» »

Kako polniti baterijo oz. vpliv polnjenja na življensko dobo.

Kako polniti baterijo oz. vpliv polnjenja na življensko dobo.

Netrunner ::

Večkrat sem bral o tem kako vzdrževati baterijo pri telefonu oz. kako ko "pravilno" polniti, da bo življenska doba čim daljša. Pravi se da današnje baterije nimajo spominskega efekta vendar vseeno priporočajo "reset" baterije vsake toliko časa !? V smislu, da je najbolje imeti baterijo nekje me 20 in 90% polno !? Da ni dobro da se sprazni do 0 in da ni dobro polnit do 100% .. vsi pametujejo vendar nihče ne poda tehnične razlage za svoje trditve. Govori se, da je vsake toliko časa pametno baterijo popolnoma spraznit in nato do konca napolnit da se kao "resetira" ... čeprav to je v konfliktu s tem da nima spominskega efekta.

Kakorkoli ... ne oziram se več na te zgodbice in polnim po potrebi, me pa zanima če način polnjenja vpliva na življensko dobo baterije. Včasih je bilo enostavno saj je vsak telefon imel svoj polnilec in si kvečjemu dokupil še polnilec za v avto. Danes lahko telefon polniš na X načinov. Npr:

1. Z original polnilcem preko usb-c (hitro polnjenje)
2. Z neoriginalnim polnilcem preko usb-c (klasično polnjenje)
3. Polnjenje preko usb-c na računalniku
4. Polnjenje z usb-c na usb preko računalnika
5. Polnjenje z wireless polnilcem
6. Polnjenje z avtomobilskim wireless polnilcem
7. Polnjenje z avtomobilskim klasičnem polnicem
8. Polnjenje s pomočjo powerbanka
...sem kaj pozabil ?

Teoretično se med vsemi naštetimi načini polnjenja razlikuje samo v kolikšnem času se bo napolnilo ali se motim? Recimo če laičnio razmišljam se mi zdi da stalna uporaba hitrega polnilca slabše vpliva na življensko dobo kot pa počasno polnjenje preko USB-ja ? Po drugi strani a se mi zdi da počasno polnjenje slabše vpliva zaradi daljšega obdobja ko mora biti baterija prikopljena?

Kako je kaj s tem da telefona ne sklopiš ko pride na 100% ? Je to res problem ali je dovolj pametno da se ne polni ponovno dokler ne pade na kakih 90% ipd? Meni se večkrat zgodi da ko grem spat vidim da je telefon skoraj prazen in ga pritaknem na original polnilec da se napolni čez noč. Večkrat pa ga imam pritaknjenega preko USB na služben računalnik, da se mi tam polne. Ne v enem ne drugam primeru ga ne izklopim pri 100% tako da je pritaknjen na 100% več ur.

Kako je pa kaj z krajšimi intervali polnjena, recimo da napolniš do 80 .. potem ga rabiš za 20 min in nato spet pritakneš ?

Na netu preveč informacij in eni spodbijajo druge :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

MonoPattern ::

Meni se zdi logično, da je na bateriji napisana manjša kapaciteta kot je v resnici in ko na ekranu kaže 100% je v bistvu napolnjena samo na 90%. Tako ima baterija tudi daljšo življensko dobo, ker zdrži več polnilnih ciklov.

DamijanD ::

Na enih sonyih se je dejansko dalo vključiti to ali je 100% 100% ali je ~80% 100%

Tilen ::

Polni po potrebi in energijo usmerjaj v višji zaslužek, ki ti bo omogočil bolj frekventno menjavo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

gregc1 ::

Jaz sem se tudi to dolgo spraseval. Prisel sem do zakljucka da mi na dve leti crkne telefon in potem kupim novega. Ne crkne pa zaradi baterije. Sedaj ga filam po potrebi....

Mavrik ::

MonoPattern je izjavil:

Meni se zdi logično, da je na bateriji napisana manjša kapaciteta kot je v resnici in ko na ekranu kaže 100% je v bistvu napolnjena samo na 90%. Tako ima baterija tudi daljšo življensko dobo, ker zdrži več polnilnih ciklov.


