» »

Hrup soseda - kakšne so dovoljene vrednosti?

Hrup soseda - kakšne so dovoljene vrednosti?

1 2
3
»

Meizu ::

techuser je izjavil:

Nas so ravno sosedje prijavili pri gradnji hiše zaradi ograje, ker so mogoče mislili, da bo previsoka. Toliko o staroselcih. Drugače pa naj povzročajo hrup kolikor hočejo, jaz se ne ukvarjam s tem, meni je pomembna kvaliteta zraka, vile in podobne stvari so pa samo pamet primitivcev.


Aja torej te hrup sploh ne moti. Si bolj za kvaliteto zraka. To pa itak imas - pravi vaski zrak ima voh tudi po kravjem shitu.

techuser ::

Ni ravno tako, zrak je na našem koncu zelo dober, saj narava je čudovita. Ampak, kaj ko se vedno najde nekaj starih, ki ne zdržijo niti enega dneva, da ne zakurijo, poleti seveda, ne samo pozimi. Drugače imaš po Sloveniji polno vasi, kjer imajo odličen zrak. Kolege imam po različnih krajih in je redkost, da bi smrdelo. Ko se pa gnoji je nekaj dni malo neprijetnega vonja ampak to ni problem. Hrup me ne moti toliko kot nekatere moje sosede, zato sem odprl temo, ker me je zanimalo tudi nasplošno kakšna so pravila glede hrupa. Vse kar pa je v uradnem listu pa so enačbe, nikjer podatka o tem kakšne so meje, ker so odvisne od okolice. Najbrž ko naredijo meritve, potem šele povejo nekomu ali je sprejemljivo ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

Meizu ::

Zakonske kolicine hrupa so povsod enake, razen zakonskih izjem (klopotci, ostala vitalna kmetijska ali industrijska oprema) in so med 6.00 in 22.00 precej ohlapne, precej strozji red velja med 22.00 in 6.00 uro (spet razen izjem). Za vse ostalo bos moral najet in placat merilno inspekcijo, ki bi uradno prisla izmerit tocno kolicino hrupa (ni ravno poceni), ce bos kot dokaz podal screenshot appa za merjenje glasnosti na telefonu bo tvoj primer precej gladko padel. Pa se stroske prijave bos nosil.

Po deugi strani pa top, ce imas denar kar prijavi, drzavni proracun itak rabi tovrstne denarne donacije. Keep up the spirit!

zmaugy ::

Ko sem se nazadnje zanimal za zakonodajo na področju onesnaževanja s hrupom, je bila stvar tako nora, da sem samo odnehal.
Organizacija, ki je akreditirana za meritve hrupa, pošlje obvestilo vsem zainteresiranim, kdaj se bo hrup meril. Nato takrat pridejo, izmerijo in napišejo poročilo.
Ane da je jasno, kakšen hrup bodo namerili? Komedija, mogoče samo v najbolj norih banana republikah.

Meizu ::

zmaugy je izjavil:

Ko sem se nazadnje zanimal za zakonodajo na področju onesnaževanja s hrupom, je bila stvar tako nora, da sem samo odnehal.
Organizacija, ki je akreditirana za meritve hrupa, pošlje obvestilo vsem zainteresiranim, kdaj se bo hrup meril. Nato takrat pridejo, izmerijo in napišejo poročilo.
Ane da je jasno, kakšen hrup bodo namerili? Komedija, mogoče samo v najbolj norih banana republikah.


Bo kar v vecini zahodnih drzav tako.

zmaugy ::

V bistvu nimaš pravnega sredstva. In ti lahko nekdo cele noči serje po glavi na maximum.

Avenger ::

Po mojih izkušnjah lahko izvor zvoka te vrste zelo preprosto znižaš - seveda je težko rečt za koliko, ker ne vemo kako visok je dejansko na izvoru. Jaz imam nek sicer bistveno manjši ventilator drugega tipa in odzračevanje na streho in sem zato, da se ne sliši k sosedu na cev na strehi namontiral 40 litrško posodo ki je znotraj v celoti oblepljena z akustično peno. Zvoka ventilatorja se praktično ne sliši več. Nekaj podobnega bi lahko dal gor ta sosed pred ventilator in bi bil problem rešen, par kvadratnih metrov pene stane manj kot 20EUR, rabiš še neko desko da to nosi, nosilce in streho, da se pena ne moči. Z malo dobre volje se da to komot rešit.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

Utk ::

Ma kaj bi to. Naj pridejo inšpektorji in dajo 50 evrov kazni. Pa bo zvok čudežno izginil.

zmaugy ::

Pa glih bojo prišli.

