Forum » Problemi človeštva » Cene stanovanj v LJ in drugod
Cene stanovanj v LJ in drugod
Temo vidijo: vsi
TorrentXL ::
Kaj pa naj bi plačevali in kdo bo poslal račun?
Če si boomer, se s tem ne rabiš preveč obremenjevat, ker boš takrat verjetno že pod zemljo. Račun bojo plačali vsi današnji delavci, sploh ko presuši penzija. Nakopičena stanovanja se bojo pa prodajala za drobiž in še za preživetje ne bo dovolj.
Sem boomer in me to ne skrbi. Da pa bi se stanovanja kdaj prodajala za drobiž, tega pa ne verjamem. No, razen če pride do kakšne kataklizmične katastrofe. Bodo pa cene padle takrat, ko bo Slovenija nehala obstajati kot samostojna država. Kdaj pa bo to, tega nihče ne ve. Morda čez nekaj let, morda pa čez 100 let.
Seveda te ne skrbi in zato je popolnoma vseeno kaj verjameš. Če bi bilo kaj pravice na tem svetu, bi poskrbeli da že boomerji plačate te račune. Na žalost pravice ni.
Alcarinnn ::
Sej zdaj podpiraš trenutni zakon socialistov in komunistov. Vse razvite kapitalistične države procentulano poberejo več davka od nepremičnin kot mi. Kolkokrat je potrebno to še ponovit, da bo tud nekdo z IQ pod 80 razumel?
Če vsi nekaj delajo ne pomeni da deluje niti ne pomeni da je moralno dobro... tudi v WW2 niso vzeli logike, ker se vse razvite države koljejo, se dajmo klat tudi mi...
Rešitev je za marsikaj, ne samo za rodnost. Seveda pa ne more bit samo to rešitev pri kompleksnih izzivih kot je rodnost. To je samo del sestavljanke. Kako pa ti veš, da ne bi bila pri njih še nižja rodnost brez urejenega nepremičninskega trga?
Če je nekaj tako zelo povdarjeno, potem bi pričakoval velik opazen, statistično dokazljiv boost rodnosti... ali pa padec...kot vsi vemo to ne drži ker rodnost pada še iz časov ko so nepremičnine bile zelo dostopne (po vaših besedah) in časo jazbinška tudi...
Sprijaznite se, davka na nepremičnine NE BO... vsaj še ne 4 leta upajmo da nikoli... če pa bo bo pa veliko verjetno zanič, kot vse v naši ljubi državici
TorrentXL ::
Če vsi nekaj delajo ne pomeni da deluje niti ne pomeni da je moralno dobro... tudi v WW2 niso vzeli logike, ker se vse razvite države koljejo, se dajmo klat tudi mi...
Od kod sedaj to. Ti si napisal:
Nihče normalen tega ne bo podprl razen socialisti in komunisti.
Torej očitno to ni res. A zdaj po novem hočeš povedat da so socialisti in komunisti tisti pametni? Si se izgubil poba v lastni logiki. Malo si se zapletel.
Če je nekaj tako zelo povdarjeno, potem bi pričakoval velik opazen, statistično dokazljiv boost rodnosti... ali pa padec...kot vsi vemo to ne drži ker rodnost pada še iz časov ko so nepremičnine bile zelo dostopne (po vaših besedah) in časo jazbinška tudi...
Torej je po tvoji logiki brez nians potrebno nazaj vpeljat socializem, ker je takrat bila rodnost dost višja? Čudna logika.
Sprijaznite se, davka na nepremičnine NE BO... vsaj še ne 4 leta upajmo da nikoli... če pa bo bo pa veliko verjetno zanič, kot vse v naši ljubi državici
Seveda, ostal bo davek iz časov socializma, ker imamo same "komuniste" v vladi, čeprav se eni pretvarjajo da so vse kaj drugega. Boš pa plačal višji DDV al karkoli si bojo že zmislili, tako da plačal boš v vsakem primeru. Po eni strani super, ker bo prej prišlo do reseta. Mogoče celo boomer zavajon doživi posledice.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
Alcarinnn ::
Torej je po tvoji logiki brez nians potrebno nazaj vpeljat socializem, ker je takrat bila rodnost dost višja? Čudna logika.
Nikakor... ker jaz ne trdim da rabimo višjo rodnost... jaz sem privrženec da se zmanjša populacija Sveta za 50%... Je pa res da v SLO ni potrebno na 50% ampak samo nekje -10%...
Ampak suma sumarum pa -50% bi bilo idealno za vzdržnost našega Planeta
TorrentXL ::
Zakaj se potem razmnožuješ, če praviš da nas je preveč? To je retorično vprašanje. Je popolnoma jasna tvoja hinavščina. Podobno kot pri socialni pomoči, faliranem faksu itd.
zavajon ::
Seveda te ne skrbi in zato je popolnoma vseeno kaj verjameš. Če bi bilo kaj pravice na tem svetu, bi poskrbeli da že boomerji plačate te račune. Na žalost pravice ni.
Se strinjam, pravice na tem svetu ni, a nekateri smo to že zdavnaj dojeli in temu prilagodili svoje življenje ;)
Če te prav razumem, pri teh računih misliš na nekaj v zvezi z dragimi nepremičninami. A za drage nepremičnine niso krivi boomerji, ampak tisti, ki si te nepremičnine kopičijo. Pa tudi tisti, ki so veseli, da je njihovo stanovanje v socialističnem bloku vredno milijon. Če pa še ni, bo vsak čas.
... jaz sem privrženec da se zmanjša populacija Sveta za 50%... Je pa res da v SLO ni potrebno na 50% ampak samo nekje -10%...
Po kakšnem izračunu pa si prišel do teh 10%?
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: zavajon ()
TorrentXL ::
Seveda te ne skrbi in zato je popolnoma vseeno kaj verjameš. Če bi bilo kaj pravice na tem svetu, bi poskrbeli da že boomerji plačate te račune. Na žalost pravice ni.
Se strinjam, pravice na tem svetu ni, a nekateri smo to že zdavnaj dojeli in temu prilagodili svoje življenje ;)
Če te prav razumem, pri teh računih misliš na nekaj v zvezi z dragimi nepremičninami. A za drage nepremičnine niso krivi boomerji, ampak tisti, ki si te nepremičnine kopičijo. Pa tudi tisti, ki so veseli, da je njihovo stanovanje v socialističnem bloku vredno milijon. Če pa še ni, bo vsak čas.
Problem je v tem, da se niste nič dost prilagajali, ker vam je bilo vse omogočeno na lažji način. Sedaj pa seveda pričakujete prilagajanje mlajših generacij, zato da lahko dalje nemoteno črpate sredstva. Krivi ste boomerji, posredno in neposredno. Kdo pa so ti ljudje, ki kopičijo nepremičnine? Jah, večinoma boomerji. Seveda so tukaj nianse, ker jih ima nekdo 20, nekdo pa 2, vsi skupaj pa na koncu povzročate problem. Boomerji tud določate politično smer tako na državnem kot občinskem nivoju in seveda zahtevate, da se najprej poskrbi za vaše riti. Toliko o solidarnosti, ki je samo enosmerna. Pa to ni nekaj kar bi bilo odvisno od politične barve. Tukaj večinsko stojite skupaj tako levi, kot desni.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
zavajon ::
Damian Merlak se mi ne zdi boomer, vsaj po izgledu ne, pa je menda iz kripta prešel na nepremičnine.
