» »

Kuhanje na plin ali elektriko

Kuhanje na plin ali elektriko

ramiz?! ::

Zanima me izključno iz cenovnega vidika, kaj se bolj splača. Eni trobijo plin je dosti cenejši, drugi spet, da je elektrika. Zanima me, če ima kdo kakršnekoli oprijemljive podatke o cenah/porabi. Recimo, da imaš doma štedilnik s plinsko bombo in na drugi strani indukcijo. Ena od stvari recimo je, da voda (2L) na indukciji zavre v max 2min, na plinskem pa dosti kasneje, vsaj 2-3x dlje rabi.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

shintaro ::

Ena jeklenka mi ponavadi traja do 2 mesca.. jeklenka pa je nekje 29€ (?) ... Do the math.

Nevem ti odgovorit točno, mislim pa da je ceneje od elektrike. Bomo vidli kaj pravijo drugi

Pri plinu je ta velik minus, da vedno ko menjujem jeklenko, me mal paranoji da če kaj zataji al naredim napako, kr eksplodira. In večkrat prebereš o eksplozijah takega tipa.

z3ro ::

Jeklenka ne more kr eksplodirat - če uhaja boš takoj vedel po vonju (naj me popravi kdo če se motim - vonj je dodan plinu samo iz tega razloga), če ne uhaja pa tudi eksplodirat ne more. Smo na gasilskem tečaju prižigali polno odprto jeklenko plina (brez cevi, gorelo je neposredno iz ventila na jeklenki), gasili, ponovno prižigali itd.
Minusi pri plinu za moje pojme so:
- če ga zmanka pa nimaš nove jeklenke moraš pač po njo
- sama menjava
- počasnejše od indukcije

K0l1br1 ::

Za moje pojme poraba štedilnika v gospodinjstvu sploh ni faktor, da bi moral o njem razmišljati. Za porabo prav zmeriti bi rabil spremljati porabo preko ampermetra ali merilcev porabe. Ima pa indukcija 2 fazi, meriti bi torej moral obe.

MadMax ::

Plin iz jeklenke je daleč najdražja varianta kWh.
Pa še vlago dela (kar je včasih sicer lahko +, če ima kdo presuh zrak v stanovanju).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

NikolormousB ::

Izključno iz cenovnega vidika se najbolj splača postati presnojedec.

Ena od stvari recimo je, da voda (2L) na indukciji zavre v max 2min, na plinskem pa dosti kasneje, vsaj 2-3x dlje rabi.


Na 5 KW plinskem wok grelcu voda sigurno zavre prej kot na indukciji.

K0l1br1 ::

NikolormousB je izjavil:

kot na indukciji.
Koliko močni?

NikolormousB ::

Koliko močni?


Točno to je moj point. Očitno moč kuhališča ni pomembna, plin je plin, indukcija je indukcija. V resnici pa moči kuhalnih plošč kar precej nihajo v obeh kategorijah.

K0l1br1 ::

Razumem. Kuhališča imajo itak različne moči, poleg tega imajo tudi različne moči kuhališča različnih proizvajalcev....

next3steps ::

Plin je lajk 20eur na jeklenko.

koyotee ::

NikolormousB je izjavil:

Koliko močni?


Točno to je moj point. Očitno moč kuhališča ni pomembna, plin je plin, indukcija je indukcija. V resnici pa moči kuhalnih plošč kar precej nihajo v obeh kategorijah.



Prosim ne nakladaj, hvala.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Magic1 ::

Video je očiten. Močnejši plinski potrbuje 3x več časa od indukcije. Steklokeramična je pa sploh štala. Izkoristek in cena kuhanja je jasna, v katerem primeru je daleč najcenejše.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Mare2 ::

koyotee je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Koliko močni?


Točno to je moj point. Očitno moč kuhališča ni pomembna, plin je plin, indukcija je indukcija. V resnici pa moči kuhalnih plošč kar precej nihajo v obeh kategorijah.



