» »

NLB ukinitev certifikatov ?

NLB ukinitev certifikatov ?

««
6 / 14
»»

Jakkob ::

https://www.nlb.si/klik-eracun-splosni-...

Za obstoječe imetnike samostojnega generatorjaenkratnih geselOTP, je dostop do NLB Klika omogočen dokler bo samostojni generatorenkratnih geselOTP deloval. Po okvari banka uporabniku ne bo več izdala novega samostojnega generatorja enkratnih gesel OTP.

Od 1.6.2020 banka ne izdaja več samostojnih generatorjev OTP.


Torej dokler delujejo jih bodo tudi podpirali. Novega vam pa ne izdajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jakkob ()

opeter ::

jukoz je izjavil:

Prosil bi link do info, da se fizičnega ne bo dalo uporabljati.


Nerodno sem napisal.
Obstoječe naprave bodo delovale, dokler pač bodo. Novih naprav pa ne bodo več dali v uporabo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

OK.d ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Meni prav najeda, ker si očitno vsaka banka domišlja, da si boš NJEN app nameščal.
Če imaš več računov (še kakšne službene?), imaš na koncu eno celo štalo teh app-ov in to popolnoma po nepotrebnem - če bi se bedaki znali držati kakšnih standardov (potem bi rabil samo en sam TOTP generator za vse!).
Pa če bi se držali standardov, bi celo dedku s staro Nokio nabavil TOTP 'kalkulatorček'.
A ne, vsaka banka za sebe odkriva toplo vodo. Kaj si uporabniki mislimo, jih pa ne briga. Na koncu pa ti bodo še zaračunali uporabo app-a? Samo čakam, kdaj se bodo še to spomnili.

Saj jo že plačuješ;)
LPOK.d

solatko ::

Banke imajo izgleda same luzerske programerje, da ne morejo naredit aplikacijo za Windows, katerega uporabljajo skoraj vsa gospodinjstva v državi na računalnikih. Sedaj silijo stare ljudi, da nabavijo pametni telefon z bugastim Android sistemom, ki naj bi bil bolj varen, kot operacijski sistem, katerega uporabljajo za bančno poslovanje.

Izgelda, da je prišel befel, po katerem, bo o financah posameznikov lahko vedel vsak papak, ki si bo to zaželel v državnih resorjih. V M$ namreč ne morejo brez naloga sodišča, google podatke nudi proti plačilu, za določene službe pa zastonj.

Bomo pač dvignil ves denar zadnjega in poslovali z gotovino po starem, klik pa naj si vtaknejo v rit.
Delo krepa človeka

WizzardOfOZ ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Meni prav najeda, ker si očitno vsaka banka domišlja, da si boš NJEN app nameščal.
Če imaš več računov (še kakšne službene?), imaš na koncu eno celo štalo teh app-ov in to popolnoma po nepotrebnem - če bi se bedaki znali držati kakšnih standardov (potem bi rabil samo en sam TOTP generator za vse!).
Pa če bi se držali standardov, bi celo dedku s staro Nokio nabavil TOTP 'kalkulatorček'.
A ne, vsaka banka za sebe odkriva toplo vodo. Kaj si uporabniki mislimo, jih pa ne briga. Na koncu pa ti bodo še zaračunali uporabo app-a? Samo čakam, kdaj se bodo še to spomnili.


Problem je ker banke nočejo med sabo sodelovat, ker oni so si konkurenca, veš? :))
Vsaka bi rada bila glavna. In potem se tako tudi obnaša. Banka slovenije so pa sami brezjajčniki in ne upajo rečt, to morate skupaj narest.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

kow ::

To je stvar regulatorjev, ne bank. Banke naj delajo kar hocejo v okviru pravil, ki bi morala scititi potrosnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

WizzardOfOZ ::

solatko je izjavil:

Banke imajo izgleda same luzerske programerje, da ne morejo naredit aplikacijo za Windows, katerega uporabljajo skoraj vsa gospodinjstva v državi na računalnikih. Sedaj silijo stare ljudi, da nabavijo pametni telefon z bugastim Android sistemom, ki naj bi bil bolj varen, kot operacijski sistem, katerega uporabljajo za bančno poslovanje.