Najverjetneje je res večina tistih, ki si kopičijo nepremičnine boomerjev, a to le zato, ker so pač v letih, ko se pričakuje, da imajo več denarja.
Menda pa so volivci, ki so letos izvolili Janšo, ki bo to kopičenje in rast cen še pospešil, mladi in ne boomerji.
Najverjetneje je res večina tistih, ki si kopičijo nepremičnine boomerjev, a to le zato, ker so pač v letih, ko se pričakuje, da imajo več denarja.
Menda pa so volivci, ki so letos izvolili Janšo, ki bo to kopičenje in rast cen še pospešil, mladi in ne boomerji.
TorrentXL ::
Sicer ne vem kaj ima sedaj posamezen primer s tem kar sem jaz napisal, ampak nam vseeno povej koliko stanovanjskih nepremičnin ima Damian Merlak v Sloveniji.
Logično, da imajo boomerji več denarja, če so prve nepremičnine že zdavnaj odplačali, ker so bile cenejše. Danes pa mlajši sploh ne morejo do prve nepremičnine ali pa bojo visok kredit odplačali čez 30 let, pa čeprav prilagojeno na inflacijo danes zaslužijo dost več kot večina boomerjev, ki so lažje zgradili hiše ali kupili stanovanja.
Mladi so prevesili tehtnico, je pa še vedno dost desnih boomerjev. Seveda pa so mlajši skočili stran od levičarjev, če so spoznali, da nič ne bo od teh kaviar socialistov. Verjeli so pa desničarjem, ki so obljubljali nižje davke na plače. Tako bi vsaj nehali z davki dodatno financirat boomerje, če jih že obdavčit ne misli nihče. Bojo pa kar kmalu spoznali, da so jih tud desni nategnili, če slučajno še niso.
Logično, da imajo boomerji več denarja, če so prve nepremičnine že zdavnaj odplačali, ker so bile cenejše. Danes pa mlajši sploh ne morejo do prve nepremičnine ali pa bojo visok kredit odplačali čez 30 let, pa čeprav prilagojeno na inflacijo danes zaslužijo dost več kot večina boomerjev, ki so lažje zgradili hiše ali kupili stanovanja.
Mladi so prevesili tehtnico, je pa še vedno dost desnih boomerjev. Seveda pa so mlajši skočili stran od levičarjev, če so spoznali, da nič ne bo od teh kaviar socialistov. Verjeli so pa desničarjem, ki so obljubljali nižje davke na plače. Tako bi vsaj nehali z davki dodatno financirat boomerje, če jih že obdavčit ne misli nihče. Bojo pa kar kmalu spoznali, da so jih tud desni nategnili, če slučajno še niso.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
bm1973 ::
Danes pa mlajši sploh ne morejo do prve nepremičnine ali pa bojo visok kredit odplačali čez 30 let, pa čeprav prilagojeno na inflacijo danes zaslužijo dost več kot večina boomerjev, ki so lažje zgradili hiše ali kupili stanovanja.
To je osnovna zmota...
Pred 30tim tudi včasih noben ni kupil stanvoanja. Vsaj ne sam, so dostikrat starši pomagali 50 ali več posto...
Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje.
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Utk ::
Sicer ne vem kaj ima sedaj posamezen primer s tem kar sem jaz napisal, ampak nam vseeno povej koliko stanovanjskih nepremičnin ima Damian Merlak v Sloveniji.
Logično, da imajo boomerji več denarja, če so prve nepremičnine že zdavnaj odplačali, ker so bile cenejše. Danes pa mlajši sploh ne morejo do prve nepremičnine ali pa bojo visok kredit odplačali čez 30 let, pa čeprav prilagojeno na inflacijo danes zaslužijo dost več kot večina boomerjev, ki so lažje zgradili hiše ali kupili stanovanja.
Mladi so prevesili tehtnico, je pa še vedno dost desnih boomerjev. Seveda pa so mlajši skočili stran od levičarjev, če so spoznali, da nič ne bo od teh kaviar socialistov. Verjeli so pa desničarjem, ki so obljubljali nižje davke na plače. Tako bi vsaj nehali z davki dodatno financirat boomerje, če jih že obdavčit ne misli nihče. Bojo pa kar kmalu spoznali, da so jih tud desni nategnili, če slučajno še niso.
Boš pa ja temu enmu otroku ko boš v boomerskih letih priskrbel to eno ekstra stanovanje. Ker je to itak čist simpl ko si enkrat boomer.

Stane2 ::
To ni res. Nadomestitvena rodnost je cca. 2,1. Pa to ne upošteva migracij, kjer se na Kitajskem več ljudi odseli kot priseli.
In če se življenska doba povečuje?? A ti je reeeees potrebno vse povedat? Ne moreš nič sam razmislit?
Kitajska - ključni podatki za leto 2025
Število rojstev: V letu 2025 se je na Kitajskem rodilo le 7,92 milijona otrok. To je najnižje število rojstev od leta 1949, odkar uradno spremljajo te podatke.
Stopnja rodnosti: Padla je na zgodovinski minimum, in sicer na 5,63 rojstva na 1.000 prebivalcev.
Število smrti: Kitajska je zabeležila 11,31 milijona smrti (stopnja umrljivosti je bila 8,04 na 1.000 prebivalcev, kar je največ od leta 1968).
Skupni upad prebivalstva: Ker je število smrti močno preseglo število rojstev, se je skupno prebivalstvo Kitajske v letu 2025 zmanjšalo za 3,39 milijona (skrčilo se je že četrto zaporedno leto).
ČE BI BILA RODNOST 1.7, kot tvoj podatek pravi, potem bi se na Kitajskem rodilo 13,46 miljona otrok.
Število prebivalstva bi se povečalo za cca 2.1 miljona ljudi.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: Stane2 ()
TorrentXL ::
To je osnovna zmota...
Pred 30tim tudi včasih noben ni kupil stanvoanja. Vsaj ne sam, so dostikrat starši pomagali 50 ali več posto...
Kakšna zmota? Sploh nima veze ali so kupili pred ali po 30tem. Lahko so kupili dost ceneje kot danes. Seveda pa to ne drži kar trdiš, ker včasih je bilo normalno, da si do 30. leta s kreditom kupil stanovanje, sedaj pa je uspeh, če ti uspe to do 50. leta.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
TorrentXL ::
Boš pa ja temu enmu otroku ko boš v boomerskih letih priskrbel to eno ekstra stanovanje. Ker je to itak čist simpl ko si enkrat boomer.
Jaz verjetno ja, večina pa ne. Vidim kaj te mede. Naj ti razložim. Današnjim boomerjem je to simpl, bodočim pa ne bo. Zato ker je današnjim boomerjem bilo vse lažje. Mnogi so celo imeli "cheat code" Jazbinšek. Torej so hitreje odplačali kredit in imeli več razpoložljivega dohodka, ki ga seveda niso znali drugam vtaknit kot v nepremičnine. Pa še država je to vzpodbujala in še vzpodbuja.
To ni res. Nadomestitvena rodnost je cca. 2,1. Pa to ne upošteva migracij, kjer se na Kitajskem več ljudi odseli kot priseli.
In če se življenska doba povečuje?? A ti je reeeees potrebno vse povedat? Ne moreš nič sam razmislit?
