» »

inštaliranje iz usb

inštaliranje iz usb

polozweii ::

To je bila moja prva inštalacija Win 10 iz USB-ključa in sem imel naslednje težave:

Najprej sem v biosu nastavil tako:
Boot device priority
1st [Removable Dev.]
2st [USB: Generic Flash]
3st [IDE: NEC DVD-RW]
4st [ATAPI CD-ROM]

Hard disc drives
1st [USB: Generic Flash]
2st [IDE: ST32506...]

Najprej je šlo vse OK. Ko sem prišel do razpoložljivih particij sem izbral prvo particijo C: in kliknil format. Tu se mi zdi čudno to da sem po parih sekundah videl da je Free space enak Total size, kar pomeni da se je disk sformatiral v samo par sekundah. Kako je to možno če pa se je v Win XP formatiral več minut in sem ves čas videl kako se je formatiranje odvijalo počasi od 0 do 100%. Ali je ta novi način v Win 10 tisti hitri format ali kako je s tem?

Naslednja stvar je ta da je šlo po avtomatskem ponovnem zagonu računalnika zopet vse od začetka, zato sem domneval da sem narobe nastavil boot in sem ga šel spremenit tako:
Boot device priority
1st [Removable disc]
2st [IDE: ST325....]
3st [IDE DVD-RW]
4st [ATAPI CD-ROM]

Kako je bil nastavljen Hard disc drives ne vem, ker sem šel v bios prepisat šele potem ko je bil po končani inštalaciji USB ključ že odstranjen.

V tej nastavitvi biosa je bil prikaz čisto drugačen-rekel bi da nepravilen. Spodaj prilagam fotko zaslona.
Poleg tega se ne spomnim da bi imel v tej varianti možnosti urejanja particij, naprimer formatiranje. Mislim da sem imel neke dodatne možnosti glede pošiljanja podatkov zgodovine ali nekaj podobnega.

 fotka

fotka



Sedaj Windows sicer dela ampak bi ga raje na novo inštaliral, če bi vedel kaj moram spremeniti da bo inštalacijski postopek pravilno prikazan.
  • spremenilo: polozweii ()

MIHAc27 ::

Ne sekiraj se.... je vse tako kot mora bit.
Če se po prvemu restartu inštalacija ponovi, jaz samo vzamem USB ven, in v vogalu stisnem X da prekličem inštalacijo. Po resetu računalnika normalno steče.
Windows 10 ima več verzij, vsake pol leta eno. Med njimi so majhne razlike, kako inštalacija zgleda, kaj te vpraša. Ni pa nič revolucionarnega ali kompliciranega. Najbolj je edino narediti osebni, lokalni račun, ne nek MS Live... vsaj meni.

Če misliš da ni šlo ok (kar dvomim) lahko inštalacijo sedaj štartaš kar še enkrat iz Windowsov... zaženeš setup in ponoviš postopek brez USB.

TheBlueOne ::

polozweii je izjavil:


Najprej je šlo vse OK. Ko sem prišel do razpoložljivih particij sem izbral prvo particijo C: in kliknil format. Tu se mi zdi čudno to da sem po parih sekundah videl da je Free space enak Total size, kar pomeni da se je disk sformatiral v samo par sekundah. Kako je to možno če pa se je v Win XP formatiral več minut in sem ves čas videl kako se je formatiranje odvijalo počasi od 0 do 100%. Ali je ta novi način v Win 10 tisti hitri format ali kako je s tem?


Naj me kdo popravi, ce ni tako.

Ja, potem dela hitri format, kar je verjetno tudi edini, ki je posebej pameten, ko bos imel SSD, da ne prepisujes za brezveze (od tega je odvisna zivljenjska doba). Tale tahitri izbrise samo naslove do datek, datoteke pa ostanejo. Enako se zgodi, ko izbrises katerokoli datoteko.

Ko dela nove datoteke stare enostavno sproti prepisuje. Stare datoteke ostajajo na disku tako dolgo, dokler niso prepisane in do takrat jih tudi lahko brez vecjih tezav pridobis nazaj. Doloceni programi znajo iti cez disk in prepoznavati kaj je kaj brez da imajo naslove kje je kaj.

DePalmo ::

polozweii je izjavil:


Najprej sem v biosu nastavil tako:
Boot device priority
1st [Removable Dev.]
2st [USB: Generic Flash]
3st [IDE: NEC DVD-RW]
4st [ATAPI CD-ROM]

Narobe ker ti bo vedno hotlo bootat iz "Removable device". Nastavi IDE za prvega in ko boš hotel bootat iz USBja, ob bootu pritisni F12, DEL oz. katerokoli tipko že imaš da lahko izbere iz kje se bo PC bootal. (beri navodila za svoj BIOS / plato)

polozweii je izjavil:


Hard disc drives
1st [USB: Generic Flash]
2st [IDE: ST32506...]

Če lahko tole spreminjaš, potem je IDE prvi. Ponavadi se ni dalo in je pač disk bil kjer je bil in si moral ročno premaknit kable da je bil Primary Master.

polozweii je izjavil:


Najprej je šlo vse OK. Ko sem prišel do razpoložljivih particij sem izbral prvo particijo C: in kliknil format. Tu se mi zdi čudno to da sem po parih sekundah videl da je Free space enak Total size, kar pomeni da se je disk sformatiral v samo par sekundah. Kako je to možno če pa se je v Win XP formatiral več minut in sem ves čas videl kako se je formatiranje odvijalo počasi od 0 do 100%. Ali je ta novi način v Win 10 tisti hitri format ali kako je s tem?

