» »

Priposestovanje nepremičnine

Priposestovanje nepremičnine

d0rK ::

Živjo, eno vprašanje.

Hiša na določeni parceli, zgrajena leta 1974. Oče jo je kupil leta 1986. Prejšnji lastnik mu ni nič povedal o meji zemljišča, postavljena je že bila ograja (živa meja), leta pozneje smo na istem mestu postavili leseno ograjo s temelji. 44 let pozneje se dobi pismo neke stečajne upraviteljice, s ponudbo za odkup dela zemljišča ki naj sploh ne bi pripadal tej parceli a vendar je del ograjane parcele okoli hiše že 44 let.

Ima oče kakšne opcije? Oče ni ničesar vedel, 44 let je od izgradnje in parcelacije hiše. Nihče nikoli nič obvestil ali ugovarjal mestu kjer stoji naša ograja.

Mare2 ::

Kaj pa pravi zemljiška knjga? :)

d0rK ::

Ja seveda da zemljiška knjiga pravi da je dodatna parcela. Kaj naj bi drugače priposestoval?

Ali je fotr dobroverni posestnik če je kupil nekaj kar je bilo že ograjeno, ni bil nič posvarjen glede meje niti pozneje, tako stanje pa teče že 32 let?

Invictus ::

Priposestvovanje je treba dokazati na sodišče, če se ne motim. Ni to kar avtomatsko.

Če je ponudba ugodna, kupi tisto parcelo in uredi zemljiško knjigo. Če boš šel na sodišče, je rok za zaključek minimalno 5 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

opeter ::

Napravi tako kot je Invictus napisal, bo še najmanj težav in tudi stroškov ... ker dolgoročno se zna zavleči.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Magic1 ::

Kolikšna je velikost problematične parcele?
Magic

Invictus ::

In kakšna je ponujena odkupna cena?

Da ne bodo sodni stroški več kot ste dobili ponudbo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare2 ::

d0rK je izjavil:

Ja seveda da zemljiška knjiga pravi da je dodatna parcela. Kaj naj bi drugače priposestoval?

Ali je fotr dobroverni posestnik če je kupil nekaj kar je bilo že ograjeno, ni bil nič posvarjen glede meje niti pozneje, tako stanje pa teče že 32 let?


Na to vpliva več dejavnikov in ne samo, ali je bil posvarjen. Da se boo lažje pogovarjali, najprej preberi besedilo v spodnjem linku.
-----------------------
Vsakdo, ki zatrjuje pridobitev lastninske pravice s priposestvovanjem in se oseba, ki je kot lastnik vpisana v zemljiško knjigo s tem ne strinja, mora svojo pravico uveljavljati s tožbo. V primeru, da se zemljiškoknjižni lastnik s tem strinja pa zadostuje takoimenovana posadna listina, ki je izjava osebe, ki jo izstavlja, da priznava določeni osebi izvirno pridobitev lastninske pravice na nepremičnini, podpis na njej pa mora biti notarsko overjen.

Glede na navedeno je potrebno ugotoviti, da bo v prihodnosti institut pridobitve lastninske pravice na nepremičnini s priposestvovanjem izgubljal na svojem pomenu in bo bolj izjema kot pravilo, do takrat pa še vedno predmet številnih pravd, med drugim tudi tistih, s katerimi se skuša pogosto obiti pravila Zakona o kmetijskih zemljiščih glede predkupne pravice določenih predkupnih upravičencev, o čemer več v prihodnjih prispevkih.

http://www.nadlani.si/zanimivosti/prido...

d0rK ::

Gre za 130m2 nezazidljivega vrta ob nekem "potočku". Hočejo pa cirka 5 jurjev. Zdele mi tudi teh 5k predstavlja problem zato mi je neumno kar na prvo žogo plačati. Več kot 40 let se niso pobrigali za to zemljo.. Skratka, ali je kakšna možnost, če grem v pravdo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

Tribal ::

Tole je pa že cena zazidljive parcele. Zanimivo...