Kitajska - ključni podatki za leto 2025
Število rojstev: V letu 2025 se je na Kitajskem rodilo le 7,92 milijona otrok. To je najnižje število rojstev od leta 1949, odkar uradno spremljajo te podatke.
Stopnja rodnosti: Padla je na zgodovinski minimum, in sicer na 5,63 rojstva na 1.000 prebivalcev.
Število smrti: Kitajska je zabeležila 11,31 milijona smrti (stopnja umrljivosti je bila 8,04 na 1.000 prebivalcev, kar je največ od leta 1968).
Skupni upad prebivalstva: Ker je število smrti močno preseglo število rojstev, se je skupno prebivalstvo Kitajske v letu 2025 zmanjšalo za 3,39 milijona (skrčilo se je že četrto zaporedno leto).
ČE BI BILA RODNOST 1.7, kot tvoj podatek pravi, potem bi se na Kitajskem rodilo 13,46 miljona otrok.
Število prebivalstva bi se povečalo za cca 2.1 miljona ljudi.
Sploh ne vem kaj želiš povedat, pa po moje tud sam ne veš. A ker se je letos rodilo manj otrok, so nepremičnine cenejše?
Drugač pa sem sam napisal, da je poleg prekomerne gradnje razlog za nižje cene manj mladih kupcev.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
Utk ::
Jaz verjetno ja, večina pa ne. Vidim kaj te mede. Naj ti razložim. Današnjim boomerjem je to simpl, bodočim pa ne bo.
Če ne bo, bojo cene pač padle. Circle of life.
TorrentXL ::
Prepozno. Škoda bo že narejena. To ni "cirlce of life", to je "boomers heist".
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()

krepelce ::
Prepozno. Škoda bo že narejena. To ni "cirlce of life", to je "boomers heist".
Samo mimogrede bi opomnil, da je "boomer" tukaj napačna beseda, ker gre dejansko za pohlepne ljudi.
Pa je čisto vseeno katere generacije so, to, da uporabljaš "boomer" generacijo, zamegljuje bistvo, da so pokvarjene
pohlepne pizde, med vsemi generacijami, kar Utk s pridom izkorišča, da preusmeri pozornost iz sebe in podobnih.
Tudi sicer, je med skrajnimi desničarji (SDS), zeljo priljubljeno, da spirajo ljudi med sabo, ker se tako težko organizirajo
proti njim, pa naj bo to Slovenci proti Hrvatom, Slovenci proti prisljencem, Levi proti Desnim, "beli" proti "črnim", mladi
proti starim, ZDA proti Rusija, Evropa proti Rusiji, vsi proti Kitajcem in podobno sranje.
Ne točiti vode na njihov mlin, ker potem pa dobiš, da na volitvah zmaga skrajna desnica - kot je zdaj in čeprav je za mlade to
nekaj najslabšega kar se jim je lahko zgodilo (od vojaškega roka dalje - v programu tako SDS kot Demokratov), so jih vseeno volili.
ENSO will fuck you up... 1877, here we come.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: krepelce ()
johnnyyy ::
Ko pa pogledam realne primere pa je tako da leta 2019 sem dal za flet 61m2 73k, danes bi ga pa prodal za 145k... kar je od oke x2...
Pri teh cenah je precej zanimivo. Namreč LJ je bila že od nekdaj draga, danes vsi jamrajo, da je drago, a včasih ni bilo nič boljše. Je bila pa ob in po krizi cena na periferiji konkretno nižja.
Recimo jaz sem kupil v LJ 2018 po 3150€/m². Za ta denar bi v Kranju takrat dobil večjo novogradnjo z lastniškim parkingom v garaži. A po 2020 so cene najbolj narasle na periferiji. Tako da ti si na Ptuju kupil 1 leto za mano, in danes je vredna x2 nakupne - moje v LJ pa še precej manjka do x2.
Tako da investicijsko gledano so danes na boljšem tisti, ki so kupovali na periferiji kot pa v LJ ali obali. Je pa res da sta LJ in obala precej likvidni.
Utk ::
Tudi sicer, je med skrajnimi desničarji (SDS), zeljo priljubljeno, da spirajo ljudi med sabo, ker se tako težko organizirajo
proti njim, pa naj bo to Slovenci proti Hrvatom, Slovenci proti prisljencem, Levi proti Desnim, "beli" proti "črnim", mladi
proti starim, ZDA proti Rusija, Evropa proti Rusiji, vsi proti Kitajcem in podobno sranje.
Haha, to govori človek, ki je skregan z vsemi in je največje levičarje tega foruma opisal z janšisti (ne, ne mislim nase, jaz sem zaenkrat ponosen janšist dokler se ne najde boljši).

krepelce ::
Tudi sicer, je med skrajnimi desničarji (SDS), zeljo priljubljeno, da spirajo ljudi med sabo, ker se tako težko organizirajo
proti njim, pa naj bo to Slovenci proti Hrvatom, Slovenci proti prisljencem, Levi proti Desnim, "beli" proti "črnim", mladi
proti starim, ZDA proti Rusija, Evropa proti Rusiji, vsi proti Kitajcem in podobno sranje.
Haha, to govori človek, ki je skregan z vsemi in je največje levičarje tega foruma opisal z janšisti (ne, ne mislim nase, jaz sem zaenkrat ponosen janšist dokler se ne najde boljši).
In nadaljuješ prakso, ki sem jo opisal.
ENSO will fuck you up... 1877, here we come.

Stane2 ::
Utk ::
Ko pa pogledam realne primere pa je tako da leta 2019 sem dal za flet 61m2 73k, danes bi ga pa prodal za 145k... kar je od oke x2...
Pri teh cenah je precej zanimivo. Namreč LJ je bila že od nekdaj draga, danes vsi jamrajo, da je drago, a včasih ni bilo nič boljše. Je bila pa ob in po krizi cena na periferiji konkretno nižja.
Recimo jaz sem kupil v LJ 2018 po 3150€/m². Za ta denar bi v Kranju takrat dobil večjo novogradnjo z lastniškim parkingom v garaži. A po 2020 so cene najbolj narasle na periferiji. Tako da ti si na Ptuju kupil 1 leto za mano, in danes je vredna x2 nakupne - moje v LJ pa še precej manjka do x2.
Tako da investicijsko gledano so danes na boljšem tisti, ki so kupovali na periferiji kot pa v LJ ali obali. Je pa res da sta LJ in obala precej likvidni.
Če bi šli gledat to ali podobno temo 10 let nazaj, pa še manj, bi videli "kaj ti bo flat na Ptuju tudi če zastonj". Zdaj pa ni več tako smešno...
TorrentXL ::
Prepozno. Škoda bo že narejena. To ni "cirlce of life", to je "boomers heist".
Samo mimogrede bi opomnil, da je "boomer" tukaj napačna beseda, ker gre dejansko za pohlepne ljudi.
Pa je čisto vseeno katere generacije so, to, da uporabljaš "boomer" generacijo, zamegljuje bistvo, da so pokvarjene
pohlepne pizde, med vsemi generacijami, kar Utk s pridom izkorišča, da preusmeri pozornost iz sebe in podobnih.
Tudi sicer, je med skrajnimi desničarji (SDS), zeljo priljubljeno, da spirajo ljudi med sabo, ker se tako težko organizirajo
proti njim, pa naj bo to Slovenci proti Hrvatom, Slovenci proti prisljencem, Levi proti Desnim, "beli" proti "črnim", mladi
proti starim, ZDA proti Rusija, Evropa proti Rusiji, vsi proti Kitajcem in podobno sranje.
