» »

Velikost monitorja vs. resolucija.

Velikost monitorja vs. resolucija.

Netrunner ::

V kratkem nameravam nabaviti novi monitor in razmišljam kakšno resolucijo vzeti. Trenutni 24" 1920x1200 mi je malo premajhen. V službi imam 27" 2560x1440 in mi po velikosti ustreza in tudi resolucija je takšna, da vse lepo vidim brez povečevnja.

V bistvu se mi zdi 27" 1440p še najoptimalnejša izbira, saj nabava 4k na velikosti 27" se mi zdi brezveze ker brez povečave ne vidiš nič ... ali se motim?

Koliko " mora biti velik 4k monitor, da je vse berljivo brez povečave ? Več kot 32" pa verjetno ne vi vzel, saj bo vse skupaj preveliko za na mizo.

Drugače pa primarna uporaba monitorja je programiranje kjer imam istočasno dosti oken odprtih, sekundarna pa igre za katere mi je 1440p več kot dovolj.

No moje bistveno vprašanje je koliko mora biti velik 4k monitor da vidiš velikost približno kot na 27" 1440p zaslonu?

Uporabnik ::

Križni račun ;)

hojnikb ::

#brezpodpisa

shintaro ::

Netrunner je izjavil:


Drugače pa primarna uporaba monitorja je programiranje kjer imam istočasno dosti oken odprtih,


in imaš samo en monitor? rabiš dva.

blink ::

Netrunner je izjavil:



No moje bistveno vprašanje je koliko mora biti velik 4k monitor da vidiš velikost približno kot na 27" 1440p zaslonu?


27" @ 1440p = ~120ppi
46" @ 2160p = ~120ppi

Netrunner ::

Hvala za odgovore. Nakup 4k monitorja ni smiselen za moje potrebe saj 27" 1440p je idealen za moje potrebe. Bom raje investiral v večji sekundarni monitor.

@shintaro => že imam dva, samo drugi je stari 20" 1600x1200 kateri bo počasi odslužil.

stb ::

Blink ti je svetoval, da išči okoli 120 dpi.
Npr: 110-150dpi, 30"-46": https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&x...

Obstaja nekaj ogromnih 4K monitorjev, ki konkurirajo multi-monitor setupu:
https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&x... (nekateri na istem panelu lahko kažejo celo slike z različnih naprav hkrati, vsako s svojega inputa)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

Mavrik ::

Ideja je da imaš na 28" 4K monitorju še vedno nastavljeno povečavo tako da imaš tekst in vmesnik enako velik kot na tvojem trenutnem 1440p monitorju. Le vse bo bistveno ostrejše in prijetnejše za oči.
The truth is rarely pure and never simple.

samusan ::

Jaz sem imel dva 28" 4k monitorja in ju nisem imel rad. Scaling je slab pri Windows. Programi kot so Eclipse, PL/SQL, jDeveloper ter nasploh Adobe ima tezave pri prikazovanju.

Prodal oba in kupil 43" monitor. Ena boljsih odlocitev leta 2017.

Tko da toplo priporocam, ce imas prostora za dva 27" monitorja (ni vazno ali 1440p ali 4k), si rajsi kupi en 43" :)

b3D_950 ::

samusan je izjavil:

Jaz sem imel dva 28" 4k monitorja in ju nisem imel rad. Scaling je slab pri Windows. Programi kot so Eclipse, PL/SQL, jDeveloper ter nasploh Adobe ima tezave pri prikazovanju.

Prodal oba in kupil 43" monitor. Ena boljsih odlocitev leta 2017.

Tko da toplo priporocam, ce imas prostora za dva 27" monitorja (ni vazno ali 1440p ali 4k), si rajsi kupi en 43" :)


kaj si kupil?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Netrunner ::

Mavrik je izjavil:

Ideja je da imaš na 28" 4K monitorju še vedno nastavljeno povečavo tako da imaš tekst in vmesnik enako velik kot na tvojem trenutnem 1440p monitorju. Le vse bo bistveno ostrejše in prijetnejše za oči.


Če uporabim povečavo potem ni point imeti tako velike resolucije a ne ? ... pa dvomim, da bi slika bila tako občutno boljša napram 1440p. To sicer govorim tako na pamet, tako da bom moral iti nekam testirat kako se kaj obnese 28" 4k

Pa da ne odpiram nove teme bi vprašal še nekaj v zvezi z HZ in odzivnem času. Do sedaj sem prav lepo shajal z 60hz in glede na to da nisem pro gamer nevem če bi mi 100 ali več hz kaj doprineslo ali se motim ?

