» »

[fork] GPS v telefonu ali Garmin - kaj je bolje

[fork] GPS v telefonu ali Garmin - kaj je bolje

1
2
»

M-XXXX ::

Limit-sky je izjavil:

Saj takšno toleranco sem imel v mislih, ja. Pa več kot je baznih postaj, bolj točen je podatek. Kar pa pri nas, razen v večjih mestih, ni pogosto.

Hmmm, koliko pa si lahko pomagaš z navigacijo s toleranco 100-200m? Kaj veliko ne...

Bor H ::

Am, in kako mobitel ve KJE je bazna postaja? Mu to pove bazna postaja al dobi prek neta pol podatek? To me čist tehnično zanima.

M-XXXX ::

Predvidevam, da izračuna kako dolgo potrebuje signal do postaje in če imaš 3 take postaje (katere niso postavljene na isti liniji in imaš lokacijo teh postaj) lahko izračunaš lokacijo telefona.

Bor H ::

Ja ja, to mi je jasno, ampak kako ve kje je postaja, torej koordinate postaje, verjetno nima v spominu podatkov za vse bazne postaje torej more od nekje dobit, a to posreduje sama postaja al dobi prek neta?

M-XXXX ::

Glede na to, da vem da je pri simobolu (mogoče še)? pisalo na katero postajo je povezan, bi rekel da postaja posreduje te podatke...? Ugibam, oziroma predvidevam?

Limit-sky ::

Po mojem mora imeti naprava naložen tudi kakšen SW, ki lahko "odkodira" podatke iz oddajnika (ki vsebujejo tudi lokacijo) in jih spremeni v lat. in long., ki jih potem pokaže na karti.
Tule je več napisanega:
Mobile phone tracking @ Wikipedia

Mehmed ::

Mal prevec se ubadate s tem a-gpsjem. Telefon ima to prednost napram garminu, da lahko dobi okvirno lokacijo iz oddajnikov. To mu skrajsa prvotno iskanje satelitov. Ko enkrat ve(sta) kje si je priblizno enako naprej. Ce ga imas na voljo ga bos verjetno uporabil, ker je prakticen, brez njega nisi pa nic na slabsem.
Ker ni namenjen navigaciji sami tudi nima tok veze a je natancen na 10 al 1000m, verjetno telefonu ze podatek v kateri drzavi si precej zoza iskanje. Samo prvo iskanje, zmanjsa razliko od takrat ko vzges zadevo do takrat ko je uporabna.

MrBrdo ::

Točno tako kot pravi Mehmed, tisti a-gps ni tako pomemben.

Jaz bi rekel tako, če navigacijo rabiš bolj malo (recimo nekajkrat na leto) in potrebuješ nov telefon, potem vzami telefon. Sicer vzami Garmina, ker je zadeva vseeno bolj praktična in bolj dodelana.
Poleg tega se v primeru nakupa telefona pozanimaj, kater software za navigacijo podpira - so namreč zelo različni - eni so svinjsko počasni, eni niso v slovenščini, eni imajo tudi "govor" v slovenščini... Če bi GPS potreboval večkrat mesečno pa kar vzami Garmina, manj komplikacij bo in bolj zanesljivo.
MrBrdo

M-XXXX ::

Jaz bi rekel tako, če navigacijo rabiš bolj malo (recimo nekajkrat na leto) in potrebuješ nov telefon, potem vzami telefon. Sicer vzami Garmina, ker je zadeva vseeno bolj praktična in bolj dodelana.


Hmm, lahko obrazložiš? Glede na to da sodoben mobilec dobi prej signal, na njega lahko naložiš ogromno različnih navigacij, ne le Garmina, vse skupaj polneš preko avtopolnilca, imaš le eno napravo, ki ni samo GPS ampak ob enem še vse kar si poželiš, na vse to pa je veliko bolj priročne velikosti in teže (tole je letelo na avto navigacijo).

sloxl8 ::

Priročna velikost in teža telefona običajno pomeni za (avto)navigacijo neuporabno majhen zaslon, zato je namenska naprava bolj praktična, ker ima večina 3.5, če ne 4.3 palčni zaslon. Telefoni s tako velikim zaslonom so a)redki, b) dragi in c) preokorni izključno za potrebe telefoniranja.