Ne točiti vode na njihov mlin, ker potem pa dobiš, da na volitvah zmaga skrajna desnica - kot je zdaj in čeprav je za mlade to
nekaj najslabšega kar se jim je lahko zgodilo (od vojaškega roka dalje - v programu tako SDS kot Demokratov), so jih vseeno volili.
Pa bo boomer kr prava beseda, kljub temu da logično niso vsi pohlepni. Je preveč pohlepnih boomerjev, tako na levi kot na desni, zato se pa nič ne spremeni in se tud ne bo. Ravno te delitve, ki jih naštevaš, so zato da se preusmeri pozornost stran od boomerjev. A ti nič ne pove to, da samooklicana levica ne more enega navadnega davka na premoženje (nepremičnine) reformirat? Al pa sprejet katerikoli drugi ukrep, ki bo boomerjem malo porezal krila? No, meni je to zelo povedno.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
Utk ::
30 let levih vlad na 45 podlage, in ves problem oz rešitev zanj ste zreducirali na pohlep neke generacije navadne raje. To je naravnost butasto. Kaj naj bi človek, podarjal parcele če je nekdo pripravljen plačat 300 jurjev? Kaj je pa država nardila da bi bilo več parcel? Kaj je pa država naredila na svojem pohlepu? Zapravlja se za bedarije oz kar direktno krade, nek boomer pa naj bi v zameno za 30 let plačevanja norih davkov reševal tuje probleme na svoj račun.
Naj krepalo etažira svojo vilo in razdeli 3, 4 stanovanja v njej, kdo mu brani, zakaj je tako pohlepen.
Naj krepalo etažira svojo vilo in razdeli 3, 4 stanovanja v njej, kdo mu brani, zakaj je tako pohlepen.
TorrentXL ::
Pri teh cenah je precej zanimivo. Namreč LJ je bila že od nekdaj draga, danes vsi jamrajo, da je drago, a včasih ni bilo nič boljše. Je bila pa ob in po krizi cena na periferiji konkretno nižja.
Recimo jaz sem kupil v LJ 2018 po 3150€/m². Za ta denar bi v Kranju takrat dobil večjo novogradnjo z lastniškim parkingom v garaži. A po 2020 so cene najbolj narasle na periferiji. Tako da ti si na Ptuju kupil 1 leto za mano, in danes je vredna x2 nakupne - moje v LJ pa še precej manjka do x2.
Tako da investicijsko gledano so danes na boljšem tisti, ki so kupovali na periferiji kot pa v LJ ali obali. Je pa res da sta LJ in obala precej likvidni.
LJ je bila vedno draga, če jo primerjaš z manj dragimi mesti. Šok, šok. Ni pa bila nikoli tako draga kot danes. Enako velja za vsa ostala mesta. Blizu je bilo samo na vrhu balona cca. leta 2008 in ja, tud takrat so bile nore cene, ampak je na srečo balonček počil.
TorrentXL ::
30 let levih vlad na 45 podlage, in ves problem oz rešitev zanj ste zreducirali na pohlep neke generacije navadne raje. To je naravnost butasto. Kaj naj bi človek, podarjal parcele če je nekdo pripravljen plačat 300 jurjev? Kaj je pa država nardila da bi bilo več parcel? Kaj je pa država naredila na svojem pohlepu? Zapravlja se za bedarije oz kar direktno krade, nek boomer pa naj bi v zameno za 30 let plačevanja norih davkov reševal tuje probleme na svoj račun.
Naj krepalo etažira svojo vilo in razdeli 3, 4 stanovanja v njej, kdo mu brani, zakaj je tako pohlepen.
Logično, saj je to 35 let vladavine boomerjev. Ko se govori o spremembah, pa so še vedno boomerji tu, ki se jim upirajo, ker jim ne pašejo. Potrebne so sistemske rešitve, ki jim boomerji nasprotujejo.
Ne, nihče ni predlagal, da bi morali boomerji karkoli podarjat. Država/obcina nič ni naredila za več parcel, ker boomerji zahtevajo, da bo gradnja čim bolj omejena. Država nič ni naredila na svojem pohlepu, ker boomerji volijo za pohlepneže, samo da so "njihovi" levi ali pa desni. Tud če bi v idealnem svetu vsi nehali jutri krast, kar bi bilo super, bo nepremičninski problem še vedno tu. Nek boomer pa ni niti približno toliko davkov plačeval, kot jih plačujemo danes, ker je boomerjev vedno več, delavcev pa vedno manj. Rabijo vedno več zdrastva. Prodajajo/oddajaji nepremičnine za visoke zneske. Itd. Reševanje stanovanjske problematike ni reševanje na račun boomerjev. Ravno obratno. Ohranjanje trenutnega stanja (financiranje boomerjev) je na račun novih generacij.
Pa niso samo boomerji krivi. So tu še nepremičninski baroni, ki pa so čisto slučajno večinoma spet boomerji.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
johnnyyy ::
Če bi šli gledat to ali podobno temo 10 let nazaj, pa še manj, bi videli "kaj ti bo flat na Ptuju tudi če zastonj". Zdaj pa ni več tako smešno...
Stvari se spreminjajo in uspešni so tisti, ki znajo oceniti prihodnost. Moj point je bil, da se s tem ko se cilja na določeno lokacijo zapravi priložnosti drugje.
Z drugimi besedami - tema je odprta od 2019 in začetki kažejo na drago LJ, a vmes se je tudi na periferiji cena nepremičninam povečala. In lastniki nepremičnin na periferiji so bolj profitirali kot tisti v LJ.
TorrentXL ::
Že to je zgrešeno, da teče debata o tem kdo je bolj profitiral in ne o tem, da so ljudje ugodneje kupili svoj dom takrat ko so ga potrebovali, sedaj pa ga mogoče več ne bi mogli, če bi bili v isti situaciji. Zakaj bi moral nekdo znat ocenit prihodnost, da kupi dom ko ga potrebuje in po kateri logiki je to normalno? Seveda, po špekulantski logiki.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
ModriMiha ::
johnnyyy ::
Že to je zgrešeno, da teče debata o tem kdo je bolj profitiral in ne o tem, da so ljudje ugodneje kupili svoj dom takrat ko so ga potrebovali, sedaj pa ga mogoče več ne bi mogli, če bi bili v isti situaciji. Zakaj bi moral nekdo znat ocenit prihodnost, da kupi dom ko ga potrebuje in po kateri logiki je to normalno? Seveda, po špekulantski logiki.
Temu se reče življenje. In to je pri vseh stvareh podobno - od izbire šole, študija, kariere, službe, ženske itd. Iste situacije nimaš nikoli, saj se svet okrog tebe spremeni. Če si lahko 10 let nazaj v nekem biznisu dobro zaslužil, se lahko zgodi da danes od tega ne moreš več živeti. Če ti je danes neka žensk všeč, je lahko čez teden dni oddana itd. In nepremičnine niso nič kaj posbnega pri tem.