Pa kar se tiče odzivnega časa. Gledal sem monitorje ki imajo 5ms ali manj, vendar sem pri kolegu igral na nekem monitorju ki ima odzivni čas malo pod 10ms in nisem zasledil nobenih težav ? ... pa kar sem bral je to tudi odvisno od resolucije in ali HZ, ter seveda koliko fps ti je grafična sposobna predvajat kar bi v praksi pomenilo da se tisti nizek odzivni čas izkaže samo na top end konfiguraciji na katero pa ne ciljam. Ali se motim ?

samusan ::

LG 43UD79-B prek eDigitala... Sm sel pogledat na njihovo stran pa ga vec ni. Je pa bil malo cez 700 eur.

P.S. Sem pa med kupovanjem svojega monitorja prebral, da se TV Sony KD43XE7005B dobro obnese kot monitor. Zdaj ne vem kolk je to tocno, ampak se splaca preverit, ker vidim, da ga imajo v Big Bangu pod 600 eur :)

gusto ::

samusan je izjavil:

LG 43UD79-B prek eDigitala... Sm sel pogledat na njihovo stran pa ga vec ni. Je pa bil malo cez 700 eur.

P.S. Sem pa med kupovanjem svojega monitorja prebral, da se TV Sony KD43XE7005B dobro obnese kot monitor. Zdaj ne vem kolk je to tocno, ampak se splaca preverit, ker vidim, da ga imajo v Big Bangu pod 600 eur :)


Iz kakšne razdalje pa potem gledaš tole? Ker jaz imam 46" TV, pa si ne predstavljam, da bi ga dal na računalniško mizo in ga uporabljal kot monitor.

DarwiN ::

Končno tudi nekaterim drugim med vami postaja jasno, da so 40-43" TV-monitorji prava stvar. #2018 :P

@Gusto, jaz od mojga KD43XE7005B sedim 80-90cm proč in je ravno prav.. Je pa fajn, da dokupiš kakšno nogo/nosilec in ga spustiš povsem dol do mize, ker po priporočilih bi naj imel oči uperjene nekje na 2/3 višine zaslona, z nogo od monitorja pa je to nemogoče.. 46" je že prevelik oziroma bi moral sedet v oddaljenosti več kot meter. 40-43" je optimalno IMO.

Best buy pa ravno ta KD43XE7005B, kot pravi samusan.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Netrunner ::

40-43" prava stvar ... jaz imam doma 37" TV in si ne predstavljam da bi to imel na mizi ?? .. tja do 32" še gre .. Razen mogoče full wide monitorji katero so po širini 3800 oz. nekaj podobnega in 1080 po višini ..

Nevem :) .. že 32" se mi zdi nepraktično. To je že skoraj da bi imel VR čelado

Filip8 ::

jzt mam 27" 1080p pa mi je čist kul še, je že star okol 6 let, 2ms pa 60hz. večjega na mizo v študentskem domu tudi ne bi glih spravu :D

samusan ::

Jst pa DarwiN imava kar nekaj stvari skupnega :) Glavo imam tud nekje 80-90cm stran od monitorja, sem pa original nogice zamenjal s stenskim nosilcem, tko da mi monitor lezi cent nad mizo, s tem da je se rahlo tiltan proti dnom. Meni osebno to veliko bolj odgovarja kot 2x 28" monitorja.

Netrunner ::

Odvisno je od narave dela, vendar v večinoma dvojni monitor zmaga nad enim večjim.

jype ::

Netrunner je izjavil:

Odvisno je od narave dela, vendar v večinoma dvojni monitor zmaga nad enim večjim.
Če imaš sodoben window manager to ne drži.

Netrunner ::

jype je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Odvisno je od narave dela, vendar v večinoma dvojni monitor zmaga nad enim večjim.
Če imaš sodoben window manager to ne drži.


Nima veze "window management" ampak delovna površina je večja in lepše si lahko porazdeliš delovno in pomožno površino. Kakorkoli obrneš 2 monitorja sta večinoma superiorna.

jype ::

Netrunner je izjavil:

Kakorkoli obrneš 2 monitorja sta večinoma superiorna.
Če imaš sodoben window manager to ne drži.

b3D_950 ::

Kater window manager?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Lonsarg ::

Kot so že ljudje rekli, velik monitor da, visok monitor ne za od blizu. Skratka če greš v 30"+ nujno ultrawide.

In tu nastanejo problemi, ultrawide monitor 38" stane več kot 55" TV... Osebno imam zaenkrat 34" ultrawide, pa bi komot prešaltal na kaj večjega, če ne bi zadeve celo bogastvo stale.

Utk ::

Sigurno en, ki dela na sedmih distribucijah linuxa od tisocih. Vnaprej ti pa ne bo povedal kater niti kje dela, kar instaliraj si 10 napacnih, da ti bo za vsako rekel, da ta pac ni prava. Tako zgleda pomoc uporabnikom na linuxu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jype ::

Za ogromne resolucije se odlično obnesejo tiling WMji, npr. xmonad. Za KWin lahko namestiš tiling plugin, ki tudi deluje solidno.

https://github.com/chrissound/XMonadLay...

