» »

NLB ukinitev certifikatov ?

NLB ukinitev certifikatov ?

««
5 / 14
»»

WizzardOfOZ ::

kow je izjavil:

Tudi, ce deluje, kaj ce nimas storea... Kje dobis apk?


Če sem jaz prav slišal, bodo morali APK dati ven zaradi huaweia, ker nima google stora, tako da se ga bo po moje tam dalo dobiti.

perci je izjavil:

A maš nfc na kompu?


Jap. na tablici (lenovo + win 10) in na prenosniku (surface pro + win 10)

bf4ed je izjavil:

Jasno, ampak še vedno rabim telefon.
Če ga pa imam, pa itak lahko dostopam kot do zdaj, s certifikatom na telefonu. Ne rabim njihove app.

A če nimam telefona, imam certifikat v oblaku, naložim na kolegov PC in še vedno lahko dostopam do banke, BREZ telefona kjerkoli po svetu.

Zato je certifikat boljši.


Noben ni rekel, da ni boljši za tiste, ki znajo s tem delat. Jaz ga uporabljam še za povsod drugje, kjer ga rabim za "državne" posle.

Samo za večino raje, ki nima pojma o certifikatih in o računalništvu, je otp priočnejši.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

@Apple
Mogoče sem uporabil napačen izraz. Mišljeno je, da dobiš OTP preko SMSa za vstop, za potrditev plačila spet SMS (če ga nimaš na white listi).
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Apple ::

Pri Kliku in vstopu z OTPjem zgeneriras OTP s SW tokenom (del Klikina).
SMS z OTPjem dobis v primeru potrditve placila ali pri resetu gesla na self service portalu.
LP, Apple

oemdzi ::

VelkBla je izjavil:

Torej za tiste, ki so nedavno morali podaljšati svoj certifikat in ob temu tudi plačali, bodo zdaj morali iti na OTP generator enkratnih gesel preko aplikacije (moraš naročiti PIN) ali pa OTP generator, katerega moraš plačati?


Točno to, tudi meni so pred nekaj tedni podaljšali certifikat in ga z veseljem zaračunali cca 8 - 9 eur. Če bi bili količkaj pošteni bi nas take, ki moramo obnoviti certifikat ravno nekaj tedno preden najavijo, da jih ne bo več v uporabi, seveda opozoriti na to, ali pa ne računati svoje faking storitve "generiranja" certifikata.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Krenforum ::

oemdzi je izjavil:

VelkBla je izjavil:

Torej za tiste, ki so nedavno morali podaljšati svoj certifikat in ob temu tudi plačali, bodo zdaj morali iti na OTP generator enkratnih gesel preko aplikacije (moraš naročiti PIN) ali pa OTP generator, katerega moraš plačati?


Točno to, tudi meni so pred nekaj tedni podaljšali certifikat in ga z veseljem zaračunali cca 8 - 9 eur. Če bi bili količkaj pošteni bi nas take, ki moramo obnoviti certifikat ravno nekaj tedno preden najavijo, da jih ne bo več v uporabi, seveda opozoriti na to, ali pa ne računati svoje faking storitve "generiranja" certifikata.



Meni so poslali email, da mi bo certifikat potekel in da lahko prekličem samodejno obnovo (ki stane). V istem emailu so prav tako napisali, da ukinjajo certifikate z drugi letom. Sam brat je treba malo..

Rias Gremory ::

@Apple
Govorim za Abanko.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MrStein ::

perci je izjavil:

A maš nfc na kompu?

Ne. Imam na telefonu.
Na PC pa imam UNIVERSAL serial bus. ;)
Pa BlueTooth (res ne na vsakem).
Pa Smartcard reader imam tudi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

nejc_nejc ::

Meni so poleg napovedi ukinitve certifikata ter vabljenju k:
......Po novem letu se certifikati več ne bodo samodejno obnavljali in boste komitenti NLB d.d. v spletno banko NLB Klik vstopali preko OTP.......Ob tej priložnosti naj vam predstavimo uporabo mobilne banke NLB Klikin in prehod na OTP (generator gesel)............ Več o uporabi mobilne aplikacije, vam pošiljamo tukaj.........

ter na moja vprašanja o nakupu samostojnih OTP, pred desetimi dnevi odgovorili takole:

......žal, generatorjev OTP nimamo več že nekaj časa na voljo. Umaknili smo jih tudi iz tarife / ponudbe NLB d.d. saj zalog ni. Navodila na spletni strani pa moramo pustiti za vse stranke, ki generator imajo.............

bomo videli, opažam, da nisem edini, ki si ne mislim kupiti drugega mobija...:)

MrStein ::

MrStein je izjavil:

perci je izjavil:

No, drugo leto se bodo začele izdajati osebne izkaznice s certifikati, potem bo pa problem, ker ne bomo imeli čitalcev :)

NFC?

perci je izjavil:

A maš nfc na kompu?


