» »

Popravilo matične plošče

Popravilo matične plošče

Enterprise ::

Imam Asusov ultrabook (Zenbook UX303LN), kateremu je po dveh letih in pol uporabe crknila matična plošča. Če ga priklopim na napajanje, lučka za polnjenje sicer posveti, vendar če ga prižgem, se ne zgodi noč, razen, da se prižge power lučka.

Sistem ena za popravilo hoče imet 645EUR (računalnik je bil kupljen za 1024EUR), ne dam.

Poznate koga, ki se ukvarja s popravilom matičnih plošč? Se mi sploh splača it v to, je kaj možnosti za popravilo, ali naj pozabim na vse skupaj?

xda develope ::

Imam za predlagati eno res neumno stvar a pri meni je bil to problem. Mislili so da je zanič matična a mi je bilo čudno da bi preden sem ga spucal delalo potem pa ne. Tako da sem vse razdrl in probal zalavfati izven ohišja in je delalo. Potem sem pa ugotovil da en vijak prekinja povezavo in sem ga samo malo odtegnil in dela. Zdi se res neumno a tako je bilo pri meni.

Baja ::

mogoče se na bolhi/ebayu najde kaka rabljena plošča ceneje.

solatko ::

Enterprise - Najdi kakšen servis, kjer popravljajo skoraj vse. Če si iz LJ ti predlagam ETVI, nasproti reševalne postaje. Dobil boš popolno informacijo, kateri del na matični je šel in, če je možno popravilo, tudi znesek, ki ga boš moral plačat in garantiram ti, da ne bo niti približno tako visok. Za samo testiranje in diagnozo, ti več kot 20€ ne bo treba dati.

Sicer pa najdi lokalnega serviserja za stestiranje.
Delo krepa človeka

Han ::

V LJ imaš še npr. Vzpon in Piaro.

facepalm ::

Na enem Lenovu, ki je kazal enake simptome,je bilo dovolj, da sem zamenjal RAM.

solatko ::

Včasih je dovolj, če ob izklopljenem napajalniku in odstranjeni bateriji, držiš priklopljen zagon 2 minuti, da se naredi reset bios chipa. Do tega pride, kadar je računalnik večinoma v poziciji spanja in se v bios-u naredi zmešnjava. Po defaultu, če nič ne spreminjaš imaš vse opcije na spanje.
Delo krepa človeka

Enterprise ::

xda develope je izjavil:

Imam za predlagati eno res neumno stvar a pri meni je bil to problem. Mislili so da je zanič matična a mi je bilo čudno da bi preden sem ga spucal delalo potem pa ne. Tako da sem vse razdrl in probal zalavfati izven ohišja in je delalo. Potem sem pa ugotovil da en vijak prekinja povezavo in sem ga samo malo odtegnil in dela. Zdi se res neumno a tako je bilo pri meni.


Fora je, da prenosnik ni bil nikoli odprt. Med brskanjem po spletu se mi je prikazalo opozorilo, da je baterija skoraj prazna, kar itak ignoriraš do zadnjega procenta. Ker sem ignoriral predolgo, je računalnik prešel v hibernacijo. Kako minuto za tem sem priklopil napajalnik in ga skušal ponovno prižgati, vendar se ni prižgal več. Zato tudi nekako ne morem verjeti, da je odpovedala komponenta, če pa se je računalnik v bistvu ustavil samo zaradi prazne baterije.

solatko je izjavil:

Enterprise - Najdi kakšen servis, kjer popravljajo skoraj vse.

Han je izjavil:

V LJ imaš še npr. Vzpon in Piaro.


Hvala, v prvi vrsti sem v bistvu iskal priporočilo za koga, ki se ukvarja s popravilom komponent.

solatko je izjavil:

Včasih je dovolj, če ob izklopljenem napajalniku in odstranjeni bateriji, držiš priklopljen zagon 2 minuti, da se naredi reset bios chipa. Do tega pride, kadar je računalnik večinoma v poziciji spanja in se v bios-u naredi zmešnjava. Po defaultu, če nič ne spreminjaš imaš vse opcije na spanje.


Hvala, sem že našel ta nasvet na internetu in poskusil, vendar ni pomagalo.

Han ::

Na službenem HP je šel chipset na plati. Vzpon ga je uspešno zamenjal, strošek popravila je bil 150 eur.

solatko ::

Enterprise - Iz katerega kraja si?
Vsekakor moraš najti nekoga, ki bo računalnik stestiral. Po navadi je v takih primerih potrebno samo ponastavit bios na tovarniške nastavitve in zadeva deluje. Kako resetiraš - flash-aš bios, bi moral imeti v navodilih.

Han - Chipset se ne menja, zamenjal je MB ali pa je samo flashal bios.
Delo krepa človeka

Han ::

Menjal je chipset.

Enterprise ::

solatko je izjavil:

Enterprise - Iz katerega kraja si?
Vsekakor moraš najti nekoga, ki bo računalnik stestiral. Po navadi je v takih primerih potrebno samo ponastavit bios na tovarniške nastavitve in zadeva deluje. Kako resetiraš - flash-aš bios, bi moral imeti v navodilih.


