» »

Kazenski zakonik imamo, kaj pa nagradni zakonik?

Kazenski zakonik imamo, kaj pa nagradni zakonik?

«
1
2

Ribič ::

Ja, tole sem se vedno spraševal, ker se mi je zdelo, da v sistemu nekaj manjka.

Ljudi lahko usmeriš v določeno obnašanje tako, da jih kaznuješ, če počnejo določene stvari narobe (palica) ali pa jih nagradiš, ko počnejo kaj drugega pravilno (koren). Čeprav prava ni moja stroka, sem malo gledal po spletu koliko raznih kazenskih zakonikov obstaja in koliko členov za razne kazni je zbranih noter... če oseba stori to in to, se sme kaznovati s tem in tem, če stori tisto, se sme kaznovati s tistim, če stori ono, se sme kaznovati, se sme kaznovati, sme kaznovati, kaznovati..... itd.

Kaj pa kakšen nagradni zakonik? Se pravi zakonik, kjer so zbrani členi zakona za katere se osebo sme nagraditi za pravilno opravljena dejanja? Npr. če oseba naredi to pa to, se sme nagraditi s tem in tem, če oseba naredi tisto, se sme nagraditi, sme nagraditi, nagraditi..., itd? Potem bi pa potrebovali še neko uradno osebo, kot je državni tožilec, vendar da namesto tožb oz. zahtev po kazni počne ravno nasprotno - izdaja zahteve po nagradah. Za "nagrade" ne velja, da obdržiš nekaj, kar že imaš (npr. če se boš ravnal po zakonih, te ne bomo kaznovali npr. finančno) temveč, da pridobiš nekaj novega (če se boš ravnal po zakonih, boš nagrajen npr. finančno).

Ali tole res manjka v zakonodaji ali se mi samo blede?
Vse ribe so mi pobegnile!

FormerUser ::

Ne, ne manjka. To, da si etičen in moralen človek bi moralo biti samoumevno, nagrada je v tem, da ti to, ob predpostavki, da se tudi druge vzgaja v to smer, omogoča življenje v varni in pošteni družbi, kjer lahko prosperiraš.

#000000 ::

Imamo tudi nagradnegam in je celo v isti izdaji kot kazenski (ista bukla) to so luknje v zakoniku, te se smatrajo kot nagradni zakonik :D

Raptor F16 ::

Kitajci imajo to že zrihtano s sistemom družbene bonitetne ocene.

Delaš pihdarije, te prikrajšajo.

Delaš dobro, imaš prednost pri vpisu na boljše šole, cenejša stanovanja, možnosti za boljšo službo itd. itd.

Korenček, palica.

FormerUser je izjavil:

Ne, ne manjka. To, da si etičen in moralen človek bi moralo biti samoumevno, nagrada je v tem, da ti to, ob predpostavki, da se tudi druge vzgaja v to smer, omogoča življenje v varni in pošteni družbi, kjer lahko prosperiraš.


Si lahko še bolj zagrižena v lastno rit ? ;((

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

PacificBlue ::

Kaj ti bo nagradni zakonik, če se pa še kazenskega ne upošteva.:D
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

eriCartman ::

Se ga upošteva in kazenski zakonik je oboje in kazenski in nagradni (za izbrance) - primer

narediš _izdarijo:
1.posledice za običajnega glodalca - dobiš kazen in zapor (ven potem prideš prenovljen, dober, odgovoren in dobronameren človek)
2.posledice za izbrane glodalce - dobi kazen in zapor - kazni ne odplača, se ji le nasmehne (pridobljen izplen iz _izdarije hrani na nedostopnem hranilnem računu), gre v zapor z vikend oddihi in dopustom minimalno 24dni, kasneje se pritoži in v novi sodbi primer pade, zato še toži državo in dobi primerno odškodnino - nagrado

Poldi112 ::

Kaj pa je otroški dodatek drugega kot nagrada za pridne v postelji?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Daliborg ::

Se strinjam z Hipatijo.
Sicer pa vse dohodke katere ti podeli država so neke vrste nagrada?
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

crcfail ::

Nagradni zakonik je samo za tiste ki so preutrujeni za delo in jih potem ti nagradiš s svojim denarjem da lahko živijo spodobno, humano življenje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Poldi112 ::

Nič nih ne nagradiš, so si kar lepo zaslužili s plačevanjem prispevkov, ko so bili še dela sposobni.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Ribič ::

FormerUser je izjavil:

Ne, ne manjka. To, da si etičen in moralen človek bi moralo biti samoumevno, nagrada je v tem, da ti to, ob predpostavki, da se tudi druge vzgaja v to smer, omogoča življenje v varni in pošteni družbi, kjer lahko prosperiraš.