No, v Nemčiji imajo točno tako: e-osebna izkaznica se lahko bere preko NFC. Torej s telefonom.

Pa v Avstriji se lahko kot ID (ter za elektronsko podpisovanje, če prav razumem) uporablja njihova zdravstvena kartica.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

(pišem tu, ker je iz istega vira, je pa že off topic, lahko moderator prestavi)

Zanimivo, v Nemčiji nameravajo uvesti "številko državljana" in temu nasprotuje kar nekaj entitet za data protection. Avstrija tudi nima take številke*. Mi pa imamo kar dva!

* v bistvu imajo, a je tajna, pozna jo samo naprava pri uporabniku. Za vsako storitev se generira poseben "ID samo za vas". Zanimivo, tako idejo sem imel pred leti, ko sem videl da je nekdo ime 5 cm debel kup kartic zvestobe, članstva in podobno. Namesto vsega tega bi lahko imel eno kartico s tajnim ključem, ki bi za vsako storitev generiral ločen ID. Torej: z eno kartico bi se lahko vsepovsod identificiral; medsebojno ti ponudniki storitev ne bi mogli primerjati ID-je
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

perci ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

perci je izjavil:

No, drugo leto se bodo začele izdajati osebne izkaznice s certifikati, potem bo pa problem, ker ne bomo imeli čitalcev :)

NFC?

perci je izjavil:

A maš nfc na kompu?


No, v Nemčiji imajo točno tako: e-osebna izkaznica se lahko bere preko NFC. Torej s telefonom.

Saj se bo tudi pri nas.

kow ::

Torej certifikat velja do marca, support pa ni znal povedati kaksno resitev bodo imeli za uporabnike brez pametnih telefonov - menda razmisljajo.
Verjetno bom ponovno potipal konec februarja.

Blaz90 ::

Kdor nima pametnega telefona, da si naloži klikin aplikacijo, predvidevam, da bo lahko uporabljal namenski generator OTP (tak mini kalkulatorček)

kow ::

Ne, so rekli da ne bodo podpirali. Beri visje.

hotig ::

Blaz90 je izjavil:

Kdor nima pametnega telefona, da si naloži klikin aplikacijo, predvidevam, da bo lahko uporabljal namenski generator OTP (tak mini kalkulatorček)


Tudi OTP ukinjajo. Sem bil na banki pred tednom dni (trenutno imam še veljaven certifikat) in so mi dejali da OTP več ne bo opcija čeprav majo na spletni strani to še vedno navedeno kot možnost. Meni so kot edino opcijo navedli klikin aplikacijo na telefonu. Bom videl, lahko da še kaj spremenijo do marca prihodnje leto.

Apple ::

Mislis na otp prek hardtokena?
LP, Apple

kow ::

Ne ukinjajo (T)OTP, ampak ga omejujejo na njihovo aplikacijo.

hotig ::

kow je izjavil:

Ne ukinjajo (T)OTP, ampak ga omejujejo na njihovo aplikacijo.


No ja, se opravičujem za napačno izražanje. V bistvu je bila izjava zaposlene, da ne bodo več dajali teh "kalkulatorčkov šifer" v fizični obliki ampak da bo od zdaj naprej vse na aplikaciji na mobitelu. Za prijavo v Klik boš torej "zagnal" njihovo aplikacijo, ki ti bo dala geslo, ki ga boš potem vpisal na spletni strani za prijavo v Klik.

spegli ::

Ukinitev NLB se zdi primernejša.

Boobiz ::

NKBM dela isto. Sicer je SMS potrjevanje precej bog pomagaj ampak prešaltat potem na neko njihovo aplikacijo, ki je tako polna nepotrebne nesnage, da na telefonih brez Googla niti delala ne bo... je tudi poteza, ki jo lahko samo ti idioti naredijo.

Precej čudne poteze imajo banke glede mobilnega bančništva zadnje čase.
I'm drunk, what's your excuse?

spegli ::

Zdej bodo mojstri nagruntal negativne obresti. M2 all the way.

lopov ::

Upam, da so govorice o samostojnem OTP resnične, nimam "pametnega" telefona niti ga ne želim :8)

MrStein ::

Lahko kupiš en star/poceni telefon , naložiš samo OTP aplikacijo in se pretvarjaš, da ni telefon. (izklopiš radijski del)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Irbis ::

Dodatna lepota ukinjanja podpore za certifikate je pa očitno še to, da ker brez certifikata ne moreš elektronsko podpisovati stvari, ne moreš več sklepati pogodb prek Klika (depozitov, varčevanj). In pri tem ti tudi aplikacija nič ne pomaga. Res napredek ...