Kaj ima programer z odločitvami šefov? Programer dela to kar mu šef naroči. V bistvu za šefe imajo v slovenskih bankah same solatkote. Oni vidijo daleč naprej, predvidevajo in z visoko hitrostjo letijo naprej, mimo vseh v prihodnost. Občasno pa na kaj pozabijo. Kot sedaj recimo na vse tiste, ki nimajo pametnega telefona.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

solatko ::

WizzardOfOZ - Če bi imeli na vrh solatkota, nebi bilo nakupovanja brez identifikacije (pin, podpis) in sigurno nebi vsega bančnega poslovanja fizičnih oseb zaupal Googlu in Apple-u, razen, če bi hotel vedeti vse o komitentih.
Delo krepa človeka

WizzardOfOZ ::

In kako bi naredil in širil android aplikaciji brez da v to vpleteš google store? Bi zahteval rootan telefon, pa ljudem apk-je pošiljal?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

solatko ::

WizzardOfOZ - Izogibal bi se bančništva na Androidu, če prav vem, da je to, praktično nemogoče, sigurno pa nebi bile ios, android in kitajcstore edine opcije za spletno bančništvo, vsaj še na M$ bi to omogočil in priporočal.
Če bi ljudje kolikor toliko dali na zasebnost in varovanje osebnih podatkov, nihče nebi uporabljal tega pofla od Google-a.
Delo krepa človeka

MrStein ::

Če bi čebula...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

solatko je izjavil:

WizzardOfOZ - Izogibal bi se bančništva na Androidu, če prav vem, da je to, praktično nemogoče, sigurno pa nebi bile ios, android in kitajcstore edine opcije za spletno bančništvo, vsaj še na M$ bi to omogočil in priporočal.
Če bi ljudje kolikor toliko dali na zasebnost in varovanje osebnih podatkov, nihče nebi uporabljal tega pofla od Google-a.


Ljudje to hočejo. Banke so v osnovi zelo konzervativne, ampak ker to hočejo ljudje so za njih to naredili.

Mislim folk še ko gre srat spreminja statuse na facebooku in se s tem pohvali, pa vse podatke objavljajo o vsem kar je mogoče, še cifro noge, zdaj, ko je pa bančna aplikacija v google storu, je pa cela drama?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

solatko ::

WizzardOfOZ - NLB je to hotela izvest pred dvemi leti, pa je bil odziv uporabnikov tak, da so si premislili in pustili cetifikate + mobilno bančništvo. Po moje je prišel befel od drugje, zato, da nas imajo še bolj pod nadzorom. Pri M$ brez naloga ne gre, pri Google-u sami, za določen denar ponudijo vse podatke in podatki o prihodkoh in odhodkih na TRR so lahko, zelo iskano komercialno blago, pa tudi za druge zainteresirane, ki sedaj do podatkov ne morejo tako lahko.
Ja dramo delamo tisti, ki ravno zaradi vsega spama in crapa nočemo biti blizu nič kar je google-vega, ki nimamo FB in podobnih sranj, ker so nam osebni podatki več vredni, kot like-anje po raznih socialnih omrežjih. Ko mi bojo crknili vsi štirje WP, bom nabavil NOKIA 3010, zaprl račun v NLB in od SPIZ-a zahteval, da mi penzijo prinese poštar.
Delo krepa človeka

perci ::

Heh, na sparkasse so kekci nadgradili aplikacijo in je stara nehala delovati ampak pazi to... Nova obstaja samo za ios, za android bo pa v "najkrajšem možnem casu" :)

solatko ::

So že ugotovil, kakšen šrot je Android. Morda pa bojo naredil za Windows.
Delo krepa človeka

