» »

Kako "prevladati" z svojim WIFI omrežjem čez sosedove?

Kako "prevladati" z svojim WIFI omrežjem čez sosedove?

«
1
2

Netrunner ::

Vedno več sosedov ima vedno več wifi omrežij, tako da je velika zasočenost z signali. Nekaj časa nazaj sem si nastavil drugi kanal, kateri je izboljšal delovnje za nekaj čsa vendar sedaj je spet problem, saj dostikrat mi wifi ne dela. Wifi imam preko telemachovega modema (unifi je izklopljen). Zanima me, kaj lahko naredim da bom v svojem stanovanju vedno prevladoval moj wifi ??

Ali bo pomagačo če bom:
- kupil konkretnejši modem kateri ima močnejše in boljše antene?
- Če se da, da bi nastavil da izbere random kanal oz. je mogoče preveriti kateri je najbolj "prost"?
- Ročno nastavil IP, MAC naslove in naprave katere se lahko povežejo ?
- Mogoče preklop na 5mhz ? .telefoni to podpirajo ?
...

Nisem ravno najbolje podkovan pri teh zadevah. Bilokakšen nasvet kako bi naredil vedno dostopen in stabilni wifi (v poplavi signalov od sosedov) je dobrodošel.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Mavrik ::

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.

Kupiti moraš opremo (na obeh straneh), ki podpira 802.11ac / 802.11n na 5GHz kanalih. Potem premakneš svoj Wifi na enega od 5GHz kanalov. Kanalov na 5GHz spektru je namreč veliko več in Wifi ima manj dosega, zato je motenj bistveno manj. Še posebej če upoštevaš, da brezžične miške, tipkovnice, gamepadi ter ostala Bluetooth šara dela na spodnjem 2.4GHz spektru in dodatno moti wifi.

Vse ostalo s tvojega seznama ne bo naredilo nič razlike - če imaš 2.4GHz spekter nabasan z glasnimi postajami ti nobena nastavitev ne bo pomagala.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Netrunner ::

Mavrik je izjavil:

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.


:) Vem, pa če si dovolj glasen preglasiš ostale kaj ne? Odseliti se pa ni ravno mimogrede kot iti ven iz gužve.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Aquafriend ::

Netrunner je izjavil:

Mavrik je izjavil:

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.


:) Vem, pa če si dovolj glasen preglasiš ostale kaj ne? Odseliti se pa ni ravno mimogrede kot iti ven iz gužve.

Ce tvoji sosedi podobno razmisljajo, potem imate problem.

Netrunner ::

Nevem kako razmišljajo sosedje. Mene samo zanima kaj lahko naredim da bom sam sebe lepo slišal. bi pričakoval, da če je tvoj signal najmočnejši, kar načeloma tudi je, da ne bo težav z povezovanjem. Žal pa ni tako.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

smacker ::

5ghz bo rešlo problem

starfotr ::

Kaneli, kisoedini smoselni za uporabo so 1,6,11 pogojno 14. Vse ostalo se zažira in prekriva ostale.

Netrunner ::

Zakaj pa 1,6,11 ?? Po čem se razlikujejo z ostalimi ? Zakaj se ostali "zažirajo" in prekriva ostale ??
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

XS!D3 ::

Netrunner je izjavil:

Nevem kako razmišljajo sosedje. Mene samo zanima kaj lahko naredim da bom sam sebe lepo slišal.

Je že @Mavrik napisal bistvo. Na 5GHz je na voljo bistveno več frekvenčnega spektra (na 2.4GHz imaš samo 3 20MHz neprekrivajoče se kanale), praktično nimaš dodatnega smetenja s strani mikrovalovk, BT naprav, babyphonov, brezžičnih mišk/tipkovnic ter ostale šare in imaš hkrati še slabšo penetracijo signala zaradi višje frekvence, kar je z vidika motenj dobra stvar (rabiš sicer več APjev za enako pokritost, ampak imaš s tem tudi manj naprav na posameznem APju in posledično višji throughput).

