» »

Kako izboljšam delovanje računalnika?

Kako izboljšam delovanje računalnika?

«
1
2

batuk ::

Računalnik je star 9 let in dela zelo počasi, tipke ne delujejo več povsem 100 %. Ne uporabljam nobenih zahtevnih programov, zanima pa me, ali se mi še splača popravljati, kupovati nove komponente itd.?

Nekaj podatkov je na spodnjem linku. Gre pa za prenosni računalnik ASUS PRO5DIseries Intel Core 2 Duo CPU, 2,20 GHz, 4,00 GB rama, 64-bitni OS.

Aja...že pred 5+ leti se je pokvarila baterija, ki sedaj brez priklopa ne zdrži niti sekunde. To me niti ne moti toliko, a vseeno. Po specifikacijah ji ustreza tale



Kaj mi priporočate? Računalnik bom danes formatiral, a dvomim, da bo bistveno bolje....

hojnikb ::

ssd, spihanje ventov, nova termalna pa furaš dokler ne crkne.
#brezpodpisa

batuk ::

Termalno sem zamenjal lani. Nekaj mi je je še ostalo. Malo bom spihal prah itd.

Kateri disk pa mi priporočate? Ne bi ravno zapravljal za tole....

* Koliko je pa tole vredno na Bolhi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: batuk ()

BivšiUser2 ::

30€

Če skupaj prodas. Po delih mogoče celo 40€.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

batuk ::

Se pravi nič. Kaj pa disk?

matobeli ::

Takle ki daje "opozorilo"? 10eur verjetno.

Vzem novo baterijo, ssd in furaj dalje. Tudi tipkovnico mogoče dobiš kje rabljeno za male pare.

dottor ::

120GB SSD dobiš že za 30€ in drobiž novega ;) Tega ki imaš not uzameš eno zunanje ohišje za 2.52 HDD in ga imaš kot zunanjega.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

matobeli ::

Komot se tudi ben vrže CD enoto in da notri 2.5disk

harmony ::

Kako izboljšam delovanje računalnika?
Kupis novega!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

batuk ::

Saj se mi je zdelo. Procesor pa je ok?

Torej SSD disk. Vidim, da moj že podpira sata 3. Kaj moram še paziti, razen, da je 2,5? Gledam diske na mimovrste in big bang, pa niti ne vem, katerega bi izbral. Kaj mi priporocate?

A to so sedaj ti 2,5 diski taki, da pasejo tako v laptop, kot tudi v namizni računalnik?

harmony ::

SSD na starem kompu ne bo nic pomagal. Ze veckrat videno. Je se kaj vec kot samo SSD.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

BivšiUser2 ::

Vzemi najcenejši SSD.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

darkolord ::

SSD na C2D je kot noč in dan.

Trupl0 ::

je dokler zalaufaš youtube pa potem ne moreš nič drugega počet.
Dal not SSD v namiznega c2d e6750 in 4gb pa je bilo ful razlike...ampak pri uporabi enostavno že prepočasen.
If you are going through Hell, keep going !

Gregex ::

Jaz bi vseeno, ko boš nabavil SSD naredil clean instal winsow nanj. Lahko, da se ti je windows samo zasmetil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregex ()

radmannsdorf ::

Točno tako. SSD + Windows na novo. Mogoče še tipke začnejo delat :)

m0LN4r ::

Se vedno bo pa isti problem pri odpiranju zabasanih spletnih strani in predvajanju YT/FB videojev bo ga ze spravilo na kolena in bo uporaba boljkone isti smorn. Le odpiranje in zapiranje bo hitreje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

paraboŁa ::

Poleg SSD-ja dodaj še nekaj rama, 4gb je malo. Nekaj zavihkov v Chromu in ti požre vsega. Za nezahtevno rabo bo čisto ok, še baterijo iz ebaya za 30$ in imaš čisto ok setup za everyday use.

Ales ::

Med 4 in 8GB na tem mlinčku ne bo absulutno nobene razlike v hitrosti. Edino, kar bi se izplačalo in pri čemer bo tolikšna razlika v delovanju, da marsikdo ne bi verjel, je SSD. Ničesar drugega se jaz ne bi dotikal, se ne izplača.

Bo pa zadeva še vedno počasna v primerjavi s katerimkoli sodobnim iXXXXU prenosnikom.

m0LN4r ::

Verjetno se dobi kak i3 z SSDjem okol 200eur dandanes na ebayu al bolhi
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

jero_no1 ::

Kot so že predlagali - samo SSD se splača dokupit, ker ga boš lahko uporabil tudi v drugi mašini, ko ta crkne. Vse ostalo je metanje denarja stran.

bambam20 ::

harmony je izjavil:

SSD na starem kompu ne bo nic pomagal. Ze veckrat videno. Je se kaj vec kot samo SSD.



