» »

Nadgradnja wifi: mesh ali zmogljivejši router

Nadgradnja wifi: mesh ali zmogljivejši router

«
1
2

demokedes ::

Pozdravljeni,
Ker kot kaže bomo zaradi Covid-a morali še kar nekaj časa delati od doma, sem prišel do zaključka, da moram nadgraditi domače wifi omrežje. Živimo v duplex stanovanju+klet, kar pomeni da želim pokriti 3 nadstropja. V kleti sicer ne potrebujem interneza za surfanje, vendar pa imam kar nekaj pametnih stikal/senzorjev, ki potrebujejo povezavo do interneta.
Sedaj Imam ASus AC66U, ki je sicer ok, vendar kleti in pa zgornjega nadstropja ne pokrije povsem tako, kot bi si sam želel.
Sedaj sem pred dilemo. ALi:

    Nabavit mrežni setup, kjer bi imel v vsakem nadstropju eno napravo

    Nabavit zmogljivešji router, Asus AC86U na primer ali še kaj močnejšega. V obeh primerih je vložek približno podoben.



Sicer imam še en disk, ki ga imam trenutno priklopljenega na Asus. Zavedam se, da v primeru mash-a ne bom mogel uporabiti, oziroma bom moral imeti še vedno priklopljen Asus, če bom želel dostopati do vsebine.
Kaj mi svetujete?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

PARTyZAN ::

Z nakupom drugega brezžičnega routerja ne boš naredil nič, ker je zaradi regulacij moč oddajanja omejena.
Če imaš možnost se izogni mesh dostopnim točkam in kupi čisto navadne, ne-mesh dostopne točke, eno za v zgornje nadstropje in eno za v klet. Router lahko obdržiš kar ta, ki ga že imaš.

OK.d ::

In v čem je slabost?
LPOK.d

starfotr ::

Zmogljiv router, zmogljive dostopne tocke povezane s kablom. To je to.

demokedes ::

Pozabil sem povedat, da nimam (elegantne) možnosti vlečt UTP kablov v drugi dve nadstropji. Zato se spogledujem z omenjenima možnostima.
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

starfotr ::

Potem pač iščeš kompromise, namesto dobre rešitve.

OK.d ::

Štemanje ali kompromis?
LPOK.d

demokedes ::

Kompromis
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

sajmon ::

Za klet bi mogoče lahko rešil internet preko elektrike. Sam imam doma v eni sobi (preveč dela z vleko kablov). Hitrost sicer pade za cca 50%, iz 80 na 40 Mbps, kar je še povsem dovolj za IP TV. Glede na to, da imaš v kleti senzorje, verjetno ne potrebuješ velike hitrosti.

Imaš tudi powerline adapter, ki je hkrati še wifi točka:
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

bombicar ::

sajmon je izjavil:

Za klet bi mogoče lahko rešil internet preko elektrike. Sam imam doma v eni sobi (preveč dela z vleko kablov). Hitrost sicer pade za cca 50%, iz 80 na 40 Mbps, kar je še povsem dovolj za IP TV. Glede na to, da imaš v kleti senzorje, verjetno ne potrebuješ velike hitrosti.

Imaš tudi powerline adapter, ki je hkrati še wifi točka:
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...


Pri tej izbiri bodi zelo previden, ker lahko da po tvoji inštalaciji ne bo isto kot pri njegovi. Neka fora je kak maš števce al varovalke zvezane(Sicer za kaj točno gre ne vem mogoče malo poguglaj ali pa če kdo drug pove)

Sam imam 3 mesh enote po celi hiši(84m^2) in deluje wifi brez problema. Med prestavitvijo odleti samo 1 ping.

demokedes ::

ALi vas prav razumem, da je bolje da uporabim te extenderje preko elektrike (seveda ob predpostavki, da bodo priklopi, ki jih bom izbiral v vseh treh nadstropjih na isti fazi) boljše kot pa uporaba 3 ločenih mesh wifi enot?
lp
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

SeMiNeSanja ::

Vedno te mesh štorije....