S kričanjem na 2.4GHz ne boš kaj dosti dosegel. Komunikacija je dvosmerna, tako da če že, se morata napravi na obeh koncih toliko bolj dret (običajno itak omejeno z zakonsko določeno mejo) - torej tudi recimo mobilni telefon/laptop, pa še to nima efekta nad določeno mejo.

starfotr ::

Mavrik ::

Netrunner je izjavil:

Mavrik je izjavil:

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.


:) Vem, pa če si dovolj glasen preglasiš ostale kaj ne? Odseliti se pa ni ravno mimogrede kot iti ven iz gužve.


Na neki točki to neha delovati - ko nabiješ oddajno moč začne wifi v napravi motiti samega sebe (in druge). Podobno kot začnejo zvočniki hreščati ko jih daš preveč naglas. Vse kar si potem dosegel je da si posral spekter in bo vse skupaj delalo še slabše. Za tebe in sosede :)

Še posebej ko je alternativa dati kakih 80EUR za dober 802.11ac AP - če nimaš starih clientov, bi jih morala večina podpirati 5GHz.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mavrik ::

Netrunner je izjavil:

Nevem kako razmišljajo sosedje. Mene samo zanima kaj lahko naredim da bom sam sebe lepo slišal. bi pričakoval, da če je tvoj signal najmočnejši, kar načeloma tudi je, da ne bo težav z povezovanjem. Žal pa ni tako.


Ni dovolj da je signal močen, morata ga obe postaji tudi razumeti ;) Če imaš na istem kanalu druge postaje se bodo med sabo motile in bo vse skupaj slabo delalo. Pač tu ni neke magične palčke kjer bo delalo dobro brez neke investicije. Če hočeš dobro delujočo brezžično kombinacijo pač rabiš postaje na drugih frekvencah (in to velja za Wifi, LTE in še kaj).

V čaranjem z močjo boš samo pojebal wifi sebi in vsem drugim v okolici.
The truth is rarely pure and never simple.

AndrejO ::

Netrunner je izjavil:

Mavrik je izjavil:

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.


:) Vem, pa če si dovolj glasen preglasiš ostale kaj ne? Odseliti se pa ni ravno mimogrede kot iti ven iz gužve.

V praksi "naviješ" izhodno moč AP-ja, ker tam imaš možnost pacati s kakšno neuradno programsko opremo (ampak tudi to več ne bo dolgo trajalo - EU gre po poteh ZDA). Ničesar pa ti ne bo uspelo storiti na sprejemu, ker bodo odjemalci še vedno enako "tihi" in jih AP ne bo "slišal".

Edina rešitev je dejansko selitev na manj zasedeno frekvenčno območje.

Netrunner ::

Hvala za info. Ok, bom šel v smeti 5ghz. Imate kakšno priporočilo kateri router vzeti? Nočem kakšnih poceni enostavnih jajčk, pa tudi ne prezakompliciranih z preveč opcijami kot so mikrotikovi. Cena ni tako pomembna, samo da je price / performance dober.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Mavrik ::

Netrunner je izjavil:

Hvala za info. Ok, bom šel v smeti 5ghz. Imate kakšno priporočilo kateri router vzeti? Nočem kakšnih poceni enostavnih jajčk, pa tudi ne prezakompliciranih z preveč opcijami kot so mikrotikovi. Cena ni tako pomembna, samo da je price / performance dober.


Jaz osebno mam dobre najboljše izkušnje z Ubiquiti UniFi dostopnimi točkami (presenetljivo dolg doseg imajo), ASUS AC66/68U serijo routerjev in TP-Link Archer serijo.

Mikrotik je po uporabniški izkušnji katastrofa in bi ga priporočal samo ljudem, ki so v 90tih uživali v konfiguraciji PPPoE povezave v konzoli na Linuxih.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

SeMiNeSanja ::

Rešitev je tehnologija, ki ima najmanj dometa. Tako od soseda, ki uporablja isto tehnologijo, praktično ne boš zaznal signala, oz. ne bo povzročal večjih motenj.

Se pravi 5GHz, kar so že drugi predlagali.

Največjo zdraho dejansko povzročajo tisti, ki kar naprej iščejo routerje z največjim dometom, s katerim potem zaj* vse sosede okoli sebe. Potem se še pohvalijo sosedu "to si nabavi..." in štala je kmalu popolna, ko imajo vsi sosedje "routerje z največjim dometom".

