» »

Bliža se konec za Flash

Bliža se konec za Flash

Slo-Tech - Pred dobrimi tremi leti je Mozilla napovedala, da bo iz svojega brskalnika počistila vtičnike NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface), ki so bili svoj čas pogoj za večpredstavnost na spletu, danes pa so jih povozili nativni API-ji. Edina izjema je bil Flash, ki so ga zaradi njegove razširjenosti obdržali. Sedaj bodo tudi temu napravili konec, saj bo Firefox 69 onemogočil Flash. Po trenutni časovnici bo Firefox 69 izšel septembra, torej bodo imeli pisci spletnih strani dovolj časa, da se na konec pripravijo.

V resnici bo tudi v Firefoxu 69 mogoče Flash vključiti, saj bo le privzeto onemogočen. Ne bo ga mogoče vključiti ob obisku spletne strani, ki ga uporablja, temveč bo treba iti ročno v nastavitve brskalnika in ga aktivirati. Podobno bo veljalo tudi za novo verzijo Chroma 76, ki bo prav tako privzeto blokiral Flash in bo zahteval izrecno izjemo za vsako spletno stran. Microsoft je sporočil, da bosta Edge in Internet Explorer v drugi polovici leta takisto privzeto blokirala Flash.

Spomnimo, da bo Adobe ukinili podporo za Flash prihodnje leto decembra. Zaradi tega bodo tudi brskalniki v letih 2020 ali 2021 dokončno prenehali podpirati Flash.

36 komentarjev

Ribič ::

Zadnji čas, da odstranijo ta naluknani švicarski sir.
Že 10 let ga ne uporabljam več in ga tudi prav nič ne pogrešam.
Vse ribe so mi pobegnile!

Netrunner ::

Flash je bil zakon svoje čase, kar je že davno tega. Sem mislil da je že konec z njim par let nazaj :) Kdo še to uporablja :) ?? in zakaj ....
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Mohimm ::

Kdo še to uporablja :) ?? in zakaj ....

90% spletnih konfiguratorjev vozil, spletne trgovine s kakšnim obskurnim materialom...
Zakaj... ve samo bog :)

starfotr ::

Uporabljajo ga še vedno v letu 2019 nekatere velike firme svetovnega kova.

Kdaj bo java izkoreninjena?

war-dog ::

Uporabljam Wink od Debugmode za video tutoriale.
No, še vedno je opcija da naredim exe, namesto swf...

Se priporočam za kakšen nadomestek, če bo res swf dead for good.
Object reference not set to an instance of an object.

||_^_|| ::

IKEA ga recimo uporablja za konfigurator kuhinj in omar. Precej bizarno.

Key Quest ::

Adobe Connect. :D

M.B. ::

Kako se bo pa zdaj HBO GO gledalo?
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

srus ::

Super. Uporabljam FF odkar vem zase in vse je delalo bp.

Potem pa spremenijo edavke ("izboljšajo uporabniško izkušnjo") in mi po novem delajo samo v IE.
Potem pa spremenijo naročanje hrane ("izboljšajo uporabniško izkušnjo") in mi po novem dela samo v Chrome.

Prekleta fragmentacija.

spegli ::

A nima flash največ ugotovljenih varnostnih lukn ever ? HTML5 al neki ?

jype ::

LeQuack ::

Če Apple nekaj naredi, ostali slepo sledijo.
Quack !

opeter ::

Ja, jaz se spomnim tega:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

starfotr ::

LeQuack je izjavil:

Če Apple nekaj naredi, ostali slepo sledijo.


Samo en razlog je bil, da ne podrejo flasha. Ker bodo s tem prihajale aplikacije v njihovo štacuno.

Ti ne rabis appa, če ti dela vse preko brskalnika.

MrStein ::

A res? Zakaj potem celo spletne strani vsiljujejo svoj app?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Vlayke ::

Medtem, ko je flash problematičen, buggy, počasen in še bi se našlo, pa bo ukinitev njegove podpore nedvomno povzročila mnogo nevšečnosti.
Tu ne govorim o sleherniku, ki obiskuje razne spletne stran, s svojo priljubljeno vsebino. Tam se bodo zadeve že porihtale.

Težava bo v okoljih IT, kjer je pri veliko napravah za grafični vmesnik uporabljen flash. Vedno ne bo praktično ali pa se sploh ne bo dalo teh naprav nadgraditi. Ali zato, ker so cikli nadgradenj skrbno nadzorovani ali zato ker je potekla vzdrževalna pogodba in nimaš več dostopa do novih verzij ali pa zato ker proizvajalec izdelka ne podpira več uradno ali pa ga morda sploh ni več na trgu (proizvajalca), izdelek pa še dela.
V vseh teh primerih bodo imeli administratorji potem izziv, ko bodo morali nekje izbrskati starejše vezije brskalnikov, s podporo flashu, da bodo lahko še naprej nadzorovali svoje naprave.

