» »

Mozilla bi v Firefoxu prodajala VPN

Mozilla bi v Firefoxu prodajala VPN

Mozilla.org - Mozilla se pripravlja, da bo v svojem brskalniku Firefox uporabnikom ponudila storitev navideznega zasebnega omrežja (VPN). Storitev, ki bo sprva na voljo le uporabnikom v ZDA, ne bo zastonj. Mozilla želi z 10-dolarsko mesečno naročnino monetizirati svoj brskalnik, kar so v preteklosti že poizkušali (z zgodbami v Pocketu).

VPN bodo začeli ponujati v sredo. V ta namen so se povezali s švicarskim ponudnikom ProtonVPN, ki ga poznamo tudi po zasebnih e-poštnih predalih ProtonMail. ProtonVPN je znan po svojem spoštovanju anonimnosti, saj ne shranjuje nobenih podatkov o uporabniški aktivnosti. Ob naročilu storitve bo naročnino pobirala Mozilla, ki sklenjen ločen (javnosti nepoznan) dogovor s ProtonVPN glede stroškov. Uporabnik bo ob sklenitvi naročnine dobil povezavo za prenos ustrezne programske opreme, ki bo omogočala uporabo VPN na vseh popularnih platformah.

Reklame za novi VPN bodo prikazovali v Firefoxu 62 uporabnikom z ameriškim naslovom. Mimogrede - ProtonVPN ponuja enak paket tudi samostojno, in sicer stane 10 dolarjev mesečno ali 100 dolarjev letno (8 dolarjev na mesec). Razlika pa je ta, da bomo z nakupom prek Mozille podprli zlasti njo.

81 komentarjev

«
1
2

FireSnake ::

Za poslovno rabo je 10USD na mesec drobiž.

Jim privoščim, da jim rata.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Joze_K ::

a je kje kak članek o uporabi VPN-ja, o nastavitvah,.. kako potem preko tega delaš s torrenti, kako je s hitrostmi,... itd.. mogoče na kakem konretnem primeru.. (mogoče v SLO? :))
tak - res za laike na tem področju?

poweroff ::

Tole je eno moje predavanje na to temo: https://telefoncek.si/predavanja/VPN_Fr...

Drugače pa že nekaj let vzdržujem en VPN strežnik, kjer je poudarek na varnosti in nezaznavnosti oz. skrivanju prometa. S trenutno tehnologijo uspem prebiti vse blokade - uporabnike imam na Kitajskem, v Tibetu, na Bližnjem Vzhodu, v Aziji, skratka, v državah, kjer se izvaja drastična cenzura interneta in blokada VPNjev. V bistvu je precej pomembno, kako nastaviš kripto algoritme, katere varnostne mehanizme vključiš, itd... Zato sem načeloma precej skeptičen do tega, da nekdo po kakšnem vodiču na hitro postavi VPN in ga ponuja z "default" nastavitvami. Je kar dobro razumeti kaj kakšna reč pomeni - predvsem na področju kriptografije.

Zdaj sem se lotil še razvoja strojnega dodatka (vmesnika), ki te "samodejno" poveže na VPN.

Enkrat naslednje leto bom o tem verjetno naredil predavanje na Infosec-seminar.si ...
sudo poweroff

MrNighthawk ::

Opera ponuja zastonj VPN. Obstajajo konkretne razlike med enim in drugim?

Ales ::

Na kakšen način pa Opera pokriva stroške delovanja tega VPN?

vostok_1 ::

Enega kupca več že imajo. Sam čakam da bo v evropi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Saul Goodman ::

vostok_1 je izjavil:

Enega kupca več že imajo. Sam čakam da bo v evropi.


vostok, predlagam ti da počakaš na black friday/cyber monday deal in storitev naročiš direkt pri protonmail.com / protonvpn.com. če ti je seveda do tega, da razmeroma drag vendar dober VPN servis dobiš po karseda ugodni ceni. Uporabljam protonVPN eno leto+ in sem izjemno zadovoljen s storitvijo, klientom in hitrostmi. pri 100/20 mbit liniji nimam praktično nobene izgube hitrosti z VPN-ji okoliških držav.

Redorange ::

MrNighthawk je izjavil:

Opera ponuja zastonj VPN. Obstajajo konkretne razlike med enim in drugim?

