» »

Praznjenje greznic na vasi

Praznjenje greznic na vasi

«
1
2 3

techuser ::

Ker grem dostikrat na svež zrak v naravo sem opazil poleg običajnih vonjav gnoja, ki so le par krat letno na velikih površinah tudi nekega možakarja s traktorjem in cisterno, ki ponoči sosedom prazni greznice in mirno raztrusa vso vsebino poleg sprehajalnih poti kar med drevesa in naokoli. Smrad je seveda 10x hujši kot navaden gnoj in me zanima ali je to sploh dovoljeno? Namreč imam veliko sosedov, ki jim je običajno plačilo predrago in pač pokličejo kar kolega. Po drugih forumih so se nekateri o tem razpisali, češ da naše ministrstvo za okolje ne reagira na nobene pritožbe. Vseeno me zanima ali je res, da se to kar tako dovoli in da ljudje lahko kar mirno gledamo in vdihavamo takšen smrad brez da bi nekdo za to odgovarjal?

fiti ::

Praznenje greznic lahko izvajajo samo pooblaščenci za ravnanje s tovrstnimi odpadki oz. javna komunalna služba.Seznam je na voljo na ARSO spletni strani. Prijava se lahko poda na okoljski inšpektorat, ki mora na tovrstno prijavo obvezno odzvati. V Sloveniji je stanje glede greznic katastrofalno. Večina njih je v zadnjem prekatu navrtana in odpadna voda iz gospodinjstev odteka v podtalje. Sreča je, da je veliko podzemne vode v prodnatih vodonosnikih in se odpadna voda dokaj dobro prečisti. Problem je Prekmurje kjer je podtalnica zelo blizu površine in tovrstna onesnaženja hitro prehajajo v podtalnico. Sicer pa je kmetijstvo največji onesnaževalec podzemne vode (gnojenje in pesticidi).
Sicer pa v generalnem gnojenje ni dovoljeno od 15.11 do 1.3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiti ()

d4vid ::

Cist po predpisih, lahko cistilno napravo prazni kmet sam, v kolikor ima tudi gnojno jamo (za gnojnico od zivine), v katero potem zvozi greznico. Tam mora greznica bit pol leta, nato jo lahko zvozi na travnik.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

noraguta ::

Ponavadi so "sprehajalne poti" prej kolovozi, vsaj večina katerih je v "naravi" .

Sicer pa po 15.11. Ni dovoljen razvoz gnojnive-gnojevke. Je pa zemlja še precej topla in je smiselno še gnojenje.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

balluf ::

8-O:D:));((
A na portalu PSS ti ni bilo dovolj, si moral še tu odpreti temo

http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

d4vid ::

Najd tega mozakarja pa se pogovorita. Al nimas tok jajc pa bi ga rajs prjavu? Tud to se enkrat zve :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

opeter ::

Vas moti smrad? Kar navadite se, pritožiti se ne morete nikamor!

Sem pa ravno prejšnjič videl en posnetek, kako so vsebino greznice spraznili v morje na Hrvaškem.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

noraguta ::

Tam maš cel kemp speljan v morje eventuelno z prekatno greznico. Če te moti smrad pač ne hodiš po kolovozih kateri so primarno namenjeni dostopu do polja. Naredili in vzdržujejo jih pa tudi bolj ali manj kmetje.greš pač v tivoli.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

zobnik ::

Kmet seveda ima dovoljenje.

sirotka ::

haha, možakar ni zadovoljen z odgovori na podsvojostreho in se je zdaj spravil še tu jokcat :D

edit: nisem bral odgovorov, vidim, da me je že nekdo prehitel, vseeno smešno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

Magic1 ::

A vam se zdi ok, da nekdo škropi (po možnosti sveže) fekalije v bližini vasi (ali kjerkoli)?
Magic

sirotka ::

Če se nam zdi ok ali ne nima veze, kmetje imajo po zakonu to pravico, jokat o tem je bv.

Magic1 ::

Ima pravico , da odpelje v svojo jamo in tam mora stat določen čas. Problem je ker je to ekstra delo in ta del marsikateri preskoči.
Magic

zobnik ::

Magic1 je izjavil:

A vam se zdi ok, da nekdo škropi (po možnosti sveže) fekalije v bližini vasi (ali kjerkoli)?

Ne smeš direkt iz greznice na njivo ali za grm...moraš zmešat z gnojnico in pol lahko brez problema voziš.

To kar počnejo eni je pa zrelo za prijavo.

