» »

Boljši router ali mesh wifi

Boljši router ali mesh wifi

noob96 ::

Sedaj sem pred dilemo kaj storiti glede wifija.

Imamo 2 pisarni, ki jih ločuje res debel zid. Router je v eni pisarni, v drugo pisarno pa je napeljan UTP kabel. Sedaj imamo en wifi router linsys ea7500, ki deluje v eni pisarni super v tisti za zidom pa bolj tako tako.

Kaj bi naredili:

1.) kupim nek wifi mesh sistem ala. linsys velop, google home... ali lahko v tem sistemu povežem med seboj 2 oddajnika s kablom za bolj stabilno povezavo? In ali so to tudi routerji ali še vedno rabim svoj router?

2.) dam linksys ea7500 v način routerja brez wifi in kupim 2 dostopni točki unifi ter nastavim obe na low power in v vsaki pisarni enak SSID?

Al kaj predlagate :D

zee ::

1.) Google Wi-Fi komot uporabi žico. Ostale znamke verjetno tudi.
2.) Po letu dni uporabe mesh-a od Google wi-fi lahko rečem, da je to enostavna rešitev, ki dela. Zezanje z dostopnimi točkami je pa malo passé.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

noob96 ::

pa je google wifi tudi router? Lahko gor priklopim iz modema od telemacha ki ni router?

zee ::

Jap! Je tudi router.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

noob96 ::

Pozna kdo Linksys Velop? Je ta sistem boljši?

Lonsarg ::

A google Wifi podpira tudi možnost žične povezave med enotami ali je striktno WiFi? Da bi vsaj v najbolj data-heavy predele(ala dnevna/pisarna) dal enoto preko žice(ki je že itak napeljana) da se prišparaš frekvenčni prostor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

Ja seveda, lahko ima Wired backhaul in to je v resnici boljša opcija.

Drugače kuriš že tako majhen bandwidth na wifi da prenašaš podatke po meshu. Če pogledaš teste, vklop mesha opazno upočasni wifi.
The truth is rarely pure and never simple.

noob96 ::

Pa jih povežeš po sistemu:

modem-->en google wifi-->drug google wifi...

ali

modem---> en google wifi
modem---> drug google wifi
...

starfotr ::

Vedno je boljše po 2. opciji povezat.

Mavrik ::

noob96 je izjavil:

Pa jih povežeš po sistemu:

modem-->en google wifi-->drug google wifi...

ali

modem---> en google wifi
modem---> drug google wifi
...


Modem -> WAN na google Wifi -> drug Google Wifi na LAN portu (ali switch).

Tadruga opcija je eksplicitno prepovedana v dokumentaciji, glej: https://support.google.com/wifi/answer/...

starfotr je izjavil:

Vedno je boljše po 2. opciji povezat.


Narobe.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

starfotr ::

Ah, mi že ni več všeč. Google in njegove posebnosti.

Cveto ::

Priporočam Mesh. Jaz sem šel na dražji Router (TPLink Archer 3150, cca 250 eur), pa to še vedno ni to.

d4vid ::

Torej, če vzamem par teh google ruterjev, jih lahko nekaj skupaj povežem s kablom, nekaj pa preko mesha, torej brezžično?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Lonsarg ::

starfotr je izjavil:

Ah, mi že ni več všeč. Google in njegove posebnosti.

@starfotr, mislim da je samo prišlo do zmede med WAN/LAN ter modem/ruter. Ker to da direkt iz modema gre vedno zgolj ena povezava na WAN od ruterja je osnovno pravilo, to ni Googlova posebnost, ker drugače imaš dva ruterja vsak s svojem zunanjim IPjem ;)

Od tu dalje pa imaš neomejene možnosti LAN/LAN povezljivosti, mečeš notri swtiche, več Google WiFi enot,... Dejansko se primarni Google WiFi obnaša kot ruter, vsi ostali Google WiFiji pa se obnašajo kot access point s stališča vzpostavitve žičnega omrežja. Torej nobenih posebnih pravil (sem preveril na tistem linku za vsak slučaj).

Je pa iz dokumentacije razvidno da se ne da izklopiti "ruter" funkcionalnosti na glavni enoti da bi to nalogo opravljal drug 3rd Party ruter (ali pa kak vgrajeni v modem od ISPja), tak da imaš v primeru dodatnega ruterja double NAT oziroma več ločenih subnetov in je bolj pravilno da dodatnega sploh nimaš (ali pa je v bridge mode).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

SeMiNeSanja ::

Lonsarg je izjavil:

Ker to da direkt iz modema gre vedno zgolj ena povezava na WAN od ruterja je osnovno pravilo, to ni Googlova posebnost, ker drugače imaš dva ruterja vsak s svojem zunanjim IPjem ;)


To pa ne bo čisto držalo!

