» »

Nove oznake goriv

Nove oznake goriv

«
1
2

galimim ::

Tole sem danes videl na Siolu, pa me zanima a kdo ve kaka je oznaka direktive, da si preberem original, ker članki na to temo so milo rečeno slabi...

12. oktobra bo v veljavo stopila evropska direktiva o enotnem označevanju goriv na bencinskih črpalkah. Goriva bodo tako enotno označena v vseh državah članicah Evropske unije. Prodajna mesta bodo tako dobila nove identifikacijske oznake, ki bodo domnevno kupcem olajšala identifikacijo goriva glede na tip goriva za njihovo vozilo.

Krog za bencinska, kvadrat za dizelska in romb za plinasta goriva
V uporabi bodo grafične oznake in sicer krog za bencine, kvadrat za dizel in romb za plinasta goriva. Te oznake se bodo na prodajnih mestih nahajale na točilnem agregatu in na vsaki točilni pištoli (pipi). Oznake bodo take kot jih bodo od letošnje jeseni imeli tudi novi avtomobili (izdelani ali registrirani po 12. oktobru 2018) pod pokrovom polnilne odprtine. Označevanje za starejše avtomobile ne bo potrebno.

Poleg teh identifikacijskih oznak bodo prodajna mesta označena še z nekaterimi dodatnimi nalepkam/napisi, ki bodo vsebovale še nekaj več podatkov o gorivu (vezano na standard, komercialno ime, ter morebitna dodatna pojasnila potrebna za uporabo goriva).


Vir
Born To Bleed, Fighting To Succeed, Built To Endure What This World Throws At Me

connel ::

APPluk ::

Zakaj nimam tako kot v Ameriki, za diesel in bencin posebej ročki (vse jasno označeno, da se razlikujeta), pri bencinu pa potem lahko s tipkami izbiraš med 95 in 100 oktanskim (oni imajo malo večjo izbiro), pa fajn bi blo če bi lahko nastavil količino goriva oz. znesek in bi ti potem natankalo do tiste meje

[D]emon ::

Kaj EU zna kaj drugega delat kot mesat drek ? Ocitno ne ...
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

steev ::

APPluk je izjavil:

Zakaj nimam tako kot v Ameriki, za diesel in bencin posebej ročki (vse jasno označeno, da se razlikujeta), pri bencinu pa potem lahko s tipkami izbiraš med 95 in 100 oktanskim (oni imajo malo večjo izbiro), pa fajn bi blo če bi lahko nastavil količino goriva oz. znesek in bi ti potem natankalo do tiste meje

Tole glede točnega zneska je tudi pri nas mogoče, res pa ne povsod. Sicer je pa tole bol za študente primerno, pač natakaš do konca in je to to. Kdo ma pa čas vsakih 200 km hodit tankat.
:|

galimim ::

@connel hvala
Born To Bleed, Fighting To Succeed, Built To Endure What This World Throws At Me

dxx ::

Ročka za dizel je itak večja, ne gre v bencinarja. Je pa opcija natočit v dizla, bencin. Če je nekaj litrov bo dizel še vedno "laufal", bencinar z dizelskim gorivom pa ne.

dxx ::

steev je izjavil:

APPluk je izjavil:

Zakaj nimam tako kot v Ameriki, za diesel in bencin posebej ročki (vse jasno označeno, da se razlikujeta), pri bencinu pa potem lahko s tipkami izbiraš med 95 in 100 oktanskim (oni imajo malo večjo izbiro), pa fajn bi blo če bi lahko nastavil količino goriva oz. znesek in bi ti potem natankalo do tiste meje

Tole glede točnega zneska je tudi pri nas mogoče, res pa ne povsod. Sicer je pa tole bol za študente primerno, pač natakaš do konca in je to to. Kdo ma pa čas vsakih 200 km hodit tankat.

To. Ditto.
Res ne razumem ljudi, ki ob podražitvi goriv, tankajo 10 ali 20eur. Da se prišpara 10centov? Strinjam se tudi, da večinoma študenti tankajo po 5,10eur. Omejevalca kar se zneska tiče ne rabim. Točim polno, ko je prazen, točim 10eur, ko se mudi v službo, pa žena prazn tank pusti.

zk_eu ::

Žalostno se sliši, ampak veliko ljudi je pač nevednih in dosti se jih zmoti. Pa da ne bomo žalili kakšne osebe glede na spol, ostanimo tukaj. Čeprav se je pa mogoče za vprašati ali je bil tukaj problem sploh v oznaki :). Verjetno bo tole bolje do izraza prišlo pri novih avtih.