Dr_M ::

A je na tej parceli kaksna jama polna zlata?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

d0rK ::

Gre za 5m široko in 18m dolgo parcelo na kateri ne moreš postaviti ničesar. Hočejo pa 33eur na m2 brez DDV. Skratka krnekaj. Je pa res da je ta neuporabna parcela na fancy delu ljubljane.

Skupaj je torej 90m2. Čeprav je v ponudbi stečajna upraviteljica kar navedla velikost 523m2 (to je razdeljeno med štiri hiše ki si "delijo" isto parcelo. 523 med 4 je 130 na hišo. Že tukaj nekaj ne štima

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

cekr ::

Poskušajo, če se bo našel kakšen norec in kupil za takšno ceno.
Če jo ne morejo uporabit za kaj drugega, bodo ceno še lepo spustili.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

d0rK ::

Problem je ker so trije sosedje kar skočili na to ponudbo. Vsi ostali v vrsti so originalni lastniki sicer, moj oče je edini kupil 12 let po izgradnji soseske. Gospa stečajna upraviteljica je sicer potem že omenila da v primeru da ne bo prišlo do dogovora ponudi zemljišče na javni dražbi. In jaz sem bil skoraj bolj za to.. Ker ne vem kdo bo šel kupovati to parcelo.

d0rK ::

Če pomaga, število 17.259eur je potegnila direkt iz GURS cenitve in potem dodala še DDV. Model vrednotenje za pardelo je ZDR = model vrednotenja za druga zemljišča.

Še prikaz kako izgleda to v naravi, označeno z zeleno barvo.. Z obeh strani zaprt pas, na eni strani cesta, na drugi lastniška parcela.

 Parcela

Parcela

xxxul ::

po sliki sodec so parcele razlicno siroke, verjetno je ponudba glede na širino vsake mejne parcele posebej

zmeni se z sosedi in dejte kontra ponudbo stecajni upraviteljici.

potem pa doma orenk razmislite, kolk bi radi še naprej imel/uporabljal ta del parcele. ce je vseeno, potem tožba, če bi pa res radi imel potem je pa ponudba stečajne vsekakor najbolj elegantna rešitev z najmanj izgubljenimi živci, in 5k za LJ ni extremno, zato so jo sosedje tud pograbl.

Dr_M ::

Ce si zelo radodaren, je tole 3€/m2.
Samo ja, zdej vas drzijo za jajca in vas hocejo olupit kot banano. Ne se dat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

xxxul ::

Dr_M je izjavil:

Ce si zelo radodaren, je tole 3€/m2.
Samo ja, zdej vas drzijo za jajca in vas hocejo olupit kot banano. Ne se dat.

ce te boli k***c kot zunanjega opazovalca potem je 3€/m ogromno; ce si pa “na fancy delu ljubljane” lahko podaljsas vrt za 5 metrov potem se pa 5k men ne zdi tako zelo veliko.

alternativno pa reskiras da kaka budala to kupi na drazbi in nardi parkplac al pa kej...

Šimpanz ::

Točno to ker praviš da gre za parcelo v LJ je čisto možno da kupi kdo in gor postavi plačljiva parkirišča, ali pa vam bo hotel prodati zemljo po dvakrat višji ceni kot stečajna upraviteljica.

d0rK ::

Ob celotni parceli je potoček ki zna poplavljati. Ni glih lokacija za parking. Na začetku parcele je pa urejen ekološki otok, sicer ne vem če ima to kakšno pravno težo kje stoji ampak tam je. Kjer bi bil vhod v "parkirišče". Samo toliko da čim bolje naslikam kako to izgleda, ker iščem od kje ona misli da je to toliko vredno.

Upraviteljica niti noče razdeliti parcele na posamezne hiše ampak prodaja kar vse skupaj in naj bi se mi potem zmenili.. Sicer po novih merah moj del pride cca 3500. Še vedno čisto predrago ker sem siguren da bi na dražbi plačal manj.

