» »

Kljub napredku v Silicijevi dolini 90 odstotkov plač nižjih kot pred dvema desetletjema

1
2
3

Unknown_001 ::

Utk je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kdorkoli se hvali da "zna ceneje"... vedite, da vas najglobje iz srca preziram v vseh pogledih.

Pravi kleni slovenski privatnik...


Pravi kleni slovenski privatnik je kanibal, ki bo delal za drobiž samo zato da bo drugim posel speljal.

Vsi se znajo zment kok bodo delavca plačal, niso se pa sposobni zmenit za ceno dela.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Spura ::

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.

Mavrik ::

Spura je izjavil:

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.


Plače ITjevcev so v Sillicon Valleyu noro zrasle - te dni se daje 150-200k začetnikom direktno s faksa. Vse ostalo je stagniralo, kar naredi celo območje precej bizarno, ker močno zmanjkuje ljudi v storitvah, ki jih mesto rabi za funkcioniranje.
The truth is rarely pure and never simple.

Unknown_001 ::

Mavrik je izjavil:

Spura je izjavil:

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.


Plače ITjevcev so v Sillicon Valleyu noro zrasle - te dni se daje 150-200k začetnikom direktno s faksa. Vse ostalo je stagniralo, kar naredi celo območje precej bizarno, ker močno zmanjkuje ljudi v storitvah, ki jih mesto rabi za funkcioniranje.


No, sedaj pa se spomni, da obstaja pojem inflacija ki na letni ravni znaša cca 2%.

V 35 letih denar izgubi polovico vrednosti. Če si 35 let nazaj služil 100.000 USD moraš danes za primerljivo plačo služiti 200.000 USD.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

PrihajaNodi ::

Mavrik je izjavil:

Spura je izjavil:

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.


Plače ITjevcev so v Sillicon Valleyu noro zrasle - te dni se daje 150-200k začetnikom direktno s faksa. Vse ostalo je stagniralo, kar naredi celo območje precej bizarno, ker močno zmanjkuje ljudi v storitvah, ki jih mesto rabi za funkcioniranje.



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Unknown_001 je izjavil:



No, sedaj pa se spomni, da obstaja pojem inflacija ki na letni ravni znaša cca 2%.

V 35 letih denar izgubi polovico vrednosti. Če si 35 let nazaj služil 100.000 USD moraš danes za primerljivo plačo služiti 200.000 USD.


Plače so se dvignile za 200-300% v roku petih let, ne 35.
The truth is rarely pure and never simple.

ZaphodBB ::

PrihajaNodi je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Spura je izjavil:

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.


Plače ITjevcev so v Sillicon Valleyu noro zrasle - te dni se daje 150-200k začetnikom direktno s faksa. Vse ostalo je stagniralo, kar naredi celo območje precej bizarno, ker močno zmanjkuje ljudi v storitvah, ki jih mesto rabi za funkcioniranje.



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)

Ker imam kolega iz Cluja ti lahko povem, da nizko kvalificirani delavci tam zaslužijo od 500EUR do 1500EUR na mesec. Za manj nihče ne dela, čeprav je "minimalna plača" 300EUR.

Se pravi v Romuniji imajo delavci boljši standard kot pri nas.

p.s.: Tudi pri nas za "minimalca" delajo zgolj prodajalke in čistilke, ter ljudje, katerim iz kakršnega koli razloga ustreza troizmensko delo. Recimo najnižja tarfia za katero dobiš gradbinca je 1500EUR. Je pa res, da v gradbeništvu delavci večino denarja prejmejo pod mizo, ker ne marajo plačevati davkov.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Mavrik ::

PrihajaNodi je izjavil:



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)


Saj zato pa je Romunija taka luknja od države po kvaliteti življenja in služi kot dobro opozorilo. Isto Rusija in še par držav kjer so te razlike tako ogromne. Primerjaj recimo to z državami v vrhu kvalitete življenja, ker so te razlike manjše (Skandinavija, Švica, ipd.).
The truth is rarely pure and never simple.

ZaphodBB ::

Saj zato pa je Romunija taka luknja od države po kvaliteti življenja in služi kot dobro opozorilo. Isto Rusija in še par držav kjer so te razlike tako ogromne. Primerjaj recimo to z državami v vrhu kvalitete življenja, ker so te razlike manjše (Skandinavija, Švica, ipd.).

Romunija ima boljše ceste in višji standard življenja kot Slovenija.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mavrik ::

ZaphodBB je izjavil:


Romunija ima boljše ceste in višji standard življenja kot Slovenija.