Magic1 ::

Sej o tem je govora, starane fekalije nimajo vonja. Torej če na polno zaudarja, je jasno da ni po pravilih. Moj sosed je dobil malo starejši gnoj za na vrt, 0 vonjav je bilo poleg kupa.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

fikus_ ::

Problem pri sveži gnojevki in fekalijah iz greznice je, da zadava ni "uležana", je še preveč hranilnih snovi za bakterije, in to potem smrdi.
Ja, iz greznice se lahko vozi/črpa v gnojno jamo, vendar morajo biti fekalije tam nekaj mesecev (6 mesecev, ne me držat za besedo).

Kar je pisal OP, je pa verjetno tudi "obrambni mehanizem" lastnika zemljišča, da sprehajalci ne bi več hodili tam.

ZloTech ::

Magic1 je izjavil:

Sej o tem je govora, starane fekalije nimajo vonja. Torej če na polno zaudarja, je jasno da ni po pravilih. Moj sosed je dobil malo starejši gnoj za na vrt, 0 vonjav je bilo poleg kupa.


Seveda, vsi izločki se morajo kompostirat. Če smrdijo so notri prisotne napačne bakterije.

Siddh ::

Njive se gnoji takrat ko rastlina zahteva, takrat se pač vzame gnojnica kje pač je.


fikus_ ::

Kopirano iz Ur.L., sicer ne vem, če je to zadnja veljavna objava:


8. člen

(1) Gnojenje s tekočimi organskimi gnojili je na kmetijskih zemljiščih prepovedano od 15. novembra do 15. februarja.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek je gnojenje s tekočimi organskimi gnojili na kmetijskih zemljiščih brez zelene odeje v katastrskih občinah, določenih v Prilogi 2, ki je sestavni del te uredbe, prepovedano od 1. decembra do 31. januarja.
(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena je gnojenje s tekočimi organskimi gnojili na kmetijskih zemljiščih nad nadmorsko višino 800 m prepovedano od 15. novembra do 1. marca.
(4) Časovne prepovedi iz prvega odstavka tega člena ne veljajo za gnojenje s tekočimi organskimi gnojili na kmetijskih zemljiščih z zeleno odejo v katastrskih občinah, določenih v Prilogi 2 te uredbe.
(5) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena lahko minister, pristojen za kmetijstvo, dovoli podaljšanje obdobja gnojenja s tekočimi organskimi gnojili za največ trideset dni na prizadetih območjih, če gre za nepredvidene ali izjemne okoliščine zaradi poplav in so bila kmetijska zemljišča poplavljena in tla zasičena z vodo v obdobju dvajsetih dni pred začetkom prepovedi iz prvega in drugega odstavka tega člena ter zato razvoz gnojil in gnojenje v predpisanih rokih nista bila mogoča.

noraguta ::

Magic1 je izjavil:

Ima pravico , da odpelje v svojo jamo in tam mora stat določen čas. Problem je ker je to ekstra delo in ta del marsikateri preskoči.

Nobeno ekstra delo ni. V greznici se nabere minorno malo dreka. Jaz jo pucam na vsake tri leta pa je vsega skup cca dva kubika gošče.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ZloTech ::

Bolj mal serješ

janezvalva ::

v aziji se človeški iztrebki cenijo, ter se uporabljajo za gnojenje koruznih polj, saj velja, da je s takim gnojenjem koruza bolj okusna

 .

.

nejcek74 ::

Mhmh, saj je kul, dokler ne zacne razsajat kolera.

noraguta ::

nejcek74 je izjavil:

Mhmh, saj je kul, dokler ne zacne razsajat kolera.

Kolera razsaja po predelih kjer se grznice namesto na polje mešajo za pitno vodo. Je prej kanalizacija potem problematična.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

zobnik ::

fikus_ je izjavil:

Problem pri sveži gnojevki in fekalijah iz greznice je, da zadava ni "uležana", je še preveč hranilnih snovi za bakterije, in to potem smrdi.
Ja, iz greznice se lahko vozi/črpa v gnojno jamo, vendar morajo biti fekalije tam nekaj mesecev (6 mesecev, ne me držat za besedo).

Kar je pisal OP, je pa verjetno tudi "obrambni mehanizem" lastnika zemljišča, da sprehajalci ne bi več hodili tam.


Mi 2x/leto vozm gnojnico...zdej je blo do 15.11 za gnojnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

mmcmmc ::

Meni se zdi da je najvecji problem da OPju smrdi in se zdaj morajo vsi drugi okoli njega prilagajat.