Sem iz Ljubljane.

Kar sem jaz naredil je to, da sem odprl računalnik, izklopil baterijo z matične, izklopil napajanje, držal power button za cirka 30 sekund in potem spet priklopil napajanje, pa ni pomagalo.

Ne vem pa, kako naj resetiram BIOS, če se mi računalnik ne prižge (mislim, prižge se lučka, ventilatorji in ekran pa ne dajo življenja od sebe)? Verjetno sem to naredil s tem, ko sem držal power gumb ob izklopljeni bateriji?

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

3bm jesenice

solatko ::

Enterprise - Ko izklopiš baterijo matične plošče, je dovolj, da za 10 sekund, narediš kratek stik na ležišču baterije ali na konektorju, če baterija ni v ležišču, sicer pa moraš držati gumb okoli 2 minuti, 30 sekund je premalo, če je baterija še vedno priklopljena. Bios se vedno resetira pri izklopljenem računalniku, nima pa po navadi pinov za hard reset, zato je postopek tako dolg - min. 2 minuti ali 10 sekund kratkega stika na ležišču baterije, seveda moraš baterijo vzeti ven (govorim o gumb bateriji na matič

https://www.google.si/search?q=baterija...

https://www.google.si/imgres?imgurl=htt.....i&w=500&h=444&bih=926&biw=1617&q=baterija%20za%20mati%C4%8Dne%20plo%C5%A1%C4%8De&ved=0ahUKEwjTnoCEg5zXAhXnC5oKHQPgDSAQMwglKAAwAA&iact=mrc&uact=8
Delo krepa človeka

hojnikb ::

solatko je izjavil:

Enterprise - Iz katerega kraja si?
Vsekakor moraš najti nekoga, ki bo računalnik stestiral. Po navadi je v takih primerih potrebno samo ponastavit bios na tovarniške nastavitve in zadeva deluje. Kako resetiraš - flash-aš bios, bi moral imeti v navodilih.

Han - Chipset se ne menja, zamenjal je MB ali pa je samo flashal bios.

seveda se menja; z reballom.
#brezpodpisa

Enterprise ::

solatko je izjavil:

Enterprise - Ko izklopiš baterijo matične plošče, je dovolj, da za 10 sekund, narediš kratek stik na ležišču baterije ali na konektorju, če baterija ni v ležišču, sicer pa moraš držati gumb okoli 2 minuti, 30 sekund je premalo, če je baterija še vedno priklopljena. Bios se vedno resetira pri izklopljenem računalniku, nima pa po navadi pinov za hard reset, zato je postopek tako dolg - min. 2 minuti ali 10 sekund kratkega stika na ležišču baterije, seveda moraš baterijo vzeti ven (govorim o gumb bateriji na matič


Se pravi, če sem prav razumel: od matične moram odklopiti glavno baterijo, potem pa še odstraniti to okroglo "urno" baterijo, držati power gumb vsaj 2 minuti, vstaviti bateriji nazaj in pognati računalnik?

solatko ::

Enterprise - Če lahko odstraniš malo baterijo, je dovolj, če narediš stik na ležišču baterije, za cca 10 sekund, bi se moral bios postavit v tovarniške nastavitve.
Če je samo to, bo mašina normalno zalaufala.

hojnikb - praksa kaže, da je to zelo karatkoročna rešitev in se pri pravih serviserjih za stranke ne uporablja, ker ne moreš dat garancije. Če je chipset skurjen, moraš dobit enakega na trgu, kjer pa boš težko dobil novega, razen v več kot mesecu, iz Chine.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Enterprise ::

Kaj pa, če take baterije v mojem prenosniku sploh ni?

MIHAc27 ::

Kolikor gledam cene rabljenih matičnih.. 270€ sem našel najcenejšo. Procesor je nalotan gor, zato pride tako drago. Nova pa je prek 400€.

Drugače pa... kolikor razumem še noben serviser tega ni imel v roki in karkoli razkopaval/probaval? Potem je še upanje, da se da računalnik zbudit.
BIOS baterijco ima 100%. Na tem prenosniku je priklopljena preko konektorčka in ni direkto na plošči. Nekaj takega mora biti:
 Bios baterijca

Bios baterijca



Torej odstrani navadno baterijo, odklopi še to Bios. Ko je vse odklopljeno večkrat pritisneg gumb za vklop ali pustiš stati 10minut. Nato bi jaz probal pognati z vklopljenim samo napajalnikom. 2. korak bi bil z dodano še baterijo.

Ne vem pa kako enostavno je priti do Bios baterijce.

facepalm ::

Ta zenbook je precej enostaven za ga odpret.

Enterprise ::

En mesec so ga imeli na Sistem ena. Očitno so nanj pozabili, ker ko sem jih poklical, da bi izvedel, kako kaže s popravilom, so potem še isti dan poslali mail, naj se odločim, ali ga popravijo (menjava matične za 645€ in 90 dni garancije), ali pa ga pridem samo prevzet in plačam stroške diagnostike.

