» »

Windows 95 za macOS, Linux in Windows

Windows 95 za macOS, Linux in Windows

Slo-Tech - Kar je bil nekoč revolucionaren operacijski sistem, je danes pogosto merilo, kaj zmorejo moderne naprave in programerska pamet. Windows 95 so poganjali že na Apple Watch, Android Wear in Xbox One, v navideznih strojih pa tako ali tako ni noben problem poganjati kateregakoli operacijskega sistema. Obstaja tudi projekt v86 copy.sh, kjer najdemo delujoče verzije starejših operacijskih sistemov. In prav ta projekt je uporabil Felix Rieseberg, ki je napisal 130 MB veliko aplikacijo, ki vsebuje celoten Windows 95. Kot samostojno aplikacijo jo lahko poganjamo na macOS, Linux, Windows. Windows 95 je na voljo Githubu.

Uporabna vrednost omenjene aplikacije je brez dvoma omejena, a to niti ni bil njen namen. Še največja pomanjkljivost je nedelujoč Internet Explorer, ki ne odpira spletnih strani, a v resnici bi s prastarim brskalnikom tako ali tako težko gledali sodobne spletne strani. Sicer pa Windows 95 vsebuje vse pritikline iz prave verzije, vključno z vsemi igrami, WordPadom in celo ikono za American OnLine (ki seveda ne more delovati). Poganjamo lahko celo Doom in ostale legendarne igre, a je treba priznati, da je namenski emulator verjetno boljša izbira. Je pa pričujoča verzija enostavnejša za uporabo, saj jo le poženemo, pa lahko mlajši generaciji pokažemo, kdaj se je svet dokončno spremenil iz terminala v okna.

26 komentarjev

flbroker ::

Sem probal vceraj, samo dialup je podprt in zunanje datoteke v .img formatu. Nimas si kaj pocet razen igrat karte.

dexterboy ::

Takšne stvari nikakor ne smejo iti na smetišče zgodovine, ampak morajo postati del edukativnega sistema. Ne pravijo zastojn, da je zgodovina učiteljica.
Ker potem še prehitro pridemo do tega, da so krave res... milka barve? :))
Enkrat sem po mailu dobil en filmček, ko so otrokom pokazali telefon na številke. Samo ena punčka je vedela, da mora dati prst v luknjo željene številke ter zavrteti do konca. In to ponoviti za vsako številko :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

WhiteAngel ::

nekoč revolucionaren operacijski

Windows 95 je bilo v bistvu sranje od operacijskega sistema in nato Windows 98 glavni razlog, da sem prešel na Linux. Windows 95 ni imel popedenane ne večopravilnosti, pomnilnik je "puščal", blue screeni serijsko, dosovski špili, ki so na istem hardveru prej tekli hitro, so bili sedaj neigrabilni. Gatesov hype pa tak, kot da je to najboljša stvar po svežem kruhu. Čisto prav, da so šli na smetišče zgodovine in ni potrebe, da se kdor koli o njih uči.

AštiriL ::

Internet explorer meni na Win93 dedicated mašini, ki ni bila upgradana od 1999, ne dela...
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Markoff ::

pa lahko mlajši generaciji pokažemo, kdaj se je svet dokončno spremenil iz terminala v okna.

Em, what? Da niso povsem slučajno okenskega UI že precej pred W95 imeli vsaj Apple, Commodore in Atari?

Evo, po hitrem guglanju je tega šmorna še veliko več:
https://www.webdesignerdepot.com/2009/0...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

kixs ::

WhiteAngel je izjavil:

nekoč revolucionaren operacijski

Windows 95 je bilo v bistvu sranje od operacijskega sistema in nato Windows 98 glavni razlog, da sem prešel na Linux. Windows 95 ni imel popedenane ne večopravilnosti, pomnilnik je "puščal", blue screeni serijsko, dosovski špili, ki so na istem hardveru prej tekli hitro, so bili sedaj neigrabilni. Gatesov hype pa tak, kot da je to najboljša stvar po svežem kruhu. Čisto prav, da so šli na smetišče zgodovine in ni potrebe, da se kdor koli o njih uči.


Sej si imel zaresen sistem... Windows NT.

Js sem sicer Win95 (eno beto) namestil na takrat svoj 386DX-40 in 4MB rama. Seveda sem se cudil kako zadeva leze :lol: Se navadno graficno kartico na ISA sem imel. Ce bi to rec probal na kaksnem bolj standardnem 486DX2-66 in VLB graficno ali pa Pentiumu, bi pa zadeva bila cisto spodobna.

c3p0 ::

NT je bil za leto '95 odličen OS, a z 8MB rama je slabo deloval, zato smo šli raje na linux.

opeter ::

Jaz sem leta 96 NT 4.0 uspel preizkusit na IBM PC 340/Pentium 133 MHz z 32 MB RAM-a. Tam je solidno deloval.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kixs ::

Ja. 32MB je bil minimum za NT4. Ampak tudi Linux ni ravno blestel z 8MB. Ce si hotel poganjat X, si rabil kar lepo 16MB in vec.

