» »

Cene stanovanj v LJ in drugod

Cene stanovanj v LJ in drugod

Temo vidijo: vsi
««
108 / 133
»»

hunter01 ::

Meni še kr ne gre v glavo teh 2% preko agencij:

Pogoj prodajalca je, da kupec ob sklenitvi pogodbe poravna vrednost davka na promet z nepremičnino v višini 2% od prodajne vrednosti

Torej kupec plača prodajalcu davek? Ne Furs odmeri davek na davčno številko prodajalca? Potemtakem je teh 2%, če jih plača kupec, za prodajalca neobdavčen (na črno) prihodek? Kako se teh 2 % kam zapiše v praksi - al na tu maš odmero od fursa pa plačaj...? Je možno že Fursu sporoči, da bo kupec plačal? Ima kdo izkušnje iz prakse?

Utk ::

Okapi je izjavil:

S polno ritjo je lahko srat.>:D

Tist, ki to kupi za 100 jurjev ima tudi polno rit, in prazno glavo.

Steinkauz ::

hunter01 je izjavil:

Meni še kr ne gre v glavo teh 2% preko agencij:

Pogoj prodajalca je, da kupec ob sklenitvi pogodbe poravna vrednost davka na promet z nepremičnino v višini 2% od prodajne vrednosti

Torej kupec plača prodajalcu davek? Ne Furs odmeri davek na davčno številko prodajalca? Potemtakem je teh 2%, če jih plača kupec, za prodajalca neobdavčen (na črno) prihodek? Kako se teh 2 % kam zapiše v praksi - al na tu maš odmero od fursa pa plačaj...? Je možno že Fursu sporoči, da bo kupec plačal? Ima kdo izkušnje iz prakse?


To so samo zakrili 2% nepremičninske provizije, da kao plačuješ ta davek.
Ne vem pa kak se dejansko izvrši plačilo.

Lonsarg ::

To samo oglas tako napisejo, ker oglas prenese vse. V dejansko pogodbo pa ne upajo tega zapisat (no vsaj upam da ne, bi bilo nezakonito). Tak da v dejanski pogodbi bodo lepo ceno nepremicnine dvignili za teh 2%, da bo iz tega prodajalec sam davek placal.

Skratka gre za skriti dvig cene nepremicnine, zato da cena v oglasu izgleda malenkost nizje.

smetko ::

Ni čisto tako. V pogodbo se zapiše, da davek od prodaje nepremičnine plača kupec, in nato davčna izstavi račun kupcu. Tudi prodajalec dobi obvestilo o davku.
No comment

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smetko ()

Lonsarg ::

Morda se samo izvedbo placila lahko res tako napise, izvedba je naceloma prosto po presernu. Ampak pogodbena cena mora nujno vsebovati vsak EUR ki gre iz kupcevega zepa v prodajalcev zep, drugace je to utaja davka. Torej pogodbena cena ki jo vidu FURS mora v vsakem primeru vsebovati tudi teh 2%, ker je tudi teh 2% obdavcljivih (tako na promet kot tudi morebiti na dobicek prodajalca).

smetko ::

Spet napačna razlaga. V pogodbo se zapiše dogovorjena prodajna cena brez teh 2%, saj ta davek plača kupec direktno davčni upravi. Na ta račun se da prihraniti del davka, saj davčna v tem primeru ne odmeri davek od tega 2% davka.
No comment

Groot ::

Lonsarg je izjavil:

To samo oglas tako napisejo, ker oglas prenese vse. V dejansko pogodbo pa ne upajo tega zapisat (no vsaj upam da ne, bi bilo nezakonito). Tak da v dejanski pogodbi bodo lepo ceno nepremicnine dvignili za teh 2%, da bo iz tega prodajalec sam davek placal.

Skratka gre za skriti dvig cene nepremicnine, zato da cena v oglasu izgleda malenkost nizje.


Kaj točno bi bilo nezakonito pri zapisu da kupec plača davek? Mislim, da se tule jasno vidi koliko realnega "znanja" za nasvete imaš.

Zapis v pogodbi, da davek na promet z neprmeičninami plača kupec gre povsem normalno čez in v tem primeru tudi FURS izstavi odločbo o odmeri kupcu.

Če me spomin ne vara, celo v navodili FURS priše, da se lahko prodajalec in kupec dogovorita drugače.