A to si zaključil od enega tvojega kolega? Že spreminjaš stalno prebivališče?
The truth is rarely pure and never simple.

ZaphodBB ::

Mavrik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:


Romunija ima boljše ceste in višji standard življenja kot Slovenija.


A to si zaključil od enega tvojega kolega? Že spreminjaš stalno prebivališče?

Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

ZaphodBB ::

Ampak, če že sprašuješ. Gotovo je Romunija ena od možnih destinacij ja. Selim se pa še ne, ker imam tukaj še dolžnosti, hvala lepa.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Vazelin ::

In kaj moraš znati za teh 200 jurčkov v silicon valey? Biti diplomant Stanforda in še kaj?

PrihajaNodi ::

ZaphodBB je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Spura je izjavil:

Glede na rast ustvarjene vrednosti na osebo in kar slisim iz druge roke, je jasno da je najvecja sprememba v zadnjih 20 letih v Silicon Valley to, da zdaj ljudje delajo cele dneve, place so pa iste kot desetletja nazaj. Open source je itak free labor, in ze skoraj 10 let tece kampanja velikih za povecanje participacije zensk v poslu, kar bo spet potisnilo place navzdol.


Plače ITjevcev so v Sillicon Valleyu noro zrasle - te dni se daje 150-200k začetnikom direktno s faksa. Vse ostalo je stagniralo, kar naredi celo območje precej bizarno, ker močno zmanjkuje ljudi v storitvah, ki jih mesto rabi za funkcioniranje.



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)

Ker imam kolega iz Cluja ti lahko povem, da nizko kvalificirani delavci tam zaslužijo od 500EUR do 1500EUR na mesec. Za manj nihče ne dela, čeprav je "minimalna plača" 300EUR.

Se pravi v Romuniji imajo delavci boljši standard kot pri nas.

p.s.: Tudi pri nas za "minimalca" delajo zgolj prodajalke in čistilke, ter ljudje, katerim iz kakršnega koli razloga ustreza troizmensko delo. Recimo najnižja tarfia za katero dobiš gradbinca je 1500EUR. Je pa res, da v gradbeništvu delavci večino denarja prejmejo pod mizo, ker ne marajo plačevati davkov.


No ja nekako imaš prav. V gostinstvu zaslužijo kar precej z napitninami:) Vedno se da 10%.

Mavrik je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)


Saj zato pa je Romunija taka luknja od države po kvaliteti življenja in služi kot dobro opozorilo. Isto Rusija in še par držav kjer so te razlike tako ogromne. Primerjaj recimo to z državami v vrhu kvalitete življenja, ker so te razlike manjše (Skandinavija, Švica, ipd.).


Si sploh že bil tu al to kar tako malo na pamet? V enem dnevu so mi uredili rezidenstvo na migracijski. Slovenci živite v luknji za hribi in pojma nimate kako vas je svet prehitel.

Zgodovina sprememb…

Peti ::

Vazelin je izjavil:

In kaj moraš znati za teh 200 jurčkov v silicon valey? Biti diplomant Stanforda in še kaj?


Opraviti internship v GAFA ali podobno. Ce spadas med poc je tudi velik velik plus.

7982884e ::

ZaphodBB je izjavil:

Mavrik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:


Romunija ima boljše ceste in višji standard življenja kot Slovenija.


A to si zaključil od enega tvojega kolega? Že spreminjaš stalno prebivališče?

Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.

na trditev da ima Romunija visji standard kot Slovenija ni potrebno dajat protiargumentov. je jasno vsem, da je neumnost. ce imas ti anekdotalni primer nekoga, ki tam dobro zivi, se ne pomeni da je to splosno dejstvo.

euagrus je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kdorkoli se hvali da "zna ceneje"... vedite, da vas najglobje iz srca preziram v vseh pogledih.


Se zelo strinjam, v osnovi pa tukaj prednjaci open source. Zastonj je zbil place developerjev in pripeljal v software development horde nesposobnezev, ki so samo sestavljale delo tistih, ki so dejansko znali programirati, rezultat je bil pa upad plac za vsaj 1/4 in, kar mnogo bolj boli, upad kvalitete aplikacij. Zares so pa od OSSja zasluzile samo firme (ce se komu zdi, da OSS developerji zasluzijo od donacij, naj si pogleda founding opensslja pred dvema (enim?) letoma. 7000$ je bilo letnih donacij, za software, ki ga uporablja cel svet.

cak, kaj? problem je torej open source, zaradi katerega ljudem ni potrebno na novo izumljati tople vode? noben nikogar ne sili, da pise OSS, oz. vsaj ne brezplacno. OSS je gnan iz strani talentiranih posameznikov, ki hocejo svoje delo deliti z drugimi in niso nujno zgolj financno motivirani. kaj je tvoja resitev za to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

PrihajaNodi ::

7982884e je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Mavrik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:


Romunija ima boljše ceste in višji standard življenja kot Slovenija.


