» »

pametna hiša, stanovanje

pametna hiša, stanovanje

«
1
2

knap ::

Dober dan

Ali ima kdo od vas pametno stanovanje? Kako ste začeli, kaj ste najprej nabavili?
Kaj imate vse vgrajeno? Kako to upravljate?

O tej temi zelo malo vem, zato prosim, da malo bolj podrobno napišete s čim začeti...
Predvidevam, da je prvi korak namestitev pametnih sijalk, led luči ipd. Če se motim, me popravite.

Kako je s temi pomočniki kot so Alexa, google assistant ipd, ali to deluje v slo, je težko nastavit te pomočnike?
Kaj uporabljate?

Vsak nasvet je dobrodošel.

Hvala

LP

dukedl ::

tega je cel kup, lahko pogledaš tudi sonoff (ga lahko prilagodiš z tasmota fwjem)..ubistvu te omejuje samo tvoj domišljija
Mal poglej tole: https://www.youtube.com/channel/UC7G4tL...
lp dukedl

Pobes ::

Za luči imam philips hue in yeelight. Za ogrevanje imam pametni termostat netatmo. Za termometre in senzorje pa uporabljam xiaomi smart devices. Vse skupaj je povezano na alexo , domoticz in apple homekit (vse dostopno iz vseh sistemov)
Podatke mi prikazuje tudi magic mirror. Alexa prek broadlinka kontrolira tudi tv.
V načrtu so tudi rolete, vendar nisem še realiziral. Malo me muči edino hlajenje in vlaženje, ker ni skoraj nobenega termostata v europi ki bi kombiniral hlajenja in ogrevanja.
Za kontrolo raznih električnih naprav uporabljam sonoff wifi releje ki so flešani na tasmoto in delujejo prek mqtt ali direktnih ukazov

Invictus ::

Sam imam luči na daljinca.

Sedaj si bom uredil še ogrevanje s termostatskimi ventili.

Oboje bom potem združil z OpenHAB 2.0. Rabiš sam še en RasPi 3 :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Ma vse te daljinske zadeve se slišijo fancy etc. Nimaho pa neke velike uporabne vrednosti. Vsi kolegi imajo ne vem kaj vse na remote oz možnost upravljanja preko interneta, rabijo pa malokdaj.

Jaz sicer imam termostatske ventile na radioatorjih (wifi in bluetooth), klimo, luči.. Rabim mogoče kdaj za klimo ampak me nebi motlo če nebi imel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

perci ::

Še najboljš so kake žarnice, da jih lahko vklapljaš tudi med tem, ko si na dopustu (zaradi vlomilcev).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

          ::

kingsix je izjavil:

Ma vse te daljinske zadeve se slišijo fancy etc. Nimaho pa neke velike uporabne vrednosti. Vsi kolegi imajo ne vem kaj vse na remote oz možnost upravljanja preko interneta, rabijo pa malokdaj.


Jaz mojega sistema ne uporabljam NIKOLI, ker sem si naredil takega, da mi ga ni treba "uporabljati". Vse je DIY, tako HW kakor SW. Samodejno se upravlja dve peči, toplotno črpalko in alarm. Senzorji temperature so narejeni z ESP32, prisotnost dobim preko alarmne naprave, v uporabi pa so še trije RPiji in en Arduino. Sistem je decentraliziran, skupni strežnik se uporablja samo za data logger, vendar sistem deluje tudi brez tega.

xda develope ::

perci je izjavil:

Še najboljš so kake žarnice, da jih lahko vklapljaš tudi med tem, ko si na dopustu (zaradi vlomilcev).

Ali pa en timer ki na cca 30min-1h prižiga luči za par min.

Gambino ::

perci je izjavil:

Še najboljš so kake žarnice, da jih lahko vklapljaš tudi med tem, ko si na dopustu (zaradi vlomilcev).


Pa ti misliš, da vlomilce s tem odganjaš. Se motiš, ker niso toliko neumni!

perci ::

Gambino je izjavil:

perci je izjavil:

Še najboljš so kake žarnice, da jih lahko vklapljaš tudi med tem, ko si na dopustu (zaradi vlomilcev).