Ja, to da ti pri Operi vse kar brskaš gleda kitajska vlada.

mtosev ::

upam, da mozilla ostane podjetje katero bo še naprej izdelovalo firefoxa. upam,da bodo ostali dovolj finančno založeno podjetje,da lahko še naprej uporabljamo ff
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Joze_K ::

poweroff je izjavil:

Tole je eno moje predavanje na to temo: https://telefoncek.si/predavanja/VPN_Fr...


hvala, zdaj malo bolje razumem,..

vendar bi bilo dobro imeti STEP-BY-STEP navodilo kako v praksi izvesti nekaj takega... od 0 do delujočega VPNa (in uporabe torrentov, e-mailov, interneta,..)

euagrus ::

poweroff je izjavil:

Tole je eno moje predavanje na to temo: https://telefoncek.si/predavanja/VPN_Fr...

Drugače pa že nekaj let vzdržujem en VPN strežnik, kjer je poudarek na varnosti in nezaznavnosti oz. skrivanju prometa. S trenutno tehnologijo uspem prebiti vse blokade - uporabnike imam na Kitajskem, v Tibetu, na Bližnjem Vzhodu, v Aziji, skratka, v državah, kjer se izvaja drastična cenzura interneta in blokada VPNjev. V bistvu je precej pomembno, kako nastaviš kripto algoritme, katere varnostne mehanizme vključiš, itd... Zato sem načeloma precej skeptičen do tega, da nekdo po kakšnem vodiču na hitro postavi VPN in ga ponuja z "default" nastavitvami. Je kar dobro razumeti kaj kakšna reč pomeni - predvsem na področju kriptografije.

Zdaj sem se lotil še razvoja strojnega dodatka (vmesnika), ki te "samodejno" poveže na VPN.

Enkrat naslednje leto bom o tem verjetno naredil predavanje na Infosec-seminar.si ...


Lol, ko sem bral tvoj pdf je izgledalo, kot, da konfiguracijo svojega streznika gledam, z iodionom vred :D Samo, da se tega ne grem komercialno... lepo matthai, lepo :) Sicer imam vmes se squida, ki cisti nesnago iz webpagovi in forever kesira cdnje, ampak beyond vpn debate.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

vostok_1 ::

Saul Goodman je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Enega kupca več že imajo. Sam čakam da bo v evropi.


vostok, predlagam ti da počakaš na black friday/cyber monday deal in storitev naročiš direkt pri protonmail.com / protonvpn.com. če ti je seveda do tega, da razmeroma drag vendar dober VPN servis dobiš po karseda ugodni ceni. Uporabljam protonVPN eno leto+ in sem izjemno zadovoljen s storitvijo, klientom in hitrostmi. pri 100/20 mbit liniji nimam praktično nobene izgube hitrosti z VPN-ji okoliških držav.


Hvala za info. Bom upošteval nasvet.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

HupChup ::

Če cenite svojo zasebnost in anonimnost, ne boste uporabljali zastonjskarskih VPN-jev. Sicer pa bi do zdaj že morali vedeti, kakšna je matematika za zasebnost + gratis.

MrNighthawk ::

Redorange je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Opera ponuja zastonj VPN. Obstajajo konkretne razlike med enim in drugim?

Ja, to da ti pri Operi vse kar brskaš gleda kitajska vlada.


Pri ostalih pa Ameriška :D

MrNighthawk ::

Redorange je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Opera ponuja zastonj VPN. Obstajajo konkretne razlike med enim in drugim?

Ja, to da ti pri Operi vse kar brskaš gleda kitajska vlada.


In za to imaš kakšen konkreten vir, ki ti poved, da to res delajo? ali je to še ena "ja to vsi vemo"

nsa_ag3nt ::

Joze_K je izjavil:

a je kje kak članek o uporabi VPN-ja, o nastavitvah,.. kako potem preko tega delaš s torrenti, kako je s hitrostmi,... itd.. mogoče na kakem konretnem primeru.. (mogoče v SLO? :))
tak - res za laike na tem področju?

https://www.pluggabletransports.info/im...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

euagrus ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Joze_K je izjavil:

a je kje kak članek o uporabi VPN-ja, o nastavitvah,.. kako potem preko tega delaš s torrenti, kako je s hitrostmi,... itd.. mogoče na kakem konretnem primeru.. (mogoče v SLO? :))
tak - res za laike na tem področju?

https://www.pluggabletransports.info/im...


https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?que...