Sicer pa ne vidim kje je problem, če se oznake poenotijo. Na bencin te bo dodatno opozarjal krog,na dizel pa kvadrat. To je to.

In ja, EU dela veliko več, kot samo drek meša.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

fikus_ ::

To je "kinder zihr" varianta, ker zgleda da nekateri še brat ne znajo, slikice pa bodo primerjali in ugotovili, kateri dve pašeta skupaj. :))

Utk ::

Čemu naj bi krogi in kvadrati koristili, razen če si barvno slep in ne ločiš črne, zelene in rumene? A kdo misli, da si bo zapomnil krog ali kvadrat, če si ni uspel barve v 20 letih? Bedarija.

Buggy ::

avtomobilizem in cel svet gre v smer totalnega idiotizma, kjer bodo kmalu drugi razmisljali, delali in se odlocali namesto nas :))

Folk v avtu vec ne zna prizigat luci, ko je to potrebno, sms-je se se lazje pise ker bo avto kobajagi sam poraval, ko bos sel cez sredinsko crto, bremzanje z aktivnim tempomatom tudi podpira idote na avtocesti da ne spremljajo dogajanja okoli sebe, do trenutka ko pridejo v krizisce in pricakujejo, da bo tudi na rdeci bremzal avto sam...potuha za kozlat.

bastadu ::

dxx je izjavil:

Ročka za dizel je itak večja, ne gre v bencinarja. Je pa opcija natočit v dizla, bencin. Če je nekaj litrov bo dizel še vedno "laufal", bencinar z dizelskim gorivom pa ne.

Tudi v nekatere dizle ne moreš poriniti ročke za bencin, čeprav je le ta manjša, imajo neko vrste varovalo, da ne odpre lopute, če je premer cevi premajhen ...

Unknown_001 ::

Utk je izjavil:

Čemu naj bi krogi in kvadrati koristili, razen če si barvno slep in ne ločiš črne, zelene in rumene? A kdo misli, da si bo zapomnil krog ali kvadrat, če si ni uspel barve v 20 letih? Bedarija.


Ti še nisi slišal za premagovanje jezikovnih ovir. Tako kot se je nekdo I/O knofu rogal se ti zdaj posmehuješ novim standardisziranim oznakam za Benz, Dizl, Plin.

Danes tudi kitajc razume kaj isti knof pomeni.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

SR1984 ::

Saj niti ni pomembno, kako je označena za diesel in za bencin. Še par let pa bo na vsaki črpalki po ena diesel ročka, ostalo bo bencin in pa električne vtičnice.

zk_eu ::

Na koncu mogoče niti ne bo tako neumno tole :).

Da se to dogaja pogosteje, kot si mislite, vam bodo povedali na praktično vsakem bencinskem servisu. Ujeli smo informacijo, da v času počitniških migracij na bencinskih črpalkah, predvsem tistih v neposredni bližini mejnih prehodov, dnevno naštejejo 3 do 4 takšne primere. Asistenčni center Zavarovalnice Triglav pa je denimo med letoma 2012 in 2016 obravnaval kar 1875 primerov točenja napačnega goriva.


Vir.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

zk_eu ::

Vem, da je že @connel v drugi objavi prilepil kako bo vse skupaj izgledalo. Ampak vseeno mi ne da miru, ker so ljudje takšno paniko delali.

No, še v praksi:

 95-oktansko gorivo

95-oktansko gorivo



 Dizel

Dizel

Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

kixs ::

Enkrat sem napacno tankal bencin v diesla na Petrolu Vic. Takrat je prodajalka na Petrolu rekla, da imajo vsaj en ali dva taka primera na dan.

Js sem po kaksnih 20 litrih opazil napako. Izgleda ima tam Petrol kar z enim zmenjeno. Pride z avtovleko, odpelje v Brezovico v svojo delavnico in tam sprazni tank in natoci nekaj goriva. Sola me je kostala cca 150€ skupaj z napacnim bencinom. To je bilo enkrat 2009/2010. Pa se ful se mi je mudilo... seveda sem potem 2-3 ure izgubil :lol:

FTad ::

zk_eu je izjavil:

Vem, da je že @connel v drugi objavi prilepil kako bo vse skupaj izgledalo. Ampak vseeno mi ne da miru, ker so ljudje takšno paniko delali.