Edit: sem šel za hec preverit in piše celo na sami spletni strani FURS. Niti navodil ne bi rabil odpreti, da bi videl da pišeš bedarije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

energetik ::

Utk je izjavil:

Okapi je izjavil:

S polno ritjo je lahko srat.>:D

Tist, ki to kupi za 100 jurjev ima tudi polno rit, in prazno glavo.
Ja, bolj prazno glavo. Če že imaš bađet 100k, potem pač ne greš gledat stanovanja znotraj ringa, ampak npr. v Borovnici ali Litiji.
Samo čudim se, da 23m2 stanovanje sploh obstaja. OK, morda za par let prebrodit za samsko osebo, ampak potem bi morala biti tudi cena nižja, ne pa 4k/m2. Oz. za 4k/m2 bi moralo biti v nulo spedenano, s klimo, samo za vselit. Tule je treba pa vse postrgat do golih sten, vključno s komplet kopalnico. In pol gre cena takoj preko 5k/m2.

perci ::

Groot je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

To samo oglas tako napisejo, ker oglas prenese vse. V dejansko pogodbo pa ne upajo tega zapisat (no vsaj upam da ne, bi bilo nezakonito). Tak da v dejanski pogodbi bodo lepo ceno nepremicnine dvignili za teh 2%, da bo iz tega prodajalec sam davek placal.

Skratka gre za skriti dvig cene nepremicnine, zato da cena v oglasu izgleda malenkost nizje.


Kaj točno bi bilo nezakonito pri zapisu da kupec plača davek? Mislim, da se tule jasno vidi koliko realnega "znanja" za nasvete imaš.

Zapis v pogodbi, da davek na promet z neprmeičninami plača kupec gre povsem normalno čez in v tem primeru tudi FURS izstavi odločbo o odmeri kupcu.

Če me spomin ne vara, celo v navodili FURS priše, da se lahko prodajalec in kupec dogovorita drugače.

Edit: sem šel za hec preverit in piše celo na sami spletni strani FURS. Niti navodil ne bi rabil odpreti, da bi videl da pišeš bedarije.

ZAVEZANEC za davek je samo en in to je prodajalec, ki tudi vloži napoved. Tudi odločba o odmeri davka se izda prodajalcu. Lahko pa se stranki v pogodbi dogovorita, da bo PLAČNIK davka kupec. To pa samo pomeni, da on izvede plačilo, plačilo pa se knjiži na kontokartico prodajalca.

smetko ::

To kar trdi perci drži, vendar kaj to pomeni v praksi.

1.Če davek plača kupec:

    pogodbena cena brez davka 200.000EUR
    2% davek 4.000EUR

2.Če davek plača prodajalec:
    varianta 1: Pogodbena cena povečana za 2% = 204.000EUR. Davek: 4.080EUR.
    Prodajalec dejansko dobi: 199.920EUR

    varianta 2: Pogodbena cena: 204.082EUR. Davek: 4.081,64EUR
    Prodajalec dejansko dobi: 200.000EUR (če zanemarimo decimalke)

V praksi to pomeni, da pri vrednosti pogodbe 200.000EUR, lahko prihranita vsaj 80EUR, če se pravočasno dogovorita za plačilo 2% davka od prodajo nepremičnine. In to popolnoma legalno.
No comment

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smetko ()

poweroff ::

Evo. Pri 200.000 EUR prihraniš kar 80 EUR. Cele 0,04 odstotka.

Res, no comment. :))
sudo poweroff

Kodrnusa ::

Ko ravno o davku razpravljate. Kako je če prodaš hišo v tujini (ne EU)? Ali bom moral kaj plačati fursu, če pride denar na račun, jaz pa imam potrdilo o prodaji nepremičnine?
Enako me zanima za prodajo nepremičnine na hrvaškem. Hvala za odgovore.

smetko ::

poweroff je izjavil:

Evo. Pri 200.000 EUR prihraniš kar 80 EUR. Cele 0,04 odstotka.

Res, no comment. :))

Odvisno kako gledaš, to je znesek enak 2% znesku davka. Enaka metoda je tudi pri proviziji za posredovanje, ter če si zavezanec za plačilo davka od dobička pri prodaji nepremičnine so prihranki lahko še višji. Včasih na videz majhni zneski, lahko v verigi prinesejo veliko korist ali izgubo.

