» »

Za upokojence - kam ste vlagali?

Za upokojence - kam ste vlagali?

«
1
2

PreviousUser ::

Mislim, da je vsaj jype tukaj zagotovo v penziji. Ali mi lahko tisti, ki ste v penziji poveste, kam ste vlagali denar (ETF, delnice, nepremičnine...) in kakšen sistem ste imeli (redna mesečna vplačila, enkratna investicija,...).

Sam sem precej denarja od plače dejal na stran, a žal sem bolj kupčkal na banki kot pa vlagal, za kar mi je zdaj žal, lahko bi bil bolj drzen.

Utk ::

jype ni v penziji, še zmeraj aktivno trola.

PreviousUser ::

Utk je izjavil:

jype ni v penziji, še zmeraj aktivno trola.


Mislim, da je nekje napisal, da je od 20. leta vlagal približno 2.000 € mesečno in imel po petnajstih letih cca. 500 k€, kar se ob povprečni donosnosti delniških trgov izide.

jype ::

Približno drži, ja. V bistvu sem vlagal manj, ob nastopu krize 2008 sem pa vložke precej povečal.

firbec ::

kam in za kdaj češ pa vlagat, če boš očitno crknu na delovnem mestu ob tem, kar nam pripravljajo

jype ::

Plačal sem več kot 50% vseh prihodkov, za razliko od bogatih, ki plačajo manj kot 10%.

PreviousUser ::

jype je izjavil:

Približno drži, ja. V bistvu sem vlagal manj, ob nastopu krize 2008 sem pa vložke precej povečal.


Zdaj si potem izplačuješ cca. 1000 evrov mesečno? Si vlagal tudi v 2007 redno? Ti je kriza dosti odnesla?

user4683 ::

Mene bolj zanima kam v tem trenutku z denarjem na dolgi (najmanj 10 let)? Recimo z večjim kupom denarja. ETF? Delniški, obvezniški? Kakšni konkretni ETFji? Cel kupček naenkrat ali postopoma vsak mesec?

Machete ::

Pol nepremičnine pol delniški loto.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

PreviousUser ::

user4683 je izjavil:

Mene bolj zanima kam v tem trenutku z denarjem na dolgi (najmanj 10 let)? Recimo z večjim kupom denarja. ETF? Delniški, obvezniški? Kakšni konkretni ETFji? Cel kupček naenkrat ali postopoma vsak mesec?


Po moje je bolj ziher postopoma vsak mesec, loviti vrhove in dna z večjim kupom denarja je tvegano početje za moje pojme.

Furbo ::

S kupom denarja se počaka na recesijo, ne pa kupuje zdajle.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

PreviousUser ::

Furbo je izjavil:

S kupom denarja se počaka na recesijo, ne pa kupuje zdajle.


Za postopno vlaganje pa je vedno čas?

user4683 ::

OK sem na hitro pripravil precej omejeno simulacijo na SPDR SPY ETFju (od leta 1993 do danes). Dokaj specifičen in omejen scenarij, vendar bolje omejena analiza kot nobena :)

In sicer za 4 scenarije:
- Lump sum investicija, donos po 5 in 10 letih
- Postopno vlaganje (vlaganje prvi dve leti, vsak mesec 1/24 zneska), prav tako donos po 5 in 10 letih (od začetka vlaganja)

Rezultati:
	    Lump 5Y	  Lump 10Y	  DCA 5Y	   DCA 10Y
Average	149,84%	   167,60%	  133,13%	   153,21%
Worst	 62,83%   	58,65%	   59,14%	    50,36%
Best	324,38%	   386,71%	  249,48%	   283,86%


Torej tudi če bi v najslabšem trenutku vložil vse naenkrat, je boljši donos kot postopno vlaganje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Aquafriend ::

Priporocam vsaj 5% za vrhunske "slogarce". Cez cas crtas vse, ki ti ne napovejo nic koristnega. Ohranis samo dobickonosne. Te ti prinesejo oziroma prihranijo dost vec kot teh 5%.

user4683 ::

Še za S&P 500 indeks, enaka simulacija, samo da so podatki od 1970 naprej in dodal sem še dodatnih opcijo za 15 let vlaganja.

