» »

Dimmanje luči

Dimmanje luči

Netrunner ::

Glede LED svetil nisem ravno na tekočem in me zanma kakšne so opcije če hočem določenim lučem nastavljasti moč svetlobe. Sklepam, da je trenutno najbolj v modi to, da ima luč daljinca s katerim to počneš?

Kaj če ima luč daljinca si omejen na vžiganje in ugašanje preko daljinca ali lahko jo lahko vežeš tudi na obično stikalo? Sklepam da ja, vendar verjetno to stikalo ne sme biti on off varjanta?

Kaj pa če imaš potenicalmeter za dimmanje ob stikalu za luč? .. potem verjetno imaš lahko samo enega in ne moreš spreminajti svetilnosti iz več koncev?

Kar iščem je to, da luč klasično odpiram z več stikali in istočasno ima možnost zatemnitvene funkcije.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

6151 ::

Kupiš več daljincev, syncaš na eno luč in jih prilepiš na steno. Drugače je pa v modi google assistant etc.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Netrunner ::

Kaj potem so luči samo na daljince? ...jaz bi imel tudi klasično stikalo. Google asistence ipd pa no way.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

A. Smith ::

Obstajajo LED žarnice, ki jih lahko zatemniš s klasičnim dimmerjem. Če si imel prej volframovo žarnico, našravfaš zdaj ustrezno LED žarnico not, pa je.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Twomf!Twemf ::

Netrunner je izjavil:

Google asistence ipd pa no way.

Pameten človek.

A. Smith ::

Netrunner je izjavil:

Kar iščem je to, da luč klasično odpiram z več stikali in istočasno ima možnost zatemnitvene funkcije.

Načeloma bi šlo, če imaš najprej menjalna in križna stikala, na izhodu tega pa dimmer, zaporedno vezan z žarnico. Ampak na ta način imaš lahko same 1 dimmer. To bi šlo.

 slika

slika

"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Netrunner ::

@A. Smith => se gre za novogradnjo tako da imam vse opcije odprte. Očitno s temi fiksnimi dimmerji ne bo šlo saj je lahko samo eden vezan na luč. Če se ne motim obstajajo tudi one tipke ki z dolžino pritiska na tipko povečuješ oz. zmanjšuješ svetlobo. Na tak način bi verjetno lahko imel funkcijo dimmanja na več stikalih .. eh bo treba it v eno trgovino z lučmi in malo povprašat o teh zadevah.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

nejc_nejc ::

Razne zadeve z aplikacijami so tudi meni off record.:)
Razmisli še o senzorju namesto stikala recimo v temni predsobi brez oken ali podobno. Ta se mi zdi edina uporabna klasična zadeva.

Netrunner ::

@nejc_nejc => to imam že naštudirano. Imam nočne orientacijske luči TEM MODUL Svetilka LED enobarvna katere se odpirajo preko IR senzorja. Senzor bom dal en klasičen ranga 20€, ker za od TEM čatež stane 77€, kar je absolutno predrago.

Zdaj imam največjo dilemo glede dimmanja luči.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mirator ::

Netrunner je izjavil:

Glede LED svetil nisem ravno na tekočem in me zanma kakšne so opcije če hočem določenim lučem nastavljasti moč svetlobe. Sklepam, da je trenutno najbolj v modi to, da ima luč daljinca s katerim to počneš?

Kaj če ima luč daljinca si omejen na vžiganje in ugašanje preko daljinca ali lahko jo lahko vežeš tudi na obično stikalo? Sklepam da ja, vendar verjetno to stikalo ne sme biti on off varjanta?

Kaj pa če imaš potenicalmeter za dimmanje ob stikalu za luč? .. potem verjetno imaš lahko samo enega in ne moreš spreminajti svetilnosti iz več koncev?

Kar iščem je to, da luč klasično odpiram z več stikali in istočasno ima možnost zatemnitvene funkcije.