Mesh, ki je povezan preko kabla, je isti šmoren kot če bi imel dodatni klasični accesspoint. Razlika je le v toliko, da kupiš običajno v paketu par naprav, medtem ko accesspointe kupuješ vsakega za sebe.
Dodatna razlika je potem še v ipravljanju, kjer je navaden accesspoint lahko bolj zahteven kakor novejše mesh naprave, ki so delane da se 'zgodi čudež' in vse dela, ne da bi uprabnik pravzaprav vedel zakaj in kako dela.

BISTVO mesh naprav pride zares do izraza šele takrat, ko neko od naprav ne moreš povezati žično in mora delovati kot neke vrste repeater. Toda za razliko od navadnega repeaterja oz. "WiFi ojačevalca" bo mesh naprava skušala vzpostaviti stik z vsemi ostalimi mesh napravami, ki so še nekako na dosegu. Če tako 'vidi' dve mesh napravi, ki sta obe na kabelski povezavi, bo vsekakor končni rezultat boljši, kot če 'vidi' samo eno napravo.
Problematično pa postane, ko 'vidi' samo eno napravo, pa še ta ni povezana preko kabla.

Na koncu nima veze - Mesh ali accesspoint - brez žice se prej ali slej vedno nekje konča veselje.

Torej..... zakaj ni možno napeljati nobenega kabla med nadstropji? Stavim, da imate TV anteno speljano med nadstropji? Navežite UTP nanjo in zamenjajte koax z UTP, pa bo že pol problema rešenega.
Drugače pa obstaja ena taka naprava, v katero daš dolg sveder in ti naredi luknjo skozi katero zlahko napelješ tudi več kot le en kabel med nadstropji...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

SeMiNeSanja ::

demokedes je izjavil:

ALi vas prav razumem, da je bolje da uporabim te extenderje preko elektrike (seveda ob predpostavki, da bodo priklopi, ki jih bom izbiral v vseh treh nadstropjih na isti fazi) boljše kot pa uporaba 3 ločenih mesh wifi enot?
lp

Jaz te "ekstender preko elektrike" štejem bolj med improvizacije, kakor med rešitve, ki bi jih komu priporočal. A kaj, ko se marsikdo z improvizacijo zadovolji tudi na dolgi rok. Včasih pa kdo tudi dejansko ne potrebuje več, kakor improvizacijo.

Koneckoncev, dokler se zavedaš, da imaš opravka z improvizacijo in ne pričakuješ čudežev....

Moraš pa tudi vedeti kje so omejitve. Lahko da ti stvar zaradi različnih faz ne bo delovala. Lahko da imaš na elektriko priključenega kakšnega porabnika, ki ti sesuje komunikacijo,....
Lahko pa imaš srečo.

Zato ne kupuj brez možnosti vračila. Zadnje kar si želiš je to, da na koncu zadevo prodajaš po polovični ceni na Bolhi, ker jo trgovec noče vzeti nazaj.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

xandros ::

1.vedno zicno
2.ce ne gre(se ne ljubi vrtat) je bolje powerline kot wifi
3.mesh
- zicni povezani mesh deluje bolje, ker je logika zadaj, in deluje po najhitrejsi poti, VENDAR je to uporabno samo pri velikem stevilu uporabnikov(ko stevilka preseze zmogljivost samo ene naprave)
- wifi mesh je boljsi, kot pa klasicni wifi bridge-i z istocasno uporabo bridge-a tudi za AP ter s predpostavko, da je ena mesh naprava povezana vsaj z dvema (in to je tezko zagotoviti)

Kupite namenski AP, tp-linkov eap 245 za na strop, eap235-wall na steno, ali celo visje eap330(ebay cca 90eur)
Bo delalo bolje(posebej v hisah, kjer ni poplave na 2.4) kot vsi mesh-i na trgu za manjso ceno.

