» »

matiča hin...procesor živ?

matiča hin...procesor živ?

YdoIPonU ::

Nedavno sem nabavu novo mašino in jo sestavil sam. Prižgem vse skupi in se na vsake par sekund sistem restarta, torej nobenega signala ven, nobenega piska, niti do biosa ne pridem, torej neki je hude narobe. Grem probavat vse možno, nakar čist na koncu ugotovim, da sem zvil pine v CPU socketu. Grem brat forume, tega na milijon zadetkov, simptomi so isti in vse in sem sedaj naročil novo plato (draga šola, 130 evrov šlo v PM). Nisem vedu da so te nove plate tako občutljive in da lahko te pine zviješ kot keks. Samo pogledaš jih grd in se ukrivijo.
Zdej me pa zanima samo ena zadeva....a je možn, da je pri tem testiranju, da bi ga usposobu šel rakom žvižgat še procesor? Tist bi potem znoru, ker je stal 400 flik. Oz a če je procesor hin, se potem vidi na samem procesurju? Kakšne ožganine, kej takega? Ker na oko mi zgleda da je v redu, ampak bi se rad pomiril, ker mi bedira totalno. Hvala za pomoč.

Aja pa še to...se splača plato popravit oz. kolk to stane oz. kdo to sploh dela?
  • spremenil: YdoIPonU ()

Kurzweil ::

Kateri procesor oz. socket in katera plata? Predvsem pa kateri procesor, da še ima tiste dolge pine? Vse kar sem videl v zadnjih 2 letih ima tiste kratke recimo temu pine, ki se jih ne da zviti...

Dejansko si dal notri procesor in zaprl, ne da bi imel procesor prav obranjen? Imaš v enem kotu drugače odrezano.

Drugače pa pine se da poravnat, odvisno od situacije, recimo razne bančne kartice oz. kartice za popuste so že ena rešitev, kakšno pisalo oz. tehnični, pri katerem lahko konec pina daš v odprtino in nacentriraš. Će se je pin na procesorju zvil, mi nikakor ne potegne, kako si potem onesposobil še plato? Nekak si ne predstavljam, kako bi z zvitim pinom poškodoval socket od procesorja? Se je pin odlomil?

solatko ::

Po navadi procesor preživi take okvare m.b. ni pa nujno. Ko boš dobil plato, boš zagotovo vedel. Razen na MB se procesorja ne da preizkusit, če nimaš pro testerja.

Sicer pa ogromno uporabnikov poškoduje ta ležišča procesorjev in so bili stari na iglice veliko manj občutljivi. Procesor moraš pač dat gor točno v položaj in ga ne smeš popravljat na ležišču, temveč ga moraš tolikokrat dvignit, da je v pravem položaju, saj so ploščice, ki pokrivajo pine, dejansko občutljive in se poškodujejo že, če greš s prstom v napačno smer čez.

Procesor se ne skuri tako, da bi bilo vidno.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

YdoIPonU ::

Kurzweil@ Sej to, ko zdej nimajo več procesorji pine, pač pa plata. Procesor je zdej spodaj "gladek".
Matična je GA-Z370-HD3, procesor pa i7-8700.
solatko@ Ampak a ne pusti nobenih posledic na procesorju? Da bi lahk fizično vidu?

mgermo ::

Lahko daš sliko zvitih pinov, pa ti rečemo kako težko ali lahko je zadevo popravit.
Procesorju skoraj zagotovo nič ni.

YdoIPonU ::

Ma matična je kaput, ker sem pol pod lupo gledu in sta se celo ena 2 pina zlamala...v bistvu mi ni jasn ka sem delu, ker nisem glih prvič sestavlju komp na novo.;( Sej v bistvu me najbolj za procesor skrbi da je preživel.
Drugač sem pa bral da ti plato lahk tud popravijo, sam ne vem kak je s tem v Sloveniji oz. kolk to stane. Ker če je prek 50 evrov že nima smisla.

