» »

Linux sprememba velikosti particije

Linux sprememba velikosti particije

Mahagonij ::

Živjo,

Preko VMware laufaum virutualno Linux (Debian), ker mi zmankuje prostora sem si v nastavitvah virutalke dodal še nekaj prostora. Z programom gparted probam dodat nov prostor obstoječi particiji vendar mi tega ne pusti. Lahko samo naredim novo particijo, kar pa mi ni kul. Se da kako spremenit velikost glavne particije?

Ko sem imel podobno težavo z Raspbian sem z gparted rešil težavo, tu pa ne gre. Obstaja še kakšen prodoben program za spremembo particij oziroma bash ukaz?

tnx

celebro ::

Mogoče je problem samo to, da poskušaš spremeniti velikost particije, iz katere poganjaš OS (ali pa je kako drugače mountana). Poskusi iz live cd-ja.

BlaY0 ::

Zbrišeš particijo in na njenem mestu (z enakim začetkom) narediš novo, večjo. Shraniš. Rebutaš, da jo kernel ponovno prebere potem pa online povečaš FS na njej.

srus ::

Nam zaupaš kaj uporabljaš za file system na Linuxu? LVM? ext3?

A lahko prilepiš rezultata ukazov:

fdisk -l

df -h

Če uporabljaš LVM bi moralo biti trivialno.

prodamscene ::

probaj fdisk ali pa cfdisk če lahko kaj spreminjaš

Mahagonij ::

fdisk -l
Disk /dev/sda: 25 GiB, 26843545600 bytes, 52428800 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x87f15aaf

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 40894463 40892416 19.5G 83 Linux
/dev/sda2 40896510 41940991 1044482 510M 5 Extended
/dev/sda3 41940992 52428799 10487808 5G 83 Linux
/dev/sda5 40896512 41940991 1044480 510M 82 Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order.

~# df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 2.1G 0 2.1G 0% /dev
tmpfs 422M 13M 410M 3% /run
/dev/sda1 20G 17G 1.3G 93% /
tmpfs 2.1G 0 2.1G 0% /dev/shm
tmpfs 5.0M 0 5.0M 0% /run/lock
tmpfs 2.1G 0 2.1G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 422M 16K 422M 1% /run/user/131
tmpfs 422M 36K 422M 1% /run/user/0

Mahagonij ::

celebro je izjavil:

Mogoče je problem samo to, da poskušaš spremeniti velikost particije, iz katere poganjaš OS (ali pa je kako drugače mountana). Poskusi iz live cd-ja.


Ja poizkušam spremenit particijo na kateri je naložen OS. Pri Raspbian sem naredil isto brez težav.

BlaY0 je izjavil:

Zbrišeš particijo in na njenem mestu (z enakim začetkom) narediš novo, večjo. Shraniš. Rebutaš, da jo kernel ponovno prebere potem pa online povečaš FS na njej.


Spreminjam particijo na kateri je OS, če jo pobrišem bo zbrisal tudi OS?

na njenem mestu (z enakim začetkom) narediš novo--Kako to naredim? Ne vem kaj pomeni z enakim začetkom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mahagonij ()

BlaY0 ::

Mahagonij je izjavil:


Spreminjam particijo na kateri je OS, če jo pobrišem bo zbrisal tudi OS?

Ja kjes pa to zdej pobral??? Ne.

Mahagonij je izjavil:


na njenem mestu (z enakim začetkom) narediš novo--Kako to naredim? Ne vem kaj pomeni z enakim začetkom.

Particija se začne na nekem sektorju ane. Če jo pobrišeš in narediš novo ki se začne na istem sektorju kot pobrisana in konča na istem ali kateremkoli naslednjem sektorju kot pobrisana. Seveda ob predpostavki da ni za to particijo že druga particija.

Samo ti maš tukaj problem, da imaš za prvo particijo drugo ki extended v tej extended je swap potem je pa za extended še ena primarna (sda3) in to moraš razšerit. Torej jo pobrišeš in narediš na njenem mestu enko samo do konca diska. Samo iz tvojga fdisk outputa je razvidno da ni več placa na disku...

Če mene prašaš, bi tole malo drugače zapeljal. Pobrisal bi vse ter naredil eno veliko 25 ter še eno do konca za swap. Samo moraš najprej izklopit swap preden jo pobrišeš ter naknadno na novo generirati swap FS na njej najraje z enakim UUID-jem da ne bo problemov pri naslednjem mountu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

nsa_ag3nt ::

Saj swap je lahko file, ne namenska particija.
https://www.cyberciti.biz/faq/linux-add...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

BlaY0 ::

Tudi varianta ja. Samo moraš potem v zakup vzeti, da je to v virtualnem okolju potem že četrta abstrakcija. V bistvu bi bilo še najbolje, če bi naredil nov disk image tipa "fixed size storage" in na njem brez kreiranja particije naredi swap space - s tem bi prišel nekako na nivo fizičnega sistema s swap fajlom. Za igračkanje in učenje je pa itak vse OK.

Mahagonij ::

OK, vidim da ti gre tole veliko bolje kot meni.

Kaj moram naredit v naslednjem koraku? Zbrisal sem swap kaj pa sedaj? :)


 Screenshot

Screenshot

BlaY0 ::

Mahagonij je izjavil:

OK, vidim da ti gre tole veliko bolje kot meni.

Kaj moram naredit v naslednjem koraku? Zbrisal sem swap kaj pa sedaj? :)

Od kod delaš to? Direkt iz živega sistema ali iz kakega rescue sistema?

Če iz živega potem je prvo vprašanje a si odklopil swap (swapoff -a) preden si zbrisal particijo? Drugi step je zakomentirat swap v /etc/fstab. Potem pobriši particijo 3 in 2 ter razširi particijo 1 čez vse (v desno) in reboot (če to ne delaš iz rescue sistema ampak na živo). Nato pa "resize2fs /dev/sda1" (če parted tega slučajno že sam ne naredi - ne vem ker ga nikoli ne uporabljam). Dodaj nov disk image tipa "fixed size" velik 512MB. V sistemu ga boš zagledal kot /dev/sdb ali /dev/sdc (pazi kam se ti postavi CDROM). Naredi gor swap (mkswapfs /dev/sdX) in popravi /etc/fstab tako, da bo kazal na pravi /dev/sdX in odkomentiraj. Na koncu "swapon -a" in je to to.

Mahagonij ::

OK hvala za vso pomoč samo meni to ne gre.

-naredim swapoff
-pobrišem swap
-pobrišem particijo 3 in 2
-zakomentiram swap
-shranim spremembe v gparted
ampak še vedno ne morem razširit particije 1. Lahko naredim novo 5GB ne morem (ne znam) pa združit obeh
probal sem tudi pobrisat to 5GB in potem dodat k tej 20GB vendar tudi to ne gre.

Še kakšen nasvet :D?

MrStein ::

Zbriši vse razen sda1 (podatke iz sda3 si backupiral?*).
Potem povečaj sda1.
Če ne gre, probaj novejšo verzijo gparted.

* - v bistvu vse backupiraj, če že nisi. Ker je VM, bi to moralo biti preprosto (samo skopiraš fajle)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win7 se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
51005 (940) killa bee
»

SSD alignment pri dual-bootu

Oddelek: Strojna oprema
91276 (1097) CyberPunk
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710722 (9864) uporabniik
»

[ Linux ] RAID problem ...

Oddelek: Operacijski sistemi
51365 (1291) kekz
»

[Linux] pretvorba reiserfs v ext3

Oddelek: Operacijski sistemi
51518 (1427) kekz

Več podobnih tem