» »

Na evropska letala prihaja hitrejši internet

Na evropska letala prihaja hitrejši internet

Bazne postaje

Postaja Monte Generoso v Švici

Heise - Projekt EAN (European Aviation Network), ki obljublja hitrejši in dostopnejši internet na letih nad Evropi, se je prevesil v sklepno fazo. Sistem, ki ga postavljajo Deutsche Telekom, Nokia in Inmarsat, ter vsebuje satelite in hitre zemeljske postaje LTE, bo pričel obratovati konec junija. Fizično je že nared, saj so postavili vse bazne postaje. Sestavlja ga približno 300 baznih postaj (Slovenija je tako majhna, da nas pokrivajo iz sosednjih držav) in satelit, tako da bo nudil dostop do interneta nad celotnim ozemljem EU. Doslej kombiniranega zemeljsko-satelitskega sistema v Evropi ni bilo, zato je bil dostop do interneta na letalih drago in počasi urejen prek komercialnih satelitskih ponudnikov.

Prvi bo EAN preizkusil konzorcij IAG, ki vključuje British Airways, Iberio, Vueling in Aer Lingus, a še ni znano, na katerih povezavah. EAN bi sicer bil moral zaživeti že v začetku leta, a ker je imel SpaceX nekaj težav z izstrelitvami satelitov, je moral kasneje priskočiti na pomoč Arianespace. Sateliti v resnici niso ključni del sistema, saj se uporabljajo le na področjih, kjer pokritosti ni, denimo nad Biskajskim zalivom ali Severnim morjem.

EAN bo omogočal hitrosti do 75 Mb/s z zakasnitvami le okoli 100 ms. Ob tem pojasnjujejo, da ne gre za klasične postaje LTE, saj morajo pri signalu upoštevati tudi Dopplerjev efekt, zakasnitve in drugačno orientacijo anten zaradi hitrosti letal.

23 komentarjev

Nikonja ::

Fajn zadevca, ampak ali je res tako težko preživet teh par ur brez interneta. Me prav zanima kako bodo zdaj prislili koga da izklopi mobitel :)

Vlayke ::

Nikonja je izjavil:

Fajn zadevca, ampak ali je res tako težko preživet teh par ur brez interneta. Me prav zanima kako bodo zdaj prislili koga da izklopi mobitel :)

Saj ga že nekaj časa ni treba.
Še celo Adria ima nek svoj bizaren wireless na svojih letalih. Sicer ta wireless ne omogoča internetnega dostopa, lahko pa po nekem neuporabnem intranetu surfaš.

Dufo ::

Neke vrste internet imamo že sedaj preko sistema ACARS, ki poteka preko SATCOM, VHF ali HF. Sedaj se počasi uveljavlja nekaj, kar ima uporabno vrednost predvsem za potnike, vendar bomo imeli nekaj od tega tudi šoferji :)

AndrejO ::

LH na svojih letih preko Atlantika tudi že kakšni dve leti ponuja dostop. Hitrost sicer ni nekaj hudega in zakasnitve so primerne satelitskim povezavam, ampak cena vztrajno pada in trenutno je že pri 17 EUR oz. 19 USD za 24 ur (oziroma celotno trajanje poleta).

Zdaj ... za kaj ga kdo rabi, ne vem. Jaz si ga privoščim za to, da brskam po S-T, preberem kakšno pošto, malo poklepečem in kakšno stvar sprogramiram (git fetch/push delata b.p.). Video, VoIP in podobne stvari odpadejo. Seveda bi lahko 11 ur poleta preživel tudi brez tega in do predlani tudi sem. Ampak, če ni potrebno, zakaj bi?

MrStein ::

Huh? A ni wifi internet na daljših letih že en čas (par let, na grobo) standard, vključen v ceno*? Mogoče ne na vseh letih, ampak pogost** pa je.

* Pri ceni leta 1000 EUR je to sicer akademska razlika...

** OK, toliko ne letim, da bi neke statistike podajal, sem pa to videl (doživel oziroma uporabljal) že večkrat
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

AndrejO ::

Morda. Jaz se držim LH kjer to vsaj na mojih "standardnih linijah" ni vključeno v ceno karte. Kako imajo to drugi, pa ne vem.

Prospekt ::

Nikonja je izjavil:

Fajn zadevca, ampak ali je res tako težko preživet teh par ur brez interneta. Me prav zanima kako bodo zdaj prislili koga da izklopi mobitel :)

Se vidi, da ne letiš pogosto. Za poslovne uporabnike bo internet super bonus.

Invictus ::

Odvisno kje letiš.

Po Evropi tega skoraj ne rabiš. Max 2 uri polet kamorkoli. Čezoceanski poleti so druga zadeva.

Poleg tega ti nič ne pomaga, če letalo nima standardnih električnih vtičnic za napajanje. Ker ti prej baterija crkne ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WaterBoy ::

Do sedaj sem 2x letel v USA in nazaj in samo na air france ni bilo ne 230V vtičnice in ne USB izhoda, po vrhu je je še to letalo imelo najmanjši ekran na sedežu in cel sistem v podnu. :)

Je bilo pa na nekaterih letih tako da si se povezal na letalski wifi in si imel klepet omogočen zastonj (wacap, facebook mesenger...) drugo pa za doplačilo

ahac ::

najmanjši ekran na sedežu

Vsaj bil je ekran.
Nekateri ga nimajo, ampak moraš imet svojo napravo (lahko pa rentaš iPad), ki se connecta na wifi (brez interneta) in od tam streamaš filme z njihovim appom. Če šele na letalu ugotoviš, da rabiš app... though luck. :))
To se mi je že večkrat zgodilo (pri United in pri Air Canada Rouge). Ko sem pa imel app, ga je pa uporabljalo preveč folka in streaming sploh ni dobro delal... ;((
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Furbo ::

A so plačali Sloveniji za uporabo LTE frekvence? >:D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

WaterBoy ::

ahac: sem bil mnenja da na čezoceanskih letih je to vsaj standard :)

next3steps ::

Vsaj v Economy Class pri LH na medkontinentalnih letih đabe neta ni. Imaš pa intranet, kjer lahko poslušaš glasbo ali gledaš tudi kakšne novejše filme. Pri LH sem bil precej presenečen, saj so imeli zelo raznoliko izbiro filmov. Je pa tako, da celi čezoceanski let ne moreš v eno ne spati in ne gledati filmov, tako da to novost veselo pričakujem.