Kolikor se vsi tukaj trudimo razlozit , še vedno nihce ne bere.

OK.d ::

Koliko ti AP pobere pasovne širine, proti mesh sistemu?
LPOK.d

          ::

Po hiši imam napeljan kabel, za wifi pa uporablam mesh, kjer je glavni router Synology RT2600ac, poleg tega pa imam še tri Synology MR2200ac-je. Pred tem sem uporabljal tri različne routerje. Vse imam na kablih, delovalo naj bi tudi brez. Prednosti mesh-a so:
- en Wifi za celo hišo
- enotno upravljanje z napravami skozi en GUI glavnega routerja
- ko se sprehajam po hiši z mobilno napravo, se ta samodejno priklopi na najprimernejšo točko, prej sem moral velikokrat ročno posegati v izbiro omrežja, saj je npr. prenosnik v pritličju ostal priklopljen na točko iz podstrešja
- kadar sva prej v isti sobi dva na prenosnih napravah gledala "potratnejše" vsebine, sva morala paziti, da sva bila vsak na svojem wifiju, sedaj vse deluje gladko brez kakršnega koli posega
- zelo enostavno dodajanje novih točk

Opisana rešitev ni med cenejšimi, se mi pa v praksi zelo dobro obnese.

xandros ::

>- en Wifi za celo hišo
to velja tudi ze ne-mesh, ce podpira AP standard

>- enotno upravljanje z napravami skozi en GUI glavnega routerja
kaksno upravljanje imas v mislih?

>- ko se sprehajam po hiši z mobilno napravo, se ta samodejno priklopi na najprimernejšo točko, prej sem moral velikokrat ročno posegati v izbiro omrežja, saj je npr. prenosnik v pritličju ostal priklopljen na točko iz podstrešja
glej prvo alinejo

>- kadar sva prej v isti sobi dva na prenosnih napravah gledala "potratnejše" vsebine, sva morala paziti, da sva bila vsak na svojem wifiju, sedaj vse deluje gladko brez kakršnega koli posega

to je odvisno od same naprave, in ni povezano z mesh-om

>- zelo enostavno dodajanje novih točk
je bolj enostavno dodan napravo v mesh, ali priklopit nov AP in nastavit isti ssid?

          ::

xandros je izjavil:

>- en Wifi za celo hišo
to velja tudi ze ne-mesh, ce podpira AP standard


Ne poznam toliko, prej tega nisem imel.

xandros je izjavil:

>- enotno upravljanje z napravami skozi en GUI glavnega routerja
kaksno upravljanje imas v mislih?


Ni se mi potrebno logirati na vsako točko posebej in tam spreminjati nastavitev, ampak se samo prijavim na glavni router in tam karkoli spremenim in nastavim.


xandros je izjavil:

>- ko se sprehajam po hiši z mobilno napravo, se ta samodejno priklopi na najprimernejšo točko, prej sem moral velikokrat ročno posegati v izbiro omrežja, saj je npr. prenosnik v pritličju ostal priklopljen na točko iz podstrešja
glej prvo alinejo


Pred tem to ni delovalo, prenosnik je videl tri wifije in se nanje priključeval po lastni prioriteti.

xandros je izjavil:

>- kadar sva prej v isti sobi dva na prenosnih napravah gledala "potratnejše" vsebine, sva morala paziti, da sva bila vsak na svojem wifiju, sedaj vse deluje gladko brez kakršnega koli posega

to je odvisno od same naprave, in ni povezano z mesh-om


Ni čisto res, sedaj mi mesh sam razporedi naprave med točke. Uporabljam iste naprave kakor prej, le da mi je pri meshu problem izginil.


xandros je izjavil:

>- zelo enostavno dodajanje novih točk
je bolj enostavno dodan napravo v mesh, ali priklopit nov AP in nastavit isti ssid?