SeMiNeSanja ::

Dokler se sosedje med seboj ne boste zmenili, bo stečajna imela korist.

Ali greste skupaj v akcijo in nastopate enotno, ali pa boste po domače povedano nategnjeni.

Lahko da bo eden segel v žep in parcelo kupil po ponujeni (pre)visoki ceni in se kasneje niti ne bo hotel pogovarjat o kakšni razdelitvi.
Če se pa bo...pa lahko zahteva še več, kot je zanjo dal.

Tudi če pride do dražbe, boste opleli, če ne boste enotni.

K0l1br1 ::

Po dražbi ne boste solastniki, temveč bo lastnik 1.

xxxul ::

glej, maš 3 opcije:
1. kupite z sosedi direkt od stečajne, v pogodbi določite deleže in razparcelizacijo - če bo sodnik seveda potrdu prodajo po vrednosti GURS.

2. stečajna pridobi sodno cenitev vrednosti parcele, ki je lahko tudi večja kot po GURSu, v LJ je to prej pravilo kot izjema, se z sosedi zmenite kdo bo to kupil (ker bo seveda samo ena parcela in en ukupec), in potem hodite na dražbe, prvo, drugo, mrbit tretjo, skregal se boste kakšna je še primerna cena za na dražbi, upate da ne bo preveč zanimanja, in da se ne pojavi kak izsiljevalec oz podobno; spet, dražbe so kr šport zadnje čase. mrbit bo tvoj delež pršu 2k€, mrbit pa 5k€ na dražbi, nikol ne veš.

3. pustite da na dražbi nekdo kupi in ga potem tožite da maste posest že veče kot 30 let... kupec bo seveda takoj "prevzel" parcelo, kakšna bo škoda na ograji/zemlji je vprašanje, tudi če na koncu zmagate bodo minila leta in bodo šli jurji za odvetnike. (ps, parkirišče je samo primer kako kako vam kak ljigavec lahko morebit nagaja, sploh ko so enkrat tožbe)

odloči se sam, ampak IMO se ti za max morebitnega jurja al pa dva razlike najbolj splača kupit od stečajne; glede na to da si direktno vpleten boš na dražbah/sodišču zgubu še pa še živcev.

d0rK ::

Tema se je malo izrodila... Zanima me če lahko kako ugovarjam da gre sploh stvar naprej do dražbe? Torej vprašanje priposestovanja.

Ostali trije lastniki so originalni lastniki od dneva izgradnje in so vedeli za to dodatno parcelo. Fotr in jaz pa ne. Nikjer ni bilo nobenega mejnika, nihče ni povedal (niti prodajalevc hiše), na istem mestu je že takrat stala živa meja, itd. Ker so imele tudi vse ostale hiše tam ograje si niti slučajno nisem mislil da del naše parcele dejansko ni naš.

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Živjo, eno vprašanje.

Hiša na določeni parceli, zgrajena leta 1974. Oče jo je kupil leta 1986. Prejšnji lastnik mu ni nič povedal o meji zemljišča, postavljena je že bila ograja (živa meja), leta pozneje smo na istem mestu postavili leseno ograjo s temelji. 44 let pozneje se dobi pismo neke stečajne upraviteljice, s ponudbo za odkup dela zemljišča ki naj sploh ne bi pripadal tej parceli a vendar je del ograjane parcele okoli hiše že 44 let.

Ima oče kakšne opcije? Oče ni ničesar vedel, 44 let je od izgradnje in parcelacije hiše. Nihče nikoli nič obvestil ali ugovarjal mestu kjer stoji naša ograja.


Torej, da ti dam konkreten odgovor - nobenega priposestvovanja ne bo.

Zakoni za priposestvovanje so se spreminjali, od leta 1942, do 1980 (po spominu), do osamosvojitve, potem pa se je zakon spremenil zopet nekje leta 2010.

