» »

Osebni podatki, ki jih smejo zahtevati oz. zbirati društva - obstajajo kakšna pravila?

Osebni podatki, ki jih smejo zahtevati oz. zbirati društva - obstajajo kakšna pravila?

Adrian ::

Razmišljam o včlanitvi v turistično društvo v svojem kraju.
V pristopni izjavi zahtevajo poleg imena, priimka, fizičnega naslova, datuma rojstva, e-naslova in tel. številke še kraj rojstva in celo EMŠO.

Kje in na kakšen način je določeno, katere podatke društvo potrebuje za svoje (nemoteno) delo oz. jih sploh sme zahtevati od (bodočih) članov?
Moje mnenje je, da sta vsaj kraj rojstva in EMŠO povsem nepotrebna in je to lahko v neskladju z načelom sorazmernosti.

Kaj menite tisti, ki zadeve oz. področje bolje poznate?

Mimogrede:
Sem aktiven v enem od športnih društev in od določenih članov (naknadno) zahtevamo EMŠO zaradi tekmovalnih licenc (=točno določen razlog za to - pogoj sistema na državnem nivoju).
Da bi pa kar tako "pavšalno" od vsakega hoteli/zahtevali še ta podatek, je pa povsem nepotrebno in celo nesprejemljivo!
  • spremenilo: Adrian ()

zmaugy ::

Zahtevanje EMŠO vsevprek je ostanek jugočasov, ko je bilo to normalno. Nekaterim se do možganov še ni prebilo, da so takšne zahteve neumnost.
Mimogrede, tudi za potrebe športa je to neumnost.

St235 ::

Bistven je razlog zakaj podatke rabijo. Ce ti ne znajo tega utemeljiti potem podatka ne rabijo in ni osnove, da bi ga shranjevali in obdelovali.

Eden od razlogov za zahtevo rojstnega datuma je lahko v starostni omejitvi clanstva.

Adrian ::

St235 je izjavil:

Bistven je razlog zakaj podatke rabijo. Ce ti ne znajo tega utemeljiti potem podatka ne rabijo in ni osnove, da bi ga shranjevali in obdelovali.
Eden od razlogov za zahtevo rojstnega datuma je lahko v starostni omejitvi clanstva.


Tisto o rojstnem datumu niti ne moti toliko (čeprav bi po mojem mnenju povsem zadostovala tudi samo letnica).
Bi se dalo upravičiti s praktično uporabnostjo - za nedvoumno ločevanje, ko sta oče in sin ali mama in hči z istim imenom ter priimkom in na istem fizičnem naslovu... To ni tako zelo redek "pojav"!
In kot si že sam omenil - za ustrezno starostno profiliranje aktivnosti, ponudb,...

Bolj me zanima, ali so sploh (po kakršnemkoli pravilu oz. zakonu) upravičeni nabirati take podatke, kot je npr. EMŠO?

Se mi zdi, da tu ne bi šlo "skozi":
https://eur-lex.europa.eu/legal-content...
Poglavje II,
Načela,
Člen 5,
Načela v zvezi z obdelavo osebnih podatkov,
Točka 1
1. Osebni podatki so:
(a)...
(b)...
(c) ustrezni, relevantni in omejeni na to, kar je potrebno za namene, za katere se obdelujejo (,,najmanjši obseg podatkov");

St235 ::

Bolj me zanima, ali so sploh (po kakršnemkoli pravilu oz. zakonu) upravičeni nabirati take podatke, kot je npr. EMŠO?


Formalnega pravilnika ali zakona ne boš našel. Načelo, kot si ga napisal več kot pokriva to področje. Je pa pri tem tudi vprašanje kako bi omenjeno društvo reagiralo, če bi zavrnil ta podatek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je datum rojstva osebni podatek? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
599840 (8251) St235
»

neobvezni podatki v pogodbi

Oddelek: Loža
173590 (2914) demogorgon
»

Nakup pri expansys.si - čudne zahteve

Oddelek: Kaj kupiti
267007 (5353) Wox
»

Večino ljudi je možno identificirati iz anonimiziranih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
195309 (3870) BlueRunner
»

Kaj sotriti, če ti na banki odtrgajo 5.000.000,00 sit (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
507760 (5909) krneki

Več podobnih tem