	        Lump 5Y	   Lump 10Y	  Lump 15Y	   DCA 5Y	   DCA 10Y	  DCA 15Y
Average 	151,80%	    228,15%	   361,78%	  135,01%	   205,46%	  321,53%
Worst	     64,20%	     59,36%	   129,95%	   60,17%	    51,22%	  117,35%
Best	    319,91%	    470,51%	   896,14%	  249,41%	   400,73%	  717,48%


Tole pravi zgodovina.

PreviousUser ::

user4683 je izjavil:

OK sem na hitro pripravil precej omejeno simulacijo na SPDR SPY ETFju (od leta 1993 do danes). Dokaj specifičen in omejen scenarij, vendar bolje omejena analiza kot nobena :)

In sicer za 4 scenarije:
- Lump sum investicija, donos po 5 in 10 letih
- Postopno vlaganje (vlaganje prvi dve leti, vsak mesec 1/24 zneska), prav tako donos po 5 in 10 letih (od začetka vlaganja)

Rezultati:
 Lump 5Y Lump 10Y DCA 5Y DCA 10Y
Average 149,84% 167,60% 133,13% 153,21%
Worst 62,83% 58,65% 59,14% 50,36%
Best 324,38% 386,71% 249,48% 283,86%


Torej tudi če bi v najslabšem trenutku vložil vse naenkrat, je boljši donos kot postopno vlaganje.


Zakaj se izkaže bolje vložiti vse naenkrat, ponavadi vsi zagovarjajo postopno vlaganje?

user4683 ::

Kolikor sem googlal v bistvu precej ljudi priporoča lump sum, če imaš kup denarja. Čas je pri teh stvareh pomemben - idealno je, da vse vržeš na trg čim prej, da ima več časa se obrestovati. Recimo že pri mojem primeru, ko je postopno vplačevanje raztegnjeno na samo 2 leti, ti 50% denarja ne dela nič več kot eno leto. Oziroma celo dela minus, zaradi inflacije. Tudi če zgrešiš timing, ti to daljše obdobje, ko se obrestuje, (ponavadi) prinese višji donos.

Torej nobenih konkretnih idej kam? Razen nepremičnin, kjer že imam cca polovico. "Naključni" S&P ETF skladi in "pozabit" nanje za 10-20 let? :)

Katere platforme priporočate za 6-mestne zneske? Trenutno imam pri Optimtrader/IB, vendar ne vem če bi imel vsa jajca v eni košari.

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

PreviousUser ::

Tilen je izjavil:

ERSTE

https://www.sparkasse.at/sgruppe/privat...


V čem je Erste boljši kot ostali, npr. Degiro?

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Zdaj si potem izplačuješ cca. 1000 evrov mesečno? Si vlagal tudi v 2007 redno? Ti je kriza dosti odnesla?
Od privarčevanega sem do zdaj izplačal nekaj šibko donosnih neumnosti, kjer sploh ne bi varčeval, če bi bil že pred 15 leti finančno pismen. Za sproti imam denar, ki sem ga dobil od prodaje dveh shitcoinov, pa na sp dobivam denar od par firm v tujini.

Tilen ::

PreviousUser je izjavil:

Tilen je izjavil:

ERSTE

https://www.sparkasse.at/sgruppe/privat...

V čem je Erste boljši kot ostali, npr. Degiro?

Sam težko sodim, ker nimam obeh, lahko pa priporočam Erste za zneske po katerih sprašuje znupy.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

omnimint ::

jype je izjavil:

Od privarčevanega sem do zdaj izplačal nekaj šibko donosnih neumnosti, kjer sploh ne bi varčeval, če bi bil že pred 15 leti finančno pismen.

Lahko kaj bolj konkretnega? Kje se absolutno ne izide?

PreviousUser ::

jype je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Zdaj si potem izplačuješ cca. 1000 evrov mesečno? Si vlagal tudi v 2007 redno? Ti je kriza dosti odnesla?
Od privarčevanega sem do zdaj izplačal nekaj šibko donosnih neumnosti, kjer sploh ne bi varčeval, če bi bil že pred 15 leti finančno pismen. Za sproti imam denar, ki sem ga dobil od prodaje dveh shitcoinov, pa na sp dobivam denar od par firm v tujini.