Kurzweil ::

To je Intel? Ker zadnje čase vidim samo AMDje 1500/1600/1700 oz. socket AM4 in ni nobenih pinov niti na plati niti v/na socketu?!

solatko ::

mgermo - Če je pognal plato z zvitimi pini (zaščito pinov), je plata zanič, saj je eletrika naredila svoje. Tudi ravnanje plehkov ne bo pomagalo. Smo že popravljali pod mikroskopom, vendar je vse zastonj, če se je le en pozitiven pin dotaknil pina na kateri je masa (premikajo se pač zaščitni plehki, ki dejansko ščitijo pine pred ukrivljenjem).
Chipset po navadi takih postopkov ne preživi. Če pa napako opaziš pri montaži, pa se zadeva da poštimat, tudi tako, da zvit plehek odstraniš in ostane samo iglica. Seveda je to delo pod močnim povečevalnim steklom, mirno roko in pro pinceto.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

YdoIPonU ::

solatko je izjavil:


Sicer pa ogromno uporabnikov poškoduje ta ležišča procesorjev in so bili stari na iglice veliko manj občutljivi. Procesor moraš pač dat gor točno v položaj in ga ne smeš popravljat na ležišču, temveč ga moraš tolikokrat dvignit, da je v pravem položaju, saj so ploščice, ki pokrivajo pine, dejansko občutljive in se poškodujejo že, če greš s prstom v napačno smer čez.

Sej to. Js pa old school in nč pazu butl.

solatko je izjavil:

Po navadi procesor preživi take okvare m.b. ni pa nujno. Ko boš dobil plato, boš zagotovo vedel. Razen na MB se procesorja ne da preizkusit, če nimaš pro testerja.

Sicer pa ogromno uporabnikov poškoduje ta ležišča procesorjev in so bili stari na iglice veliko manj občutljivi. Procesor moraš pač dat gor točno v položaj in ga ne smeš popravljat na ležišču, temveč ga moraš tolikokrat dvignit, da je v pravem položaju, saj so ploščice, ki pokrivajo pine, dejansko občutljive in se poškodujejo že, če greš s prstom v napačno smer čez.

Hotu si napisat da se pini zvijejo če gres s prstom čez al si mislu ploščice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: YdoIPonU ()

hojnikb ::

Kurzweil je izjavil:

To je Intel? Ker zadnje čase vidim samo AMDje 1500/1600/1700 oz. socket AM4 in ni nobenih pinov niti na plati niti v/na socketu?!

kar seveda ni res; am4 ima se vedno pine na procu
#brezpodpisa

mgermo ::

solatko je izjavil:

mgermo - Če je pognal plato z zvitimi pini (zaščito pinov), je plata zanič, saj je eletrika naredila svoje. Tudi ravnanje plehkov ne bo pomagalo. Smo že popravljali pod mikroskopom, vendar je vse zastonj, če se je le en pozitiven pin dotaknil pina na kateri je masa (premikajo se pač zaščitni plehki, ki dejansko ščitijo pine pred ukrivljenjem).
Chipset po navadi takih postopkov ne preživi. Če pa napako opaziš pri montaži, pa se zadeva da poštimat, tudi tako, da zvit plehek odstraniš in ostane samo iglica. Seveda je to delo pod močnim povečevalnim steklom, mirno roko in pro pinceto.


Osebna izkušnja: Zvito nekje 15 pinov, nekaj tako zelo, da sem se bal, da se bojo odlomili pri ravnanju. Komp je resetiral potem se pa niti nažgal ne več. Več ur sem se mučil z ravnanjem pinov, povečevalno steklo in pinceta. Od takrat je 4 leta in comp normalno deluje.

YdoIPonU ::

solatko je izjavil:

saj so ploščice, ki pokrivajo pine, dejansko občutljive in se poškodujejo že, če greš s prstom v napačno smer čez.

Hotu si napisat da se pini zvijejo če gres s prstom čez al si mislu ploščice?