A to si zaključil od enega tvojega kolega? Že spreminjaš stalno prebivališče?

Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.

na trditev da ima Romunija visji standard kot Slovenija ni potrebno dajat protiargumentov. je jasno vsem, da je neumnost. ce imas ti anekdotalni primer nekoga, ki tam dobro zivi, se ne pomeni da je to splosno dejstvo.


Sem tu že dve leti, eno leto v Clužu eno leto v Bukarešti in ti iz prve roke lahko povem, da zadeve funkcionirajo. Denar se obrača, če želiš delo ga dobiš.

Imaš pa vasi, kot je Prekmurje, tam pa je res slabše, sploh na severu. Obišči Cluj Napoco, te bo na rit v rglo glede cen in prometa v restavracijah, gradi se na polno.

Ko je koncert Untold v cluju se zbere 500.000 ljudi. Tam se šele denar obrača, se Romuni samo smejijo Stožicam ko vzporedijo s stadionom Polivalento.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Vazelin je izjavil:

In kaj moraš znati za teh 200 jurčkov v silicon valey? Biti diplomant Stanforda in še kaj?


Če si začetnik potem ja - Standford ali podobna fakulteta. Če nisi začetnik, potem par let izkušenj. Trenutno je kar noro.
The truth is rarely pure and never simple.

SimplyMiha ::

Par let izkušenj frameworka, ki je izšel letos.

Utk ::

Vsi se znajo zment kok bodo delavca plačal, niso se pa sposobni zmenit za ceno dela.

Sicer to ni vzrok, da se ne znajo zmenit, je pa to nezakonito, mimogrede. No, tudi dogovarjanja med podjetji kolk bojo plačali katere delavce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ZaphodBB ::

SimplyMiha je izjavil:

Par let izkušenj frameworka, ki je izšel letos.

Če so pripravljeni nas vzhodno evropejce plačevati 100$ na uro za remote delo, potem lahko verjameš da nimajo ravno velikega presežga inženirjev.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mavrik ::

SimplyMiha je izjavil:

Par let izkušenj frameworka, ki je izšel letos.


Pri FAANGih nikogar ne brigajo novi frameworki.

ZaphodBB je izjavil:


Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.


Prav vsako merjenje kvalitete življenja, prihodkov ali kere druge metrike je moj protiargument. Ne bom pa zapravljal časa z lepljenjem tabel za tvoje debilizme, ki si jih v pol sekunde potegnil z riti brez dokazov. Iste neumnosti konstantno prdiš ko v vseh temah lepiš iste libertarne floskule brez razumevanja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

PrihajaNodi ::

Mavrik je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Par let izkušenj frameworka, ki je izšel letos.


Pri FAANGih nikogar ne brigajo novi frameworki.

ZaphodBB je izjavil:


Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.


Prav vsako merjenje kvalitete življenja, prihodkov ali kere druge metrike je moj protiargument. Ne bom pa zapravljal časa z lepljenjem tabel za tvoje debilizme, ki si jih v pol sekunde potegnil z riti brez dokazov. Iste neumnosti konstantno prdiš ko v vseh temah lepiš iste libertarne floskule brez razumevanja.


Tista statistika je priblžno tako kot slovenska pošta, vse naj bi bilo črno na belem, v realnosti pa še bosanci nočejo več delat v Slovenijo:))

Markoff ::

PrihajaNodi je izjavil:

Slovenci živite v luknji za hribi in pojma nimate kako vas je svet prehitel.

Super govoriš slovensko za Romuna.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Markus386 ::

euagrus je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

euagrus je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Ja, dejansko: V času, ko je srednji razred najhitreje napredoval, je bila najvišja progresivna stopnja obdavčitve v ZDA okoli 90%.

Ja. Seveda pa lahko povsem zanemarimo, da je bil takrat davčni sistem povsem drugačen. Da so 1%-erji takrat lahko v stroške dajali tudi svojo zasebno potrošnjo in da je bil sistem poln različnih oljašav, ter da so bile efektivne davčne stopnje precej nižje.


Maximum wage @ Wikipedia

Ker vse tvoje poste tlaci tldr, isci Roosevelt. Toliko o ameriskih davkih.


Jaz vem, da se motiš, ker vidim celo sliko ne samo tistega dela, ki se sklada z mojim confirmation biasom.