Prosim ne nakladaj, hvala.


Pri nas smo že pred sedmimi leti iz plina prešaltali na indukcijo Bosch (še vedno dela brez problemov) in lahko rečem, da je ta video realen. Fora indukcije je, da kuhana snov hitro zavre, potem daš na nižjo jakost (npr 4), naštimaš da se naj kuha še 40 minut in se kuhalna plošča takrat ugasne. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

zobnik ::

mi pa sam na drva:)

Magic1 ::

Drva so itak najcenejša, če jih sam delaš (tvoj čas je vreden nič, oziroma ti je to zabava).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

ramiz?! ::

shintaro je izjavil:

Ena jeklenka mi ponavadi traja do 2 mesca.. jeklenka pa je nekje 29€ (?) ... Do the math.

Nevem ti odgovorit točno, mislim pa da je ceneje od elektrike. Bomo vidli kaj pravijo drugi

Pri plinu je ta velik minus, da vedno ko menjujem jeklenko, me mal paranoji da če kaj zataji al naredim napako, kr eksplodira. In večkrat prebereš o eksplozijah takega tipa.

Jst enako ja, ko menjam, sem skos paranoičen, a sem zategnil ventil, a je vse ok itd....

Drugač pa je razlog, da sem odprl temo, ker mi recimo mama (ki ima seveda neke zastarele ideje, ki so čist brez teorije zadej) skos jamra, ko kej kuham, da nej uporabljam plin, ker je ceneje in ne indukcije ... to pa samo zato, ker ma ona čez račun za elektriko

Mamo pa drugač 2 na plin in 2 indukciji na plati
Never regret anything, there's always a reason things happen.

K0l1br1 ::

Nehaj goniti mining, pa bo račun čudežno manjši, pa boš lahko gnal indukcijo....

shadeX ::

zobnik je izjavil:

mi pa sam na drva:)


Vam pa mora bit vroče poleti.

Utk ::

Poleti samo 3 stene sotora navzdignejo.

K0l1br1 je izjavil:

Za moje pojme poraba štedilnika v gospodinjstvu sploh ni faktor, da bi moral o njem razmišljati. Za porabo prav zmeriti bi rabil spremljati porabo preko ampermetra ali merilcev porabe. Ima pa indukcija 2 fazi, meriti bi torej moral obe.

Tocno to. Vecja razlika bo ce kupujes krompir v akciji. Pa tudi ne velika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

techuser ::

Če nimaš elektrike sploh kuhat ne moreš, pri jeklenki pa lahko. Drugače pa. Letos je blo po Sloveniji veliko izpadov elektrike, nekateri so se pritoževal, da niso mogli kuhat. Če pečeš zrezke, imam raje plin, ker se pri elektriki ponavadi vedno zažge. Nekateri kuharji pristajajo na plin, če pa se ti gre samo za pogret hrano, potem pa je vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

Dr_M ::


Če nimaš elektrike sploh kuhat ne moreš, pri jeklenki pa lahko.


To. To zimo ze 2x (skupno 6 dni), sem pa jedel vsaj toplo hrano, medtem ko me je zeblo (centralna greje samo visja nadstopja brez crpalke). :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pac-Man ::

1. plinovod
2. elektrika
3. jeklenka

http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene...

Ampak pri plinovodu imaš še strošek omrežja, elektriko pa tako ali tako rabiš.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

otago ::

Doma smo imeli stedilnik na jeklenko. Pol menjava. Kljub temu, da je starsem bil plin bolj vsec, so sli na indukcijo. Starejsim je postal problem menjavati jeklenko, pojdi pri 60+ih v klet. In vedno se je jeklenka spraznila v nedeljo med kuhanjem kosila.
Po menjavi plin->indukcija polovica posode ni bila primerna. Racunaj se na ta strosek.

Po menjavi se je zgodilo en kup naravnih dogodkov, da je zmanjkalo elektrike in so kleli odlocitev, da so sli na indukcijo.
Racun za elektriko se ni drasticno povecal, tako da je indukcija bolj ekonomicna.