Apple ::

To ni res.
Treba je locit certifikate za Klik in pa te, ki se uporabljajo za podpise znotraj Klikina.

Sorry, prebral sem Klikin ne Klik :)
LP, Apple

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Apple ()

solatko ::

Ni mi jasno, zakaj ne naredijo aplikacije za Windows ali pa so dobili tak nalog, ker za sledit M$ podatkom, rabijo sodni nalog, za sledenje in zbiranje podatkov na Androidu pa samo povprašajo pri google in jim vse odprejo.
Delo krepa človeka

MrStein ::

Mogoče je podpisovati brez certifikata.
Odvisno od vrste pogodbe, zahtev druge strani itd.

Recimo e-davki so prej za vsako malenkost zahtevali podpisno komponento, zdaj pa naenkrat gre brez.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

lopov ::

Kot kaže NLB za spletno nakupovanje in plačilo z MC nima rešitve za uporabnike s telefoni, ki ne ustrezajo njihovim zahtevam (root, drug sistem, prestara verzija ios ali androida) -- sodeč po splošnih pogojih v tem PDF dokumentu: https://www.nlb.si/klik-eracun-splosni-...

Ne bi niti preverjal, če ne bi pred tem pri DH opazil, da nudijo 3 načine: preko svoje aplikacije, preko aplikacije zunanjega ponudnika in preko spletne strani z računom zunanjega ponudnika -- tudi PDF (https://www.delavska-hranilnica.si/docu...

Potrjevanje spletnih nakupov z avtentikacijo preko spleta
Če hranilnica to omogoča in če imetnik kartice ne uporablja mobilne denarnice DH Denarnik ali mobilne aplikacije Rekono OnePass, se avtenticira in potrdi spletno plačilo z uporabo spletnega Rekono Portala.


Nisem njihov komitent tako da ne vem, če to tudi v resnici deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

nejc_nejc ::

Kolikor gledam je edina banka brez app_"beri forsiranja pametnega telefona" banka DBS, ob predpostavki, da mi je mobilno bančništvo nepotrebno.

Irbis ::

Nekaj gledam, da naj bi Sberbank omogočala dostop do spletne banke z OTP čitalcem. Jih bo treba malo pobarati, ali bodo to ohranili.

Apple ::

Od 01.01. se potrjevanje spletnih nakupov vec ne bo potrjevalo z OTPji, poslanimi prek SMSjev. Stranke bodo potrebovale pametni telefon. Taka je EU odredba.
Mene zanima, ali bi tisti, ki nimajo pametnih telefonov, imeli se vedno hranilne knjizice, ce bi se obstajale... ali taki se vedno uporabljajo pisalni stroj in poljski WC?
LP, Apple

nejc_nejc ::

apple ne skrbi, mi bodo dali pametno kartico, mobi, bo pa ostal isti :)

s7nf ::

gorenjska banka ima zanimivo rešitev, en program, ki kao simulira pametni telefon, ki ti generira otp.

tony1 ::

Nice, tole se zdi zanimiva reč...

martincek1 ::

Še komu NLB Klik dela manj kot 25% časa?

Apple ::

Kako meris delovanje?
LP, Apple

martincek1 ::

Ko kliknem na login z OTPjem, se stran ne naloži. Mobilna aplikacija sicer deluje.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

https://klik.nlb.si meni deluje (prijava s certifikatom)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

lopov ::

Se je kdo danes skušal prijaviti na računalniku? Meni javi napako:

Secure Connection Failed

An error occurred during a connection to klik.nlb.si. SSL peer was unable to negotiate an acceptable set of security parameters.

Error code: SSL_ERROR_HANDSHAKE_FAILURE_ALERT

The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified.
Please contact the website owners to inform them of this problem.


Certifikat mi drugače velja do 2023.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

kow ::

Apple je izjavil:

Od 01.01. se potrjevanje spletnih nakupov vec ne bo potrjevalo z OTPji, poslanimi prek SMSjev. Stranke bodo potrebovale pametni telefon. Taka je EU odredba.
Mene zanima, ali bi tisti, ki nimajo pametnih telefonov, imeli se vedno hranilne knjizice, ce bi se obstajale... ali taki se vedno uporabljajo pisalni stroj in poljski WC?


Analogija je nesmiselna. Jaz pricakujem boljso tehnologijo, ne slabso.