Ti navijaš za davek na nepremičnine, ki bi pocenil stanovanja. A to da jih bo pocenil, kdaj in za koliko nimaš informacij. Torej tudi ti si nevedoč navijaš za špekulante. Tisti ki bi ob davku znali oceniti gibanje nepremičnin, bi bili v prednosti.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: johnnyyy ()
bm1973 ::
Ko pa pogledam realne primere pa je tako da leta 2019 sem dal za flet 61m2 73k, danes bi ga pa prodal za 145k... kar je od oke x2...
Pri teh cenah je precej zanimivo. Namreč LJ je bila že od nekdaj draga, danes vsi jamrajo, da je drago, a včasih ni bilo nič boljše. Je bila pa ob in po krizi cena na periferiji konkretno nižja.
Recimo jaz sem kupil v LJ 2018 po 3150€/m². Za ta denar bi v Kranju takrat dobil večjo novogradnjo z lastniškim parkingom v garaži. A po 2020 so cene najbolj narasle na periferiji. Tako da ti si na Ptuju kupil 1 leto za mano, in danes je vredna x2 nakupne - moje v LJ pa še precej manjka do x2.
Tako da investicijsko gledano so danes na boljšem tisti, ki so kupovali na periferiji kot pa v LJ ali obali. Je pa res da sta LJ in obala precej likvidni.
Teoretično ja, sam na periferiji je precej težje prodati kaj kot pa v Ljubljani.
Še v Ljubljani gledam par stanovanj, ki sploh niso draga, pa ye prodajajo že več pol leta.
Seveda gre za stara stanvoanja, potrebna malo obnove...
Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje.
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Alcarinnn ::
Ko pa pogledam realne primere pa je tako da leta 2019 sem dal za flet 61m2 73k, danes bi ga pa prodal za 145k... kar je od oke x2...
Pri teh cenah je precej zanimivo. Namreč LJ je bila že od nekdaj draga, danes vsi jamrajo, da je drago, a včasih ni bilo nič boljše. Je bila pa ob in po krizi cena na periferiji konkretno nižja.
Recimo jaz sem kupil v LJ 2018 po 3150€/m². Za ta denar bi v Kranju takrat dobil večjo novogradnjo z lastniškim parkingom v garaži. A po 2020 so cene najbolj narasle na periferiji. Tako da ti si na Ptuju kupil 1 leto za mano, in danes je vredna x2 nakupne - moje v LJ pa še precej manjka do x2.
Tako da investicijsko gledano so danes na boljšem tisti, ki so kupovali na periferiji kot pa v LJ ali obali. Je pa res da sta LJ in obala precej likvidni.
Teoretično ja, sam na periferiji je precej težje prodati kaj kot pa v Ljubljani.
Še v Ljubljani gledam par stanovanj, ki sploh niso draga, pa ye prodajajo že več pol leta.
Seveda gre za stara stanvoanja, potrebna malo obnove...
Tako je ja, on bo prodal v 15 minutah jaz bi pa za tako ceno pač prodajal kakih par tednov... verjetno.
johnnyyy ::
Teoretično ja, sam na periferiji je precej težje prodati kaj kot pa v Ljubljani.
Še v Ljubljani gledam par stanovanj, ki sploh niso draga, pa ye prodajajo že več pol leta.
Seveda gre za stara stanvoanja, potrebna malo obnove...
Nek Ptuj mi ne deluje takšna periferija da bi težko prodal. Kot drugo pa če cena v povprečju precej naraste, tudi če prodaš malce ceneje, ne boš naredil minusa. Poleg tega priprava pogodb, podpis pri notarju da FURS izda odločbo, traja nekaj tednov, tako prodaja v 15min v realnosti nima večjega učinka.
Pa saj imaš tudi v LJ 4 nadstropja brez liftov, brez možnosti parkiranja in še kakšne starejše objekte, ki se prodajajo po nižjih cenah. A nižja cena je z razlogom.
Dobro vprašanje bi bilo, kaj se bolj splača pri prodaji/nakupu - nerenovirano stanovanje ali renovirano? Koliko stara oprema vpliva na ceno?
TorrentXL ::
Že to je zgrešeno, da teče debata o tem kdo je bolj profitiral in ne o tem, da so ljudje ugodneje kupili svoj dom takrat ko so ga potrebovali, sedaj pa ga mogoče več ne bi mogli, če bi bili v isti situaciji. Zakaj bi moral nekdo znat ocenit prihodnost, da kupi dom ko ga potrebuje in po kateri logiki je to normalno? Seveda, po špekulantski logiki.
Temu se reče življenje. In to je pri vseh stvareh podobno - od izbire šole, študija, kariere, službe, ženske itd. Iste situacije nimaš nikoli, saj se svet okrog tebe spremeni. Če si lahko 10 let nazaj v nekem biznisu dobro zaslužil, se lahko zgodi da danes od tega ne moreš več živeti. Če ti je danes neka žensk všeč, je lahko čez teden dni oddana itd. In nepremičnine niso nič kaj posbnega pri tem.
Ti navijaš za davek na nepremičnine, ki bi pocenil stanovanja. A to da jih bo pocenil, kdaj in za koliko nimaš informacij. Torej tudi ti si nevedoč navijaš za špekulante. Tisti ki bi ob davku znali oceniti gibanje nepremičnin, bi bili v prednosti.
Seveda so nepremičnine posebne pri tem. Nihče aktivno ne dela na tem, da bo šola težje dosegljiva. Enako velja za študij, službe, ženske itd. Kvečjemu nasprotno. Država skrbi, da je vse to vedno bolj dosegljivo. No, razen ženske. Pa še to mogoče posredno na nek način počne (nataliteta, migracije...). Recimo če je brezposelnost visoka, potem država išče ukrepe kako zagotovit službe in zdravo gospodarsko okolje. Pogosto tud denar mečejo v reševanje podjetij, ki imajo veliko zaposlenih.
Jaz navijam za davek na nepremičnine in še cel kup drugih ukrepov, ki bi pocenili oz. naredili stanovanja bolja dostopna. Koliko točno bi jih ti ukrepi pocenili je nerelevantno, tako kot je nerelevantno za koliko bo gospodarstvo v boljšem stanju zarad nekih ukrepov namenjenih temu. Povej mi kdaj je nekdo točno izračunal za koliko se bo bdp dvignil, če izvedemo določen ukrep za gospodarstvo? A vidiš kakšne neumnosti govoriš?
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
zavajon ::
LJ je bila vedno draga, če jo primerjaš z manj dragimi mesti.
A si to to, Cimerotič?
Še v Ljubljani gledam par stanovanj, ki sploh niso draga, pa ye prodajajo že več pol leta.
Seveda gre za stara stanvoanja, potrebna malo obnove...
A hočeš reči, da se prodajajo za manj kot milijon?
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: zavajon ()
bm1973 ::
Za manj kot 300k...
Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje.
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
zavajon ::
Uau, ... to je praktično zastonj!
Lahko podaš kakšen primer, da vidimo, kakšna stanovanja šenkujejo?
Sem sicer že videl oglase za polkletne garsonjere po takih cenah.
Lahko podaš kakšen primer, da vidimo, kakšna stanovanja šenkujejo?
Sem sicer že videl oglase za polkletne garsonjere po takih cenah.
Alcarinnn ::
Že to je zgrešeno, da teče debata o tem kdo je bolj profitiral in ne o tem, da so ljudje ugodneje kupili svoj dom takrat ko so ga potrebovali, sedaj pa ga mogoče več ne bi mogli, če bi bili v isti situaciji. Zakaj bi moral nekdo znat ocenit prihodnost, da kupi dom ko ga potrebuje in po kateri logiki je to normalno? Seveda, po špekulantski logiki.
