» »

Adapter DB9 (COM port) na DB15 (VGA)

Adapter DB9 (COM port) na DB15 (VGA)

aljaz33 ::

Pozdravljeni,

Zanima me, ali obstaja vezje, ki bi signal iz DB9 pina pretvorilo na DB15 (VGA) pin. Poizkusil sem že s kablom, ki ima na eni strani DB9 in na drugi strani DB15 konektor, a mi na ekranu javi, da ni signala.

Hvala za vašo pomoč!
  • spremenil: aljaz33 ()

starfotr ::

Jaz pa iščem cev, na katero bi na eni strani priklopil vodovod, na drugi bi pa pritekel bencin. Na vodovodno cev sem že montiral ročko za gorivo, pa mi avto sedaj ne vžge.

DamijanD ::

Aljaz kaj bi pravzaprav naredil/dosegel?

aljaz33 ::

Gre se za starejši vulkanizerski stroj, ki ima le eno vezje na katero je priklopljen tudi monitor. Stroj ima izhod za DB9 port, monitorja z DB9 portom pa ne najdem (trenutni monitor se je namreč pokvaril) tako da bi ga rad priklopil na računalniški monitor, ki pa ima VGA priključek.

aljaz33 ::

Še slike vezja, na katerega je priklopljen monitor:


mihagr ::

Tole nebo šlo, to kar imš ti, je prastar (CGA color graphic adapter) za katerega pa ne boš našel ničesar več. Več podatkov boš dobil če v google vpišeš -cga monitor pinout.

Brane3 ::

Če je bil monitor barvni, si poglej CGA ali EGA monitorje.

Poišči na netu CGA ali EGA pinout in poglej malo bolje.

Tle je recimo link na DIY adapter za priklop na VGA monitor:

 VGA--CGA/EGA adapter

VGA--CGA/EGA adapter



Ampak tu je moč priklopiti samo monitor, ki se zna sinhronizirat zadosti nizko.

Taka je bila recimo svojčas NEC Multisync serija.

Mogoče lahko kje najdeš kje kaj takega na to temo, kar je pa že LCD...

mihagr ::

Aja še popravek, DB9 ni bil nikoli uporabljen za kakršen video. Sicer se je uporabljal enak konektor, to je pa vse kar je bilo skupnega s serijskimi porti RS232.

Brane3 ::

Če najdeš kje kak stari barvni monitor za kakkršenkoli hišni računalnik, ki ima RGB vhod ( PAL), se naj bi ga dalo zadosti enostavno zdresirati, da dela na CGA signal...

aljaz33 ::

Brane3 je izjavil:

Če najdeš kje kak stari barvni monitor za kakkršenkoli hišni računalnik, ki ima RGB vhod ( PAL), se naj bi ga dalo zadosti enostavno zdresirati, da dela na CGA signal...


Kako pa? Potemtakem bi lahko dal tudi TV sprejemnik z RGB (chinch) vhodom?

Kaj pa s tem adapterjem bi se morda dalo konvertirati signal v VGA? Kako pa uredim napajanje za tak adapter?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljaz33 ()

avian2 ::

Na tej tvoji fotografiji je neka namenska mikroprocesorska plošča (vidi se Z80 procesor in periferija zanj). To ni običajen PC ali CGA kartica in kdo ve, kak signal je na tem konektorju. Če nikjer ne vidiš napisano CGA bi jaz močno dvomil da gre za to. DB9 konektorji so se pogosto uporabljali za vse mogoče nestandardne signalizacije. Morda je celo tisto, kar ti misliš da je bil originalni "monitor", v resnici kakšen serijski terminal in na tem kablu sploh ni kakršnegakoli standardnega video signala, ki bi ga lahko priklopil na kak sodoben monitor. Če boš priklapljal gor neke televizorje boš samo uničil še to ploščo. Rešitev je, da to vzame v roke nekdo z osciloskopom, ki se spozna na te zadeve in pogleda kakšen signal je dejansko gor.

Brane3 ::

Načeloma ja.

Tudi ta adapter zgleda obljubljajoče.

Kako urediš napajanje ? Ja z napajalnikom, a ne.

Stvar verjetno rabi kje kakih 5V, eventualno mogoče 12V, ki jih lahko "pobereš" recimo kje z naprave ali pa urediš začasno zunanji napajalniček.

Ziher maš kje kak mini štekar za stari gsm, ki ti da 5V ali kaj podobnega. Samo prečekiraj polalriteto in to je za prvi približek to...

aljaz33 ::

Ok, bom potem še probal s tem adapterjem. Sem pa že probal z LCD monitorjem NEC MultiSync 17", tako da sem dal vmes plošče in monitorja kabel, ki imel na eni strani DB9 in drugi DB15 (VGA) konektor, pa ni bilo slike.

Našel sem tudi narejen namenski adapter.

Brane3 ::

@avian2:

Kar se rizika tiče, je ta faza več ali manj že mimo, ker pravi da je to že prištekal na VGA monitor skozi DIY adapter kabl.

SIcer pa ni malo ne-PC stvari, ki so imele signalizacijo, blizu CGA. CGA je v osnovi PAL, le da s tremi digitalnimi vhodi.

Tako na uč se zdi, da bi to znalo biti to. V oddaljenem, nejasnem delu je nekaj, podobnega SRAM čipu in zadnji čip v seriji spominja na 6845 ( mislim da CRT kontroler), tisti kup uporov pa bi znali biti napetostni delilniki. Mogoče tudi ta stvar ni CGA ampak PAL ali kaj podobnega.

A to ej v praksi zadosti blizu za predelavo...

Prej bi moral pogledati dejanjsko razpored signalov.

Recimo potamalem kje je masa, vertikalna in horizontalna sinhronizacija.

Za to rabiš scope, čeprav bi mogoče nekaj lahko scumpral tudi z logično sondo ( z veliko vaje)...

Po tamalem poglej, če se ti vsaj masu ujemajo, če jih torej tvoja naprava in mobnitor hočeta na istem pinu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane3 ()

K0l1br1 ::

Bo prej popravil star monitor...

aljaz33 ::

Najlepša hvala vsem za pomoč!

Sicer je originalni monitor trenutno popravljen, a vprašanje koliko časa bo deloval, zato iščemo alternativo. Bom dobil elektrotehnika, ki bo zadevo pogledal z osciloskopom in se bo potem videlo kako naprej.

En velik HVALA vsem! :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povezava VGA na HDTV preko HDMI (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5219540 (9053) kozorog
»

DVI KVM preklopnik na VGA monitor

Oddelek: Zvok in slika
114384 (4233) Saladin
»

Težave pri priklopu monitorja na VGA konektor

Oddelek: Strojna oprema
91874 (1710) ender
»

TV-OUT kabel

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5819 (719) SkIDiver
»

Kako spremeniti prikljucek za monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
8883 (753) Brane2

Več podobnih tem