» »

Samsung prehitel Intel

Samsung prehitel Intel

Bloomberg - Kot smo lani napovedovali, je Intel resnično padel s prestola. Po 24 letih se Intel poslavlja z vrha lestvice proizvajalcev čipov, saj ga je lani tudi uradno prehitel Samsung. Čeprav podjetji ne pokrivata istih niš, pa sodita v isto kategorijo. Intel je lani ustvaril rekordnih 63 milijard dolarjev prihodkov, a mu to ni pomagalo, saj jih je Samsung kar 69 milijonov dolarjev.

Samsung tako že dolgo ni več zgolj proizvajalec poceni televizorjev, temveč največji igralec na trgu čipov za pomnilnik in flash. V resnici je danes kar težko najti pametni telefon, ki nima Samsungovega pomnilnika. Intelovi procesorji x86 imajo po drugi strani precej bolj ozko odmerjen prostor, saj jih najdemo večinoma v osebnih računalnikih in strežnikih, kjer resda predstavljajo 90-odstotni tržni delež. Seveda to ni edini Intelov izdelek, a Samsung po drugi strani proizvaja še vse od televizorjev do zaslonov za pametne telefone.

Posebej zabavno je dejstvo, da je Intel v 60. letih v resnici odprl trg pomnilnika, a so ga v 90. letih zapustili, ker je konkurenca z Daljnega vzhoda postala premočna. Samsung je tu zgradil pravi imperij, Intel pa je šele nedavno ponovno začel proizvajati pomnilnik. Samsung pa je začel hoditi v zelje tudi Intelu, saj proizvaja tudi procesorje za mobilne telefone in Qualcommove strežnike. Samsungu je seveda izdatno pomagala tudi lanska podražitev čipov DRAM in NAND, ki so zaradi velikega povpraševanja kar dvakrat dražji.

42 komentarjev

Looooooka ::

69 milijonov? Typo? :)

opeter ::

Verjetno milijard.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pegasus ::

Nekaj berem da se sammy loteva še čipov za mining? ;)

bambam20 ::

Nihče ni tako velik, da ne bi enkrat padel.

filip007 ::

Danes gre vse v mobilne storitve, PCja skoraj ne rabiš več.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

7982884e ::

filip007 je izjavil:

Danes gre vse v mobilne storitve, PCja skoraj ne rabiš več.

ce nekateri uporabniki ne rabijo, se ne mores reci da ga "skoraj" ne rabis vec
isto kot da bi nekdo iz amsterdama rekel, da danes pa avta skoraj ne rabis vec

andromedar ::

...saj proizvaja tudi procesorje za mobilne telefone in Qualcommove strežnike


Popravi prosim, tega ni.
Eh?

filip007 ::

Razen visoke cene napredka, PC ne ponuja kaj dosti več kot pred 20 leti.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

Šušlja se, da bi se na x86 sceno vrnila tudi VIA.
Kako je z x86 licenco mi ni ravno jasno.
A če bi naredili konkurenčen izdelek Intelu in AMDju bi bilo super (sam sicer, v to, močno dvomim).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

filip007 ::

Če bi Kitajska znala poplaviti trg s poceni x86, samo to se žal ne bo zgodilo, bi bili težko konkurenčni.
http://forum.notebookreview.com/threads...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Markoff ::

filip007 je izjavil:

Danes gre vse v mobilne storitve, PCja skoraj ne rabiš več.

Kar pomeni, da računalnika ne uporabljaš v resne namene. Lahko pa postaš video, kako na 4" ekranu in miniaturni tipkovnici kreiraš tehnično dokumentacijo, oblikuješ reklamni plakat, izvajaš simulacije v Excelu, ...

Razen, če si Zoran Janković ali podoben šerifovski kaliber politika/Meneđerja, de™, potem PCja res skoraj ne rabiš več. :O

filip007 je izjavil:

Razen visoke cene napredka, PC ne ponuja kaj dosti več kot pred 20 leti.