@Kodrnusa
Pri prodaji v tujini, si zavezan za plačilo davka od dobička, podobno kot pri prodaji v Sloveniji. Tu imaš lahko olajšave na podlagi bilateralnih pogodb med tujo državo in Slovenijo glede izogibanja dvojnega obdavčevanja.
No comment

poweroff ::

Govorim o tem, da nekdo proda stanovanje za 200.000 potem pa malenkostno špara pri 80 EUR. Obnašanje za sirotinjo, res.
sudo poweroff

maticb492 ::

poweroff je izjavil:

Govorim o tem, da nekdo proda stanovanje za 200.000 potem pa malenkostno špara pri 80 EUR. Obnašanje za sirotinjo, res.



Če stanovanje prodaš relativno hitor (mislim da < 5 let) je davek konkretno višji, tam okoli 20-30% se vrti če se ne motim (na dobiček - torej prodajna - nakupna)? Vsako leto lastništva se ti odbija.

Potem je tu še stvar da če je stanovanje vezano na firmo, se ti šteje v dobiček konec leta.

Nismo vsi v isti situaciji :)

Drugače je standard pri nas da poleg cifre na pogodbi daš še malo gotovine zraven "za pohištvo".
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Kodrnusa ::

smetko je izjavil:

poweroff je izjavil:

Evo. Pri 200.000 EUR prihraniš kar 80 EUR. Cele 0,04 odstotka.

Res, no comment. :))

Odvisno kako gledaš, to je znesek enak 2% znesku davka. Enaka metoda je tudi pri proviziji za posredovanje, ter če si zavezanec za plačilo davka od dobička pri prodaji nepremičnine so prihranki lahko še višji. Včasih na videz majhni zneski, lahko v verigi prinesejo veliko korist ali izgubo.

@Kodrnusa
Pri prodaji v tujini, si zavezan za plačilo davka od dobička, podobno kot pri prodaji v Sloveniji. Tu imaš lahko olajšave na podlagi bilateralnih pogodb med tujo državo in Slovenijo glede izogibanja dvojnega obdavčevanja.


Ja če hišo podeduješ recimo. Davek plačaš tam ob prodaji. Kaj potem me še čaka pri nas? Dobička ni, ker ni investicija ampak dedovanje.

user4683 ::

maticb492 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Govorim o tem, da nekdo proda stanovanje za 200.000 potem pa malenkostno špara pri 80 EUR. Obnašanje za sirotinjo, res.



Če stanovanje prodaš relativno hitor (mislim da < 5 let) je davek konkretno višji, tam okoli 20-30% se vrti če se ne motim (na dobiček - torej prodajna - nakupna)? Vsako leto lastništva se ti odbija.

Potem je tu še stvar da če je stanovanje vezano na firmo, se ti šteje v dobiček konec leta.

Nismo vsi v isti situaciji :)

Drugače je standard pri nas da poleg cifre na pogodbi daš še malo gotovine zraven "za pohištvo".

Kar pa seveda nima čisto nič z 2% davkom na promet z nepremičninami, o katerem teče debata.

Kodrnusa je izjavil:


Ja če hišo podeduješ recimo. Davek plačaš tam ob prodaji. Kaj potem me še čaka pri nas? Dobička ni, ker ni investicija ampak dedovanje.

Ocenilo se bo kakšna je bila vrednost nepremičnine ob pridobitvi (dedovanju) in se bo na podlagi tega določilo dobiček ob odsvojitvi (prodaji) in posledično davek na kapitalski dobiček.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

smetko ::

Kako gleda pri nas davčna uprava dobiček od prodaje. To je razlika med prodano ter nakupno vrednostjo. Vendar ravno pri dedovanju, je težko definirati prodajno (podedovano) vrednost. V tem delu so nedorečenosti že doma, dočim če je vpletena tujina še toliko večje. Če je med dedovanjem in prodajo minilo malo časa, potem se lahko privzame, da je to tudi podedovana cena, vendar je tu lahko "hakeljc". Če je pri dedovanju, bila vpisana ocena podedovane nepremičnine, zaradi plačila taks oziroma davkov na podedovano, potem se to lahko privzame kot prodajno (podedovano) vrednost. Če smo takrat zaradi prej omenjenih stroškov "varčevali", nas lahko to udari pri davku na dobiček.
No comment

Kodrnusa ::

user4683 je izjavil:

maticb492 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Govorim o tem, da nekdo proda stanovanje za 200.000 potem pa malenkostno špara pri 80 EUR. Obnašanje za sirotinjo, res.