AndrejO ::

WaterBoy je izjavil:

Do sedaj sem 2x letel v USA in nazaj in samo na air france ni bilo ne 230V vtičnice in ne USB izhoda, po vrhu je je še to letalo imelo najmanjši ekran na sedežu in cel sistem v podnu. :)

Je bilo pa na nekaterih letih tako da si se povezal na letalski wifi in si imel klepet omogočen zastonj (wacap, facebook mesenger...) drugo pa za doplačilo

LH ima vtičnice na svojih A380 samo v poslovnem in "premium economy" razredu. A340 pa ima tudi v navadnem economy s to razliko, da si jo moraš deliti s sotrpinom na sosednjem sedežu. Tudi sicer imajo različne družbe na različnih letalih in izvedenkah različen obseg storitev. Pred rezervacijo se splača preveriti podatke o letalu za kagerega se načrtuje, da bo letelo na določeni povezavi (sam uporabljam https://www.seatguru.com).

Za AF ne vem nič. Dvakrat sem letel preko CDG in edina stvar, ki jo lahko rečem je, da se bom tega letališča (in posledično AF dela AF+KLM) dotaknil samo, če ne bo nikakršne druge možnosti. Raje plačam več, kot pa da se ubadam z njihovo "nepodporo strankam".

WaterBoy ::

Austrian so bili usb izhodi za polnjenje, pri unitedu pa 2 230v vtičnice za 3 sedeže. Potem pa pri KLM so bili usb izgodi pri air france pa nič :) Sem pa vedno potoval v economy razredu. Hrana od vseh štirih je bila najbolša pri austrian (in tudi najlepše stevardese :D ), kleperalniki so pa delovali pri unitedu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

AštiriL ::

Bo 5G vlekel 11km?
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Nikonja ::

Prospekt je izjavil:

Nikonja je izjavil:

Fajn zadevca, ampak ali je res tako težko preživet teh par ur brez interneta. Me prav zanima kako bodo zdaj prislili koga da izklopi mobitel :)

Se vidi, da ne letiš pogosto. Za poslovne uporabnike bo internet super bonus.


Osebno in poslovno sem na avionu ziher več kot večina tukaj na ST in brez problema preživim 2 uri brez interneta. Čez ocenaski ali daljši poleti so druga stvar in tam je fajn imet vsaj neko osnovno povezavo tudi če je prepočasna za video.
Na Air Japan dreamlineru osebno imam najboljšo izkušnjo glede interneta (cca 15 eur za trajanje poleta od 11 ur) plus to da v economy imajo usb in elek. vtičnico za vsak sedež posebej.

MrStein ::

No, saj to je normalno. Iz Zagreba v Split tega ni, niti ga kdo potrebuje.
Na 10 urnih pa je druga pesem.

Za kaj točno gre v novici, pa je treba vsaj link prebrat, ker iz povzetka se ne vidi (vsaj jaz nisem razbral), ali je to za striktno "notranje" lete, ali za del daljših poti, ko so nad Evropo, ali kaj drugega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Novica pove samo to, da so zdaj celo letalski prevozniki v Evropi zlezli iz jame. In nič več.

Preprosto povedano, ljudje so bodo počasi odločali za prevoznike, ki imajo poceni ali zastonj internet. Zato jim ne preostane drugega kot da to omogočijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Ljudje se bodo še naprej večinsko odločali za prevoznike, ki dodatno zaračunajo tudi 1dcl vode v plastičnem kozarcu.

Invictus ::

Zato ker v zahojeni Slo ni druge opcije...

Za večino aktualnih poti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

#000000 ::

Furbo je izjavil:

A so plačali Sloveniji za uporabo LTE frekvence? >:D


niso, ker niti ene bazne ni v SLO :) so se nas ognili ko da smo kužni, enako balkana, razen hrvatov ki pa imajo kr nekaj postaj :) a jebiga, nis se z jankovićem mogl zment in država ne da koncesije LOOL

Mavrik ::

AndrejO je izjavil:

Ljudje se bodo še naprej večinsko odločali za prevoznike, ki dodatno zaračunajo tudi 1dcl vode v plastičnem kozarcu.


Kateri "ljudje"? Načeloma na letalih večinoma potujeta dve dokaj drugačni skupini ljudi z različnimi željami - turisti in poslovni potniki. Wifi in podobne storitve so namenjene tadrugim, ki itak poti ne plačajo sami.
The truth is rarely pure and never simple.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SpaceX polni svojo konstelacijo satelitov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5515792 (12019) M.B.
»

Amazon pripravlja omrežje več kot 3000 satelitov za internet

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
155226 (3893) Markoff
»

OneWeb začel graditi omrežje za satelitski internet

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
149481 (7709) zavajon
»

Hitrejši satelitski internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5517144 (15016) Poldi112

Več podobnih tem