» »

Kdaj veš, da znaš dovolj za zaposlitev

Kdaj veš, da znaš dovolj za zaposlitev

Kafir ::

Pozdravljeni,

že nekaj časa se učim Javo preko spletnih virov (predvsem preko Udemy) in bi si želel nekoč imeti začetniško zaposlitev v programiranju. Problem je ker nevem, kdaj bom znal) dovolj za neko podjetje glede na to, da načeloma nimam nekega občutka kok znam v primerjavi z ostalimi. Katerkoli nasvet bi bil dobrodošel.

Lep pozdrav

Isotropic ::

koliko časa pa je že kar nekaj časa

smacker ::

Kdaj veš, da znaš dovolj za zaposlitev

Ko si zastaviš realni projekt in si ga zmožen samostojno implementirat od začetka do konca. Ko to spelješ, dobiš izkušnje in nekaj s čemer se lahko pohvališ na razgovoru.

GupeM ::

To, da si zastaviš realen projekt in ga implementiraš od začetka do konca ni povsem res. Večina junior programerjev (tistih, ki res komaj začenjajo) tega ni zmožna. So pa lahko dobri v reševanju posameznih manjših taskov, ki jim jih da šef. Izpeljava celotnega projekta je za začetnika lahko zelo zahtevna in tega se naučiš postopoma v službi. Vprašaj na kakšni firmi, da ti dajo kakšne taske za začetnika, pa boš videl, kako bo šlo. Če hodiš na faks, vprašaj profesorja, če lahko sodeluješ pri kakšnem projektu in boš videl kako izgleda in koliko boš znal. Sploh pri profesorjih je ponavadi dobro, ker imajo čas odgovarjati na tvoja vprašanja in te mentorirajo.

GupeM ::

To, da si zastaviš realen projekt in ga implementiraš od začetka do konca ni povsem res. Večina junior programerjev (tistih, ki res komaj začenjajo) tega ni zmožna. So pa lahko dobri v reševanju posameznih manjših taskov, ki jim jih da šef. Izpeljava celotnega projekta je za začetnika lahko zelo zahtevna in tega se naučiš postopoma v službi. Vprašaj na kakšni firmi, da ti dajo kakšne taske za začetnika, pa boš videl, kako bo šlo. Če hodiš na faks, vprašaj profesorja, če lahko sodeluješ pri kakšnem projektu in boš videl kako izgleda in koliko boš znal. Sploh pri profesorjih je ponavadi dobro, ker imajo čas odgovarjati na tvoja vprašanja in te mentorirajo.

shadeX ::

To, da si zastaviš realen projekt in ga implementiraš od začetka do konca ni povsem res.


Ali pa je, odvisno verjetno od volje posameznika. Sam nisem imel pojma od programiranja (s programiranjem sem se prvič srečal pri 23 letih) in kar "skočil v vodo". Zastavil sem si en projekt in začel delat na njem. Projekt sem končal po 4 mesecih in po prenosu na Google Play (leta 2013) bil presenečen nad odzivom publike (seveda sem delal tudi nekaj malega na marketingu).

Fast forward 2017, je prišel čas da app posodobim in podprem tudi za najnovejše verzije android OS-ja. Kar gledam kar sem delal za nazaj me boli glava ker koda ni niti malo dinamična, dost kode je "hardcoded", komentarjev ni, dost statičnih spremenljivk, malo oz. skoraj nič OOP-ja (vedel sem dost OOP teorije, ampak v praksi mi je bilo dost nelogično stvari uporabit v taki obliki), pojma niti nimam kaj določena koda dela, zato sem se odločil da zadevo spišem znova (določene dele kode - sploh tiste testirane kar prepišem), ker je na taki kodi nemogoče tudi delati vnaprej in dodajati novosti, brez da bi kaj pokvaril. Projektič bo končan v roku cca 14 dni (7 sem že porabil).

Ampak dejstvo je da tudi če sem skočil v morje, sem dobil ogromno izkušenj in zadevo speljal uspešno od začetka do konca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

krneki0001 ::

Kafir je izjavil:

Pozdravljeni,

že nekaj časa se učim Javo preko spletnih virov (predvsem preko Udemy) in bi si želel nekoč imeti začetniško zaposlitev v programiranju. Problem je ker nevem, kdaj bom znal) dovolj za neko podjetje glede na to, da načeloma nimam nekega občutka kok znam v primerjavi z ostalimi. Katerkoli nasvet bi bil dobrodošel.

Lep pozdrav


Ne veš in tudi če se učiš, ne boš nikoli vsega znal. Vedno se učiš, tudi ko prideš na novo zaposlitev. To vzami v zakup.

Če misliš da znaš dovolj, si najdi službo in boš tam znanje samo še nadgrajeval.

Invictus ::

Takrat dovolj znaš, ko te zaposlijo.