Seveda pomaga. Ne piši neumnosti.

batuk ::

V glavnem....formatiral sem računalnik. Deluje malo bolje, a nalozenega nimam še nobenega večjega programa. Brskanje po spletu je na trenutke prepočasno, najbolj na živce pa mi gre netekoce delovanje kolesca na miški. To me zelo moti, ker sem večji del časa na internetu.

Tipke delujejo malce bolje. Tisti procesi, ki so že prej delovali hitro, (npr. Raziskovalec) delujejo tudi sedaj. Na splošno pa ni neke bistvene spremembe.

Kateri disk?

Saul Goodman ::

za 300e na bbt.si dobiš lenovo thinkpad t430s z ssd diskom. CPU i5 tretje generacije. laptop je BOMBA. 2x za razmislit, če se ti res splača vložit karkoli v svojega. razen ssd, tega lahko itak kasneje vgradiš v t430s. če je opcija, ga vzemi. ne bo ti žal.

http://www.bbt.si/prenosniki#p=1|o=96,1...

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ravno na teh so problemi v novem W10 z soferji za grafiko pri vsakem updejtu. Ne recem da ne bo delovalo, ampak imam slabe izkusnje iz zadnji dveh W10 Creators upgrejdov: https://www.intel.de/content/www/de/de/...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Slipi ::

To je tako kot popravljanje stare hiše.
Če bi sam imel tak računalnik, bi se mu zahvalil za sodelovanje in ga sigurno zamenjal.

batuk ::

Saj to je to. Prej ali slej bo treba odšteti nekaj sto evrov za novega. Tisti za 300 € ne izgleda pameten nakup.

darkolord ::

Tale za 300 € je precej boljši kot katerikoli nov za "nekaj sto evrov".

V Asusa se ti vseeno splača vgraditi SSD - 120 giga za 30 eur.

nurse013 ::

Linux ?
:)
you gotta be kidding me...

jero_no1 ::

Če že gledaš rabljene prenosnike, preveri še tukaj, imajo podobno robo kot BBT, vendar v večini primerov nekaj ceneje.

harmony ::

bambam20 je izjavil:

harmony je izjavil:

SSD na starem kompu ne bo nic pomagal. Ze veckrat videno. Je se kaj vec kot samo SSD.



Seveda pomaga. Ne piši neumnosti.


Neumnosti pises ti! Od kdaj je slo-tech postal 24kur? Clovek si misli, da bo tu srecal racunalniske strokovnjake, v resnici pa je znanje enako kot prodajalca iz bing banga.

Vzemi SSD, ker to enostavno vsak govori...pa daj not 8gb pac ker je vec od 4gb...etc

SSD bo v tem jajcu pohitril zadevo za tocno nic.

darkolord ::

Ne.um.nos.ti.

Pri C2D-era kompih je disk daleč največji bottleneck. Sem nadgradil na desetine takšnih računalnikov z SSDji z odličnimi rezultati.

DINAMIK ::

Na moji Toshibi stari 11 let in pol...,ki je že za v muzej :))..,se pozna SSD ogromno..,ima pa 4gb rama in procesor sem zamenjal T7600 2.33 GHz, deluje na njem pa windows 10 64bit in USB3:)..,za tako starost deluje odlično ;) model....http://www.toshiba.si/discontinued-prod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DINAMIK ()

DINAMIK ::

krneki0001 ::

Za starejše verzije računalnikov s starejšimi procesorji je največja pohitritev SSD disk in več rama, poleg tega pa še kaka verzija "tiny" operacijskega sistema ali pa popravki na sistemu, da deluje hitreje.

Recimo:
https://sourceforge.net/projects/window...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

_Denny_ ::

Pri zelo švoh cpujih ssd še upočasni vse skupaj, ker imaš pri vsakem dostopu do diska 100% usage. Pred leti sem se trudil, da iz Acer Aspire One netbooka (1.6ghz 1c+ht Atom) iztisnem kar se da - 1gb na 1.5gb rama, 160gb hdd na 128gb ssd, bg wifi na ac in je po vsem delovalo še počasneje, tako, da je od vseh nadgradenj ostal samo ram, vse drugo je šlo nazaj ven.

Pri dualcorih se pozna, pri Atomih in slabših/starejših ne.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

krneki0001 ::

Ne drži. Prej boš imel navaden disk na 100% kot pa SSD in to velja tudi za atom procesorje. Imam doma atom D525 procesor, 4GB rama in 120GB SSD ter inštaliran Windows 10 home. Vse deluje brez problemov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

_Denny_ ::

Tu se gre za enojedrni N270, ki je na ravni P3 in prvih P4 oz. laptop cpujev iz ~2003. Po vgradnji ssd-ja je bil cpu skoraj vedno na 100%, v benchih pa niti ni uspelo do konca izkoristiti sata1 bandwidtha...moral sem se celo igrati z bios hacki, da sem dobil seq r/w čez 80mb/s.