Dejansko bi morali na 2,4GHz z zakonom še dodatno znižat oddajno moč na vseh napravah, ki nimajo usmerjene antene. 'Velik domet' je cool, če si v individualni hiši z mogoče 4-imi sosedi naokoli. Čim si pa v bloku, pa so težave predprogramirane.

Poldi112 ::

No, mikrotik je za vse, ki jim ni problem investirati par dni v branje dokumentacije in učenje, v zameno za brutalno fleksibilen router.

V enem dnevu mora vsak, ki razume firewall, znati nastaviti osnovni filter, nat, port forward in vse, kar domači uporabniki počnejo. Ima pa potem opcijo kasneje dodati še vpn, vlane, queue-je, yada yada, če si vzamejo čas in imajo potrebo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Saul Goodman ::

glede mikrotikov - neumnost. za osnovne nastavitve, kot je 5ghz in podobne wifi neumnosti je tako simple, kot vsi ostali. samo, da dobiš za majhen dnar soliden box, redne updejte in če želiš kaj več, ne rabiš najprej flashat z openwrt.

Poldi112 ::

Mejčkn bolj kompliciran je že. Tko od oka ene 2x. Oz. 20x v primeru VLAN-ov. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Saul Goodman ::

aha, in kaj je v "Quick Set" zavihku zapletenega pri nastavljanju wifi? a se o vlanih tle pogovarjamo?

 Mikrotik Quick Set

Mikrotik Quick Set

floyd1 ::

V teoriji je 5GHz res cool.

V praksi pa ni vse tako ok.
Čeprav imamo dual band routerje doma že kakih 10 let, pa hitro ugotoviš, da je doma ogromno naprav, ki tega frekvenčnega območja še ne podpirajo. Starejši laptopi, cenejši telefoni, sesalec, wifi stikala, TV so samo nekatere od teh naprav pri nas doma. In tam se bodo ti problemi nadaljevali. In potem ima kak sosed še FritzBox-a z "nesramno močnim" 5GHz signalom - ponekod v naši hiši je ta hudič močnejši kot moj... Res pa je, da je to edina sosednja "5-ka", ki jo vidim.

O frekvenci 2.4 sploh ni vredno izgubljati besed - čeprav so okrog nas le hiše (torej nobenega bloka v neposredni bližini), vseeno vidim enih 20 omrežij. Zvečer, ko so vsi na kompih, se to totalno zafila.

Mimogrede - jaz sem ožičil vse sobe in kjer rabim zanesljivo mrežno povezavo priklopim stari dober "drot". Že vem zakaj.

Netrunner ::

Saj jaz načeloma prisegam na kabel in glavna dva PC-ja sta na kablu. Bolj se gre za telefone, tablice in ostalo šaro.

Nimam mnenj glede mikrotika, sem bil na enem predavanju kjer sem zadevo malo spoznal in videt je ok, samo časa nimam investirat v detajle. Kar bi rad naredil je mogoče dve ločeni omrežji, eno zase eno za goste. Nastavit prioriteto kateri programi imajo prednost koristit bandwith ... pa to je to. Res pa je, da moram preveriti če vse naprave imajo podporo 5mhz
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Mavrik ::

Saul Goodman je izjavil:

glede mikrotikov - neumnost. za osnovne nastavitve, kot je 5ghz in podobne wifi neumnosti je tako simple, kot vsi ostali. samo, da dobiš za majhen dnar soliden box, redne updejte in če želiš kaj več, ne rabiš najprej flashat z openwrt.


Prav nobena neumnost ni, še posebej ker privzeto niso skonfigurirani za tipično domačo uporabo in zahtevajo kopanje po napol vzdrževanih wikijih za nek spodoben firewall, NAT, NAT loopback in podobne stvari, ki jih že en povprečen uporabnik kaj hitro rabi. Vse to so stvari ki so na ostalih SOHO napravah stvar par klikov, na Mikrotiku pa zahtevajo kopanje po podobno groznih vmesnikih kot si ga ti prilimal. Tista slika je popoln odraz mazohizma, ki smo se ga šli v 90tih ko je bilo treba ročno podobne umotvore pisat da je internet delal.