Ma ne vem, morda bi bilo res bolje, če bi najprej sploh razločili med materialnimi in nematerialnimi kaznimi in nagradami. To, kar ti omenjaš, so nematerialne stvari. Stvar pa je v tem, da se v primeru kazni velikokrat odvzamejo materialne stvari, pri nagradah pa se podarijo nematerialne dobrine ali pa se kot nagrada smatra dejstvo, da se nekaj materialnega ne odvzame (se pravi kot nagrada stanje ostane nespremenjeno). Jaz sem imel v mislih sistem materialno-materialno npr., da se denar, ki se pobere v obliki kazni od "porednih" ljudi potem namesto v proračun raje steka v nek ločeni račun, iz katerega se potem podarjajo nagrade za "pridne" ljudi. Ker če tudi pogledaš samo statistiko oz. razmerje, je ogromno več predpisanih kazni, kot pa nagrad - teh pa ni skoraj nikjer.
Vse ribe so mi pobegnile!

jype ::

Raptor F16 je izjavil:

Si lahko še bolj zagrižena v lastno rit ? ;((
Ona razume posledice svojih dejanj, ti pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: kuall ()

xmetallic ::

jype je izjavil:

Ona razume posledice svojih dejanj, ti pa ne.

Ne, ne razume posledic svojih dejanj. Vendar jih bo občutila, in ne bodo ji všeč.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

koyotee ::

Poldi112 je izjavil:

Nič nih ne nagradiš, so si kar lepo zaslužili s plačevanjem prispevkov, ko so bili še dela sposobni.


Verjetno je mislil une pijavke ki cuzajo socialno ;)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

eriCartman ::

Nagradni zakonik pri nas je tisto ko enega špecneš pa dobiš nagrado - primer skeniranje računov - sam te morejo še izžrebat a kako že gre

Furbo ::

Nagrada je svet, v katerem lahko vsi lepo živimo. Ni vse v kešu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

XLapse ::

Nagradili bomo Lakotnika29 za vse ure k je tle preživel in mu jih je delodajalec plačal.
alien technology

Daliborg ::

Lakotnik29 ima ponekod tehnte in konstruktivne odgovore. Ga z veseljam preberem, ko berem nekatere druge dotične uporabnike se še meni IQ zniža. To kako pa on izrabi svoj prosi čas pa ni na nas da sodimo.
Ontopic:
Če bomo v EU delali na nagradnem sistemu verjamem da bomo slabše izvedli to kot pa so Kitajci. oziroma verjamem, da bi imeli še več državnih pijavk.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

XLapse ::

sem samo to napisal ker mi je v drugi temi napisal da naj grem v psihiatrično
alien technology

jype ::

xmetallic je izjavil:

Ne, ne razume posledic svojih dejanj. Vendar jih bo občutila, in ne bodo ji všeč.
Glede na to, da sem objektiven, lahko samo rečem, da ti haluciniraš.

Furbo je izjavil:

Nagrada je svet, v katerem lahko vsi lepo živimo. Ni vse v kešu.
Tako je, zato je vsak racionalen človek egalitarec in posledično levičar in feminist.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: hamez66 ()

XLapse ::

nevem kaj govoriš Furbo da ni vse v kešu.. Ko je keš edina stvar kar me še briga.
alien technology

Daliborg ::

XLapse je izjavil:

sem samo to napisal ker mi je v drugi temi napisal da naj grem v psihiatrično

Če te v vsaki temi burijo duhovi iz preteklosti, ti je svetoval pravilno, pa brez zamere. Tudi nič narobe ni pa čeprav nekateri na to še vedno gledajo kot nek tabu.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Furbo ::

XLapse je izjavil:

nevem kaj govoriš Furbo da ni vse v kešu.. Ko je keš edina stvar kar me še briga.