Samo občasno pa še delaš na nekaj projektih?

jype ::

omnimint je izjavil:

Lahko kaj bolj konkretnega? Kje se absolutno ne izide?
V glavnem "ekspertno upravljane investicijske zavarovalne police", ki so se slišale smiselno, v resnici so pa tako drage, da bi imel z varčevanjem v indeksnih skladih zdaj vsaj 20% več premoženja.

PreviousUser je izjavil:

Samo občasno pa še delaš na nekaj projektih?
Ja, najbolj časovno potraten od teh projektov je prababica, ki jo počasi požira demenca.

PreviousUser ::

jype je izjavil:

omnimint je izjavil:

Lahko kaj bolj konkretnega? Kje se absolutno ne izide?
V glavnem "ekspertno upravljane investicijske zavarovalne police", ki so se slišale smiselno, v resnici so pa tako drage, da bi imel z varčevanjem v indeksnih skladih zdaj vsaj 20% več premoženja.

PreviousUser je izjavil:

Samo občasno pa še delaš na nekaj projektih?
Ja, najbolj časovno potraten od teh projektov je prababica, ki jo počasi požira demenca.


Zakaj bi bilo teh 20% relevantnih, če imaš dohodek do konca življenja?

Tilen ::

Več je več, ane.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MonoPattern ::

user4683 je izjavil:

Še za S&P 500 indeks, enaka simulacija, samo da so podatki od 1970 naprej in dodal sem še dodatnih opcijo za 15 let vlaganja.


Lump 5Y Lump 10Y Lump 15Y DCA 5Y DCA 10Y DCA 15Y
Average 151,80% 228,15% 361,78% 135,01% 205,46% 321,53%
Worst 64,20% 59,36% 129,95% 60,17% 51,22% 117,35%
Best 319,91% 470,51% 896,14% 249,41% 400,73% 717,48%


Tole pravi zgodovina.


Lahko mogoče narediš še za Ljubljansko borzo, če so podatki na voljo? Da vidimo, kako je kaj šlo tistim, ki so vlagali doma.

Furbo ::

PreviousUser je izjavil:

Furbo je izjavil:

S kupom denarja se počaka na recesijo, ne pa kupuje zdajle.


Za postopno vlaganje pa je vedno čas?

Fora je v tem, da večina ljudi enostavno ne zdrži sedeti na denarju in počakati na kako ugodno priliko.

Imam prijatelja, ki prodaja razne nategovalske naložbe, ki bogatijo samo zavarovalnice in se mu vedno samo smeje, ko mi pripoveduje, kako se ljudje dobesedno oddahnejo, ker so končno nekam vtaknili denar in se zdaj ne rabijo več ubadati z njim.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

PreviousUser ::

Furbo je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Furbo je izjavil:

S kupom denarja se počaka na recesijo, ne pa kupuje zdajle.


Za postopno vlaganje pa je vedno čas?

Fora je v tem, da večina ljudi enostavno ne zdrži sedeti na denarju in počakati na kako ugodno priliko.

Imam prijatelja, ki prodaja razne nategovalske naložbe, ki bogatijo samo zavarovalnice in se mu vedno samo smeje, ko mi pripoveduje, kako se ljudje dobesedno oddahnejo, ker so končno nekam vtaknili denar in se zdaj ne rabijo več ubadati z njim.


Samo recimo pri delnicah se že vsaj tri leta govori o poku balona, pa še kar raste. Kako oceniti, kdaj je tisti pravi trenutek za vstop?

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Zakaj bi bilo teh 20% relevantnih, če imaš dohodek do konca življenja?
Prej bi lahko začel graditi socialna stanovanja.

PreviousUser je izjavil:

Samo recimo pri delnicah se že vsaj tri leta govori o poku balona, pa še kar raste. Kako oceniti, kdaj je tisti pravi trenutek za vstop?
Težko, zato je vlaganje po malem bolj smiselno: https://www.investopedia.com/terms/d/do...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

user4683 ::

Kako, če sem zgoraj pokazal (in nisem edini), da _če_ imaš večjo vsoto denarja, se na dolgi rok bolj izplača kadarkoli investirati vse naenkrat, kot ta kup denarja razdelit na N delov in postopoma investirati?

user4683 ::

Edina prednost DCA pred lump sum je (po mnenju mnogih), da je bolj prijazen do človeške psihe. Če greš all-in ob napačnem trenutku (tik na vrhu), je zelo boleče in povprečen človek bo težko mirno gledal ta padec in pustil pri miru. Pri DCA bi bil spanec nekoliko mirnejši. Kar pa se statistik in mnenj analitikov tiče, pa lump sum zmaga. Če upoštevaš še (morebitne) dividende in inflacijo pa še toliko bolj.