Priporočati tole komu za domačo napravo je zločin.

Eden od razlogov zakaj so mi recimo ASUSi všeč je to, da njihov firmware privzeto podpira IPv6 (tako firewall kot IP je stvar enega klika za slovenske operaterje), OpenVPN, udpxy (prepuščanje IPTV), deljenje datotek z USB diska, deljenje tiskalnikov in še česa čez precej preprost vmesnik z dobrimi defaulti. Nastaviti vse to na podobno konfiguracijo na Mikrotiku je bila mučilnica, ki še vedno ne deluje popolnoma pravilno. Verjamem pa da se poklicni administratorji zabavajo s takimi vmesniki.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Saul Goodman ::

Mavrik je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

glede mikrotikov - neumnost. za osnovne nastavitve, kot je 5ghz in podobne wifi neumnosti je tako simple, kot vsi ostali. samo, da dobiš za majhen dnar soliden box, redne updejte in če želiš kaj več, ne rabiš najprej flashat z openwrt.


Prav nobena neumnost ni, še posebej ker privzeto niso skonfigurirani za tipično domačo uporabo in zahtevajo kopanje po napol vzdrževanih wikijih za nek spodoben firewall, NAT, NAT loopback in podobne stvari, ki jih že en povprečen uporabnik kaj hitro rabi. Vse to so stvari ki so na ostalih SOHO napravah stvar par klikov, na Mikrotiku pa zahtevajo kopanje po podobno groznih vmesnikih kot si ga ti prilimal. Tista slika je popoln odraz mazohizma, ki smo se ga šli v 90tih ko je bilo treba ročno podobne umotvore pisat da je internet delal.

Priporočati tole komu za domačo napravo je zločin.

Eden od razlogov zakaj so mi recimo ASUSi všeč je to, da njihov firmware privzeto podpira IPv6 (tako firewall kot IP je stvar enega klika za slovenske operaterje), OpenVPN, udpxy (prepuščanje IPTV), deljenje datotek z USB diska, deljenje tiskalnikov in še česa čez precej preprost vmesnik z dobrimi defaulti. Nastaviti vse to na podobno konfiguracijo na Mikrotiku je bila mučilnica, ki še vedno ne deluje popolnoma pravilno. Verjamem pa da se poklicni administratorji zabavajo s takimi vmesniki.


brezveze podajati mnenje o napravah, ki jih nisi še nikoli uporabljal. in pogovarjamo se o nastavljanju wifi na 5ghz. a ni bila o tem tema?

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

floyd1 je izjavil:

V teoriji je 5GHz res cool.

V praksi pa ni vse tako ok.
Čeprav imamo dual band routerje doma že kakih 10 let, pa hitro ugotoviš, da je doma ogromno naprav, ki tega frekvenčnega območja še ne podpirajo. Starejši laptopi, cenejši telefoni, sesalec, wifi stikala, TV so samo nekatere od teh naprav pri nas doma. In tam se bodo ti problemi nadaljevali. In potem ima kak sosed še FritzBox-a z "nesramno močnim" 5GHz signalom - ponekod v naši hiši je ta hudič močnejši kot moj... Res pa je, da je to edina sosednja "5-ka", ki jo vidim.


Lej, poanta te vaje je da spraviš naprave, ki veliko prenašajo po spektru (prenosnike, tablice, telefone, ipd.) na 5GHz. Stare naprave imajo tako na 2.4GHz fraj eter za prenos paketov. Ni potrebe da tvoja nova tablica svinja eter staremu prenosniku.

In ja: 5GHz nese slabše čez stene, kar je v teh primerih celo prenost - sosedove naprave ne motijo naprav v tvojem stanovanju ker ne nesejo čez zid. Je pa jasno, da rabiš trenutno še vedno dual band opremo za starejše naprave, ki 5GHz ne podpirajo. Ampak to nikakor ne pomeni da premik najglasnejših naprav na drug spekter nima koristi.


floyd1 je izjavil:


Mimogrede - jaz sem ožičil vse sobe in kjer rabim zanesljivo mrežno povezavo priklopim stari dober "drot". Že vem zakaj.