GreenT ::

Ma kaj da ni bil revolucionaren. 1000x bolj kot recimo iphone za telefonijo. Hejtal smo ga, ker so nam špili delal počasnej, ampak to se je čez kako leto ali dve s hitrejšimi pcji in directx grafiko, ki ni bla primerljiva z 16bitno dosovsko itak spremenilo. Z win95 so pisarniški in domači PCji končno postal tolk enostavani, da jih je folk množično začel kupovat za domačo uporabo, za šolo, za tajnice,... Leta 95 je blo zlo malo ljudi računalniško pismenih in pred raznimi utripajočimi kurzorji so se jim tresle noge. Klik na ikoncno z Wordom pa je bil mnogo prijaznejši. Sicer je pa treba kle dodat no1. razlog za win95. Office. Brez tega, ti Pcja za doma starši ne bi kupli, ne bi ga kupvale šole, ne bi ga kupvali po firmah,...

Kar se pa ostalih predhodnih okenskih umesnikov tiče pa: kje so pa bli? V laboratorijih? V demo računalnikih? V računalnikih za 5000USD?

Markoff ::

GreenT je izjavil:

Kar se pa ostalih predhodnih okenskih umesnikov tiče pa: kje so pa bli? V laboratorijih? V demo računalnikih? V računalnikih za 5000USD?

Kaj, ko bi si kar sam prebral, kje so bili? Commodore so kljub tehnični superiornosti platforme Amiga vs. PC povozile zelo slabe poslovne odločitve (predvsem nesodelovanje z OEMi), Apple pa je danes...kje že? Ja, točno tam.

Amiga 500 in 1200 sta v naših krajih stali ca. 1.000 DEM, v Nemčiji manj. Koliko sta stala Lisa in Mac takrat, ne vem, zagotovo pa ne 5k USD. Tako da odgovori na tvoja vprašanja so NE, NE in NE.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

GreenT ::

Markoff je izjavil:

GreenT je izjavil:

Kar se pa ostalih predhodnih okenskih umesnikov tiče pa: kje so pa bli? V laboratorijih? V demo računalnikih? V računalnikih za 5000USD?

Kaj, ko bi si kar sam prebral, kje so bili? Commodore so kljub tehnični superiornosti platforme Amiga vs. PC povozile zelo slabe poslovne odločitve (predvsem nesodelovanje z OEMi), Apple pa je danes...kje že? Ja, točno tam.

Amiga 500 in 1200 sta v naših krajih stali ca. 1.000 DEM, v Nemčiji manj. Koliko sta stala Lisa in Mac takrat, ne vem, zagotovo pa ne 5k USD. Tako da odgovori na tvoja vprašanja so NE, NE in NE.


Win95 in Word sta bila takrat za večino ljudi zarad praktično neobstoječe kulture varovanja avtorskih pravic zastonj. Za to je MS prevladal. Računalnike je pa folk menjaval na pol leta, tako da je blo kmal tut hardwera, ki je win95 poganjal posod polno za male denarje. Sm šel za foro mal pogledat: Takratnih 1000USd je današnjih $1,653.58. To pa je takrat zneslo 4 do 5 povprečnih neto slovenskih plač. Ti računalniki za večino niso blo pocen. V Sloveniji so jih kupoval redki.

Spajky ::

WhiteAngel je izjavil:

nekoč revolucionaren operacijski
Gatesov hype pa tak, kot da je to najboljša stvar po svežem kruhu.
Zadnje desetletje in pol je vse itak hype (ne samo telefoni). Jest sem še vedno 90% časa na tem OS-ju s katerim tudi pišem ta post (Win98seLite)... Xp-ji in kakšna lajt verzija Linux distribucije samo za posebne namene (triple boot s FD-om ;) ..

Ich bin ajn Dinozaur , ja .. FD , kaj je že to? :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gumby ::

Markoff je izjavil:

Em, what? Da niso povsem slučajno okenskega UI že precej pred W95 imeli vsaj Apple, Commodore in Atari?