To samo po spominmu, ker sem cca leto dni nazaj prejel pravdo, ki smo jo dobili, ker si je nekdo hotel "priposestvovati" nekaj.

V grobem, po današnjih zakonih je povsem nepomembno, če ti tam ograjo imaš ali nimaš (pa ni tvoje).

Važno je, da imaš pozitiven pogodbeni interes, torej da s pogodbo nekaj kupiš. Če tam (v nakupni pogodbi) tega ni, nimaš tega pozitivnega pogodbenega interesa in ne boš priposestvoval čisto nič.

Pa četudi bi imel pozitivni pogodbeni interes, nasprotna stranka lahko vpogleda v vse pogodbe na zemljiški knjigi, ki so trajno hranjene , t.i. "verigo pogodb".

Če nekaj, kar bi naj ti kupil prodajalec ni kupil, se ta pozitivni pogodbeni interes da izpodbiti (in ga tudi smo izpodbili) na sodišču. Grobo rečeno: ne more ti nekdo prodati nekaj, kar ni sam kupil ali kako drugače pridobil (npr. z menjalno pogodbo).

Zakoni so v preteklosti bili namerno "sproščeni" okrog priposestvovanja, ker je pač v vojni vihri (2. sv. vojne) ogromno ljudi izginilo. Sčasoma se je sistem zategnil in je sedaj že skorajda tako zategnjen, kot v Avstriji ali Nemčiji.

Predlagam ti, da se spogajaš za dobro ceno, ker stečajni pa lahko toži tudi tebe - za najemnino.

Pa dosti sreče.

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Tema se je malo izrodila... Zanima me če lahko kako ugovarjam da gre sploh stvar naprej do dražbe? Torej vprašanje priposestovanja.

Ostali trije lastniki so originalni lastniki od dneva izgradnje in so vedeli za to dodatno parcelo. Fotr in jaz pa ne. Nikjer ni bilo nobenega mejnika, nihče ni povedal (niti prodajalevc hiše), na istem mestu je že takrat stala živa meja, itd. Ker so imele tudi vse ostale hiše tam ograje si niti slučajno nisem mislil da del naše parcele dejansko ni naš.


Lahko daš plombo na parcelo - zaznamba spora. Ter stečajno oz. firmo oz. osebo, ki je v stečaju tožiš - lastninska tožba.

A tožbo boš izgubil. Sme ti pa (vam pa) stečajna zaračunati najemnino. To lahko tudi vtožuje.

No, če boš dal plombo, parcele ne bo nihče kupil, zagotovo ne. Samo tvegaš spor. Stečajna brez odredbe sodišča itak ne more nič prodati. Predlagam ti, da nastopite skupaj in parcelo kupite.

Lahko tudi plačate (ali plača stečajna) cenilca. Praviloma so že itak parcele, ki so v stečaju nižje ocenjene, za eno 30%.

tikitoki ::

Lahko pocakas na licitacijo in verjetno dovis po izklicni ceni, ne slisi se kot zemljisce, ki bi bilo komu drugemu zeli zanimivo

marvin42 ::

Izklicna cena na prvi dražbi bi verjetno bila približno taka kot je zdaj ponujena cena.
Mostly Harmless

Assass1n ::

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

bbbbbb2015 ::

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.

sandmat ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.


težko, ker nisi bil lastnik 10 let nazaj. Kavzalnost.

tikitoki ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.


Ce ti mislis, da lahko kar tko iztozis najemnino za 10 let, se motis.

bbbbbb2015 ::

sandmat je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.


težko, ker nisi bil lastnik 10 let nazaj. Kavzalnost.


Pojma nimaš, kaj se vse da. Sedanji lastnik toži za najemnino, nato mi terjatev odproda. Seveda za 1 evro, plus parcelo za x vsoto. Pojma nimaš.

K0l1br1 ::

d0rK je izjavil:

Tema se je malo izrodila... Zanima me če lahko kako ugovarjam da gre sploh stvar naprej do dražbe? Torej vprašanje priposestovanja.