No povej nam domače kmečke skrivnosti dobrih omrežij ;)

Saul Goodman je izjavil:


brezveze podajati mnenje o napravah, ki jih nisi še nikoli uporabljal.


Moje domače omrežje z gigabitnim internetom routa Mikrotik, prav tako sem jih uporabljal še kje drugje. So uporabne naprave za namene manjših podjetij z malo denarja in za take namene ponujajo veliko. Ampak ker so optimizirani za namene podjetij jim pa manjka kar nekaj lastnosti za uspešno domačo uporabo in uporabniška izkušnja je grozna. Če tega ne vidiš bo čas da malo pogledaš okoli sebe :(
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

floyd1 ::

No povej nam domače kmečke skrivnosti dobrih omrežij ;)

Ti se kar hecaj. Neverjetno je, koliko ljudi se dandanes obregne ob tak "nepotrebni strošek" vlačenja cevi in kablov za mrežo. Vsaj ko smo mi gradili je bilo polno pametnih okrog - "Kaj rabiš kabel, ko pa je že 10 let vse wireless?" In potem beremo takšne teme.

Saul Goodman ::

mikrotik ni nikoli slovel po najboljšem UX, a folk na forumu strašit, da si wifija ne bodo mogl zrihtat, če za 50e vzamejo en hAP je pač bedarija. mi se tle pogovarjamo o par osnovnih wifi nastavitvah, ki se jih domači uporabnik ponavadi dotakne, ti pa govoriš o vlanih. kot si povedal, mikrotik za malo denarja ponuja veliko. in za _osnovne_ nastavitve so vmesnik poenostavili do te mere, da jih ni problematično nastavit niti average janezu.

starfotr ::

floyd1 je izjavil:

No povej nam domače kmečke skrivnosti dobrih omrežij ;)

Ti se kar hecaj. Neverjetno je, koliko ljudi se dandanes obregne ob tak "nepotrebni strošek" vlačenja cevi in kablov za mrežo. Vsaj ko smo mi gradili je bilo polno pametnih okrog - "Kaj rabiš kabel, ko pa je že 10 let vse wireless?" In potem beremo takšne teme.



Kabel bo vedno v prednosti, že po definiciiji. Eter ima omejeno kapaciteto, ne glede na to, da danes delajo naprave z vsemi živimi modulacijami, je več desetletij stara tehnologija kabla svetlobna leta pred zrakom. Tako po hitrosti, kot po energiji, potrebni za prenos. 1000x več energije gre za brezžičen prenos informacije v primerjavi s kablom.

M-XXXX ::

In zakaj je praktično vse zadnje čase na brezžičnem omrežju? Ker biti komat pomeni cca 2000x več kot poraba in vse ostalo...

starfotr ::

Vse pomembne in visokozmogljive stvari so na kablu, tako je in tako bo. Za visenje na snapchatu je pa vseeno, če kdaj kaj dol pade ali p9vezava ni zanesljiva.

Saul Goodman ::

še zdaleč od tega, da bi bilo danes vse na wifi. že pri android tv boxih jih vsi raje povežejo s kablom, da "manj šteka". kar se zanesljivosti tiče kabel pač nima konkurence. kar se varnosti tiče, pa tudi. en attack vector manj.

Furbo ::

Začneš razmišljati out of the box.. kar se da priklopiš na kabel, osebno bi pa jaz naredil faraday kletko iz svojega stanovanja. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

XS!D3 ::

M-XXXX je izjavil:

Ker biti komat pomeni cca 2000x več kot poraba in vse ostalo...

Jah telefona in tablice res ne bom na kabel dajal, TV, ki je obešen na steni in kabli skriti zadaj, pa ni z enim dodatnim kablom nič manj komot. Ravno tako stacionarna kišta, ki ždi pod mizo, ali pa medijski predvajalnik, receiver in ostala krama, ki je pri miru. Razen tega, da je treba pač v štartu poskrbet za ustrezno ožičenje.

Jaz imam vse kar se le da na kablu (tudi laptop, kadar je na docku), mobilne naprave skušam držat na 5GHz (AC), nekaj (predvsem low traffic IoT) naprav pa pač pade tudi na 2.4GHz, ki v mojem primeru ni zaseden s hitrejšimi napravami hkrati mi pa počasne naprave ne delajo gužve na 5GHz.