M-XXXX ::

Vsak novejši in malo zmoglivejši touch screen mobi ima zaslon med 3" ter 4" :) In stane primerljivo ali malenkost več kot namenski GPS.

sloxl8 ::

M-XXXX je izjavil:

In stane primerljivo ali malenkost več kot namenski GPS.


Ja, v akciji, kjer plačuješ 44 ali celo 77 EUR mesečne naročnine.

tomaz- ::

ja čakej, a če imaš samo telefon, pa ne plačuješ naročnine, al kako?? A potem stroška z naročnino nimaš?? :D

sloxl8 ::

Preberi si zgornje poste.
M-XXXX trdi, da sta telefon s 3 ali 4" zaslonom in namenska naprava GPS cenovno primerljiva.
Jaz trdim, da nista, ker za namensko napravo GPS plačaš ENKRATNI znesek, recimo 200 EUR (malo boljša s kartami), za telefon pa plačaš 150 EUR + (24 mesecev vezave x 44/77 EUR). Tudi če za telefon ne plačaš nič in nič ne telefoniraš, te v 24 mesecih stane vsaj 1056 EUR, kar ni primerljivo z namensko napravo GPS (tudi, če vzameš najdražjo na trgu).

CoolBits ::

To je če vzameš telefon samo zaradi GPS-a ja... Normalno ga imaš pa vsaj še za telefoniranje in sms... da o ostalem niti ne govorimo.
Namensko GPS pa imaš za... GPS.
Je primerljivo ja, vsaj po kvaliteti iskanja po GPS-u oz vožnji z njim...

tomaz- ::

Ravno to je bil moj point. Ne vidim smisla, da bi kupil telefon SAMO za GPS.. Vajlda, da z njim opravljaš še kup drugih zadev. Če vzameš npr telefon v rangu 150EUR in dodaš zraven še cca 200EUR NAMESTO, da bi kupil namensko napravo, dobiš za cca 350 400EUR že kar spodoben telefonček, mar ne? Naročnina je pa naročnina...
Sam uporabljam 3GS-ja , parkrat pa sem si bolj zarad firbca od sestre sposodil še Garmina. Oboje deluje praktično enako, brez zaostajanja, brez izgubljanja signala! Uporabljam pa iGO in Navigon na telefonu

sloxl8 ::

Naročnina ni SAMO naročnina, če je nanjo vezana "subvencionirana" cena aparata. Primerjat moraš jabolka z jabolki, ne pa jabolka s hruškami.

Če vzameš telefon pri kateremkoli ponudniku, ki je SAMO za telefoniranje in je običajno bakšiš in te naročnina pride nekaj EUR, in kupiš še GPS napravo, te še vedno pride ceneje kot pa sofisticiran telefon z gigantskim zaslonom tipa iPhone ali kateri drugi, za katerega poleg 100+EUR plačuješ še na ceno vezano naročnino, ki te (pri aktualni ponudbi) skoraj gotovo pride vsaj 44EUR mesečno.

M-XXXX ::

sloxl8 je izjavil:

Preberi si zgornje poste.
M-XXXX trdi, da sta telefon s 3 ali 4" zaslonom in namenska naprava GPS cenovno primerljiva.
Jaz trdim, da nista, ker za namensko napravo GPS plačaš ENKRATNI znesek, recimo 200 EUR (malo boljša s kartami), za telefon pa plačaš 150 EUR + (24 mesecev vezave x 44/77 EUR). Tudi če za telefon ne plačaš nič in nič ne telefoniraš, te v 24 mesecih stane vsaj 1056 EUR, kar ni primerljivo z namensko napravo GPS (tudi, če vzameš najdražjo na trgu).