Temu se reče življenje. In to je pri vseh stvareh podobno - od izbire šole, študija, kariere, službe, ženske itd. Iste situacije nimaš nikoli, saj se svet okrog tebe spremeni. Če si lahko 10 let nazaj v nekem biznisu dobro zaslužil, se lahko zgodi da danes od tega ne moreš več živeti. Če ti je danes neka žensk všeč, je lahko čez teden dni oddana itd. In nepremičnine niso nič kaj posbnega pri tem.
Ti navijaš za davek na nepremičnine, ki bi pocenil stanovanja. A to da jih bo pocenil, kdaj in za koliko nimaš informacij. Torej tudi ti si nevedoč navijaš za špekulante. Tisti ki bi ob davku znali oceniti gibanje nepremičnin, bi bili v prednosti.
Seveda so nepremičnine posebne pri tem. Nihče aktivno ne dela na tem, da bo šola težje dosegljiva. Enako velja za študij, službe, ženske itd. Kvečjemu nasprotno. Država skrbi, da je vse to vedno bolj dosegljivo. No, razen ženske. Pa še to mogoče posredno na nek način počne (nataliteta, migracije...). Recimo če je brezposelnost visoka, potem država išče ukrepe kako zagotovit službe in zdravo gospodarsko okolje. Pogosto tud denar mečejo v reševanje podjetij, ki imajo veliko zaposlenih.
Jaz navijam za davek na nepremičnine in še cel kup drugih ukrepov, ki bi pocenili oz. naredili stanovanja bolja dostopna. Koliko točno bi jih ti ukrepi pocenili je nerelevantno, tako kot je nerelevantno za koliko bo gospodarstvo v boljšem stanju zarad nekih ukrepov namenjenih temu. Povej mi kdaj je nekdo točno izračunal za koliko se bo bdp dvignil, če izvedemo določen ukrep za gospodarstvo? A vidiš kakšne neumnosti govoriš?
Zato ker določen ukrep za gospodarstvo ne "zniža" vrednost premoženja 75% Slovenije... tvoj ukrep pa cilja na to da bi VEČINA DRŽAVE imela manj vredno premoženje...
In če se gremo takega ukrepa bi radi videli neke relevantne številke kaj to pomeni pri nataliteti itd...
Če Država da neko subvencijo za čakanje na delo neki firmi, bo moje premoženje načeloma imelo enako vrednost po tem ukrepu... po tvojem pa ne več... zato upravičeno pričakujemo neke relevantne izračune
TorrentXL ::
TorrentXL ::
Zato ker določen ukrep za gospodarstvo ne "zniža" vrednost premoženja 75% Slovenije... tvoj ukrep pa cilja na to da bi VEČINA DRŽAVE imela manj vredno premoženje...
In če se gremo takega ukrepa bi radi videli neke relevantne številke kaj to pomeni pri nataliteti itd...
Če Država da neko subvencijo za čakanje na delo neki firmi, bo moje premoženje načeloma imelo enako vrednost po tem ukrepu... po tvojem pa ne več... zato upravičeno pričakujemo neke relevantne izračune
To nima nobene veze, če je cilj dostopnost nepremičnin. Vso premoženje bo še vedno imelo enako vrednost, razen nepremičnine. Logično, mar ne? So pa med korono šopali denar in to je velik dejavnik, da so cene eksplodirale. A je kdo naredil analizo, kako bo to vplivalo na dostopnost nepremičnin? Je ku*ac. Sedaj je čas, da se ta napaka popravi. Pa še vedno bojo vsi ti zaslužili. Ta tvoja logika, da država lahko implementira smao ukrepe, ki povišajo ali ohranjajo vrednost nepremičnin je milo rečeno retardirana.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
johnnyyy ::
Seveda so nepremičnine posebne pri tem. Nihče aktivno ne dela na tem, da bo šola težje dosegljiva. Enako velja za študij, službe, ženske itd. Kvečjemu nasprotno. Država skrbi, da je vse to vedno bolj dosegljivo. No, razen ženske. Pa še to mogoče posredno na nek način počne (nataliteta, migracije...). Recimo če je brezposelnost visoka, potem država išče ukrepe kako zagotovit službe in zdravo gospodarsko okolje. Pogosto tud denar mečejo v reševanje podjetij, ki imajo veliko zaposlenih.
Niti ne, država regulira med tem, da so zadeve dosegljive in med tem, da so kvalitetne. Pač na medicino se ne spusti vsakega šalabajzerja, ampak imaš omejitve in na koncu tudi izpite, da dokažeš svoje znanje.
In pri nepremičninah imamo podobno. V jugi se je gradilo precej po domače in danes ko kupiš staro hišo, nimaš nobenega podatka kako kvalitetna je gradnja. Velikokrat se zgodi da ni vse po načrtih in še izven meja. Da pa bi to preprečili se je dodalo nadzor in še birkoracijo. Danes za novogradnjo veš kako je zgrajena, kakšni materiali so se uporabljali itd. A zaradi birokracije in ostalih zahtev, stvari danes ne moremo graditi ne hitro še manj pa poceni. In ta počasna gradnja novogradenj, ki smo jo zaradi kriz še zavrli nam dela težave tudi pri starogradnjah, saj še njim dviguje ceno.
Jaz navijam za davek na nepremičnine in še cel kup drugih ukrepov, ki bi pocenili oz. naredili stanovanja bolja dostopna. Koliko točno bi jih ti ukrepi pocenili je nerelevantno, tako kot je nerelevantno za koliko bo gospodarstvo v boljšem stanju zarad nekih ukrepov namenjenih temu. Povej mi kdaj je nekdo točno izračunal za koliko se bo bdp dvignil, če izvedemo določen ukrep za gospodarstvo? A vidiš kakšne neumnosti govoriš?
Če hočeš biti resen moraš podati vsaj neko oceno oz. študijo koliko bi bila cenejša oz. dostopnejša in kaj to pomeni za celoten trg. In te stvari so precej relavantne.
Vaš ljubi OECD vam nekajkrat na leto vrže ven ocene BDPja za prihodnja leta. Če lahko oni izračunajo potem lahko tudi ti. Če smatraš da blefirajo z ocenami, potem lahko tudi pri predlogih.
Alcarinnn ::
Zato ker določen ukrep za gospodarstvo ne "zniža" vrednost premoženja 75% Slovenije... tvoj ukrep pa cilja na to da bi VEČINA DRŽAVE imela manj vredno premoženje...
In če se gremo takega ukrepa bi radi videli neke relevantne številke kaj to pomeni pri nataliteti itd...
Če Država da neko subvencijo za čakanje na delo neki firmi, bo moje premoženje načeloma imelo enako vrednost po tem ukrepu... po tvojem pa ne več... zato upravičeno pričakujemo neke relevantne izračune
To nima nobene veze, če je cilj dostopnost nepremičnin. Vso premoženje bo še vedno imelo enako vrednost, razen nepremičnine. Logično, mar ne? So pa med korono šopali denar in to je velik dejavnik, da so cene eksplodirale. A je kdo naredil analizo, kako bo to vplivalo na dostopnost nepremičnin? Je ku*ac. Sedaj je čas, da se ta napaka popravi. Pa še vedno bojo vsi ti zaslužili.