NikolormousB ::

Nima veze "window management" ampak delovna površina je večja in lepše si lahko porazdeliš delovno in pomožno površino. Kakorkoli obrneš 2 monitorja sta večinoma superiorna.


27" ekran ima stranice cca. 58cm x 36cm. Površina je cca. 2100cm2.
40" ekran ima stranice cca. 85cm x 55cm. Površina 4675cm2

Število pik pri 27". 2560x1440 = cca. 3,7mpix
Število pik pri 40" 4K. 3840x2160 = cca. 8,3mpix

Torej, en 40" 4K ekran ima več kot 10% večjo površino in število pik od 2x 27", pa še robov nimaš po sredini. 43" ima enako resolucijo, le da je površina še večja.

40 in 43" monitorji se prodajajo za cca. 600 do 700 eur. 27" 1440p za cca. 300 do 350EUR, tako, da si s ceno približno na istem.

Zgodovina sprememb…

johanblond ::

Kdo uporablja 32" 4k?
To so 4 laptop FHD monitorji skupaj (1920 × 1080, 15,6").
Cena, dobrih 500 €, kar se mi zdi solidno.
Se da to kje v LJ osebno ogledat? (BigBang, ...) ?

Netrunner ::

jype je izjavil:

Če imaš sodoben window manager to ne drži.

Podpri s kakšnim argumentom to tvojo izjavo ali samo govoriš da nekaj govoriš ?

Trenutno imam 24" 1920x1200 in 20" 1600x1200 katerega lahko obrnem pokonci, kar pride marsikdaj zelo prav. Glavni monitor imam pred sabo, pomožnega pa na levi pod kotom obrnjenega proti meni, tako da ne rabim dosti obračat glave. Ne vidim nobene prednosti z tvojim "dobrim" window managementom in enim monitorjem.

@NinjaMig21 = Kot delovno površino nisem mislil kvadraturo zaslonov ampak resolucijo ki jo imaš na razpolago. 27" 4k ima enako delovno površino kot 42" 4k, samo da je vse večje, kar pa ni point tega kar sprašujem.

NikolormousB ::

Ja, 2x27" @ 4k je seveda boljše kot 1x 40" @ 4k, ampak ne bistveno.

IMHO je 4k preveč za 27". Jaz ga laufam na 2880x1620, da je kolikor toliko udobno. Na 4K je tekst brez scalinga že zelo majhen, na native 5k je pa povsem neuporaben.

Scaling ti efektivno zmanjša delovno površino, kar pomeni, da si z enim 43" @ 4k na boljšem ali v najslabšem primeru nekje na istem.

jype ::

Netrunner je izjavil:

Podpri s kakšnim argumentom to tvojo izjavo ali samo govoriš da nekaj govoriš ?
Zato, ker je bolje imeti vse skupaj na enem ekranu in ker si, če imaš programje, ki ti omogoča udobno delo, na tak način bistveno bolj učinkovit. Vse, kar ti več monitorjev zagotavlja je to, da ima delovna površina neprostovoljno razmejitev, ki je ne moreš spreminjati.

NikolormousB je izjavil:

IMHO je 4k preveč za 27".
Jaz normalno berem s 27" 4k zaslona, pa tudi s 13" 1080p zaslona, drži pa, da vsi jamrajo, kako lahko sploh kaj vidim.

Netrunner ::

Mogoče tebi, meni bolj ustreza imeti code editor na enem monitorju in rezultat dela na drugem. Kaj je boljše je čisto subjektivno mnenje vendar če poguglaš boš videl da nisem edini ki si to misli.

DarwiN ::

Jype, takšno naprezanje oči ni najbolj zdravo. Dolgoročno najbrž ne boš čutil posledic, ampak na kratki rok pa bi skoraj moral čutit kakšne posledice, od glavobola, solzenje, nejasen vid, težave s fokusiranjem, karkoli.. No, razen če si freak of nature.

Sicer se človek na vse navadi, svojo zmoto pa dojameš šele takrat, ko preideš na nekaj boljšega.. Grem stavit, da če zamenjaš to 27tko za 32tko, se boš počutil kot kralj na Betajnovi.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

Tudi jaz sem na 28" 4k in nimam nobenih problemov. Tudi na še bolj obskurnem OSu kot je linux in z GUIjem iz leta 1990 se da vse lepo nastavit, da je normalno berljivo. Ne vem kaj vsi tolk jamrate na winsih.

jype ::

DarwiN je izjavil:

Jype, takšno naprezanje oči ni najbolj zdravo. Dolgoročno najbrž ne boš čutil posledic, ampak na kratki rok pa bi skoraj moral čutit kakšne posledice, od glavobola, solzenje, nejasen vid, težave s fokusiranjem, karkoli.. No, razen če si freak of nature.
Kakšno naprezanje oči?