Aja... A linux in windowse uporabljate? Ups...
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

poweroff ::

euagrus je izjavil:

Lol, ko sem bral tvoj pdf je izgledalo, kot, da konfiguracijo svojega streznika gledam, z iodionom vred :D Samo, da se tega ne grem komercialno... lepo matthai, lepo :) Sicer imam vmes se squida, ki cisti nesnago iz webpagovi in forever kesira cdnje, ampak beyond vpn debate.

Saj jaz tega tudi ne zagotavljam komercialno. To je storitev, ki jo zagotavljam novinarjem, političnim oporečnikom v represivnih režimih, itd. Brezplačno. Iz lastnega veselja. Res je pa tudi, da plačila za to ne želim sprejemati tudi zaradi tega, ker bi potem dobil status operaterja. In pripadajoče obveznosti monitoringa, itd... ;)

V bistvu se je začelo tako, da sem najprej to storitev rabil jaz, ker sem bil občasno v kakšnih omrežjih (hoteli,...), kjer ni bilo svobodnega interneta. Potem je storitev potreboval kolega, ki je preiskovalni novinar. Potem je pripeljal še par kolegov (niso Slovenci). Potem sem (v času arabske pomladi) spoznal enega izmed šefov opozicije Bližnjevzhodne avtokratske države... ki je hotel samo brati BBC ne da bi šel zato v zapor. Potem sem se spoznal z nekom iz Tibeta. Tam je bilo že treba uporabiti nekaj dodatnih fint. No, zdaj imam pa celo operacijo v eni azijski državi, malo bolj aktivno pa začenjam na Kitajskem. Zdaj že razmišljam, kako postaviti sistem, ki bi lahko prelisičil tudi kakšen AI, kot ga recimo uporablja Kitajska...

Je pa res, da infrastrukturo med drugim uporabljam tudi sam, in to precej redno.
sudo poweroff

Saul Goodman ::

poweroff je izjavil:

euagrus je izjavil:

Lol, ko sem bral tvoj pdf je izgledalo, kot, da konfiguracijo svojega streznika gledam, z iodionom vred :D Samo, da se tega ne grem komercialno... lepo matthai, lepo :) Sicer imam vmes se squida, ki cisti nesnago iz webpagovi in forever kesira cdnje, ampak beyond vpn debate.

Saj jaz tega tudi ne zagotavljam komercialno. To je storitev, ki jo zagotavljam novinarjem, političnim oporečnikom v represivnih režimih, itd. Brezplačno. Iz lastnega veselja. Res je pa tudi, da plačila za to ne želim sprejemati tudi zaradi tega, ker bi potem dobil status operaterja. In pripadajoče obveznosti monitoringa, itd... ;)

V bistvu se je začelo tako, da sem najprej to storitev rabil jaz, ker sem bil občasno v kakšnih omrežjih (hoteli,...), kjer ni bilo svobodnega interneta. Potem je storitev potreboval kolega, ki je preiskovalni novinar. Potem je pripeljal še par kolegov (niso Slovenci). Potem sem (v času arabske pomladi) spoznal enega izmed šefov opozicije Bližnjevzhodne avtokratske države... ki je hotel samo brati BBC ne da bi šel zato v zapor. Potem sem se spoznal z nekom iz Tibeta. Tam je bilo že treba uporabiti nekaj dodatnih fint. No, zdaj imam pa celo operacijo v eni azijski državi, malo bolj aktivno pa začenjam na Kitajskem. Zdaj že razmišljam, kako postaviti sistem, ki bi lahko prelisičil tudi kakšen AI, kot ga recimo uporablja Kitajska...

Je pa res, da infrastrukturo med drugim uporabljam tudi sam, in to precej redno.


Imam eno vprašanje. kako rešuješ "problematiko" ISP-ja? Na koncu verige moreš namreč tudi ti nekomu zaupati?

Oberyn ::

Joze_K je izjavil:

vendar bi bilo dobro imeti STEP-BY-STEP navodilo kako v praksi izvesti nekaj takega... od 0 do delujočega VPNa (in uporabe torrentov, e-mailov, interneta,..)