Synology ima dodajanje naprav v mesh zelo enostavno rešeno, ampak tega itak ne počneš vsak dan, tako da to ni nek hud argument v prid meshu.

lejko0 ::

Imam podoben problem, a z dostop do UTP. torej bo klasičen ap najboljsa resitev? Xandros: Kateri AP bo najcenejši trenutno za razširitev omrežja, če mi osnovo predstavlja wifi prek telekomovega modema in želim imet povsod enak ssid (eno wifi omrežje)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lejko0 ()

xandros ::

Telekom router bo main? (uf)

Vse kar bos lahko naredil na EAP(omenjeni 225,225-wall,245) , bo limit bandw na userja na vsakem posebej, ali dodatni rac/rpi in centralna kontrola preko web vmesnika.

Za Eap115 in 110 pa poguglaj, kaj podpirata.
Ali kupi enega (mislim da je okoli 30e), in naredi teste. In ce bos zadovoljen, kupis se kaksnega.

Invictus ::

Potegneš pač kable. Ne bo najlepše, bo pa najboljše...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

seminal ::

xandros Kako pa narediš tale Wifi da je skupen in avtomatsko menjava? IMam asus ac68u, pa netgear R6300(AP) seveda s kablom. Kakšna posebna nastavitev?

mahoni ::

Kako najboljse narediti Mesh z Unifi AP? Sem ze hotel kupiti Beacon HD, ampak ni za EU stekdoze.

xandros ::

Mal poenostavljeno:
- same ssid, same pass, same security to je tako jasno
- AP postavi na razlicne kanale, 1,6 in 11 (ali pa samo poglej ce ti auto to v redu naredi)
- ce jih imas vec kot 4, glej da najblizja soseda nista na istem kanalu

In upas da imas v redu cliente(posebej kaksni poceni telefoni ali poceni notebooki) in APje (ne kupujte kr neke poceni Tenda ipd.)

OK.d ::

OK.d je izjavil:

Koliko ti AP pobere pasovne širine, proti mesh sistemu?

Kaj pa tole?
LPOK.d

          ::

xandros je izjavil:

Mal poenostavljeno:
- same ssid, same pass, same security to je tako jasno
- AP postavi na razlicne kanale, 1,6 in 11 (ali pa samo poglej ce ti auto to v redu naredi)
- ce jih imas vec kot 4, glej da najblizja soseda nista na istem kanalu

In upas da imas v redu cliente(posebej kaksni poceni telefoni ali poceni notebooki) in APje (ne kupujte kr neke poceni Tenda ipd.)


Ali ti v tem primeru client zaznava tri enaka omrežja, ali enega?

SeMiNeSanja ::

V bistvu marsikdo misli, da je postavil mesh, v resnici pa je postavil en nadzorni AP in dva 'range extenderja'.

Mesh pride do izraza izključno v primeru, ko posamezna naprava dejansko vidi (vsaj) dve druge naprave. Če 'vidi' samo eno, igra vlogo klasičnega 'ojačevalca' iz Hoferja za 15€.

Če so vse 'mesh' naprave povezane na kabel, pa spet nimaš opravka z mesh, temveč so vse isti šmoren kot navaden accesspoint. Razlika je je v poenostavljenem načinu upravljanja, saj kvazi 'konfiguriraš' eno napravo, ostale pa potem 'poberejo' konfiguracijo. Je malenkost bolj 'trotlziher'. Tako nekako kot pri fotoaparatih, kjer imaš DSLR, neke 'vmes' in na koncu 'trotlkamere' (mobiteli so moderne 'trotlkamere').

Se pravi, da je PRAVI mesh dejansko samo tam vzpostavljen, kjer najmanj ena naprava ne uporablja žične povezave IN se brezžično naprej povezuje najmanj z dvema drugima napravama.