Ko greš pa razred višje, v poslovne vode, je visoka razpoložljivost (podvajanje opreme) ni nobena redkost.

In kaj bi bil problem, če bi imel dva javna IP naslova, vsakega na drugem routerju? Kako pa misliš, da izgleda, če se natočiš na Telekom in T-2? Oba ti privlečeta po eno škatlo, od tam naprej se pa znajdi.
In dejansko lahko dodaš še en default gateway v svoj PC in s pomočjo paramtra 'metric' v routi odločaš, kako bo šel promet ven. In to s katerimkoli home routerjem.

Če pa imaš routerček, ki podpira VRRP, pa še to ne rabiš, ker si routerja delita virtualni IP naslov.

skratka, ni vse tako črno-belo. Veliko reči zavisi od tega, kakšno opremo uporabljaš.... in kaj z njo znaš naresti.

Lonsarg ::

No mislim da govorimo o domačem omrežju tukaj... Če omeniš kake bolj specifične rešitve boš samo zmedel bralce te teme ki se bodo potem čudili zakaj se naprave med sabo ne vidijo, ker bodo ponesreči dva ločena subneta si naredili. Drgač pa tako kot si napisal ja.

Skratka tile mesh rešitve so mi kul, sem našel tudi cenejše alternative od Google WiFi, naprimer od Huawei na amazon.de z solidnimi ocenami in prav tako oglešaevano enostavno konfiguracije z app-om. Mislim pa da bo tole še bolj prišlo do izraza ko gre WiFi na 10Ghz+ in boš dejansko moral v vsako sobo posebaj dat oddajnik, ker v mojem 80m2 stanovanju en sober ruter čisto dovolj pokriva zaenkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

m0LN4r ::

AVM Fritz!Router 7590 in FRITZ!Repeater 3000, MU-MIMO Mesh 2x 5GHz polek 2,4GHz dela kot sneta sekira. Googlove resitve so ze malo old, pa buggy.

 resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev

resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev


Zacel sem z google mesh, potem pa vmes se probal netgear nighthawk, pa vse skup je meh. Skos neki random hang uppi ipd. Edino stabilno je res tole zdle od AVM z najnovejsim FritzOS.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

noob96 ::

m0LN4r je izjavil:

AVM Fritz!Router 7590 in FRITZ!Repeater 3000, MU-MIMO Mesh 2x 5GHz polek 2,4GHz dela kot sneta sekira. Googlove resitve so ze malo old, pa buggy.

 resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev

resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev


Zacel sem z google mesh, potem pa vmes se probal netgear nighthawk, pa vse skup je meh. Skos neki random hang uppi ipd. Edino stabilno je res tole zdle od AVM z najnovejsim FritzOS.


Palahko potem ta router z repeterjem povežem z LAN kablom? Ali je za mesh wifi potrebenno povezati brezžično? Koliko je potrebnnega znanja za konfiguracijo?

noob96 ::

Bi lahko potem ta router https://www.fritzshop.si/shop/fritzbox-... s kablom povezal na repeter https://www.fritzshop.si/shop/fritzwlan... in s tem ustvaril mesh wifi?
Ali je pogoj da sta povezana brezžično?
Pa mislite da bi to delovalo boljše kot google wifi. nekih naprednih funkcji ne rabim

Mavrik ::

Pri teh cenah bi me bolj zanimalo zakaj ne kupiš dveh Ubiquiti UniFi dostopnih točk (AP AC Lite je cca 100eur) in ju priklopiš na kabel. So precej kvalitetne, ponujajo dober wifi in podporo za roaming. Obenem pa nimaš slabih stranskih efektov mesha.