Ker se zaradi urejenih zadev lahko koncentriraš nanj. Nismo shithole država, kjer bi te še pred kešom zanimalo golo preživetje, nalezljive bolezni proti katerim smo mi lepo cepljeni in vse ostalo. To so vse nagrade, ki jih kasiramo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Šimpanz ::

To ne bi laufalo. Recimo za krajo v trgovini dobiš kazen xx, a če pa nič ne ukradem moram pa nekaj dobiti. Podobno je pri prehitri vožnji, a če me bo policaj pomeril in ugotovil da vozim po predpisih mi bo pa dal denar al kaj. Življenje po predpisih je pač normalno, kdor predpise krši ga čaka kazen.

SodVina ::

Primer nagrade

Sicer pa komentar v stilu: "Nagrada je svet, v katerem živimo"... isto potem lahko velja tudi za kazen.

gruntfürmich ::

Ribič je izjavil:

Ja, tole sem se vedno spraševal, ker se mi je zdelo, da v sistemu nekaj manjka.

Ljudi lahko usmeriš v določeno obnašanje tako, da jih kaznuješ, če počnejo določene stvari narobe (palica) ali pa jih nagradiš, ko počnejo kaj drugega pravilno (koren). Čeprav prava ni moja stroka, sem malo gledal po spletu koliko raznih kazenskih zakonikov obstaja in koliko členov za razne kazni je zbranih noter... če oseba stori to in to, se sme kaznovati s tem in tem, če stori tisto, se sme kaznovati s tistim, če stori ono, se sme kaznovati, se sme kaznovati, sme kaznovati, kaznovati..... itd.

Kaj pa kakšen nagradni zakonik? Se pravi zakonik, kjer so zbrani členi zakona za katere se osebo sme nagraditi za pravilno opravljena dejanja? Npr. če oseba naredi to pa to, se sme nagraditi s tem in tem, če oseba naredi tisto, se sme nagraditi, sme nagraditi, nagraditi..., itd? Potem bi pa potrebovali še neko uradno osebo, kot je državni tožilec, vendar da namesto tožb oz. zahtev po kazni počne ravno nasprotno - izdaja zahteve po nagradah. Za "nagrade" ne velja, da obdržiš nekaj, kar že imaš (npr. če se boš ravnal po zakonih, te ne bomo kaznovali npr. finančno) temveč, da pridobiš nekaj novega (če se boš ravnal po zakonih, boš nagrajen npr. finančno).

Ali tole res manjka v zakonodaji ali se mi samo blede?


na prvo žogo se ti morda resnično blede, ampak ko pa dejansko pomisliš, da če si vzoren državljan, morala in inteligenca v vrhu, in da potem imaš enako vlogo oz 'moč' (kot volilec na volitvah) kot nekdo bebast in pokvarjen človek, potem se resnično zamisliš kaj je point civilizacije.
namreč tudi po eni strani ni logično, da nekdo pokvarjen ali slučajno zločinec enakovredno odloča o usodi ljudi in družbe kot nekdo, ki ima visoko moralo in se na splošno zavzema za boljši jutri.
da pa boš kar dobival denar od davkoplačevalcev če se boš držal pravil pa po mojem ni logično.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Furbo ::

SodVina je izjavil:

Primer nagrade

Sicer pa komentar v stilu: "Nagrada je svet, v katerem živimo"... isto potem lahko velja tudi za kazen.

Jap, tedaj se tvoj svet lahko zmanjša na velikost celice. >:D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

SodVina je izjavil:

Sicer pa komentar v stilu: "Nagrada je svet, v katerem živimo"... isto potem lahko velja tudi za kazen.
Drži, saj zato se pa ruski milijonarji selijo v Slovenijo in ne na Madžarsko.

crcfail ::

Poldi112 je izjavil:

Nič nih ne nagradiš, so si kar lepo zaslužili s plačevanjem prispevkov, ko so bili še dela sposobni.


O čemu blebečeš dete? A ne poznaš številk?

Non stop se derete kako je suženjstvo nemoralno, na drugi strani pa hočete da eni celo življenje posvetijo plačevanje položnic, plenic, ifona... za druge.

jype ::

crcfail je izjavil:

Non stop se derete kako je suženjstvo nemoralno, na drugi strani pa hočete da eni celo življenje posvetijo plačevanje položnic, plenic, ifona... za druge.
Mi to zate plačujemo prostovoljno, zato ne gre za suženjstvo.