WizzardOfOZ ::

solatko je izjavil:

WizzardOfOZ - NLB je to hotela izvest pred dvemi leti, pa je bil odziv uporabnikov tak, da so si premislili in pustili cetifikate + mobilno bančništvo. Po moje je prišel befel od drugje, zato, da nas imajo še bolj pod nadzorom. Pri M$ brez naloga ne gre, pri Google-u sami, za določen denar ponudijo vse podatke in podatki o prihodkoh in odhodkih na TRR so lahko, zelo iskano komercialno blago, pa tudi za druge zainteresirane, ki sedaj do podatkov ne morejo tako lahko.

Vsak normalen poslovnež bi že postavljen hardware in software za certe pustil v "hiši". Poanta je da rabiš en računalnik, par programov in izdajaš certe. Ko enkrat postaviš, je pa vsak prodan cert samo še dobiček. Jaz osebno, bi to še razširil, da bi lahko vsem državljanom slovenije ponudil cert. Očitno je to prišel ukaz od nekod drugod (banka slovenije, ecb, lobiranje konkurence,...)

solatko je izjavil:


Ja dramo delamo tisti, ki ravno zaradi vsega spama in crapa nočemo biti blizu nič kar je google-vega, ki nimamo FB in podobnih sranj, ker so nam osebni podatki več vredni, kot like-anje po raznih socialnih omrežjih. Ko mi bojo crknili vsi štirje WP, bom nabavil NOKIA 3010, zaprl račun v NLB in od SPIZ-a zahteval, da mi penzijo prinese poštar.

Ne bo šlo. Moraš imet TRR odprt, ker poštarje lahko oropajo, če nosijo denar s sabo.

Jaz sem šel iz WP na androida zaradi tega, ker ni bilo več podpore za aplikacije, ki jih rabim (mobilna banka (tega na wp sploh ni bilo), e-davki, programi za dostop do kripto borz, dobra navigacija, total commander, dober OBD2 program in še par drobnarij.
Ampak prva stvar, še preden sem kartico dal vanj, je bila, da sem počistil telefon in gor dal lineageOS.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

perci ::

Poanta je da rabiš en računalnik, par programov in izdajaš certe.

Tole si pa mimo sunil.

nejc_nejc ::

tole ma gornjska banka:
Alternativa pametnemu telefonu je aplikacija Hid Approve, ki se namesti na vaš računalnik.
Več o tem: http://www.gbkr.si/files/files/767/file...
Gesli, ki jih dobite v vašem Linku, postopek aktivacije nove metode, sta veljavni tako za Linkm, kakor tudi Hid Approve.

WizzardOfOZ ::

perci je izjavil:

Poanta je da rabiš en računalnik, par programov in izdajaš certe.

Tole si pa mimo sunil.


Zakaj?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

SeMiNeSanja ::

WizzardOfOZ je izjavil:

perci je izjavil:

Poanta je da rabiš en računalnik, par programov in izdajaš certe.

Tole si pa mimo sunil.


Zakaj?

TEHNIČNO gledano res ne potrebuješ kaj dosti več.
Vsakdo lahko 'izdaja' certifikate in to zastonj. Toda tak certifikat ne bo nikjer 'priznan'.

Glavni problem 'uradnega' izdajanja certifikatov je tisto 'zaupanje', na osnovi katerega je kasneje certifikat priznan v različnih brskalnikih in napravah.
To 'zaupanje' se kar precej drago plačuje, pa čeprav na koncu 'tehnično gledano' kljub vsemu nisi kaj dosti več potreboval, kakor 'en računalnik in par programov'.

Drugače se mi res zdi škoda, če se bodo povsem ukinili NLB certifikati. Se mi zdi, da so bili med cenejšimi?
Tako si bo zdaj obvezno treba urediti SIGEN-CA, ali pa boš 'mrzel'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

solatko ::

SeMiNeSanja - In kaj boš s Sigen-co, če banka vstop v e-bančništvo preko certifikata, ukinja?
Delo krepa človeka

MrStein ::

solatko je izjavil:

So že ugotovil, kakšen šrot je Android. Morda pa bojo naredil za Windows.