Seveda, čas je da se dvigne plače končno, ne pa da bumbarji delajo za prenizek denar in pol jamrajo da si ne morjo fleta kupit... Če delaš v LJUBLJANI pod 2,5k bruto si bedak in se odseli čimprej
TorrentXL ::
Niti ne, država regulira med tem, da so zadeve dosegljive in med tem, da so kvalitetne. Pač na medicino se ne spusti vsakega šalabajzerja, ampak imaš omejitve in na koncu tudi izpite, da dokažeš svoje znanje.
Torej po tem primeru praviš, da more država regulirat kdo si lahko privošči nepremičnino? A bolj neumnega primera nisi mogel sproducirat? Če je premalo zdravnikov, država poskrbi da se razpiše več vpisnih mest. Iz tega bi lahko potegnil smiselni zaključek iz tvojega primera, ampak očitno ne ti.
In pri nepremičninah imamo podobno. V jugi se je gradilo precej po domače in danes ko kupiš staro hišo, nimaš nobenega podatka kako kvalitetna je gradnja. Velikokrat se zgodi da ni vse po načrtih in še izven meja. Da pa bi to preprečili se je dodalo nadzor in še birkoracijo. Danes za novogradnjo veš kako je zgrajena, kakšni materiali so se uporabljali itd. A zaradi birokracije in ostalih zahtev, stvari danes ne moremo graditi ne hitro še manj pa poceni. In ta počasna gradnja novogradenj, ki smo jo zaradi kriz še zavrli nam dela težave tudi pri starogradnjah, saj še njim dviguje ceno.
A res? A ta birokracija se je tako drastično spremenila leta 2020, da so danes cene dvojne? Si pomislil, da trosiš neumnosti in je razlog drugje? Verjetno si pozabil na ponudbo/povpraševanje in omejevanje prostora.
Če hočeš biti resen moraš podati vsaj neko oceno oz. študijo koliko bi bila cenejša oz. dostopnejša in kaj to pomeni za celoten trg. In te stvari so precej relavantne.
Vaš ljubi OECD vam nekajkrat na leto vrže ven ocene BDPja za prihodnja leta. Če lahko oni izračunajo potem lahko tudi ti. Če smatraš da blefirajo z ocenami, potem lahko tudi pri predlogih.
Ne, ni treba nobene ocene podat za koliko se bojo stanovanja pocenila. Iz vidika zakonodajalca, se lahko poda samo ocena kakšen procent davka glede na bdp se bo pobralo. Točno to predlaga tud "nam ljubi OECD", ki pravi da se preveč davka pobere od plač in premalo od premoženja.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
Alcarinnn ::
Torej po tem primeru praviš, da more država regulirat kdo si lahko privošči nepremičnino? A bolj neumnega primera nisi mogel sproducirat? Če je premalo zdravnikov, država poskrbi da se razpiše več vpisnih mest. Iz tega bi lahko potegnil smiselni zaključek iz tvojega primera, ampak očitno ne ti.
Saj država lahko "razpiše" več zazidljivih parcel...
Ampak to kar pa ti hočeš je, da ker ni zdravnikov, da država vse ki grejo študirat OBDAVČI če ne grejo študirat medicine in družinskega zdravnika...
Češ saj imamo tisoče ljudi za študij ki ga ne izberejo jih bomo pa kaznovali.
TorrentXL ::
Seveda, čas je da se dvigne plače končno, ne pa da bumbarji delajo za prenizek denar in pol jamrajo da si ne morjo fleta kupit... Če delaš v LJUBLJANI pod 2,5k bruto si bedak in se odseli čimprej
Ker vem da si butast, bom ponovil še desetič. Tokrat bom probal z velikimi črkami. Mogoče pa uspe.
ČE SE VSEM POVIŠAJO PLAČE IN PONUDBA NA TRGU OSTANE ISTA, SE BOJO CENE ŠE BOLJ NAPIHNILE. Ti morem spet bolj podrobno to razložit?
Saj država lahko "razpiše" več zazidljivih parcel...
Ampak to kar pa ti hočeš je, da ker ni zdravnikov, da država vse ki grejo študirat OBDAVČI če ne grejo študirat medicine in družinskega zdravnika...
Češ saj imamo tisoče ljudi za študij ki ga ne izberejo jih bomo pa kaznovali.
To je pa tako retardiran primer, da ni vreden replike.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
johnnyyy ::
Torej po tem primeru praviš, da more država regulirat kdo si lahko privošči nepremičnino? A bolj neumnega primera nisi mogel sproducirat? Če je premalo zdravnikov, država poskrbi da se razpiše več vpisnih mest. Iz tega bi lahko potegnil smiselni zaključek iz tvojega primera, ampak očitno ne ti.
Ne pravim da more, ampak da to posredno počne. Pa ne zato ker bi si želela ampak zato ker nima samo teh prioritet.
Tvoj zaključek nima realnega smisla. Z omejitvijo se postrga najbolj perspektivne dijake, če od teh medicino naredi samo 30%, potem imaš najboljši kader. Če sprostš vpis bo več ljudi študiralo a procentualno manj zaklučilo.
A res? A ta birokracija se je tako drastično spremenila leta 2020, da so danes cene dvojne? Si pomislil, da trosiš neumnosti in je razlog drugje? Verjetno si pozabil na ponudbo/povpraševanje in omejevanje prostora.
Birokracija se skozi konstantno spreminja, preko GZ, PURES in potem še javni servisi ožemajo investitorje. 2020 je bil problem v printanju denarja, sprememb bivalnih filozofij itd.
Ne, ni treba nobene ocene podat za koliko se bojo stanovanja pocenila. Iz vidika zakonodajalca, se lahko poda samo ocena kakšen procent davka glede na bdp se bo pobralo. Točno to predlaga tud "nam ljubi OECD", ki pravi da se preveč davka pobere od plač in premalo od premoženja.
Potem bistvo davka ni pocenitev oz. dostpnost nepremičnin, ampak polnenje državne blagajne.
TorrentXL ::
Ne pravim da more, ampak da to posredno počne. Pa ne zato ker bi si zelela ampak zato ker nima samo teh prioritet.
To počne, ker je na tem področju prioriteta nekaj drugega in to je skrb za premoženje boomerjev.
Tvoj zaključek nima realnega smisla. Z omejitvijo se postrga najbolj perspektivne dijake, če od teh medicino naredi samo 30%, potem imaš najboljši kader. Če sprostiš vpis bo več ljudi študiralo a procentualno manj zaključilo.
Ljubi bog, kakšno vezo ima to s stanovanji? O čem blebetaš? Če rabijo več zdravnikov, povečajo število razpoložljivih vpisnih mest. Ta logika še delno sledi stanovanjskemu problemu, ker primanjkuje stanovanj. Kar se pa tiče omejitev pri vpisu, pa povečanje vpisnih mest ne pomeni, da bo kr nekdo zadosten študiral medicino. Spet, kakšno vezo ima ta drugi del z dostopnimi stanovanji? A če povečaš število stanovanj na ponudbeni strani, bo manj ljudi prišlo do stanovanja? Wtf?
Birokracija se skozi konstantno spreminja, preko GZ, PURES in potem še javni servisi ožemajo investitorje. 2020 je bil problem v printanju denarja, sprememb bivalnih filozofij itd.