No, še v praksi:

 95-oktansko gorivo

95-oktansko gorivo



 Dizel

Dizel



ja to ni ravno skladno iz original objave OP-ja. Dizel naj bi bil kvadrat, Bencin pa krog. Jaz ne vidim razlike, razen velika crka D in 95.

OvCa77 ::

FTad je izjavil:

zk_eu je izjavil:

Vem, da je že @connel v drugi objavi prilepil kako bo vse skupaj izgledalo. Ampak vseeno mi ne da miru, ker so ljudje takšno paniko delali.

No, še v praksi:

 95-oktansko gorivo

95-oktansko gorivo



 Dizel

Dizel



ja to ni ravno skladno iz original objave OP-ja. Dizel naj bi bil kvadrat, Bencin pa krog. Jaz ne vidim razlike, razen velika crka D in 95.

Poglej še enkrat na dnu ročke
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

zk_eu ::

Zakaj ne bi bilo skladno? Glede na to, kaj je prilepil @connel že v drugem postu, je to po mojem skladno. Slika je drugače z MOLa. Zagotovo so preverili, če to ustreza zakonodaji.

P.s. Razen, če nisi opazil, je spodaj krog z E5 in kvadrat z B7.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

harvey ::

Na petrolu imaš na točilne avtomatu pravokotne nalepke in piše

E5 - To gorivo ustreza SIST EN 228
BENCIN 95
Lahko vsebuje do 5 % etanola



Po analogije tudi B7 za plinsko olje in pa da lahko vsebuje do 7 % biodizla..
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

stjan ::

Nekateri še sredinske oznake ne vidimo, bi pa nek znakec na dnu...

hojnikb ::

Jebeš E5, dejte nam E85 :)
#brezpodpisa

starfotr ::

S temi zadevami je fail. Če bi hoteli preprečiti napačna tankanja, bi morali imeti 3 vrste ročk. Okrogle velike za kamione, trikotne za bencin in kvadratne za dizel za avto. Na primer.

Namesto, da je cela ročka in še okolica točilnega mesta pospamana, bi morali to omejiti, nič spama pr teh zadevah.

Na vseh točilnih mestih bi morala biti vsa goriva, v standardi razporeditvi, recimo dizel za kamione, dizel za avte, bencin 95, bencin 100.

Še plin: LPG, CNG, LNG in seveda štrom. Ter adblue. Tako bi morala biti opremljene vse pumpe, sploh velike.

Namesto, da imamo cele supermarkete, pošte, loto in vse ostalo na pumpah, bi morali imeti to.

SimplyMiha ::

Jaz imam boljšo rešitev.

Ukinimo bencin ter dizel (pa vse derivate). Ostane samo še elektrika - tu se pa ne more nihče zmotit (kvečjemu med tapočasnim in tahitrim).

Machete ::

@starfotr Kdor ni sposoben nekajsekundne koncentracije pri izbiri ročke, naj se niti ne vozi z avtomobilom naokoli.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

starfotr ::

SimplyMiha, ko bi ti vedel, za elektriko imaš več priključkov, kot je ročk za naftne derivate. To bo še cela zmeda, bedaki neumni birokratski.

Machete, res je. Samo, to je že drug problem. Za to je pristojna medicina, da ugotavlja sposobnost.

Tu bi z dizajnom in standardizacijo rešili marsikateri problem. Čisto pasivno, brez mehanike in elektronike, samo geometrijska oblika.

jype ::

starfotr je izjavil:

SimplyMiha, ko bi ti vedel, za elektriko imaš več priključkov, kot je ročk za naftne derivate. To bo še cela zmeda, bedaki neumni birokratski.
A ker še niso predpisali obvezne standardne ročke?

starfotr ::

Je, pa imaš n različnih verzij. Tesla ima svojo, potem 1 fazni, 3 fazni, 3 fazni+DC. Ma poln kurac je tega sranja.