Tako je, "100%" baterije je nastavljen v firmwaru in ga proizvajalec nastavi na neko vrednost za kero misli da bo baterija dovolj dolgo zdržala.
The truth is rarely pure and never simple.

Magic1 ::

Najboljša stvar, ki jo lahko narediš je, da ga polniš le do 80%. Ali je to res potrebno lahko preveriš tako, da pogledaš do katere napetosti polni telefon baterijo(pogledaš katera napetost je na bateriji,ko se telefon napolni do 90-99%). Če polni le do 4.2V, potem ni potrebe. Če pa do 4.35V potem je pa skoraj nujno (zadnje čase zelo veliko telefonov polni tako visoko.)
Magic

MatH ::

Polnjenje regulira telefon sam. USB polnilec le dovaja tok napetosti 5V.
Hitro polnjenje in praznjenje krajša življenjsko dobo baterije. Ne vem pa koliko se to dejansko pozna.
Li-Ion baterije se lahko varno spraznijo do 2,8V. Na treh različnih telefonih sem meril napetost baterije ko se je telefon zaradi izpraznjenosti ugasnil. Bila je 3,5V. Se pravi 0% ni nikakršna težava za baterijo.
Proizvajalci baterij večajo kapaciteto tudi z višanjem napetosti do katere se polnijo baterije (običajno 4,2V novejše tudi 4,35V)

Življenjska doba baterije, ki jo polniš vsak drugi dan bo vsaj dvakrat daljša od tiste, ki jo polniš vsak dan (če sta obe iste kvalitete)
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

hojnikb ::

Da ni dobro da se sprazni do 0

to sploh ni res. Praznjenje do nule praktično ne vpliva na kapaciteto, kar uničuje baterijo je polnjenje pri višji napetosti.

evo en zanimiv podatek

In še eno zanimivo testiranje baterij - tokrat uradno od dobavitelja baterij za vozila nemške pošte. Bistvena ugotovitev, če redno/običajno polniš baterijo do 70 odstotkov in jo prazniš baterijo do 10% ji tako podaljšaš življenjski ciklus, da vse prej razpade.

Cycling from 100 to 0 % we get 500 cycles
Cycling from 100 to 10 % we get 500 cycles
Cycling from 100 to 20 % we get 1.000 cycles

Cycling from 90 to 0 % we get 1.500 cycles
Cycling from 90 to 10 % we get 1.500 cycles
Cycling from 90 to 20 % we get 2.000 cycles

Cycling from 80 to 0 % we get 3.000 cycles
Cycling from 80 to 10 % we get 3.000 cycles
Cycling from 80 to 20 % we get 3.500 cycles

Cycling from 70 to 0 % we get 5.000 cycles
Cycling from 70 to 10 % we get 5.500 cycles
Cycling from 70 to 20 % we get 6.000 cycles



iz tega se da razbrat da je najbolši optimum ravno 70%->0% režim. Seveda bi to moral omejit v samem krmilniku polnjenja, da bo pravi efekt.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

facepalm ::

a ni tako, da je najvecji "ubijalec" baterije, visoka temperatura?
da ravno zaradi slednje, so boljsi pocasni polnilci? ceprav quickcharge tehnologija (mislim da v3 onwards) naj bi uravnavala tok tudi glede na temp baterije.

ce je to res, je nekako vseeno kako polnis.
jaz polnim, kadar imam priloznost. vcasih 10% naenkrat, vcasih do 100%. vecinoma pa polnim nekje do 70 - 80%, vsak drugi dan. po enem letu nisem opazil, da bi kapaciteta padla.
sploh pa.. who cares:)

Magic1 ::

Je res, visoka temperatura je najhujša stvar poleg previsoke napetosti. Polnenje s tokom 1A načeloma ni problematično, saj je ne segreje preveč. Quick charge pa že zna bit problem.
Magic

Netrunner ::

Se pravi teoretično nižja hitrost je manj segrevanja in posedično kao boljše za baterijo. Kakšen wireless charger je potem verjetno kul izbira če telefon to podpira.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tryhard ::

Če želiš in potrebuješ hitro polnjenje, ga uporabiš. Če imaš 80% odstotkov baterije in veš, da boš nadalje potreboval še več, polniš. Imaš 30% in boš potreboval več, polniš. Res je vseeno kako polniš. Je pa nesmiselno spreminjati svoje navade ali prilagajati svoj tempo življenja zaradi polnjenja neke random naprave samo zato, da bo baterija zdržala par mesecev dlje.