Kdo pa se na vasi dandanes gnoj vozi? Alo no. Pa kaj si ti kmetje mislijo, da praznijo jame. To bi morali gnoj odpeljat na deponijo potem pa umetno gnojilo orenk metat ker ne smrdi.

borisk ::

kar se tiče zakonskih datumov, ministrstvo za okolje ali pa ministrstvo za kmetijstvo lahko roke prestavi naprej ali nazaj...

noraguta ::

Letos jih ni. Pa je iz agronomskega stališča prej feler kot ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

zobnik ::

mmcmmc je izjavil:

Meni se zdi da je najvecji problem da OPju smrdi in se zdaj morajo vsi drugi okoli njega prilagajat.

Kdo pa se na vasi dandanes gnoj vozi? Alo no. Pa kaj si ti kmetje mislijo, da praznijo jame. To bi morali gnoj odpeljat na deponijo potem pa umetno gnojilo orenk metat ker ne smrdi.


Sem kmet in imamo zakonski datum do kdaj smemo vozt gnojnico in imamo tud napotke kaj nardit z greznico, kakšni so postopki.
Drugač pa kam bomo prišli, če bo vsak po svoje delal, saj imate tiste sodobne telefone, posnamte in prjavte, ....zgubit nimate kej, kmet se mora držat "pravil"

next3steps ::

Kako se pa v mestu ubadate s tem problemom? Drek ne smrdi ne tu ne tam in ne nikjer.

Invictus ::

V mestu nima noben fetiša špricanja dreka okoli...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Niti znanja, nitji tehnologije. Sicer pa pokaži po kateri prizani medicinski knjigi se gnojenje, definira kot fetiš. Al spet mal serješ.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

IL_DIAVOLO ::

Blokar pride na vas in je ves sokiran, ker se mora drek, ki pride iz njegove riti, nekam transportirati :))

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

Ma dejstvo je da odzunaj vsi poznajo subvencije, zelo malo ljudo pa kontrole.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

miha1135899 ::

Sem tudi sam doma na vasi, pa nihce cloveskih fekalij ni se raztresal okoli, ali pa so jih starali ali mesali kot zakon veleva... Sem pa parkrat ze zavohal kako smrdijo raztrosene sveze cloveske fekalije, ko sem kje kdaj mimo peljal z avtom.

Sicer pa drzi tudi tisto o blokarjih. Blokarjev nos tega ni vajen in seveda smrdi. Vascani, ki pa smo sicer v normalnih razmerah vajeni svezega zraka nam pa v mestih smrdi, ob Ljubljanici sploh in nad marsikaterim livarjevim pokrovom.

Glede poti je pa tako. Kot ti ne pociljas vedno v WC tudi kmet ne zregulira zlahka obratov kardana in s tem sirine razprsevanja pa se malo nerodno se postavi v zacetno pozicijo in je se kolovoz zalit, pa se ne sekira, ker bo itak dez jutri in bo spral, ti pa se tudi ne sekiras ker bo draga skret spucala.

matobeli ::

Eni kmetje so samo zato kmetje ker so podedovali kmetijo in preživljajo (životarijo) z nekaj pridelka in kakšno subvencijo. V resnici bi verjetno propadli če ne bi dobili nobene subvencije.

Na drugi strani imaš pa profije ki se ne zejbavajo več s tem da polivajo kar nekaj in kar kadarkoli ter kamorkoli. Pač biznis. Če ti sosedi kličejo inšpekcije in težijo je to slabo za biznis.

ZloTech ::

miha1135899 je izjavil:

Sem tudi sam doma na vasi, pa nihce cloveskih fekalij ni se raztresal okoli, ali pa so jih starali ali mesali kot zakon veleva... Sem pa parkrat ze zavohal kako smrdijo raztrosene sveze cloveske fekalije, ko sem kje kdaj mimo peljal z avtom.

Sicer pa drzi tudi tisto o blokarjih. Blokarjev nos tega ni vajen in seveda smrdi. Vascani, ki pa smo sicer v normalnih razmerah vajeni svezega zraka nam pa v mestih smrdi, ob Ljubljanici sploh in nad marsikaterim livarjevim pokrovom.

Glede poti je pa tako. Kot ti ne pociljas vedno v WC tudi kmet ne zregulira zlahka obratov kardana in s tem sirine razprsevanja pa se malo nerodno se postavi v zacetno pozicijo in je se kolovoz zalit, pa se ne sekira, ker bo itak dez jutri in bo spral, ti pa se tudi ne sekiras ker bo draga skret spucala.


http://www.hindustantimes.com/india-new...

Kmetiči so navajeni smrdet in se v mestu jasno vidi kdo nima porihtane osebne higiene.