SimplyMiha ::

Vsaj napačnega ne moreš vštekat.

starfotr ::

Prideš do polnilnice, in če nimaš ustreznega kabla/adapterja, se lahko samo zjokaš in greš peš dalje.

Miha 333 ::

Mene pa moti tole: OMV ima na pumpi "Sprint Diesel" in "MaxxMotion Diesel". Eden je seveda "premium" in s tem dražji. V naglici ne utegnem guglat, kateri je navaden (cenejši). Ceno pa pokaže šele ko dvigneš ročko. Moralo bi biti jasno označeno, kateri je premium in kateri navaden. Ali pa bi morale biti cene zraven fizično napisane, ne pa samo na displeju, ko že tankaš. Ker mojemu vozilu in moji denarnici najbolj ustreza navaden.

Vi uganete brez guglanja, kateri je navaden in kateri premium? No, tudi guglanje ne bo pomagalo, saj sta obe gorivi označeni za "nadstandardni".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

harvey ::

Machete je izjavil:

@starfotr Kdor ni sposoben nekajsekundne koncentracije pri izbiri ročke, naj se niti ne vozi z avtomobilom naokoli.

Sicer bi striktno prepovedal kakršno koli oglaševanje na točilnih ročkah. Ročka ni reklamna površina. Se pa strinjam, da kdor ni sposoben ločiti par napisov na točilnem avtomatu, je lahko resen kandidat za vožnjo v nasprotni smeri po avtocesti - zmedenost.

Miha 333 je izjavil:

Mene pa moti tole: OMV ima na pumpi "Sprint Diesel" in "MaxxMotion Diesel". Eden je seveda "premium" in s tem dražji. V naglici ne utegnem guglat, kateri je navaden (cenejši). Ceno pa pokaže šele ko dvigneš ročko. Moralo bi biti jasno označeno, kateri je premium in kateri navaden. Ali pa bi morale biti cene zraven fizično napisane, ne pa samo na displeju, ko že tankaš. Ker mojemu vozilu in moji denarnici najbolj ustreza navaden.

Vi uganete brez guglanja, kateri je navaden in kateri premium? No, tudi guglanje ne bo pomagalo, saj sta obe gorivi označeni za "nadstandardni".


Kjer je napis "performance" ni prijazno denarnici - brez googlanja :D
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

starfotr ::

Cene so napisane na vsakem točilnem mestu. Sploh sedaj, ko ni več reguliranih cen. Pa na veliki tabli, preden zapelješ na pumpo tudi piše. Sedaj bi se dalo o tem, kdo je zmeden in nič ne vidi. Tudi, če dvigneš ročko in nič ne točiš, ter postaviš nazaj, ni nobenega problema, ter si ogledaš cene.

https://siol.net/media/img/f3/cd/c5165b...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

delavec44 ::

Miha 333 je izjavil:

Mene pa moti tole: OMV ima na pumpi "Sprint Diesel" in "MaxxMotion Diesel". Eden je seveda "premium" in s tem dražji. V naglici ne utegnem guglat, kateri je navaden (cenejši). Ceno pa pokaže šele ko dvigneš ročko. Moralo bi biti jasno označeno, kateri je premium in kateri navaden. Ali pa bi morale biti cene zraven fizično napisane, ne pa samo na displeju, ko že tankaš. Ker mojemu vozilu in moji denarnici najbolj ustreza navaden.

Vi uganete brez guglanja, kateri je navaden in kateri premium? No, tudi guglanje ne bo pomagalo, saj sta obe gorivi označeni za "nadstandardni".


Jaz sem se tudi enkrat zajebal v Kopru in plačal 7€ več za tank, ki ni naredil čisto nič več kilometrov od navadnega. Sem se bunil na blagajni ampak ni nič koristilo. Rešitev sem našel v tem, da na OMV več ne hodim. Drugje imajo le en dizel in se ne moreš zmotiti.

starfotr ::

Dizelaški imate cel problem, če so na voljo 2 ročki ;-) Jaz nimam zamer zaradi tega.

Saj ne vem, tudi bencin 100 je tako malo prodajan, pa še to samo poleti, ko večinoma motoristi tankajo in tisti, ki imajo športne avte. Tako, da najbrž je to premium gorivo staro in tako manj kakovostno, kot navadno, ki ima več menjav v rezervarjih. Vprašanje, če se sploh splača, da vzdržujejo to dvojno infrastrukturo.

jb_j ::

starfotr je izjavil:

Dizelaški imate cel problem, če so na voljo 2 ročki ;-) Jaz nimam zamer zaradi tega.