Ne bodo.
So pa naredili za Android. Že pred dnevi.

Malo preveč tin foil-a imaš...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

solatko je izjavil:

SeMiNeSanja - In kaj boš s Sigen-co, če banka vstop v e-bančništvo preko certifikata, ukinja?

Kdo pa pravi, da rabiš cert samo za e-bančništvo?!?
Cert si lahko uporabil za vse *.gov.si 'storitve', tako da si nisi rabil Sigen-ca urejati, ker si itak že imel od NLB certifikat.
Dodatno je bil cert uporaben za podpisovanje in enkripcijo mailov. Ampak to je že 'višja matematika' za marsikoga....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

solatko ::

SeMiNeSanja - Se bojim, da bodo sledili bankam, nič na dokaj zaprti platformi, čim več javno, da slahko vsak, ki ima pet minut časa, brska po zasebnih podatkih, tako, da certifikati na splošno adio.
Delo krepa človeka

opeter ::

solatko je izjavil:

WizzardOfOZ - Izogibal bi se bančništva na Androidu, če prav vem, da je to, praktično nemogoče, sigurno pa nebi bile ios, android in kitajcstore edine opcije za spletno bančništvo, vsaj še na M$ bi to omogočil in priporočal.
Če bi ljudje kolikor toliko dali na zasebnost in varovanje osebnih podatkov, nihče nebi uporabljal tega pofla od Google-a.


Tudi Microsoftov Windows sistem ne ...
Ti pa to forsiraš, ajaj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

solatko ::

opeter - Ko mi boš posredoval kak link o prodajanju osebnih informacij s strani M$, se bom izogibal tudi tega. Google je vladam držav takoj ponudil podatke o gibanju vseh uporabnikov za "covid" potrebe, brez, da bi jih kdorkoli prosil za to. Pričakujejo potem odpustke pri drugih svinjarijah, ki jih počno. Eno je sledenje zaradi izboljševanja uporabe in sočasno po ukazu za tričrkovne ameriške agencije, drugo pa je prodaja sli nudenje osebnih podatkov komurkoli, za kakršenkoli namen.

Če tega ne ločiš, ti pač ni pomoči, ti pa vseeno predlagam, da kupiš Hyuawei, saj kitajce tvoji podatki, zaenkrat, ne zanimajo.
Delo krepa človeka

destroyer2k ::

We share your personal data with your consent or to complete any transaction or provide any product you have requested or authorized. We also share data with Microsoft-controlled affiliates and subsidiaries; with vendors working on our behalf; when required by law or to respond to legal process; to protect our customers; to protect lives; to maintain the security of our products; and to protect the rights and property of Microsoft and its customers.

Irbis ::

Ali je kdo poskusil, ali se da KlikIn OTP uporabljati v emulatorju za Android?

Irbis ::

No, če bi še kdo rad uporabljal Klik brez pametnega telefona: naložite si emulator za Android (jaz sem uporabil Nox)in naložite KlikIn nanj. Jaz sem na njem uspešno aktiviral OTP generator in ga potem uporabil za vstop v Klik z računalnika, na katerem nimam certifikata.

dunda ::

Super.
https://www.kacnje.eu

bf4ed ::

Lahko mam Klikin na dveh različnih android telefonih?
Na enem že mam, na drugega sem namestil. Bo delovala enaka aktivacijska koda kot pri prvem, ali morem kje extra dodat drugo napravo?

Apple ::

Mislm, da je 1 naprava = 1 SW token generator = 1 Klikin.
LP, Apple

bf4ed ::

Glupani...in kaj je rešitev če hočem met 2 telefona?