V kolikor se redko kuha, ali pa za na vikend.. kupis namizno indukcijo na 2 ringa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Magic1 ::

Če si nekje bogu za nogu, kjer redno zmanjkuje elektrike, potem katerekoli električni porabnik nad 2kW res ni primeren in obvezen generator. Za ostale pa imaš preprosto rešitev:
 9.9EUR

9.9EUR

Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

zobnik ::

shadeX je izjavil:

zobnik je izjavil:

mi pa sam na drva:)


Vam pa mora bit vroče poleti.


bolj težko, ker smo v hribih

misso ::

zobnik je izjavil:

shadeX je izjavil:

zobnik je izjavil:

mi pa sam na drva:)


Vam pa mora bit vroče poleti.


bolj težko, ker smo v hribih


Pa še kuhne moreš žažgati ker si pozabil posodo odstavite ko si šel na vrt.
Ogenj ugasne (ker si tudi to pozabi naložiti) in neha pregreavti posodo

DimmniBurek ::

 null

null


Doma imam 2 oranžni jeklenki, verjetno še iz Jugoslavije. Nabavil sem nove cevi in tesnila, ker se dolgo ni kuhalo, zdej bi pa rad začel na plin kuhat. Kje menjat jeklenko, verjetno nikjer več ne menjajo zastonj.
Kako je potem z zamenjavo jeklenk? Če vzamem na OMV (mi je na poti šiht-dom), potem lahko verjetno samo na OMV menjavam?
There Is No Stronger Drug Than Reality

TheBlueOne ::

Midva z mojo isceva kombinacijo plin indukcija.

Menda je v nasih koncih (EU) energetsko cenejse kuhati z indukcijo, kot s plinom, ampak razlika verjetno ni ne vem kaksna. Indukcija pa sahira s posodo, ki je tudi lahko strosek, ker enaka kakovost za indukcijo lahko stane vec, dolocene tehnologije pa sploh niso mozne.

Plin je cenejsi energent s slabsim izkoristkom. Torej, ce hoces recimo zavreti vecjo kolicino vode na plinu na hitro, bodo izgube se toliko vecje in se verjetno bolj rentira indukcija.

Ce pa recimo zelis speci jajce na kaksni super tanki posodi, pa morda prihranis pri plinu, ker mu ni treba zagreti debelega dna in ker je ogenj manjsi in s tem izgube manjse.

DimmniBurek ::

Ma pr meni je tko, da je notr štedilnik s 2 plini in 2 električnimi ploščami (niti ne steklokeramična, ampak une oldschool). In prejšnji lastniki niso uporabljali plina, ker so se bali da bo jeklenko razgnal 8-O. Zdej za to stanovanje ne mislim kupovati novega štedilnika, ker si bom rihtal novo stanovanje v zgornjem štuku. Tako da tam bo verjetno indukcija, ja, tle pa pač plin. Za kake župe in mineštre lahko vseeno daš na elektriko, za jajca spečt alpa kafe skuhat pa plin, ker uno rab 17let da voda zavre...
There Is No Stronger Drug Than Reality

looser ::

Wtf is sahira in Indukcija pa sahira s posodo?
Indukcija direktno ogreva samo površino dna, nič ne gre direktno mimo...
Ne vem, če se sploh splača plin (drugače kot kakšne kamp variante), ker rajnglam malo zvije dno, se mi zdi, in potem niso več za indukcijo.
Menda, no...
Pa na indukciji zavre precej hitro, kakšna minutka, dve, saj ne vem.
Pa še fajn je, da imaš stopnje, pa timer, pa moč, pa temperaturo itd nastavit, če hočeš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

TheBlueOne ::

looser je izjavil:

Wtf is sahira in Indukcija pa sahira s posodo?
Indukcija direktno ogreva samo površino dna, nič ne gre direktno mimo...
Ne vem, če se sploh splača plin (drugače kot kakšne kamp variante), ker rajnglam malo zvije dno, se mi zdi, in potem niso več za indukcijo.
Menda, no...
Pa na indukciji zavre precej hitro, kakšna minutka, dve, saj ne vem.
Pa še fajn je, da imaš stopnje, pa timer, pa moč, pa temperaturo itd nastavit, če hočeš.