Enostavno do kraja. Čez cirka 3 tedne zakupiš Proton vpn, na cyber monday običajno dajo 45% popusta za 2 letni paket. Namestiš windows vpn klienta, ki ga snameš z njihove strani, ko se prijaviš. To je par klikov next, next in je narejeno. Od tu naprej gre vse iz tvojega kompa preko vpn, ne glede na tip prometa, mail, torrent, www, karkoli. Tvoj ISP (in država in drugi vohljači) ne vidi več ničesar, razen tega, da gre za šifriran promet. Celo Proton ne vidi ničesar, ker ničesar ne logirajo. Hitrost ne trpi nič ali pa minimalno. Proton sploh ne more omejevati hitrosti, ker bi sicer morali nadzirati tvoj promet, česar ne počnejo (po njihovih besedah). Tako da hitrost omejuje load balancing na strežniku, kadar je potreba. Če nimaš globjega znanja o teh zadevah, je to najbolj primeren način. Cirka 6 eur na mesec je za tako storitev drobiž. Ni pa Proton edini tak ponudnik, jih je več tudi v Evropi. Samo pazi, vsaj ene 5 eur na mesec mora taka storitev stati, ali pa si ti storitev. Proton je zaenkrat znan kot zanesljiv vpn in email ponudnik, upam da se ne bodo s tem sumljivim biznisom z Mozilo finančno zaplezali, to bi bilo škoda.

Joze_K ::

nsa_ag3nt je izjavil:

https://www.pluggabletransports.info/im...


a ni tole na Linuxu? A je kje kaj za Win10?

Joze_K ::

Oberyn je izjavil:

Joze_K je izjavil:

vendar bi bilo dobro imeti STEP-BY-STEP navodilo kako v praksi izvesti nekaj takega... od 0 do delujočega VPNa (in uporabe torrentov, e-mailov, interneta,..)

Enostavno do kraja. Čez cirka 3 tedne zakupiš Proton vpn, na cyber monday običajno dajo 45% popusta za 2 letni paket. Namestiš windows vpn klienta, ki ga snameš z njihove strani, ko se prijaviš. To je par klikov next, next in je narejeno. Od tu naprej gre vse iz tvojega kompa preko vpn, ne glede na tip prometa, mail, torrent, www, karkoli. Tvoj ISP (in država in drugi vohljači) ne vidi več ničesar, razen tega, da gre za šifriran promet. Celo Proton ne vidi ničesar, ker ničesar ne logirajo. Hitrost ne trpi nič ali pa minimalno. Proton sploh ne more omejevati hitrosti, ker bi sicer morali nadzirati tvoj promet, česar ne počnejo (po njihovih besedah). Tako da hitrost omejuje load balancing na strežniku, kadar je potreba. Če nimaš globjega znanja o teh zadevah, je to najbolj primeren način. Cirka 6 eur na mesec je za tako storitev drobiž. Ni pa Proton edini tak ponudnik, jih je več tudi v Evropi. Samo pazi, vsaj ene 5 eur na mesec mora taka storitev stati, ali pa si ti storitev. Proton je zaenkrat znan kot zanesljiv vpn in email ponudnik, upam da se ne bodo s tem sumljivim biznisom z Mozilo finančno zaplezali, to bi bilo škoda.


aha tole že obetavno zveni...
kateri paket pa pravzaprav za enostavno uporabo rabiš? Verjetno tistega osnovnega za 1 PC ne, ker je hitrost prenosa na Low...
a tega BASIC za 2PC ?

Basic
$4 /mo
Charging $48 yearly SAVE $12
All Countries
2 Devices
Speed: High
P2P


tega sicer nima:
Plus Servers
Secure Core
Tor Servers
Secure Streaming
ProtonMail Visionary included


sicer paket PLUS ima - tole:
All advanced security features included

kaj to pomeni, da BASIC nima security features?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

Joze_K ::

hm pa še ena dilema:
ALI NE BO en tak servis VPN, ki "skriva promet problematičnih oseb - državam, ustanovam, ..." najbolj na udaru raznih agencij - interesov "da pridejo do njegove vsebine"..
in če se to zgodi, avtomatsko pridejo tudi do tvojih podatkov... četudi so daleč bolj low-profile od tistih oporečniških... (npr. Amerikanci iščejo Snowdena skozi tole, sočasno pa še moj humble torrent promet popapcajo? :( )

paranoja? :))
ali
paradox (da si mogoče zdaj "odprt" manj na udaru kot "VPN zaprt) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

euagrus ::

Malo predikcije za prihodnost, Google ponudi svoj vpn, oblikovan po material designu, z "unprecedented security, privacy and simplicity of use", in ljudje ga zacnejo mnozicno uporabljati ter se hvalisajo, kako so cool, da so pa zdaj njihovi podatki res varni, in se na slotechu kregajo z mano, kako nic ne razumem.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

poweroff ::

Saul Goodman je izjavil:


Imam eno vprašanje. kako rešuješ "problematiko" ISP-ja? Na koncu verige moreš namreč tudi ti nekomu zaupati?