DarwiN je izjavil:

Sicer se človek na vse navadi, svojo zmoto pa dojameš šele takrat, ko preideš na nekaj boljšega.. Grem stavit, da če zamenjaš to 27tko za 32tko, se boš počutil kot kralj na Betajnovi.
Pa 13" laptop za 19" laptop?

Mogoče.

Netrunner je izjavil:

Mogoče tebi, meni bolj ustreza imeti code editor na enem monitorju in rezultat dela na drugem. Kaj je boljše je čisto subjektivno mnenje vendar če poguglaš boš videl da nisem edini ki si to misli.
Verjamem, ampak jaz si lahko narišem črno črto med okna, ti je pa ne moreš pobrisat.

NikolormousB ::

Jaz normalno berem s 27" 4k zaslona, pa tudi s 13" 1080p zaslona, drži pa, da vsi jamrajo, kako lahko sploh kaj vidim.


Brez scalinga?

jype ::

NikolormousB je izjavil:

Brez scalinga?
Nimam pojma, kaj naj bi "scaling" bil. To je verjetno kakšna Windows finta?

Tudi nimam 80x50 VGA konzole, če koga to skrbi.

DarwiN ::

Scaling je povečava v OSu.. V windowsih imaš 125%, 150, itd... To sem tudi mislil z naprezanjem.. 27" zaslon in 4k resolucija so črke premajhne brez scalinga, torej 100%.. Tam 150% je pa druga zgodba.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

s scalingom pač povečaš, če ti je premajhno, s tem da ostrina panela ostane..

jype ::

Jaz uporabljam 10pt monospaced font in nimam težav z branjem, niti v terminalih (kjer programiram, berem e-mail, ircam in pišem knjige), niti v IDEjih. Browser včasih ctrl-plusam, ker se kakšne strani potrudijo s slabše berljivimi pisavami, a te so redke.

NikolormousB ::

jype, ni ravno windows fora, praktično vsi sodobni OSi (in windowsi) omogočajo scaling oz. povečavo vsebine.

Mavrik ::

jype vas trola z dejstvom da on kao ne uporablja nič drugega kot terminal. Če mislite kaj uporabnega izvedeti s te teme vam priporočam da ne nasedate na trolanje.
The truth is rarely pure and never simple.

jype ::

NikolormousB je izjavil:

jype, ni ravno windows fora, praktično vsi sodobni OSi (in windowsi) omogočajo scaling oz. povečavo vsebine.
Ja, Qt interno uporablja virtualiziran koordinatni sistem že od 3.x naprej, ampak to je pomembno predvsem za tiste, ki dejansko uporabljajo grafične elemente v vmesnikih. Praktično edini grafični elementi, s katerimi imam jaz opravka na svojem namizju, je klikanje po spletnih straneh. Ostalo počnem s tipkovnico, zato velikost nima vpliva na produktivnost, dokler lahko hitro in brez težav berem besedilo.

Mavrik je izjavil:

jype vas trola z dejstvom da on kao ne uporablja nič drugega kot terminal. Če mislite kaj uporabnega izvedeti s te teme vam priporočam da ne nasedate na trolanje.
Morda ne bi bilo slabo, če bi prebral, o čem debata sploh teče: O tem, kako velik monitor potrebuješ za udobno delo pri 4k in o tem, ali je bolje, da je namizje fizično prelomljeno na več kosov. Terminal je sicer lahko super učinkovit vmesnik, a bistven vpliv na nefunkcionalnost grafičnih vmesnikov imajo ljudje, ki jih dizajnirajo.

BeerBelly ::

Jaz bi pa prosil za priporočilo kakšnega window managerja za Windows OS (10). Trenutno uporabljam WinSplit Revolution, ki sicer solidno opravlja svoje delo, vendar sem vedno za izboljšave :)

Se pa drugače strinjam, da je 43" 4k nekaj najboljšega kar sem kupil zadnje čase...ne grem več nazaj na multi monitor setup.

prowb ::

trenutno imam v sluzbi dva 26" 1200p monitorja, doma pa dva dell 25" 1440p monitorja.

oboje je kul, ampak sem imel na testu 38" 1600p ukrivljenega della, pa sem fa z velikimi mukami dal od sebe:)

Ce bi finance dopuscajo glasujem za en vecji (ultrawide) monitor!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271028 (20870) Yenk
»

Velik monitor - slabosti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
576904 (4970) Han
»

Kateri 4K monitor?

Oddelek: Zvok in slika
287170 (4570) rokp
»

gtx 1070 + 4x monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
293060 (2459) Modri dirkač
»

4k monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8416104 (12994) Voluharr

Več podobnih tem