S posodo sahira na vec nacinov. Kot prvo na njej ne deluje vsa pososda zaradi samega materiala. Posoda s tanjkim dnom, ki se hitro skrivi je zame skoraj najvecji problem, kamor sodijo tudi emajlirane posode ipd.

DimmniBurek ::

Verjetno misli da šahira. Ne razumem, zakaj ne uporabljate šumnikov :)
There Is No Stronger Drug Than Reality

looser ::

ne najdem izraza "sahirati" v sskj, iz konteksta izgleda, da jo uničuje ali nekaj...
ampak "šahirati"... ok, kakorkoli, recimo...
ja, rajngle za indukcijo so fajn, če imajo debelo dno, včasih malo brnijo, če so bolj entry level, ampak drugače je ok.
pa ne pozabit takih rajngl vzet, da majo merilo na notranji strani, ene 50-100€ (5), če so kakšni popusti...

TheBlueOne ::

DimmniBurek je izjavil:

Verjetno misli da šahira. Ne razumem, zakaj ne uporabljate šumnikov :)


Res je. :) Sorry, nimam povsod sumnikov. Tujina in ni moj comp..

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

Plin je dobra varianta oz alternativa indukciji, če imaš plinsko napeljavo v stanovanje. Tako ne rabiš jajcat z jeklenkami. Midva uporabljava plin za gretje vode in kuhanje (vsak dan vsaj 2x) in plačava mesečno plina skupno cca 10-12€.

Invictus ::

Jeklenke so bistveno cenejše od priklopa na plin.

Če ga imaš še za ogrevanje, potem gre, če ti je kuhanje edina zadeva, plačaš vsaj 10 EUR fiksnih stroškov mesečno.

Jeklenka stane 18 EUR z dostavo in montažo. Traja pa tam 6 mesecev, pa kuham vsak dan...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

martincek1 ::

6 mesecev? :O Realno bolj 1.5 do 2, če se jé doma.

kingsix ::

Invictus izgleda da le jajca praži.. To je hitro :p.

Glede fiksnih stroškov: dva meseca sem imel eno stanovanje prazno in je bil račun za plin nekje 3€.

buttcrack ::

leta 2014 je bila ta cena 5.62€ (brez, da bi porabil sapico plina).

videc ::

DimmniBurek je izjavil:

 null

null


Doma imam 2 oranžni jeklenki, verjetno še iz Jugoslavije. Nabavil sem nove cevi in tesnila, ker se dolgo ni kuhalo, zdej bi pa rad začel na plin kuhat. Kje menjat jeklenko, verjetno nikjer več ne menjajo zastonj.
Kako je potem z zamenjavo jeklenk? Če vzamem na OMV (mi je na poti šiht-dom), potem lahko verjetno samo na OMV menjavam?
Za jeklenko plačaš 1. kavcijo in plin, potem pa samo še plin. Vzemi jeklenko tam, kjer ti je najbližje ali pa na najbližji bencinski, ki je odprta vsak dan. Če je jeklenka rumena, jo lahko menjaš povsod tam, kjer imajo tak tip.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Indukcijska plošča ali steklokeramična plošča (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30861465 (13246) koyotee

Nakup Štedilnika iz Italije , kako ga dobiti v Slovenijo ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6212421 (10538) bluefish
»

indukcijsko kuhališče (poraba elektrike)

Oddelek: Loža
3914373 (12621) radmannsdorf
»

kuhinjski aparati

Oddelek: Loža
243300 (2820) heero
»

Plin vs. steklokeramika vs. indukcija,... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13134565 (30043) amigo_no1

Več podobnih tem