» »

Primernost računalnika za Windows 10

Primernost računalnika za Windows 10

«
1
2

bomber111 ::

Na računalnik star cca 12 let sem namestil Windows 10 pro 64 bit. Ukvarja se več ali manj sam s sabo, odzivnost je zelo počasna. Nekaj let ni bil v uporabi in je od punce, tako da mi ni(njej) znano, kako je kaj delal prej.
Specifikacije so naslednje:
- Procesor Intel dual core E2180 2GHz
- 2GB Rama
- 320 GB disk

Bi delalo bolj tekoče npr z 32 bitnim W7?

Han ::

Tudi z 32 bitnim 8.1 ali 10 bo delalo bistveno hitreje. Za 64 bit rabiš vsaj 4 GB RAM, zelo priporočljiv je še SSD.

klinker ::

SSD + 2gb rama, pa bo "raketa".

bomber111 ::

To bo prvi računlnik za tasta, ki jih ima 70, tak da glavno da dela, kolikor toliko tekoče za cist enostavna dela. Word, splet, brez filmov in igric.
Bom poskusil z 32 bitnim W10.
Da kupujem nekaj rabljenega za 50 € vprašanje, če bo kaj boljši.

jb_j ::

bomber111 je izjavil:

To bo prvi računlnik za tasta, ki jih ima 70, tak da glavno da dela, kolikor toliko tekoče za cist enostavna dela. Word, splet, brez filmov in igric.
Bom poskusil z 32 bitnim W10.
Da kupujem nekaj rabljenega za 50 € vprašanje, če bo kaj boljši.


kup rabljen ram in ssd, tako kot je napisal 1 prej.

Mare2 ::

jb_j je izjavil:

ssd, tako kot je napisal 1 prej.


SSD disk je kar preslišal. Tudi močnejši računalnik brez SSD diska "samo nekaj melje", ker je disk zelo veliko mašilo pri hitrosti. :)

tonis ::

bomber111 je izjavil:

Na računalnik star cca 12 let sem namestil Windows 10 pro 64 bit. Ukvarja se več ali manj sam s sabo, odzivnost je zelo počasna. Nekaj let ni bil v uporabi in je od punce, tako da mi ni(njej) znano, kako je kaj delal prej.
Specifikacije so naslednje:
- Procesor Intel dual core E2180 2GHz
- 2GB Rama
- 320 GB disk

Bi delalo bolj tekoče npr z 32 bitnim W7?

pod 3 giga rama se da 32bit. Procesor sam veš da je bolj bogi, verjetno bi na bolhi za 0 do 10€ dobil vsaj c2duo ali pa celo q6600 (cen nisem šel gledat)
Izklopi razne vizualne efekte, onemogoči nepotrebne servise,...

bomber111 ::

Bom upošteval. Za ssd bi moral preveriti če sploh paše v to staro kišto. Pa vprašanje če je rentabilno.

jb_j ::

po mojem mnenju računalnik brez ssdja, v današnjem času ni več računalnik (ampak boljši kalkulator)

Riff ::

malo ga spihaj ali posesaj ja win 7 naprimer 32 bit ali 8,1 32 bit bo dobro gro lafalo kaj pa imaš za eno grafično tle notr ?

Baja ::

če boš rihtal to kišto obvezno ssd. najdeš kakšnega 64gb rabljenega in reskiraš še par e za 2gb rama in je to to.

hojnikb ::

xeon e5440 (če plata podpira quad core), ssd 64gb pa 2gb rama. Bo mašina prerojena.
#brezpodpisa

bomber111 ::

Integrirana 1 gb. Ima pa samo vga izhod.

hojnikb ::

grafična te ne bremza, vse druga te
#brezpodpisa

d4vid ::

DDR2 in en core2duo e8400 mam doma viska :) Dam za 20€ 2x2GB + cpu. Meni je delalo s tem setupom cist super windows 10.
Ssd pa tudi dodaj, bo dosti hitrejse.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

bomber111 ::

Matična je ASUS P5VD2-VM SE. Je ta sploh primerna za kaj bolj hitrega, kot je npr ta E8400?

Na mimovrste imajo kingston ssd 120 GB za 40€. Potem potrebujem še adapter?

