» »

Skrb za starše

Skrb za starše

1
2
»

xx23 ::

Invictus je izjavil:

Zakonsko nisi obvezan skrbeti za starše. Za otroke si, za starše ne.


124. člen

(1) Polnoletni otrok je dolžan po svojih zmožnostih preživljati svoje starše, če ti nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti.

(2) Polnoletni otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neopravičenih razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega.

Invictus ::

Po svojih zmožnostih je zelo relativen pojem...

Poleg tega ugotavljanje kdo nima sredstev za preživljanje ni ravno objektivno in preprosto. Tako potem star folk živi v 90m2 stanovanju v centru Ljubljane, je pa penzija premala za stroške..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

Po svojih zmožnostih je zelo relativen pojem...

Poleg tega ugotavljanje kdo nima sredstev za preživljanje ni ravno objektivno in preprosto. Tako potem star folk živi v 90m2 stanovanju v centru Ljubljane, je pa penzija premala za stroške..


Ce se ne motim ni. Menda je tocno dolocen glede na koliko clanov druzine prezivljas itn. Enako se uporablja za prezivnine.

Relativno je verjetno samo v primeru sive ekonomije.

Pika na i ::

Ko se pa iz 90 m2 preselijo v 40 in višek denarja porabljajo po svoje, vam pa spet ni prav. Ker bi bilo pa res dobro, da bi tudi vam kaj dali od tega. Ker vam menda pripada.

Ko bi se primerno zmenili že veliko prej, kako in kaj v starosti, bi bilo marsikaj drugače.
Mogoče, čez kakšne tri, štiri generacije. Zdaj je pač še dovolj žalostno, da otroci "ne morejo" doplačevati niti 10 evrov za oskrbo svojih staršev. Za dediščino, so se pripravljeni pa na smrt skregat.

Šmorn ::

Za dediščino se na smrt skregajo, ko so starši še živi. Poznam več primerov. V takih primerih bi bila dobrodošla ukinitev nujnega deleža pri dedovanju in veljavnost oporoke, če otrok ni v njej.

poweroff ::

Pika na i je izjavil:

@Matthai, dementni so pod nadzorom, niso pa zaprti. In niso brez družbe in niso nevarni Slovencem.

Pa kdo govori, da so zaprti in da so nevarni?

"Nevarni" so kvečjemu sami sebi, v smislu, da lažje zaidejo v nevarnost. Ne mi polagat svojih besed v usta.

Glede dediščine mi pa tudi ni jasno... če si odrasel, pač skrbiš sam zase. Ustvarjaš sam. Zakaj bi se zanašal na dediščino? Razen recimo ko gre za dedovanje kmetije. Ampak tam je treba urediti zadeve, ko je otrok prevzel kmetijo. Ne šele po smrti staršev.
sudo poweroff

Old Spice ::

Skrb za starše ni v domeni otrok. Otroka nimaš zato, da bo zate skrbel, ko boš ti star in siten.

Jaz vidim problem predvsem v tem:

- preveč pogosto je v glavah staršev, da so otroci zato, da jih bo prišel kdo na stara leta "pogledat"
- preveč pogosto mladi gledajo na to, kaj jim lahko dajo drugi (dediščina), namesto kaj lahko naredijo sami
- sistem kot tak, ni najbolje postavljen, slabo poskrbi za stare in hkrati ne spodbuja ravno mladih, da se aktivirajo

Sam sem v isti čorbi. Borim se, da si nekaj ustvarim. Pri tem trpi kar nekaj komponent mojega življenja, med drugim tudi stik s starši. Po drugi strani pa imam s starši konstantne konflikte, ker so pričakovali, da bom očitno večno doma v moralno in finančno podporo.

ginekk ::

xx23 je izjavil:



(1) Polnoletni otrok je dolžan po svojih zmožnostih preživljati svoje starše, če ti nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti.

(2) Polnoletni otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neopravičenih razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega.