Poldi112 ::

koyotee je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Nič nih ne nagradiš, so si kar lepo zaslužili s plačevanjem prispevkov, ko so bili še dela sposobni.


Verjetno je mislil une pijavke ki cuzajo socialno ;)


Težka, ker še s penzijo je težko dostojno preživeti, z socialo je pa to skoraj nemogoče.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

samotest ::

Ribič je izjavil:

Ja, tole sem se vedno spraševal, ker se mi je zdelo, da v sistemu nekaj manjka.

Ljudi lahko usmeriš v določeno obnašanje tako, da jih kaznuješ, če počnejo določene stvari narobe (palica) ali pa jih nagradiš, ko počnejo kaj drugega pravilno (koren). Čeprav prava ni moja stroka, sem malo gledal po spletu koliko raznih kazenskih zakonikov obstaja in koliko členov za razne kazni je zbranih noter... če oseba stori to in to, se sme kaznovati s tem in tem, če stori tisto, se sme kaznovati s tistim, če stori ono, se sme kaznovati, se sme kaznovati, sme kaznovati, kaznovati..... itd.

Kaj pa kakšen nagradni zakonik? Se pravi zakonik, kjer so zbrani členi zakona za katere se osebo sme nagraditi za pravilno opravljena dejanja? Npr. če oseba naredi to pa to, se sme nagraditi s tem in tem, če oseba naredi tisto, se sme nagraditi, sme nagraditi, nagraditi..., itd? Potem bi pa potrebovali še neko uradno osebo, kot je državni tožilec, vendar da namesto tožb oz. zahtev po kazni počne ravno nasprotno - izdaja zahteve po nagradah. Za "nagrade" ne velja, da obdržiš nekaj, kar že imaš (npr. če se boš ravnal po zakonih, te ne bomo kaznovali npr. finančno) temveč, da pridobiš nekaj novega (če se boš ravnal po zakonih, boš nagrajen npr. finančno).

Ali tole res manjka v zakonodaji ali se mi samo blede?


Najbrz je res , da se vecina zakonodaje ukvarja z omejevanjem nezazeljenega obnasanja, a obstajajo deli. ki se ukvarjajo s spodbujanjem dolocenega obnasanja in 'nagrajevanja'
Recimo za kmetijstvo, recikliranje, investiranje v razvoj, izobrazevanje, ipd dobis spodbude, subvencije, olajsave.
Ce imas otroke, dobis denarni dodatek.
Ce hranis v pokojninskem skladu ali si dolgorocni lastnik delnic, je ta kapital ob porabi manj ali nic obdavcen.
ipd.

Stari maček ::

Država sodeluje le tam, kjer boli. Če imaš izgubo na borzi, ti tudi ne da poleg, pri dobičku pa se hitro oglasi.

gruntfürmich ::

samotest je izjavil:

...obstajajo deli. ki se ukvarjajo s spodbujanjem dolocenega obnasanja in 'nagrajevanja'
Recimo za kmetijstvo, recikliranje, investiranje v razvoj, izobrazevanje, ipd dobis spodbude, subvencije, olajsave.
Ce imas otroke, dobis denarni dodatek...

ja točno. to je nagrada za 'ciljno' delovanje. glede denarja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Ribič ::

Šimpanz je izjavil:

To ne bi laufalo. Recimo za krajo v trgovini dobiš kazen xx, a če pa nič ne ukradem moram pa nekaj dobiti. Podobno je pri prehitri vožnji, a če me bo policaj pomeril in ugotovil da vozim po predpisih mi bo pa dal denar al kaj. Življenje po predpisih je pač normalno, kdor predpise krši ga čaka kazen.
Ne razumeš! Strinjam se, da tak sistem nebi deloval, ampak v zakoniku piše, da se sme kaznovati oz. nagraditi, ne pa, da se mora. Da bi bila stvar nekako uravnovešena, bi morali v sistemu uporabiti še dodatno omejitev pri izplačevanju takih nagrad: Vsota prejetih kazni je enaka vsoti izdanih nagrad.
Vse ribe so mi pobegnile!

opeter ::

Tudi v šoli se otroke motivira z ocenami, knjižnimi nagradami, izleti itn. Odrasle pa z denarjem, dopusti, raznimi drugimi bonitetami ... upokojence z regresi in popusti v trgovinah itn.

