» »

Ojačevalnik WiFI signala: katerega izbrati?

Ojačevalnik WiFI signala: katerega izbrati?

«
1
2

StarMafijec ::

Kot naslov teme že pove. Katerega izbrati?

Sem že nekaj bral, so neke bistvene razlike med njimi. Recimo najboljši so tisti, ki napravijo tako, da telefon ali računalnik wifi omrežje še vedno zaznava kot eno. V bistvu ta ojačevalnik signal dejanska ojača. Drugi so taki, ki napravijo tako, da imaš potem dve omrežji. Kar pomeni, da bo napravila preklopila običajno na močnejšega, ko bo prvemu dejansko zmanjkal signal.

Kako torej najti tistega prvega?

darkolord ::

Res je, da nekateri extenderji naredijo novo omrežje z drugim imenom, ampak tudi tisti drugi ne delujejo kot ojačevalnik signala, ampak naredijo novo dostopno točko v istem omrežju, le na drugem kanalu.

Ampak preden nadaljujemo s konkretnimi modeli, si prepričan da ne moreš potegniti kabla do nove dostopne točke?

StarMafijec ::

Ne, kabla ne morem potegniti do dostopne točke.

zee ::

StarMafijec je izjavil:

Kot naslov teme že pove. Katerega izbrati?

Sem že nekaj bral, so neke bistvene razlike med njimi. Recimo najboljši so tisti, ki napravijo tako, da telefon ali računalnik wifi omrežje še vedno zaznava kot eno. V bistvu ta ojačevalnik signal dejanska ojača. Drugi so taki, ki napravijo tako, da imaš potem dve omrežji. Kar pomeni, da bo napravila preklopila običajno na močnejšega, ko bo prvemu dejansko zmanjkal signal.

Kako torej najti tistega prvega?


Išči naprave, ki podpirajo WiFi mesh. Res je, da so dražje, vendar počnejo natanko to, kar bi rad.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

avtek ::

Jaz si lastim takšnega, in sem z njim zadovoljen!

Ima podporo 2.4/5GHz, najverjetneje pa deluje tudi, da vanj vključiš kabel in ga potem vključiš v želeno napravo (stacionarni, laptop itd). Poizkusil še nisem, ker še nisem potreboval.

KuntaKinte ::

jaz imam tega,zaradi termostata v kuhinji,deluje solidno,lahko ga uporabiš kot ojačevalec,
ali pa ustvariš novo dostopno točko,pa še več komadov lahko dodaš
https://www.aliexpress.com/item/Origina...

StarMafijec ::

Hvala za nasvete.

Našel sem še to povezavo:
https://superuser.com/questions/651554/...

zee je izjavil:

Išči naprave, ki podpirajo WiFi mesh. Res je, da so dražje, vendar počnejo natanko to, kar bi rad.

Hvala, to bom iskal. Predvidevam, da ta omogoča, kar je v zgornjem linku napisano pod točko 3.

Zgodovina sprememb…

StarMafijec ::

Tale je poceni, a ne vem, če je pravi:

https://www.mimovrste.com/ojacevalniki-...

amacar ::

Meni tole dobro deluje, za cca 7€.
https://www.ebay.com/itm/Original-Xiaom...

SambaShare ::

Če gre za znotraj ene hiše, raje dober wifi AP: https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-...

Sem tudi preizkušal z ojačevalci, brezveze. Doseg mogoče celo je, ampak ob nikavi hitrosti.

Spc ::

Ne kupovat ojačevalnikov, namesto tega kupi router za 20-30€ na njega daj dd-wrt in zadeva bo delovala 100% boljše kot pa "ojačevalnik"
 

darkolord ::

Če je napisal, da ne more potegniti kabla.

TOP ::

Tile extenderjo so kar uredu je pa isti šmorn kar se tiče pokritosti ali kupuš Asusovega za 80e ali za 30e je razlika edino ta dražji podpira 5gb.Kako ti bo extender deloval je odvisno kako ga boš sprogramiral nič ne dela sam.Je pa res kot je nekdo omenil razširi povezavo problem pa je hitrost in če je umes ena stena tudi zgublja signal,najbolše je ruter poceni.Čakaj zakaj ne spustiš internet po elektriki,če maš celo hišo vezano na en števec pa boš lahko s kablom.