Magic1 je izjavil:

Najboljša stvar, ki jo lahko narediš je, da ga polniš le do 80%. Ali je to res potrebno lahko preveriš tako, da pogledaš do katere napetosti polni telefon baterijo(pogledaš katera napetost je na bateriji,ko se telefon napolni do 90-99%). Če polni le do 4.2V, potem ni potrebe. Če pa do 4.35V potem je pa skoraj nujno (zadnje čase zelo veliko telefonov polni tako visoko.)

Samo v primeru, da ti 80% baterije zadošča.

Netrunner je izjavil:

Se pravi teoretično nižja hitrost je manj segrevanja in posedično kao boljše za baterijo. Kakšen wireless charger je potem verjetno kul izbira če telefon to podpira.

Nima veze. Razlike so, so tudi majhne in so tudi nepomembne. Če želiš skakati okrog s samo 75% napolnjeno baterijo in jo boš polnil zgolj takrat, ko bo padla na 25%, izvoli. Vedi pa, da ti ostane polovica kapacitete neizkoriščene.
Če se ti je vredno sekirati za par evrsko baterijo, ali bo zdržala 11 mesecev ali 15, presodi sami

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tryhard ()

Magic1 ::

Netrunner je izjavil:

Se pravi teoretično nižja hitrost je manj segrevanja in posedično kao boljše za baterijo. Kakšen wireless charger je potem verjetno kul izbira če telefon to podpira.

Imaš pa potem drugi problem, čas polnenja tudi vpliva na degredacijo baterije. Chargerji od Makite polnijo baterije zelo hitro (20min), samo imajo prisilno zračno hlajenje.

Baterije niso par evrov, sploh take, ki so integrirane. Ogromna razlika bo že če uprabljaš od 0-80%. Torej izgubiš 20% pa še to se ne bo pretirano poznalo, če vsake toliko na napolniš do 100%. Razlika pa ni nekaj deset %, temveč faktor 5x več ciklov(v primeru navite baterije-4.35V).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

tryhard ::

Kdor napravo potrebuje zavoljo služenja fičnikov, se ne sekira. Če mu menjava 20 evrske ali 200 evrske ali 2000evrske baterijo enkrat na leto predstavlja problem (namesto 1x na 15 mesecev), ima težave drugod in ne v bateriji.
Polni po potrebi in energijo usmerjaj v višji zaslužek, ki ti bo omogočil bolj frekventno menjavo.

Dr_M ::

Po mojih izkusnjah (sploh ko sem imel vec kosov nokia bl-5c baterij) je imela baterija najdaljso zivljensko dobo, ce sem jo cim bolj spraznil in potem v enem kosu napolnil.
Drugace se pa kaj dosti ne obremenujem s tem, ker je baterija v eno leto starem telefonu vsak vecer prazna (ko je bil nov, je zdrzala dan in pol)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bajsibajsi ::

Glede polnjenja baterije sem oldskul. Ce se le da polnim cim kasneje, ko gre proti 1% in ce se le da napolnim do konca do 100%; brez vmesnega pretikanja.

Samsung S5 4+ leta star, baterija zdrzi ob zmerni uporabi (on screen time 2-5 ur) od 2 do 6 dni. Mejl (rocna sinhronizacija 3 accountov), vsak dan msging (Viber), par minut srfanja na dan, klicev malo, iger ne igram.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple znatno otežil menjavo baterij v iPhonu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
12322106 (16640) bbf
»

Življenska doba baterije pri prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
716341 (4866) link_up
»

Android aplikacija: charging plan

Oddelek: Loža
253399 (2765) jest10
»

Best practices polnenja baterij v gadgetih?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
323301 (2448) Jst
»

Še o težavah z novim iPadom (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
15131876 (25327) Owe-

Več podobnih tem