» »

Telefoni imajo čedalje krajšo avtonomijo

Telefoni imajo čedalje krajšo avtonomijo

Washington Post - Komur se zdi, da pri avtonomiji mobilnih telefonov ni videti napredka, ki sta ga v zadnjih letih naredili kemija in elektronika, ima prav. Testi potrjujejo, da se avtonomija ne podaljšuje več, ker čedalje razkošnejša strojna oprema več kot pojé počasno dviganje kapacitete litij-ionskih baterij.

Dobri stari telefon Nokia 3310 je imel davnega leta 2000 litij-ionsko baterijo s kapaciteto 1000 mAh. Današnji prvak iPhone XS ima baterijo s kapaciteto 2660 mAh. To pomeni, da je v tem času kapaciteta rasla z zmernimi 5,6 odstotka letno. Tudi povprečje je takšno. Nadim Maluf iz podjetja Qnovo, ki se ukvarja z optimizacijo baterij, je potrdil, da se kapaciteta baterij povečuje s 5 odstotki letno, medtem ko zahteve rastejo hitreje. Hitrost procesorjev in količina pomnilnika sta se v tem času eksponentno povečala. Elektrotehnika je to lep čas kompenzirala s čedalje manjšo litografijo, a tu počasi trkamo na fizikalne meje. Drugi požeruhi so zasloni, ki so danes bistveno večji, ličnejši in svetlejši kot pred desetletjem ali dvema. Če k temu prištejemo še obsedenost proizvajalcev s tankostjo, kar dodatno omejuje kapaciteto baterij, je rezultat pričakovan - še vedno nimamo telefona, ki bi ga lahko uporabljali en teden.

The Washington Post je preveril, kako se v primerjavi z lanskimi modeli odrežejo letošnji novi telefoni. Izkaže se, da v povprečju slabše. Pri enakem preizkusu iPhone XS izdihne 21 minut prej kot iPhone X, medtem ko je Googlov Pixel 3 kar poldrugo uro krajšega veka kakor Pixel 2. Edina telefona, ki sta se odrezala bolje od predhodnikov, sta bila Samsungov Note9 (ki ima ogromno 4000-mAh baterijo, predhodnik pa 3300 mAh) in Applov iPhone XR. Tudi pri Tom's Guide so odkrili, da imajo najdaljšo avtonomijo leto dni starejši modeli. Najbolj potratni karakteristiki sta bili zaslon in podatkovni prenos (Wi-Fi je varčnejši).

V prihodnosti nič ne kaže, da se nam obeta kakšen preboj. Nasprotno, čedalje večji zasloni in nove tehnologije, kot je 5G, bodo od baterij zahtevali še več. Edino rešitev lahko ponudi revolucionarno nova tehnologija baterij. Veliko so jih že napovedali, a nobene dostavili.

59 komentarjev

«
1
2

OK.d ::

Ja predolgo se že čaka ta revolucija na področju avtonomije baterij.
LPOK.d

stara mama ::

Moj Redmi Note 4X s 4100 mAh baterijo poje vse po spisku :))
Ekologija™ in Trajnost™

krneki0001 ::

ulefone armor 3 so dali kitajci ven s 10300mAh baterijo. ulefone power 6 pa celo s 13000mAh
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

hojnikb ::

tem kitajcem tut ni za verjet za vsak napisan mAh :)
#brezpodpisa

Scorpy84 ::

Ce bi danasnje telefone uporabljali kot takratno nokio, bi drzali teden dni.

hojnikb ::

recimo njihov 13000mAh model ima kao 18h web browsanja, kar pomeni samo 50% vec za 4x vecjo baterijo od XR ;)
#brezpodpisa

stara mama ::

hojnikb je izjavil:

recimo njihov 13000mAh model ima kao 18h web browsanja, kar pomeni samo 50% vec za 4x vecjo baterijo od XR ;)

Ni čudno, če je MTK
S kakim Snapdragonom 625, 635 in normalno ločljivostjo zaslona (1920x1080) bi bilo še dosti več.
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

tut snapdragoni ti nenucajo kej dost, ce je software gor spisan s strani mentalno zaostalih opic.

optimizacija mora bit na obeh frontah, ne sam velika baterija in job done.
#brezpodpisa

ginekk ::

hojnikb je izjavil:

tut snapdragoni ti nenucajo kej dost, ce je software gor spisan s strani mentalno zaostalih opic.

optimizacija mora bit na obeh frontah, ne sam velika baterija in job done.