Mislim, da ne, sicer bi vedel, cemu je Roosevelt uvedel cap ;) Neoliberalizem je podivjal, rabimo novega Roosevelta. In ga bojo tudi ZDA dobile, ali to ali pa revolucijo (sicer jim hudo pomaga, da so nacrtno podebilili mase ljudi, enako kot se to dogaja zdaj v Sloveniji, ampak, ko nimas za jest, zraven se pa nekateri ljudje preseravajo z luksuzom, ne rabis dosti intelekta, pa se fino je, ker so za svoj dobicek oborozili celo ZDA).


A je to v istem stavku da si debel in da nimas kaj za jest?

Mislim da imamo prvic v zgodovini problem, da so revni ljudje predebeli... kar tehnicno gledano, niti ni tako slabo.

Markus386 ::

Mavrik je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)


Saj zato pa je Romunija taka luknja od države po kvaliteti življenja in služi kot dobro opozorilo. Isto Rusija in še par držav kjer so te razlike tako ogromne. Primerjaj recimo to z državami v vrhu kvalitete življenja, ker so te razlike manjše (Skandinavija, Švica, ipd.).


Seveda je boljši standard življenja, če ima čistilka 2 jurja plače, programer pa pet, naspram čistilki z 300eur in programerju s štirimi jurji. Ampak dokler ne boš imel zadosti ljudi z visokimi plačami, ki bodo vse to omogočili (prek davkov, plačevanja storitev, itd.), niti čistilkam ne bo šla plača gor, z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven. Slovenci naraje kažejo na nemčijo pa na (npr.) frizerke z 2k plače, pa primerjajo z našimi tukaj... nihče pa ne omeni, da je striženje v berlinu malce dražje od striženja v Zg. Kungoti, in da dokler ne bo zadosti ljudi v Kungoti imelo denar, za plačat nemško ceno striženja, bo pač frizerka zaslužila manj.

PrihajaNodi ::

Seveda je boljši standard življenja, če ima čistilka 2 jurja plače, programer pa pet, naspram čistilki z 300eur in programerju s štirimi jurji. Ampak dokler ne boš imel zadosti ljudi z visokimi plačami, ki bodo vse to omogočili (prek davkov, plačevanja storitev, itd.), niti čistilkam ne bo šla plača gor, z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven. Slovenci naraje kažejo na nemčijo pa na (npr.) frizerke z 2k plače, pa primerjajo z našimi tukaj... nihče pa ne omeni, da je striženje v berlinu malce dražje od striženja v Zg. Kungoti, in da dokler ne bo zadosti ljudi v Kungoti imelo denar, za plačat nemško ceno striženja, bo pač frizerka zaslužila manj.



https://cekin.si/clanek/izobrazevanje_i...

Tako je. Prevelika neravnovesja.
A je to v istem stavku da si debel in da nimas kaj za jest?

Mislim da imamo prvic v zgodovini problem, da so revni ljudje predebeli... kar tehnicno gledano, niti ni tako slabo.


Saj če ješ si lahko še vedno lačen. Revni sloj nima časa za kuhanje prav tako so navadno njihova dela utrujajoča kar pripelje do tega da se poslužijo osiromašene hrane ala mcdonald. To ima za posledico različna obolenja in ko privede do bolezni, izpade še tisti dohodek kot je.

PrihajaNodi ::

Seveda je boljši standard življenja, če ima čistilka 2 jurja plače, programer pa pet, naspram čistilki z 300eur in programerju s štirimi jurji. Ampak dokler ne boš imel zadosti ljudi z visokimi plačami, ki bodo vse to omogočili (prek davkov, plačevanja storitev, itd.), niti čistilkam ne bo šla plača gor, z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven. Slovenci naraje kažejo na nemčijo pa na (npr.) frizerke z 2k plače, pa primerjajo z našimi tukaj... nihče pa ne omeni, da je striženje v berlinu malce dražje od striženja v Zg. Kungoti, in da dokler ne bo zadosti ljudi v Kungoti imelo denar, za plačat nemško ceno striženja, bo pač frizerka zaslužila manj.



https://cekin.si/clanek/izobrazevanje_i...

Tako je. Prevelika neravnovesja.
A je to v istem stavku da si debel in da nimas kaj za jest?

Mislim da imamo prvic v zgodovini problem, da so revni ljudje predebeli... kar tehnicno gledano, niti ni tako slabo.