Zakaj ne bi človeka, ki se drži zakonov in moralno živi, motivirali recimo z znižanimi davki ali s čim drugim?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kuall ::

Ribič, pohvalno, tvoja ideja je zelo dobra in izvirna.
Veš kaj je vzrok za to, da imamo samo kazni in nič nagrad? Tradicija!

Drug razlog pa je ta, da je veliko bolj važno, da ljudje ne delajo prepovedanih stvari kot pa da delajo dobre stvari. Ker imajo prepovedane stvari lahko velikanski učinek naproti slabim. Predstavljaj si samo, koliko spremeni svet nek množični morilec, ki pobije 50 ljudi. Bolj kot 1000 ljudi, ki celo življenje delajo same dobre stvari.

Če je krava poredna ko jo molzeš jo moraš božat, pa bo pridna, ne pa tepst, ker bo še bolj poredna.
Podobno bi morali (kar je kontradikcija) najbolj hvaliti kriminalce, ker njim to najbolj manjka, zato tudi so kriminalci, ker imajo občutek, da je ves svet proti njim.

FormerUser je izjavil:

Ne, ne manjka. To, da si etičen in moralen človek bi moralo biti samoumevno, nagrada je v tem, da ti to, ob predpostavki, da se tudi druge vzgaja v to smer, omogoča življenje v varni in pošteni družbi, kjer lahko prosperiraš.


Fakin levičarji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

gruntfürmich ::

sj učasih se tudi iz kazni nabere kakšen nagradni sklad. ampak ideja da bi bilo to kontinuirano vsekakor ni slaba!
vsekakor pa je v sloveniji težko s kaj takim, ko pa si s kaznimi radi polnijo državni organi svoj proračun..
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nevone ::

Če je krava poredna ko jo molzeš jo moraš božat, pa bo pridna, ne pa tepst, ker bo še bolj poredna.
Podobno bi morali (kar je kontradikcija) najbolj hvaliti kriminalce, ker njim to najbolj manjka, zato tudi so kriminalci, ker imajo občutek, da je ves svet proti njim.


To je fakin levičarska ideologija. Samo vi ne ločite levičarjev od "levičarjev".

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Raptor F16 ::

V bistvu je glih to narobe, da se tažlehtnim daje pozornost, ostali so pa pičkin dim za sistem.

kuall ::

nevone je izjavil:


To je fakin levičarska ideologija. Samo vi ne ločite levičarjev od "levičarjev".


Nisem eden od tistih, ki svet delijo na levo in desno. Levičarji so zame tisti idioti, ki to delajo. Zame je vera razum, za levičarja je vera to neumno vraževerje.

nevone ::

Nisem eden od tistih, ki svet delijo na levo in desno. Levičarji so zame tisti idioti, ki to delajo. Zame je vera razum, za levičarja je vera to neumno vraževerje.


A pa dopuščaš možnost, da ne veš, kaj je to levičarstvo in da ti pravzaprav pojem zlorabljaš?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

FormerUser ::

Ribič je izjavil:


Ma ne vem, morda bi bilo res bolje, če bi najprej sploh razločili med materialnimi in nematerialnimi kaznimi in nagradami. To, kar ti omenjaš, so nematerialne stvari. Stvar pa je v tem, da se v primeru kazni velikokrat odvzamejo materialne stvari, pri nagradah pa se podarijo nematerialne dobrine ali pa se kot nagrada smatra dejstvo, da se nekaj materialnega ne odvzame (se pravi kot nagrada stanje ostane nespremenjeno). Jaz sem imel v mislih sistem materialno-materialno npr., da se denar, ki se pobere v obliki kazni od "porednih" ljudi potem namesto v proračun raje steka v nek ločeni račun, iz katerega se potem podarjajo nagrade za "pridne" ljudi. Ker če tudi pogledaš samo statistiko oz. razmerje, je ogromno več predpisanih kazni, kot pa nagrad - teh pa ni skoraj nikjer.