Za tako slabe cpu-je so ssd-ji enostavno prehitri...
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

jero_no1 ::

OP govori o 9 let starem prenosniku ne 15 let...prenosnika iz 2003 se pa res ne izplača nadgrajevat.

batuk ::

Prilepim več podatkov o računalniku?

Ali je možno priklopiti zunanji disk, na katerem bo že win10, mojega trenutnega pa izklopiti? Če bi to bilo možno, bi tako lahko pred nakupom preveril, ali se delovanje izboljša?

Ali se to dela po teh servisih, trgovinah?

krneki0001 ::

če imaš usb 3.0 bi načeloma lahko videl, če je kaj izboljšave.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

batuk ::

Očitno 2ka.

Valentin ::

darkolord je izjavil:

Ne.um.nos.ti.

Pri C2D-era kompih je disk daleč največji bottleneck. Sem nadgradil na desetine takšnih računalnikov z SSDji z odličnimi rezultati.


Tudi jaz sem jih nadgradil kar nekaj, rezultati so bili vedno nad pričakovanji. Definitivno se izplača...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

krneki0001 ::

_Denny_ je izjavil:

Tu se gre za enojedrni N270, ki je na ravni P3 in prvih P4 oz. laptop cpujev iz ~2003. Po vgradnji ssd-ja je bil cpu skoraj vedno na 100%, v benchih pa niti ni uspelo do konca izkoristiti sata1 bandwidtha...moral sem se celo igrati z bios hacki, da sem dobil seq r/w čez 80mb/s.

Za tako slabe cpu-je so ssd-ji enostavno prehitri...


Spet ne drži. Lenovo S10 mini prenosnik ima N270 procesor, ter v osnovni verziji 1GB rama in WD black disk. Po nadgradnji na 2GB rama, SSD disk in Windows 10 home (nadgradnja iz Windows 7), zadeva deluje brez problemov. In je proc manj obremenjen kot je bil prej z navadnim diskom.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

_Denny_ ::

Ne vem, take so bile moje izkušnje z Acer Aspire One ZG5 (sem linkal moj post iz 2014), sicer z 1.5gb rama, ker Intel 945 chipset podpira max 2gb in je 512mb že prispajkanih na plati ter z Win 8.1. Kasneje z Win 10 sploh nisem poskušal, zdaj pa je ta netbook namenjen starim igram, ki drugje kot na xp ne delujejo.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

schurda ::

darkolord je izjavil:

SSD na C2D je kot noč in dan.


:D

Se popolnoma strinjam s tabo. Sem to naredil na 3 in vsi so "vstali od mrtvih".

radmannsdorf je izjavil:

Točno tako. SSD + Windows na novo. Mogoče še tipke začnejo delat :)


Windows 10.

bambam20 je izjavil:

harmony je izjavil:

SSD na starem kompu ne bo nic pomagal. Ze veckrat videno. Je se kaj vec kot samo SSD.



Seveda pomaga. Ne piši neumnosti.


Točno tako! Že večkrat videno!
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

schurda ::

darkolord je izjavil:

Ne.um.nos.ti.

Pri C2D-era kompih je disk daleč največji bottleneck. Sem nadgradil na desetine takšnih računalnikov z SSDji z odličnimi rezultati.


:D
Enake izkušnje imam tudi jaz.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

schurda ::

batuk je izjavil:

Termalno sem zamenjal lani. Nekaj mi je je še ostalo. Malo bom spihal prah itd.

Kateri disk pa mi priporočate? Ne bi ravno zapravljal za tole....

* Koliko je pa tole vredno na Bolhi?


Sanidks SSD plus, WD green, Kingston A400. Še prehiter bo.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kostollany ::

Zdravo.

Iščem žrtev:D, ki bi mi za skromno plačilo zamenjala hdd za ssd in na novo instalirala win 7:). Lahko na ZS....prinesem na dom (okolica Polzele, Prebolda in do Celja). Gre se pa za prenosnik HP Pavillion dv7, SSD že imam. Hvala

lp

schurda ::

kostollany je izjavil:

Zdravo.

Iščem žrtev:D, ki bi mi za skromno plačilo zamenjala hdd za ssd in na novo instalirala win 7:). Lahko na ZS....prinesem na dom (okolica Polzele, Prebolda in do Celja). Gre se pa za prenosnik HP Pavillion dv7, SSD že imam. Hvala

lp


Glej ZS
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadgradnja starega PC-ja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
749818 (6454) hojnikb
»

Nadgradnja starega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
12117212 (14313) hojnikb
»

Računalnik HP 470 G3 (kupljen preko telekoma) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
505257 (4306) loveJDM
»

Lanska prodaja računalnikov katastrofalna, še zlasti v Evropi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7726486 (21361) D3m
»

Pocasen SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
453843 (2705) AgiZ

Več podobnih tem