To da čislate svoj smrad ste inteligenčno na nivoju tretjerazrednih držav.

fikus_ ::

Kruh in meso na mizi nobenemu ne smrdita, preden da pa to pride na mizo, pa lahko precej smrdi.

Zadnja dva komentarja sta pa mimo, od dveh poznavalcev, ki kmetijstvo poznata samo s krožnika!

ZloTech ::

Smrdeči kmetič hoče ostati smrdeč ker so tudi njegovi predniki in pra pra predniki smrdeli.

Tehnologija pa je na srečo šla naprej in se da že poskrbeti da gnoj in gnojevka ne smrdita več.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

next3steps ::

Kemija je pa še vseeno ostala ista.

Oberyn ::

techuser je izjavil:

Ker grem dostikrat na svež zrak v naravo sem opazil poleg običajnih vonjav gnoja ... jadajadaja

OP, jaz grem tudi dostikrat na svež zrak v naravo, ampak grem vedno v hosto in tam ni nikoli nobenih problemov z gnojem, pa še zrak je bolj svež. Naredi še ti tako, pa imaš dan rešen.

ZloTech ::

predlagal izbris: fikus_ (danes ob 00:56:44)


Zelo nerodna stvar ko se lokalne kmetiče izpostavi da kmetujejo s zastarelimi metodami. Dodatek biokultur krmi povzroči da se izpodrinejo kulture ki proizvajajo smrad v blatu. Zelo primitivni high tech.
Večji prirasti in manj okužb so dodatni prozitivni vrednoti.

perci ::

expensive

ZloTech ::

Notri so samo bakterije ki bi jih lahko v osnovi celo vsak sam gojil

perci ::

sej v resnic nimam pojma, kakšne so cene - sklepam po temle :) https://www.sanolabor.si/si/prehranska-...

fikus_ ::

Zlo-tech, vidim, da pojma nimaš o kmetovanju, razen, kar sem napisal!

Naj ti tekne in diši, kar imaš na krožniku, lep dan.

ZloTech ::

fikus_ je izjavil:

Zlo-tech, vidim, da pojma nimaš o kmetovanju, razen, kar sem napisal!

Naj ti tekne in diši, kar imaš na krožniku, lep dan.


Ah. Samo kmete sodi naj kopitar ! :D

Večina kmetovalcev nima pojma o kmetovanju in živijo samo od fiktivnih subvencij ki jih plačujemo tisti ki "nimamo pojma o kmetovanju".

Kmetijstvo v sloveniji je največja onesnaževalna dejavnost.

m0LN4r ::

Zamisli si kolko se moras posrat, da je dejansko ena cisterna dreka svezega...
Nevem kako je pri vas, ampak nasa se napolni ca. komaj v enem letu za 4-5 clanov, torej sveze ne more bit...
V hlevu pa imamo za samooskrbko 2-3 pujsa in se napolni tut komaj 1x letno.

Glede sprehajalnih poti, me je ze dostikrat pritisnilo pa sem se kr sveze fekalije pustil tam, ker do doma nebi zdrzal.
Smrdelo ni neki, ker je veter pihal.

Sicer pa ta smrad ni tako motec, kot smrad dima zjutraj v meglenem mestu aka raznorazni izpusti, k me dusijo in zastrupljajo.

Lp
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

noraguta ::

ZloTech je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Zlo-tech, vidim, da pojma nimaš o kmetovanju, razen, kar sem napisal!

Naj ti tekne in diši, kar imaš na krožniku, lep dan.


Ah. Samo kmete sodi naj kopitar ! :D

Večina kmetovalcev nima pojma o kmetovanju in živijo samo od fiktivnih subvencij ki jih plačujemo tisti ki "nimamo pojma o kmetovanju".

Kmetijstvo v sloveniji je največja onesnaževalna dejavnost.

Če bi bila katera druga dejavnost tako regulirana in kontrolirana kot kmetijstvo, bi jih pol zaprlo vrata dol.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

bbbbbb2015 ::

janezvalva je izjavil:

v aziji se človeški iztrebki cenijo, ter se uporabljajo za gnojenje koruznih polj, saj velja, da je s takim gnojenjem koruza bolj okusna

 .

.



To je butasto. Človeške iztrebke "cenijo", ker drugega, sploh umetnih gnojil nimajo. Oni so veseli poljščin s kakšnim koli okusom.
Človeške iztrebke pa cenijo tudi vsi zajedalci, ki se na ta isti način prenašajo:
http://edition.cnn.com/2017/11/22/healt...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28335115 (29935) louser
»

Gnojevka

Oddelek: Loža
223602 (2629) GupeM

Več podobnih tem