Lej tole sem mislu
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

TOP je izjavil:

Tile extenderjo so kar uredu je pa isti šmorn kar se tiče pokritosti ali kupuš Asusovega za 80e ali za 30e je razlika edino ta dražji podpira 5gb.Kako ti bo extender deloval je odvisno kako ga boš sprogramiral nič ne dela sam.Je pa res kot je nekdo omenil razširi povezavo problem pa je hitrost in če je umes ena stena tudi zgublja signal,najbolše je ruter poceni.Čakaj zakaj ne spustiš internet po elektriki,če maš celo hišo vezano na en števec pa boš lahko s kablom.

Lej tole sem mislu
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

KuntaKinte ::

In kako na to vtičnico priklopiš telefon?

StarMafijec ::

TOP je izjavil:

Čakaj zakaj ne spustiš internet po elektriki,če maš celo hišo vezano na en števec pa boš lahko s kablom.

Odpade, to je bilo testirano že mnogo let nazaj. Povezava preko električne napeljave ni bila možna.

TOP ::

Potem maš kako prastaro električno povezavo ali pa dva el.števca.

[Michael] ::

Bom izkoristil tole temo, ker imam podobno težavo, kako ojačati wi-fi.
Optiko imam do enega vogala hiše, Amisov, zdej A1 brezžični router, dva utp kabla gresta naprej so dveh tv-jev. Z laptopom in tel. sem se povezoval preko wi-fi, ampak je uredu povezava je samo na polovici hise. V moji sobi ne gledam tv-ja in bi ta kabl lahko izkoristil za novo dostopno točko. To je najboljsa resitev?
Kaj naj si potem kupim?
https://www.mimovrste.com/dostopne-tock...
Tole npr bo dobr?

darkolord ::

Glede na to da imaš optiko, se ti splača vzeti dostopno točko s podporo 802.11ac, ki so precej hitrejše ...

starfotr ::

če hočeš dobro zadevo, te pride ruterček 50 eur+ in dostopna točka cca. 100 eur, vzameš npr. Ubiquiti pa si zmagal.

neocodexx ::

Kaj je razlika med dostopno točko, routerjem in wifi extenderjem? Trenutno uporabljam wifi extender v 2. nadstropju in mi je princip delovanja jasen, tudi za router, jasno.. Ampak dostopna točka ??

Han ::

Wifi extender le "podaljša" obstoječ wifi signal v njegovem dometu. Dostopna točka (Access Point = AP) je lahko izven dometa wifi signala, ker jo priklopiš na mrežni kabel. AP je prevzaprav wifi router brez funkcij usmerjevalnika.

starfotr ::

Treba je omeniti, da wifi extender je en drek, medtem ko AP je tisto pravo. Pogoj so seveda kabelske povezave.

Gagarin ::

Eh dej, vse ima svoj namen, wifi extender uporabiš ko nimaš blizu kabla (pa z mrežnimi adapterji se ti ne da, je predrago) in se zavedaš da se ti pač histrost zmanjša za polovico. Če imaš na tistem mestu kjer bi postavil wifi kabel iz ruterja pa seveda uporabiš AP...

starfotr ::

V bistvu, če hočeš, je nakup extenderja metanje denarja stran. Investicija v kabel in AP je pa trajna.

neocodexx ::

Ja, wifi extender trenutno deluje odlično za moje potrebe (pokriva celotno 2. nadstropje s polnim signalom), lovi celo v drugo hišo česar sploh nisem pričakoval, medtem ko o izvornem signalu iz pritličja ne duha ne sluha.

Bo verjetno zaradi tega, kot je že nekdo omenjal niso to enaki zidi od tistih ki ločujejo nadstropja, skozi te se več izgubi.

Pa sem mi zdi da sem videl wifi extenderje ki imajo celo utp prikjuček, če ga nima celo moj.

@starfotr extender za mene je bil odličen nakup. Za moj primer, in verjetno še za marsikoga drugega nima smisla vlečt kablov če hočemo da na sekretu dela youtube ^^ Sem imel prej težave tudi v spalnici, je skozi gubilo signal, zdaj se pa to sploh več ne dogaja, tko da men je res odlično rešilo problem z majhno investicijo in nič truda.

Zgodovina sprememb…

Gagarin ::

nekaj wifi extenderjev ima možnost uporabe tudi kot AP, več pa jih je takih da lahko na njega priklopiš odjemalca preko kabla (mrežni priklop)

imagodei ::

StarMafijec je izjavil:

Kot naslov teme že pove. Katerega izbrati?

Hiter odgovor: Nobenega.