Saj če ješ si lahko še vedno lačen. Revni sloj nima časa za kuhanje prav tako so navadno njihova dela utrujajoča kar pripelje do tega da se poslužijo osiromašene hrane ala mcdonald. To ima za posledico različna obolenja in ko privede do bolezni, izpade še tisti dohodek kot je.

jype ::

Markus386 je izjavil:

z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven.
Skandinavske države imajo bistveno višjo obdavčitev kot Slovenija.

PrihajaNodi ::

jype je izjavil:

Markus386 je izjavil:

z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven.
Skandinavske države imajo bistveno višjo obdavčitev kot Slovenija.


Kaj je po tvojem potem problem v Sloveniji?

Markus386 ::

jype je izjavil:

Markus386 je izjavil:

z prehudimi obdavčevanji ("prisilno uravnilovko") boš pa še te programerje spodil ven.
Skandinavske države imajo bistveno višjo obdavčitev kot Slovenija.


Že, ampak inženir lahko tudi bistveno več zaračuna, in na koncu še vedno dobi višji neto kot pri nas... in konec meseca je neto najpomembnejša postavka. In če se gremo komunizem in recimo razmerje plač 1:2, in ima čistilka 2k, inženir 4k plače (karikiram), oba lahko živita.. inženir se bo sicer pritoževal, kot pri nas, nekateri se bodo odselili, nekateri pa ostali. Če to narediš v romuniji, in ima čistilka 300eur, inženir 600eur plače, si niti novega laptopa ne more kupit, ko mu stari crkne.

Vazelin ::

Mavrik: in koliko so plače v "The Bayu" za ne-stanford diplomante?

Markus386 ::

Vazelin je izjavil:

Mavrik: in koliko so plače v "The Bayu" za ne-stanford diplomante?


Bolj ključno vprašanje je, koliko ti ostane po plačani najemnini :)

SimplyMiha ::

Ja, že samo bivak oz. šotor požre $1000 mesečno.

ZaphodBB ::

Mavrik je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Par let izkušenj frameworka, ki je izšel letos.


Pri FAANGih nikogar ne brigajo novi frameworki.

ZaphodBB je izjavil:


Vidim, da nimaš proti argumenta.

Ti pa kot zanimivost povem, da če bi jaz tebi napisal kaj takega kot si ti meni. Bi mi že zbrisal post in me zaklenil iz teme.


Prav vsako merjenje kvalitete življenja, prihodkov ali kere druge metrike je moj protiargument. Ne bom pa zapravljal časa z lepljenjem tabel za tvoje debilizme, ki si jih v pol sekunde potegnil z riti brez dokazov. Iste neumnosti konstantno prdiš ko v vseh temah lepiš iste libertarne floskule brez razumevanja.

Sigurno ti bolje veš kot ljudje, ki so živeli tu, tam, na švedskem pa še kje drugje.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

ZaphodBB ::

Ok, kar se tiče standarda življenja. Mavrik in druščina zelo radi poudarjajo kako dobro zdravstvo de imamo pri nas (vsekakor je vsaj cena "world class").



Nadalje kar se tiče plač.

Voznik dostavnega tovornjaka za lokalne relacije 751,00€ netto: https://ro.jooble.org/desc/736734661155...



Zaključna dela v gradbeništvu, knaufanje 861,00€ neto:

https://ro.jooble.org/desc/439917025505...



Delovno mesto z najnižjim plačilom - pomivalec posode v ceneni restavraciji, 430€ neto.

https://www.olx.ro/oferta/angajez-perso...


Pri tem je stalna praksa, da delodajalci nudijo razne bonitete. Primer:

Delo v tekstilnem podjetju. Nizkokvalificirana delovna sila, brez izkušenj. Izhodiščna plača 461,00€ neto. Nudijo pa še 100€ na mesec subvencije za hrano. Zdravstveno oskrbo v zasebni kliniki, plačan prevoz na delo in regres + božičnico. Kar vseskupaj znese približno 8000€ na leto.

https://ro.jooble.org/desc/890897448564...

Taksisti so baje plačani super. Kolega pravi, da je govoril z enim, ki pravi da v Cluju zasluži bolje kot v Bologni.

Za nepremičnine pravi, da so šle cene res gor in da Nodijeve navedbe držijo. Kar je tudi v skladu z zgoraj navedenimi plačnimi razmerji (ponudba-povrpaševanje).

Glede storitev, pravi, da Nodi nabija. Npr. cena interneta se v 8 letih ni spremenila, prav tako drugi stroški. Za frizerja sicer ne ve, da pa le vzemimo v ozir, da je 15RON 3,2€ 25RON pa 5€ (primerjajte s ceno frizerja v Ljubljani). Je pa pri tem omenil, da se sam striže v manjšem mestu, kjer plača 5RON.