To ja. Kdo pa še danes optimira, recimo za čimmamjši memory footprint. Za izdajo je pomembno da približno deluje, ker med tem je bil development team že itak prisiljen v naslednji razvojni cikel.

mirancar ::

vbistvu znajo držat dlje sam so te trendy tehnologije vse skupaj zjebale
- 6+ inch ekran (podaljšan 5,5 normalnega formata) je ratal standard, gumbe so dal ven in zdej jih more software narisat, kar valda troš baterijo za brez veze. Je pa vsaj večji telefon -> večja baterija...
- nenormalno visoki DPI ekranov, samo zato da so cifre večje na papirju
- normalen fingerprint scanner na gumbu k so ga dal ven so zamenal za razne bedarije ala face unlock ali always on iris scanner, kar spet troš baterijo in reducira standby time
- samsung z svojim always on display ...
- gestura ki zbudi telefon ko ga obrneš prot seb ...

na software strani je pa android by default precej idiot z dovoljenji aplikacij, ki vsepovprek pošilajo podatke čeprov so kao zaprte
apple bi tudi lahko izboljšal stvar, tam klub temu da maš notifikacije "disablane" očitno še zmeraj prihajajo na telefon in zbujajo procesor, kar precej ubija njihovo malo baterijo, čeprov telefon zgleda kot da spi in nič ne dela.

jst mislim da enostavno ni trga za te optimizacije, uporabniki so srečni da jim telefon dela 1 dan, proizvajalci so tud srečni k vejo da bojo casualci menjal čez 2 leti že zarad iztrošene baterije

pero50 ::

- stalno odklepanje samsung telefonov v žepu, če imaš ekran obrnjen proti sebi, kot da je to nek high tech...

drugače pa dajte telefon na 2g signal, vse ostalo izključite in ga uporabljajte samo za klice. Ne boste vrjeli, da stvar zdži več kot 1 teden, edino če ste na telefonu par ur dnevno.

dexterboy ::

Khm... samo, kako pa je potem s prenosom MMS vsebin? Te grejo preko paketnega prenosa in ne po Wi-Fi omrežjih...
Pod MMS mislim dobro staro SMS sporočilo, ki mu je dodana slika.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

harvey ::

Baterije so čiste cokle telih novodobnih igračk :D, dodatno pa izcuza baterijo tudi dejstvo, da se nove igračke veliko več uporablja kot starejše naprave, ko si samo poslal sms in malo poklical...

pero50 je izjavil:

- stalno odklepanje samsung telefonov v žepu, če imaš ekran obrnjen proti sebi, kot da je to nek high tech...

drugače pa dajte telefon na 2g signal, vse ostalo izključite in ga uporabljajte samo za klice. Ne boste vrjeli, da stvar zdži več kot 1 teden, edino če ste na telefonu par ur dnevno.

Že zaradi velikosti zaslona se ta matematika ravno ne izide prav točno proti starim napravam, tudi če samo telefoniraš in pišeš SMS.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

MrStein ::

mirancar je izjavil:


apple bi tudi lahko izboljšal stvar, tam klub temu da maš notifikacije "disablane" očitno še zmeraj prihajajo na telefon in zbujajo procesor, kar precej ubija njihovo malo baterijo,

Hecno, vsi trdijo, da ima Apple male baterije, a na rezultatih je enak drugim.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

:) še mal pa boste hoteli imeti nazaj nokio nevemkolkže

Mehmed ::

dexterboy je izjavil:

Khm... samo, kako pa je potem s prenosom MMS vsebin? Te grejo preko paketnega prenosa in ne po Wi-Fi omrežjih...
Pod MMS mislim dobro staro SMS sporočilo, ki mu je dodana slika.