Avenger je izjavil:

Po mojih izkušnjah lahko izvor zvoka te vrste zelo preprosto znižaš - seveda je težko rečt za koliko, ker ne vemo kako visok je dejansko na izvoru. Jaz imam nek sicer bistveno manjši ventilator drugega tipa in odzračevanje na streho in sem zato, da se ne sliši k sosedu na cev na strehi namontiral 40 litrško posodo ki je znotraj v celoti oblepljena z akustično peno. Zvoka ventilatorja se praktično ne sliši več. Nekaj podobnega bi lahko dal gor ta sosed pred ventilator in bi bil problem rešen, par kvadratnih metrov pene stane manj kot 20EUR, rabiš še neko desko da to nosi, nosilce in streho, da se pena ne moči. Z malo dobre volje se da to komot rešit.


Če je nek star stric, se s tem ne bo hotel zajebavat, če mu bo kdo drug to naredil, bo potem vse narobe in naenkrat se ne bo več posušilo kot se je včasih itd.
Nekateri radi jahajo sosede, še posebej tiste, ki pridejo na novo. Da jim pokažejo who's the boss.>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

stara mama ::

Utk je izjavil:

Ma kaj bi to. Naj pridejo inšpektorji in dajo 50 evrov kazni. Pa bo zvok čudežno izginil.

Na kaki podlagi že?

facepalm ::

ampak ta sosed zelo verjetno ne povzroca hrupa namensko.
mogoce gre ventilator tudi njemu na zivce pa si novega ne more privosciti, kako servisirat tega pa se mu ne sanja.

soseda najprej seznanit s problemom in mu ponudit resitev. lahko se mu tudi pomaga pri izvedbi resitve.
sele nato lahko razmisljamo o kakih inspekcijah itd..

ena out of the box ideja.
ce vas je vec sosedov, lahko skuoaj zberete denar in mu kupite nov ventilator. mogoce boste obcasno dobivali zastonj produce:)

Machete ::

zmaugy je izjavil:

Ko sem se nazadnje zanimal za zakonodajo na področju onesnaževanja s hrupom, je bila stvar tako nora, da sem samo odnehal.
Organizacija, ki je akreditirana za meritve hrupa, pošlje obvestilo vsem zainteresiranim, kdaj se bo hrup meril. Nato takrat pridejo, izmerijo in napišejo poročilo.
Ane da je jasno, kakšen hrup bodo namerili? Komedija, mogoče samo v najbolj norih banana republikah.


Zelo dobro opisani birokratski postopki, namenjeni SAMI SEBI in polnjenju proračuna, ter firm, ki so pri koritu. Iz lastnih izkušenj vem, da se napovedo, ko pridejo merit hrup v proizvodnje prostore. Ta čas, ko se šetajo, samo sklopiš 2 najglasnejša stroja in je hrupa toliko, kot ga proizvede izdelovalec zobotrebcev v Nepalu.
Isto je z meritvijo izpustov iz lakirne. Reče, zdaj pa malo laufajte kot običajno, in gre merit na streho k filtrom. Ti greš pa ta čas na malico in samo pustiš laufat prezračevanje, da se sliši, kot da dela. Vse to in kasnejša poročila seveda tudi mastno plačaš. Aburdnost zbirokratizirane okoljske prakse EU.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

jype ::

Kaj pa, če bi pisal komisiji, da to področje uredi manj bedasto? Razumem sicer, da bi s tem morda povzročil škodo svoji fabriki, ker morda ne bi prestala meritev, ampak... Saj zakonodaja EU je zamišljena tako, da se jo uredi na pobudo prebivalcev.

zmaugy ::

Žal nihče od nas ne živi večno.

Utk ::

stara mama je izjavil:

Utk je izjavil:

Ma kaj bi to. Naj pridejo inšpektorji in dajo 50 evrov kazni. Pa bo zvok čudežno izginil.

Na kaki podlagi že?

Ma sem se hecal. Namesto da bi šel tam in rešil stvar, bo skregal pol vasi, v zanj najboljšem primeru bo dobil človek kazen (čeprav dvomim v to), hrup bo pa ostal. Namesto da bi rešil hrup.

jype ::

zmaugy je izjavil:

Žal nihče od nas ne živi večno.
Večno odlašanje je torej pravi odgovor?

nekikr ::

Pa saj on bi rad rešil hrup, ampak na sodoben način. Se pravi, da z interneta potegne obrazec, ga pošlje na nek urad za uradovanje, ki bi odredil, da je kmet baraba in da mora plačati nekaj kazni in popraviti stanje. Good luck with that.