Mimogrede, pravi, da v Orade-i za 300€ dobiš trisobno stanovaje.

Ceste so pa v Romuniji boljše kot pri nas, kar ve vsak kdor je tam že kdaj bil.

Če upoštevate razmerja plače/cene storitev je povsem jasno, da imajo Romuni že skoraj boljši standard. Res nimajo blejskega otoka imajo pa mnogo drugih vsaj tako lepih stvari.

Mavrik, your turn.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

SimplyMiha ::

Meni se zdi, da ta graf kaže ravno to, da imamo v Sloveniji kvalitetno zdravstvo. Manj ljudi umre zaradi ozdravljivih bolezni oz. bolezni, ki jih uspešno zdravi, kot pa zaradi težje ozdravljivih oz. zdravljivih bolezni, kot je rak. Na koncu jih večji odstotek pokoplje rak.

ZaphodBB ::

SimplyMiha je izjavil:

Meni se zdi, da ta graf kaže ravno to, da imamo v Sloveniji kvalitetno zdravstvo. Manj ljudi umre zaradi ozdravljivih bolezni oz. bolezni, ki jih uspešno zdravi, kot pa zaradi težje ozdravljivih oz. zdravljivih bolezni, kot je rak. Na koncu jih večji odstotek pokoplje rak.

Aha, zato v Sloveniji največ moških umre za rakom danke?

Among the EU Member States, the share of the total number of deaths that were attributed to colorectal cancer peaked at 4.0 % in Slovenia


Among the EU Member States, Cyprus recorded the lowest share of deaths attributed to colorectal cancer for both males (2.0 %) and females (1.9 %). Slovenia recorded the highest share for males, with close to 1 in 20 (4.7 %) male deaths attributed to colorectal cancer in 2015, ahead of Croatia, Hungary, Slovakia, Spain and Portugal, where the share of male deaths for colorectal cancer was between 4.2 % and 4.5 %. Denmark, Slovenia and Slovakia recorded the highest shares of female deaths for colorectal cancer (3.3 %), followed closely by Malta, Hungary (both 3.2 %), the Netherlands, Estonia and Croatia (all 3.1 %). For nearly all Member States the share of deaths for colorectal cancer was higher for males than for females: in Cyprus, Estonia and Luxembourg there was almost no gender gap, while in Latvia, the share for females was higher than the share for men.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

PrihajaNodi ::

Nevem kako ampak v Romuniji je ogromno multinacionalk. Pogodbe so 3 messcno poskusno nato za nedolocen cas. To kar v Sloveniji vidis s.p ji, podjemne, studemtsko delo je grozljivka. Slovenija je postala severma koreja, vlaka skoraj nimamo, letalske drage kot pes...ce zelim v Slovenijo moram v Treviso. Medtem pa imas tako iz Cluja kot Bukareste poceni letalske karte kamir hoces. Se infrastrukturo zrihtajo pa so na konju.
Zivljenje v Cluju je super, priporocam obisk dokler so cene se ok.
Restavracije pa itak povsod polne naroda.

Mavrik bo treba mal po svetu pa ne sam simfat.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

PrihajaNodi je izjavil:

Nevem kako ampak v Romuniji je ogromno multinacionalk. Pogodbe so 3 messcno poskusno nato za dolocen cas. To kar v Sloveniji vidis s.p ji, podjemne, studemtsko delo je grozljivka. Slovenija je postala severma koreja, vlaka skoraj nimamo, letalske drage kot pes...ce zelim v Slovenijo moram v Treviso. Medtem pa imas tako iz Cluja kot Bukareste poceni letalske karte kamir hoces. Se infrastrukturo zrihtajo pa so na konju.
Zivljenje v Cluju je super, priporocam obisk dokler so cene se ok.
Restavracije pa itak povsod polne naroda.

Kolikor si bil tu gori depresiven preden si šel, me veseli, da ti gre sedaj dobro in si zadovoljen.

Drugače je pa to nekaj kar "fašisti" ves čas trobimo. Slovenija ima previsoke davke in prezakomplicirane postopke okrog zaposlitev. Ampak hej, to je cena, ki jo rabimo plačat, da se Mavriki in jypeti počutijo bolj solidarne.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

SimplyMiha ::

@ZaphodBB, glej, to so procenti. Če jih 3% umre zaradi ošpic in 1% zaradi raka danke, to še ne pomeni, da imamo vrhunsko zdravljenje raka danke. Ko iztrebimo ošpice, bodo ti 3% še vedno umrli zaradi nečesa drugega - recimo gripe, ko iztrebimo to, pa spet nekaj tretjega, dokler ne ostane težje ozdravljiva bolezen, kot je rak danke... pa ta procent kar naenkrat začne rasti.