Dobis jih se vedno samo telefon te vprasa a lahko vzge podatkovno povezavo da jih prenese pa jo ugasne nazaj ko jih. Par sekund dlje traja to je pa vse.

MatH ::

Žalostno a resnično. Zato imam še vedno štiri leta star Oinom LMV9, ki mi z 4,5Ah baterijo zdrži vsaj štiri dni. Za enako avtonomijo bi moral danes kupiti cel cegu.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

gendale2018 ::

zakaj ne naredijo 2x debelejšega/težjega telefona s temu primerno boljšo baterijo

itak so danes telefoni že tako tanki, da bi 2x debelejši še vedno bil tanek + v tak debelejši telefon bi lahko dali boljšo lečo za kamero
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

7982884e ::

gendale2018 je izjavil:

zakaj ne naredijo 2x debelejšega/težjega telefona s temu primerno boljšo baterijo

itak so danes telefoni že tako tanki, da bi 2x debelejši še vedno bil tanek + v tak debelejši telefon bi lahko dali boljšo lečo za kamero

nazadnje ko sem gledal, je na trgu telefonov kar velika izbira. in imas na voljo vse od 1500mah do 13000mah.

jype ::

Pika na i je izjavil:

nokio nevemkolkže
3310, ja. Jo imam ta hip pred seboj in še vedno deluje.

krucymucy ::

Jaz imam S9+ stalno na polnilcu.
Niti najmanjse moznosti da bi zdrzal cel dan, sploh sedaj ko se je pojavil nek battery drain, pa ne vem katera aplikacija.
10% na uro, v idle.

Zgodovina sprememb…

Kaboom ::

Zamenjal sem Xiaomi Redmi 4 Prime za Mi5 S Plus
https://www.gsmarena.com/compare.php3?i...

Snapdragon 625 (4.100mAh) vs. Snapdragon 821 (3.800mAh)
4 do 5 dni vs. 1 do 1,5 (včasih je zdržal dobra dva dneva)

Pri naslednji "nadgradnji" bo počasen procesor zame prednost.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

GaS ::

Zanimivi komentarji; zgleda sem podpovprečen (u)porabnik telefona. Moja osmica s predznakom "S" zdrži 3 dni. WiFi vklopljen, ponoči airplane, sync na dve uri, svetilnost auto. Max 1h klicev in 2h uporabe dnevno. Brez FB in ostalih socialnih pripomočkov.
Enaka zgodba s šestico prej.

Markoff ::

še vedno nimamo telefona, ki bi ga lahko uporabljali en teden

Nokia 6210i je zdržala 7-8 dni, ne glede na to, koliko časa si z njo telefonaril. Tudi po 2-3 letih uporabe. Takrat je bil to biznis ez južual, sedaj pa si mislim, če nisem morda tega samo sanjal.

Trenutni iPhone 4s zdrži max. ca. 3 dni, če ga res uporabljam le za nekaj klicev in nič neta/aplikacij.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Bellzmet ::

No Samsung je na S7 še sam poskrbel za to. Po update na Oreo se je pojavil battery drain. Ni šans, da pridem skozi cel dan brez polnjenja.

shadeX ::

gendale2018 je izjavil:

zakaj ne naredijo 2x debelejšega/težjega telefona s temu primerno boljšo baterijo



- Ker gre trend v drugačni smeri. Ljudje hočemo velike in lahke telefone.
- Ker večini ljudi ni problem priklopit telefona na polnilec preden se odpravijo spat

tikitoki ::

Iphone je prvak v velikosti baterije? Mal cudne stavek.

krneki0001 ::

shadeX je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

zakaj ne naredijo 2x debelejšega/težjega telefona s temu primerno boljšo baterijo



- Ker gre trend v drugačni smeri. Ljudje hočemo velike in lahke telefone.
- Ker večini ljudi ni problem priklopit telefona na polnilec preden se odpravijo spat


Sej jih delajo, samo so rugged telefoni
https://www.techradar.com/news/the-best...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

tikitoki ::

Pika na i je izjavil:

:) še mal pa boste hoteli imeti nazaj nokio nevemkolkže


Jo se vedno uporabljam in je super, ker drzic vsaj par tednov med polnjenji. Cudovit telefon za kaksno potovanje, ko je pomembno, da ti ne zmanjka baterije.
Pa se pozabil sem kdaj tocno sem jo nabavil. Cca. 8 let nazaj.