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

Ram in procesor. E8400 pride pod 10 €. Quadi so od 20 € dalje. Z xeoni pa je vprasanje ce bodo delali, pa pazljiv moras bit, da ne poskodujes nogic na plosci itd.. many things can go wrong z konverzijo na xeona.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

d4vid ::

Blinder je izjavil:

Ram in procesor. E8400 pride pod 10 €. Quadi so od 20 € dalje. Z xeoni pa je vprasanje ce bodo delali, pa pazljiv moras bit, da ne poskodujes nogic na plosci itd.. many things can go wrong z konverzijo na xeona.


4 gb rama nisem nikjer najdu za 10€, e8400 je pa mislim da 7€ na bolhi....
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Meiniken ::

SSD definitivno. Če ga ne boš dal noter ti bo tast rekel "sej vem da sem počasen, ampak očitno še vedno hitrejši od tega računalnika" :D

LightBit ::

Fedora/Debian z Xfce.

bomber111 ::

Kaj pa je to Fedora/debian?

Linux?

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

Jup.

Veron ::

Na starejše HDD in švoh PC nekako nebi nalagal W10. Imam občutek, da disk je sfolga. Starejši PC + SSD pa že dela brez težav.

Na tak PC bi naložil W7 ali W8.1 + start8 in bo delal čisto vredu. Glede na to, kdo ga bo uporabljal, škoda bilo kake nadgradnje.

Invictus ::

Veron je izjavil:

Na starejše HDD in švoh PC nekako nebi nalagal W10.

Zgleda je ta idiotizem že čisto ponarodel...

Windows 10 čisto lepo laufa na starih škatlah... Brez SSD.

Tako ali tako pa moraš za stare škatle optimizirati Windows, pa naj bodo to 7, 8.1, ali 10. Je cel kup priročnikov zato...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zavajon ::

bomber111 je izjavil:

Potem potrebujem še adapter?

Če napajalnik nima SATA priključka, rabiš adapter molex -> sata.
Disk pa lahko kar zalepiš nekam v ohišje, je lahek in nima vrtljivih delov, ki bi povzročali vibracije.
Dvostranski lepilni trak je kar primeren za to.

Veron ::

Invictus je izjavil:

Veron je izjavil:

Na starejše HDD in švoh PC nekako nebi nalagal W10.

Zgleda je ta idiotizem že čisto ponarodel...

Nivo pogovora je pa resnično nizek. Če še enkrat dobro prebereš, boš videl, da gre za povsem subjektivno mnenje, kaj bi naredil.

Invictus ::

Nivo pogovora je na nivoju napisanega idiotizma ;).

Sedaj se dogaja isto, kot se je ob uvedbi Win7. Ni za stare računalnike, za njih je boljši Win XP. Pa se je izkazalo, da je Win 7 boljši >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jb_j ::

Invictus je izjavil:

Veron je izjavil:

Na starejše HDD in švoh PC nekako nebi nalagal W10.

Zgleda je ta idiotizem že čisto ponarodel...

Windows 10 čisto lepo laufa na starih škatlah... Brez SSD.

Tako ali tako pa moraš za stare škatle optimizirati Windows, pa naj bodo to 7, 8.1, ali 10. Je cel kup priročnikov zato...


normalno, da dela, samo je razlika, če se računalnik prižge v par 10s ali par minutah.

Invictus ::

jb_j je izjavil:

[
normalno, da dela, samo je razlika, če se računalnik prižge v par 10s ali par minutah.

V par 10s se nobena stara mašna brez SSD ne prižge. Še pod DOSom ne... Ne sanjaj teh idiotizmov dalje...

Najhitrejši boot je imel moj custom Linux kernel na 486. 45 sekund. Ker ni bilo noter nepotrebnega sranja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jb_j ::

Invictus je izjavil:

jb_j je izjavil:

[
normalno, da dela, samo je razlika, če se računalnik prižge v par 10s ali par minutah.

V par 10s se nobena stara mašna brez SSD ne prižge. Še pod DOSom ne... Ne sanjaj teh idiotizmov dalje...

Najhitrejši boot je imel moj custom Linux kernel na 486. 45 sekund. Ker ni bilo noter nepotrebnega sranja...


men se zdi, da se mi je e8400 v 30s približno.
ni blo bistvene razlike z dual corom 4. generacije, ali i5 isto 4.gen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

bomber111 ::

d4vid je izjavil:

DDR2 in en core2duo e8400 mam doma viska :) Dam za 20€ 2x2GB + cpu. Meni je delalo s tem setupom cist super windows 10.
Ssd pa tudi dodaj, bo dosti hitrejse.


