» »

Razvili tkanino, ki zna tako zadrževati kot prepuščati toploto

Razvili tkanino, ki zna tako zadrževati kot prepuščati toploto

Phys.org - Na Univerzi v Marylandu so napravili prvo pametno tkanino, ki se odziva na vlago in glede na razmere prepušča več ali manj toplote, s tem pa človeka bodisi hladi bodisi greje.

Ob izrazu "pametne tkanine" danes večina pomisli na oblačila z všito elektroniko, kot so obleke z lučkami, fotocelicami ali vojaški jopiči z vdelanimi podatkovnimi vodili. Toda pojem ne terja vključka elektronike in zajema tudi tekstil, ki se zna na določen način odzivati na razmere ali dražljaje. To dosežejo s kompozitno zasnovo preje iz naprednih materialov, kar je v preteklosti običajno proizvedlo togo, nerodno tkanino, ki po udobnosti ni bila primerljiva z naravnimi. A novejša odkritja omogočajo vse bolj fino dodajanje snovi na in v same niti.

Na Univerzi v Marylandu so posamezno nit sestavili iz prepletenih vlaken dveh sintetičnih materialov, kjer je prvi hidrofoben, drugi pa hidrofilen, ter vse skupaj prevlekli še s prevodno plastjo ogljikovih nanocevk. V razmerah povečane vlage, na primer ob potenju, se niti zvijejo na način, da se vlakna zbližajo, oziroma postanejo bolj toga. To ima dvojen učinek: kot prvo v tkanini nastanejo reže, kot drugo pa se spremenijo elektromagnetne lastnosti prevleke iz nanocevk, ki začne prepuščati infrardeče - se pravi toplotno - sevanje. V suhem stanju se vlakna sprostijo, prevleka pa infrardeče svetlobe ne prepušča več skozi.

V takšne vrste oblačilu nas teoretično ne bi več zeblo ali nam bilo vroče. Hkrati bodo napredne vrste tekstila vse važnejše v času, ko skušamo stvari hladiti ali greti s čimmanj potrošene energije. Pametno oblačilo s hladilnim učinkom bi lahko omogočilo, da se klima naprav niti ob prihajajočih vročinskih valovih ne bi navijalo na polno.

23 komentarjev

Glugy ::

Zanimivo... potem bi lahko recimo isto majco z dolgimi nosil tako pozimi kot poleti. Lep koncept drgač; upam da enkrat pride tud do običajnega potrošnika. Je pa noro kaj vse pogruntajo teli znanstveniki !

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Če prav razumem, zadeva ne hladi aktivno v smislu hladilnih naprav, samo dovoli prehod toplote (IR sevanja), ko je telo bolj toplo od normale. Torej, če mi bo golemu vroče, me oblačilo iz tega materiala ne bo ohladilo...

Kljub vsemu impresivno, si lahko predstavljam kar precej situacij, ko bi tako oblačilo bilo v pomoč...

Lp

jože

M.B. ::

Kolikor razumem je to boljša inovacija slovenskega SWEAR oblačila, ki baje telo ohladi za 3-9 stopinj, za 150€.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

zez ::

Ja tudi meni se zdi to podobno slovenski verziji, je bilo se mi zdi ravno na siolu kakšen teden al dva nazaj. Jih baje že uporablja slovenska policija, ameriška vojska pa naj bi jih preizkušala.

smrko ::

Kako je pa z reciklažo?

mrTwelveTrees ::

Vprašanje če bo to prišlo v vsakodnevno rabo zaradi cene.

GrX ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Vprašanje če bo to prišlo v vsakodnevno rabo zaradi cene.


Cena bo z leti verjetno padla. Vedno je tako, da je cena na začetku napihnjena nato pa z leti počasi pada..

BBB ::

Zanimiva situacija v oblačilih iz takšne snovi bi bila v hladnem vremenu, ko bi te ujel dež brez dežnika.

Kar se tiče pameti, se jo da kvečjemu pripisati razvojno-raziskovalnim ekipam, ne pa njihovemu izdelku. Gre zgolj za material, ki se mu toplotna izolativnost spreminja v odvisnosti od koncentracije vlage v njem.

Sicer pa termovka v pameti prekaša "pametne tkanine".

Aggressor ::

Takšen izraz se je pač uveljavil. Tudi pametni materiali so sposobni razmišljat lih en tolk kot navadna opeka, pa jih vseeno tako imenujejo.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

filip007 ::

Pa takega, ki ga ni treba prati, pa smo zmagali.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Goegoff ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.