Če stanovanje prodaš relativno hitor (mislim da < 5 let) je davek konkretno višji, tam okoli 20-30% se vrti če se ne motim (na dobiček - torej prodajna - nakupna)? Vsako leto lastništva se ti odbija.

Potem je tu še stvar da če je stanovanje vezano na firmo, se ti šteje v dobiček konec leta.

Nismo vsi v isti situaciji :)

Drugače je standard pri nas da poleg cifre na pogodbi daš še malo gotovine zraven "za pohištvo".

Kar pa seveda nima čisto nič z 2% davkom na promet z nepremičninami, o katerem teče debata.

Kodrnusa je izjavil:


Ja če hišo podeduješ recimo. Davek plačaš tam ob prodaji. Kaj potem me še čaka pri nas? Dobička ni, ker ni investicija ampak dedovanje.

Ocenilo se bo kakšna je bila vrednost nepremičnine ob pridobitvi (dedovanju) in se bo na podlagi tega določilo dobiček ob odsvojitvi (prodaji) in posledično davek na kapitalski dobiček.


Kako bo jo ocenili vrednost nepremicnine na drugem koncu sveta? Kere imate, vsak nekaj na pamet.. vsi vemo da je pri nas 27,5% ce nepremicnino prodas v treh letih od nabave (razlika v ceni, pa še tam moraš biti prijavljen kot da si živel). To je davek na dobiček!
Sprašujem če je kdo že imel primer in kako je potekalo okoli fursa. Ugibam lahko sam, oziroma pišem na furs.
Edit. Hišo sem prepisal name leta 2018. Tako da ni bilo dedovanja. Se opravičujem za misinfo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kodrnusa ()

maticb492 ::

To kako ocenit na drugem koncu sveta pa nimam pojma, se opravičujem, nisem se nanašal na tvoj post oz. sem spregledal...

user4683 je izjavil:


Kar pa seveda nima čisto nič z 2% davkom na promet z nepremičninami, o katerem teče debata.



Debata je bila ali se 2% všteje v prodajno ceno ali ne... torej IMA veze, ker če všteješ v prodajno ceno, ne plačaš samo tistih 2% več ampak celoten davek ne?

Torej napišem 100EUR + 2% plača kupec, na pogodbo napišem 102EUR, davek 2% plačam na 102EUR, tako kot vse ostale davke. To sem mislil :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

user4683 ::

maticb492 je izjavil:

Debata je bila ali se 2% všteje v prodajno ceno ali ne... torej IMA veze, ker če všteješ v prodajno ceno, ne plačaš samo tistih 2% več ampak celoten davek ne?

Tako je, to je bila debata... v objavo, ki sem jo citiral, pa si privlekel davek na dobiček, leta od pridobitve do prodaje itd.

Kodrnusa je izjavil:

Edit. Hišo sem prepisal name leta 2018. Tako da ni bilo dedovanja. Se opravičujem za misinfo.

Prepisal nase na podlagi česa? Darilo? Potem bi moral že takrat FURSu sporočiti, da si prejel darilo vrednosti XYZ in bi plačal davek na darila.

Invictus ::

Vidim tukaj cel kup filozofov, ki nimajo pojma o davku pri prodaji nepremičnin...

Bi rekel naj vprašajo mamo, sam mame o tem nimajo pojma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Kodrnusa ::

user4683 je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Debata je bila ali se 2% všteje v prodajno ceno ali ne... torej IMA veze, ker če všteješ v prodajno ceno, ne plačaš samo tistih 2% več ampak celoten davek ne?

Tako je, to je bila debata... v objavo, ki sem jo citiral, pa si privlekel davek na dobiček, leta od pridobitve do prodaje itd.

Kodrnusa je izjavil:

Edit. Hišo sem prepisal name leta 2018. Tako da ni bilo dedovanja. Se opravičujem za misinfo.

Prepisal nase na podlagi česa? Darilo? Potem bi moral že takrat FURSu sporočiti, da si prejel darilo vrednosti XYZ in bi plačal davek na darila.