Mare2 ::

Bellzmet je izjavil:

No Samsung je na S7 še sam poskrbel za to. Po update na Oreo se je pojavil battery drain. Ni šans, da pridem skozi cel dan brez polnjenja.


Kolk je pa star tvoj S7? Po dveh letih ni več veliko za pričakovat od baterije. :)

Bellzmet ::

Star je 13 mesecev. Ni kriva baterija. Po updateu na Oreo sem takoj opazil, da ima telefon zvečer bistveno manj preostale baterije. Pa ga nisem nič drugače uporabljal.

Tr0n ::

Poglej v battery settinge. Tam ti zdaj napise, ce katera aplikacija kuri vec baterije kot bi morala, in jo lahko disablas da ne bo laufala v ozadju ko ni aktivna.

Aja ne, ta funkcionalnost je prisla z Andorid 9 aka. Pie. Pozabi. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Bellzmet ::

Sam vse to že naštelal (tudi v Oreo se da nastavit). Sej je dobro znan problem in forumi so polni ljudi z isto težavo, samo Samsung seveda že 5 mesecev ne naredi nič.

stara mama ::

Samsung in Apple fani pa tud morate požret vse, kar vam firme servirajo po overpriced cenah :))
Ekologija™ in Trajnost™

bbf ::

Sej imate tanovo 3310ko, ki drži do 25 dni oziroma do 21h pogovora na 1200mAhih.

imagodei ::

Če se komu da poslušat 16 minut dolg video od Thunderf00ta v zvezi z energy density (sicer je video o obljubljeni naslednji revoluciji na področju baterij, ampak razloži tudi bolj vsakdanje težave, ki jih imajo baterije)... Mislim, da se splača, navkljub temu, da tip očitno precej rad na dolgo in široko razpravlja:
- Hoc est qui sumus -

PlayTheGame ::

GaS je izjavil:

Zanimivi komentarji; zgleda sem podpovprečen (u)porabnik telefona. Moja osmica s predznakom "S" zdrži 3 dni.


Zgleda sem tudi jaz podpovprečen pa se mi ne zdi, da bi tako malo uporabljal telefon. Doma je wifi stalno prižgan, zunaj podatki, pogosto tudi lokacija, vsak dan poganjam tudi zahtevnejše aplikacije, AOD imam sicer izključen... Vseeno mi LG G7 z 3.000 mAH baterijo zdrži 2 dni bp, podobno mi je pred tem tudi stari dobri G2. Zato mi ni točno jasno kaj eni počnejo s telefoni, da komaj pridejo skozi dan brez polnjenja... 8-O
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

KAVINSKY ::

bbf je izjavil:

Sej imate tanovo 3310ko, ki drži do 25 dni oziroma do 21h pogovora na 1200mAhih.



Nokia 8110 4G, imaš vsaj nekaj naprednejših možnosti. Baterija zdrži isto dolgo.

link_up ::

zakaj pa bi potrebovali avtonomije za cel teden? No, ce bi jo zares potrebovali bi se potrudili in temu primerno tudi uporabljali telefon.
In and Out

dominuspro ::

link_up je izjavil:

zakaj pa bi potrebovali avtonomije za cel teden? No, ce bi jo zares potrebovali bi se potrudili in temu primerno tudi uporabljali telefon.