Vse ostalo ni mesh, četudi na škatli piše 'mesh'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

JanezH ::

Malo bi si izposodil temo.
Od prej sem imel Asus N66U in UniFi AC LR AP. Lani sem nabavil Asus AC86U.
Sedaj imam v delovanju AC86U kot router in UniFi AC LR AP pa se mi zdi, da ni najboljša kombinacija. Doma laufam home assistant z nekaj smart zadevami in, če npr. zmanjka elektrike se mi stvari ne postavijo vredu, ker je ponavadi kakšna naprava ali več njih offline. Potem moram restartat UniFi AP ali pa AC86U, da so vse naprave online.
Če imam kombinacijo AC86U kot router in N66U kot AP teh problemov ni.
A se mogoče komu sanja zakaj prihaja do tega?

xandros ::

>Ali ti v tem primeru client zaznava tri enaka omrežja, ali enega?
enega

>Če imam kombinacijo AC86U kot router in N66U kot AP teh problemov ni.
Mogoce za AC LR AP rabis kaksen controlni software?
Dobi Unifi podatke iz dhcp tabele main routerja?
Probaj v tej smeri oz kaksen nasvet Unifi uporabnika.

xandros ::

SeMiNeSanja je izjavil:

V bistvu marsikdo misli, da je postavil mesh, v resnici pa je postavil en nadzorni AP in dva 'range extenderja'.

Mesh pride do izraza izključno v primeru, ko posamezna naprava dejansko vidi (vsaj) dve druge naprave. Če 'vidi' samo eno, igra vlogo klasičnega 'ojačevalca' iz Hoferja za 15€.

Če so vse 'mesh' naprave povezane na kabel, pa spet nimaš opravka z mesh, temveč so vse isti šmoren kot navaden accesspoint. Razlika je je v poenostavljenem načinu upravljanja, saj kvazi 'konfiguriraš' eno napravo, ostale pa potem 'poberejo' konfiguracijo. Je malenkost bolj 'trotlziher'. Tako nekako kot pri fotoaparatih, kjer imaš DSLR, neke 'vmes' in na koncu 'trotlkamere' (mobiteli so moderne 'trotlkamere').

Se pravi, da je PRAVI mesh dejansko samo tam vzpostavljen, kjer najmanj ena naprava ne uporablja žične povezave IN se brezžično naprej povezuje najmanj z dvema drugima napravama.

Vse ostalo ni mesh, četudi na škatli piše 'mesh'.

Bi se lahko kr strinjal z napisanim.
Mogoce dobra iztocnica za razmisljanje o mesh-ih, posebej ko je zadnje case kr marketinski napad glede tega.

Gagarin ::

SeMiNeSanja je izjavil:

V bistvu marsikdo misli, da je postavil mesh, v resnici pa je postavil en nadzorni AP in dva 'range extenderja'.

Mesh pride do izraza izključno v primeru, ko posamezna naprava dejansko vidi (vsaj) dve druge naprave. Če 'vidi' samo eno, igra vlogo klasičnega 'ojačevalca' iz Hoferja za 15€.

Če so vse 'mesh' naprave povezane na kabel, pa spet nimaš opravka z mesh, temveč so vse isti šmoren kot navaden accesspoint. Razlika je je v poenostavljenem načinu upravljanja, saj kvazi 'konfiguriraš' eno napravo, ostale pa potem 'poberejo' konfiguracijo. Je malenkost bolj 'trotlziher'. Tako nekako kot pri fotoaparatih, kjer imaš DSLR, neke 'vmes' in na koncu 'trotlkamere' (mobiteli so moderne 'trotlkamere').

Se pravi, da je PRAVI mesh dejansko samo tam vzpostavljen, kjer najmanj ena naprava ne uporablja žične povezave IN se brezžično naprej povezuje najmanj z dvema drugima napravama.

Vse ostalo ni mesh, četudi na škatli piše 'mesh'.