V bistvu je tako, da je znanost napredovala tako, da si znanstveno fantastiko ustvarjamo, in to v realnem času, kar sami. Vse kar si ti želiš umetna inteligenca že zna. Edino kar je, še ne ve kaj in kdaj si ti nekaj želiš. Torej v vsakem primeru moraš umetni inteligenci dati nek ukaz, ki je lahko direkten ali pa preko nekega vnaprej določenega algoritma z upoštevanjem določenih pogojev.
Torej, lahko si urediš pametno (ta izraz me sicer izredno moti) inštalacijo z vnaprej določenimi pogoji in možnostjo, da pogoje sprotno spreminjaš. Potem pa rabiš večkanali daljinec s katerim upravljaš želeno število el. porabnikov (in končno ugotoviš, da je še vedno najboljše ročno upravljanje).

6151 ::

Netrunner je izjavil:

Kaj potem so luči samo na daljince? ...jaz bi imel tudi klasično stikalo. Google asistence ipd pa no way.


Samo prilepiš (3d print nosilec) daljinec na steno in ga imaš kot klasično stikalo.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Netrunner ::

@mirator => Ne potrebujem nobene AI da dela namesto mene, samo vedeti moram kakšne opcije imam da si bom pravilno pripravil. Kakorkoli bom obrnil bo upravljanje ročno, samo vprašanje iz koliko lokalnih koncev bom lahko to počel. Ugašanje in prižiganje luči preko interneta me ne zanima.

@6151 => ja vem, vendar taka rešitev se mi ne dopade saj tisti daljinci na steni zgledajo grdo. Klasično stikalo mora biti v stilu vseh stikal v hiši.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

6151 ::

Netrunner je izjavil:

@mirator => Ne potrebujem nobene AI da dela namesto mene, samo vedeti moram kakšne opcije imam da si bom pravilno pripravil. Kakorkoli bom obrnil bo upravljanje ročno, samo vprašanje iz koliko lokalnih koncev bom lahko to počel. Ugašanje in prižiganje luči preko interneta me ne zanima.

@6151 => ja vem, vendar taka rešitev se mi ne dopade saj tisti daljinci na steni zgledajo grdo. Klasično stikalo mora biti v stilu vseh stikal v hiši.


Philips hue + switchi. Če ti denar ni problem
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

benibarle ::

Lahko uporabiš zatemnilnik EM18 od TEM + neomejeno število tipkal za krmiljenje zatemnilnika.
Uporabiti boš moral zatemnilno svetilo.

krneki007 ::

mogoče sistem od yeelight:
https://www.bigbang.si/izdelki/proizvaj...

celotno luč ali pametno žarnico, pa potem poljubno število BT zatemnilnih stikal:
https://www.bigbang.si/yeelight-pametno...
pri določenih dobiš že pri luči tudi daljinca:
https://www.bigbang.si/yeelight-ylyk01y...

obstaja tudi vgradno stikalo:
https://www.aliexpress.com/item/4001100...

Vse se seveda da krmiliti tudi preko aplikacije...

Netrunner ::

hvala za usmeritve, bolj kot googlam bolj sem zmeden zaradi vseh opcij :) V kratekm skočim do par trgovin z svetili in bom malo povprašal kaj svetujejo "strokovnjaki" tam.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

6151 ::

Netrunner je izjavil:

hvala za usmeritve, bolj kot googlam bolj sem zmeden zaradi vseh opcij :) V kratekm skočim do par trgovin z svetili in bom malo povprašal kaj svetujejo "strokovnjaki" tam.


To, s čimer imajo najvišje marže 😂
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

link_up ::

novogradnja pa brez gugla...dajmo se zresnit no...kdo sploh se taca po salterjih? Mene zena izseli ... se za mikrovalovko tecnari...
In and Out

Netrunner ::

link_up je izjavil:

novogradnja pa brez gugla...dajmo se zresnit no...kdo sploh se taca po salterjih? Mene zena izseli ... se za mikrovalovko tecnari...

Nekateri smo bolj old school :) Stikalom prav nič ne fali ker je vedno tam, daljinca pa vedno iščeš :) ... no saj vsakemu svoje, jaz prisegam na kabel za vse :) ...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

TheBlueOne ::

Imas vec opcij:

Ce gredo kabli skozi omarico kaj takega:
https://www.eltako.com/fileadmin/downlo...