Zenkrat tako, da imam na endpointu generator lažnega prometa, pa znotraj VPNja generiram slepi promet. S tem je težje delati korelacijski napad - če je seveda večje število userjev (tudi zato mi je fino, da ima VPN več uporabnikov in da nisem sam).

Nameravam pa narediti še eno izhodno točko v drugi državi, ki bo pravi endpoint, kar pomeni, da bi za korelacijski napad moral imeti prisluh na vhodnem VPN strežniku in na izhodnem. In ker sta v različnih državah, je to precej težje izvesti. Če pa upoštevamo še slepi in lažni promet, pa sploh.

Lahko pa seveda ISP spremlja vsebino nešifriranega prometa. Zato imajo uporabniki navodilo, da uporabljajo čim več šifriranega prometa (recimo HTTPS Everywhere, Signal,...)... ampak kolikor vidim, bom verjetno moral začeti ponujati še mail storitve. 8-) Sicer mail server že imam, ampak tisti je zaenkrat pa res samo zame.
sudo poweroff

poweroff ::

Joze_K je izjavil:

hm pa še ena dilema:
ALI NE BO en tak servis VPN, ki "skriva promet problematičnih oseb - državam, ustanovam, ..." najbolj na udaru raznih agencij - interesov "da pridejo do njegove vsebine"..
in če se to zgodi, avtomatsko pridejo tudi do tvojih podatkov... četudi so daleč bolj low-profile od tistih oporečniških...

Ja, to je res, oz. stvar, o kateri sem razmišljal.
Problem delno rešujem kot sem opisal v prejšnjem postu. Je pa treba vedeti, da če se recimo kakšnega mojega uporabnika zanima recimo neka bližnjevzhodna služba, to mene osebno niti ne zadeva kaj dosti. Po drugi strani, pa recimo NSA nekomu, ki predstavlja demokratično opozicijo na Kitajskem tudi ne želi škodit.

Je pa v vsakem primeru lahko vse skupaj precej f**ed up... 8-)

Moraš pa tudi vedeti, da je namen VPNja tudi to, da se prebiješ čez blokade, ne samo zagotavljanje anonimnosti.
sudo poweroff

Joze_K ::

poweroff je izjavil:


Ja, to je res, oz. stvar, o kateri sem razmišljal.
Problem delno rešujem kot sem opisal v prejšnjem postu. Je pa treba vedeti, da če se recimo kakšnega mojega uporabnika zanima recimo neka bližnjevzhodna služba, to mene osebno niti ne zadeva kaj dosti. Po drugi strani, pa recimo NSA nekomu, ki predstavlja demokratično opozicijo na Kitajskem tudi ne želi škodit.

Je pa v vsakem primeru lahko vse skupaj precej f**ed up... 8-)

Moraš pa tudi vedeti, da je namen VPNja tudi to, da se prebiješ čez blokade, ne samo zagotavljanje anonimnosti.


hm, ampak, če provider VPNa briše vse LOGe? A to potem ni 100% zanesljivo? Oz. je to bolj verjetno promet, ki ga posname agencija in analizira?

ok, verjetno res paranoia.. ampak bi tisto nekaj malega P2P-ja ki ga tu in tam trajbam nekako trebalo "zaščititi"..

hdx ::

Joze_K NordVPN je tudi dober ponudnik. Imam ga 2 leti in nobenih težav. Lahko poskusiš pred nakupom https://free.nordvpn.com/

poweroff ::

Joze_K je izjavil:

hm, ampak, če provider VPNa briše vse LOGe?

Ja, ampak tega ne moreš vedeti. Razen, da jim verjameš na besedo.

Joze_K je izjavil:

A to potem ni 100% zanesljivo? Oz. je to bolj verjetno promet, ki ga posname agencija in analizira?