Se ne morem strinjati, da imaš trenutno od pridnosti samo nematerialne koristi. Predstavljaj si, da živiš v zelo skorumpirani državi, kjer moraš uradnike "podmazati" za vsako stvar, ki jo naredijo, isto zdravnike, da te ustrezno zdravijo, da naokoli hodijo oborožene bande, ki terjajo od tebe varščino, da te pustijo pri miru.... Ves ta denar v državi, kjer večina vsaj približno spoštuje zakone, ostane tebi, od delujoče pravne države imaš torej konkreten materialni profit. Druga stvar je, kje bi dobili denar za izplačilo nagrad? Ker tega denarja bi moralo biti veliko, saj je delež tistih, ki ne kršijo zakonov praviloma mnogo večji od tistih, ki jih, poleg tega bi morale biti nagrade podobno visoke kot kazni. Če bi pridnost finančno ovrednotili in bi šlo zgolj za simbolične vsote, bi marsikdo začel razmišljati, da pridnost pravzaprav ni veliko vredna, da se ne splača, kar bi bilo kontraproduktivno. S tem, ko bi navadili ljudi, da za vsako pozitivno dejanje pričakujejo materialno nagrado, bi se po moje podali na slipery slope.

Materialno nagrajevanje torej, po moje, odpade, sem pa mnenja, da imamo še veliko prostora pri nematerialnem nagrajevanju. Namesto raznih starlet in starletov ter ostalih brezveznežev ki nam jih dnevno vsiljujejo bolj ali manj rumeni mediji, bi več pozornosti in priznanja morali dobiti ljudje, ki ne samo, da spoštujejo zakone ampak delajo v dobro skupnosti, so požrtvovalni, solidarni, nenasilno rešujejo konflikte, se zavzemajo za šibkejše... to so pravi junaki našega časa in bi jih v tej luči morali tudi obravnavati. Tako pa se žal danes promovira predvsem egoizem, čeprav mnogi empirični dokazi kažejo, da družbe, kjer se vsak briga predvsem in zgolj zase, prej ali slej degenerirajo in razpadejo.

Ribič ::

FormerUser je izjavil:

Druga stvar je, kje bi dobili denar za izplačilo nagrad? Ker tega denarja bi moralo biti veliko, saj je delež tistih, ki ne kršijo zakonov praviloma mnogo večji od tistih, ki jih, poleg tega bi morale biti nagrade podobno visoke kot kazni. Če bi pridnost finančno ovrednotili in bi šlo zgolj za simbolične vsote, bi marsikdo začel razmišljati, da pridnost pravzaprav ni veliko vredna, da se ne splača, kar bi bilo kontraproduktivno. S tem, ko bi navadili ljudi, da za vsako pozitivno dejanje pričakujejo materialno nagrado, bi se po moje podali na slipery slope.

Ni nujno. Kot sem napisal, bi denar dobili od pobranih kazni, porabili bi ga pa za izplačilo nagrad. Dodal sem pa še omejitev, da bi morala biti vsota denarja, ki se pobere kot kazen enaka vsoti, ki se odda v obliki nagrad. To pa še ne pomeni, da bo vsak, ki se drži vseh predpisov, nagrajen, ker tudi ni vsak, ki se jih ne drži, kaznovan. Pač če določen čas ne storiš nobenega prekrška, obstaja neka majhna možnost, da boš nagrajen in ta možnost se lahko veča s preteklim časom. Delež tistih, ki se držijo predpisov, je res večji, vendar pa pri omejitvi z vsoto, ki sem jo podal, lahko zadevo rešimo na dva načina: A) Omejimo višine nagrad (denar se porazdeli med vse nagrade; ker je nagrad več, bodo te po posameznem znesku manjše) in B) Omejimo število nagrad (število nagrad je enako številu kazni; ker je nagrad manj kot kazni, bodo te tudi podobno visoke kot kazni). V bistvu naj bi bilo podeljevanje nagrad smatrano kot nekaka loterija za pridne državljane, ne pa nekaj garantiranega.
Vse ribe so mi pobegnile!

gruntfürmich ::

nagrade bi lahko bile tako materialne kot nematerialne; materialne v obliki nagrad za ne-kaznovanje iz fonda kazni (kar je morda še najbolj vzgojno v sloveniji; namreč 'moj sosed dobi 'moj' denar ker prehitro vozim'...(grozna stvar) ter ni več očitkov o inkasantsvu), nematerialne pa v obliki večje udeležbe pri gradnji prihodnosti v obliki večjega vpliva na volitvah itd.
je pa res da slednje potrebuje bolj svobodno pisane zakone, namesto da so izrazito levo ali desno usmerjeni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Miki N ::

gruntfürmich je izjavil:

nagrade bi lahko bile tako materialne kot nematerialne; materialne v obliki nagrad za ne-kaznovanje iz fonda kazni


Meni se zdi to nasprotje ideje, da je pravica slepa (v antičnem pomenu, ne forumsko-komentatorskemu - dobra stvar). Kazniva dejanja naj se obravnavajo ločeno, kvečjemu kadar gre za eno in isto dejanje večkrat - ne pa da imaš nekakšen bonus, ki ga lahko "porabiš".