Pogumno izbiranje prve C: particije je bolj herojsko kot so herojski vitezi v filmih. Če boš naprimer imel dvojne Windowse (dual boot), sploh ni nujno da bojo iste črke na istih particijah, kaj šele v dosu oz. Win inštalacijskem programu. Vedno se pogleda lokacijo particije oz. vsaj velikost, da veš da boš izbral pravo. Še boljše pa je, če lahko ostale diske fizično odstraniš. Vem, kompliciranje, ampak se mi je že večkrat naredilo da mi je pol datotek zmetalo tam kamor sem hotel, ostalo polovico pa na drugi disk ker je imel več placa. Pač, "pametni" windowsi.

"Novi" način formatiranja je star kot zemlja in se mu reče "quick format". Prvi, polni format bo dejansko zbrisal datoteke in njihovo vsebino in zato traja, drugi je pa quick format kateri samo zbriše poti do datotek, zato je občutno hitrejši. Ker sklepam da nimaš občutljivih podatkov, je quick format dovolj ker bo zate isto a hitreje.

polozweii ::

Narobe ker ti bo vedno hotlo bootat iz "Removable device". Nastavi IDE za prvega in ko boš hotel bootat iz USBja, ob bootu pritisni F12, DEL oz. katerokoli tipko že imaš da lahko izbere iz kje se bo PC bootal. (beri navodila za svoj BIOS / plato)

Če prav razumem bi moral boot v biosu pustiti kot je in ob zagonu vklopiti neko funkcijo ki omogoča enkratno bootanje iz želenega medija. Če je res tako bom šel poiskat navodila.



"Novi" način formatiranja je star kot zemlja in se mu reče "quick format". Prvi, polni format bo dejansko zbrisal datoteke in njihovo vsebino in zato traja, drugi je pa quick format kateri samo zbriše poti do datotek, zato je občutno hitrejši. Ker sklepam da nimaš občutljivih podatkov, je quick format dovolj ker bo zate isto a hitreje.

To je pametno za SSD diske da je čim manj zapisovanja na disk.
Nekateri pa imamo zaradi starejših plat še vedno stare klasične diske ki bi jim verjetno bolj ustrezal polni način formatiranja.



Sedaj sem se spomnil še tega da imam že nekaj let particije C E F, namesto C D E.
D se sedaj pojavi samo ko priklopim USB ključ.
Kako spremeniti particije diska da bodo zopet C D E?

Han ::

Greš v Upravljanje diskov, desni klik na particijo in spremeniš črko pogona...

DeeCoy ::

Glavobol... Za boot meni ob zagonu pritiskaj F12 (če ni omogočen ga omogočiš v BIOS nastavitvah). Boot order pusti pri miru. Hitro se formatira, ker diska ne prepisuje z 0 oz naključnimi vrednostmi ampak samo "navidezno" formatira. Particije lahko narediš pred inštalacijo (tam kjer lahko klikneš format) ali v WIN+R -> diskmgmt.msc

hojnikb ::

Nekateri pa imamo zaradi starejših plat še vedno stare klasične diske ki bi jim verjetno bolj ustrezal polni način formatiranja.


Nič drugače nebo, če daš polni format, tudi na starem disku.
#brezpodpisa

DePalmo ::

Tako je, ni važen način formata ker bo za uporabnika oboje isto. Če se že gre full format, potem raje low level format kjer dejansko kaj narediš.

Da spremeniš vrstni red diskov oz. particij, ti je že @Han napisal. V Windowsih imaš orodje za to, ampak vedi da se bo ta vrstni red držal samo v tistih windowsih, v dosu bo spet drugač in ko boš hotel naslednjič inštalirat, bo spet drugač. Oz. da se popravim, bo lahko drugače, ponavadi je, ni pa nujno. Zato pravim da se vedno pogleda lokacijo diska oz. vsaj velikost, drugače se lahko na hitro naredi da boš pogrešal napačno particijo ...

polozweii ::

Zakaj je sploh prišlo do tega da sta se particiji iz D in E premaknili v E in F?

Poleg treh particij imam zraven še dve manjši, ki ne vem od kod sta se vzeli:
Ena je (Total 449MB, Free space 185MB) in piše zraven OEM (Reserved)
Druga je Unallocated Space - (Total 9MB, Free 9MB) in nič ne piše zraven

hojnikb ::

tist te naj ne zanima, so sistemske particije.
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ssd se noče formatirati

Oddelek: Strojna oprema
11992 (914) GTX970
»

USB boot

Oddelek: Strojna oprema
229792 (9241) T-Majo
»

Formatiranje WIN 7

Oddelek: Pomoč in nasveti
101352 (1172) r3spect
»

Težave računalnika, ne najdem vzroka

Oddelek: Pomoč in nasveti
171539 (1539) solatko
»

Prenosni trdi diski z nameščenimi trojanci

Oddelek: Novice / Zasebnost
333906 (3906) poweroff

Več podobnih tem