Cena je sprejemljiva a sem gledal na strani od asusa, da bi naj moja plata ASUS P5VD2-VM SE podpirala najmočnejši procesor Core 2 Duo E6700 (2.66GHz,1066FSB,L2:4MB,rev.B2) oziroma je omenjen še ta Core 2 Extreme X6800(2.93GHz,1066FSB,L2:4MB,revB2).
Res pa je, da ko sem dajal močnejši procesor v laptopa iz C2D 1,83 GHz na C2D 2,83 GHz ga tudi ni bilo na seznamu a vseeno dela normalno.
Sem danes odprl škatlo in videl da sta not dva diska in imam občutek kot da se "štrikata" med sabo.

sirotka ::

Od kod si? Imam nekaj plat z c2d/c2q procesorjem, tudi kaka ploščica rama se najde... šenkam:) pa ti ostane za nek 120GB ssd in boš mel spodobno mašinco

Netrunner ::

Jaz sem na svoj stari notebook kateri ima 3gb rama in klasični disk namestil lubuntu in zadeve za osnovna opravila dela zadovoljivo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

blackbfm ::

Da so ta stara jajca "rakete" in "spodobne masine" je mal mimo. Enostavno niso.. Sploh pa se zdaj po meltdownu

bomber111 ::

sirotka je izjavil:

Od kod si? Imam nekaj plat z c2d/c2q procesorjem, tudi kaka ploščica rama se najde... šenkam:) pa ti ostane za nek 120GB ssd in boš mel spodobno mašinco


Hvala za ponudbo. Ptujski konec. Sem pa občasno na relaciji do Ljubljane in Postojne.

Še nekaj mi ni jasno. Not sta dva diska. En, očitno starejši je priklopljen preko IDE kabla, drugi očitno novejši pa preko SATA kabla. Drugi tudi nima nobenega mostička, tam ko je za master in slave. Ima to kakšno vezo?

Veron ::

Sata ne pozna Master/Slave. To je samo pri IDE.

bomber111 ::

Hvala za pojasnilo. Sem zdaj odklopil star 80 GB disk in bom namestil W10 Pro 32bit na 300GB disk in poročam kako se obnaša.
Drugače pa Performance test 8.0 pokaže naslednje:
Procesor: 1262
2d grafika: 142
3 d grafika: 14
Memomry Mark: 344.9
Disk Mark: 302
Celoten računalnik pa 138.8, predvsem zaradi grafike. Očitno je procesor in RAM še najboljši del :-)

GupeM ::

Grafika za takšna opravila nima veze. RAM-a bi bilo dobro imeti 4 GB, SSD pa je danes res skoraj obvezen. Doma imam namreč nek star prenosnik brez SSD-ja. Groza, kako je to počasno, ko se enkrat navadiš na SSD.

bomber111 ::

Tisti ki ste montirali ssd diske ste pustli stare not in jih uporabljate za podatkovno navlako al ste jih zmetali ven?

bomber111 ::

Potem kolikor priporočate se bolj splača € vložiti v SSD, kot pa v procesor ipd.?
Za tega nič ne piše če je za prenosnika al stacionarnega.
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/kin...
Mogoče bom raskiral 40 € in tudi mojemu prenosniku privoščil kaj takega.

tikitoki ::

bomber111 je izjavil:

To bo prvi računlnik za tasta, ki jih ima 70, tak da glavno da dela, kolikor toliko tekoče za cist enostavna dela. Word, splet, brez filmov in igric.
Bom poskusil z 32 bitnim W10.
Da kupujem nekaj rabljenega za 50 € vprašanje, če bo kaj boljši.


Procesor je bolj bogi. V vsakem primeru pa so ti ze napisali. Dokupi RAM in SSD. To dvoje se bo konkretno poznalo.

bomber111 ::

Zdaj imam pa drugo težavo. Ob nameščanju windowsa na "novejši" 300GB disk mi sred instalacije javi napako, kot da bi izklopilo disk. Sem probal z dvema različnima USB-jema. Ko grem na ponovno instalacijo diska sploh ni več vidnega. Sem probal na drug konektor SATA kabla in je isto. Tudi drug konektor napajalnega kable ne pomaga. Če kabel odklopim in vklopim nazaj ga spet zazna. Počasi bom obupal nad to kišto.

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

Lahko poskusis drug disk, ce ga imas. Je pa cela kista bolj boga.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

hojnikb ::

Just fyi pebi, ta plata ne podpira 45nm procov (torej e8400 takoj odpade) pravtako ne quadcorov.