Pa ti misliš, da vlomilce s tem odganjaš. Se motiš, ker niso toliko neumni!

Najbrž res ne. Mogoče kakšnega priložnostnega odženeš.

Jst tega sicer ne delam, ker se mi ne da, stanovanje imam itak zavarovano, vrednejših predmetov pa nimam notri.

Pobes ::

Jaz odkar imam alexo nisem uporabil več stikala z luč, niti vklopil ali izklopil tv-ja z daljincem. Pri termostatu je tako da netatmo deluje tako dobro pri gretju, da nastavis in pozabiš. Ve kdaj te ni, kdaj greš spat in sam vklaplja in izklaplja zadeve. Če ne uporabljam alexe, pa mi apple homekit deluje super in vklapljam tam.
Na Hue pa imam napravljeno geolokacijo. Ko grem se luči izklopijo, ko pridem vklopijo. Zjutraj ko se zbudim luči simulirajo sončni vzhod , kar je pozimi super da ne vstajaš v temo.
Možnosti je neomejeno. Scenarije se da napravit take in drugačne. Jaz imam še nekaj idej, vendar časa premalo.

starfotr ::

Jaz sem včasih imel polno idej za avtomatizacijo in povezovanje vse v splet. Še celo posel se hotel narediti iz tega. Potem me je vse minilo. Ugotovil sem, da si želim klasike, edino pametno naj bodo senzorji za luči. Ter nekaj odpiranje garažnih vrat z telefonom. Vse ostalo naj bo, kot je. Hočem analogno in ne neko pametno, digitalno sranje, ki ne dela brez elektrike/povezave v splet.

Mojih 5 centov.

bsslo ::

Jaz imam:
- pametno Yeelight stropno luč, ki se lahko poveže v internet. Edina uporabnost zame je možnost izklopa luči z daljincem, ko se uležem v posteljo.

- klasičen analogen senzor na hodniku (nič IOT), ki prižge ledice ob tleh. To se mi zdi kul in bi ga dal še kam.

- ermostatske ventile, ki se jih da upravljati in programirati. Kot je že nekdo povedal, enkrat ko nastaviš, jih niti ne "uporabljaš" več. V službi sem npr. od 7-15, ventili pa se zaprejo ob 6.30 in odprejo ob 14.00. Kdaj pa kdaj, če vem, da me še celo popoldne ne bo doma, preko telefona nastavim temperaturo, da kasneje vključi gretje.

TO-DO: samodejni dvig/spuščanje rolet.

Drugih idej za dejansko praktičnost nisem našel.

perci ::

Pobes je izjavil:

Jaz odkar imam alexo nisem uporabil več stikala z luč, niti vklopil ali izklopil tv-ja z daljincem. Pri termostatu je tako da netatmo deluje tako dobro pri gretju, da nastavis in pozabiš. Ve kdaj te ni, kdaj greš spat in sam vklaplja in izklaplja zadeve. Če ne uporabljam alexe, pa mi apple homekit deluje super in vklapljam tam.
Na Hue pa imam napravljeno geolokacijo. Ko grem se luči izklopijo, ko pridem vklopijo. Zjutraj ko se zbudim luči simulirajo sončni vzhod , kar je pozimi super da ne vstajaš v temo.
Možnosti je neomejeno. Scenarije se da napravit take in drugačne. Jaz imam še nekaj idej, vendar časa premalo.

Jebenti, pa kje najdeš cajt za vse to skonfigurirat :).

D3m ::

Pa moraš govoriti v angleščini?
|HP EliteBook|R5 6650U|

knap ::

Hvala za vaše odgovore.

Vidim, da imate nekateri kar precej kompleksne sisteme.
Očitno bo potrebno še precej kilometrine, da bom sploh vedel o čem govorite. ;)

Če morda začnem z lučmi oz pametnimi žarnicami. Katero pametno žarnico priporočate za nakup, kje se dobi najceneje.
To se potem upravlja preko telefona (wifi), to mi je jasno.