Huh kaj? O kašnih 1200€ itd govorite??

Nokia X6: na bolhi jih dobiš za cca 230€ (NOVE in NERABLJENE)
Nokia 5800: Nova nerabljena cca 180€+

Če kupiš najboljše telefone na tržišču te stanejo cca 400-600€ brez vsake vezave s to razliko da boš tak telefon čez nekaj časa kar lepo prodal, GPS bo pa skoraj nevreden.

BlueRunner ::

Naročnina ni SAMO naročnina, če je nanjo vezana "subvencionirana" cena aparata.

Saj je jasno kaj želiš povedati, vendar pa je tvoja logika še vedno zgrešena.

Recimo tako: jaz ŽE imam povezani 44. Za telefon je to 44EUR/mesec + vezava na dve leti. Moj profil mesečne porabe je takšen, da bi brez vezave in telefona mesečno plačeval od 60EUR do 70EUR. Torej s to konkretno vezavo v dveh letih privarčujem po najslabšem scenariju cca. 16*24EUR verjetno pa še več. To je 384EUR prihranka, ker sem ŽE na paketu 44. Vezava je zame samo cukrček, da za telefon ne rabim plačati redne cene, sicer pa ne spremenim ničesar.

Če pa za recimo 100EUR dobim še aplikacijo + karto EU za GPS (pa s ceno pretiravam) za mojo Spico (59EUR), mi po dveh letih še nanese 225EUR prihranka. Kateri koli samostojen GPS, ki stane več kot 159EUR je zame torej cenovno slabša izbira.

Kdor pa sklene vezavo + paket, ki ga ne potrebuje samo zato, da bo obročno odplačeval telefon, pa pač slabo ravna s svojim denarjem. Nima pa to veze z normalno računico tipa "kaj se splača".

Zgodovina sprememb…

MrBrdo ::

Glej ne vem jaz sem probal že GPS na telefonu in GPS Garmina pa mi je garmin veliko boljši... Ne vem, mogoče sem pa na telefonu probal slabe programe.
MrBrdo

M-XXXX ::

MrBrdo je izjavil:

Glej ne vem jaz sem probal že GPS na telefonu in GPS Garmina pa mi je garmin veliko boljši... Ne vem, mogoče sem pa na telefonu probal slabe programe.

Seveda razlika med programi je očitna. Sam uporabljam ravno Garmin navigacijo.

bond007 ::

Namenski GPS je verjetno malo boljši - ne sicer pri začetnem locku signala, ampak je zadeva malo bolj natančna (ter ima mogoče kakšno funkcijo več) in pa recimo, če se zapelješ v tunel zna predvidevati kje in kdaj boš prišel vn (verjetno na podlagi vstopne hitrosti) . Ampak kot že rečeno... telefoni z 3,2+" zasloni in gps so postali že zelo poceni (nokia 5230 pod 100€ rabljena, 150€ nova v trgovini brez vezav...), izkušnja je skoraj enaka, imaš ga vedno pri sebi, v poštev pride tudi za peš/kolo navigacijo, možnost nalaganja različnih navigacij (jst mam trenutno 3 gor). Če nisi ravno poklicni voznik je namenska naprava za navigacijo pomoje nepotrebna. Ker pa telefon danes skoraj moraš met, se pač malo stegneš za takšnim, ki ima še navigacijo...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia E52 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
37481945 (39960) mailer
»

GPS navigacija za avto

Oddelek: Kaj kupiti
3011468 (9162) Mavrik
»

A-GPS se prenos podatkov obračunava? HTC EVO 3D

Oddelek: Mobilne tehnologije
155503 (5168) amacar
»

Gps na mobitelih

Oddelek: Mobilne tehnologije
235213 (4564) St235
»

kaj kupiti: SE p1i, n95, iphone (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
568291 (6060) Nesta

Več podobnih tem