Glede na to da je via chipset; prej ko vržeš vseksup v smeti, bolše bo za tvojo zdravje.
#brezpodpisa

bomber111 ::

Se mi zdi da ja. Bo bolje na bolhi kupit kaj tam med 60 in 80€. Bo verjetno manj sivih las, razen če me kdo naj...e :D

Baja ::

lahko se pa jutri v mb na boljšaka zapelješ. zadnjic sem vjago e8400, asus maximus plato, 4gb rama in enormni aftermarket cooler za 15e

edit: aja, pa grafa je še bla zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Spajky ::

Invictus je izjavil:

V par 10s se nobena stara mašna brez SSD ne prižge. Še pod DOSom ne...
O pa se .. :) ...
Problem je ker se že po defoltu pri instalaciji naseli v OS (od winXP vključno dalje) malo morje sr*anja, pol pa folk nabije še pakete, ki jim v bistvu ne rabijo ala Office (ni važno al od MS ali OO.) ter ultimativne zadnje browserje s par sto MB podatkov.

Pol pa se čudijo, da mašina ne gre nikamor, saj če ni zadosti rama, že register zna celo "swapat", kaj šele ostalo. To pa najbolj upočasni zadevo, posebej če ni SSD-ja ... Da o avtomatskih (redko potrebnih aplikacijah) nalaganjih pri start-up-u niti ne govorimo ... enako za nepotrebne servise, laufajaoče v ozadju ...

Z malo kresanja stvari se zgleda da, je pa dela kar nekaj, npr. https://tecnomaxsv.blogspot.si/2017/02/... . Mislim, da bi se dalo doinštalirat jezik nazaj na ANG :) ... jest že od nekdaj navijam za "lite" verzije :) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

bomber111 ::

Mogoče ve kdo, kaj bi lahko bil vzrok za to napako. Pri poiskusu namestitve različnih verzijah windowsov, na obeh diskih, mi javi to napako.
[http://shrani.najdi.si/?r/12N/4oCm5uDC/... ]

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Spajky je izjavil:

Invictus je izjavil:

V par 10s se nobena stara mašna brez SSD ne prižge. Še pod DOSom ne...
O pa se .. :) ...
Problem je ker se že po defoltu pri instalaciji naseli v OS (od winXP vključno dalje) malo morje sr*anja, pol pa folk nabije še pakete, ki jim v bistvu ne rabijo ala Office (ni važno al od MS ali OO.) ter ultimativne zadnje browserje s par sto MB podatkov.

Pol pa se čudijo, da mašina ne gre nikamor, saj če ni zadosti rama, že register zna celo "swapat", kaj šele ostalo. To pa najbolj upočasni zadevo, posebej če ni SSD-ja ... Da o avtomatskih (redko potrebnih aplikacijah) nalaganjih pri start-up-u niti ne govorimo ... enako za nepotrebne servise, laufajaoče v ozadju ...

Z malo kresanja stvari se zgleda da, je pa dela kar nekaj, npr. https://tecnomaxsv.blogspot.si/2017/02/... . Mislim, da bi se dalo doinštalirat jezik nazaj na ANG :) ... jest že od nekdaj navijam za "lite" verzije :) ...

Obstaja še ena lite verzija, ki je celo v angleščini
http://www.sasnet.eu/2017/11/windows-10...

bomber111 je izjavil:

Mogoče ve kdo, kaj bi lahko bil vzrok za to napako. Pri poiskusu namestitve različnih verzijah windowsov, na obeh diskih, mi javi to napako.
[http://shrani.najdi.si/?r/12N/4oCm5uDC/... ]

preko česa delaš inštalacijo ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bomber111 ::

USB. Najprej sem probal z rufusom, potem pa še z W7 USB tool. Vsakič napaka. Lani, ko sem instaliral 64 bitno desetko je šlo normalno skoz.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere Windowse naložiti na HP Compaq 6710b?

Oddelek: Pomoč in nasveti
403013 (1274) hojnikb
»

Kako izboljšam delovanje računalnika? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535745 (4025) alexz
»

Slaba odzivnost v windowsih 10

Oddelek: Operacijski sistemi
292269 (1562) x45
»

Windows 10 vs Windows 8.1

Oddelek: Operacijski sistemi
334332 (3430) Dr_M
»

Nadgradnja starega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
12117211 (14312) hojnikb

Več podobnih tem