Ne drži, mesh je tudi pri samo 2 napravah in pri brezžični povezavi med njima, kadar je le-ta vspostavljena na posebnem kanalu - triband mesh naprave.

xandros ::

>Ne drži, mesh je tudi pri samo 2 napravah in pri brezžični povezavi med njima, kadar je le-ta vspostavljena na posebnem kanalu - triband mesh naprave.


mesh1 in mesh 2 sta z kablom povezana na main(mesh0)
in med sabo z wifi

client 1 je povezan ali na mesh 1 ali na mesh 2
dej napisi scenarij, kje in kako bos pridobil na clientu 1

Gagarin ::

xandros je izjavil:

>Ne drži, mesh je tudi pri samo 2 napravah in pri brezžični povezavi med njima, kadar je le-ta vspostavljena na posebnem kanalu - triband mesh naprave.


mesh1 in mesh 2 sta z kablom povezana na main(mesh0)
in med sabo z wifi

client 1 je povezan ali na mesh 1 ali na mesh 2
dej napisi scenarij, kje in kako bos pridobil na clientu 1


Kaj? Kaj naj napišem? Govorim o tem da je mesh konfiguracija tudi pri samo 2 napravah mesh, ki sta med sabo povezane brezžično preko dedicated kanala. To ni enako ojačevalcu iz Hoferja kjer se hitrost razpolovi.

xandros ::

mislim da je omenil navaden AP in ne extender.

Vecina teh home mesh naprav, ima vsaka 3 antene, in nima posebnega kanala za komunikacijo z drugimi, ampak uporablja eno od teh 3 anten.
Tako, da je bolje, da so meshi povezani zicno med sabo.
In potem se lahko debatira, kje je dodana vrednost napram navadnim AP.

Drug scenarij je pa wifi povezanost meshev med sabo.
Mogoce kdo poda kaksen primer, in se naredi primerjava.

Pa meni se se poraja vprasanje kompatiblinosti, kje kupiti se eno ali dve mesh enoti, verjetno morajo biti od istega proizvajalca.
Pa kaj bo cez par let, ce se bo to se dalo dobiti.

Nasledenje je upravljanje na main mesh/napravi, kaksna je kontrola.
Ze za osebno rabo imamo vedno vec naprav, in vedno vec imamo prometa, in se vedno vec ga bomo imeli.
In za neuke uporabnike je po mojem kljucni ta del.

Z mojega vidika ne vidim cisto nic dodane vrednost, ša slabše, vidim veliko pomankljivosti (cena, namen, vzdrzevanje, nadgradnja,...)
Če pa kdo vidi, pa naj prvo naredi primerjavo z ne-mesh sistemom, in napise svoja videnja.

Gagarin ::

No le še enkrat preberi njegov zapis - 15€ ojačevalec iz Hoferja je lahko le extender. Še enkrat glede mesh - če imaš možnost povezati preko kabla sam ne vidim neke dodane vrednosti mesha pred AP. Če pa nimaš možnosti povezast preko kabla pa je triband mesh rešitev, ki ti reši problem. Mora pa biti triband. So pa dragi ja, ampak sam bi še zmeraj raje izbral triband kot pa čaral preko powerlina, če kabla ne bi hotel vleči. Recimo Asus ZenWifi je dobra a draga rešitev.

xandros ::

>15€ ojačevalec iz Hoferja je lahko le extender
sej je ok povedal, ta naprava iz hoferja je neuporabna

>Če pa nimaš možnosti povezast preko kabla pa je triband mesh rešitev, ki ti reši problem

tukaj bi pa rabil vec razlage!
Ce ti uspe napisat en scenarij, z razlagami, verjetno ti bo vzelo nekaj casa da spises, ampak bo pa koristno za vse.