Seveda. Agencija bo itak snemala promet na izhodu. In po možnosti na vhodu.

Recimo, če ima VPN enega uporabnika.

Uporabnik se poveže na VPN in Agencija vidi nek šifriran dohodni promet. Ampak, keer gledda tudi izhodni promet iz VPNja, v bistvu točno vidi kaj uporabnik počne.

Zdaj si poglejmo primer dveh uporabnikov. Eden bere maile, drugi gleda Youtube videe (v določenem trenutku). Agencija pri obeh vidi šifriran promet, ampak pri prvem vidi da je prometa malo, pri drugem pa veliko. In s korelacijo izhodnega prometa lahko ugotovi da eden uporabnik najverjetneje bere maile, drugi pa najverjetneje gleda YT videe.

Če je uporabnikov več, je to sicer težje, ampak v resnici ne uporabljajo vsi interneta na polno ves čas. Zato je v določenih časovnih izsekih korelacijski napad še vedno mogoč oz. zelo uspešen.

Ampak s številom sočasnih uporabnikov ta napad postaja težji, če pa generiraš še slepi promet in fake notranji VPN promet, je pa to še težje.

Konec koncev je pa dovolj, da zadevo otežiš v toliko, da če nisi ravno predsednik svetovne teroristične zveze, nihče ne bo investiral dovolj energije v to, da bi te spremljali.
sudo poweroff

HupChup ::

Joze_K ::

MrStein ::

Kaj si s tem mislil?

"odjemalci znotraj VPN omrežja se med seboj
vidijo, a imajo statične IP naslove"

OK, tole je očitno typo: VPN strežnik skruša ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Torej, v VPN lahko nastaviš ali se odjemalci med seboj vidijo ali pa ne (routing). Če imajo statične IP naslove (in po možnosti poganjaš še lokalni DNS), so stalno dostopni.

Recimo, imam napravo, ki se imenuje kamera.vpn, iz ko sem povezan v VPN grem lahko s katerokoli napravo vedno na http://kamera.vpn.
sudo poweroff

nsa_ag3nt ::

HupChup je izjavil:

PIA VPN

Jebeš pia in nordvpn, airvpn ftw (sploh ko je črni petek so cene bolj znosne) !

nordvpn je kvazi operira iz Paname...
https://airvpn.org/topic/28876-why-you-...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

poweroff ::

Tocno to je razlog zakaj jaz zase uporabljam lasten VPN. Tam vsaj vem pri cem sem...
sudo poweroff

Joze_K ::

sem čez vikend testiral protonVpn - luštno dela, četudi free verzija za cca 40% zniža hitrost (iz enega reviewa), se to pri 100Mb liniji nič kaj ni poznalo... tudi torrenti so lepo leteli.. sistem odziven, nikjer nič ni "ven metalo".. polna verzija pa še dosti manj upočasnuje..
če bi vedel, da je to tako simpl, bi že prej v tej smeri šel..

bom nekaj vzel.. verjetno odvisno od cene, počakam na black friday..
sedaj samo tuhtam kaj... sicer nisem nek heavy user...

protonvpn
nordvpn
airvpn
...

Joze_K ::

Hm, kako tole deluje...

kadar imam VPN na enem računalniku in mi vleče torrent z cca 1Mb, mi začne kockati TV slika...
pa imam 100Mb linijo in brez VPN gredo torrenti ponavadi tudi do 7Mb, pa še slika na TV ne kocka..

VPN na enem računalniku ne pomeni VPNa na vseh znotraj intra-omrežja če se ne motim? ALi? Zakaj bi kockala TV? Če dam torrent na "premor" pa ne kocka...

hecno in nelogično...

nsa_ag3nt ::

Kateri modem/router imaš ?
Optika je gpon ali p2p ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Joze_K ::

hm Siolov - Prospero 632, potem pa znotraj delim preko Linksys ea 4500

gpon ali p2p ???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

xmetallic ::

poweroff je izjavil:

Tocno to je razlog zakaj jaz zase uporabljam lasten VPN. Tam vsaj vem pri cem sem...