Več? Kaj pa tebi pomeni "več"?

Manjši ekran? Drajsanje s prstom po ploščici? Miniaturna tipkovnica? Praktično zaklenjeno drobovje OS pred uporabnikom? Nameščanje samo tistih aplikacij, ki jih phone/OS vendor dovoli? Ker če je to "več", potem verjamem, da so tulifoni povsem zadostili tvojim pričakovanjem.

Hebeš 30" ekrane, brutalne grafične kartice, multi-CPU, ogromno število naprav, ki jih lahko priklopiš, možnost popolnega tweakanja (ali uporabljanja default nastavitev), bezbroj aplikacij, virtualizacijo/emulacijo, ...

Čuj, Zoran™, kdaj si se pa ti naučil uporabljati računalnik?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

filip007 ::

Prvi PC je bil 486 66MHz, in 8MB RAM se mi zdi, potem nadgrajen z multimedio se je takrat reklo zvočna, zvočniki in CD-ROM, od "93 naprej.

Veliko ljudi uporablja tablico namesto blaganje za račun, to se mi zdi napredek, ki ne stane veliko.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

tikitoki ::

Cist pravilno ti je odgovoril, ce ne potrebujes vec od tablice ali smartphona, potem ocitno ne pocnes nic konkretnega s to napravo. Se konkreten dopis je muka napisati na telefonu.

Ce pa sam lajkas stvari na fw, instagramu,..., potem pa jec verjetno tud telefon dovolj.

zavajon ::

filip007 je izjavil:

Prvi PC je bil 486 66MHz, in 8MB RAM se mi zdi, potem nadgrajen z multimedio se je takrat reklo zvočna, zvočniki in CD-ROM, od "93 naprej.


Moj prvi je bil 386 SX 16 MHz (se mi zdi, da v "turbo", sicer 8 MHz) z 1M RAM, pa zdaleč ni bil prvi... :)

artplant ::

No, Samsung je od nekdaj precej več od v tej novički elitistično etiketiranega "poceni izdelovalca televizorjev" in izdelovalca "poceni" (?) čipov. Zaposluje več ljudi kot Apple, Google in Microsoft skupaj, deluje v 80 različnih branžah (ladjedelništvo, gradbeništvo, zavarovalništvo, banke, vojska ...) in je lani menda ustvaril prek 300 milijard dohodka. Financira izgradnjo najvišjih stolpnic na svetu (Burj Kalifa, Petronas tower, Taipei ...), menda redno donira 100 milijonov bolnici s 1200 zdravniki in je nasploh ogromen. V gospodarstvu Južne Koreje predstavlja 20%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: artplant ()

Dr_M ::

Samsung je kot hofer, ni da ni. Racunalnik zravn paradajza.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pero_SLO ::

Dr_M je izjavil:

Samsung je kot hofer, ni da ni. Racunalnik zravn paradajza.


LMAO, made my day:D

LP

D3m0r4l1z3d ::

Dr_M je izjavil:

Samsung je kot hofer, ni da ni. Racunalnik zravn paradajza.

Nič več, le se po pošti :)
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

krneki0001 ::

zavajon je izjavil:

filip007 je izjavil:

Prvi PC je bil 486 66MHz, in 8MB RAM se mi zdi, potem nadgrajen z multimedio se je takrat reklo zvočna, zvočniki in CD-ROM, od "93 naprej.


Moj prvi je bil 386 SX 16 MHz (se mi zdi, da v "turbo", sicer 8 MHz) z 1M RAM, pa zdaleč ni bil prvi... :)


Ja, turbo tipke so imeli do 486DX mašin.

Sicer je bil moj prvi računalnik ZX81 z Z80 procesorjem s frekvenco 3.25MHz in 1kb RAM-a ter 8kb ROM-a, ki sem ga dobil za 10 rojstni dan.

Kasneje pa to:
 128k plus

128k plus


Ta računalnik je pa dal obilo zabave za celo familjo.

