


Kakšen avto pa sploh imaš?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Soldier ::

c-class

starfotr ::

Uradni servis naj ti posodobi firmware od radia/navigacije, pa bo skoraj zagotovo začelo delat.

Soldier ::

Točno, bom vprašu, na to pa nism pomislu

Gregor P ::

Machete je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

Ne pa ni.
hint: bmw

Vendar, aplikacija za telefon stane kakšen 30 evrov, morda 60 s kartam cel EU ipd. (seveda + stroški naprave, telefon 200 evrov itd.), navigacija v avtu pa vsaj 1000 evrov (in vsaka nadgradnja pa vsaj še 500 evrov), rajši več pri kakšnem BMBW-ju, Mercedesu. Tako da je car play v navezavi z namensko aplikacijo za navigacijo vsaj za večino najbolj zanesljiva in slučajno tudi cenejša storitev.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Bellzmet ::

Na Androidu sta npr. Google Maps in HERE Maps popolnoma brezplačni.

          ::

Bellzmet je izjavil:

Na Androidu sta npr. Google Maps in HERE Maps popolnoma brezplačni.


V BiH ali Srbiji jima cena hitro naraste.

Blazz ::

          je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Na Androidu sta npr. Google Maps in HERE Maps popolnoma brezplačni.


V BiH ali Srbiji jima cena hitro naraste.


HERE lahko podownloadaš vse mape doma, ne rabiš prenosa podatkov.

starfotr ::

Niso problem mape, problem so sveže informacije o stanju na cestah.

St235 ::

ja, vseh 1 mb na teden...

starfotr ::

Ki stane 10 €/MB... Super.

Soldier ::

ja u Srbiji, Bosni...

IL_DIAVOLO ::

Google maps ftw

starfotr ::

Soldier je izjavil:

ja u Srbiji, Bosni...


Povsod izven EU, tudi v Švici, Srbiji... Še vedno se storitve, kot je TMC zakon. Imaš zastonj in po navadi delajo tudi, ko ni mobilnega signala.

Magic1 ::

O katastrofa, kaj če moraš celo koga poklicat ko si v Švici. Kako sploh lahko živiš, a veš kakšne so cene v trgovinah!! Gremo hitro po nov avto s super navigacijo...(ki itak ne dela marsikje)
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

starfotr ::

Ni katastrofa, samo ljudje furajo google maps, gredo čez mejo, čez 1 mesec jih pa kap, ko pride znesek par 100 eur za nekaj prenešenih MB.

          ::

Blazz je izjavil:

          je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Na Androidu sta npr. Google Maps in HERE Maps popolnoma brezplačni.


V BiH ali Srbiji jima cena hitro naraste.


HERE lahko podownloadaš vse mape doma, ne rabiš prenosa podatkov.


Tega pa nisem vedel, sem uporabljal nekaj drugega. Ali deluje tudi na iPhonu? A je to to: HERE WeGo - City Navigation?

Magic1 je izjavil:

O katastrofa, kaj če moraš celo koga poklicat ko si v Švici. Kako sploh lahko živiš, a veš kakšne so cene v trgovinah!! Gremo hitro po nov avto s super navigacijo...(ki itak ne dela marsikje)


To ne, je pa zasoljen prenos podatkov nepotreben strošek, če si lahko priskrbiš brezplačno (ali cenejšo) alternativo.

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Gregor P je izjavil:

Machete je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

Ne pa ni.
hint: bmw

Vendar, aplikacija za telefon stane kakšen 30 evrov, morda 60 s kartam cel EU ipd. (seveda + stroški naprave, telefon 200 evrov itd.), navigacija v avtu pa vsaj 1000 evrov (in vsaka nadgradnja pa vsaj še 500 evrov), rajši več pri kakšnem BMBW-ju, Mercedesu. Tako da je car play v navezavi z namensko aplikacijo za navigacijo vsaj za večino najbolj zanesljiva in slučajno tudi cenejša storitev.


Drži da so danes android naprave, ki solidno nadomestijo navigacije skoraj zastonj, ampak ne pretiravati. Letna naročnina na zemljevide (4 updejti) so ca 90 eur + rtti če želiš nekaj eurov. Ampak ni pa google map v navezavi z neko tablico ultimativno najboljše. Je samo najcenejše.

oz. kar linkam iz online platforme, da ne bo še kdo verjel o 500 in več eurskih nadgradnjah:
MAP UPDATE: 12 months 66,75 EUR incl. VAT (v akciji trenutno, drugače 89 eur)
REAL TIME TRAFFIC INFORMATION: 12 months 44,25 EUR incl. VAT (v akciji trenutno, drugače 59 eur)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

IL_DIAVOLO ::

starfotr je izjavil:

Ni katastrofa, samo ljudje furajo google maps, gredo čez mejo, čez 1 mesec jih pa kap, ko pride znesek par 100 eur za nekaj prenešenih MB.