Ni pa mi jasno kako se žarnica ali luč upravlja preko pametnega pomočnika.
Kaj je bolje, alexa ali google assist.? Če je bolje Alexa, katero amazon oz drugo napravo z alexo priporočate?
Da ni pretirano draga in da dobro opravlja svoje delo. Kje najceneje nabavit?

Ostala vprašanja sledijo v prihodnjih dneh. :)

Hvala

LP

krefi ::

zivjo zankma me kako deluje pametni termostat ter kako ga zvezete tam kjer je bil prej navaden termostat?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

bojsi ::

Mene tudi zanima kaj več glede teh termostatski ventilov (lahko kakšen link do teh, ki jih imate ter kje se kaj nabavlja te zadeve)...

kuglvinkl ::

bojsi je izjavil:

Mene tudi zanima kaj več glede teh termostatski ventilov (lahko kakšen link do teh, ki jih imate ter kje se kaj nabavlja te zadeve)...


Men NEST ne pride v poštev zarad kamina, samo en termostat z normalnim GUI-jem bi rad, ne pa da moram vzet 3 helekse preden začnem pritiskat kombinacije tipk za spremembo urnikov. Pa da ga bom lahko zvezal na svojo napeljavo...
Your focus determines your reallity

zee ::

Tudi sam se zanimam za to, da bi nase stanovanje postalo bolj "pametno", vendar me skrbi, da so trenutne resitve na trgu neustrezne oz. lahko kaj hitro postanejo "obsolete".

Vprasanje za tiste, ki ste za avtomatizirali vasa stanovanja/hise: Ste z avtomatizacijo dosegli kaksne prihranke pri elektricni energiji ali gre v znatni meri za udobje?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

          ::

zee je izjavil:

Vprasanje za tiste, ki ste za avtomatizirali vasa stanovanja/hise: Ste z avtomatizacijo dosegli kaksne prihranke pri elektricni energiji ali gre v znatni meri za udobje?


Za prihranke ne vem, ker nisem meril porabe energentov pred in po uvedbi, vendar sklepam da so, ker sistem sam v primeru spanja in odsotnosti sam niža temperaturo. Pri meni je bil glavni vzgib to, da se mi s temi stvarmi ni potrebno ukvarjati.

SaXsIm ::

Sam sem si v DIY izvedbi naredil pametni domofon, tako si preko spletne aplikacije odprem vrata v bloku, preverim če je kdo zvonil, ko me ni bilo doma, kdaj so bila vhodna vrata nazadnje odprta, ipd. V razvoju je še, da se na remote oglasim na klic na domofon oz. da se posname sporočilo.

Trenutno se lotevam še pametnega sistema za spremljanje parkirišča pred blokom, s kamero bom zajemal sliko, program pa mi bo javljal, če so prosta mesta in koliko jih je. Ta sistem je sicer še v idejni fazi, ampak če ne druga, bo uporaben za magistrsko delo.
SaXsIm

xmetallic ::

kingsix je izjavil:

Ma vse te daljinske zadeve se slišijo fancy etc. Nimaho pa neke velike uporabne vrednosti. Vsi kolegi imajo ne vem kaj vse na remote oz možnost upravljanja preko interneta, rabijo pa malokdaj.

V spalnici namestiš klimo, avtomatiziraš odpiranje/zapiranje oken, rolet, namestiš ustrezne senzorje in merilnike kakovosti zraka, temperature. Računalnik lahko skrbi, da boš med spanjem imel kar se da dobre pogoje.

Tega še nisem realiziral je pa v načrtih.

Podobno lahko apliciraš na celotno stanovanje/hišo. Lahko prav pride med obdobjem cvetenja. Če je v zraku preveč alergenov se okna zaprejo, sveži zrak pa dobiš skozi filtre preko klime.

TheBlueOne ::

Jaz ravno planiram te zadeve. Zame kaksne pametne zarnice in Alexe nikakor ne pridejo v postev, ker Alexi dolgorocno ne zaupam, pametne zarnice pa delujejo po principu, da je logika direktno na porabniku, kar mi ni vsec.