Dolg odgovor: Nobenega, ker so zanič.


EDIT: Vidim, da mi je uspelo odgovorit na en star prispevek. Vseeno puščam odgovor, ker je še vedno aktualen.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

[Michael] ::

Hvala lepa vsem za odgovor.
Sedaj se bom lažje odločil, ker tudi meni ni bilo jasno kake so razlike med med extederjem, AP in routerjem.

imagodei ::

Ne pozabit priti potem poročat, kako se je obneslo.
- Hoc est qui sumus -

Likalnik ::

Jaz sem imel isto tezavo, dokler nisem kupil googlov mesh. super zadeva... sicer ni pocen... 3 komade za 300€... ampak lovi povsod... hisa, vrt, garaza. nic ne menja signala tako kot ga je extender.
sm bil na skretu... pa je telefon lovil se primarni signal kateri je bil slab in ni avtomatsko premenjal(kar je logicno da ni, rocno sem moral menjati) na extender... uglavnem... sedaj to vse avtomatsko. ze dve let imam mir...

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

[Michael] ::

imagodei je izjavil:

Ne pozabit priti potem poročat, kako se je obneslo.


Evo! Končno lahko poročam po dveh urah muk.

20. 9. sem si naročil po priporočilu darklorda in starfotra (hvala!), AP s podporo 802.11ac - Ubiquiti UniFi AP AC Lite.
Danes me stvar čaka na pošti, po službi prevzamem paket in direkt domov v mislih, da to sam uštekam in bo delalo, malomorgen.
Sem mislil, da se to napaja direkt iz modema preko utp kabla, njet. Rabim še en utp kabl, nimam ga, a pred pol leta sem vsaj tri dolgeee kable zavrgel v reciklažnem centru tak, da sem moral še sosedu, ki ima "vse".
S pomočjo sheme jaz to pravilno priklopim v škatlco za napajanje.
Ne dela, kak to? Pokličem prjatla, zvem, da na portu kjer sem imel tv ne bo delu net, preklopim na prvi port in je bols ampak se kr ne dela, vsaj pokaže mi napravo v programu.
In potem sem še klikal in bral in ugašal firewall, da mi je nekako uspelo posodobiti posodobiti firmware, ker mi je pisalo, da ga je potrebno posodobiti, drugače tak ne bi vedel. In kr ni hotl dokler nisem resitiral AP mašine in potem je nekak začel mlet, se posodobilo in kr naenkrat mi napiše Everything Is Great! :))

Speed test
ping: 8 ms
DL: 48.05 Mbps
UL: 9.43 Mbps

Dela k puška ampak je AP 1m stran od prenosnika.
Ko bom testiral domet, da zmontiram to reč nekam v sredino hiše, pridem še te ugotovitve dopisat.
Btw. fukiš zgleda tale jubikvuti.

ToniT ::

Sam imam v službi postavljenih 15 takih AP in moram reči, da delajo že 3 leta brez problema. Na njih imam omrežje za goste in službeno omrežje.

kette ::

Pozdrav, bom kar tu nadaljeval, da ne odpiram nove teme.
V hisi imam wifi preko tp-link routerja: tega in je super za etazo v kateri je in za zgornje nadstropje. Problem se pojavi, ker signala ni v "kletno" etazo (locena elektro omarica-odpade powerline) in pred hiso. Pred hiso bi rad na dvoriscna vrata (cca 10m od trenutnega routerja) montiral "pametni zvonec", ki bi moral biti povezan na omrezje.

Moje vprasanje je, kako spraviti omrezje v spodnjo etazo brez napeljave kabla? Za uporabo pametnega zvonca pa vrjetno kaj taksnega

Prosim za konkretne predloge

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kette ()

Horas ::

a tile ojačevlniki signala tudi kaj ojačajo signal recimo če mi filme vleče 2-3mb/s, bo signal kaj močnejši? al je to odvisno od centrale?

energetik ::

Še jaz vprašanje - v pritličju je brezžični router, v mansardi zaradi vsega železobetona je nekje slab signal. V mansardo imam napljen UTP.

Na hitro sem preletel temo, če prav razumem rabim dostopno točko? Vštekam not UTP enega od izhodov iz routerja in je to to? Kakšen predlog za napravo?

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Hm, če gledam navodila za npr. TPlink dostopno točko, ga za uporabo kot repeater vštekaš samo v vtičnico, kakšen smisel ima potem to nabavljati namesto navadnega repeaterja?