Kar se Mikrotika tiče je pa za moje pojme kot router super in za svoj denar ponuja precej, medtem ko imam pri WiFiju vseeno dosti boljše izkušnje z Ubiquiti opremo. Tudi doma imam zato kombinacijo Mikrotika za router in switch ter Ubiquiti APjev (+ UniFi controller).

Mavrik ::

Saul Goodman je izjavil:

mikrotik ni nikoli slovel po najboljšem UX, a folk na forumu strašit, da si wifija ne bodo mogl zrihtat, če za 50e vzamejo en hAP je pač bedarija. mi se tle pogovarjamo o par osnovnih wifi nastavitvah, ki se jih domači uporabnik ponavadi dotakne, ti pa govoriš o vlanih. kot si povedal, mikrotik za malo denarja ponuja veliko. in za _osnovne_ nastavitve so vmesnik poenostavili do te mere, da jih ni problematično nastavit niti average janezu.


Ne govorim o nobenih VLANih. Govorim o preprostih stvareh kot je port forwarding za domač NAS ali multimedijsko škatlo, osnovni firewall na obeh IP stackih ter vklop TV recimo. Nekaj kar počneš doma in je na drugih routerjih za isto ceno precej preprostejša konfiguracijas parimi kliki in več funkcionalnosti namenjene domači uporabi.

Če za isto ceno dobi primernejšo orodje, zakaj točno bi kupil slabšo stvar? Zakaj ti tako napaljen na to znamko, si uvoznik oz. kaj je fora?

M-XXXX je izjavil:

In zakaj je praktično vse zadnje čase na brezžičnem omrežju? Ker biti komat pomeni cca 2000x več kot poraba in vse ostalo...


Kakšna poraba? A to električna? Ker gigabitni ethernet sploh ne porabi malo energije.

Vse je na brezžičnem omrežju zato ker je komot in je oprema cenejša kot pa plačevati mojstra ali zapravljati čas za razbijanje stanovanja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

bbbbbb2015 ::

Netrunner je izjavil:

Vedno več sosedov ima vedno več wifi omrežij, tako da je velika zasočenost z signali. Nekaj časa nazaj sem si nastavil drugi kanal, kateri je izboljšal delovnje za nekaj čsa vendar sedaj je spet problem, saj dostikrat mi wifi ne dela. Wifi imam preko telemachovega modema (unifi je izklopljen).


Da ti wifi "ne dela" v gužvi, je, milo rečeno, čudno.
To ti govorim iz izkušnje, v Bruslju, tam kjer imam stanovanje, je signalov (SSIDjv) pogosto čez 40, pa dela Internet lepo. Od leta 2017, ni bilo niti enega problema.
Zato je lahko problem kje drugje. Jaz bi na tvojem mestu naredil naslednje:

a) Kupil bi en TPLINKov wifi ruter, ter si instaliraj gor DD-WRT (https://dd-wrt.com/). TPLINK ruter bi vzel zato, ker dokaj poceni, pa solidno delajo.
b) Če se da, preklopi v 5GHz pas, vendar kombo ruterji podpirajo oba 2,4 in 5 GHz pasa.
c) Glede nastavitve kanala, verjetno veš, da dejansko lahko izbereš samo tri kanale (1,6,11) (https://www.metageek.com/training/resou..., ker se vsi ostali prekrivajo in je efekt v bistvu slabši.
d) Ruter ne meče signala v "krogli", ampak v eni "osmici", oziroma sploščenem "krofu" (http://www.l-com.com/content/WiFi%20Ant.... Paziti je treba, da je antena pokonci, ruter lahko malo premakneš, ga daš na višje mesto, ter paziš, da ni velikih kovinskih plošč zraven (ogledalo). Te znajo ustvariti grde odboje, ki zelo vplivajo na kvaliteto signala.