Pri meni bo vsaka luc in vsako stikalo za luci peljano v omarico, kjer bom sprogramiral PLC, ki bo hiso reguliral. V najslabsem primeru lahko brez problema vso elektroniko pomecem stran in zadeve povezen na old school nacin. Namen imam dodati se ventilacijo, ki se bo uporabljala za zracenje takrat, ko je smoterno, ko smo na dopustu...

Za obiskovalca bo hisa izgledala popolnoma oldschool, bo pa imela inteligentne bomboncke, ce poznas kako zadeve delujejo. :)

espacious ::

Poglejte še Qubino, Fibaro, NeticHome, skratka vse kar deluje na zWave protokolu.
LP, espacious

Invictus ::

Baje se splača iti na netAtmo, ker oni delijo svoj protokol vsakemu, ki si ga želi integrirati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

knap ::

da se navežem na moje zgornja vprašanje

katera je sedaj prava yeelight žarnica:

https://www.gearbest.com/smart-lighting...
https://www.gearbest.com/smart-lighting...
ta iz drugega linka je veliko bolj prodajana

oz priporočate katero drugo pametno žarnico?

katero napravo ki ima alekso pa priporočate? echo 2, echo dot, echo show, echo plus...?

LP

          ::

TheBlueOne je izjavil:

Pri meni bo vsaka luc in vsako stikalo za luci peljano v omarico, kjer bom sprogramiral PLC, ki bo hiso reguliral. V najslabsem primeru lahko brez problema vso elektroniko pomecem stran in zadeve povezen na old school nacin. Namen imam dodati se ventilacijo, ki se bo uporabljala za zracenje takrat, ko je smoterno, ko smo na dopustu...


Kaj boš uporabil za razsvetljavo? Ali boš vzel kakšen KNX ali podoben standard?
Ali pri zračenju misliš samo na kakšen ventilator v steni ali morda na prezračevanje z rekuperacijo?

TheBlueOne ::

Trenutno zadeve izgeldajo nekako takole.

Glede komunikacije imam namen sprogramirati zadeve tako, da se eventuelno razumejo z ogrevanjem, kaksnega drugega busa pravzaprav ne potrebujem in ne nacrtujem.

Kar se tice razsvetljave imam namen za vsako luc oz skupino luci potegniti posebej kabel v omarico, kakor tudi od vsakega stikala za luci. V omarici o PLC z digitalnimi in analognimi karticami, ki bodo lahko pri dolocenih luceh regulirale kako svetle so ter pri neakterih samo izklop ali vklop. Zadeve bodo na prvi pogled delovale kakor vsaka luc, v realnosti pa bo kar veliko dodatnih funkcij, drugacno obnsasanje ponoci...

Recimo kaksen primer:
- Manj svetlo, ce kdo vklopi ponoci.
- Ce je vse izklopljeno in se vklopi prva luc na hodniku se vklopijo tudi nekatere druge
- Ce drzis stikalo dlje se zacno vklpljati ali izklaplajti naslednje luci
- ....

Kar se tice zracenja, se malo gledam, ampak gotovo ne bo kaksne rekuperacije. Zracenje bo na vsak nacin izkoristilokaksno situacijo, ampak v osnovi bo tam, da ni treba vec cas odpirati oken v glavnem prostoru.

Torej pametna hisa na nacin, ki se ne vidi. :)

Tutankhamun ::

TheBlueOne je izjavil:

Trenutno zadeve izgeldajo nekako takole.

Glede komunikacije imam namen sprogramirati zadeve tako, da se eventuelno razumejo z ogrevanjem, kaksnega drugega busa pravzaprav ne potrebujem in ne nacrtujem.

Kar se tice razsvetljave imam namen za vsako luc oz skupino luci potegniti posebej kabel v omarico, kakor tudi od vsakega stikala za luci. V omarici o PLC z digitalnimi in analognimi karticami, ki bodo lahko pri dolocenih luceh regulirale kako svetle so ter pri neakterih samo izklop ali vklop. Zadeve bodo na prvi pogled delovale kakor vsaka luc, v realnosti pa bo kar veliko dodatnih funkcij, drugacno obnsasanje ponoci...