GizmoX ::

user4683 je izjavil:

Kako, če sem zgoraj pokazal (in nisem edini), da _če_ imaš večjo vsoto denarja, se na dolgi rok bolj izplača kadarkoli investirati vse naenkrat, kot ta kup denarja razdelit na N delov in postopoma investirati?
Verjetno je odvisno od časa vstopa.
Poskusi z začetkom 1.1.2000, ali 1.1.2008;)

IMHO bi še najbolje preveril, če bi zasimuliral A, B, C, začetek pa premikal po 1 mesec. Ali vsaj 1 leto.
A: vsak mesec investiram 1.000€
B: 3 leta ne investiram. Po 3. letih 36.000€ investiram takoj, potem pa vsak mesec dodatnih 1.000€
C: 3 leta ne investiram. Po 3. letih investiram 2.000€ mesečno (3 leta), naprej pa 1.000€ mesečno.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

user4683 ::

To, kar opisuješ sem naredil, ampak za primer le se nenadoma znajdeš z večjo vsoto denarja in kaj je bolje narediti. Ker v tej situaciji sem in me niti ne zanima kaj bi bilo če bi vsak mesec dal X€ za naslednjih 40 let :)
- Lump sum - naenkrat investiraš ves denar, ki ga imaš. Za vsak mesec posebej (torej če bi vse investiral Januarja 1970, ali vse februarja 1970 ali vse marca 1970 itd)
- Dollar Cost Average - Razdeliš kupček na 24 delov in investiraš vsak mesec en del. Na podoben način kot prvi primer (investiraš med januarjem 1970 in januarjem 1972, ali med februarjem 1970 in februarjem 1972 itd)

Nato pa za oba scenarija še izračunana vrednost po 5, 10 in 15 letih od investicije.

In zgodovinsko najslabši rezultat lump sum metode je bil boljši kot zgodovinsko najslabši rezultat DCA metode.

Je pa res, da odvisno od situacije v času investicije (dinamike in hitrosti padanja/rasti) je lahko ena metoda boljša od druge v določenih obdobjih. V zadnjih 50 letih sta glede na mojo analizo samo 2 primera, ko je lump sum dal slabši rezultat kot DCA - 2000 in 2008. Ali se nam spet obeta takšen scenarij pa ve samo šlogarca :)

GizmoX ::

user4683 je izjavil:

To, kar opisuješ sem naredil, ampak za primer le se nenadoma znajdeš z večjo vsoto denarja in kaj je bolje narediti. Ker v tej situaciji sem in me niti ne zanima kaj bi bilo če bi vsak mesec dal X€ za naslednjih 40 let :)
- Lump sum - naenkrat investiraš ves denar, ki ga imaš. Za vsak mesec posebej (torej če bi vse investiral Januarja 1970, ali vse februarja 1970 ali vse marca 1970 itd)
- Dollar Cost Average - Razdeliš kupček na 24 delov in investiraš vsak mesec en del. Na podoben način kot prvi primer (investiraš med januarjem 1970 in januarjem 1972, ali med februarjem 1970 in februarjem 1972 itd)
Aha, ti imaš primer D: 36.000€ investiraš takoj (ne izgubljaš časa, medtem ko gre trg navzgor).
Zna biti, da je D boljši od B ali C (ker pri B in C izgubiš npr. 3 leta).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

PreviousUser ::

Potem je najbolj važno pravilo ne odlašati in ne vlagati postopoma?

Pa še nekaj - verjetno je bolje izbrati ETF z delnicami, ki imajo visoke dividendne donose, ker potem rast tvoje investicije ni odvisna samo od rasti delnic?

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

PreviousUser je izjavil:

Potem je najbolj važno pravilo ne odlašati in ne vlagati postopoma?