Ce bi imel se moznost, da imas preko telefona, ali pa googla ali alexe kaj takega:
https://www.luminea.info/WiFi-Unterputz...

Potem pa imas se morje KNX resitev, PLC resitev ...

link_up ::

Netrunner je izjavil:

link_up je izjavil:

novogradnja pa brez gugla...dajmo se zresnit no...kdo sploh se taca po salterjih? Mene zena izseli ... se za mikrovalovko tecnari...

Nekateri smo bolj old school :) Stikalom prav nič ne fali ker je vedno tam, daljinca pa vedno iščeš :) ... no saj vsakemu svoje, jaz prisegam na kabel za vse :) ...


ja, pa stena okrog namazana od cokolade do vazelina...

sa tren oka je trend.
In and Out

Netrunner ::

@link_up => Nevem v kakšnem okolju ti živiš vendar jaz nimam teh težav.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

A. Smith ::

benibarle je izjavil:

Lahko uporabiš zatemnilnik EM18 od TEM + neomejeno število tipkal za krmiljenje zatemnilnika.
Uporabiti boš moral zatemnilno svetilo.

Končno varianta, pri kateri Google, Apple in M$ nimajo nič zraven. Sem pogledal in je dobra stvar. Če bom sam kaj podobnega delal, je to to.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Gregor P ::

A. Smith je izjavil:

Obstajajo LED žarnice, ki jih lahko zatemniš s klasičnim dimmerjem. Če si imel prej volframovo žarnico, našravfaš zdaj ustrezno LED žarnico not, pa je.
… torej ta specifična žarnica ne potrebuje ta novih dimmerjev in lahko uporabljaš ta stare klasične? In jo tudi lahko zatemniš do konca? Sprašujem zato, ker pri vseh ostalih LED žarnic, ki jih običajno prodajajo v naših trgovinah to ne gre in potrebuješ nov zatemnilnik.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

lenko ::

Če se lotevaš tega na novi nepremičnini ali prenavljaš, investiraj malo časa in razišči DIY smart home rešitve. Ni drago, pridobiš pa (po mojem) veliko.

Pri meni že 7 let brez večjih težav teče Home Assistant + zigbee hub (zigbee2mqtt). To v kombinaciji s Sonoff zigbee ali wifi releji (kamor lahko povežeš tudi klasična stikala, ki jih že imaš), deluje zelo zanesljivo.
Povezava na internet ni pogoj, ti pa odpira ogromno drugih možnosti.
Poleg tega podpira zadeva še integracijo z nebroj drugimi smart napravami. Lahko ga zintegriraš z iOS napravami (če imaš npr AppleTV kot hub) in dobiš na koncu native integracijo neposredno na telefon/tablico za praktično katero koli napravo, ki jo povežeš v sistem ne glede na to ali podpira Applov ekosistem (HomeKit) ali ne. Ne vem kako je to rešeno na Androidu, verjetno se da naredit kaj podobnega. Imaš pa v vsakem primeru namenski app, ki ga lahko uporabiš za upravljanje z napravami.

S poceni ikeino dimmable žarnico, tipkalom (ne stikalom) zvezanim na smart rele, malo iznajdljivosti in kako automation skripto lahko dosežeš točno to kar bi rad pa še remote lahko upravljaš s tem.

Jaz imam tako povezane vse luči, klimo, robotka za sesanje, pametno ključavnico na vhodnih vratih, TV, senzorje za izliv vode, za vrata, za temperaturo/vlago ipd.

Netrunner ::

A. Smith je izjavil:

benibarle je izjavil:

Lahko uporabiš zatemnilnik EM18 od TEM + neomejeno število tipkal za krmiljenje zatemnilnika.
Uporabiti boš moral zatemnilno svetilo.

Končno varianta, pri kateri Google, Apple in M$ nimajo nič zraven. Sem pogledal in je dobra stvar. Če bom sam kaj podobnega delal, je to to.