Recimo kaksen primer:
- Manj svetlo, ce kdo vklopi ponoci.
- Ce je vse izklopljeno in se vklopi prva luc na hodniku se vklopijo tudi nekatere druge
- Ce drzis stikalo dlje se zacno vklpljati ali izklaplajti naslednje luci
- ....

Kar se tice zracenja, se malo gledam, ampak gotovo ne bo kaksne rekuperacije. Zracenje bo na vsak nacin izkoristilokaksno situacijo, ampak v osnovi bo tam, da ni treba vec cas odpirati oken v glavnem prostoru.

Torej pametna hisa na nacin, ki se ne vidi. :)


Ker nisem s PLCji na tekočem, a bi lahko dal kakšen link do "analogne/digitalne kartice" in kater PLC si nameraval uporabiti? Ker sem tudi sam razmišljal v tej smeri. Tudi cene ne vem kje se gibajo za take stvari.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

gregor ::

kaj sploh je PLC itd...
potreben bi bil vodič za telebane ;)
____

verjetno so ta pametna stikala uporabna samo v novih gradnjah kjer imajo doze že vgrajeno napajanje
ker v stari hišah... tega ni v dozi

predvidevam, da moraš biti električar, elektronik ipd da se lotiš bolj kompleknih pametnih nadgradenj?
morda celo programer?
____

@Knap
Bela in srebrna žarnica yeelight žarnica - bela je novejša, ima 1w več ker pa se pri uporabi verjetno zelo malo pozna
to sem včeraj izvedel v drugi temi :)
____

netatmo, ali se to lahko priklopi na katerokoli peč, npr na seltron peč z teramatik D2 in sobno enoto dd2?
oz je ta igrača primerna samo za novejše peči ki so že bolj pametne :)

LP

pegasus ::

Deloma na temo:

Moja skromna želja: za "pametne" zgradbe iščite rešitve, ki rešujejo vaše želje na naraven način in za to ne kurijo dodatne energije.

kingsix ::

Hm.. Ne razumem kompliciranja glede ogrevanja/hlajenja... Mam novejšo plinsko peč z termostatom in tudi zunanjo enoto... Termostat skozi celo leto nastavljen na 24c.. Nič ne prenastavljam med letnimi časi.. Zadeva špila. Klima enako na 24c..nikoli se ne izklaplja.. Vse špila brez programiranja, xy stikal... Oboje sicer ima možnost wifi upravljanja. Na radiatorjih so pa ločeno termostati wifi/bluetooth.. Tu edino yu pa tam katerega izklopim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

TheBlueOne ::

Tutankhamun je izjavil:


Ker nisem s PLCji na tekočem, a bi lahko dal kakšen link do "analogne/digitalne kartice" in kater PLC si nameraval uporabiti? Ker sem tudi sam razmišljal v tej smeri. Tudi cene ne vem kje se gibajo za take stvari.


Neki osnova, kjer lahko zacnes je Siemes LOGO. Zadeve se malo menjajo, samo naceloma ima sam PLC ze nekaj relejnih izhodov in digitalnih. Potem lahko dodajas se dodatne analogne kartice ipd. Menda je tudi tisto programsko okolje za LOGO zastonj, kar pa ne vem za sigurno, ker sem vedno imel na firmi polno licenco. LOGO stane menda nov 180€. Zanimiva konkurenca je kaj od BECKHOFF, kjer so vsaj bila okolja za programiranje zastonj, ce si imel PLC. Za simulacije brez da imas hardware je menda treba placat.

Potem imas se Schneider Electric, ampak tam stane okolje za programiranje menda vedno 3000€ po licenci.

Tile trije so pravilona prisotni, kjer se gibljem, ampak jih je se dosti vec. Pri vsakem lahko dodajas module, tudi recimo za koracne motorje ipd...