Zato so certifikati 100x boljši od tega sranja;((

Ales ::

Na drugih bankah je možno uporabljati te aplikacije na večih napravah hkrati. Predlagajte to še NLB, če ne omogoča.

bf4ed ::

Ma saj sem jim pisal mail. Čakam odgovor. V vsakem primeru dobijo še en mail kje jih nekam pošljem vse...

delavec44 ::

Ravno danes instaliral mobilno banko Sberbank za eno zadevo. Piše, da lahko uporabljam na 5 napravah(šteje) in si lahko sam zgeneriram nove kode.
Po moje je tudi pri drugih normalnih bankah podobno.

OK.d ::

Ne pri NLB, only 1.
LPOK.d

Apple ::

Hmmm, kaj je bolj varno: imeti SW token na max 1 napravi, ali imeti seznam max 5 naprav v glavi, kje mas vse SW token gor?

Men se zdi prva opcija bolj varna.
LP, Apple

blackbfm ::

Google je vladam držav takoj ponudil podatke o gibanju vseh uporabnikov za "covid" potrebe, brez, da bi jih kdorkoli prosil za to.


Definiraj "podatke o gibanju". Pa ce lahko še tehnično razlago kako vlada dobi konkretne podatke.

Ales ::

Apple je izjavil:

Hmmm, kaj je bolj varno: imeti SW token na max 1 napravi, ali imeti seznam max 5 naprav v glavi, kje mas vse SW token gor?

Men se zdi prva opcija bolj varna.

Za pomoč v trenutkih zmanjšane prištevnosti je običajno na voljo seznam naprav v spletni banki, vsaj tako je pri SKB. Tam lahko napravo tudi izbrišeš ali pa novo dodaš.

Apple ::

NLB ima svoj self service portal, kjer lahko prav tako dodajas vedno novo in novo napravo, na kateri zelis aktivirati SW token.
LP, Apple

WizzardOfOZ ::

https://aam.nlb.si/

Uporabno tudi če izgubiš telefon
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

sandmat ::

uu noro, hvala za link! Zakaj tega bančniki na nlb ne (po)vedo? :D

Joze_K ::

sandmat je izjavil:

uu noro, hvala za link! Zakaj tega bančniki na nlb ne (po)vedo? :D


kaj pa je uporabniško ime?

SeMiNeSanja ::

sandmat je izjavil:

uu noro, hvala za link! Zakaj tega bančniki na nlb ne (po)vedo? :D

Kdo pravi, da to skrivajo?

Prej bi rekel, da spletne strani gledamo tako površno, da enostavno preskočimo tisto, kar že na prvi pogled ne izgleda 'hudo pomembno':

Poglej, kaj piše pod "dobro je vedeti":
https://www.nlb.si/klik#tab-dostop-in-n...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Apple ::

Joze_K je izjavil:

sandmat je izjavil:

uu noro, hvala za link! Zakaj tega bančniki na nlb ne (po)vedo? :D


kaj pa je uporabniško ime?


V Kliku imas zapisanega nekje tega userja. Ce si pozabu geslo, ga lahko resetiras - mislm, da dobis OTP po SMSju.
LP, Apple

kow ::

Gres v nastavitve in kliknes na generator gesel

OK.d ::

Zakaj pa še vedno uporabljajo na tej strani avtentikacijo preko sms-a in ne preko OTP gesla?
LPOK.d

Apple ::

Ce zgubis telefon in imas novo sim kartico z isto telefonsko... dobis otp prek SMSja :)
LP, Apple

OK.d ::

Ampak je tukaj zadaj spet kao "nevarni" sms;)
LPOK.d
««
6 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NLB Klikin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
16141421 (5128) Machete
»

Digitalno bančništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8310119 (7340) SVGA
»

Vprašanje NLB klik

Oddelek: Loža
476324 (2788) mat xxl
»

Banka - prijava z digitalni potrdilom

Oddelek: Loža
223388 (2723) krucymucy
»

NLB klik amaterji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6814587 (5162) branc

Več podobnih tem