Kako na podlagi cega? Kake eni pokate.. Hiša je v aziji, z očetom sva jo prepisala name. Vrednost hiše ni napisana, plačaš koleke, in neki davek mali in je to to. Dobiš nazaj požigosano iz glavnega mesta in done deal.
Spet se oglašajo ljudje, ki mislijo, da je vsepovsod kot pri nas. Zakaj bi fursu sporočal karkoli se dogaja na drugi stani sveta?
Naj napiše kdo, ki je zadevo videl, slišal, opravil.. Ne pa nekdo, ki misli kako bi moralo biti.
Kolikor sem jaz bral za hiše v tujini ni nobenega davka. Zato sprašujem tukaj če je kdo imel PRAKTIČEN primer.

kow ::

avani je izjavil:

Večji davki na pavšal niso rešitev... Kar si želiš je naslednje:
- napolniti prazna stanovanja (teh je dovolj; torej neka politika obdavčitve zgolj praznih stanovanj)
- preprečiti služenje rente iz nepremičnin,ko se te odplacajo (ROI čim bližje ničli)
- čim več gradnje (zadnjih 20 let se je zelo malo gradilo; mene rajcata dva ukrepa: prisiliti lastnike, da pozidajo zazidljive parcele kar se da hitro (tu je še ogromno potenciala) ; na nek načini časovno omejiti pravico do zazidljivsti parcele


Nisi se dotaknil kako se financirajo slovenske obcine.

user4683 ::

Kodrnusa je izjavil:

user4683 je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Debata je bila ali se 2% všteje v prodajno ceno ali ne... torej IMA veze, ker če všteješ v prodajno ceno, ne plačaš samo tistih 2% več ampak celoten davek ne?

Tako je, to je bila debata... v objavo, ki sem jo citiral, pa si privlekel davek na dobiček, leta od pridobitve do prodaje itd.

Kodrnusa je izjavil:

Edit. Hišo sem prepisal name leta 2018. Tako da ni bilo dedovanja. Se opravičujem za misinfo.

Prepisal nase na podlagi česa? Darilo? Potem bi moral že takrat FURSu sporočiti, da si prejel darilo vrednosti XYZ in bi plačal davek na darila.


Kako na podlagi cega? Kake eni pokate.. Hiša je v aziji, z očetom sva jo prepisala name. Vrednost hiše ni napisana, plačaš koleke, in neki davek mali in je to to. Dobiš nazaj požigosano iz glavnega mesta in done deal.
Spet se oglašajo ljudje, ki mislijo, da je vsepovsod kot pri nas. Zakaj bi fursu sporočal karkoli se dogaja na drugi stani sveta?
Naj napiše kdo, ki je zadevo videl, slišal, opravil.. Ne pa nekdo, ki misli kako bi moralo biti.
Kolikor sem jaz bral za hiše v tujini ni nobenega davka. Zato sprašujem tukaj če je kdo imel PRAKTIČEN primer.

Ko si prepisal nepremicnino nate, na podlagi cesa je prislo do tega prepisa? Si jo kupil? Je bil lastnik oce in jo je prepisal nate? Je bil lastnik kdo drug, ki jo je prepisal nate?

Tudi ce se stvari dogajajo na drugi strani sveta si (sklepam) se vedno davcni rezident slovenije in MORAS porocati dolocene stvari FURSu. Da bodo ugotovili kaj se dogaja na tajskem, ce jim ne poves, je skoraj nicna verjetnost, kar pa se ne pomeni, da morda nisi v prekrsku.

user4683 ::

Glede na napisano sklepam, da je bil lastnik oce, ki jo je prepisal nate (kar se steje kot darilo). Glede na to, da z oceta na sina ni davka na darila takrat nisi rabil placati nic, vendar bi prenos darila se vseeno moral porocati FURSu in takrat navesti vrednost darila.

Anyway, ko bos to zadevo prodal, komurkoli na svetu, MORAS porocati FURSu. Kaksne cifre bos tam navedel in kako jih bodo preverjali na tajskem pa verjetno ve samo FURS. Skoraj zagotovo te bodo vprasali o prodajnih ali darilnih pogodbah, sklepih o dedovanju ipd:) Ce bi jo prodajal kjerkoli v EU kjer so te stvari priblizno enako regulirane, bi dokaj enostavno pridobil dokazila o vrednosti ob pridobitvi (ko je oce prepisal nate - ker bi itak ze takrat moral sporociti prejem darila) in odsvojitvi (ko si prodal).

user4683 ::

p.s. tako ne mislim jaz, ampak furs. Verjetno bodo z veseljem podrobno preverili ce si vse dohodke napovedal, ko jih bos vprasal o tem. In ja, prepis nepremicnine je ali nakup, dedovanje ali pa darilo (dohodek). Pa naj bo dohodek v Sloveniji al pa na luni (svetovni dohodek).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Okapi ::

poweroff je izjavil:

Evo. Pri 200.000 EUR prihraniš kar 80 EUR. Cele 0,04 odstotka.