Dopustiti je potrebno še možnost, da sploh ni problem v wifi, ampak ti internet prekinja in je wifi čisto v redu. Zato je potrebno, preden se vržeš v resno investicijo, najprej preveriti, če takrat, ko imaš težave, dela žični internet.

dexterboy ::

Khm... rahlo off topic, ampak naredi, kot so naredili Izraelci v eni od prejšnji novic;
Pošlji drone nad tuja Wi-Fi omrežja. Ka - Bum. In je mir :)))
On Topic;
5 GHz. Ostalo ne zaleže :(
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Furbo ::

Tole je res čuden problem glede na to, kako za en kurc je ponavadi wifi signal. Še najbolj bi pomagalo, če bi vsi zmanjšali jakost signala, ne pa nabijali do konca.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mat xxl ::

Prva napaka, Router od operaterja ......, naprej pa ja, so Routerji, ki jih lahko nažgeš, samo na 5G pa domet zelo pade, posebej čez AB stene.....

Ales ::

Nažiganje ruterjev ne pomaga, ravno nažiganje ruterjev je problem. Ne delat tega.

Poleg prehoda na 5G, se malo pomeri kaka je situacija s sosedi, potem pa se, kakor so že napisali, uporabi le najustreznejšega od kanalov 1, 6 ali 11.

Pri meritvi se bo tudi videlo, kje je kak sweet spot za doseg domačega wi-fi oz. se lahko malenkost premakne ali oddajnik ali odjemalec.

Za osnovno meritev so dovolj že proste aplikacije na pametnem telefonu, npr. odprtokodni WiFiAnalyzer na F-Droid ali na Play Store.

Saul Goodman ::

Mavrik je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

mikrotik ni nikoli slovel po najboljšem UX, a folk na forumu strašit, da si wifija ne bodo mogl zrihtat, če za 50e vzamejo en hAP je pač bedarija. mi se tle pogovarjamo o par osnovnih wifi nastavitvah, ki se jih domači uporabnik ponavadi dotakne, ti pa govoriš o vlanih. kot si povedal, mikrotik za malo denarja ponuja veliko. in za _osnovne_ nastavitve so vmesnik poenostavili do te mere, da jih ni problematično nastavit niti average janezu.


Ne govorim o nobenih VLANih. Govorim o preprostih stvareh kot je port forwarding za domač NAS ali multimedijsko škatlo, osnovni firewall na obeh IP stackih ter vklop TV recimo. Nekaj kar počneš doma in je na drugih routerjih za isto ceno precej preprostejša konfiguracijas parimi kliki in več funkcionalnosti namenjene domači uporabi.

Če za isto ceno dobi primernejšo orodje, zakaj točno bi kupil slabšo stvar? Zakaj ti tako napaljen na to znamko, si uvoznik oz. kaj je fora?


ne vem no, men deluje port forwarding na mikrotiku dokaj enostavno. je pa res, da sem pismen.

ne, nisem uvoznik. dal sem čez že vso bigbang router level robo, ddwrt in openwrt projekte in na koncu sem si za domačo rabo kupil en mikrotik hap, ki mi služi kot AP + managed switch za pfsensom. brez predznanja routerOS je omrežje up n runnin v 5 minutah, tako kot pri običajni consumer robi. s tem, da bom tle redno dobival posidobitve in dodatne funkcionalnosti, razni tplinki bodo pa CVE-je nabiral. flashanje routerja.

ne rečem ubiquti linija, ajde, če se hočeš skeširat. sicer je pa mikrotik precej solidna izbira. UX je mal špartanski, ampak gets shit done.

mat xxl ::

Ja no Mikrotika, predlagaš v nakup nekomu, ki veš, da ti je sovražnik, naj se malo zeza...., dobermu kolegu pa ponudiš Asusa.

mzakelj ::

Še en zadovoljen uporabnik Mikrotika. Žal mi je samo da nisem šel prej na njihovo opremo. Potalal vse routerje kar sem imel samo da jih ne gledam. Razne Asuse, TP-linke in podobne igrače. Tisto je za stare mame da malo surfajo po tablcah.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Saul Goodman ::

meh, jaz bi sovražniku raje priporočil ASUSa.