Gagarin ::

Ni kaj dosti za napisat, predstavljaj si da ti pač tretji kanal nadomešča kabel med AP in routerjem. Drugače pa za uporabnika ne bo kaj razlike. Pri triband imaš tri kanale, standarden 5 in 2,4 na katerega se priklaplajo uporabniki in še enega dedicated 5 preko katerega poteka vsa komunikacija med samima nodeoma.

xandros ::

>še enega dedicated 5 preko katerega poteka vsa komunikacija med samima nodeoma
ok, mal vec povej o tem kanalu? na kateri frekvenci je (pomembno, da bomo dolocili gostoto mesh napraV)?

to bi bilo smiselno, ce je ta dedicated kanal kvaliteten
in potem mi se na misel pride, da rabimo veliko mesh naprav
in spet posledicno zelo dober kontroler na main napravi

Gagarin ::

?, saj sem ti napisal pri vseh triband mesh ki jih jaz poznam je 5Ghz ta dedicated kanal (morebiti obstaja tudi kakšen z 2,4GHz dedicated - ne vem). Ja posamezne mesh točke se morata na tem kanalu "videti"...

xandros ::

dedicated 5G, huh
to full omeji uporabo(odpadejo stene), in ce je to res, pol je to namenjeno cisto drugi uporabi(kaksen odprt sejemski prostor z ogromno clienti).

SeMiNeSanja ::

Nehajta komplicirat in se poenotimo, da je pravi smisel MESH-a v najmanj treh napravah, kjer so brezžično povezane hkrati v stiku z najmanj dvema drugima napravama?

MESH pomeni MREŽA - mreža pa je močna, ker se povezuje na različne konce, ne pa zgolj v verigo.
Za verigo rečemo da je tako močna kot njen najšibkejši člen, podobno pa je tudi pri komunikacijah, le da tu vsak dodaten člen še dodatno oslabi celo verigo.
Temu se izogneš z oblikovanjem povezav v mrežo, tako da se vsaka točka lahko 'napaja' iz več virov. 'Šibki členi' tako dobijo podporo in vse skupaj deluje bolj solidno in zmogljivo, stvari so manj podvržene izpadom in motnjam, ker je vedno neka možnost 'obvoza' po drugih vozliščih mreže.

Da pa to deluje, moraš dejansko imeti naprave tako blizu eno drugi, da lahko ustvarijo mrežo. Če boš škrtaril, kupil 'osnovni paket' treh naprav in vsako postavil na nasprotne skrajne konce hiše, boš po vsej verjetnosti vrgel denar proč, ker se naprave ne bodo videle kot mreža, temveč v najboljšem primeru kot dve verigi, kar pa potem ni mesh.

Ostalo pa bi jaz vse jemal z precej rezerve. Veliko se pri teh zadevah prodaja marketing bullshita. Kot uporabnik ti je čisto vseeno ali res uporablja neke 'dedicated' kanale ali je to zgolj marketing pravljica. V bistvu ti je vseeno tudi če bi nek zamorec z kariolo vozil podatke - le da ti zadeva deluje v okviru pričakovanj. Za uporabnika je bistven učinek, ne pa kako je bil dosežen. Okrog tistega 'kako' marketing najraje zgradi take in drugačne pravlice, ki naj bi kvazi impresionirale, na koncu pa zadeva ne deluje prav nič bolje, kakor drug proizvod, ki se ni posluževal pravljic in razlag o nekih čudežnih tehnologijah.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Gagarin ::

Se ne bomo nič poenotili ker bluziš. Še enkrat, če imaš prostore, ki jih lahko pokriješ z dvema napravama, ki se med sabo "vidita", ne moreš/nočeš pa ju povezat s kablom, sta dve napravi tri band mesh prava rešitev, bistveno boljša kot uporaba extenderja, ali povezave preko powerline.

xandros ::

Po mojem pa ti bluzis Ferdo66! Triband je samo beseda, scenarija ne znas obrazlozit...
Mesh tudi jz podobno razumem, kot je to opisal seminesanja.S tem da mesh mora biti nadgrajen se z logiko, da še(poleg redundance) kaj pridobis.

mahoni ::

Ve kdo kako tegale pripravit, da deluje v EU?

https://store.ui.com/collections/unifi-...

starfotr ::

Zakaj bi se mučil s tem, če imaš ogromno drugih boljših rešitev?