Pa reciva, da pri nas antivaxerji dosežejo svoje in prepovejo obvezno cepljenje. V parih desetletjih vsi začnejo cepati za "otročjimi" boleznimi, posledično pa jih manj cepa za rakom, torej se zmanjša procent le-teh... Ali to pomeni, da smo vrhunski v svetu po zdravljenju raka?

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

SimplyMiha je izjavil:

@ZaphodBB, glej, to so procenti. Če jih 3% umre zaradi ošpic in 1% zaradi raka danke, to še ne pomeni, da imamo vrhunsko zdravljenje raka danke. Ko iztrebimo ošpice, bodo ti 3% še vedno umrli zaradi nečesa drugega - recimo gripe, ko iztrebimo to, pa spet nekaj tretjega, dokler ne ostane težje ozdravljiva bolezen, kot je rak danke... pa ta procent kar naenkrat začne rasti.

Pa reciva, da pri nas antivaxerji dosežejo svoje in prepovejo obvezno cepljenje. V parih desetletjih vsi začnejo cepati za "otročjimi" boleznimi, posledično pa jih manj cepa za rakom, torej se zmanjša procent le-teh... Ali to pomeni, da smo vrhunski v svetu po zdravljenju raka?

Lahko ti povem, da moji starši ne bi bili deležni kakovostne oskrbe, če od svoje minimalne penzije ne bi plačevali še privatnih zdravnikov.

Slovensko zdravstvo je v buli ne glede na to koliko se trudiš relativizirat.

Slovensko zdravstvo je super, če si brezposeln ali študent, ki ni bolan.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Unknown_001 ::

SimplyMiha je izjavil:

Meni se zdi, da ta graf kaže ravno to, da imamo v Sloveniji kvalitetno zdravstvo. Manj ljudi umre zaradi ozdravljivih bolezni oz. bolezni, ki jih uspešno zdravi, kot pa zaradi težje ozdravljivih oz. zdravljivih bolezni, kot je rak. Na koncu jih večji odstotek pokoplje rak.


V bistvu dobro razmišljaš. Treba bi bilo narest statistiko vseh dejavnikov. Tako bi dobili boljšo sliko.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

euagrus ::

Zal bom moral tokrat desnosucnezem pritrditi, sicer nimajo pametne osnove, za svoje trditve ampak tudi najbolj neumnemu kmetu lahko zraste najbolj debel krompir (razlog za strvilo smrti od raka ni zdravstvo ampak zaplankanost podezelja, rak na danki je pa je najbolj neumen mozen primer, 90% podezelja raje umre, kot, da jim kolonoskopijo naredijo).

Lani sem bil mesec in pol v Romuniji in prebackpackal sem celo, od Srbije, do Transilvanije, pa do crnega morja. Preden sem sel sem kasiral opaske: "kaj rines v tisto ciganijo", ko sem prisel nazaj pa sem bil preprican, da se vracam v ciganijo. Absolutno Romunija ni raj, ampak vsaj Romuni so v povprecju precej manj pociganjeni kot Slovenci.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

PrihajaNodi ::

Lani sem bil mesec in pol v Romuniji in prebackpackal sem celo, od Srbije, do Transilvanije, pa do crnega morja. Preden sem sel sem kasiral opaske: "kaj rines v tisto ciganijo", ko sem prisel nazaj pa sem bil preprican, da se vracam v ciganijo. Absolutno Romunija ni raj, ampak vsaj Romuni so v povprecju precej manj pociganjeni kot Slovenci.


Haha, meni so govorili enako. Zdej se mi pa ni za nazaj it. Se mi zmeša od dolgčasa pa podeželja V Slo.

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Mavrik je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Ti a mislis da je v romunskem mestu Cluj Napoca kaj drugace? Identična situacija, IT jevci plače od 3.500EUR up vse ostalo pa tam med 400 in 700 max, pri čemer te najem sobe pride 200. S 3.500EUR se pa da v Romuniji enkratno živet. Podražitev storitev v enem letu skoraj, 60, 70%. Frizer je prišel iz 15 RON na 25 RON (in to je pravzaprav najcenejši). Silicijeva dolina ni edini primer.

p.s. država je pa IT jevcem znižala še davke:)


Saj zato pa je Romunija taka luknja od države po kvaliteti življenja in služi kot dobro opozorilo. Isto Rusija in še par držav kjer so te razlike tako ogromne. Primerjaj recimo to z državami v vrhu kvalitete življenja, ker so te razlike manjše (Skandinavija, Švica, ipd.).