V splošnem ja (razen če imaš srečo in zadaneš vrh pred hitrim in globokim padcem - 1999 in 2007). Kje smo trenutno ne ve nihče, je pa precej sumljivo :)

Nisem pa še delal simulacije če 50% vržeš notri takoj, potem pa nasljednjih N mesecev vsak mesec 1/N od preostanka.

PreviousUser ::

PreviousUser je izjavil:

Mislim, da je vsaj jype tukaj zagotovo v penziji. Ali mi lahko tisti, ki ste v penziji poveste, kam ste vlagali denar (ETF, delnice, nepremičnine...) in kakšen sistem ste imeli (redna mesečna vplačila, enkratna investicija,...).

Sam sem precej denarja od plače dejal na stran, a žal sem bolj kupčkal na banki kot pa vlagal, za kar mi je zdaj žal, lahko bi bil bolj drzen.

:)):)):))

Od dela ni še nihče obogatel! 8-)

VPRAŠATI bi moral, kaj so počeli, da so sedaj v penziji! :)):)):))


jype je verjetno vlagal denar od plač? Pa saj če imaš malo nadpovprečno plačo in vlagaš, si v petnajstih letih lahko v penziji.

user4683 je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Potem je najbolj važno pravilo ne odlašati in ne vlagati postopoma?

V splošnem ja (razen če imaš srečo in zadaneš vrh pred hitrim in globokim padcem - 1999 in 2007). Kje smo trenutno ne ve nihče, je pa precej sumljivo :)


Če bi vedeli, kdaj je dno/vrh bi bili vsi bogati.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

thetech ::

Furbo je izjavil:

S kupom denarja se počaka na recesijo, ne pa kupuje zdajle.

Predvidevam da za value investing še nisi slišal..

GizmoX ::

PreviousUser je izjavil:

jype je verjetno vlagal denar od plač? Pa saj če imaš malo nadpovprečno plačo in vlagaš, si v petnajstih letih lahko v penziji.
Kako hitro greš lahko v penzijo je predvsem odvisno od tega, kakšen delež plače potrebuješ za življenje. Je pa res, da je delež (poleg stroškov) odvisen tudi od prihodkov.
(povprečna neto plača 1.163€):
10 let - porabiš 32% plače (372€)
15 let - porabiš 46% plače (535€)
20 let - porabiš 56% plače (651€)
30 let - porabiš 72% plače (837€)
40 let - porabiš 82% plače (954€)
nikoli - porabiš 100% plače (no, za še dobro za državne pokojnine)

Problem je bolj v tem, da če nekdo kar naenkrat zasluži 2x več, si kar naenkrat privošči 2x več - ponavadi še vedno 100%, iz meseca v mesec oz. od plače do plače.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

PreviousUser ::

PreviousUser je izjavil:


jype je verjetno vlagal denar od plač? Pa saj če imaš malo nadpovprečno plačo in vlagaš, si v petnajstih letih lahko v penziji.


Če imaš pa še malo več kot malo nadpovprečno plačo, greš lahko v penzijo kar v petih letih!? 8-)

Preveč brihten pa ravno nisi! :))

Za take velja, da se držijo nekaj osnovnih pravil VLAGANJA za Telebane! ;)

Prvo pravilo, ki ga morajo (Telebani) poznati, je: Ne NOSI vseh jajc v isti košari!! 8-) kar pomneni, če ti prevedem: svoje varčevalne naložbe (portfelj) razpršiš, malo v delnice, neprimičnine, denar, ... morda celo zlato, to ima svoje dobre in slabe naložbene prednosti :)) ....

Pod točko DRUGO se izobražuj, beri Finance.si, spremljaj komentarje, premišljuj, razmišljaj, 8-) .... skratka: razvijaj svoje kognitivne sposobnosti ;)


Preberi si metodo Early Retirement Extreme za upokojitev v petih letih.
http://earlyretirementextreme.com/how-t...

Hvala za dobronamerne nasvete, nisi povedal nič novega. Torej ti vztrajaš, da po petnajstih letih z varčevanjem in vlaganjem ne moreš v penzijo? Izračuni namreč kažejo drugače. Je pa seveda odvisno od prioritet, lahko tudi vse zagoniš.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

sivistol ::

vse kar je obdavčeno, sam pejt dalje,

PreviousUser ::

sivistol je izjavil:

vse kar je obdavčeno, sam pejt dalje,


Kaj pa recimo ni obdavčeno?