Lasten VPN je useless. Kot si že sam ugotovil je pri majhnem številu uporabnikov relativno enostavno ugotoviti kdo kaj počne. VPN mora uporabljati vsaj 1000 uporabnikov hkrati, da nudi približno zanesljivo anonimnost.

nsa_ag3nt ::

Joze_K
Zaprosi za Innbox V60-U, kar imaš sedaj je zelo stara roba.
Glede na starost modema imaš pomoje p2p/llu, od 2016 dalje so vse gpon, če ni ravno OŠO.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

gendale2018 ::

kaj je fora da take stvari delajo samo v zda, čista bedarija

>Lasten VPN je useless. Kot si že sam ugotovil je pri majhnem številu uporabnikov relativno enostavno ugotoviti kdo kaj počne. VPN mora uporabljati vsaj 1000 uporabnikov hkrati, da nudi približno zanesljivo anonimnost.
odvisno zakaj rabiš vpn
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

SeMiNeSanja ::

gendale2018 je izjavil:

kaj je fora da take stvari delajo samo v zda, čista bedarija

>Lasten VPN je useless. Kot si že sam ugotovil je pri majhnem številu uporabnikov relativno enostavno ugotoviti kdo kaj počne. VPN mora uporabljati vsaj 1000 uporabnikov hkrati, da nudi približno zanesljivo anonimnost.
odvisno zakaj rabiš vpn

Točno.
Enim očitno ni jasno, da se VPN lahko rabi še za kaj drugega, kot 'anonimno torrentanje'.

Tisto, kar Matthai šraufa je v osnovi 'nekaj drugega', nekakšen 'anonimizator', ki potrebuje VPN tehnologije za to, da lahko do njega prideš, ni pa to nekako bistvo, saj VPN ni nekaj novega. Čarovnija je tisti 'mixer', ki kvazi anonimizira podatke.

Ampak uporaba enega samega 'mixerja' in exit-node-a je za moje pojme vseeno problematična. Bistveno boljše rezultate bi lahko dosegal z več mixerji, tako nekako, kot deluje Tor omrežje. Istočasno pa tudi Tor omrežje ni imuno za zlonamerne exit-node-e (že tako so svoj čas govorili, da jih polovico poganjajo kitajski obveščevalci).

Dejansko na koncu problem niti ni toliko tehnološki ampak organizacijski: kako zagotoviti, da le 'zaupanja vredne osebe' poganjajo exit-node-e in to na 'varen' način?
Kdo je pravzaprav 'zaupanja vredna oseba'?......

Dokler to vprašanje ni rešeno, ti tudi najbolj idealna tehnologija ne pomaga...

No - za lastni VPN je to vprašanje rešeno. Če sam sebi ne zaupaš, potem ne moreš nikomur.

Istočasno pa imaš tiste 'vladne trojance'... če si zanimiv za 'ta prave', ti bodo že kako namestili trojanca. Anonimizacijski VPN pa ne vem, če bo kaj pripomogel k temu, da bi ga prej odkril....prej bi verjel, da bo to še otežil.

Joze_K ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Joze_K
Zaprosi za Innbox V60-U, kar imaš sedaj je zelo stara roba.
Glede na starost modema imaš pomoje p2p/llu, od 2016 dalje so vse gpon, če ni ravno OŠO.


ok,.. sicer vseh teh kratic ne razumem...
vendar vidim, da ima SiOl še tole: FRITZ!Box 5490 pregled lastnosti

sicer ne vem če tega za optiko ponujajo: SIOL forum

a je tale še naprednejši od Innboxa? Če že zamenjavo po dolgem času, potem na maksimum kar trenutno imajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

Joze_K ::

vidim, da ponujajo tudi tole: FRITZ!Box 7390, vendar samo za poslovne uporabnike...

če sam vzamem tak modem na Amazonu - ali ga je možno usposobiti za SIOL?

poweroff ::

xmetallic je izjavil:

Lasten VPN je useless. Kot si že sam ugotovil je pri majhnem številu uporabnikov relativno enostavno ugotoviti kdo kaj počne. VPN mora uporabljati vsaj 1000 uporabnikov hkrati, da nudi približno zanesljivo anonimnost.

Ne bo držalo. VPN v osnovi nisem začel uporabljati zaradi anonimizacije, pač pa zato, da lahko od koderkoli pridem do svobodnega interneta (hoteli, letališča, služba,...). Ker mi gre totalno na jetra, da pridem v hotel, špansko državno upravo ali kakšno podobno lokacijo, in se ne morem ssh-jat na svoj server ali celo brat službenih mailov.