Po drugi strani je problem sila enostavno rešiti. Zgoraj je bil že en primer, lahko tudi narediš iz stirodura škatlo, da preusmeriš zvok, pa stane vse skupaj nič. Lahko da je samo kaj za namazati ali zamenjati ležaj. Ampak to zahteva nekonvencionalen pristop - pogovor.

jype ::

S pogovorom žal nimam izkušenj, ker so začuda kmetje v bližini mojih prebivališč še vedno do zdaj bili več kot znosni (in niso počeli ničesar, kar bi bilo hkrati moteče in nesmiselno), je pa za poizkusit.

RedDrake ::

Utk je izjavil:

... v zanj najboljšem primeru bo dobil človek kazen (čeprav dvomim v to), hrup bo pa ostal. Namesto da bi rešil hrup.

Mhm.
Sem imel sosede, ki so si v garaži uredili karaoke studio, ki je bil tako glasen, da se ga je slišalo več kot 100m stran.
No, moja hiša se je njihove držala - življenje je bilo nevzdržno, ker pač poslušati kruljenje po 2 uri dnevno pač ni moja priljubljena aktivnost.
Pogovor ni pomagal.
Kazni niso pomagale (tip se je ukvarjal z zbiranjem starega železa - avte za 50-100k je pa menjal na mesečni osnovi), čeprav je bila policija reden gost zaradi kršitev JRM (vključujoč dretje ob 1h ponoči ipd ...)
Pomagalo je ko se je odselil dobro leto kasneje, ampak na to bližnji sosedi nismo imeli nikakršnega vpliva.

Najbolje je rešit hrup, če se le da.
Drugače se ali sprijazniš ali odseliš (ker dvomim da bo sosed s hlevom šel stran).

LeQuack ::

V Ameriki imajo pa itak orožje, tko da se lahko v takih primerih malo postreljajo en drugega.
Quack !

nekikr ::

Najbrž bolje kot reševanje po slovensko - 5 generacij razprtij, na koncu pa noben ne ve zakaj so sploh skregani. Poglej samo OP tukaj....pol ure eno popoldne bi mu vzelo, ampak je bolje v nedogled pisati in se po vasi kurčiti skupaj z ostalimi. In tako minevajo leta :)

techuser ::

Če bo potrebno, se bom šel z možakarjem pogovorit, ne mislim nobene inšpekcije klicat. Ampak sem že večkrat povedal, če nekateri ne berejo, da me je zanimalo, kakšni so v Sloveniji zakoni glede hrupa nasploh ne samo zaradi enega primera. Ampak sem pričakoval, da je velikokrat tako kot ponavadi, da je pri nas dovoljeno vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

zmaugy ::

jype je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Žal nihče od nas ne živi večno.
Večno odlašanje je torej pravi odgovor?

Pač ali rešiš situacijo s povzročiteljem hrupa ali pa nehaš zapravljat čas in odideš.

techuser ::

Sej nas bi tudi lahko ko smo delali bajto kdo vprašal, če ga je kaj motilo pri ograji, pa je inšpektor prišel in je bilo vse v skladu z zakoni. Vedno je dobro, da se ljudje pogovorijo, samo imaš pa veliko takih ljudi, ki ti zamerijo, če jih samo za kakšno malenkost vprašaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

Machete ::

jype je izjavil:

Kaj pa, če bi pisal komisiji, da to področje uredi manj bedasto? Razumem sicer, da bi s tem morda povzročil škodo svoji fabriki, ker morda ne bi prestala meritev, ampak... Saj zakonodaja EU je zamišljena tako, da se jo uredi na pobudo prebivalcev.


Insinuiranje da izigravamo meritve in da celo zavestno delujemo škdovalno zoper okolje ni na mestu, napisal sem kaj, popolnoma prosto, lahko narediš in vseeno zadovoljiš predpise in zakonodajo. Naše vrednosti so daleč pod mejnimi in tehnologijo imamo vso najnovejšo in po črki zakona. Še najstarejši stroj je star 12 let.
(Seveda pa bi manj škodili, če bi na mestu proizvodnje stal pašnik).
Sem napisal že vsaj dva dopisa na ARSO in tudi Statistični urad z prav podobno vsebino, le malce bolj pravno in vljudno, kot je zgornji post. Verjetno je jasno, da je moje vpitje glas žejnega v puščavi in bi bilo bolje, če bi tisti čas namenil brskanju po 24.ur. Odgovora jasno ni bilo in ga niti nisem pričakoval. Pozdravljam tvoj opomin, da smo ljudje Evropa, ampak Don Kihot pač ne bom. Ja, sem egoist s svojim časom in (žal) že nekaj časa tudi ne več utopist.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jype ::

Machete je izjavil:

Sem napisal že vsaj dva dopisa na ARSO in tudi Statistični urad z prav podobno vsebino
Na EU komisijo, ne na ARSO. ARSO nima veliko ljudi, ki bi se ukvarjali s takimi rečmi, komisija je pa temu dobesedno namenjena.

zmaugy ::

jype je izjavil:

Machete je izjavil:

Sem napisal že vsaj dva dopisa na ARSO in tudi Statistični urad z prav podobno vsebino
Na EU komisijo, ne na ARSO. ARSO nima veliko ljudi, ki bi se ukvarjali s takimi rečmi, komisija je pa temu dobesedno namenjena.