Z "Commodore" si mislil na C64 in GEOS, ane? :)
my brain hurts

mtosev ::

jaz sem leta 2000 iz win 98 šel na win 2000 in je bila občutna razlika. win2000 ni dobival blue screenov in je deloval brez kakršnih koli problemov. tedaj sem imel Celeron 466, 128mb, 10gb hdd
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

srnjak ::

mtosev je izjavil:

jaz sem leta 2000 iz win 98 šel na win 2000 in je bila občutna razlika. win2000 ni dobival blue screenov in je deloval brez kakršnih koli problemov. tedaj sem imel Celeron 466, 128mb, 10gb hdd

Win 2000 niti ni bil naslednik win 98 ampak od win NT. Za win 98 je prišel win ME, ki je bil za moje pojme najbolj nestabilen od vseh windows OS.

mtosev ::

vem. hotel sem povedati, da so bili win 9x bolj žalost kot resen sistem. 9x so še dos based
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gendale2018 ::

>Računalnike je pa folk menjaval na pol leta
takrat se je to še splačalo... recimo si po letu dni nadgradil računalnik in je vse delalo opazno hitreje in na disku si imel kar naenkrat toliko prostora da nisi vedel kaj z njim

danes se ti pa ponavadi še najbolj pozna da imaš manj denarja + rama imaš naenkrat manj ker nategujejo s cenami (mislim par let nazaj si dobil 32 gb za ene tolk kot zdj 16 gb, moglo bi pa bit da danes za ta denar dobiš 64)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Mato989 ::

srnjak je izjavil:

mtosev je izjavil:

jaz sem leta 2000 iz win 98 šel na win 2000 in je bila občutna razlika. win2000 ni dobival blue screenov in je deloval brez kakršnih koli problemov. tedaj sem imel Celeron 466, 128mb, 10gb hdd

Win 2000 niti ni bil naslednik win 98 ampak od win NT. Za win 98 je prišel win ME, ki je bil za moje pojme najbolj nestabilen od vseh windows OS.


Tako je... in vsi z nekaj raziskave smo ostali na win 98 dokler ni prišel ven Win XP... Win XP so pa z dokončnimi popravki bili med boljšimi OSi ever...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mtosev ::

jaz mam dobre izkušnje z vsemi windowsi po xpju, tudi visto
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

c3p0 ::

Markoff je izjavil:

... PC povozile zelo slabe poslovne odločitve (predvsem nesodelovanje z OEMi), Apple pa je danes...kje že? Ja, točno tam.

Amiga 500 in 1200 sta v naših krajih stali ca. 1.000 DEM, v Nemčiji manj. Koliko sta stala Lisa in Mac takrat, ne vem, zagotovo pa ne 5k USD. Tako da odgovori na tvoja vprašanja so NE, NE in NE.


Apple je danes kjer je, ker ga je pred leti s 150M$ rešil zlobni M$, skoraj je že odšel po poti Commodora.

https://twitter.com/Codecademy/status/9...

Amiga 500 je mnogo starejša od 1200, v naših krajih smo takrat v drugi polovici 80-ih lahko le sanjali o njej. Mi smo jo švercnili iz Avstrije, enako kot vsi drugi iz štajerskega konca.

misek ::

srnjak je izjavil:

win ME, ki je bil za moje pojme najbolj nestabilen od vseh windows OS.
Je pa prinesel funkcijo hibernate, ki je bila vsaj zame nekaj odličnega. Nestabilnosti pa nisem opazil.

gendale2018 ::

Wiki pravi da je bil hibernate že prej, jst se pa ubistvu ne spomnim več
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Scorpy84 ::

misek je izjavil:

srnjak je izjavil:

win ME, ki je bil za moje pojme najbolj nestabilen od vseh windows OS.
Je pa prinesel funkcijo hibernate, ki je bila vsaj zame nekaj odličnega. Nestabilnosti pa nisem opazil.


Meni je takrat lepo deloval, ni se toliko sesuval, podobno kot pri 98. So pa mi na ME veliko boljše špili delali.

kixs ::



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

          ::

GreenT je izjavil:

Kar se pa ostalih predhodnih okenskih umesnikov tiče pa: kje so pa bli? V laboratorijih? V demo računalnikih? V računalnikih za 5000USD?


Nekateri smo v času prihoda Windows 95 uporabljali OS/2 (ne vem več, ali je bila v tistem času aktualna verzija 2.1 ali že 3.0 Warp), ki je bil pravi 32 bitni sistem in je za povrhu imel podporo za DOS in Win 3.1 aplikacije, ki so v OS/2 tekle hitreje in bolj zanesljivo. IBM tega ni znal tako dobro tržiti, kakor Microsoft in je na koncu zadevo z nekaj slabimi poslovnimi odločitvami pokopal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 95 za macOS, Linux in Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
268514 (5615)          
»

Windows 95 dve desetletji pozneje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11730891 (24362) Spajky
»

Windows 8 prihaja v štirih inačicah (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13938122 (32696) Lonsarg
»

Windows 7 se bo imenoval ... Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6818990 (14224) MrStein
»

[c++] run in dos

Oddelek: Programiranje
81485 (1324) BigWhale

Več podobnih tem