Looooooka ::

2.4,5Ghz logika je ista. Uporabis software, da pogledas na katerem kanalu je najmanj prometa in ce router tega ne omogoca avtomaticno(danes to ze vsi pocnejo), nastavis rocno. Mas aplikacijo wifianalyzer za android in n aplikacij za windowse in linux.
Prizges 2.4 in 5 pa ti bodo delale starejse in novejse naprave. Antene pa zid pa...probas verjet review-jem. Za vse ostalo so wifi extenderji.
Razne sanje o "preglasitvi" so samo sanje, ker je lahko na istem kanalu n razlicnih routerjev in klientov.

Dr_M ::

mat xxl je izjavil:

Ja no Mikrotika, predlagaš v nakup nekomu, ki veš, da ti je sovražnik, naj se malo zeza...., dobermu kolegu pa ponudiš Asusa.


Tako je. Sovraznika z mikrotikom pol leta ne bo na net, medtem ko bi z asusom mel v 20 minutah vse zrihtano. :))
Asus + rmerlin fw = ftw.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Saul Goodman ::

ja, lol. bohnedej mikrotika, raje ga napotim flashat svoj router, za bonus pa naj gor da še nepreverjen 3rd party firmware neznanih avtorjev. :-D lets get real.

Dr_M ::

Priznam, da sem ze gledal miktrotike in bi ga verjetno nabavil (za igrackanje), ko bo na voljo model, ki ima lan porte zadaj, ker nocem, da mi to v dnevni sobi zgleda cist cigansko.
Seveda, neki celovitega, vsaj 5 gigabit lan portov (se raje 8 ali 10), 2x2 wifi 2.4 in 5GHz z AC.
No, se vidimo cez enih 20 let.

Saul Goodman je izjavil:

ja, lol. bohnedej mikrotika, raje ga napotim flashat svoj router, za bonus pa naj gor da še nepreverjen 3rd party firmware neznanih avtorjev. :-D lets get real.


Heh, rmerlin sodeluje z asusom, od asusa dobiva routerje, tudi njegove patche uporabijo v svojem FW. Na voljo imas tudi izvorno kodo.
Ampak hej, jest se mal razgledam okol.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Saul Goodman ::

Dr_M je izjavil:

Priznam, da sem ze gledal miktrotike in bi ga verjetno nabavil (za igrackanje), ko bo na voljo model, ki ima lan porte zadaj, ker nocem, da mi to v dnevni sobi zgleda cist cigansko.
Seveda, neki celovitega, vsaj 5 gigabit lan portov (se raje 8 ali 10), 2x2 wifi 2.4 in 5GHz z AC.
No, se vidimo cez enih 20 let.

Saul Goodman je izjavil:

ja, lol. bohnedej mikrotika, raje ga napotim flashat svoj router, za bonus pa naj gor da še nepreverjen 3rd party firmware neznanih avtorjev. :-D lets get real.


Heh, rmerlin sodeluje z asusom, od asusa dobiva routerje, tudi njegove patche uporabijo v svojem FW. Na voljo imas tudi izvorno kodo.
Ampak hej, jest se mal razgledam okol.


itak da imaš na voljo izvorno kodo. ne vidm nobenga problema. ampak primerjat ekipo, ki dela na rmerlin z mikrotikovo. cmon.

Mavrik ::

Looooooka je izjavil:

2.4,5Ghz logika je ista. Uporabis software, da pogledas na katerem kanalu je najmanj prometa in ce router tega ne omogoca avtomaticno(danes to ze vsi pocnejo), nastavis rocno. Mas aplikacijo wifianalyzer za android in n aplikacij za windowse in linux..


Tu moraš biti malo pazljiv, ker ti software ne bo pokazal:
- Drugih naprav na 2.4GHz spektru (Bluetooth, brezžične slušalke, miške, tipkovnice, gamepadi, ipd.)
- Naprav, ki povročajo šum/motnje in so predaleč da bi se jih dalo identificirati

Tako da lahko imaš "prazen" kanal po softwaru pa ti stvari vseeno slabo delajo.
The truth is rarely pure and never simple.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62881177595 (3670) Daniel
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539420 (7656) XS!D3
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723572 (17442) hojnikb
»

Prenos povezave na večjo razdaljo

Oddelek: Omrežja in internet
192494 (2038) Daniel
»

WiFi usmerjevalnik za manjše podjetje

Oddelek: Strojna oprema
122364 (1974) r3dkv1c4

Več podobnih tem