Res, no comment. :))

Če imaš 80 evrov viška, mi jih lahko mirno pošlješ.;)

perci ::

Če imaš 5 eur viška, mi jih lahko pošlješ.

perci ::

Point je v tem, da se pri 200k nakupu nima smisla fokusirati na task za 80 eur, ker lahko zgubiš fokus za kakšno pomembno stvar.

sandmat ::

pri 200k odpikam vse, ki mi poskušajo vsilit 2% davka/provizije/skritih stroškov. Dogovorimo se za ceno. Če si najel agenta, ga plačaj kot si se z njim dogovoril, agent ni moj problem. Če mi je cena všeč, bom vzel, če mi ni, bom šel kupit kaj drugega.

Ne vem od kod ljudem logika, da poskušajo vturit take bedarije od "stroškov" drugim. Verjetno posledica leasingov pri Koriniti

Scaramouche ::

sandmat je izjavil:

pri 200k odpikam vse, ki mi poskušajo vsilit 2% davka/provizije/skritih stroškov. Dogovorimo se za ceno. Če si najel agenta, ga plačaj kot si se z njim dogovoril, agent ni moj problem. Če mi je cena všeč, bom vzel, če mi ni, bom šel kupit kaj drugega.

Ne vem od kod ljudem logika, da poskušajo vturit take bedarije od "stroškov" drugim. Verjetno posledica leasingov pri Koriniti


Pustiš jim naj to imajo pa vračunaj to v ceno da se dobro počutijo!

perci ::

sandmat je izjavil:

pri 200k odpikam vse, ki mi poskušajo vsilit 2% davka/provizije/skritih stroškov. Dogovorimo se za ceno. Če si najel agenta, ga plačaj kot si se z njim dogovoril, agent ni moj problem. Če mi je cena všeč, bom vzel, če mi ni, bom šel kupit kaj drugega.

Ne vem od kod ljudem logika, da poskušajo vturit take bedarije od "stroškov" drugim. Verjetno posledica leasingov pri Koriniti

Sej lahko ti preprosto pove, da je šla cena od zadnjega pogovora za 4k gor.

sandmat ::

perci je izjavil:

sandmat je izjavil:

pri 200k odpikam vse, ki mi poskušajo vsilit 2% davka/provizije/skritih stroškov. Dogovorimo se za ceno. Če si najel agenta, ga plačaj kot si se z njim dogovoril, agent ni moj problem. Če mi je cena všeč, bom vzel, če mi ni, bom šel kupit kaj drugega.

Ne vem od kod ljudem logika, da poskušajo vturit take bedarije od "stroškov" drugim. Verjetno posledica leasingov pri Koriniti

Sej lahko ti preprosto pove, da je šla cena od zadnjega pogovora za 4k gor.

če mi je nepremičnina všeč, jo bom vzel tudi po 4k višji ceni.

perci ::

Super. Če ti pa reče, da plačaj davek v istem znesku, ti je pa to pod častjo?

Invictus ::

Da ne boste preveč filozofirali:

Pri prodaji nepremičnine so naslednji davki:

- Davek na promet nepremičnin (2%). Obvezen. Plača ga tisti po dogovoru. Plačan davek je osnova za vpis v zemljiško knjigo. Ni plačan, ni vpisa. Bi ga raje plačal kot kupec. Zihr je zihr... Je pa tudi zdaj nekako praksa, da ga plača kupec. Saj tudi on dela promet nepremičnin z nakupom >:D.
- Davek na kapitalski dobiček. Višina odvisna od let lastništva nepremičnine. Če je prodajalec TRENUTNO prijavljen v nepremičnini več kot 3 leta, je davek 0%. Plača ga prodajalec. Nisem še slišal, da bi ga plačal kupec. Plačan davek niti ni pogoj pri transakciji.

Stroškov, kot je notar, zemljiška knjiga, odvetnik, ne bom navajal, ker nihajo in so drobiž pri celotni transakciji. Spet ni določeno kdo plača te stroške. Stvar dogovora.

