» »

Kako zavarovati online življenje

Kako zavarovati online življenje

noob96 ::

Zanima me kako poskrbite za svojo varnost v tem času na spletu. Pa s tem ne mislim, da ne odpirate "zadeli ste nov iphone" in nato noter vpisujete svojo telefonsko, ampak res glede na to da imamo banko na telefonu, banko na računalniku, razne revolute, onepass, lastpass, osebne podatke v appih, številke kartic, številke dokumentov, ... celo življenje se premika na mobilne naprave.

Ali se sploh da narediti še kaj, razen uporabe zdrave kmečke pameti pri uporabi spleta? Je varnost bolj v znanju in načelih uporabe ali se da še kako dodatno zaščititi, pa da to sedaj ne ustavi vsega kar pač vsi počnemo dandanes.

louser ::

Različna varna gesla, ki so lahko zapomljiva, a težko ugotovljiva.
Whitelistanje varnih aplikacij in ne blacklistanje nevarnih.
Sandbox
VPN
Kriptiranje pomembnih podatkov.
Redne varnostne posodobitve.

Dvomi v vsako varnost, domnevaj v ranljivost in se zavaruj do neke smiselne meje.

Vsaka od prej navedenih stvari ima lahko ranljivost, a največkrat je ta med zaslonom in stolom.

PS Bodi kar se da škrt pri bljuvanju osebnih podatkov. Že zdaj bi te nekdo z interesom lahko identificiral.

Ah, kriminalci pravijo 'Ne bodi vpadljiv'. Tega se je smiselno držati tudi, če nisi v kriminalnih vodah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: louser ()

Ribič ::

Bistvo je v tem, da ne počneš neumnosti. Jaz npr.:
- ne objavljam na spletu vse živo npr. kdaj me pritisne na WC in podobno oz. sploh ne uporabljam socjalnih medijev (shitface, twitter, snapchat, itd)
- ne uporabljam kratkih oz. enakih gesel nikjer na spletu; vsaka spletna stran ima drugačno uporabniško ime in geslo
- ne objavljam osebnih podatkov kjer ni potrebno
- ne uporabljam programov, ki beležijo uporabnikovo dejavnost

Par stvari, ki jih počnem
- za kritične stvari npr. bančništvo uporabljam namenski računalnik, ki ima nameščen linux.
- Firefox imam opremljen z raznimi add-oni za boljšo varnost: NoScript, uBlock Origin, uMatrix, Referer Control, Privacy Badger, WebAPI Manager, CanvasBlocker, TamperMonkey, itd.
- Vsak računalnik imam obvezno šifriran ob inštalaciji operacijskega sistema
- Uporabljam KeePassXC za shranjevanje gesel; dolžina vseh gesel je >10 znakov, nekaterih tudi >20; Sama baza pa je varovana z 32-mestnim geslom
- Gesla vsebujejo vsaj eno malo črko, vsaj eno veliko, vsaj eno številko in vsaj en znak, ne vsebujejo pa besed (pogovornih ali takih, ki jih najdemo v slovarju)
- Pri spletnih straneh, ki nudijo "password recovery" preko varnostnih vprašanj vedno napišem neumne odgovore npr. Vpr: "Katera je vaša najljubša barva?" Odg: "Ljubljana"
- Čim več uporabljam open-source software, izogibam se lastniškim programom (7zip namesto winzip, veracrypt namesto bitlocker, Jitsi namesto skype, VLC namesto WMP, itd).
- Redne varnostne posodobitve obvezno!

Aha, pa še ena stvar... preberi moj podpis spodaj.
Vse ribe so mi pobegnile!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()

MrStein ::

Mimogrede, podpisi se po defoltu ne prikazujejo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Phantomeye ::

MrStein je izjavil:

Mimogrede, podpisi se po defoltu ne prikazujejo.


A si ziher? jst sm bil odjavljen in ga vidim. Tudi kot prijavljen ga vidim. Ni se še zgodilo, da na slotech podpisa ne bi videl.

Aquafriend ::

Taksne teme mi dajo vedeti, da so nasa zivljenja prodrla globoko v cyber internet.

MrStein ::

Phantomeye je izjavil:

MrStein je izjavil:

Mimogrede, podpisi se po defoltu ne prikazujejo.


A si ziher? jst sm bil odjavljen in ga vidim. Tudi kot prijavljen ga vidim. Ni se še zgodilo, da na slotech podpisa ne bi videl.

Zanimivo, če nisem prijavljen, mi zdaj kaže podpise. Mogoče je tisto bilo na telefonu, da ne kaže.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Prijavljanje napak (strani: 1 2 3 471 72 73 74 )

Oddelek: Slo-Tech
3663513548 (7521) zooos
»

Kaj se dogaja s Slotechom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Slo-Tech
14219217 (8895) VaeVictis
»

Firefox čedalje bolje obvlada zavihke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5416481 (13280) pegasus
»

Najdena resna varnostna ranljivost v AJPESovi podpisni komponenti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Varnost
20179529 (62083) jukoz
»

Ajpes končno priznal: Ne vemo, kaj delamo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
8431749 (22056) Furbo

Več podobnih tem