To vse vodi v tisto čemur pravim sam "zakonodaja občutkov". Tovrstno "karmično načelo" zna biti sumljivo že pri zavarovanjih, v kazenski zakonik pa po mojem sploh ne spada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

gruntfürmich ::

mislim da moj predlog ne posega v nič takega kot ti omenjaš?
kazniva dejanja pa se verjetno nikoli ne obravnavajo ločeno, ker potem ne bi imeli kartoteke ali imeli 'povratnike'. verjetno se tudi ponavljajoče dejanje drugače obravnava kot posamezno.
bonusa pa tudi ne bi bi rabil imeti nobeden oz lahko bi se nagrajevalo sproti in ne na bonus ali kaj podobnega. vsekakor ni pametno da če si recimo 2× se držal omejitve (nagrada) da pa imaš sedaj možnost divjati in biti nekaznovan.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

starfotr ::

Nagradni zakonik je, da te policaji in sodišče pustijo pri miru, če si priden.

Nagrada je tudi, če seksaš in narediš otroke, ti davčna gleda skozi prste.

DownPurr ::

FormerUser je izjavil:

Ne, ne manjka. To, da si etičen in moralen človek bi moralo biti samoumevno, nagrada je v tem, da ti to, ob predpostavki, da se tudi druge vzgaja v to smer, omogoča življenje v varni in pošteni družbi, kjer lahko prosperiraš.


Direkt pravilno napisan. Če rabiš nagrado sam zato ker si naredil nekaj prav si shallow af.
Evo ena preprosta : Ne stori ničesar kar nebi rad da je storjeno tebi.

Smrekar1 ::

Ribič je izjavil:

Ja, tole sem se vedno spraševal, ker se mi je zdelo, da v sistemu nekaj manjka.

Ljudi lahko usmeriš v določeno obnašanje tako, da jih kaznuješ, če počnejo določene stvari narobe (palica) ali pa jih nagradiš, ko počnejo kaj drugega pravilno (koren). Čeprav prava ni moja stroka, sem malo gledal po spletu koliko raznih kazenskih zakonikov obstaja in koliko členov za razne kazni je zbranih noter... če oseba stori to in to, se sme kaznovati s tem in tem, če stori tisto, se sme kaznovati s tistim, če stori ono, se sme kaznovati, se sme kaznovati, sme kaznovati, kaznovati..... itd.

Kaj pa kakšen nagradni zakonik? Se pravi zakonik, kjer so zbrani členi zakona za katere se osebo sme nagraditi za pravilno opravljena dejanja? Npr. če oseba naredi to pa to, se sme nagraditi s tem in tem, če oseba naredi tisto, se sme nagraditi, sme nagraditi, nagraditi..., itd? Potem bi pa potrebovali še neko uradno osebo, kot je državni tožilec, vendar da namesto tožb oz. zahtev po kazni počne ravno nasprotno - izdaja zahteve po nagradah. Za "nagrade" ne velja, da obdržiš nekaj, kar že imaš (npr. če se boš ravnal po zakonih, te ne bomo kaznovali npr. finančno) temveč, da pridobiš nekaj novega (če se boš ravnal po zakonih, boš nagrajen npr. finančno).

Ali tole res manjka v zakonodaji ali se mi samo blede?


Imam slabe novice zate: blede se ti.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Za vsak slučaj ti predlagam pregled pri osebnem zdravniku ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaseg telefona v postopku preiskave

Oddelek: Loža
4911381 (9210) poweroff
»

Zavajanje - "Srečna linija"

Oddelek: Loža
445834 (4364) Malcolm_Y
»

Vpis ocene (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18239174 (34563) gimnazija123
»

Kako je v Sloveniji s snemanjem v javnosti?

Oddelek: Loža
367982 (6601) sensei
»

vlada bi se morala opravičiti kriminalcem

Oddelek: Problemi človeštva
223117 (2426) sidd

Več podobnih tem