Lol...saj pa pokriva prakticno vse evropske drzave. 6. 5 giga je pri telemachu. Navigacija pa vzame zelo malo. Se 100 mega ne za par ur voznje do hrvatije.

In tudi ce to prekoracis, je 0.0054 za 1 mega.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Izven EU je problem. Ali sploh kaj bereš? Če greš v CH iz DE ali iz HR v BiH, lahko pozabiš ugasnit in blokirat podatke. In potem te cepijo z visokim računom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

IL_DIAVOLO ::

Ups, to pa ja.

Takrat pa najboljse, da ti operater blokira podatke.

Zgodovina sprememb…

Tech2k ::

Kako je pa z Sygic android aplikacijo, gledam cene in imajo trenutno akcijo 16.99 Eur za premium Europe + traffic lifetime access?

Ali kdo to uporablja in kako se obnese v sloveniji?

St235 ::

starfotr je izjavil:

Ni katastrofa, samo ljudje furajo google maps, gredo čez mejo, čez 1 mesec jih pa kap, ko pride znesek par 100 eur za nekaj prenešenih MB.

Zakaj lazes? Vsi ponudniki so ze davno moral implementirat blokado, da do zneskov par 100 za prenos podatkov brez izrecnega soglasja ne more prit.

starfotr je izjavil:

Izven EU je problem. Ali sploh kaj bereš? Če greš v CH iz DE ali iz HR v BiH, lahko pozabiš ugasnit in blokirat podatke. In potem te cepijo z visokim računom.


Rofl, ker trafic data preko rds in podobnih alternativ v BIH funkcionira v nulo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Soldier ::

Zdje jo to že čisto zašlo v drugo temo. Point je, da nočem uporabljat gsm-a med vožnjo iz varnostnih razlogov.

feryz ::

St235 je izjavil:

Rofl, ker trafic data preko rds in podobnih alternativ v BIH funkcionira v nulo?
Tako kot v Sloveniji. Ne vem pa, ali je to tebi dobro ali slabo.
Stvar okusa.

Magic1 ::

V glavnem ima vsak sistem svoje pomanjklivosti. Razlika je le v tem, da navigacija v avtu dela le v tistem vozilu in še zelooo draga je. Pa še to dela bolj tako, naredit pa ne moreš nič, da bi stvar izboljšal.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

feryz ::

Kako to veš, da je draga? V novih je kar zraven. Če jo hočeš ven spuliti in stvar poceniti, ti pa ne dovolijo.
Delajo pa, kakor delajo. Včasih svetuje boljše kot Gmaps, včasih slabše. Najboljše je imeti obe in primerjati.

Gregor P ::

Machete je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Machete je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Pač je Google Maps še vedno boljša navigacija od tistih, ki jih prodajajo v avtih za cca, jurja evrov. Žalostno.

Ne pa ni.
hint: bmw

Vendar, aplikacija za telefon stane kakšen 30 evrov, morda 60 s kartam cel EU ipd. (seveda + stroški naprave, telefon 200 evrov itd.), navigacija v avtu pa vsaj 1000 evrov (in vsaka nadgradnja pa vsaj še 500 evrov), rajši več pri kakšnem BMBW-ju, Mercedesu. Tako da je car play v navezavi z namensko aplikacijo za navigacijo vsaj za večino najbolj zanesljiva in slučajno tudi cenejša storitev.


Drži da so danes android naprave, ki solidno nadomestijo navigacije skoraj zastonj, ampak ne pretiravati. Letna naročnina na zemljevide (4 updejti) so ca 90 eur + rtti če želiš nekaj eurov. Ampak ni pa google map v navezavi z neko tablico ultimativno najboljše. Je samo najcenejše.

oz. kar linkam iz online platforme, da ne bo še kdo verjel o 500 in več eurskih nadgradnjah:
MAP UPDATE: 12 months 66,75 EUR incl. VAT (v akciji trenutno, drugače 89 eur)
REAL TIME TRAFFIC INFORMATION: 12 months 44,25 EUR incl. VAT (v akciji trenutno, drugače 59 eur)

Hvala za INFO. Predvidevam, da je sama navigacija še vedno izjemno draga? V zadnjih desetih letih verjamem, da so se morali počasi malo prilagoditi potrošnikom, enako je bilo z mp3-ji, vendar pa so bile te zadeve strašansko drage, sam menim, da povsem po nepotrebnem, kar je potem jasno pokazala konkurenca.

feryz je izjavil:

Kako to veš, da je draga? V novih je kar zraven. Če jo hočeš ven spuliti in stvar poceniti, ti pa ne dovolijo.
Delajo pa, kakor delajo. Včasih svetuje boljše kot Gmaps, včasih slabše. Najboljše je imeti obe in primerjati.