Agencija za posredovanje. 4% + DDV. Baje od junija velja zakon, da mora agencijo plačati tisti, ki jo je najel. Polno provizijo. Ni več delitve na kupca in prodajalca. Nisem pa preverjal...

Skratka, glede na tujino je stroškov malo. Avstrija ima 10% provizije pri agencijah, Belgija 6%, Bruselj 12%. Plus država. To poznam. Za ostale naj drugi napišejo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

maticb492 ::

Saj to je je vsem jasno, samo mislim da enim ni osnovna matematika jasna. En je vprašal zakaj piše 200k + 2%, pa je drugi napisal da to samo pomeni da je cena nepremičnine na pogodbi potem 204k... jaz sem pa napisal da to pomeni da prodajalec potem plača 2% + davek na dobiček na CELOTEN znesek 204k, namesto samo na 200k, torej ni samo 80EUR prišparal, kot je nekdo napisal, ampak je prišparal par sto evrov (ČE je imel tudi davek na dobiček, ALI davek na dobiček od podjetja, kar tudi plačaš če je stanovanje na firmo pisano)

kot sem pa že skoraj napisal pa poznam osebno primere kjer so kupovali hišo pa napisali recimo 120k + 30k za pohištvo... kako FURS to preverja ne vem, je pa pač jasno da se hočejo vsi čim bolj izognit davkom.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

genesiss ::

Invictus je izjavil:


Agencija za posredovanje. 4% + DDV. Baje od junija velja zakon, da mora agencijo plačati tisti, ki jo je najel. Polno provizijo. Ni več delitve na kupca in prodajalca. Nisem pa preverjal...

To je sicer res, ampak vseeno v trenutni situaciji ni ovira da se teh stroškov ne naprti kupcu (čeprav je agenta najel prodajalec). Pri meni je to izgledalo tako, da se je šele minuto pred podpisom pogodbe agent "spomnil", da 2% (stroške smo delili) ne smem nakazati direktno agenciji ampak prodajalcem in potem oni nakažejo 4% njim. Požrl sem cmok in plačal, ker ne vem kaj bi bilo če bi se zaradi tega začeli prepirati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Invictus ::

No, dobro vedeti...

Pač, ko je plačan davek na promet nepremičnin, ti poleg kupnine ni treba nakazati nič več. Ker je za državo transakcija zaključena in nepremičnina vpisana v ZK.

Pol naj se pa prodajalec in agencija zmenita za tistih 2%.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Groot ::

Invictus je izjavil:

No, dobro vedeti...

Pač, ko je plačan davek na promet nepremičnin, ti poleg kupnine ni treba nakazati nič več. Ker je za državo transakcija zaključena in nepremičnina vpisana v ZK.

Pol naj se pa prodajalec in agencija zmenita za tistih 2%.


???

Plačilo davka na promet z nepremičninami nima nobene zveze z vpisom v ZK, razen v tem da ti na ZK pač ne bodo vpisali, če pogodba ne bo imela žiga FURS. Za vpis v ZK bo potrebno dat še predlog za vpis, kar praviloma narediš preko notarja, ki pa ravna (tudi) po navodilih prodajalca. Odvisno sicer kakšen mehanizem je dogovorjen, ampak praviloma prodajalec pač ne bo dal naloga notarju, da ti izroči pogodbo z overjenim ZK dovolilom, če mu ne boš plačat vsega kar pričakuje.

Joze02 ::

Če mi lahko od oka kdo pomaga ocenit stanovanje.
Sem prebrskal trg ampak se cene noro razlikujejo.
cena za 60-80m2 sem zasledil od 150K - 350K

Brezovica pri LJ večstanovanjska hiša

- 75m2
- 2x balkon
- kuhinja z jedilnico
- Velika dnevna
- 2x spalnica
- koplanica z kadjo
- hodnik
- na stopnišču Špajza ? 4m2
- 2x parking

- ogrevnaje skupno
- optika

obnovljeno vse razen hodnik in kopalnica

Neposredna bližina vrtca in avtobusne postaje

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Joze02 ()

maticb492 ::

Joze02 je izjavil:

Če mi lahko od oka kdo pomaga ocenit stanovanje.
..