D3m ::

Ampak je lažja in varna inštalacija.
|HP EliteBook|R5 6650U|

solatko ::

YdoIPonU - Če tiste ploščice odstraniš, je pod njimi podobno, kot je bilo na 478 procesorjih in na vseh AMD procesorjih, veliko število iglic, ki jih te plehki, ki so izredno mehki in se ob nepravilni montaži takoj deformirajo in jih je izredno težko oblikovat nazaj. Pini spodaj se ne zvijejo, vendar bi se verjetno deformirali, če bi procesor postavili direktno nanje in potem pritrdili. Te plehki istočasno skrbijo za prevodnost med ploščicami na procesorju in pini.

Pine z roko niti slučajno ne boš poškodoval, ob normalnem drsanju, ploščice pa ne poškoduješ, če greš preko njih v pravo stran, kontra ali na stran, pa takoj, niti ne rabiš kakšne sile.

Sam sem pred leti popravljal MB, na katri mi je domača muca, naredila nekaj lukenj, ko se je igrala z lepo svetlečo podlago, jaz pa malo stran debatiral s kolegom o pikniku naslednjo soboto.
Matična, sitnica 400€+, 1366 podnožje. Popravilo uspelo in mašina dela že 9-to leto b.p..

D3m - Ni lažja, edino procesorja ne moreš poškodovat, kar se nerodnežem dogaja pri AMD in se je pri 478, sedaj pa pač uničijo celo matično, kar pa je po navadi ceneje.
Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

Govorima o tem delu? To je lahko poškodovat?
 slika

slika

konspirator ::

mgermo
Drugič uporabi dve kreditni/bančni kartici.

Da pin odlomiš se moraš pošteno potruditi.
--

solatko ::

YdoIPonU - Ja, govorimo o tem delu. Pod temi plehki so iglice - pini in te plehke lahko gladiš samo v eno smer, v druge tri, se že ob rahlem potegu deformira oblika in pride do stika dveh ali več teh plahkov in posledično do kratkega stika. Če se dotikajo samo pini, ki so od mase ali samo pini ki so pod napetostjo ni problema, pač ne bodo delale določene operacije in boš verjetno doživel izklapljanje sistema, če pa se pomešajo, pa pride do kratkega stika in s tem, do uničenja plošče.

konspirator - S kartico lahko ravnaš samo pine na AMD procesorjih in na starih intel 478, na intelovih matičnih pa z njo nimaš kaj početi.
Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

solatko je izjavil:

YdoIPonU - Ja, govorimo o tem delu. Pod temi plehki so iglice - pini in te plehke lahko gladiš samo v eno smer, v druge tri, se že ob rahlem potegu deformira oblika in pride do stika dveh ali več teh plahkov in posledično do kratkega stika. Če se dotikajo samo pini, ki so od mase ali samo pini ki so pod napetostjo ni problema, pač ne bodo delale določene operacije in boš verjetno doživel izklapljanje sistema, če pa se pomešajo, pa pride do kratkega stika in s tem, do uničenja plošče.

konspirator - S kartico lahko ravnaš samo pine na AMD procesorjih in na starih intel 478, na intelovih matičnih pa z njo nimaš kaj početi.

Ja ka pa če se dotakšen procesorja s prstom in bi ga rad spucal s krpico?

Kurzweil ::

hojnikb je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

To je Intel? Ker zadnje čase vidim samo AMDje 1500/1600/1700 oz. socket AM4 in ni nobenih pinov niti na plati niti v/na socketu?!

kar seveda ni res; am4 ima se vedno pine na procu


Tistemu jaz skoraj ne bi rekel pin, v teoriji je, ampak vizualno pa ni oz. v praksi nimaš kaj zvit, ker je zelo kratko... to bi lahko razumel, kaj mislim.... seveda da mora imeti nek stik, ni pa tistih "0,5cm pinov"....

solatko ::

YdoIPonU - Če hočeš očistiti procesor, ga pustiš pritrjenega z mehanizmom, sicer pa ga previdno vzameš iz ležišča in potem vstaviš nazaj.
Še en filmček, če se hočeš poigrati in slučajno plata še vedno deluje

Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

Ja sej to mi je jasn (glede videa, sem jih pogledu na tone :D), ampak ni mi jasn, da bi lahk procesor poškodoval, če bi ga vzel ven iz socketa in spucal spodnjo stran, torej tam ko so teli kontakti...da bi z napačnim drgnjenjem lahko poškodoval pine, ki so pod temi kontakti? Tudi če bi šel s krpico čist nežno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: YdoIPonU ()

solatko ::

Tam nimaš kaj čistit, na procesorju pa lahko drgneš s krtačo ali cunjo, ne boš poškodoval.
Kaj bi sploh čistil? Ob zamenjavi termalne paste, pustiš procesor zaklenjen ali pa ga odkleneš in vzameš ven iz ležišča, ravno zato je tisti mehanizem, da drži procesor tesno pritisnjen na podlago.
Kakršen koli premik procesorja po ležišču pa poškoduje pine in nastane tako kot pri tebi. Samo gor in dol, če ne leži v redu, gor in pravilno dol. Imaš dva varovalna trikotnika ob strani ležišča in procesorja ne moreš vstaviti drugače, razen s pomčjo kladiva. Če fališ, ne popravljaj lege, temveč dvigni, naciljaj in spusti.
Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

Sej zastopim....ampak če sem pine zvil, potem bi v tem primeru tud procesor ubil, ker verjetno ni bil vstavljen pravilno, ker drugač se tud pini ne bi zvil.

solatko ::

Pine si zvil, ko si procesor popravljal ob instalaciji. Če si mehanizem zprl brez sile, je bil procesor pravilno vstavljen. Poškodoval si, ko si procesor dal na ležišče in z roko popravil, ker je stal malo postrani in ni točno sedel v ležišče - klasična napaka, če nimaš prakse. Vedno samo gor in dol, nikoli nobenega popravljanja na ležišču samem. Gor dol toliko časa, da se procesor namesti kot je treba, potem polahko z mehanizmom zakleneš.
Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

Ja to je res, samo me je zdej strah da še nisem pod tistimi kontakti na procesorju kej zjahu...čist si me napsihiru zdej s tem spodnjim delom procesorja :D

solatko ::

Kontakte na procesorju lahko poškoduješ samo mehansko, s pilo ali kladivom, na matični pa ležišča ne smeš prijemat, drgnit po njem s procesorjem ali kakšno drugo stvarjo.
Z normalnim obnašanjem (čiščenje s krpo, vato, mehko ščetko) procesorja, ne moreš poškodovati!
Če ga je slučajno dosegel kratki stik s pinov, boš pa videl, ko dobiš nov MB.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

YdoIPonU ::

Aleluja! ma ne se mi je zdel da si napisu da lse tud padi poskodujejo cist na easy. hvala za odgovore!

YdoIPonU ::

Sam to me še zanima...a je treba zdej na novo premazat s termalno pasto? Ker na procesorju še je gor, isto na ventilatorju...al jo presuši to v parih dneh in je treba namazat na nov?

D3m ::

Nope.
|HP EliteBook|R5 6650U|

solatko ::

YdoIPonU - Pri vsaki demontaži hladilnika, je zaradi dobrega prileganja, najboljše pasto zamenjat, če pa je dovolj mehka, pa jo samo na novo zgladi, da ne boš imel zračnih mehurčkov in bo prenos toplote na hladilnik boljši.
Delo krepa človeka

YdoIPonU ::

Hvala

YdoIPonU ::

Zamenju plato in kurbež dela..hvala vsem za pomoč.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napaka na matični plošči?

Oddelek: Strojna oprema
191416 (1002) matobeli
»

Razstavil, očistil, sestavil - nehal delovati

Oddelek: Strojna oprema
487555 (5636) cegu
»

Matična zviti CPU pini (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7312886 (10440) solatko
»

Ob zagonu PCja ni slike na ekranu

Oddelek: Pomoč in nasveti
11974 (833) Mitch
»

Računalnik noče vžgati

Oddelek: Strojna oprema
414644 (3927) speedtouch

Več podobnih tem