Napredek je velikokrat boleč.

starfotr ::

Zato, da dobijo še več podatkov o tebi. Ker nek beden app za prižat flash light zahteva (vendar ne potrebuje!) dostop do galerije, kontaktov, lokacije... App za karkoli bolj kompliciranega od ene navadne lučke pa hoče imeti še toliko več.

jlpktnst ::

Vlayke je izjavil:

Medtem, ko je flash problematičen, buggy, počasen in še bi se našlo, pa bo ukinitev njegove podpore nedvomno povzročila mnogo nevšečnosti.
Tu ne govorim o sleherniku, ki obiskuje razne spletne stran, s svojo priljubljeno vsebino. Tam se bodo zadeve že porihtale.

Težava bo v okoljih IT, kjer je pri veliko napravah za grafični vmesnik uporabljen flash. Vedno ne bo praktično ali pa se sploh ne bo dalo teh naprav nadgraditi. Ali zato, ker so cikli nadgradenj skrbno nadzorovani ali zato ker je potekla vzdrževalna pogodba in nimaš več dostopa do novih verzij ali pa zato ker proizvajalec izdelka ne podpira več uradno ali pa ga morda sploh ni več na trgu (proizvajalca), izdelek pa še dela.
V vseh teh primerih bodo imeli administratorji potem izziv, ko bodo morali nekje izbrskati starejše vezije brskalnikov, s podporo flashu, da bodo lahko še naprej nadzorovali svoje naprave.

Napredek je velikokrat boleč.


To folk ne dojame, tudi tu na ST.

Jaz bi šel še korak dlje in trdil, da alternative NI in NE BO. Vsaj tako kaže zaenkrat. Torej java appleti in flash... so bili včasih. Dandanes potrebuješ pa native vtičnik ali pa aplikacijo. Rezultat je to, da nas sedaj posiljujejo z raznoraznimi walled-garden rešitvami, namesto odprtosti interneta okrog leta 2000.

WhiteAngel ::

Ali nima chrome neke open source reimplementacije flasha?

LeQuack ::

WhiteAngel je izjavil:

Ali nima chrome neke open source reimplementacije flasha?

Seveda nima.
Quack !

Ribič ::

spegli je izjavil:

A nima flash največ ugotovljenih varnostnih lukn ever ? HTML5 al neki ?

Je drugi na lestvici. Prva je Java.
Vse ribe so mi pobegnile!

SubjectX ::

Ma ne mores kar tako ukiniti takega framework, ki ga uporablja se vsaj 30% interneta..

To je cisto kapitalisticna poteza.

Vlayke ::

SubjectX je izjavil:

To je cisto kapitalisticna poteza.

Kaj točno naj bi to pomenilo? :)

LeQuack ::

SubjectX je izjavil:

Ma ne mores kar tako ukiniti takega framework, ki ga uporablja se vsaj 30% interneta..

To je cisto kapitalisticna poteza.


Tudi 3.5mm audio jack je uporabljalo večino ljudi, pa se je Apple odločil ga ukint, sicer oni so s tem masovno profitirali, ampak ostali pa so mu slepo sledili.
Quack !

starfotr ::

SubjectX je izjavil:

Ma ne mores kar tako ukiniti takega framework, ki ga uporablja se vsaj 30% interneta..

To je cisto kapitalisticna poteza.


Delež uporabe pred iphonom je bil mnogo višji. Skorak vsak računalnik je imel flash in javo. Skoraj da privzeto inštalirano.

hojnikb ::

LeQuack je izjavil:

SubjectX je izjavil:

Ma ne mores kar tako ukiniti takega framework, ki ga uporablja se vsaj 30% interneta..

To je cisto kapitalisticna poteza.


Tudi 3.5mm audio jack je uporabljalo večino ljudi, pa se je Apple odločil ga ukint, sicer oni so s tem masovno profitirali, ampak ostali pa so mu slepo sledili.

kaj točno so profitiral s tem ? da je tistih 5 ljudi več kupil wireless earpode
#brezpodpisa

LeQuack ::

hojnikb je izjavil:

LeQuack je izjavil:

SubjectX je izjavil:

Ma ne mores kar tako ukiniti takega framework, ki ga uporablja se vsaj 30% interneta..

To je cisto kapitalisticna poteza.


Tudi 3.5mm audio jack je uporabljalo večino ljudi, pa se je Apple odločil ga ukint, sicer oni so s tem masovno profitirali, ampak ostali pa so mu slepo sledili.

kaj točno so profitiral s tem ? da je tistih 5 ljudi več kupil wireless earpode


Obvladajo večinski trg wireless slušalk, skupaj s hčerinsko firmo Beats. Ja, orenk se jim je splačalo, v milijardah dolarjev.
Quack !