Nimam pojma o LJ cenah, ampak napiši še letnik stavbe + kdaj so bile prenovljene stvari; okna,streha,kopalnice,kuhinja oz. vse kar ponavadi pač ostane pri prodaji.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Joze02 ::

Letnik 1980
streha 8 let
okna 3 leta 3slojna

tevtoni ::

Ej. A je za vas smiselno, da penzionerji v ljubljani, ko dobijo nizko pokojnino, jamrajo, kako je penzija nizka? Hkrati pa ostanejo zivet v najdrazjem mestu v Sloveniji? Recimo v Beogradu se ljudje masovno selijo na podezelje, da jim znese, zraven posadijo tudi kak paradajz pa ostale pridelke. Ja, vrticek dost pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

PARTyZAN ::

Super, ja. Potem se pa zanašajo na familijo, da jih bo okoli vozila po vsakodnevnih opravkih (trgovina, zdravniki ipd), ne?

Voss ::

tevtoni je izjavil:

Ej. A je za vas smiselno, da penzionerji v ljubljani, ko dobijo nizko pokojnino, jamrajo, kako je penzija nizka? Hkrati pa ostanejo zivet v najdrazjem mestu v Sloveniji? Recimo v Beogradu se ljudje masovno selijo na podezelje, da jim znese, zraven posadijo tudi kak paradajz pa ostale pridelke. Ja, vrticek dost pomaga.


Oprostite, vi ste bedak.

melvins ::

PARTyZAN je izjavil:

Super, ja. Potem se pa zanašajo na familijo, da jih bo okoli vozila po vsakodnevnih opravkih (trgovina, zdravniki ipd), ne?

Ne. Na podezelju so tudi trgovine. Pa drgac trgovin sploh ne potrebujes, ce imas kmetijo. Oziroma nekaj minimalnega. Zdravnikov pa zdravi kmecki ljudje tudi manj pogosto obiskujejo, saj jedo bolj zdravo hrano in se na kmetiji tudi bolj gibajo na zdravem svezem okolju. Ampak, ok. Recimo, da bi imeli prav. Sej ne rabis zivet v najdrazjem mestu Ljubljani. A veste, koliko je ceneje v drugih manjsih mestih? Ja mestih. Ni potrebno iti na podezelje. Ze tukaj se da prisparat. Samo na nepremicnini se da prisparat tudi do nekje 50 odstotkov. Sej ne recem, tisti, ki so domacini, se neradi selijo. Ampak vecina Ljubljancanov, tudi tistih pravih slovencev je prislekov, ce stejemo nekaj generacij nazaj, je manjsina pravih lublancanov. Tko, da ne moremo rect, da je vecina tam zarad dolge tradicije itd. Ce koga slisis, da izvira iz stare lublanske druzine, da so tu ze od leta 1972, samo zamahni z roko in se nasmej.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

Ales ::

melvins je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

Super, ja. Potem se pa zanašajo na familijo, da jih bo okoli vozila po vsakodnevnih opravkih (trgovina, zdravniki ipd), ne?

Ne. Na podezelju so tudi trgovine. Pa drgac trgovin sploh ne potrebujes, ce imas kmetijo. Oziroma nekaj minimalnega. Zdravnikov pa zdravi kmecki ljudje tudi manj pogosto obiskujejo, saj jedo bolj zdravo hrano in se na kmetiji tudi bolj gibajo na zdravem svezem okolju. Ampak, ok. Recimo, da bi imeli prav. Sej ne rabis zivet v najdrazjem mestu Ljubljani. A veste, koliko je ceneje v drugih manjsih mestih? Ja mestih. Ni potrebno iti na podezelje. Ze tukaj se da prisparat. Samo na nepremicnini se da prisparat tudi do nekje 50 odstotkov. Sej ne recem, tisti, ki so domacini, se neradi selijo. Ampak vecina Ljubljancanov, tudi tistih pravih slovencev je prislekov, ce stejemo nekaj generacij nazaj, je manjsina pravih lublancanov. Tko, da ne moremo rect, da je vecina tam zarad dolge tradicije itd. Ce koga slisis, da izvira iz stare lublanske druzine, da so tu ze od leta 1972, samo zamahni z roko in se nasmej.

tevtoni, če se prijaviš pod drugim nickom, nisi nič manjši bedak.

cesnja ::

Je zivljenje v glavnem mestu predrago? Ste poskusili off-grid (za upokojence) in manj avokado toasta (za malo mlajse)?
««
108 / 133
»»