Kaj pa pravzaprav ponujajo toliko več, da opravičijo svojo ceno? To da jih lahko upravljaš prek gumbov na volanu? Večji zaslon? Imajo vsaj boljši sprejem? :|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

          ::

Gregor P je izjavil:

Kaj pa pravzaprav ponujajo toliko več, da opravičijo svojo ceno? To da jih lahko upravljaš prek gumbov na volanu? Večji zaslon? Imajo vsaj boljši sprejem? :|


Meni osebno zelo veliko pomeni, da po armaturi in vetrobranskem steklu nimam raznih nosilcev in napeljanih kablov. Poleg tega mi gospa iz avtomobilske navigacije sama stiša glasbo na prednjih zvočnikih, kadar mi ima kaj za povedati. Telefon se tudi poveže z avtom preko BT-ja, tako da ga niti ne jemljem iz torbe.

fujtajksel ::

St235 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Ni katastrofa, samo ljudje furajo google maps, gredo čez mejo, čez 1 mesec jih pa kap, ko pride znesek par 100 eur za nekaj prenešenih MB.

Zakaj lazes? Vsi ponudniki so ze davno moral implementirat blokado, da do zneskov par 100 za prenos podatkov brez izrecnega soglasja ne more prit.


No dejanska praksa je da te operaterji preko tistih bornih MB ki jih kuri navigacija rade volje olupijo za 60€ do blokade če nimaš pravega paketa in pozabiš izključit podatke. Tudi če imaš paket ki naj bi kril podatke v teh državah, če nisi na njihovih mejah ultra pazljiv pri izbiri operaterja - na kar nismo več navajeni.

St235 ::

Med 60e in par 100e ni ravno majhna razlika. Pri cemer mi traficdata se v zivljenju ni pobral vec kot par kb na dan.

          je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Kaj pa pravzaprav ponujajo toliko več, da opravičijo svojo ceno? To da jih lahko upravljaš prek gumbov na volanu? Večji zaslon? Imajo vsaj boljši sprejem? :|


Meni osebno zelo veliko pomeni, da po armaturi in vetrobranskem steklu nimam raznih nosilcev in napeljanih kablov. Poleg tega mi gospa iz avtomobilske navigacije sama stiša glasbo na prednjih zvočnikih, kadar mi ima kaj za povedati. Telefon se tudi poveže z avtom preko BT-ja, tako da ga niti ne jemljem iz torbe.


Android auto / apple car v veliki meri resi te zadeve. Pri cemer google now / siri po mojih izkusnjah deluje bolje kot avtomobilski pomocniki, ce tripas na glasovne ukaze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

starfotr ::

Omejitev 60 eur ne velja izven EU.

Tech2k ::

Soldier je izjavil:

Zdje jo to že čisto zašlo v drugo temo. Point je, da nočem uporabljat gsm-a med vožnjo iz varnostnih razlogov.


Opcija je tudi da kupiš android avto radio in potem furaš android navigacije. Samo vprašanje je kako se tak radio obnese in če se sploh da kupiti neko boljšo varianto ne tistih cenenih kitajcev za 200 eur. Namreč sam razmišljam v to smer ker bi rad zamenjal star avtoradio za kaj bolj uporabnega.

St235 ::

starfotr je izjavil:

Omejitev 60 eur ne velja izven EU.


laži, laži, laži me, ti to radiš najbolje...

https://www.akos-rs.si/opozorilo-akos-g...

zdaj pa ata nehaj nakladat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

          ::

St235 je izjavil:

Med 60e in par 100e ni ravno majhna razlika. Pri cemer mi traficdata se v zivljenju ni pobral vec kot par kb na dan.


Pred kratkim sem potoval po Aziji, kjer mi prenos podatkov sploh ni deloval, saj bi ga moral posebej zakupiti (nek paket svet ali nekaj takega), tudi za pogovore sem imel privzeto nastavljeno omejitev na nekaj deset €, tako da kar se tega tiče, si ne bi mogel narediti kakšne velike škode. Ker pa smo veliko prepotovali in stalno uporabljali navigacijo (seveda tako, s prednaloženimi kartami), bi znala uporaba Google Mapsov kar nanesti.


St235 je izjavil:

Android auto / apple car v veliki meri resi te zadeve.


Pri nakupu naslednjega avta je eden od pogojev tudi Apple Carplay. Model, ki ga imam nagledanega, menda to podpira.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Huawei bo uporabljal TomTomove zemljevide

Oddelek: Novice / Android
469280 (6784) dunda
»

Navigacija: slovensko vodenje

Oddelek: Na cesti
325000 (3857) Konlov
»

navigacija v avtu

Oddelek: Pomoč in nasveti
275372 (4362) feryz
»

Sygic - navigacija - nakup (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5517019 (11721) dunda
»

Avto brez navigacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8816921 (13263) Mavrik

Več podobnih tem