Zaphod_B75 ::

Matr ste dosadni s temi naslovi. To da flash umira trobite zadnjih 15 let vsak meseo ko papige. bodte rajš konstruktivni pa navedite eno delujočo alternativo flešu - JE NI! Flash crkuje! - Dobro! vemo! hvala! In glupe ofce zraven masovno prikimavajo "jaz ga ne uporabljam. jaz ga ne rabim." In kljub vsemu če ga popolnoma izključim mam na dan vsaj 10 sajtov ki zaradi tega ne delajo u'redu. In še 1 kup nevšečnosti bo ko ga bojo dokončno skenslal. Pol ga bomo še vedno rabl in bo samo bolj dotrajan in bolj ranljiv....

Rabmo ga tko kot rabmo 3.5mm headphone jack ki ga zaradi zaslužkarskih potez ukinjajo. Jaz ne kupm telefona brez audio jacka. za glup folk mi je pa vseeno - samo neka bedaki mečejo gnar čez okno in kupujejo krš 5x overpriced modrozobe slušalke.
PRIME B350+, Seasonic 750W, Ryzen 5 5600X, 16GB DDR4, Radeon 6650XT, WIN10

Vlayke ::

Zaphod_B75 je izjavil:

bodte rajš konstruktivni pa navedite eno delujočo alternativo flešu - JE NI!


Kaj je narobe s HTML5 pristopom? Približno vse se premika na to s Flasha in ni mi znano, da bi bile neke resne težave v uporabi, pri straneh, ki so ga vzele kot nadomstilo.

LeQuack ::

Vlayke je izjavil:

Zaphod_B75 je izjavil:

bodte rajš konstruktivni pa navedite eno delujočo alternativo flešu - JE NI!


Kaj je narobe s HTML5 pristopom? Približno vse se premika na to s Flasha in ni mi znano, da bi bile neke resne težave v uporabi, pri straneh, ki so ga vzele kot nadomstilo.


HML5 je odvisen od implementacije brskalnika, nekje bo zgledalo v redu nekje ne, nekej do delalo hitro nekje ne. Predvsem je to vidno zadnje čase pri Google, ki svoje storitve ala Maps in podobno, optimizira za Chrome brskalnik. Flash je delal neodvisno od brskalnika.
Quack !

starfotr ::

Zaphod_B75 je izjavil:

Matr ste dosadni s temi naslovi. To da flash umira trobite zadnjih 15 let vsak meseo ko papige. bodte rajš konstruktivni pa navedite eno delujočo alternativo flešu - JE NI! Flash crkuje! - Dobro! vemo! hvala! In glupe ofce zraven masovno prikimavajo "jaz ga ne uporabljam. jaz ga ne rabim." In kljub vsemu če ga popolnoma izključim mam na dan vsaj 10 sajtov ki zaradi tega ne delajo u'redu. In še 1 kup nevšečnosti bo ko ga bojo dokončno skenslal. Pol ga bomo še vedno rabl in bo samo bolj dotrajan in bolj ranljiv....

Rabmo ga tko kot rabmo 3.5mm headphone jack ki ga zaradi zaslužkarskih potez ukinjajo. Jaz ne kupm telefona brez audio jacka. za glup folk mi je pa vseeno - samo neka bedaki mečejo gnar čez okno in kupujejo krš 5x overpriced modrozobe slušalke.


Jaz bi tudi danes kupil telefon z zunanjo anteno, pa ne gre. 20 let nazaj so pa vsi imeli to. Jebi ga glej.

Vlayke ::

LeQuack je izjavil:


HML5 je odvisen od implementacije brskalnika, nekje bo zgledalo v redu nekje ne, nekej do delalo hitro nekje ne. Predvsem je to vidno zadnje čase pri Google, ki svoje storitve ala Maps in podobno, optimizira za Chrome brskalnik. Flash je delal neodvisno od brskalnika.


To je dober point. Vendar pa je HTML5 odprt standard in ga podpirajo vsi, za razliko od Flasha, ki je zaprt in ga sedaj ne podpira več (no skoraj več) niti Adobe.

Kenpachi ::

V resnici bo tudi v Firefoxu 69 mogoče Flash vključiti, saj bo le privzeto onemogočen.


Zeh.
Zaraki Kenpachi.

spegli ::

Adobe Flash ActiveX Plugin 28.0.0.137 - Remote Code Execution (PoC)

Ta je zadnji. A to majo študente najete, al so zanalaš ?

MrStein ::

V google začni tipkat: never attribute
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

Ne morem, ker je google baje malicious.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec za Flash

Oddelek: Novice / Brskalniki
3610436 (6805) jype
»

Oracle opušča Java Plugin

Oddelek: Novice / Brskalniki
4120908 (18211) andromedar
»

Firefox bo nehal podpirati vtičnike NPAPI razen Flasha

Oddelek: Novice / Brskalniki
2925301 (22587) Qushaak
»

Windows 8 omejuje podporo za Flash

Oddelek: Novice / Ostale najave
317800 (5955) Bistri007
»

Flash oglasi mi ze najedajo !

Oddelek: Omrežja in internet
101410 (1317) largie

Več podobnih tem