Ostali trije lastniki so originalni lastniki od dneva izgradnje in so vedeli za to dodatno parcelo. Fotr in jaz pa ne. Nikjer ni bilo nobenega mejnika, nihče ni povedal (niti prodajalevc hiše), na istem mestu je že takrat stala živa meja, itd. Ker so imele tudi vse ostale hiše tam ograje si niti slučajno nisem mislil da del naše parcele dejansko ni naš.

Daj zahtevek za izločitev, napiši da si lastnik, napiši, katerega dela si lastnik, napiši podlago, torej dobreverno več kot desetletno posest. Ko zavrne, greš v tožbo. Če ne zavrne, geodet, zmaga.

bbbbbb2015 je izjavil:

sandmat je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.


težko, ker nisi bil lastnik 10 let nazaj. Kavzalnost.


Pojma nimaš, kaj se vse da. Sedanji lastnik toži za najemnino, nato mi terjatev odproda. Seveda za 1 evro, plus parcelo za x vsoto. Pojma nimaš.

Daš ugovor zastaranja, pa odpadejo starejše od 3 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

korenje3 ::

d0rK je izjavil:

Živjo, eno vprašanje.

Hiša na določeni parceli, zgrajena leta 1974. Oče jo je kupil leta 1986. Prejšnji lastnik mu ni nič povedal o meji zemljišča, postavljena je že bila ograja (živa meja), leta pozneje smo na istem mestu postavili leseno ograjo s temelji. 44 let pozneje se dobi pismo neke stečajne upraviteljice, s ponudbo za odkup dela zemljišča ki naj sploh ne bi pripadal tej parceli a vendar je del ograjane parcele okoli hiše že 44 let.

Ima oče kakšne opcije? Oče ni ničesar vedel, 44 let je od izgradnje in parcelacije hiše. Nihče nikoli nič obvestil ali ugovarjal mestu kjer stoji naša ograja.


na naši ulici isto. si je cela ulica "prilastila" zemljo. vsaka hiša cca 200-300m2. Parcele so ogradili z živo mejo in jo vzeli kot za svoje. Danes ko čez cesto ljudje ne morejo nikjer parkirat je župan rekel da bodo na teh parcelah parkirišča in bodo kmalu začeli graditi.
karkoli že, velja tisto kar je v zemljiški knjigi. če neki vzameš za svoje še ne pomeni da je tvoje.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

sandmat ::

bbbbbb2015 je izjavil:

sandmat je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Assass1n je izjavil:

Da je ne bo ba koncu sosed kupil potem bo pa jok :)


Ali pa jaz. Pa vtoževal najemnino za 10 let nazaj.


težko, ker nisi bil lastnik 10 let nazaj. Kavzalnost.


Pojma nimaš, kaj se vse da. Sedanji lastnik toži za najemnino, nato mi terjatev odproda. Seveda za 1 evro, plus parcelo za x vsoto. Pojma nimaš.

sedanji lastnik ne toži, beri zgoraj. Če boš ponavljal "pojma nimaš", še ne pomeni, da imaš prav ;)

SmotaniJanez ::

Za Ljubljano je cena smešno nizka.

5000 jurjev no, tolk folk zapravi poleti na morju....ni to nek denar.

Če se da, kupiš še eno od soseda. Ali vse skup. Čez leta, jim lahko prodaš nazaj, po 5x ceni.

Tribal je izjavil:

Tole je pa že cena zazidljive parcele. Zanimivo...



Cena zazidljive parcele ? Na kakšnem hribu ob Madžarski meji, zraven odlagališča.....

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7811126 (8669) St235
»

Sosedova stavba na moji parceli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16025725 (20430) rekt
»

Kako preverim, če je stavba črna gradnja in ne poznam investitorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8837232 (35326) Rok Woot
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219974 (10909) noraguta

Več podobnih tem