Zgodovina sprememb…

next3steps ::

filip007 je izjavil:

Če bi Kitajska znala poplaviti trg s poceni x86, samo to se žal ne bo zgodilo, bi bili težko konkurenčni.
http://forum.notebookreview.com/threads...

V svetu s superračunali so že konkurenčni.

filip007 ::

Ja že, samo tisto ni x86.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Izi ::

Tudi prvi PC ni bil x86.
Po moje se za prvi PC šteje 8080 iz leta 1974, ki je bil še 8-biten.
Leta 1978 pa je prišel prvi 16-bitni PC, ki je imel oznako 8086. Od tod tudi oznaka x86, ki bo torej letos praznovala že 40. obletnico :D

Sledili so:
Leta 1982 - 80186 in 80286
Leta 1985 - 80386
Leta 1989 - 80486

Tiste oznake 80 spredaj ni nihče več uporabljal in so se PC-ji imenovali kar i286, i386 in i486. Imeli smo pa 4 izdelovalce procesorjev in sicer: Intel, Cyrix, AMD in VIA
Naslednji pa je bil potem imenovan Pentium, ki je ven prišel leta 1993.

Jarno ::

Sicer sem že omenil, ampak ko so se cene DDR4 pomnilnika vmes malce spustile (še vedno precej visoke), so cene delnic Samsunga in Hynixa opazno padle.
Zgodba o uspehu je torej tudi neke vrste izžemanje populacije z inflantiranimi cenami.
#65W!

bambam20 ::

Markoff je izjavil:


Kar pomeni, da računalnika ne uporabljaš v resne namene.


Saj večina ga ne.

dope1337 ::

Sej niti PCja ne potrebujes, da imas opravka z "resnimi nameni".

SaaS any1?

Dobis vse na pladnju.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Markoff ::

dope1337 je izjavil:

Sej niti PCja ne potrebujes, da imas opravka z "resnimi nameni".

SaaS any1?

Ne mešat lokalnih vs. spletnih aplikacij z vprašanjem PC vs. mobilne igračke iz vidika resnih opravil. Brez težav lahko uporabljaš web Excel, kjer je 99% potrebne računske moči na data centru na Islandiji, a s prikazom povprečno velikega dokumenta na zaslonu, manjšim od 17", boš težko kaj resnega delal brez hudih muk. Brez tipkovnice in/ali miške ravno tako. Kaj od tega je na voljo na tablicah?

S tem da je malo spletnih aplikacij res hitrih in odzivnih - še tam običajno potrebuješ konkretno lokalno računsko moč. Sem uporabljal kar nekaj takšnih aplikacij, občutki so mešani. So prihodnost, no doubt, ampak so trenutno precej neoptimizirane pri delovanju.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Markoff ::

filip007 je izjavil:

Prvi PC je bil 486 66MHz, in 8MB RAM se mi zdi, potem nadgrajen z multimedio se je takrat reklo zvočna, zvočniki in CD-ROM, od "93 naprej.

Veliko ljudi uporablja tablico namesto blaganje za račun, to se mi zdi napredek, ki ne stane veliko.

Blagajna. Wow. To je tvoj domet resne uporabe? Pejd npr. h kakšnemu grafičnemu dizajnerju, razvojniku, cash-flow planerju, risk managerju, organizatorju. Vsi ti uporabljajo zahtevne aplikacije in/ali obsežne dokumente, da pa so pri delu učinkoviti, pa potrebujejo velike ekrane, tipkovnice/miši, računsko moč in neposreden dostop do omrežnih/datotečnih storitev.

Daj vsaj reci, da je cel kup scenarijev, v katerih ne potrebuješ PC zaradi omejenih funkcionalnosti, ki jih potrebuješ na specifični napravi. Pa imaš blagajno kot odličen primer take trditve. Ne pa kot primer resnega dela. ĐIZS no.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

dope1337 ::

Mene kot uporabnika sploh ne zanima (niti nevem zakaj bi me moglo?) kaj/kje se dogaja vse v ozadju.