Heh, zanimiv člen! Torej če imaš otroke in si jih lepo preživljal ter niso brezdomci, potem tudi sam kot starš ne moreš bit brezdomec, ker so te zakonsko dolžni v primeru osebnega stečaja vzet pod streho. Člen itak dopušča interpretacijo, me zanima če je kako sodišče odločalo o tem.

zobnik ::

poweroff je izjavil:

Pa si ti kdaj "držal skupaj"?

Recimo z Izbrisanimi?


s temi nimam izkušenj, ampak če hočeš na vasi/v naselju kaj naredit rabiš podporo ane.

Pika na i ::

Old Spice je izjavil:

Skrb za starše ni v domeni otrok. Otroka nimaš zato, da bo zate skrbel, ko boš ti star in siten.
Zanimivo a ne, kako so starši vedno sitni.
En zelo lep pregovor - ti očeta do praga sin tebe čez prag.


@Matthai, dokler se kaj ne zgodi, ponavadi otroci niti ne opazijo, da je z njihovim staršem kaj narobe. Ker živijo svoje življenje in v svojem hitenju pozabijo, da se starši starajo.
Je pač star in siten prek vse meje, zraven pride pa še pozabljivost, starost je pač taka. Ko se zgodi kaj "nevarnega", je pa demenca že zelo napredovala. Če vidiš starše na vsake kvatre in jih brez zanimanja (ne)poslušaš, spregledaš vse očitne znake.
Sicer pa, demenca lahko prizadene tudi precej mlade ljudi.

Spominčica -----Za tiste, ki jih zanima branje o demenci.

Malo več časa si vzemite za svoje starše in se pogovarjajte z njimi brez telefona v roki in nakladanja, kako se vam mudi.
Moje mnenje je - dokler je čas, se je treba kulturno in obzirno pogovoriti. Tisti, ki to počnejo (se pogovarjajo) vse življenje, to lažje storijo. Če pa ni interesa, je pa tako ali tako vse bob ob steno.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Invictus ::

Starši so dostikrat sami krivi za svoje stanje, saj z otroci ne komunicirajo.

Pač se ne sme govoriti o slabih stvareh.

Ravno tako dostikrat zajebejo dedovanje, saj se nihče o ničemer ne odloči, dokler ni prepozno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

v sloveniji starejše predstavljat kot neke prijazne starčke z iskrico v očeh?
ste res na glavo padli ali samo niste sposobni objektivnosti?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

Nobene iskrice ni, samo nismo vsi egoistični prasci, ki bi starejšim odrekali udobje, ki so nam ga oni zagotavljali, ko smo bili mi mladi.

Ti pa si, razumemo, vsak dan ponavljat pa res ni treba.

poweroff ::

gruntfürmich, vem kaj tebe muči. Muči te to, da starejši kopičijo bogastvo in ga ne privoščijo mladim generacijam: https://www.dnevnik.si/1042349176

Da se zahteva solidarnost samo v eno smer. Da so se včasih starši ukvarjali s svojo kariero in ne z otroci, zdaj pa pričakujejo, da se bodo otroci ukvarjali z njimi.

Ampak po drugi strani, upam, da ti ne delaš istih napak pri svojih otrocih...
sudo poweroff

gruntfürmich ::

poweroff je izjavil:

gruntfürmich, vem kaj tebe muči. Muči te to, da starejši kopičijo bogastvo in ga ne privoščijo mladim generacijam...

ti to resno? po vseh teh temah?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

poweroff ::

Kaj pa je potem tvoj problem? Ne vem, resno sprašujem.
sudo poweroff

showsover ::

mladina, kaj se kregate, saj pa boste poerbali...
problem je pač, da je slovensko ljudstvo vedno bilo revno in vajeno biča gospodarja...
noben nima žepa na hrbtu,
niti valpti ne :-)

gruntfürmich ::

poweroff je izjavil:

Kaj pa je potem tvoj problem? Ne vem, resno sprašujem.
ne razumem kje ti vidiš moj problem?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izplačilo denarja od Hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
659102 (7116) Arzen28

Protestniki pomagajte, prosim! Pustite pri miru vnuka! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
29347164 (41141) OmegaBlue
»

Skrbno skrivanje seznama zdravil (terapij) v domu upokojencev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8917676 (14895) NonPlusUltra

Več podobnih tem