Tukaj se s teboj ne strinjam. Oziroma...nimaš pojma.
|HP EliteBook|R5 6650U|

PrihajaNodi ::

Sicer mogoče malo off topic ampak Mavrik evo ti link:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Petrom_Ci...

Veš koliko je delovnih mest tam? Te na rit vrže. Poleg tega so dober plačnik, izplačujejo dobičke vsem zaposlenim. Romunija je pojedla Slovenijo ne glede na statistiko. Plača v tem podjetju se giblje od 5400 ron kar je 1150EUR in navzgor (neto). Mladi se osamosvojijo tam pri 22 in gredo na svoje, ker si nekako stanovanja lahko privoščijo itn.

Zgodovina sprememb…

euagrus ::

PrihajaNodi je izjavil:

Lani sem bil mesec in pol v Romuniji in prebackpackal sem celo, od Srbije, do Transilvanije, pa do crnega morja. Preden sem sel sem kasiral opaske: "kaj rines v tisto ciganijo", ko sem prisel nazaj pa sem bil preprican, da se vracam v ciganijo. Absolutno Romunija ni raj, ampak vsaj Romuni so v povprecju precej manj pociganjeni kot Slovenci.


Haha, meni so govorili enako. Zdej se mi pa ni za nazaj it. Se mi zmeša od dolgčasa pa podeželja V Slo.


Samo, da se razumeva, govoril sem zgolj o mentaliteti. To o cemer ti govoris je izkoriscanje ekonomske razlike in je nekaj kar preziram. Ampak glede ljudi, po izkusnjah, ki sem jih lahko dobil v mesecu in pol, zamebjam takoj. Slovenci so res poden (prekasajo jih edino mescanske Slovenke, te so se za nekaj redov hujse) pa ne glede kako se radi pumpamo, kako smo krasni.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

PrihajaNodi ::

euagrus je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Lani sem bil mesec in pol v Romuniji in prebackpackal sem celo, od Srbije, do Transilvanije, pa do crnega morja. Preden sem sel sem kasiral opaske: "kaj rines v tisto ciganijo", ko sem prisel nazaj pa sem bil preprican, da se vracam v ciganijo. Absolutno Romunija ni raj, ampak vsaj Romuni so v povprecju precej manj pociganjeni kot Slovenci.


Haha, meni so govorili enako. Zdej se mi pa ni za nazaj it. Se mi zmeša od dolgčasa pa podeželja V Slo.


Samo, da se razumeva, govoril sem zgolj o mentaliteti. To o cemer ti govoris je izkoriscanje ekonomske razlike in je nekaj kar preziram. Ampak glede ljudi, po izkusnjah, ki sem jih lahko dobil v mesecu in pol, zamebjam takoj. Slovenci so res poden, pa ne glede kako se radi pumpamo, kako smo krasni.


Kakšne ekonomske razlike? Saj jim gre super. Velika večina jih ima stanovanja od časa Čavčesška potem imajo super kredite za mlade (najem ali gradnja hiše).

Unknown_001 ::

PrihajaNodi je izjavil:

Lani sem bil mesec in pol v Romuniji in prebackpackal sem celo, od Srbije, do Transilvanije, pa do crnega morja. Preden sem sel sem kasiral opaske: "kaj rines v tisto ciganijo", ko sem prisel nazaj pa sem bil preprican, da se vracam v ciganijo. Absolutno Romunija ni raj, ampak vsaj Romuni so v povprecju precej manj pociganjeni kot Slovenci.


Haha, meni so govorili enako. Zdej se mi pa ni za nazaj it. Se mi zmeša od dolgčasa pa podeželja V Slo.


Kolega je bil službeno v Bolgariji. Sj ne reče... prav da revni predeli so res podrtija na podrtijo, sicer pa bolj "civilizirani" predeli zelo spodobni.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Multinacionalke v Kaliforniji namenjajo milijarde za reševanje krize dostopnosti nepr (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5516342 (13882) hammock
»

Kljub napredku v Silicijevi dolini 90 odstotkov plač nižjih kot pred dvema desetletje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11117834 (14608) D3m
»

Več kot polovica zaposlenih v Silicijevi dolini izgoreva (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
5325462 (22008) nekikr
»

Milijoni Salesforca za zmanjšanje plačnih razlik med programerji in programerkami

Oddelek: Novice / NWO
255085 (3486) 7982884e

Več podobnih tem