Če prav razumem, zadeva ne hladi aktivno v smislu hladilnih naprav, samo dovoli prehod toplote (IR sevanja), ko je telo bolj toplo od normale. Torej, če mi bo golemu vroče, me oblačilo iz tega materiala ne bo ohladilo...

Kljub vsemu impresivno, si lahko predstavljam kar precej situacij, ko bi tako oblačilo bilo v pomoč...

Lp

jože


Če bi takšna obleka , recimo zaradi barve, "odbijala" več toplote kot gola človeška koža, ugibam, da bi ti bilo v njej vseeno "hladneje".

stara mama ::

Tudi pulover ima odprtine, pa če ni prepiha nas vseeno greje.
Ekologija™ in Trajnost™

MrStein ::

filip007 je izjavil:

Pa takega, ki ga ni treba prati, pa smo zmagali.

In likati... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

Smrdel bi pa ko kuga.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FormerUser ()

Machete ::

Kdo sploh še lika? Izvzemši kravatarje s srajcami.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MrStein ::

Pika na i je izjavil:

Smrdel bi pa ko kuga.

Antibakterijske tkanine se sploh za smart ne štejejo. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

Lej, ne vem. Ob prebiranju novice, mi je pač padlo na misel, da bi bilo le še več tistih, ki se ne umivajo in nosijo prešvicane majice par dni.
Ali pa bi bila ta tkanina tako revolucionarna, da bi se švic pretvoril v Endless Euphorio.
Ali pa sem že v štartu zgrešila, in švica sploh ne bi bilo?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FormerUser ()

sheldon ::

You lost me at..
dveh sintetičnih materialov


Sintetika je v osnovi biprodukt nafte in je potrebno ob stiku s kožo zagotoviti, da se ob pregrevanju telesa, sama sintetika v določeni količini ne vpija skozi kožo v telo. Boljše so mešanice naravnih materialov z 5-10 % uporabo sintetike.

IL_DIAVOLO ::

Machete je izjavil:

Kdo sploh še lika? Izvzemši kravatarje s srajcami.


Blokarji s prevec casa.

K0l1br1 ::

Tole s švicem fura X-bionic že enih 10 let. Draga roba, vendar ko prideš vrh hriba hitrim tempom, se ne preoblečeš, ker ni potrebe, ker te enostavno ne zazebe. Če je kdo videl od blizu, ve, na koliko in kakšne načine je vse to prepleteno in zapleteno. Kakšna lidl švic roba pri taki uporabi ne pride niti do gležnjev.
Antibakterijski sicer je, vendar vseeno je bistveno bolje dati v pralni stroj po vsaki uporabi.
Sicer nekaj po yt pravijo, da imaš komot isto majico enih 14 dni pohoda, vendar dvomim v to.

Pika na i ::

Čisto predrago, čeprav zgleda in očitno deluje super. Verjamem, da nekdo ki preteče 400km (brala na tekaškem forumu o x-bionic uporabi) občuti razliko.
Da lahko nosiš 14 dni mikico, pa pravijo tudi pri Termal-u, za njihove.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FormerUser ()

jype ::

Švicarji radi našponajo cene, ampak v primeru x-bionic se meni zdi, da si zaslužijo ekstra, glede na to, kako dobro reči delujejo, sploh v bolj izjemnih razmerah, ko res nočeš ostati moker na mrazu.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: xmetallic ()

antonija ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.

Če prav razumem, zadeva ne hladi aktivno v smislu hladilnih naprav, samo dovoli prehod toplote (IR sevanja), ko je telo bolj toplo od normale. Torej, če mi bo golemu vroče, me oblačilo iz tega materiala ne bo ohladilo...

Kljub vsemu impresivno, si lahko predstavljam kar precej situacij, ko bi tako oblačilo bilo v pomoč...

Lp

jože
V teoriji te lahko bolj ohladi kot gola koza, ampak samo ce tkanina pospesuje izparevanje znoja iz povrsine (visja specificna povrsina na "razgibani" tkanini v primerjavi z gladko kozo). Ce bos stal na vetru/prepihu bo efekt se toliko bolj opazen.

Ni pa to nadomestilo za klimo, ko je zunaj 40oC.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvili tkanino, ki zna tako zadrževati kot prepuščati toploto

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
235863 (2812) antonija
»

Kaj dejansko pomaga proti prahu ??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6113160 (11082) m0LN4r
»

Azbest in odstranjevanje

Oddelek: Problemi človeštva
136207 (5964) enadvatri
»

Podeseterjenje kapacitete baterij z uporabo virusov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
315928 (4795) matejdro
»

Karbonska vlakna

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
66741 (4933) mihec87

Več podobnih tem