Zato kar pošiljaj okoli prošnje za službo.

Bolje je delati in se učiti za minimalca, kot za nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Veš, da nekaj znaš, ko te nekdo uporabi in za to, kar daš od sebe, tudi plača.
Delo krepa človeka

GupeM ::

@shadeX: Seveda lahko začneš tudi tako, vendar če tega ne znaš/zmoreš, še ne pomeni, da ne znaš dovolj za zaposlitev. Če ti projekt uspe izpeljati, potem zagotovo znaš dovolj. Če ti ga ne uspe, pa ne pomeni, da ne znaš dovolj. Lahko si se samo napačno lotil zadeve. Poznam precej takih, ki znajo odlično narediti neko stvar, samo načrt in recept jim daj. Ali pa neko osnovo, na kateri lahko potem delajo. Za začetnike je to veliko lažje, kot narediti projekt iz nule. Med delanjem svojih nalog pa se naučijo še postopek izdelave nekega projekta, kako razbiti zahtevne stvari na manjše/ležje stvari, kako povezati določene stvari med sabo.

Utk ::

Sej ne rabi bit velik projekt. Bolj se gre za to, da če nek program(ček) narediš od začetka do konca, pomeni, da se nisi izognil nekim zoprnim podrobnostim, ampak si jih rešil. Če delaš nekaj samo tako na pol, potem vsako težav(ic)o preskočiš, in to ni v redu.

GupeM ::

@Utk, to se pa strinjam. Za svoj prvi šiht sem dobil nalogo ko sem se prijavil. Java, Swing, polje 20x20 z random "minami" in timer na eno minuto. Cilj igre prehoditi z igranim likom z ene strani na drugo preko tega polja, kjer nisi vedel kje so random mine. Takrat sem z eno od stvari imel veliko težav. Se mi zdi da s timerjem in pravilnim nastavljanjem, resetiranjem in preverjanjem poteka le tega. Če bi sam delal nekaj na pol, bi verjetno vse skupaj poslal v kurac, tako pa sem se trudil in na koncu zadevo uspešno rešil, poslal bodočemu šefu in po razgovoru tudi dobil službo.

Poleg tega sem se še trudil, da so bile zadeve ločene po objektih (scena, igralec, mine, GUI,...) in se tudi ob izdelavi tega nakaj stvari naučil.

111111111111 ::

Kafir je izjavil:

Pozdravljeni,

že nekaj časa se učim Javo preko spletnih virov (predvsem preko Udemy) in bi si želel nekoč imeti začetniško zaposlitev v programiranju. Problem je ker nevem, kdaj bom znal) dovolj za neko podjetje glede na to, da načeloma nimam nekega občutka kok znam v primerjavi z ostalimi. Katerkoli nasvet bi bil dobrodošel.

Lep pozdrav

Loti se projekta in pusti Udemy. Vedno novi tečaji te ne bodo pripeljali nič bližje zaposlitvi.

shadeX ::

Če bi sam delal nekaj na pol, bi verjetno vse skupaj poslal v kurac, tako pa sem se trudil in na koncu zadevo uspešno rešil


Ker si že to omenil, sem se tudi sam spomnil, da mi je dost ljudi reklo, da kako dobim motivacijo, da nekaj izpeljem do konca. Dost jih je omenilo, da sami za svoje projekte nimajo dovolj motivacije, medtem ko jim delo za drugega sploh ne predstavlja problema. Da si to tudi sam omenil, samo potrjuje resničnost teh podatkov.

inferno666 ::

Naredi kakšen realen projekt. Če imaš kaj fizičnega za pokazat, imaš dosti več šanse da dobiš zaposlitev.

GupeM ::

@shadeX: Ja, motivacija je res neka čudna reč. Dokler ne naletiš na problem, imaš dovolj motivacije. Ko te začne nekaj zafrkavati, pa motivacija enostavno pade. Zato me je tista naloga tako zmotivirala, saj sem vedel, da lahko dobim službo, če jo uspešno rešim.

Ko te nekaj "nujnega" tako zmotivira, da greš preko vseh problemov, pa kar naenkrat pride tudi motivacije pri lastnih projektih, ki pa niso nujni. Pri tistih "nujnih" zadevah vidiš, da se z vztrajnostjo da rešiti marsikaj, in začneš tudi pri lastnih projektih tako razmišljati. Je pa malo takšnih, da bi bili motivirani da nekaj naredijo samo zato, da bo narejeno. Vsi pričakujejo neko nagrado. Na dolgi rok pa tudi od lastnih projektov dobiš lepo nagrado, ki pa ni rečeno da je denarna.

krneki0001 ::

GupeM je izjavil:

@shadeX: Ja, motivacija je res neka čudna reč. Dokler ne naletiš na problem, imaš dovolj motivacije. Ko te začne nekaj zafrkavati, pa motivacija enostavno pade.