Zakaj?? :/
Odgovor vsi poznamo. Gre se za komoditeto. Tudi za princip kdo komu služi. Zmeraj je treba vlačit s sabo polnilce in razmišljat o tem, če je telefon dovolj nafilan...
Naslednje veleumno modrovanje bo najbrž v stilu saj telefona ne rabite nonstop.

bbf ::

Sej ga res ne. Zakaj bi pa potem moral biti poln nonstop? Nej se sprazn, koji mu je k*, nism dosegljiv pa kaj, taka jajca ste mi dali za sabo nosit.

imagodei ::

Hm, glede na navdušen odziv nad zgornjim videom lahko sklepam, da je problem v dolžini/formatu? Al je enostavno težava v tem, da bi se kaj novega naučili? :D ;)
- Hoc est qui sumus -

Bellzmet ::

A ni bistvo foruma to, da en drug pogleda in potem v parih stavkih napiše za kaj se gre?:D

imagodei ::

Ne. Od kdaj pa to? Link objaviš zato, da zainteresirani lahko pogledajo nanj.

Jaz sem v kratkem povzel, da video govori o problematiki energetske gostote, ampak ta omemba ne pove praktično ničesar informativnega. Video razloži, zakaj zelo verjetno ne moremo pričakovati baterij z veliko večjo energijsko gostoto od obstoječih - vsaj ne brez razvoja še kakšnih dodatnih mehanizmov.
- Hoc est qui sumus -

Utk ::

Kolk je zate veliko vecja gostota? Video sem gledal, hvala za ta nateg, in nic ni povedal zakaj se ne bi mogla gostota podvojit, samo da se najbrz ne more podeseterit.

imagodei ::

Nateg? :) Kaj pa te je nategnil? Res sem že v štartu opozoril, da rad dolgovezi, a se mi zdi, da je precej dobro argumentiral. Če se ti zdi nateg zaradi vsebine (ne zaradi pakiranja), potem boš verjetno znal povedat, čemu po tvoje ni omejitev pri višanju kapacitet baterij? ;)

Zakaj se ne more podvojit, je v bistvu povedal: po njegovem mnenju smo že blizu maksimuma, kar lahko zapakiramo na tako majhen prostor, ne da bi pri tem tvegali varnost - vsaj ne z obstoječimi pristopi. V prvih 15 sekundah pove o rasti "dendritov", ki so jih dokumentirali v Li-Ion baterijah (What are dendrites, and why do they cause fires in lithium batteries?)

Skratka, brez neke revolucije pri pakiranju energije v baterije, smo po njegovo blizu vrhunca varne energetske gostote za baterije. Torej ja, zato se ne bi mogla niti podvojiti, kaj šele podeseteriti.

Znanstveniki so sicer precej domiselni, tako da se znajo slej ko prej domisliti kakšnega alternativnega pristopa; čeprav osnovni pomislek ostaja: snovi, ki med sabo burno reagirajo, je fajn imeti spravljene ločeno. :)
- Hoc est qui sumus -

Phantomeye ::

Sploh ne vem zakaj primerjate mobitele ala nokia 3310 in moderne smart telefone.

Smart phone ni telefon, ampak računalnik, ki ima vgrajen modul za klicat ljudi. Ni primerljivo. Pač ljudje rabimo nekaj poimenovati telefon, da lahko dihamo normalno.

Naj se primerja laptope iz časov nokie 3310 in pametne telefone. Kakšno anatomijo v razmerju z computing power so imeli v primerjavi z današnjimi pametnimi telefoni.

blackbfm ::

Nokia 6210i je zdržala 7-8 dni, ne glede na to, koliko časa si z njo telefonaril.


Na grobo, telefon ima neke 3 watte, signal lahko pozre 1-2 watta v slabih pogojih, v boljših verjetno nekaj manj.. Zdej pa napisi formulo da se izide na 8 dni

bbf ::

manjkajo podatki takega tipa https://www.usenix.org/legacy/event/atc... ali takega https://mycourses.aalto.fi/pluginfile.p... za računico.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj se je Samsung naučil iz gorečih Galaxy Note7

Oddelek: Novice / Android
218908 (6111) fujtajksel
»

Najdlje zdrži HTC 10, najhitreje se upeha iPhone 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
7323553 (18955) leiito
»

LG-jev novi prvak je G5

Oddelek: Novice / Android
4113110 (9211) Ales
»

Samsung in MIT trdita, da sta odkrila večne baterije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4321334 (12945) BT52
»

Polnjenje iPada 3 traja dlje od pričakovanj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10926539 (21253) Sba

Več podobnih tem