Ja to je videti še najboljša opcija. Ene dve luči bi rad imel tudi na daljinec pa gledam malo če ima TEM čatež kaj "remote" pa še nisem našel :)

@lenko => Smart home rešitve me ne zanimajo, vse kar je bolj naprednega je dimmanje čuči in mogoče kak daljinec za določeno luč :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

A. Smith ::

Netrunner je izjavil:

Ja to je videti še najboljša opcija. Ene dve luči bi rad imel tudi na daljinec pa gledam malo če ima TEM čatež kaj "remote" pa še nisem našel :)

EM18 se upravlja z vzporedno zvezanimi tipkami. Zvežeš vzporedno še vezje z relejem, ki je vklopljen, dokler sprejemnik dobiva IR signal. Voila...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Netrunner ::

6151 je izjavil:

Philips hue + switchi. Če ti denar ni problem

Zelo verjetno bom pristal na yeelight ker ta philips je dragi in nič extra ne doprinese naprem yeelight-u
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

abazuu ::

Sam sem celotno stanovanje opremil z yeelight razsvetljavo in zadeva je res huda :D če si slučajno v dvomih...

blackmack ::

Jaz uporabljam te od Varilighta https://www.theinternetelectricalstore....

Netrunner ::

@abazuu => Ja, kar sem gledal je kul zadeva in za neko normalno ceno. Moram pa zbrskati katera trgovina pri nas ima največjo ponudbo od njih.

@blackmack => Sem opazil par zanimivih alternativ in preden se odločim bom moral še malo raziskati kaj obstaja. Pomembno je, da so cene normalne in da ni težko dobit novih zadev ko rabiš.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Netrunner ::

Če vežeš eno tako pametno luč ali žarnico na obstoječe fizično stikalo. Zanima me po tem ko vklopiš luč in spremeniš svetilnost ali barvo in jo nato ugasneš preko fizičnega stikala. Kaj obdrži zadnje nastavitve ko jo spet vžgeš ali gre na kakšne default nastavitve? Lahko nataviš te default nastavitve?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

6151 ::

Netrunner je izjavil:

Če vežeš eno tako pametno luč ali žarnico na obstoječe fizično stikalo. Zanima me po tem ko vklopiš luč in spremeniš svetilnost ali barvo in jo nato ugasneš preko fizičnega stikala. Kaj obdrži zadnje nastavitve ko jo spet vžgeš ali gre na kakšne default nastavitve? Lahko nataviš te default nastavitve?


Yeelight obdrži zadnje.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

abazuu ::

Netrunner je izjavil:

@abazuu => Ja, kar sem gledal je kul zadeva in za neko normalno ceno. Moram pa zbrskati katera trgovina pri nas ima največjo ponudbo od njih.

@blackmack => Sem opazil par zanimivih alternativ in preden se odločim bom moral še malo raziskati kaj obstaja. Pomembno je, da so cene normalne in da ni težko dobit novih zadev ko rabiš.


zakaj bi kupil pri nas? Jaz sem vse nabavil preko geekbuyinga/banggooda/tomtop. Cene so bile skoraj 3x cenejše kot pri nas...

primer tale luč

https://www.bigbang.si/yeelight-led-str... - 100€

na TomTopu sem dal 40,79€ za 1.

No, odločil se boš sam :)

Netrunner ::

Nisem rekel da bom kupoval pri nas ampak pomembno mi je, da če kaj rabim dobim relativno hitro. Rad bi se izognil naročanju iz kakšne kitajske ipd kjer čakaj 30+ dni dostave in zdaj po novem se moraš še s carino ubadati.

Lokalne trgovine pa me zanimajo zato, da si lahko grem kaj v živo pogledati.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

abazuu ::

To si pa le poglej ja.
Aja, pozabil sem omeniti. To je bilo vse dostavljeno iz EU skladišč v 3-5h dneh.

Netrunner ::

Ja če je v EU skladišču pride hitro, sem pogledal na oni strani nočno lučko na senzor in je v "china warehouse" kjer pa je rok dostave 25 dni
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2480426035 (65) epps1337
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27461191 (5433) dela
»

pametna hiša, stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7617196 (1686) kriptobog
»

Dimmer in led luc

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181648 (1294) Tidule
»

LED trak - dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172628 (1975) atubbuta

Več podobnih tem