To kar ti hočeš NI mesh, ampak preprosto "navadno" wifi omrežje z več dostopnimi točkami.
The truth is rarely pure and never simple.

noob96 ::

Ja, ampak me skrbi, da po tem skos preklapljalo med omrežji, ker so tako blizu, loči jih samo ena stena. In da ne bi bila povezava še bolj nestabilna kot sedaj. Res ne vem, nihče nima enoznačnega odgovora na mojo težavo

Mavrik ::

noob96 je izjavil:

Ja, ampak me skrbi, da po tem skos preklapljalo med omrežji, ker so tako blizu, loči jih samo ena stena. In da ne bi bila povezava še bolj nestabilna kot sedaj. Res ne vem, nihče nima enoznačnega odgovora na mojo težavo


Kako misliš da bo pa mesh delal? Razen tega da ti bo zapravljal wifi bandwidth zato da bo prenašal podatke med postajami? Če boš pa priklopil zadi kabel, boš pa itak preklopil v način brez mesha, kjer pa se ti pač splača kupiti kvalitetno opremo, ki je zgrajena za to, da deluje z večimi APji na večjih površinah.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

noob96 ::

A da bi potem priklopil na linksys ea7500 v način routanja brez wifi in nanj priklopil 2 APja od unifi? Ali bi potreboval kak unifi controler/router?

Lonsarg ::

Če imaš več WiFi točk z istim imenom so posamezne naprave tiste, ki handlajo roaming in preklaplajo med APji. Ta zadeva v praksi ni nikoli 100%, pa naprava se mora iz ene disconectat in z drugo vspostavit novo sejo, ponavadi se vklopi še kako dodatno funkcijo kot je roaming help na APjih, ki kliente s slabim signalom mečejo dol, da jih prisilijo da šaltajo na drugega.

Če imaš mesh pa naprava to vidi kot en sam WiFi, posamezne enote so v tem primeru za kliente nekaj podobnega kot dodatne antene (poenostavljeno povedano), skratka čisto drug nivo zanesljivosti, vsaj jaz si tako pravi mesh predstavljam, če imajo vsi tko profi implementacijo ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:


Če imaš mesh pa naprava to vidi kot en sam WiFi, posamezne enote so v tem primeru za kliente nekaj podobnega kot dodatne antene (poenostavljeno povedano), skratka čisto drug nivo zanesljivosti, vsaj jaz si tako pravi mesh predstavljam, če imajo vsi tko profi implementacijo ne vem.


Nimajo, v večini primerov je vse enako kot da imaš več APjev, le da si lahko med sabo podajajo kliente v določenih primerih (kar znajo tudi Ubiquiti in Aerohive APji) - cenejši meshi pa ne znajo niti tega :/
The truth is rarely pure and never simple.

noob96 ::

Pa so na uniFi AP AC Lite UAP-AC-Lite te zadeve omogocene?
Sem gledal da bi potemtakem ubavil unifi security gateway kot router, gor dam 8portni switch unifi z poe izhodi za AP in ene 2 ali 3 uniFi AP AC Lite UAP-AC-Lite. Je smiselno kupiti še kontroler ali lahko isto nastavin iz racunalnika?

ToniT ::

Sam uporabljam 15 Unifi UAP-AC-Lite in delajo brez problema. Vse skupaj nastavljam iz računalnika (virtualna linux mašina - dela tudi na Windows).

noob96 ::

m0LN4r je izjavil:

AVM Fritz!Router 7590 in FRITZ!Repeater 3000, MU-MIMO Mesh 2x 5GHz polek 2,4GHz dela kot sneta sekira. Googlove resitve so ze malo old, pa buggy.

 resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev

resno ena izmed najbolj simple in idiot proof zadev


Zacel sem z google mesh, potem pa vmes se probal netgear nighthawk, pa vse skup je meh. Skos neki random hang uppi ipd. Edino stabilno je res tole zdle od AVM z najnovejsim FritzOS.


pa je ta router fritz bolj stabilen od linksysa ea7500 ?

m0LN4r ::

Userji pravijo:



Lahko delas tudi po principu:
7590 + 1750 + 1750 + 1750
odvisno, za kolko naprav in povrsine se gre, ali so/bodo naprave 5GHz?

En 7590 je gladko dovolj za veliko naprav na dveh nadstropjih z 70m2;
nekaj prakse:
zracna linija od 7590, brez repeaterjev
- na 8 metrov, en 50cm debel zid in lesena vrata 90MB dol,
- 10 metrov, dva zida in lesena vrata 40MB dol;
ce tu pred vrati vstekam repeater imam spet ca. 90mb dol do sosedove parcele
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4124 125 126 127 )

Oddelek: Kaj kupiti
63151191018 (34) mat_ko
»

Ojačevalnik WiFI signala: katerega izbrati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6032809 (2648) 135063
»

Kateri AP (access point)?

Oddelek: Kaj kupiti
223830 (1777) ToniT
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275159 (4254) link_up
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723768 (17638) hojnikb

Več podobnih tem