Furbo ::

Zlato ob nakupu nima ddv in ni davka od dobičkov, ki si jih dosegel z njim.
Srebro isto, samo je pa ddv ob nakupu, ki ga ob prodaji izgubiš.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

WhiteAngel ::

jype je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Zakaj bi bilo teh 20% relevantnih, če imaš dohodek do konca življenja?
Prej bi lahko začel graditi socialna stanovanja.


Socialne domove za ostarele.

Dosan ::

Kaj pa tale ponudba od delavske hranilnice?

https://www.delavska-hranilnica.si/oseb...

Je to vredu zadeva za osebo, ki gre v pokoj čez ~12 let in absolutno ne želi v nek riziko s svojim denarjem? Ne misli obogateti, samo na nek preudaren način varčevati potem ko se reši kredita.

Edit: primer izracuna

Rezultat izračuna
Mesečni polog 300,00 €
Število pologov 120
Obresti 6.027,23 €
Obrestna mera 3 %
Privarčevana sredstva 42.027,23 €
Skupaj pologi 36.000,00 €
Izplačilo rent
Število rent Znesek rente Skupaj Natečene obresti
Enkratno izplačilo 42.027,23 € 42.027,23 € 6.027,23 €
120 mesecev 405,82 € 48.698,40 € 12.698,40 €

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dosan ()

Stari maček ::

Jaz sem vlagal v otroke...imam štiri.

jype ::

user4683 je izjavil:

Kako, če sem zgoraj pokazal (in nisem edini), da _če_ imaš večjo vsoto denarja, se na dolgi rok bolj izplača kadarkoli investirati vse naenkrat, kot ta kup denarja razdelit na N delov in postopoma investirati?
Nisi. "Dokazal" si samo to, da ne razumeš, kako se upravlja s tveganji.

Če imaš zajeten kup denarja in delaš DCA, imaš še vedno možnost vložiti zajeten kup denarja in na bistven način vplivati na dobiček. Če investiraš takoj, ko zajeten kup denarja dobiš v roke, je pa vse odvisno od tega, kaj se bo s trgi dogajalo. Vprašanje ni glede tega, kaj se bolj splača, ampak glede tega, koliko ti ta kup denarja pomeni.

Če ti je vseeno, če ga izgubiš, potem se strinjam s tabo, ampak večini normalnih ljudi ni, zato se ne: Bolje je imeti shemo, kjer je tveganje za izgubo nižje (seveda pa to pride s ceno, ki zniža tudi donos) in DCA to vsekakor zagotavlja.

PreviousUser ::

jype je izjavil:

user4683 je izjavil:

Kako, če sem zgoraj pokazal (in nisem edini), da _če_ imaš večjo vsoto denarja, se na dolgi rok bolj izplača kadarkoli investirati vse naenkrat, kot ta kup denarja razdelit na N delov in postopoma investirati?
Nisi. "Dokazal" si samo to, da ne razumeš, kako se upravlja s tveganji.

Če imaš zajeten kup denarja in delaš DCA, imaš še vedno možnost vložiti zajeten kup denarja in na bistven način vplivati na dobiček. Če investiraš takoj, ko zajeten kup denarja dobiš v roke, je pa vse odvisno od tega, kaj se bo s trgi dogajalo. Vprašanje ni glede tega, kaj se bolj splača, ampak glede tega, koliko ti ta kup denarja pomeni.

Če ti je vseeno, če ga izgubiš, potem se strinjam s tabo, ampak večini normalnih ljudi ni, zato se ne: Bolje je imeti shemo, kjer je tveganje za izgubo nižje (seveda pa to pride s ceno, ki zniža tudi donos) in DCA to vsekakor zagotavlja.


Samo izračuni res baje kažejo, da se enkraten vložek skoraj v vseh primerih obnese bolje kot periodično vlaganje?

jype ::

Jasno, da se - a je tveganje znatno višje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam s prihranjenim denarjem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18831677 (7925) miha98
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24060984 (33046) gruntfürmich
»

Varčevanje

Oddelek: Loža
4812564 (6163) T-h-o-r
»

Ameriški tehnološki velikani imajo na računih milijarde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5326376 (23744) gruntfürmich

Več podobnih tem