» »

Linux namestitev deb paketa

Linux namestitev deb paketa

lmihovil ::

OS Debian 18.04. Namestiti želim štiri deb pakete, ki niso iz repozitorijev. Gre za en sklop softwarea (štiri deb paketi) ki bi ga uporabljali vsi uporabniki računalnika in se bo pognal po zagonu računalnika.

Zanima me, kam to spada v datotečnem sistemu? Kam postavim mapo s paketi? Kaj se zgodi ob namestitvi, oziroma, kam se razpakirajo programi? Uporabil bom dpkg. Pri samem tipkanju ne potrebujem pomoči.

Hvala.

kloko ::

Ni pravila, odvisno od avtorja SW, kaj je zapakiral, sam poglej vsebino z dpkg-deb
.deb daš kamorkoli, kjer imaš pravice pisati, instaliraš in po končani instalaciji brišeš

L.p., Kloko

lmihovil ::

Če povzamem, da vidiva, če sem prav razumel: med nameščanjem se bodo datoteke programa zapisale kamor je predvidel avtor, ne glede na to kam postavim pakete, lahko pa vidim, kam se bo zapisalo, če pogledam vsebino. (tega sicer ne znam, ampak bom pogledal kako gre)

kow ::

Vse to pisem na pamet...

1) Zanima me, kam to spada v datotečnem sistemu?
Cudno formulirano vprasanje. Verjetno sprasujes kako/kje sistem, ki instalira pakete hrani informacijo o paketih, datotekah, direktorij, metapodatkih..
Lokalno ima shranjeno bazico, dpkg na lokaciji /var/lib/dpkg.

2) Kam postavim mapo s paketi?
Nepomembno, razen v smislu da moras biti v working direktoriju, da datoteko (paket oz. deb file) najde program dpkg, ce uporabis relativno pot.

3) Kaj se zgodi ob namestitvi, oziroma, kam se razpakirajo programi?
Odpakira se paket, skopirajo se datoteke (naredijo direktoriji itd.), informacija o instaliranem paketu se shrani v lokalno bazo packaging systema

Informacija o lokaciji datototek paketa je v .deb paketu samem. Pozeni ustrezno komando:
https://www.cyberciti.biz/howto/questio...

Torej dpkg --contents "ime paketa"

dreta ::

dpkg -c ime-paketa.deb

lmihovil ::

Če poskusim odgovorit vsem naenkrat:

Pregledal sem en paket in dobil seznam datotek z različnimi potmi (dovoljenji, lastništvi velikostjo in časom), kar mi odgovori na vprašanje kam gredo po namestitvi. Načeloma sem si (narobe) predstavljal, da se to razpakira na mesto deb paketa in sem želel, da to ni nekje kjer ne spada.

Še iz radovednosti, ne potrebe. OK, obstaja baza dpkg. Kaj pa če bi namestil z gdebi? Predvidevam, da sta bazi knjigovodstva obeh sistemov le za namestitve, drugače pa sistem obvladuje odvisnosti programov drugače?

kow ::

Lociti moras med namestitvijo paketa (programske knjiznice) in namestitvijo aplikacije (ki je "sestavljena" iz mnogo knjiznic). Potem moras vedeti, da imajo paketi odvisnosti na druge pakete. Zato potrebejus sistem, ki to handlea namesto tebe.

lmihovil ::

kow je izjavil:

Lociti moras med namestitvijo paketa (programske knjiznice) in namestitvijo aplikacije (ki je "sestavljena" iz mnogo knjiznic). Potem moras vedeti, da imajo paketi odvisnosti na druge pakete. Zato potrebejus sistem, ki to handlea namesto tebe.
Recimo, da en paket namestiš z dpkg, drugega pa z gdebi. Imaš težavo?

kow ::

Ne.

kow ::

Gdebi nima svoje baze, je samo sistem, ki ti poenostavlja upravljanje:

"Actually gdebi is just a front-end to the dpkg with added functionality that it can check for dependency packages in the repositories and can install them in one-operation"

ref:
https://askubuntu.com/questions/621351/...

lmihovil ::

Razumem. Hvala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Ubuntu] CUPS in gonilniki za Canon tiskalnik

Oddelek: Programska oprema
101886 (1776) Icematxyz
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117133 (32807) RedDrake
»

Pri nadgradnji ubil "lisico" (Kubuntu)

Oddelek: Operacijski sistemi
272220 (1824) Quikee
»

APT-GET na SusE 10

Oddelek: Programska oprema
8887 (830) DOOM_er
»

Gentoo Server

Oddelek: Operacijski sistemi
101219 (1072) moj_nick

Več podobnih tem