Meni je samo pomembno, da v cimkrajsem casu, s cim manj sredstvi ter s cim manjsim vlozkom truda pridem do istega rezultata (prikazujem lahko 50" 720p sliko na steni z navadnim telefonom -> built-in projektor -> Sony any1?) kot z 12312312567imi graficnimi 543218975760312imi jedrnim procesorjem ter 2151254987imi 60" ekranom.

Se bom jz raje ubadal z vodenjem svojega posla, pa naj se profiji ukvarjajo s procesi zadaj ;)

Tam pa ze PC ni dovolj, bo treba po strezniskih/superracunalniskih storitvah poseci.

Nam pa prinasa blockchain hvalabogu pseudo-decentralizirano porazdelitev procesorke moci

P.S. ne mislim izpostavit tukaj, da lahko vse naredim na mobilni igracki - ker ne moram. Je pa odvisnost poslovnih procesov od PC-jev drasticno padla.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Nublet ::

krneki0001 je izjavil:

zavajon je izjavil:

filip007 je izjavil:

Prvi PC je bil 486 66MHz, in 8MB RAM se mi zdi, potem nadgrajen z multimedio se je takrat reklo zvočna, zvočniki in CD-ROM, od "93 naprej.


Moj prvi je bil 386 SX 16 MHz (se mi zdi, da v "turbo", sicer 8 MHz) z 1M RAM, pa zdaleč ni bil prvi... :)


Ja, turbo tipke so imeli do 486DX mašin.

Sicer je bil moj prvi računalnik ZX81 z Z80 procesorjem s frekvenco 3.25MHz in 1kb RAM-a ter 8kb ROM-a, ki sem ga dobil za 10 rojstni dan.

Kasneje pa to:
 128k plus

128k plus


Ta računalnik je pa dal obilo zabave za celo familjo.

Tud jaz sem mel tega kot prvega, sicer serijo 2 z leta 1982 z gumijastimi tipkami. Še zdaj se spomnim zajebancij s kasetniki pa bog ne daj da bi zmanjkalo štroma med tisto uro ko se je nalagal Paperboy :)

Markoff ::

dope1337 je izjavil:

Se bom jz raje ubadal z vodenjem svojega posla, pa naj se profiji ukvarjajo s procesi zadaj ;)

P.S. ne mislim izpostavit tukaj, da lahko vse naredim na mobilni igracki - ker ne moram. Je pa odvisnost poslovnih procesov od PC-jev drasticno padla.

Aha, šefuješ (v prevodu: glumiš gljivu). In ker kot šef ne izvajaš več nobenega operativnega procesa, veš vse o tem, kako se izvajajo operativni procesi. Management pa po tvojem predstavlja večino zaposlencev in s tem trendsetterje.

Makes a lot of sense, a ne?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

oxyuranus ::

filip007 je izjavil:

Danes gre vse v mobilne storitve, PCja skoraj ne rabiš več.


Taki komentarji me pa vedno nasmejejo. Zelo dobro odrazajo znanje in zahtevnost uporabnika, zanimivo je, da jih nekateri se vedno radi dajejo, sebi v sramoto :D

Ravnokar si povedal, da znas surfat, pisati emaile, slikat in igrati (slabe) igrice. Ja, ne rabis PCja.

(Matr, na teh malih jajcih od telefona se sshja ne morem spodobno uporabljat, in to kljub temu, da se avtor Termiusa res trudi =/ Vcasih so telefoni imeli vsaj hw tipkovnice, zdaj pa to touchscreen sranje, ja, za ljudi, ki imajo sposobnost koncentracije 30 crk na pol ure je dobro, bo autocomplete zrihtal, zagotovo sanjajo o AIju, ki bo se text sestavljal namesto njih)
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

next3steps ::

En primer, kjer oblak ne pride v poštev?

pegasus ::

HPC in Big Data.

filip007 ::

Naslednji PC, ga ne bo, samo vzdrževanje trenutnega, za igre raje kupim PS4, tam je lepo vse organizirano, popravki, posodobitve, itd.