Gagarin ::

xandros je izjavil:

Po mojem pa ti bluzis Ferdo66! Triband je samo beseda, scenarija ne znas obrazlozit...
Mesh tudi jz podobno razumem, kot je to opisal seminesanja.S tem da mesh mora biti nadgrajen se z logiko, da še(poleg redundance) kaj pridobis.


Si ti mal mentally chalenged? Kaj je sam beseda?? Tri band je router ki uporablja tri kanale, 2 za povezavo s klienti in enega za povezavo z drugim nodom. Nariši si če ti ne gre. Če ne znaš prebrat "scenarija" kar sem ti napisal ti pa res ne morem več napisat, fak kakšen kekec...

gregor_m ::

Mene pa zanima kako je pri mesh s preklapljanjem clienta med nodi. Deluje to kaj bolje kot pri access pointih. Ker pri slednjem se mi telefon povezuje na AP, ki ima komaj kaj signala čeprav stojim zdraven drugega AP (ne preklopi avtomatsko).

xandros ::

Sem prebral tvoj scenarij(in ti jasno nakazal, da ni smiselen).
Zastopis , zakaj bi uporabil dodatni band(in ne lan ali powerline), ampak ne ves kako bi upravicil mesh napram ze obstojecih resitvah, in zato je zate to samo beseda.
S kekci in rozleti pa nima smisla a ne?

XS!D3 ::

gregor_m je izjavil:

Mene pa zanima kako je pri mesh s preklapljanjem clienta med nodi. Deluje to kaj bolje kot pri access pointih. Ker pri slednjem se mi telefon povezuje na AP, ki ima komaj kaj signala čeprav stojim zdraven drugega AP (ne preklopi avtomatsko).

Odvisno od mesh sistema, tako kot je tudi odvisno od non-mesh sistema. Tudi pri običajnih APjih če imaš kontroler in zadeva deluje tako kot je treba, bi moral kontroler poskrbet da klienta premakne oziroma pomaga premaknit na bolj optimalen AP. So pa tudi nekateri klienti bolj problematični kot drugi.

Gagarin ::

xandros je izjavil:

Sem prebral tvoj scenarij(in ti jasno nakazal, da ni smiselen).
Zastopis , zakaj bi uporabil dodatni band(in ne lan ali powerline), ampak ne ves kako bi upravicil mesh napram ze obstojecih resitvah, in zato je zate to samo beseda.
S kekci in rozleti pa nima smisla a ne?


Tvoja mama ni imela nobenega smisla, ko te je rodila... Obstoječe rešitve so LAN/AP, extender, Powerline

LAN- nočeš/ne moreš vleči kabla
powerline: slaba hitrost, nihanje le-te, različne faze...
extender: polovična hitrost

V tem primeru pride v poštev 2 nodni mesh. Lahko si predstavljaš da je to enako kot extender, le da ti hitrost na drugem nodu ne pade na polovico in da imaš SSID omrežja enako (to sicer lahko nastaviš tudi na nekaterih extenderjih). Over and out, če zdej ne boš razumel, ne boš nikoli. Nagibam se k zadnjemu...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ojačevalnik WiFI signala: katerega izbrati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6032807 (2646) 135063
»

Internet po hiši

Oddelek: Omrežja in internet
121755 (986) Dr_M
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275159 (4254) link_up
»

WIFI extend

Oddelek: Kaj kupiti
242538 (1608) OK.d
»

Boljši router ali mesh wifi

Oddelek: Pomoč in nasveti
284909 (4092) m0LN4r

Več podobnih tem