Saj ne vem, tudi bencin 100 je tako malo prodajan, pa še to samo poleti, ko večinoma motoristi tankajo in tisti, ki imajo športne avte. Tako, da najbrž je to premium gorivo staro in tako manj kakovostno, kot navadno, ki ima več menjav v rezervarjih. Vprašanje, če se sploh splača, da vzdržujejo to dvojno infrastrukturo.


Zakaj oznake?

A ne morjo nardit dveh različnih cevi,
bencinska ne paše v dizla, in dizelska v bencinarja?

vsaj za nove avte, tisti, ki imajo stare, bodo moral pač gledat oznake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

SimplyMiha ::

Nove nalepke so veliko cenejše od novih ročk.

starfotr ::

Ravno to sem napisal prej.

https://slo-tech.com/forum/t726252/p604...

jb_j ::

starfotr je izjavil:

Ravno to sem napisal prej.

https://slo-tech.com/forum/t726252/p604...


ma naredu sem copy-paste. ker se zelo strinjam z tvojo izjavo.

blackbfm ::

Jaz sem se tudi enkrat zajebal v Kopru in plačal 7€ več za tank, ki ni naredil čisto nič več kilometrov od navadnega


Kaj si mislu da bos za nekaj eurov vec naredu +300km? Vsa ta fensi goriva so navaden scam,edina razlika je nalepka na rocki pa cena:))

jb_j ::

blackbfm je izjavil:

Jaz sem se tudi enkrat zajebal v Kopru in plačal 7€ več za tank, ki ni naredil čisto nič več kilometrov od navadnega


Kaj si mislu da bos za nekaj eurov vec naredu +300km? Vsa ta fensi goriva so navaden scam,edina razlika je nalepka na rocki pa cena:))


enkrat bo tehnologija šla tolk naprej, da bo na ročki napisana cena na displayu.
za takšne kot je en v kopru.

jype ::

Enkrat bo šla tehnologija tolk naprej, da se boste vozil s kolesi, pa ne boste več mel težav z ročkami.

Spxy ::

jype je izjavil:

Enkrat bo šla tehnologija tolk naprej, da se boste vozil s kolesi, pa ne boste več mel težav z ročkami.


Iz tehnološkega vidika je to kvečjemu nazaj.

one too many ::

V Franciji dizlu pravijo gazole in je še rumene barve, kar nisem nikoli prej videl. Mislim, pa da so bile ročke za bencin celo modre. Skratka za vsak slučajn sem preveril, predno sem se odločil za gazole.

Sicer pa do pomot pomojem prihaja, ko ljudje uporabljajo drug avto na katerega so navajeni, vendar ni njihov (glavni) osebni avto (npr. avto od žene, službeni avto).

Nedavno sem prebral, da so ročke z okroglim presekom varnejše z vidika elektrostatike.
Tekočina pri enakem preseku (površini) tudi hitreje teče. Bi pa verjetno lahko naredili npr. okrogle in ovalne ročke.
Problem pa je verjetno tudi, ker moraš pri neokrogli obliki pravilno zasukati ročko.

Glugy ::

Men se zdi boljša rešitev da bi z magnetnim poljem nakazal da uporabljaš napačno ročko. Torej da bi imel + in - različno glede na rezervoar in pa različen + in - glede na ročko. Fizično bi torej čutil da se ročka upira zaradi magnetnega polja in bi vedel da rabš drugo ročko uporabt.

Mesar ::

najboljše da se vse razen dizle prepove
Your turn to burn!

louser ::

Dizli, bencinarji, hibridi. Takšen je pravilen vrstni red.

Mesar ::

hibridi so direkt za na smetišče
Your turn to burn!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bencinske črpalke (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6312885 (10518) primozzzz
»

Čudno tankanje bencina na Petrolu - nateg ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5013350 (9348) r3dkv1c4
»

Narobno tankanje bencin-dizel

Oddelek: Na cesti
3311327 (9594) rdecaluc
»

Bencinske črpalke (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8420624 (18069) Nesta
»

Nafta na OMVju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6025122 (23272) ;-)

Več podobnih tem