Stvar je povsem enostavna: Ta zakonodaja je tako neumna, da ni teorije, da je takšna slučajno. Veliko sreče pri bodenju z gospodarskim lobijem, ki je za takšnimi neumnimi predpisi. Hitro ti različni uradniki in službe dajo vedeti, na čigavi strani so.
Morda je to projekt za nekoga, ki nima v življenju česa pametnega početi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Machete ::

Mislim, da narobe razumeš. Gospodarskemu lobiju je prej v interesu, da se take in drugačne meritve sploh ne delajo (plačujejo).
Je pa noro, da bi moral stotine izobraženih pravnikov in ostalih birkoratkov opozarjati nek peasant, da so napovedane inšekcije in meritve idiotizem prve klase. Kdo je tu nor?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

zmaugy ::

Gospodarskmu lobiju je v prvi vrsti v interesu, da lahko nekaznovano dela hrup. Če zato vsake toliko mora potrpeti kakšno inšpekcijo, ki je v naprej obsojena na neuspeh, so be it. Seveda je še boljše brez, ampak ta ureditev zdaj je next best thing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Mare2 ::

zmaugy je izjavil:

Gospodarskmu lobiju je v prvi vrsti v interesu, da lahko nekaznovano dela hrup. Če zato vsake toliko mora potrpeti kakšno inšpekcijo, ki je v naprej obsojena na neuspeh, so be it. Seveda je še boljše brez, ampak ta ureditev zdaj je next best thing.


Po drugi strani lahko rečemo tudi, da je prav, da so mejne vrednosti hrupa podnevi višje, ko se folk zabava, dela, vozi z avtomobili, tovornjaki...

... še dobro, ko greš po pločniku in se z nekom pogovarjaš, da ti en pikzigmer (beri zagrenjen depresivnež) s prijavo na inšpekcijo ne more tega preprečiti.

IL_DIAVOLO ::

Noben pa ne pomisli da je gospod v letih in verjetno ze precej slabo slisi >:D

zmaugy ::

Mare2 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Gospodarskmu lobiju je v prvi vrsti v interesu, da lahko nekaznovano dela hrup. Če zato vsake toliko mora potrpeti kakšno inšpekcijo, ki je v naprej obsojena na neuspeh, so be it. Seveda je še boljše brez, ampak ta ureditev zdaj je next best thing.


Po drugi strani lahko rečemo tudi, da je prav, da so mejne vrednosti hrupa podnevi višje, ko se folk zabava, dela, vozi z avtomobili, tovornjaki...

... še dobro, ko greš po pločniku in se z nekom pogovarjaš, da ti en pikzigmer (beri zagrenjen depresivnež) s prijavo na inšpekcijo ne more tega preprečiti.


Vsekakor. Ampak da ti nekdo postavi “tovarno”, diskoteko, etc. v neposredno bližino in redno in neumorno najeda s hrupom, ti pa nimaš pravnega sredstva zoper to, ker je zakonodaja pisana na kožo kršiteljem, je pa ogledalo zarukane družbe, v kateri živimo.

mamstrok ::

Samo vprašam tako za spotoma, ali so že iznašli metodo merjenja smradu, ali je še vedno metoda lastnih trenutnih občutkov? :)
Smrad na vasi je čisto relativna stvar.

Invictus ::

Smrad na vasi je čisto konkretna zadeva, razen če uporabljaš drek iz štale in kislo travo silosa za začimbe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zmaugy ::

Po mojem da je to povsem določljiva zadeva. Ampak preseliti se na vas in pričakovati, da ne bo smrdelo po gnoju ipd., je pa nerealno in neupravičeno.
Meni so v preteklosti ponujali parcele in hiše "na vasi" (nobene kmetije kot take v bližini - hiša, štala, krave, kure, pujsi etc.) pa mi je en pogled na njivo 10 metrov stran zadostoval, da sem se zahvalil za prijaznost. Živina serje, njive in travnike gnojijo. Jebat ga.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Košnja trave med prazniki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10712630 (5001) dexterboy
»

Kurjenje po 22:00 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810740 (6350) matobeli
»

Prodaja "za 100 let" (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810232 (7982) Heavy
»

Kurjenje v vasi

Oddelek: Loža
396620 (3761) noraguta

Kurjenje na vasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6810707 (8806) dzinks63

Več podobnih tem