» »

Stikalo za luč

Stikalo za luč

Mare2 ::

Kam vtaknem žički, plus, minus.

Katero je ozemljitev.

Hvala, če mi strokovno pomagate.

Miha 333 ::

S tem stikalom prekinjaš en pol (fazo). Ničla in ozemljitev sta običajno povezani fiksno na luč.

Dovod pripelješ spodaj levo, vodnik za na luč pa zgoraj levo. Lahko tudi obratno. Pred delom izključi varovalko!

Glede na to, da ne poznaš niti pravih izrazov (plusa in minusa pri izmenični napetosti ni), svetujem, da pokličeš električarja.

danijel6 ::

A stikalo imaš za 220v in kot vidim je to enopolno stikalo. In Če je 220v nimaš plus minus, tumaj samo prekinjaš fazo (črna ali rjava žica), nula (plava) in ozemljitev (rumeno zelena) ti gredo direktno na porabnika.

starfotr ::

Lepo prosim, če OP pokliče elektičarja. Ostali pa ne dajajte zavajajočih nasvetov. 220 V že zelo dolgo ne obstaja, imamo 230 V. To samo nakazuje, da je vse zgolj teorija pa še ta napačna, braz prakse. Takih nasvetov ne rabimo. Ker to bere še kakšen drug, ki bi zvezal plus in minus in ozemljitev na stialo.

Miha 333 ::

Če že dlakocepimo. 220, 230 in 240 V so v Evropi ena in ista stvar, le nominalen naziv je sedaj poenoten na 230 V. Ob spremembi 220 na 230 V se nobena transformatorska postaja ni zaradi tega zamenjala, v hišo pa je prišla prav enaka elektrika kot dan pred tem in je marsikje še danes taka. Toleranca je od 207 do 253 V. Za nove dele omrežij pa se upošteva nominalnih 230 V. Naprave morajo prenesti karkoli od naštetega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

St235 ::

Mare2 je izjavil:

Kam vtaknem žički, plus, minus.

Katero je ozemljitev.

Hvala, če mi strokovno pomagate.


Edini strokovni nasvet je da raje prodaj kako zavarovanje vec in poklici elektricarja, ker o elektricni napeljavi ves manj kot nic.

Mare2 ::

Hvala vsem, razen Lakotniku, za nasvet. Zrihtal. :)

----------------
Lakotnik, sem ti že 3x prepovedal karkoli komentirat moja sporočila. Tudi jaz sem ne ukvarjam več s tabo, po "nasvetu" moderatorja. Je težko dojet, da si nezaželjen na tem forumu.

St235 ::

Dragi moj agentek, kdo pa si ti da mi bos karkoli prepovedoval?

Rajsi poslusaj pametne nasvete, ki jih dobis na forumu, da ne bos spet utrujal po ZS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8233292 (24956) int47
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919207 (17383) lovro535v2
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319116 (17206) Aljaz1980
»

Razlika med fazo in nulo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2918778 (16724) jest10
»

elektrotehnika v praksi

Oddelek: Loža
265933 (5137) Tear_DR0P

Več podobnih tem