Ko bos nasel PLC, bos hitro prisel do kartic na spletnih straneh. Jih je prevec, da bi linkal. :)

s1m0n ::

Mislim, da oba Schneider in Siemens ponujata tudi rešitve preko KNXa, tam imaš veliko več možnosti pa tudi nastavitve z ETS niso kak baubau...

Ampak tole pride bolj v poštev pri novogradnji saj je preveč "prekopavanja" pri starejši hišah/stanovanjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

TheBlueOne ::

Siemens podpira ja. Za Schneider pa bo morda problem licenca, kakor tudi cena. Vsaj meni ni znano, da bi imeli kaksno budget linijo. :) Beckhoff ima KL6301 za tale bus.

          ::

gregor je izjavil:

verjetno so ta pametna stikala uporabna samo v novih gradnjah kjer imajo doze že vgrajeno napajanje
ker v stari hišah... tega ni v dozi


KNX elementi so tudi tako oblikovani, da pašejo v obstoječe doze. Obstajajo pa tudi taki za na DIN letev. Po inštalacijah nato napelješ samo vodilo (parica), preko katere se elementi napajajo in komunicirajo.

jb_j ::

Ali alexa in googlov pomočnik imajo razpoznavo lastno nastavljenih glasovnih ukazov.

Da si naštimaš npr.:
alo, dej vžgi luč (namest tistga, ki je programiran)

En je pisu, da je vprašanje alexe, zaradi privatnosti.
A ne morš met vse skupaj ločeno od internetne povezave.

najbrž če bi pa si delu nekoč neko pametno hišo, bi razdelil vse skupaj na dva dela.
avtomatizacija (ki ima možnost povezave v splet (neke zunanje kamere, ali mogoče domofon), in avtomatizacija, ki je fizično ločena od povezave v splet)

in si postavš dve napravi ki prepoznavata govor (ena povezana v splet, ena ločena od splet)
Da imaš dva pomočnika:
Alo, Internet
in
Alo, Hiša

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

TheBlueOne ::

Pri KNX zna hitro biti problem topografija, ker verjetno jih hoces verizit, da nimas za vvsako napravo svoje kartice. Vsaj pri Beckhoffu je bus na 55mA, kar zna biti problem pri daljsih kablih. Dela samo na 9600 baud, kar je pri daljsih kablih lahko problemcic.

Sodim z malo podatki, ker s tem busom se nisem delal. Morda sploh ne gre verizit... :)

Ok nasel... 1000m naj bi slo, kar je hitro ce se verizi nekaj naprav.

Zgodovina sprememb…

BladE_ ::

jb_j je izjavil:

Ali alexa in googlov pomočnik imajo razpoznavo lastnih ukazov:

Da si naštimaš npr.:
alo, dej vžgi luč (namest tistga, ki je programiran)


Ne... Mislim, da lahko sicer rečeš karkoli ampak ne po slovensko.

Poimenuješ napravo recimo "office" potem pa ji rečeš recimo "turn of office", da izklopi luči...
Akcija - Reakcija

jb_j ::

BladE_ je izjavil:

jb_j je izjavil:

Ali alexa in googlov pomočnik imajo razpoznavo lastnih ukazov:

Da si naštimaš npr.:
alo, dej vžgi luč (namest tistga, ki je programiran)


Ne... Mislim, da lahko sicer rečeš karkoli ampak ne po slovensko.

Poimenuješ napravo recimo "office" potem pa ji rečeš recimo "turn of office", da izklopi luči...


upam, da bodo kdaj tut ta problem rešl,
ker potem ne bi bil hud problem različnih dialektov v vsaki od držav.

s1m0n ::

TheBlueOne je izjavil:

Pri KNX zna hitro biti problem topografija, ker verjetno jih hoces verizit, da nimas za vvsako napravo svoje kartice. Vsaj pri Beckhoffu je bus na 55mA, kar zna biti problem pri daljsih kablih. Dela samo na 9600 baud, kar je pri daljsih kablih lahko problemcic.

Sodim z malo podatki, ker s tem busom se nisem delal. Morda sploh ne gre verizit... :)

Ok nasel... 1000m naj bi slo, kar je hitro ce se verizi nekaj naprav.