To bi sicer lahko dosegel tudi s kupljenim VPNjem, ampak tam je verjetnost, da upravljalec spremlja moj promet (in celo notri injecta svoje reklame), precej visoka.

SeMiNeSanja je izjavil:

Tisto, kar Matthai šraufa je v osnovi 'nekaj drugega', nekakšen 'anonimizator', ki potrebuje VPN tehnologije za to, da lahko do njega prideš, ni pa to nekako bistvo, saj VPN ni nekaj novega. Čarovnija je tisti 'mixer', ki kvazi anonimizira podatke.

Mixer in obfuskator. Zlasti slednje.

SeMiNeSanja je izjavil:

Ampak uporaba enega samega 'mixerja' in exit-node-a je za moje pojme vseeno problematična. Bistveno boljše rezultate bi lahko dosegal z več mixerji, tako nekako, kot deluje Tor omrežje.

No, to je pa naslednja stvar s katero se ukvarjam. Obstaja celo P2P VPN, ki ga razvija en Slovenec, ampak tam bi bilo potrebnega še precej razvoja. Jaz trenutno razmišljam v smeri, da bi zaenkrat namesto povezave na en VPN server, vzpostavljal povezave na več VPN serverjev, na serverski strani pa potem promet zlagal v en stream.
sudo poweroff

poweroff ::

Drugače imam pa zdaj na Kitajskem eno malo bolj resno operacijo. In sem se naučil par zelo zanimivih stvari.

Čim se nekdo poveže preko VPN na nek IP, in to na način, da se da identificirati VPN promet, je IP na blacklisti. Ki se pa ne aktivira kar takoj. Te dni se je aktivirala, ker imajo v Shanghaiju Expo. In ob takih večjih dogodkih se na Kitajskem kar generalno poseka vse, kar diši po VPN-jih. Zanimivo, da na dotičnem serverju pred tem ni tekel OpenVPN, smo ga pa postavili par dni prej. Očitno torej stalno delajo monitoring in ko je izdan ukaz, se vse lepo blokira. Je pa blokiran celoten dostop do serverja, tudi ICMP.

Malce sicer sumim, da zadeva ni uperjena proti njihovim prebivalcem, pač pa tudi proti tujcem, ki so potem primorani uporabljati nešifrirane povezave (kar kitajski obveščevalci gotovo s pridom izkoristijo).

Zdaj bom videl, ali bo čez nekaj časa blokada odletela ali ne. Potem bo treba testirati, kaj se zgodi, če nekdo uporablja VPN preko HTTPS websocketa. Podopcija je, da se dela tudi port probing in se na ta način identificira skrite VPNje, se pravi bi moral imeti še en IP, kjer bi tekel samo VPN preko HTTPS websocketa.

Sem pa tudi opazil, da so brutalno visoki pingi. Okrog 14000 ms preko VPN kanala...

Pa recimo, če na SSH vključim dobre šifrirne algoritme, povezava postane še bolj nestabilna in počasna. Ne vem, ali je toliko overheada, ali dejansko skušajo ugotavljati da se uporabljajo kvalitetni kripto algoritmi... to bo treba malo potestirati še...
sudo poweroff

gendale2018 ::

kako pa to blokiranje deluje pri ipv6, kjer ima vsak lahko ogromno ipjev?

a blokira samo enega ali nek range?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

MrStein ::

poweroff je izjavil:


No, to je pa naslednja stvar s katero se ukvarjam. Obstaja celo P2P VPN, ki ga razvija en Slovenec, ampak tam bi bilo potrebnega še precej razvoja.

Ima public link?
Kako se razlikuje od obstoječih P2P mrež (tistih za VPN&co, ne torrenti...)?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri VPN v Sloveniji?

Oddelek: Informacijska varnost
4510526 (3255) xseki
»

Najboljša VPN storitev

Oddelek: Pomoč in nasveti
367588 (2872) louser
»

Mozilla v Firefox prinaša VPN

Oddelek: Novice / Brskalniki
348063 (6012) Key Quest
»

Mozilla bi v Firefoxu prodajala VPN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8121705 (17094) b3D_950
»

Kateri VPN ponudnik vzet?

Oddelek: Omrežja in internet
417601 (4291) Badwolff

Več podobnih tem