Eni pa delamo z malo motivacije in prava motivacija pride šele z "dobrim" problemom, ker je treba mal začet mislit in "možgane kravžljat". Takrat projekti postanejo šele zanimivi. Brez problemov je projekt samo še eno samo klikanje z miško in tipkanje po tipkovnici.

GupeM ::

Odvisno od problema. Nekateri problemi so res mukotrpni in ko probaš že vse možnosti pa ti ne uspe, motivacija drastično pade.

Če potegnem vzporednico s košarko, ker je ravno EP. Veš kako lepo je igrati košarko, kadar sta ekipi izenačeni? Imaš torej problem, ki ga je lepo reševati. Malo si v prednosti, malo zaostajaš, pa si spet malo v prednosti, pa spet malo zaostajaš. Problem pa nastane, ko nasprotniku vse gre, tebi pa nič. Pa lahko poskusiš z vsem orožjem ki ga imaš, tako v obrambi kot v napadu, pa ne gre in ne gre. Takrat si na dnu in bi najraje vse skupaj nekam poslal. Daš vse od sebe, prideš do odličnih pozicij, lepih akcij, manjka pa samo tisti uspešen zaključek... Enostavno te mine.

Če se ti po treh četrtinah takšne igre uspe v zadnji četrtini pobrati in zmagati, pa je veselje 10x večje, kot če celo tekmo vodiš za 15 pik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

smacker ::

Ampak v programiranju imaš na srečo to možnost, da si vzameš kako urco za research (trening) in se ponovno lotiš problema (revanša). Ko pol zmažeš težek problem (nasprotnika) je zadovoljstvo še toliko večje.

FTad ::

GupeM je izjavil:

@Utk, to se pa strinjam. Za svoj prvi šiht sem dobil nalogo ko sem se prijavil. Java, Swing, polje 20x20 z random "minami" in timer na eno minuto. Cilj igre prehoditi z igranim likom z ene strani na drugo preko tega polja, kjer nisi vedel kje so random mine. Takrat sem z eno od stvari imel veliko težav. Se mi zdi da s timerjem in pravilnim nastavljanjem, resetiranjem in preverjanjem poteka le tega. Če bi sam delal nekaj na pol, bi verjetno vse skupaj poslal v kurac, tako pa sem se trudil in na koncu zadevo uspešno rešil, poslal bodočemu šefu in po razgovoru tudi dobil službo.

Poleg tega sem se še trudil, da so bile zadeve ločene po objektih (scena, igralec, mine, GUI,...) in se tudi ob izdelavi tega nakaj stvari naučil.



Kul, slisi se izredno zanimivo. Kaksen deadline si imel za oddajo?

Blinder ::

Cistih zacetnikov ne jemljejo za java-jobe, isci kej bolj iskanega / manj zahtevnega.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

GupeM ::

FTad je izjavil:

Kul, slisi se izredno zanimivo. Kaksen deadline si imel za oddajo?

Ne spomnim se točno. Oglas je bil objavljen nekaj časa, datum za razgovore pa tudi določen. Če bi poslal CV že prvi dan, bi verjetno imel kakšen mesec časa za dokončanje naloge. Če bi ga poslal zadnji dan, pa toliko manj. Mislim, da sem imel kakšen teden časa ali celo manj.

Sem se pa enkrat prijavil tudi na neko drugo službo, kjer pa bi moral narediti preprosto spletno trgovino (JSF) s prijavo za uporabnike, naročilo izdelkov, admin page, dodajanje izdelkov, ... Zaposlitev bi bila na FRI-ju in mi je profesor rekel, da naj ga kar vprašam če bom med izdelovanjem kaj rabil, pa mi bo pomagal. Tudi deadline ni bil določen, ampak je rekel naj si vzamem kolikor pač rabim (nek dogleden čas seveda, da ne oddaš po dveh letih :D). Tega takrat nisem naredil, ker sem vmes dobil drugo službo. Mogoče kakšnemu iskalcu zaposlitve pride prav, da vidi, kaj nekateri zahtevajo.

Pa še to: Pri teh nalogah jih grafična podoba ponavadi ne zanima. Namesto "človeka" in "min", narediš kvadratke druge barve. Zanima jih bolj struktura kode in način, kako si rešil probleme.

@Blinder: Moj prvi job je bil Java-job :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
359563 (2380) TheBlueOne
»

Programer pri 35ih (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9514807 (8418) ejresnevem
»

Izdelava Spletne Trgovine

Oddelek: Programiranje
111890 (1513) scipascapa
»

Kako priti iz nič čim hitreje do službe v IT industriji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6318976 (16104) vostok_1
»

Iskanje službe (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30250290 (38441) M.B.

Več podobnih tem