Oni so zaklučili, da gre za okvaro na osnovni plošči. Kaj več informacij nisem dobil. Mi je pa že kar nekaj ljudi reklo, da od uradnega servisa kaj dosti več ni za pričakovat, ker naj se jim ne bi dalo iskat napake in popravljat komponent.

Nič, grem v soboto kupit taprav torx izvijač, jaz tako majhnega doma nimam, pa se probam še enkrat poigrat z baterijama, če ne bom pa nesel vse skupaj na en neuraden servis v Ljubljano.

MIHAc27 ::

Uradni servisi so ponavadi super. Se da ogromno z njimi zmenit (sploh kot podjetje). Sistem ena ni vreden U od uredni. Na žalost vseeno je. Od kod jim 90 dni garancije me zanima. Na novo komponento je ponavadi vedno spet 1 leto.

primozzzz ::

IMaš zs :)
NI PODPISA

Enterprise ::

MIHAc27 je izjavil:

Od kod jim 90 dni garancije me zanima. Na novo komponento je ponavadi vedno spet 1 leto.

Zakon o varstvu potrošnikov tudi pravi, da "če pa je bil pri izdelku popravljen njegov bistveni del, začne garancijski rok teči znova". Zdaj sicer ne vem, kako je to mišljeno, prenosnik kot celota, ali le za popravljen bistvni del. So mi pa leto pred tem v okviru garancije menjali zaslon (ki po mojem mnenju je "bistveni del" naprave) zaradi gnezd mrtvih pikslov. Na Sistem Ena so hitro zaključili le, da se garancija podaljša za toliko dni, kolikor je bil prenosnik takrat na popravilu.

Zgodovina sprememb…

Enterprise ::

Fantje, carji ste, najlepša hvala!

Sem si sposodil torxa, odklopil glavno in BIOS baterijo, držal power gumb 5 minut, priklopil napajanje in računalnik se je zagnal.

Še enkrat hvala, res!

Han ::

Sistem cvek pa potemtakem totalni cepci. Jao!!! ;((

Enterprise ::

Sedaj sem še namerno pustil, da spet zmanjka baterije in računalnik preide v hibernacijo. Po priklopu napajalnika se je računalnik normalno prižgal. Za nedoločen čas bo zgleda spet deloval normalno. Še enkrat hvala vsem!

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Enterprise - To je najpogostejša napaka na prenosnikih in to zato, ker nihče ne naštima možnosti porabe baterije in imajo vsi prenosniki na vseh pozicijah spanje, kar pa pri windows sistemih nikoli ni preveč dobro delalo in se je bios rad zaciklal. Pri namiznih ni problem, odklopiš napajanje, potegneš ven baterijo in po 10-ih sekundah računalnik dela.
Seveda se na servisih v take malenkosti ne spuščajo in sem kar nekaj računalnikov "popravil", ko so jim na pooblaščenih servisih dejali - matična je kaput.

Sedaj bo računalnik delal, samo porabo energije si naštimaj, da ti power gumb računalnik ustavi, zaprtje pokrova pa daj na hibernacijo in bo zadeva delovala še dolgo.
Delo krepa človeka

facepalm ::

V kolikor si pri Sistem ena placal diagnostiko, bi jaz zahteval denar nazaj, saj je ocitno, da niso opravili osnovne diagnostike.

KTr1sk ::

facepalm je izjavil:

V kolikor si pri Sistem ena placal diagnostiko, bi jaz zahteval denar nazaj, saj je ocitno, da niso opravili osnovne diagnostike.

ja to je pa žalostno, diagnostika pa takšna, na ti uspe in jim pojdi težit ;)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

MIHAc27 ::

Jaz spanje izklopim, če se le spomnim. Povzroča preveč težav. Pa na SSD-jih z spanjem niti nič ne profitiraš.
Isto hibernacija.

O Sistem ena je bilo pa že veliko povedanega. Pejt se res pritožit. Ne zaradi 30€ ampak zato, da izvejo da so loleki.
Me zanima, če ti bodo povedali, kdo je sploh pregledal tvoj prenosnik.

(Itak so na tvoj prenosnik pozabili, potem pa ko si klical je nekdo samo na hitro pogledal in podal napačno diagnostiko. Če bi resno testirali več kot 20 minut, bi tudi sami obudili prenosnik)

solatko ::

MIHAc27 - Veš koliko pri novi plošči več zaslužijo;((
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem po zamenjavi grafične kartice

Oddelek: Strojna oprema
171875 (1375) dripac
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Strojna oprema
182274 (2029) zinedine
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4317286 (13409) G_mAn
»

Računalnik potrebuje 5-10 min za zagon

Oddelek: Strojna oprema
252575 (2067) kratos
»

nasvet za laptop drivers

Oddelek: Pomoč in nasveti
192782 (2559) solatko

Več podobnih tem