» »

Ob zagonu PCja ni slike na ekranu

Ob zagonu PCja ni slike na ekranu

Mitch ::

Dobil sem en starejši PC (Pentium 4) za porihtat, ker dela zelo počasi. Ugotovil sem, da se procesor pregreva, zato sem odstranil hladilnik iz CPUja in opazil, da se je termalna pasta čisto stopila in razlika okrog procesorskega podnožja. Vse sem dobro očistil z vato in izopropilnim alkoholom. Ko sem nanesel novo termalno pasto in namestil nazaj hladilnik in ga priključil na ploščo sem prižgal PC. Zdaj pa nastopi problem. Ventilatorji v ohišju in tudi od procesorja se normalno zaženejo. Lučka od DVD pogona tudi zasveti, vendar se slika na monitorju ne pojavi.

Razdrem PC še enkrat in opazim, da so na procesorskem podnožju (LGA 775) določeni pini ukrivljeni. Verjetno so se zvili, ko sem čistil podnožje z vato. Tako da bo to verjetno vzrok, zakaj se slika ne pojavi na ekranu? Je možno pine kako poravnati, da bo PC spet deloval?

solatko ::

Pine na 775 se sicer da za silo popravit, vendar je škoda (razni stiki) že narejena in je MB verjetno zanič. To se pač ne dela, če ne veš kako. Na bolhi je dovolj plošč za to podnožje, so pa kvalitetne sorazmerno drage.

Če si to počel z vklopljenimi priklopi napajalnika, potem je preživetje posega tako ali tako vprašljivo.

Lahko poizkusiš še z odstranitvijo vseh priklopov, odstraniš baterijo, odstraniš RAM-e (jim očistiš ležišča in priklope), odstraniš grafično kartico, pregledaš kabel za monitor.

Glede na to, da ti zadeva normalno deluje, so problem RAM-i, grafika (poizkusi če ima plošča integrirano) in bios.

Procesor in podnožje pusti pir miru, če vse vrti, potem še ni naredilo škode.
Delo krepa človeka

Mitch ::

Sej zdaj dvomim, če niso bili pini že prej ukrivljeni, ker ne vem, kako bi jih lahko sploh z koščkom vate in nežnim brisanjem ukrivil. Rame sem tudi že zamenjal tako da to ni problem. In kakor sem že omenil, ventilator od CPU hladilnika se normalno vrti.

Aja, pa grafična kartica je integrirana morda poizkusim poiskat zunanjo PCI-E in še to preverim...

Hayabusa ::

Ko čistiš ihs od procesorja ga moraš držati ob strani (bok), uporabi 2 kreditni kartici in lahko poravnaš pine (zna pa trajati nekaj časa, da gre cpu lepo (brez dodatne sile) v socket).

Mitch ::

Pini so v podnožju od matične plošče, ne na CPUju...

solatko ::

Pini na podnožju 775 so izredno mehki (kovinske zaščite žičk, ki so pod tistim kar vidiš. Ne samo, da jih premakneš z vato (ki nima kaj delat pri podnožju), ukriviš in povzročiš morebitni stik, že samimi poravnavanjem procesorja, če ga postaviš not malo postrani.

Večinoma malo deformirano podnožje ne vpliva na procese, lahko pa pride do stika med nogicami in se uniči MB.

Hayabusa - Procesorji v stacionarcih od podnožja 478 nimajo nožic - imajo jih pa prenosniki.
Pri 775 so na procesorju namesto nožic, neuničljive ploščice, ki nalžejo na ploščice v ležišču, v samem ležišču procesorja, pa so te ploščice, v obliki zlatih konektorčkov, debelih nekaj tisočink mm, tako, da je že grdi pogled dovolj, za deformacijo.
Delo krepa človeka

Duhec ::

Mogoče je že predhodnik narobe tlačil cpu v podnožje in skrivil pine. Cpu ima ob strani dve polkrožni zarezi, ki določata pravilno pozicijo za sparjenje s podnožjem.
Najprej nežno poravnaj pine. Jaz sem od enega starega kovinskega metra odrezal nekaj cm, kot opora zadaj za skrivljenim pinom, spredaj pa sem ga s kakim majjnim urarskim izvijačem ali zelo fino špočasto pinceto krivil kontra. Nežno, da jih ne odlomiš !
Mogoče je s cpujem še vse ok, če si le pozabil priklopiti 4-pinski 12V napajalni konektor na robu plate. Navadno ga. :)
http://blackbird.si/

solatko ::

Duhec - Ne govori stvari, ki jih ne poznaš - kakšen meter, kakšno pinceto. Si kdaj videl kako izgleda sodobno podnožje?
Rabiš mikroskop in kirurško orodje, če hočeš podnožje popravit.
Najhitreje gre s pet kilsko macolo:D.
Delo krepa človeka

Duhec ::

Itak, macola poje, ko obupaš ali cenovno ne znese. :)
Mičken poznam, oziroma se spomnim. Eno podnožje sem pred leti uspel zrihtat in deluje.
Seveda rabiš poleg mirne roke, mini orodja tudi lupo, tako imam jaz + očala in se vidi kar veliko.


Na tejle plati (ki je sicer zanič-odletel multiplexer za pci-e) sem se pa učil. :)
http://blackbird.si/

MIHAc27 ::

Jaz sem tudi že popravljal pine na osnovni plošči, pa na procesorjih tudi. Če lepo poravnaš ponavadi potem spet dela.

Moraš pa seveda imeti mirno roko in oster vid.

solatko ::

Pri nekaterih podnožjih se da ravnat pine, ne vem pa kako ti bo ratal poravnat zaščitne, kontaktne ploščice tako, da bo procesroju nudilo stik.
Procesorje prenosnikov, s temi iglicami, se da poravnat, vendar je nevarnost, da se kak pin odlomi.

Eno je naučiti se, da vizuelno stvari poravnaš, problem nastane, ko kljub temu zadeva ne deluje, ker s premikanjem zgornjega dela, spremenimo lego spodaj. Pride do stika z drugo in zadeva je za v kanto. Edini način je menjava celega ležišča, kar se pa ne splača.

Zato pravim, da rabiš mikroskop z nekajkratno povečavo in kirurško orodje, pa še težko popraviš celotno obliko pokrovčka pina.
Zato je gornjo deformacijo, če ni stikov, najbolje pustit pri miru.
Delo krepa človeka

Mitch ::

Ok, naj zaključim tole temo z novico, da mi je uspelo poravnati pine do te mere, da procesor deluje za enkrat (tri tedne) brez vidnih problem. Metoda, ki sem jo uporabil zahteva uporabo pincete in tehničnega svinčnika iz katerega sem odstranil "minco" in nato pin po pin ukrivljal, dokler ni bil kolikor toliko poravnan. Vse skupaj je trajalo približno 20 minut počasnega in potrpežljivega dela.

Tako da če bo kdo v bodoče imel podoben problem naj mu svetujem, naj ne obupa, ker se da ukrivljene pine poravnati z nekaj finomehaničnih spretnosti in potrpežljivosti...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matiča hin...procesor živ?

Oddelek: Strojna oprema
312682 (2109) YdoIPonU
»

Razstavil, očistil, sestavil - nehal delovati

Oddelek: Strojna oprema
487630 (5711) cegu
»

Matična zviti CPU pini (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7313006 (10560) solatko
»

računalnik se ne odziva (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
566313 (5984) pingo76
»

Zvit cpu pin Amd phenom x3

Oddelek: Pomoč in nasveti
181472 (1276) gt55gre

Več podobnih tem