Pri nas je blo pod 1km kabla v 2 nadstropni hiši... Je pa res, da imata etaži ločeno napajanje za KNX.

Je pa KNX malo drag (no celotne rešitve / serverji...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

vostok_1 ::

Ne pozabit vgradit NSA box, najpomembnejša naprava.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

s1m0n ::

Tisto je samoumevno :)

Drugače pa se te stvari ne postavlja na mrežo, ki je dostopna od zunaj...

krefi ::

zivjo kaksno je mnenje o xiaomi smart house ? ter ce se da dobiti smart zarnice z priklopom gu10 ?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

          ::

s1m0n je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Pri KNX zna hitro biti problem topografija, ker verjetno jih hoces verizit, da nimas za vvsako napravo svoje kartice. Vsaj pri Beckhoffu je bus na 55mA, kar zna biti problem pri daljsih kablih. Dela samo na 9600 baud, kar je pri daljsih kablih lahko problemcic.

Sodim z malo podatki, ker s tem busom se nisem delal. Morda sploh ne gre verizit... :)

Ok nasel... 1000m naj bi slo, kar je hitro ce se verizi nekaj naprav.


Pri nas je blo pod 1km kabla v 2 nadstropni hiši... Je pa res, da imata etaži ločeno napajanje za KNX.

Je pa KNX malo drag (no celotne rešitve / serverji...)


Poznam en KNX projekt (poslovna stavba, 4 nadstropja). Dve nadstropji sta se prenavljali, tam so KNX naprave (razen push button interfaceov) na DIN letvi v omarici. Napajanje je za vse elemente eno, prav tako je v omarici KNX-ETH vmesnik preko katerega se izvaja programiranje. V dveh nadstropjih so se KNX aktuatorji vgradili kar v doze pri lučeh.
Sami elementi res niso poceni, zanima pa me, katere serverje imaš v mislih, saj je omrežje KNX decentralizirano in za delovanje ne rabi nobenega serverja. Problem je edino SW za progranje, saj licenca ni tako poceni.

TheBlueOne ::

Jaz malo gledam te KNX zadeve in ne vidim kaksne posebne prednosti, glede na to, da je zadeva ocitno kar draga.

Se mi zdi dosti nevarno po hisi montirati specificne naprae, ki delujejo na tem busu. Jaz imam raje vse v omarici, da lahko avtomatizacijo tudi brez problema odstranim ali zamenjam.

Naj me kdo popravi, ampak ko sem na hitro pogledal so industrijski analogni in relejni moduli cenejsi kot tele knx komponente in ko upostevam, da ima recimo Beckhoff zastonj okolje za programiranje ne vidim neke prednosti KNXa.

Ali lahko kdo razlozi v cem je prednost KNXa?

https://www.beckhoff.com/english.asp?ap...

Zgodovina sprememb…

s1m0n ::

@kamikaze5 v mislih sem imel serverje, ki omogočajo upravljanje preko tablic/telefonov... Torej ponujajo prilagodljiv grafičen vmesnik. Ni pa tole nujno za delovanje sistema, gre tudi brez.

SW je pa res drag posebej ETS saj je tista osnovna licenca le za 20 naprav (definitivno premalo, lahko bi dali vsaj kakih 200).

TheBlueOne ::

s1m0n je izjavil:

@kamikaze5 v mislih sem imel serverje, ki omogočajo upravljanje preko tablic/telefonov... Torej ponujajo prilagodljiv grafičen vmesnik. Ni pa tole nujno za delovanje sistema, gre tudi brez.

SW je pa res drag posebej ETS saj je tista osnovna licenca le za 20 naprav (definitivno premalo, lahko bi dali vsaj kakih 200).


Morda ves koliko stanejo licence, ter koliko priblizno hardware?

gregor ::

katere naprave uporabljate za pogovor z alexo?
LP
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2462417971 (125) Zimonem
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151907 (731) Invictus
»

Dimmanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
362555 (1349) Netrunner
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473535 (2154) s1m0n
»

IT v novi hisi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627672 (5666) jero_no1

Več podobnih tem