Če ga pa vštekaš kot dostopno točko, predvidevam da potem novo WIFI omrežje ne more imeti istega imena in gesla?

SeMiNeSanja ::

energetik je izjavil:

Hm, če gledam navodila za npr. TPlink dostopno točko, ga za uporabo kot repeater vštekaš samo v vtičnico, kakšen smisel ima potem to nabavljati namesto navadnega repeaterja?

Če ga pa vštekaš kot dostopno točko, predvidevam da potem novo WIFI omrežje ne more imeti istega imena in gesla?

Komot vse naprave, ki te povezujejo na isto fizično omrežje 'krstiš' na isti SSID.
Tudi pri najbolj cenenih bo delovalo.

Razlika z dražjimi je v protokolih, ki podpirajo 'Fast Roaming'. Ko se na enega prijaviš, te zlepa ne bo 'spustil', čeprav je signal že precej opešal in drugi accesspoint z istim SSID bistveno močnejši.
Pri nekaterih dražjih lahko celo nastavljaš pri koliko % razlike naj preklopi na drugi accesspoint.

Pri cenenih AP-jih, ki so preveč 'lepljivi', je zato vabljiva opcija, da vsakemu AP-ju daš drug SSID, tako da vedno točno veš, na katerega si povezan in lahko ročno izbereš bolj optimalnega.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

energetik ::

Ali je potem samo SSID ime isto, ali je to dejansko drugo omrežje?
Pri katerih cenah pa se začnejo ti, ki podpirajo 'Fast Roaming'?

SeMiNeSanja ::

energetik je izjavil:

Ali je potem samo SSID ime isto, ali je to dejansko drugo omrežje?
Pri katerih cenah pa se začnejo ti, ki podpirajo 'Fast Roaming'?

Doma ponvadi ni take panike, da bi moral roaming delovati 'kot po maslu', saj še zdaleč nisi tako mobilen, kot npr. voznik viličarja v nekem velikem skladišču.

Ravno obratno - v bistvu si precej statičen. Telefon prineseš domov, odložiš v kuhinji / dnevni / spalnici, kjer se tudi napaja. Od tu ga ponavdi premestiš še na eno alternativno lokacijo (npr. kuhinja -> dnevna soba) eventuelno poleti še na vrt.
Ta 'premik' se ne dogaja 10x/uro, ob tem da bi pri tem ves čas uporbljal telefon in WiFi na njemu, tako da se mora dejansko vprašati, ali je napreden roaming res tako kritičen feature - ali pa bi morda zadoščalo, če samo 2x klikneš po ikonci za WiFi (vklop/izklop WiFi), da mu ročno daš 'brco', da naj si poišče bolj optimalno povezavo. To si bo sicer tudi tako poiskalo, če izgubi signal prvotnega AP (npr. na vrtu?).

Drugače pa malo poglej Apple stran o roamingu, ki ti razlaga, kateri standardi vse pri tem igrajo neko vlogo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

imagodei ::

Že WRT54GL s Tomato ali dd-wrt custom firmwareom je čisto OK hendlal roaming med dvema ali več AP-ji na istem SSID. Problem preslabe izvedbe roaminga je lahko tudi v tem, da AP navadno oddaja močnejši signal, ki ga prenosna naprava še zaznava. Prenosna naprava pa oddaja (lahko) šibkeje in AP tega signala ne lovi več (dobro). S stališča denimo telefona tako ni nobene potrebe po menjavi AP-ja.


energetik> "Ali je potem samo SSID ime isto, ali je to dejansko drugo omrežje?"

Če ima drugi AP isti SSID, potem ni ovir. In če je seveda fizično priključen v isto omrežje. V ozadju je (kot vedno) a bit more than meets the eye; tisto, kar mi na koncu poznamo kot SSID je samo delček v zgodbi o delovanju Wireless Service Seta (SS del iz SSID). Običajno govorimo o Basic Service Set in Extended Service Set, AP-ji pa se to "znajo zmenit sami", tako da, ko priključiš dva AP-ja z istim Basic SS(ID) v isto omrežje, to postane ESS(ID).

Cisco CCNA – Wirelss BSS & ESS
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

SeMiNeSanja ::

imagodei je izjavil:

Že WRT54GL s Tomato ali dd-wrt custom firmwareom je čisto OK hendlal roaming med dvema ali več AP-ji na istem SSID. Problem preslabe izvedbe roaminga je lahko tudi v tem, da AP navadno oddaja močnejši signal, ki ga prenosna naprava še zaznava. Prenosna naprava pa oddaja (lahko) šibkeje in AP tega signala ne lovi več (dobro). S stališča denimo telefona tako ni nobene potrebe po menjavi AP-ja.