Problem je sploh to menjavanje podnožja na Intel strani in plošč praktično ni, če so že CPUji ugodni.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

JaVonTech ::

artplant je izjavil:

No, Samsung je od nekdaj precej več od v tej novički elitistično etiketiranega "poceni izdelovalca televizorjev" in izdelovalca "poceni" (?) čipov. Zaposluje več ljudi kot Apple, Google in Microsoft skupaj, deluje v 80 različnih branžah (ladjedelništvo, gradbeništvo, zavarovalništvo, banke, vojska ...) in je lani menda ustvaril prek 300 milijard dohodka. Financira izgradnjo najvišjih stolpnic na svetu (Burj Kalifa, Petronas tower, Taipei ...), menda redno donira 100 milijonov bolnici s 1200 zdravniki in je nasploh ogromen. V gospodarstvu Južne Koreje predstavlja 20%.


Samsung je res zelo velik, a takšen ni postal po pravični poti - Chaebol @ Wikipedia . Preberi si tole. S pomočjo državne pomoči (poceni krediti, zatiranje konkurence) je v Južni Koreji država dvignila izbrana podjetja. Na linku ti tudi piše kako ponekje delavce izkoriščajo še danes. Iz tega razloga se izogibam Samsung naprav.

bambam20 ::

oxyuranus je izjavil:



Ravnokar si povedal, da znas surfat, pisati emaile, slikat in igrati (slabe) igrice. Ja, ne rabis PCja.



To, kar počne večina uporabnikov in za to ne potrebujejo PC-ja. Vse to nadomesti telefon.

oxyuranus ::

bambam20 je izjavil:

oxyuranus je izjavil:



Ravnokar si povedal, da znas surfat, pisati emaile, slikat in igrati (slabe) igrice. Ja, ne rabis PCja.



To, kar počne večina uporabnikov in za to ne potrebujejo PC-ja. Vse to nadomesti telefon.


Tako je in za medover.net je izjava na mestu ne pa za slotech
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

MrStein ::

Že spet medover.net? Spletišče, kjer te ne žalijo, se ne spuščajo na osebni nivo, ti ne grozijo s smrtjo... res podn...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

oxyuranus ::

MrStein je izjavil:

Že spet medover.net? Spletišče, kjer te ne žalijo, se ne spuščajo na osebni nivo, ti ne grozijo s smrtjo... res podn...


Bi sel malo na pregled? :D Ne, spletisce za slehernika, za vsakega povprecneza. Boljsega primera na slovenskem spletu ni.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Lahko podaš primerjavo, če si tako prepričan v svoj prav.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Utk ::

Ce bi intel zivel od resnega dela, bi bolj slabo zivel. Pri vsaki hisi imas 2, 3 racunalnike, cist sigurno se vsi uporabljajo za jedrske simulacije v excelu. In kot da statistike prodaje ne bi govorile ze svoje. PC je v upadu, glih zato ker se bo kmalu uporabljal samo se za resno delo. Kot do zacetka 90ih. S tem da danes ti dober racunalnik ostane hiter vsaj 5 do 8 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

filip007 ::

Namen foruma je za vse, pa ni važno, če ima P200 ali 18 jeder.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung v Koreji gradi novo tovarno čipov z EUV

Oddelek: Novice / Procesorji
105240 (3913) 7982884e
»

Samsung prehitel Intel

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
4211466 (8663) filip007
»

Konec neke ere: Intel ni več največji proizvajalec čipov

Oddelek: Novice / Rezultati
3113480 (10208) MrStein
»

Toshiba in SanDisk pripravila 3D-čipe z 256 Gb

Oddelek: Novice / Pomnilnik
3539816 (37032) driver_x
»

3D-čipi zlezli že do 48 slojev

Oddelek: Novice / Pomnilnik
2910636 (7594) nekikr

Več podobnih tem