» »

Linux za home desktop kišto [Centos]

Linux za home desktop kišto [Centos]

tony1 ::

Ker sem Centos več let b.p. uporabljal za delovno kišto na šihtu, sem se ob menjavi hardvera odločil to bite the bullet in prvič po letu 2009 šel na Linux še za domačo kišto :-). Sicer bi moral počasi razmišljati o WinX, ki pa so preprosto preveč nagravžni...

Zakaj Centos? Ker je to distro, ki sem ga do zdaj še največ uporabljal in pride prav pri kakšnem službenem Red Hat serverju. (Razmišljal sem sicer, da bi še obujat nostalgijo na stare čase in na kišto naložil Slack, ampak toliko frej časa pa spet nimam :-)).

Skratka, po installu Centos 7.5 (Desktop z GNOMom) se je pojavilo nekaj težav, če je kdo že kaj podobnega reševal, bi bil hvaležen za pomoč :-)

a) Najprej seveda najbolj pereči problem: v FFju ne dela Netflix, ob prvem predvajanju filma je FF opozoril, da naj enajblam DRM content playback, kar sem potrdil, FF pa je zatežil, da bo treba malo počakati.

No, filmov kljub temu ne predvaja (javi Error Code: F7355 oz. Netflix video unavailable, in zajamra, da moram imeti FF iz uradnega vira).

Po nasvetu Googla sem poclearal cache, zaprl FF, rebootal kišto... Ne dela.

Anyone? :)

tony1 ::

b) Še tole: install na novi hardver (Ryzen 2400G) je bil relativno neboleč, vendar ob prijavi kot root izpiše tale error:
ABRT has detected 1 problem(s). For more info run: abrt-cli list --since 1540756826

Ta pa izpiše:
brt-cli list --since 1540756826
id 92ba93fb4eb186a0c0800f1c5a92482a8a526958
reason: WARNING: CPU: 0 PID: 0 at arch/x86/mm/ioremap.c:115 __ioremap_caller+0x179/0x340
time: Sun 28 Oct 2018 11:34:06 AM CET
cmdline: BOOT_IMAGE=/vmlinuz-3.10.0-862.el7.x86_64 root=/dev/mapper/centos-root ro crashkernel=auto rd.lvm.lv=centos/root rd.lvm.lv=centos/swap rhgb quiet LANG=en_US.UTF-8
package: kernel
uid: 0 (root)
count: 7
Directory: /var/spool/abrt/oops-2018-10-28-11:34:06-845-0

Jarno ::

Če imaš računalnik za serverske zadeve, potem le vztrajaj s trenutno distribucijo.
V nasprotnem primeru se raje odloči za Ubuntu.
#65W!

tony1 ::

a) Refresh nekaj ur starega FFja in zagon FF safe moda ne pomaga...

Netflix ima posebno stran z opisom svojih error kod, ampak točnega zadetka za F7355 ni.

Je pa vpisana F7355-1024, ki pravi, da je težava v kodekih:
https://help.netflix.com/en/node/54161?...

Kako zaboga inštaliram kakšne kodeke?

b) Še to: tale error je sicer viden v logih, ampak kakšnih posebnih težav z delovanjem sicer ni.

c) Ha, še tole sem se spomnil: predvajanje zvoka čez HDMI ne dela. Čez audio jack pa dela b.p. :-P

Jarno je izjavil:

Če imaš računalnik za serverske zadeve, potem le vztrajaj s trenutno distribucijo.
V nasprotnem primeru se raje odloči za Ubuntu.


Vsekakor se strinjam s tabo, tudi zato, ker je na netu daleč največ napisanega za Ubuntu. In vsej žlahti (nezahtevni uporabniki) zato že dolgo nameščam Ubuntu, in so vsi zadovoljni. In če ne bo šlo drugače, bom tudi sam šel na Ubuntu. Ampak, ker z Linuxom delam le nekaj % delovnega časa (in takrat samo z Red Hatom) bi bilo zelo fajn tudi tu uporabljati Red Hat derivat.

Hm, bom za hec probal z live distrom Ubuntuja in morda še Fedore (čeprav mi gre pri vsakem OSu ravno nerobostnost najbolj na živce :))...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Mavrik ::

Men se tole sliši kot da imaš arhaičen kernel oz. grafične driverje (3.10 v času ko smo pri 4.13 ni med novejšimi - me zanima če ti bo Ryzen na tem stabilno sploh delal). V končni fazi prioriteta CentOSa ni delujoč Netflix stack, za to obstaja na isti osnovi zgrajena Fedora :P Kateri GPU imaš?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

pegasus ::

Drži. Za stabilno in učinkovito delovanje amd apujev rabiš zelo svež kernel in meso. Kar zna biti na centosu kar obsežna vaja :)

Lahko se jo lotiš, če imaš potrpljenje, lahko pa probaš svežo Fedoro ali Ubuntu.

tony1 ::

Nimam ločenega GPUja, GPU je integriran v 2400G proc in hardversko pospešuje predvajanje videa.

Ampak, o, je6enti, točno tako: kernel je prastar, ker je pač takšna Centos tradicija:

uname -r
3.10.0-862.14.4.el7.x86_64

Še čudno, da se sploh zboota, in zdaj vidim, zakaj se CentOS 7.4 sploh inštalirati ni hotel (Centos 7.5 pa se sicer je, z zgornjo napako pod b).

Probam jutri Fedoro in sporočim, kako bo šlo.

Hvala vsem!!!

tony1 ::

Ha, še enkrat hvala vsem za idejo, Fedora 29 je rešila vse težave.

Kodeke (free, nonfree) sem še vedno moral ročno inštalirati (in narediti reboot, ker se je zvoku strgalo in je začel hreščati) ampak sedaj vse dela.

Prav tako gre pohvaliti, da Fedora po defaultu naloži module za pisanje po NTFS particijah (kdaj je že Ubuntu to vključil po defaultu, no).

No, ja, ni pa vse rožnato: kombinacijo za preklop med SL in US keyboard layoutom sem lahko lepo nastavil ob inštalaciji (levi+desni alt), in sedaj lepo naredi preklop na US, ampak nazaj pa ne. Obenem ob tem ne spremeni ikone v status baru desno na vrhu ekrana :)

In ja, da backpace ni več bližnjica za folder up me je razp... v tri krasne. ;(

Kaj čmo, vsega pač ne moremo imeti. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736991 (26222) diler515
»

kaj zanimivega pocet z vpsom

Oddelek: Omrežja in internet
132415 (1393) Ales
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5912063 (9507) Ales
»

Izšla Fedora 15

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
185031 (3974) driver_x

Več podobnih tem