Seveda se birokracija konstantno spreminja. Se je tud prej, ko se cene še niso podvojile. Povej katera drastična sprememba birokracije je poskrbela za podvojene cene stanovanj. Tolk nepotrebnega filozofiranja, medtem ko je vsakemu v OŠ jasno, da so cene višje zarad omejene ponudbe.
Potem bistvo davka ni pocenitev oz. dostopnost nepremičnin, ampak polnenje državne blagajne.
Bistvo davka je lahko več kot samo ena stvar in rabi vsak pozitivni učinek svoje ocene. Vem da eni niste sposobni to razumet. Pa ne govorimo o polnjenju državne blagajne, če se posledično razbremeni npr. plače.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: TorrentXL ()
jernejl ::
Zato ker določen ukrep za gospodarstvo ne "zniža" vrednost premoženja 75% Slovenije... tvoj ukrep pa cilja na to da bi VEČINA DRŽAVE imela manj vredno premoženje...Vsak lastnik lahko proda za toliko, kolikor želi. Lahko tudi po trikratni ceni današnje. Samo kupca mora biti sposoben najti za takšno ceno. Ne vem kaj ima s tem davek od premoženja.
In če se gremo takega ukrepa bi radi videli neke relevantne številke kaj to pomeni pri nataliteti itd...Ravno nasprotno, če se gremo neke ekstreme v obliki subvencioniranja lastništva nepremičnin s previsokimi davki od plač, bi radi videli relevantne številke, kaj to pomeni pri nataliteti, gospodarski rasti ipd. Sicer tako početje nima nobenega smisla in je treba s takimi bedarijami prenehati. "Baseline" bi moral biti nekje okrog povprečja drugih razvitih držav; če se gremo neka bistvena odstopanja navzgor ali navzdol, morajo slednja biti pojasnjeni z relevantnimi številkami, čemu naj bi to bilo koristno.
Niti ne, država regulira med tem, da so zadeve dosegljive in med tem, da so kvalitetne. Pač na medicino se ne spusti vsakega šalabajzerja, ampak imaš omejitve in na koncu tudi izpite, da dokažeš svoje znanje.Vseeno ni videti nekega masovnega podiranja in gorenja hiš iz juge, kjer bi ljudje umirali v ruševinah in požarih po tekočem traku, tako da vprašanje, na podlagi česa je bilo treba gradnjo zakomplicirati do obisti. Najbrž v prvi vrsti zato, da lahko določeni krogi s tem dodatno služijo.
In pri nepremičninah imamo podobno. V jugi se je gradilo precej po domače in danes ko kupiš staro hišo, nimaš nobenega podatka kako kvalitetna je gradnja.
Če hočeš biti resen moraš podati vsaj neko oceno oz. študijo koliko bi bila cenejša oz. dostopnejša in kaj to pomeni za celoten trg. In te stvari so precej relavantne.Zakaj torej niste sposobni podati nobene ocene učinka mizernega nepremičninskega davka na BDP, pa tovrstno početje vseeno zagovarjate? In to kljub temu, da je to v nasprotju z ekonomsko stroko in blefiranimi ocenami OECD, ter v nasprotju z ravnanjem drugih najrazvitejših kapitalističnih držav.
Vaš ljubi OECD vam nekajkrat na leto vrže ven ocene BDPja za prihodnja leta. Če lahko oni izračunajo potem lahko tudi ti. Če smatraš da blefirajo z ocenami, potem lahko tudi pri predlogih.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: jernejl ()
Alcarinnn ::
Vsak lastnik lahko proda za toliko, kolikor želi. Lahko tudi po trikratni ceni današnje. Samo kupca mora biti sposoben najti za takšno ceno. Ne vem kaj ima s tem davek od premoženja.
Zato, ker obdavčitev premoženja ki ti ga oceni nekdo drug, je tako kot bi ti uradnik ocenil koliko menijo da bi LAHKO zaslužil in ti nabili davke na plačo kot bi po niihovo LAHKO zaslužil ne take kot je dejanska plača...
Ravno nasprotno, če se gremo neke ekstreme v obliki subvencioniranja lastništva nepremičnin s previsokimi davki od plač, bi radi videli relevantne številke, kaj to pomeni pri nataliteti, gospodarski rasti ipd. Sicer tako početje nima nobenega smisla in je treba s takimi bedarijami prenehati. "Baseline" bi moral biti nekje okrog povprečja drugih razvitih držav; če se gremo neka bistvena odstopanja navzgor ali navzdol, morajo slednja biti pojasnjeni z relevantnimi številkami, čemu naj bi to bilo koristno.
Takoj ko boš dokazal da ljudje subvencionirajo premoženje... jaz teh dokazov še nisem našel... praviloma bogati subvencionirajo reveže in bogati imajo več nepremičnin ne revni.
Vseeno ni videti nekega masovnega podiranja in gorenja hiš iz juge, kjer bi ljudje umirali v ruševinah in požarih po tekočem traku, tako da vprašanje, na podlagi česa je bilo treba gradnjo zakomplicirati do obisti. Najbrž v prvi vrsti zato, da lahko določeni krogi s tem dodatno služijo.
Saj tudi ti novodobni kvazi reveži nočejo živet v hišah iz juge bi novogradnje... kot kaže jim tista stara gradnja ni tako všeč...
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: Alcarinnn ()
johnnyyy ::
Seveda se birokracija konstantno spreminja. Se je tud prej, ko se cene še niso podvojile. Povej katera drastična sprememba birokracije je poskrbela za podvojene cene stanovanj. Tolk nepotrebnega filozofiranja, medtem ko je vsakemu v OŠ jasno, da so cene višje zarad omejene ponudbe.
Za podvojitev cen je bila najbolj kriva inflacijo oz. koronsko tiskanje denarja. Kar se tiče birokracije, pa je "Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode" IMO konretno dodala. Sicer je bila sprejeta 2015 in zadnji dodatek je prišel v veljavo 2020.
Drastična sprememba - zakonodaja je dodatno pritisnila na občine, da so morale urediti javno kanalizacijo. Ker ogromno "boomerskih hiš" ni bilo priklopljenih na javno kanalizacijo naloga občine je, da jo naredi oz. zagotovi. To pa stane ob inflaciji pa se je vse še podražilo in nastal je krč.
Jaz sem imel 2022 sestanek z županom, za ureditev javne kanalizacije za potrebe 5 objektov - večinoma novogradnje, pa so me/nas stisnili za jajca. Namreč občina v budgetu ni imela denarja za financiranje. Ker je imela kup drugih že obstoječih objektov in problemov oz. pritisk države, jim je bila tisto prioriteta. Vse kar bi lahko dobil je, da bi pri komunalnemu prispevku predložil račune in bi mi upoštevali. A pogoj za pridobitev GD je bil plačan komunalni prispevek
Kako se je to reševalo potem v praksi? Investitorji smo plačali komunalni prispevek, na koncu pa sami investirali v komunalno urejenost, medtem ko je šel komunalni prispevek za komunalno urejenost boomerskih hiš. Ker ima komunala delo drugje moraš seveda za delo dobiti izvajalca, a ker se priklapljaš na javni vodovod, morajo biti stvar narejene na predpisan način - po pravilniku. Da pa so stvari narejene po pravilniku pa rabiš nadzornika - a ne nadzornika gradnje, ampak od komunale. In nadzornik seveda ni brezplačen. Pri meni je imel tarifo višjo kot bagerist (skupaj z bagerjem).