Eto...ena dobra poanta....

Bi dodal samo še to, da imaš vedno dve strani - AP in telefon. Telefon ne more vedeti, kako dobro ga AP 'sliši'. Ljudje pa ponavadi na AP-ju navijejo moč oddajanja do maximuma. Tako telefon še vedno sliši AP, AP pa telefona že dolgo ne več tako, kot bi moral. Posledično se telefon trudi in ne gre preklopiti, saj izhaja iz predpostavke, da ga AP sliši ravno tako dobro, kot on njega....

Tako si (in sosedom) lahko narediš precej veliko uslugo, če daš moč oddajanja na AP-jih na manj kot maximalno, saj nima prav nobenega smisla, da se 'dere' dlje, kot lahko sploh sliši telefon nazaj oddajati.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Konlov ::

V nadstropju hiše imam Telekomovo škatlo (ruter verjetno). Za zunaj sem kupil ip wifi kamero in v garaži v elektriko vklopil tole: TP-LINK TL-WA850RE 300 Mbit/s. Kamera se nanj sicer poveže, vendar je vse skupaj na meji conection fail. Je kaka druga rešitev od TP-link?
Hvala.

floyd1 ::

Najprej ga poskusi še na kako drugo vtičnico priklopit. Včasih samo malo spremeniš lokacijo in zelo pomaga. Poskusi na kakem drugem wifi kanalu, ki je na tvoji lokaciji manj zasičen (na android telefonu uporabi wifi analyzer).
Seveda pa obstaja kakšen boljši range extender od tega. Vse, kar sliši na ime "mesh" bi v teoriji moralo delovati precej boljše, ampak to se od hiše do hiše in od postavitve do postavitve zelo razlikuje. Seveda pa bodo vse mesh rešitve kakih 10x dražje od tega sedaj.

Konlov ::

Hvala, bom malo prestavljal najpreje...

Horas ::

Horas je izjavil:

a tile ojačevlniki signala tudi kaj ojačajo signal recimo če mi filme vleče 2-3mb/s, bo signal kaj močnejši? al je to odvisno od centrale?


kdorkoli prosim?

Matevz96 ::

Horas je izjavil:

Horas je izjavil:

a tile ojačevlniki signala tudi kaj ojačajo signal recimo če mi filme vleče 2-3mb/s, bo signal kaj močnejši? al je to odvisno od centrale?


kdorkoli prosim?


Poveži se direkno na router s kablom, v tem primeru boš dobil največjo možno hitrost. Če wifi odstopa od tega je *majhna* možnost da bo ojačevalnik pomagal.
#hooldthedoor

Horas ::

sem probal z kablom in wifi. iste hitrosti imata oba.

floyd1 ::

Pol je to to. Več kot plačuješ, ne moreš met.

Horas ::

ok, sem se selil pa na žalost je tukaj samo vdsl 20mb :8) prej sem mel optiko 100mb :(

Konlov ::

floyd1 je izjavil:

Najprej ga poskusi še na kako drugo vtičnico priklopit. Včasih samo malo spremeniš lokacijo in zelo pomaga. Poskusi na kakem drugem wifi kanalu, ki je na tvoji lokaciji manj zasičen (na android telefonu uporabi wifi analyzer).
Seveda pa obstaja kakšen boljši range extender od tega. Vse, kar sliši na ime "mesh" bi v teoriji moralo delovati precej boljše, ampak to se od hiše do hiše in od postavitve do postavitve zelo razlikuje. Seveda pa bodo vse mesh rešitve kakih 10x dražje od tega sedaj.

Bo tale kaj boljši od tplink:
https://www.aliexpress.com/item/4000282...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšno Wi-Fi omrežje v hiši

Oddelek: Pomoč in nasveti
262107 (1116) #000000
»

Wifi ojačevalnik signala

Oddelek: Omrežja in internet
7871 (529) WRC555
»

Nadgradnja wifi: mesh ali zmogljivejši router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
625357 (4299) Lonsarg
»

WIFI extend

Oddelek: Kaj kupiti
242517 (1587) OK.d
»

daljši doseg wifi signala

Oddelek: Omrežja in internet
366254 (4567) maremare

Več podobnih tem