Ok, microg, (za vzbujanje interesa, google shrot vam pokuri pribljizno 30% baterije zato, da vam lahko rije po telefonu) :
Na kratko reimplementacija googlovih frameworkov / servicov, ki jih fases na telefon skupaj z google playem. Dejansko se je google zadeve lotil odlicno, releasal je open source android v kar ga je vec ali manj prisilila GPL licenca, potem pa ves svoj spyware (trackanje lokacij, "backupiranje" uporabnikovih podatkov, za kasnejsi restore, in za googlovo obdelavo,...) zapakiral skupaj s kopico helper funkcionalnosti za developerje (ki so zaradi jave in off the shelf libraryev prevec tehnicno invalidni, da bi vedeli kaj uporabljajo in kaj pocnejo, v vecini v gradle skopirajo nek dependancy in copy pastajo kodo od nekje, seveda je pa naokrog tudi precej brain washed quislingov, ki se jim zdi fino, da imajo backup podatkov iz npr. financne aplikacije v googlov cloud s kopiranjem par vrstic kode, ce pa s tem prakticno prodajo duso svojih uporabnikov googlu jih pa ne zanima), tako, da si zaradi aplikacij prakticno prisiljen uporabljati se googlov shrotware. Microg developerji so se spravili in na novo implementirali interface, in nadomestijo google service, vendar tak pristop zahteva, da aplikacije prepricas, da delujejo z googlovimi servici, kar potrebuje patch na nivoju sistema, ki spoofa (ponareja) elektronske podpise. Najprej so se avtorji pretepali s cynogenom, da naj taksno funkcionalnost dodajo v cynogen rom, nato so precej casa porabili za lineageos, na koncu pa so imeli dovolj, postavili so svoj build sistem in ponujajo lineage microg rom, ki je identicen originalnemu lineagu (mogoce kaksen dan zaostaja za njimi), a je popatchan in ze ima vstavljen microg.
Yalp Explorer (
https://github.com/yeriomin/YalpStore/r... se nekdo je imel googla dovolj, pridno reversa google play in implementira klice na googlove streznike v yalp explorer (play v reverse). Podpira downloadanje appov iz play stora, vkljucno z ze kupljenimi, s tem da ima dva nacina dela, preko token manglinga lahko delas s fake accountom ali pa s svojim, kjer kupljene appe lahko downloadas, kupis jih pa preko browserja, vendar so vcasih problemi z preverjanjem licence in inapp purchasih...
...kar pripelje do tretjega programa, LuckyPatcher (
www.luckypatchers.com), ki, sploh z root dostopom ponaredi in app purchase, popatcha software, da zabrise ven klice na razne admobe itd.
Dejansko z vsemi tremi prakticno iznicis googlovo participacijo v tvojih podatkih, vendarle pa toplo priporocam zraven se firewall, velikokrat razvijalci androidovih aplikacij niso zadovoljeni samo s tem, da jim placas ampak te se vedno veselo prodajajo raznim data brokerjem, tako, da je prakticno nujno zadrgnit dostop do streznikov, sploh do packarij kot je googlesyndication, google-analytics, graph.facebook.com, itd., za primer sem, da broadcomovih driverji prav lepo "serjejo" po netu, pridno kontaktirajo *.glpals.com domene (
https://www.tcpiputils.com/whois-lookup... ipd. Nekateri vem, da so proti rootanju telefonov (ceprav mi ne bo nikoli jasno zakaj?!), tako da za njih obstaja resitev v
https://www.netguard.me (ne ga kupovati na playstoru, downloadajte iz githuba in izberite pod pro options "support development" (6$ gre developerju, sicer placate se 4$ zraven googlu). Vam bo developer poslal registracijsko kodo, ki izklopi vso admob funkcionalnost - preveril v sourcih in za vsak slucaj se reversal netguard. Lahko potrdim, da je izklopljen.
Tole je bilo na kratko, mogoce bom enkrat pripravil predavanje na to temo, android je eno ogromno sranje, od samega os-a (/etc/resolv.conf -> 8.8.8.8, googlov dns, jim ze preko tega poves kaj obiskujes), do googla in njegovih applikacij pa naprej do neodgovornih in pogoltnih developerjev (kjer niso slovenske velike firme nobena izjema, tudi take, ki od svojih primarnih dejavnosti dovolj zasluzijo, da jim cesa takega res ne bi bilo treba, v dosti primerih je vec kot 50% apkja napolnjeno z raznimi ad networki, analyticsi itd.), sem jim kar precej apkjev reversal iz firbca kako pogoltni so, da za tistih nekaj centov, ki jih dobijo, prodajajo podatke ljudi googlu in podobnim entitetam, zakaj je pa to izredno slabo, sem pa ze dosti pisal. Edina prednost androida pred applom je, da se da kar konkretno zariti po OSu, vohunita pa oba.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)