MrStein je izjavil:

https://klik.nlb.si meni deluje (prijava s certifikatom)


do konca marca (tako so mi vsaj rekli)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

lopov ::

lopov je izjavil:

Se je kdo danes skušal prijaviti na računalniku? Meni javi napako:

Secure Connection Failed

An error occurred during a connection to klik.nlb.si. SSL peer was unable to negotiate an acceptable set of security parameters.

Error code: SSL_ERROR_HANDSHAKE_FAILURE_ALERT

The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified.
Please contact the website owners to inform them of this problem.


Certifikat mi drugače velja do 2023.



EDIT -- moj zajeb, naredil sem refresh brskalnika in namestil vse certifikate razen NLB, tako da ... vse OK, sorry za "paniko"!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

kow ::

s7nf je izjavil:

gorenjska banka ima zanimivo rešitev, en program, ki kao simulira pametni telefon, ki ti generira otp.


Programi, ki generirajo OTP lahko laufajo na poljubnem racunalniku. Tako kot vsak program.

MrStein ::

lopov je izjavil:

Se je kdo danes skušal prijaviti na računalniku? Meni javi napako:

Dela. Pravkar ob 12:48
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Boggs ::

Na vstopni strani v Klik piše:

Do spletne banke NLB Klik boste s 1. marcem 2021 lahko dostopali le še z generatorjem enkratnih gesel OTP.
Nahaja se v mobilni aplikaciji Klikin in prinaša mnoge prednosti:
o bolj enostaven za uporabo,
o še bolj varen,
o NLB Klik vam bo voljo iz katerekoli naprave,
o in je popolnoma brezplačen.
Generator OTP lahko naročite kar v NLB Kliku: Vsa naročila / Naročilo generatorja OTP / Pristop k mobilni banki Klikin.
S 1. marcem 2021 vstop s kvalificiranim digitalnim potrdilom ne bo več mogoč, saj ta način vstopa ukinjamo.


Torej 1. marca bo konec ugodja.

dunda ::

Vse kaže, da nas bodo res prisilili v uporabo aplikacije ...
https://www.kacnje.eu

jukoz ::

Ko so prvič začeli sanjati o tem, si lahko dobil (za 10EUR al neki) fizični OTP generator, bolj znan kot "kalkulator".

Kolikor vem se ga še sedaj da dobiti.

kow ::

Beri visje, ne bo fizicnega.

opeter ::

jukoz je izjavil:

Ko so prvič začeli sanjati o tem, si lahko dobil (za 10EUR al neki) fizični OTP generator, bolj znan kot "kalkulator".

Kolikor vem se ga še sedaj da dobiti.


Te bodo tudi ukinili.

Od 1. marca 2021 naprej rabiš pametni telefon (ali tablico) s podprtim Android ali iOS operacijskim sistemom ter njihovo aplikacijo Klikin.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

SeMiNeSanja ::

Meni prav najeda, ker si očitno vsaka banka domišlja, da si boš NJEN app nameščal.
Če imaš več računov (še kakšne službene?), imaš na koncu eno celo štalo teh app-ov in to popolnoma po nepotrebnem - če bi se bedaki znali držati kakšnih standardov (potem bi rabil samo en sam TOTP generator za vse!).
Pa če bi se držali standardov, bi celo dedku s staro Nokio nabavil TOTP 'kalkulatorček'.
A ne, vsaka banka za sebe odkriva toplo vodo. Kaj si uporabniki mislimo, jih pa ne briga. Na koncu pa ti bodo še zaračunali uporabo app-a? Samo čakam, kdaj se bodo še to spomnili.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

jukoz ::

opeter je izjavil:

jukoz je izjavil:

Ko so prvič začeli sanjati o tem, si lahko dobil (za 10EUR al neki) fizični OTP generator, bolj znan kot "kalkulator".

Kolikor vem se ga še sedaj da dobiti.


Te bodo tudi ukinili.

Od 1. marca 2021 naprej rabiš pametni telefon (ali tablico) s podprtim Android ali iOS operacijskim sistemom ter njihovo aplikacijo Klikin.



Prosil bi link do info, da se fizičnega ne bo dalo uporabljati.
««
5 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NLB Klikin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
16141421 (5128) Machete
»

Digitalno bančništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8310119 (7340) SVGA
»

Vprašanje NLB klik

Oddelek: Loža
476324 (2788) mat xxl
»

Banka - prijava z digitalni potrdilom

Oddelek: Loža
223387 (2722) krucymucy
»

NLB klik amaterji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6814587 (5162) branc

Več podobnih tem